V Schoonheidssalon Body Care (Grnz1'. Zo vervangt u uw ruitenwissers RISTORANTE Hl 4357 BE Domburg, 0118-583940 "eststraat nr A León DELTA STOFFENHUIS Andere brandweertaken Werken bij de brandweer C.J. de Kam lam in de pan? Huis in lichterlaaie? Kat in de boom? Geen twijfel mogelijk: we bellen de brandweer. De rode bluswagen, blauw zwaailicht, ze staan paraat als het mis gaat. Maar ze doen veel meer. Ook om te voor komen dat ze moeten uitrukken in een noodgeval. Organisatie Vrijwilligers Administratiekantoor wenst u een goed en verzorgd 2002 Domburg-tel. 0118-5522 ic 1000 Versmarkt Voordeelmarkt^ Slagerij Weststraat 8 FAAM/VLISSINGER Donderdag 27 december 2001 Ooststraat 114 jo vyOOQ Glazenwasser en Schoonmaakbedrijf' wenst alle kennissen en cliënten een voorspoedig 2002 toe Kicvitcnlaan 18 - 4351 TA Veert- Kanaalstraat 33 Oost-Souburg WENST VOOR IEDEREEN EEN VOORSPOEDIG 2002 TOE Hetty Piet Baas t tywwtyi u - fwlie"1 'rXflZT-S**" o new yearH ypf y? Een Nieuwe Uitdaging d kers> leveranciers, z°"d°s6j --"Si T- I Het wisserblad kan op diverse manieren aan de arm zijn bevestigd: met een borgpennetje, een haakje of een pen die in een kunststof blokje valt. In het eerste geval wipt u het borgpennetje uit het gaatje en trekt het blad los van de arm. In het tweede geval moet u het haakje iets indrukken om het wisserblad vrij te krijgen. Controleer bij de aan schaf of u de juiste bladen heeft, die passen bij de wisser- armen van uw auto. De wijze van monteren staat meestal afgebeeld op de bijsluiter van het nieuwe wisserblad. Er bestaan minstens vijf mogelijkheden om de wisserarm te monteren. Gelukkig staan deze methoden beschreven in de instructies, die bij een set nieuwe ruitenwissers zijn ingesloten. Sommige wisserbladen zijn met een haakje bevestigd aan de wisserarm. Druk het haakje iets in om het blad los te maken. Bij het wisselen van de wisserbladen is het nuttig om de voorruit te beschermen. U voorkomt ermee dat het scher pe uiteinde van de wisserarm de voorruit beschadigt. Uiteraard moet u de wissers in de goede uitgangspositie vastzetten, anders zal de wisser aan de chauffeurskant of aan de andere kant te ver doorzwaaien. Controleer vóór het aandraaien van de moer of de ruiten wisser in de juiste positie staat en niet te hoog of te laag op de aandrijfas zit. In sommige gevallen zit de bevestigingsmoer van de rui tenwisser onder een plastic kap. Bij oudere auto~s zit de wisserarm soms op een apart steeltje. Om de arm te demonteren, moet u dan met be hulp van een schroevendraaier even een klein klemmetje aan het eind van de arm oplichten. Brandweer niet alleen bij brand in de weer wenst familie, kennissen en cliënten een voorspoedig 2002 toe. De rest, een kleine 22.500 is vrijwilliger. Dat is zo/En 85%. Deze vrijwilligers staan hun mannetje/vrouwtje evenzeer als hun professionele collega/Es. Ze hebben de zelfde opleiding gedaan als hun beroeps- collegaZEs en oefenen vaak in allerlei bij zondere situaties. Ze zijn voor dezelfde calamiteiten inzetbaar, met dezelfde posi tieve instelling. Maar de brandweertaken zijn bepaald niet beperkt tot het blussen van branden of het optreden bij rampen en ongeluk ken. Brandweerlieden geven ook voor lichting over brandpreventie. Ze beoorde len verbouwingsplannen, ze houden ont ruimingsoefeningen in bedrijven en kan toren. Ze kijken of brandkranen en brand blussers goed werken. En ze stellen rampenplannen op. Allemaal adviserende taken om zoveel mogelijk te voorkomen dat er ergens straks brand uitbreekt of er een ramp ontstaat. Voor niet alle functies is ge_niformeerd perso neel nodig. Je kunt bij de brandweer ook in 'burgerfuncties' terecht. Er is werk op allerlei functioneringsniveaus, van acade misch tot vmbo. Werken bij de brandweer is allesbehalve saai en eentonig. Het is teamwerk waar mee je een bijdrage aan je veiligheid in je eigen omgeving kunt leveren. Het is zeker niet alleen maar wachten tot de pieper af gaat om met gillende sirene op weg te gaan naar de volgende calamiteit. Het is ook mensen attent maken op mogelijke gevaarlijke situaties, ze wegwijs maken in brandpreventie. Of zorgen voor opvang als er toch iets misgaat. Kortom: werk bij de brandweer is werk met vele gezichten. Dat maakt het zo aantrekkelijk voor zowel mannen als vrouwen, autochtoon of al lochtoon. Autobedrijf Middelburg Veel kleine jongens en misschien wel even veel meisjes zeggen in hun jeugd dat ze 'later bij de brandweer gaan'. Een aansprekend beroep, dat de uitstraling van stoer en heldhaftig heeft. En niet ten onrechte. De laatste tijd worden we. keer op keer geconfronteerd met gebeurtenis sen waarbij de brandweer een belangrijke rol speelt. De vuurwerkramp in Enschede, de brand in Volendam, de terroristische aanval op het World Trade Center in New York: het zijn steeds de brandweermen sen die in de voorste linies staan. De brandweerkorpsen in Nederland be staan uit goed getrainde mannen en vrou wen, allochtonen en autochtonen, die hun werk in vaak moeilijke omstandighe den moeten doen. Een strakke organisa tie, waar een half woord genoeg lijkt. Vrij wel alle ruim 500 gemeenten in ons land hebben een eigen brandweerkorps. De grootte is afhankelijk van de omvang van de gemeente. De gemeentelijke brand weerkorpsen werken weer samen in 36 regionale brandweerkorpsen. Die samen werking is belangrijk omdat ze op die ma nier bepaalde taken effici_nter kunnen uitvoeren. En als er sprake is van een gro te brand of ramp, kunnen ze op die ma nier beschikken over veel mensen en mid delen. Luchthavens en grote bedrijven hebben vaak een eigen brandweerkorps, dat ook weer samenwerkt met de regio nale brandweerkorpsen in de buurt. Wat we ons vaak niet realiseren is dat diezelfde brandweerorganisatie voor een groot deel uit vrijwilligers bestaat. Slechts vijf gemeenten hebben een brandweerkorps dat volledig uit beroeps mensen bestaat. Van de 27.000 brand weermensen die we in Nederland heb ben, zijn 4.500 beioepsbrandweerlieden. Versmarkt Voordeelmarkt tel. 0118-584459 Singel 6, Domburg

de Faam | 2001 | | pagina 8