Ombudsman biedt extra rechtsbescherming Stedelijk Museum Vlissingen sluit de deur Vermoeidheid veel gehoorde klacht Jongeren in actie breed Workshops oude en edele fotografische procédés WOENSDAG 2 JANUARI 2002 JAARGANG 103 - NUMMER 01 M WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Onafhankelijk van de gemeenten hulp bieden aan Zeeuwse burgers die met hun klachten bij gemeenten en gemeentelijke instellingen niet verder komen. Dat is in een notendop het werk van Eric Meijer. De Zeeuwse Ombudsman heeft onlangs een eigen website gepresen teerd, www.dezeeuwseombudsman.nl, waar veel informatie gegeven wordt over alles wat deze wellicht nog onbekende externe klachten behandelaar voor Zeeuwen kan betekenen. Macht en gezag Het Stedelijk Museum Vlissingen aan het Bellamypark sluit vrijdag 11 januari defini tief de deur voor het publiek. De Stichting Ma ritiem Museum Zeeland neemt vanaf dat mo ment het beheer over van de gemeente. Het Maritiem Museum zal begin van de zomer wor den geopend. Het ME-Fonds start 3 januari een voorlich tingscampagne over vermoeidheid. Met de campagne wil het ME-Fonds de kennis vergro ten over het verschijnsel vermoeidheid. Hier voor heeft het ME-Fonds een voorlichtingsbro chure gemaakt met de titel 'Ook zo moe?' De brochure geeft informatie over de oorzaken van vermoeidheid en wat iemand zelf kan doen om het probleem op te lossen. De brochure is gra tis en via een bestelkaart aan te vragen. De be- stelfolders liggen bij huisartsen, apotheken en bibliotheken. Bestellen via e-mail is ook moge lijk: info@mefonds.nl Gratis brochure De kunstwedstrijd voor jongeren Kunstbende is deze maand weer begonnen met de cam pagne voor Kunstbende 2002. Thema van dit jaar is 'actie'. Ook jongeren die niet zo bekend zijn met kunst worden opgeroepen om mee te doen. Speciaal daarvoor is de superheld Actie man in het leven geroepen. Ook dit jaar staan ze weer voor u klaar, de zaken die in 2001 Seopend of heropend zijn. Kijk op pagina 12 18 Polychrome in Middelburg houdt ook vol gend jaar een nieuwe serie praktijkgerichte workshops speciale fotografische druktechnie ken. Begonnen wordt met een workshop Gom- druk die in maart herhaald wordt. Later volgen Cyanotypie, Kallitypie en Zoutdruk, Broomolie- druk en een vervolgcursus Gomdruk. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: vlissinger Voor alle duidelijkheid; het gaat niet om klachten over een aanschaf of dienst van het bedrijfsleven. Dat lijkt logisch maar volgens secretaris Rens Klaasse is de eerste klacht over een bankstel dat niet naar genoegen was al binnen. Ombudsman Eric Meijer legt uit waar het dan wél om gaat. „Sinds vier jaar is het klacht recht uitgebreid met een arti kel dat burgers het recht geeft een klacht in te dienen over de wijze waarop een bestuurs orgaan zich heeft gedragen. Een bestuursorgaan kan bij voorbeeld de gemeente zijn, maar ook een instelling of uit voeringsorgaan. Denk bijvoor beeld aan bibliotheken, de WVG (Wet Voorziening Ge handicapten) of Zeeland Sea ports. Omdat er een wet in de maak is die burgers nog meer bescherming biedt en die in 2003 moet ingaan, hebben de Zeeuwse gemeenten daarop vooruitlopend besloten dat een Zeeuwse Ombudsman zinvol was. In die nieuwe wet is het einde van een procedu re verder opgerekt. Tot nu toe is het zo dat een burger met een klacht naar een klachten coördinator of klachtencom missie gaat. Dat wordt als het goed is intern opgelost. Maar als het niet lukte kom je als burger niet verder. Daar komt dan mijn werk in beeld. Want op dat