i i Délifrance helpt de kinderen van Cambodja l l Porsche tot porselein bij Het Slot MC-company deelt fietsen uit Ben* VUURWERK! i i C GRATIS Met kerst krijgt iedereen weer de kriebels, er wordt uitgebreid nagedacht over het dit jaar op te dienen diner. Wordt het een meergan- gen menu of wordt het iets simpels dit jaar. Misschien is gourmetten wel iets. Tijdens de di ners hebben we de mond vol over vrede op aar de. In (te) veel delen van de wereld maakt men zich geen zorgen over wat nu weer te eten met kerst, ze maken zich zorgen of ze überhaupt wel iets te eten hebben. Zo ook in Cambodja, een land dat heel lang gebukt ging onder oor log en het beruchte bewind van Poll Pot. Don Bosco Foundation Y T R A P P A N N A M O R T R T E K 1 P E D R E D E E E S 1 R O D S W K A T K L K R T 1 O N A A L C E K A E E G N 1 E P K E O 1 E S K E A E Z O .L E U D L E U L U U W T G G O N E V R N R W O M E S L A E M R T E E E M E E R T V L N R K V L R U B M 1 E H L O S W O M W A O E N S G O A N T M R O O P E A N N O L A S 1 E R R P M A S E 1 L V G L V N P S R R E 1 L A S N E E E E D E K T S L U H A K W Y M M U D R M A D A M Woordzoeker Op de hoek van de Bellinkstraat op nummer 34 is sinds ongeveer drie weken speciaal zaak "Het Slot" gevestigd. Anders dan de naam doet vermoeden is de winkel van Carlo Holtgrefe niet uitsluitend gespecialiseerd in sloten. Het assortiment bestaat uit vele soor ten raam - en deurbeslag, toiletgarnituur, brie venbussen, kapstokken maar ook brandkasten in vele soorten, maten en uitvoeringen. MC Company in de Vlissingse Lange Zelke heeft in de sinterklaasperiode een mountain bike-actie gehouden. Dagenlang konden deelne mers aan een loterij steeds weer een fraaie mountainbike winnen. Onlangs mochten de ge lukkige winnaars hun gewonnen stalen rossen bij MC Company in ontvangst komen nemen. Winterfeest in Poppendamme De start van het betaalde voetbal Duurzaam inkopen met milieukeur Sterren te koop Zeeuwse digitale snelweg krijgt vorm Lange Delft 51, Middelburg Tel.: 0118 - 61 4317 Nokia 8850 Volledige set inductiekookplaten van Gaggenau Expo maakt zich klaar voor Valentijn Donderdag 27 december 2001 FAAM/VLISSINGER 9 door Jerry Esajas Vele duizenden mensen wer den in deze periode vermoord. Nu jaren later kampt Cambodja nog steeds met de gevolgen van die gruwelijke perioden. Verspreid over het land liggen nog steeds landmijnen die ook nu nog steeds slachtoffers ei sen. Daarbij komt nog dat Cambodja één van de armste landen in Zuid-Oost-Azië is. Zo als overal in landen waar ar moede heerst, zijn de aller zwaksten de kinderen en dan met name de zwerfkinderen. Tijdens zijn rondreizen in Zuid- Oost-Azië zag Gert Pieterse, ei genaar van Délifrance, de pro blemen die er heersen. Hij was onder de indruk van wat hij zag en besloot actie te onderne men. Pieterse: "Kinderen wor den verhandeld, meegelokt on der voorwendsel van een goe de baan, om uiteindelijk in de prostitutie te belanden. Ook komt opzettelijke verminking voor zodat ze er extra zielig uit zien bij het bedelen. De op brengsten gaan natuurlijk naar degene die de kinderen exploi teert." Ook de aids-problema- tiek treft Cambodja met nu al een geschatte 30.000 aids-we- zen. De HIV/AIDS epidemie is één van de ernstigste in de re gio, ongeveer 3,5 van de be volking - zo'n 170.000 mensen - zijn geïnfecteerd. Kinderen die één of beide ouders verliezen aan de gevolgen van aids staan armoede en ondervoeding te wachten. Ze