moment is het vertrou wen geschonden dat iemand heeft in een bepaald orgaan. Als je brief na brief schrijft en je krijgt zelfs geen berichtje wanneer je antwoord kunt verwachten, dan wordt het moeilijk communiceren. Maar nogmaals, eerst dient de klacht terecht te komen op het bureau van de verantwoorde lijke ambtenaar." Het gaat dus puur om lokale overheden want voor bijvoorbeeld de po litie of de belastingdienst is er 'grote broer' de Nationale Om budsman. De zaken die Meijer behartigt variëren van klachten over de Sociale dienst, verkeerspro blemen en de Wet op Onroe rende Zaken tot schuldsane ring aan toe. „Wat ik doe is proberen het vertrouwen te herstellen en een oplossing te zoeken. Ik maak een rapport, trek een conclusie en geef daarbij een aanbeveling. Maar ik heb geen mattenklopper achter de deur; ik kan geen sancties opleggen", vertelt Meijer. „Toch blijkt dat ge meenten wel degelijk gevoelig zijn voor die aanbevelingen. De macht van bestuurders is groot en veel mensen zijn erg gezagstrouw. Daar mag geen misbruik van gemaakt wor- De Zeeuwse Ombudsman Eric Meijer. Hier aan de Vlissingse boulevard maar werkzaam voor alle Zeeuwen, foto:Jaap Wolterbeek. den. Gemeenten mogen zich best wat actiever bezighouden met het goed voorlichten van burgers. En niet iedereen is zo begaafd om een klacht zó te formuleren dat er wat mee ge daan wordt. De procedure en de normen op basis waarvan gewerkt wordt zijn daarom ook uitgebreid op de website te vinden. Toegankelijkheid staat voorop, vandaar dat we ook folders gebruiken want niet iedereen heeft een com puter of internet. Burgers moeten niet aarzelen om te klagen, maar wel eerst bij de gene waar de klacht thuis hoort." Wie twijfelt over een klacht of andere informatie over de Zeeuwse Ombuds man nodig heeft kan ook bel len met het secretariaat: 0118 - 487271. Het secretariaat is vooralsnog in Vlissingen ge vestigd, maar is uiteraard be doeld voor alle inwoners van de provincie Zeeland. De komende maanden zal er gewerkt worden aan de inrich ting van het muZEEum, waar over een klein half jaar de rij ke Zeeuwse maritieme ge schiedenis bijeengebracht moet zijn. Op dit moment zijn de mede werkers van het maritiem mu seum volop aan het verzame len. Middels aankoop en bruikleen van stukken als scheepsmodellen en histori sche kaarten wordt gepro beerd de hiaten in de reeds bestaande collectie te vullen. Verder wordt de komende tijd benut om de reeds ingang ge zette restauraties van schilde rijen te voltooien. Vermoeidheid is een van de meest gehoorde klachten in de huisartsenpraktijk. Het verschijnsel is een vaag en lastig begrip. De oorzaken kunnen sterk verschillen. Evenals de mogelijke oplos singen. Vermoeidheid is nor maal als het komt door een dag lichamelijk hard werken of een nacht slecht slapen. Het is ernstiger als iemand moe blijft en niets lijkt te hel pen. Tegenwoordig lijkt ver moeidheid steeds vaker voor te komen. Om te ontdekken of de vermoeidheid 'normaal' is of dat er meer aan de hand is, is meer kennis noodzake lijk. Het ME-Fonds heeft een voor lichtingscampagne ontwik keld over het onderwerp ver moeidheid. Centraal in de campagne staat een voorlich tingsbrochure. Die beschrijft wat vermoeid heid is en hoe het kan ont staan. Daarnaast staat aange geven wat iemand zelf kan doen om er voor te zorgen dat de vermoeidheid over gaat. Tenslotte zijn er vormen van moeheid die niet eenvou dig zijn op te lossen. Ook hierop wordt ingegaan. De voorlichtingsbrochure 'Ook zo moe?' is gratis ver krijgbaar bij het ME-Fonds. Vanaf 3 