zijn een gewillige prooi voor mensen die kinde ren ronselen voor de prostitutie en om te werken in fabrieken. Hierbij wordt een derde pro bleem aangestipt; kinderar beid. Door de slechte economi sche omstandigheden waar veel gezinnen in leven, wordt van kinderen vaak verwacht dat ze hun bijdrage leveren aan het levensonderhoud. Zo bren gen kinderen hun tijd vaak door op vuilnisbelten op zoek naar iets bruikbaars om te ver kopen. Dat daarbij vaak iets misgaat - zoals kinderen die onder een bulldozer terecht ko men - wordt op de koop toege nomen. Of ze komen terecht in fabrieken waar ze onder ex treem slechte omstandigheden - en voor een habbekrats - zeer zwaar werk moeten verrichten. Arbeidsongeschiktheid door het bekneld raken tussen ma chines is dan ook een veel voorkomend probleem. Gert Pieterse zocht contact met de stichting SAWASDEE een onderdeel van de Don Bosco Foundation. Don Bosco stichtte in 1859 de orde van de Salesianen - een orde die be staat uit priesters en broeders. Met daarnaast een orde van nonnen en vrijwilligers die te genwoordig met maar liefst 40.000 medewerkers en vrij willigers ongeveer 3000 edu catieve en sociaal dienstverle nende activiteiten uitoefenen in 118 landen. Sinds 1991 is de stichting ook actief in Cam bodja. De stichting draagt bij aan de ontwikkeling van gees telijke en lichamelijke volksge zondheid, ook zijn er sinds 1991 een aantal scholen gere aliseerd. Daarnaast worden opleidingen, beurzen, studies en onderwijsinstellingen on dersteund. Ook worden er met enkele regelmaat containers met hulpgoederen en leermid delen verstuurd. Daarbij wor den vanuit Nederland vakbe kwame vrijwilligers gestuurd om te assisteren bij de inrich ting en montage van deze leermiddelen en tevens bij het opzetten van lesprogramma's. Het voorstel van Pieterse was om met zijn zaak Délifrance een week aandacht te beste den aan de problemen van Cambodja. In de zaak zullen foto's getoond worden van Cambodja die gemaakt zijn door Sjaak Schuiten tijdens zijn verblijf daar. De foto's zijn In deze mengelmoes zijn een aantal woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd en schuin. Sommige letters wor den dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende woorden vormen dan regel voor regel van boven naar beneden een woord. Alsem, Angst, Derde, Donau, Drang, Dummy, Eerst, Galon, Geeuw, Hulst, Kapot, Keker, Kelim, Kreun, Kraan, Kreuk, Legio, Loens, Madam, Medoc, Morse, Nappa, Natie, Neppe, Nieuw, Oeloe, Paren, Party, Pasen, Piket, Rekke, Risee, Roman, Salet, Salie, Salon, Smash, Treek, Treem, Troon, Venus, Vlaag, Vlies, Vliet, Vroom, Wever, Zwoel. Stuur uw oplossing voor donderdag 3 januari naar de redactie van de Faam/Vüssinger, Postbus 5, 4460 AA in Goes. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijswin naar wordt in de Faam/Vlissinger van woensdag 9 januari 2002 bekend gemaakt. De oplossing van de puzzel uit de Faam/Vlissinger van 12 december luidt: 'Suikerlepel'. De vrijkaarten van Cine City gaan naar Anne Wisse uit Westkapelle. Geen kerstdiner, )udige hengel. Nu maar hopen dat er iets gevangen wordt. te koop .en de opbrengst gaat naar de stichting Sawasdee. Délifrance doneert de hele dagopbrengst en wanneer het een succes wordt probeert Pie terse er een landelijke dag van te maken in samenwerking met andere filialen van Déli france. Verder wordt er in de winkel videomateriaal getoond en komt er een groot span doek over de Lange Delft te hangen om het publiek attent te maken op de actie. Dit is een goed moment om het nut- foto: Sjaak Schuiten. tige en het aangename te ver enigen. De actie wordt gehou den in de eerste week van ja nuari bij Délifrance, Lange Delft 111 in Middelburg. Het wordt al snel duidelijk een deurkruk of een hand wanneer u een kijkje neemt in greep is. Van antiek beslag tot de winkel van dhr. Holtgrefe zeer modern vormgegeven dat er voor iedere smaak wel handgrepen van kunststof in verschillende vormen en mo derne kleuren. Of wat te den ken van de zeer fraai vormge geven handgrepen van Pin- ninfarina, bij autoliefhebbers wel bekend om zijn tijdloos mooi vormgegeven carrosse rieën. Of uw badkamer inrich ten met een spiegel van Por sche. Ook de kapstokken van Porsche zijn een feest voor het oog. Handgrepen van Veneti- aans glas behoren ook tot de mogelijkheden. Maar wie nu de indruk krijgt dat Het slot al leen artikelen van designers verkoopt heeft het mis. Holt grefe: "ledereen kan hier sla gen, ik heb deurkrukken van vijfentwintig gulden tot een paar honderd gulden. Het is juist de uitdaging om iedereen naar tevredenheid te kunnen helpen." Om ramen extra te beveiligen tegen inbraak ver koopt Holtgrefe verschillende soorten raamsloten. Gecertifi ceerd en met sleutels die niet zomaar kunnen worden nage maakt. Om uw kostbare spulletjes te beveiligen zijn er de verschil lende brandkasten. Van een kleine brandkast met sleutel tot een moeilijker mee te ne men grote brandkast met cij ferslot. Interessant - met name voor bedrijven - is een nieuw advertentie) MC Company is een jong, groeiend filiaalbedrijf dat ge specialiseerd is in de nettere dames- en herenmode. Hoe wel jong en oud in de winkel terechtkan en daar ook van harte welkom is, is de doel groep waarop MC Company zich specifiek, richt gelegen tussen 25 en 45 jaar. Met mer ken als Expresso, Clarisse, Johhny Q en Tom Tailor heeft MC Company klinkende na men in de rekken hangen. Klanten die in de sinterklaas periode hun kleding in de Lan ge Zelke kochten, kregen bij aankoop loten cadeau. Aan het einde van de dag werden steeds winnaars getrokken, die 14 december allemaal te gelijkertijd hun prijs in ont vangst mochten komen ne men. De gelukkigen die op een ro buuste tweewieler het pand van MC Company mochten verlaten waren de dames M. van de Vliet, A. Verhage, E. Goedegebure en M. Speckens uit Vlissingen, mevrouw S. Duran uit Oost Souburg en mevrouw W.Lous-van de Wie len uit Westkapelle. systeem dat sleutels overbo dig maakt. In plaats van de traditionele sleutel opent u de deur met een zogeheten i-button. Het nieuwe van dit systeem is dat er geen bedrading geïnstal leerd hoeft te worden. Je be vestigt het net zo als een ge woon slot, batterijen er in en klaar is Kees. Of nog geavan ceerder, je gebruikt - in plaats van een i-button- een zogehe ten proximity-card. Dat is een pasje - zo groot als een credit card- die razendsnel signalen verstuurt zodat het systeem herkent of de persoon toe gang heeft tot die ruimte, waarna het slot zich opent. Dit hele systeem is weer aan te sluiten op een computer zodat degene die het systeem be heert na kan gaan wie waar op welk tijdstip is geweest, maar ook kan programmeren wie toegang heeft tot bepaal de ruimten. Dit heeft als voor deel dat wanneer iemand tij delijk in dienst is en vertrekt zonder zijn sleutels in te leve ren niet meteen alle sloten veranderd hoeven te worden, simpel het