januari liggen bij huisartsen, apotheken en in bibliotheken speciale folders. Hierin staat een test die men sen kunnen doen om te zien of hun vermoeidheid normaal is of dat er meer aan de hand \s<De folder bevat een bestel kaart om de gratis brochure aan te vragen bij het ME- Fonds. Het Stedelijk Museum Vlissingen wordt Zeeuws maritiem muZEEum. foto: Frank Husslage Kunstbende wil alle jongeren aansporen om creatief te zijn en de wereld hun zelfgemaak te kunst te tonen. Dans, multi media, performance, expo, taal en muziek zijn de catego rieën waarin jongeren hun acts kunnen laten zien. leder een van 13 tot en met 18 jaar kan gratis meedoen aan de Kunstbende. De enige voorwaarde is dat de act of het kunstwerk zelf be dacht en gemaakt is. Inschrij ven kan met behulp van de antwoordkaart in het Kunst bende-boekje. Deze boekjes liggen door heel Nederland op scholen, in bibliotheken en op andere plekken waar jon geren komen. Er zijn 15 regionale voorron des in Nederland. Per catego rie gaan de winnaars van deze Kunstbende-festivals naar de landelijke finale om te strijden om de Gouden Ratjes en de Eeuwige Roem. De finale is 22 juni in Muziekcentrum Vreden- burg in Utrecht. De Zeeuwse Kunstbende voorronde is zondag 2 juni 2002 in de Schouwburg in Middelburg. Het Ceramisch Museum opent zijn deuren in Middelburg Kapsalon Wave in Oost Souburg viert het 25-jarig bestaan Vrijwilligers maken epilepsie-patiënten tot miljonairs Wietse Haak heeft idealen en steekt deze niet onder stoelen of banken. Met een kleurplaat kunnen vrijkaarten voor Het Arsenaal gewonnen worden \K i.' sg m pag- 13 Deze week start de rubriek 'Bluffen' met wetenswaardigheden over Zeelands beroemdste popgroep Remake speelt in het Schuttershof en het Zeeuws Orkest treedt naar buiten met een serie promconcerten. WoÈjkmf pag. De inbraakpreventieactie gaat van start in Griffioen en Klarenbeek In Domburg heeft de bouw van het nieuwe totaal-zorgcentrum zijn laatste fase bereikt Advertentieverkoop (0118) 484 316 Redactie (01 18) 484 276 Bezorgklachten (01 18) 484 216 Uitgebreid colofon: zie pagina 2 Nieuw in het aanbod is een workshop Gomdruk vierkleuren druk. In beide vervolgcursussen wordt aandacht besteed aan een digitale voorbereiding bij het drukken met oude technieken (o.a. het maken van negatieven met een inkjetprinter, kleur- scheidingen met Photoshop). Polychrome onderzoekt het hedendaags gebruik van oude tech nieken. Een avontuurlijke aanpak en het stimuleren van creatie ve experimenten staan daarbij centraal. De workshops worden gegeven door Kees Brandenburg, foto graaf en beeldend kunstenaar. Op de internetsite van Polychro me staat info over de workshops, http://www.polychrome.nl. Voor diegenen die van ver komen, kan bemiddeld worden bij het vinden van onderdak in pension of hotel vanaf 50 gulden per nacht (incl. ontbijt).De volgende workshop staan op het pro gramma: Gomdruk 12 en 13 januari en herhaling op 9 en 10 maart: zoutdruk/cyanotypie/kallitypie op 9 en 10 februari; gom druk vervolg op 6 en 7 april; broomoliedruk 18 en 19 mei en gomdruk (vierkleurendruk) 15 en 16 juni. Alle workshops zijn in clusief materiaal. Doel van de cursussen is dat men na afloop in staat is de druktechniek zelfstandig te gebruiken. In nazorg wordt voorzien. De workshops beginnen op zaterdag om 11 uur en op zondag om 10 uur. Beide dagen eindigen om 17.00 uur. Inlichtingen en folder: telefoon: 642899; Email: info@polychro- me.nl en Web: http://www.polychrome.nl (advertentie) Jaaroverzicht 2001 mmm

de Faam | 2002 | | pagina 1