pasje blokkeren is voldoende. Deurknoppen wor den sieraden, sloten zonder sleutels bij Het Slot is alles mogelijk. In de donkere dagen tussen kerst en oudjaar, van 27 tot en met 29 december, wordt in Imkerij Poppendamme het sfeervolle winterfeest gehouden. Voor de jongste kinderen wordt er voor gelezen in het stropaleis, de 'oudere kinderen kunnen kiezen uit één van de zes workshops. Zij kunnen bijenwaskaarten en vo gelverschrikkers maken, maar ook potjes draaien en sjaaltjes versieren. Tweemaal daags, om 14 en 15 uur speelt poppen theater Parabel een verrassingsvoorstelling. Gezien de te ver wachten grote animo, is reserveren voor het poppentheater aan te raden (0118-616966). Op de imkerij staan een groot aantal kijkdozen die door leerlingen van Zeeuwse basisscholen zijn ge maakt. Tijdens het winterfeest mogen kinderen helpen de mooi ste daarvan uit te zoeken. Begeleidende ouders kunnen genie ten van de tentoonstellingen 'Mythen van de landbouw', 'Kerst rariteiten' en 'Muskusratten'. Het Winterfeest is dagelijks van 13 tot 17 uur. De toegang is gra tis, maar voor deelname aan een aantal onderdelen wordt een bijdrage gevraagd. Het volledige programma van het winter feest is te vinden op www.bio-fair.nl We schrijven 1954 als de KNVB overstag gaat en betalingen in het voetbal toelaat. Hoewel de spelers in de beginjaren weinig verdienden en er veelal een volledige baan bij hadden, is het profvoetbal geboren. In het zojuist verschenen boek 'Anno de jaren vijftig' passeren zeventig elftallen uit die periode de re vue. Deze terugblik zal nostalgische gevoelens oproepen, want de pioniers van het vaderlandse profvoetbal hebben een roem rucht verleden Veel profclubs zijn, vooral na de sanering begin jaren zeventig, intussen weer verdwenen. Steden als Gronin gen, Zwolle, Enschede, Amsterdam, Dordrecht, Breda, Utrecht, Tilburg en Haarlem, waar verschillende profclubs speelden, kennen al jaren geen derby's meer. In het boek vinden we, naast heden ten dage nog toonaangevende clubs als Ajax, PSV, Feyenoord en Sparta, ook elftallen uit vergeten voetbalsteden als Klazienaveen, Valkenswaard, Leiden, Gouda en Oldenzaal. 'Anno de jaren vijftig' is een absolute must voor de ware voet balliefhebber. Het boek ligt in de winkel voor 17,95 euro met ISBN nummer 905860120X. Milieubewustzijn neemt een steeds belangrijkere plaats in bin nen het moderne kantoor. Veel producenten van kantoorartike len claimen milieuvriendelijke producten te leveren en in de wirwar van (milieu)logo's is de betrouwbaarheid vaak ver te zoeken. Het keurmerk Milieukeur kan hier duidelijkheid in scheppen. Alle producten met Milieukeur koppelen functionali teit aan zorg voor het milieu. Onlangs heeft een mailing plaats gevonden naar de inkopers van zowel het bedrijfsleven als van de overheid. Bij de brieven is de nieuwe folder 'Milieukeur, het keurmerk voor milieukwaliteit' ingestoken. In de folder staat overzichtelijk vermeld welke producten met Milieukeur specifiek geschikt zijn voor het kantoorwezen en waar deze producten beschikbaar zijn. Uiteraard kan de folder 'Milieukeur: keurmerk voor kwaliteit' aangevraagd worden bij Stichting Milieukeur via 070-3586300 of milieukeur@milieukeur.nl Kinderkoor 'De Karekieten' uit Middelburg heeft een CD ge maakt, waarvan de opbrengst naar de stichting Jemima gaat. De 24 zangers hebben het niet gemakkelijk gehad. Twee zater dagen hebben ze de longen uit hun lijf gezongen, en de solisten moesten zelfs nog een zaterdag overwerken. Op de CD staan 18 voornamelijk christelijke nummers, op een pittig populaire ma nier vormgegeven. Gewone liedjes, vrolijk gezongen, bijna 50 minuten feestelijke muziek. De opbrengst van de CD gaat naar kinderhuis Jemima, in Israël, waar gehandicapte kinderen wor den opgenomen en verzorgd. Onder de Israëlische bevolking is verzorging van het zwakke kind niet vanzelfsprekend. Veel van deze kinderen worden verwaarloosd en verborgen gehouden. Het huis biedt plaats aan 25 gehandicapte kinderen, ongeveer net zoveel kinderen als er op het koor zitten. De CD is te koop bij Boekhandel Bestevaer (Scheldestraat) in Vlissingen en via Cobi Kempe, 0118-461048, c.jkempe@freeler.nl. De Karakieten in actie. De razende reporter van Delta TV reist nog tot 31 december door de provincie. Hij heeft op meerdere, door heel Zeeland verspreidde, adressen multimedia-PC's weg kunnen geven aan hen die een 'Wij doen mee'-poster voor het raam hadden han gen. Hij heeft nog 20 pc's weg te geven. Bij een bezoek van de reporter moeten er drie van vijf gestelde vragen goed beant woord worden om de prachtige prijs in de wacht te slepen. De razende reporter is tot en met vrijdag 4 januari op werkdagen te zien op Delta TV, kanaal 22 op de kabel. De blije prijswinnaars met hun gewonnen mountainbikes Van deurklinken en brievenbussen tot zwaar beveiligde sloten. foto: Frank Husslage EFR GELUIDSKWALITEIT TRILFUNCTIE T9 SNEL SCHRIJVEN (VOOR SMS) SPRAAKHERKENNING VOOR 8 NUMMERS VOOR 22.50 PER MAAND 150 BELMINUTEN PER MAAND GRATIS NOKIA 8850 T.W.V. FL. 1299.- UW TOTALE VOORDEEL: FL. 1299.-/€ 589.50 Verkoopprijs los toestel van fl. 1299.-/6 589.46 Gaggenau introduceerde on langs de tweepits inductie kookplaat voor de vario-lijn 200. Hiermee beschikt het ex clusieve merk over een com plete serie inductiekookpla ten. De kookplaten gaan effec tief om met energie dankzij de inductie techniek. De directe regeling van de warmtetoe voer en het tijdsbesparende verwarmen zorgen hiervoor. Steeds meer kookliefhebbers stappen over op deze, nog re latief nieuwe, techniek. Door de complete serie inductie kookplaten in de maten 30 centimeter (tweepits), 60 cen timeter (vierpits) en de 80 centimeter (vijfpits) past deze kookmethode nu in ieder keu kenconcept. Inductiekookpla ten van Gaggenau reageren bijna net zo snel als gas, maar produceren aanzienlijk min der overbodige warmte. Doordat de warmte niet in de plaat wordt opgewekt, maar rechtstreeks in de bodem van de pan, wordt er geen overtollige energie aan de omgeving af gegeven. De opwarmtijden zijn aanzienlijk korter dan bij con ventionele kookplaten. De nieuwe Gaggenau-kookplaat. Vlinders in je buik en je tong in de knoop... Hoe vertel je hem of haar dat hij of zij de mooiste, de liefste, de beste of de knapste is? Expo heeft tal van cadeaus die dit soort ge voelens precies onder woor den brengen. Zo verkoopt Expo bijvoor beeld muismatjes met kusge- luiden, liefdesmeters, dobbel stenen voor spannende lief desspelletjes, warmwaterkrui ken in hartvorm, fotolijstjes met rozen en/of hartjes, hart vormige lampjes, prachtige me-to-you-valentijnberen, flui tende horny devils, mokken met speciale Valentijnsteksten en natuurlijk massa's prachti ge Valentijnskaarten. Een overzicht van al deze Valen- Valentijnscadeaus bij Expo tijnscadeaus is in januari ook te vinden in Fancy nummer 2 en Flair nummer 4.

de Faam | 2001 | | pagina 9