Nieuwjaarsduik in de Westerschelde i door Léon Janssens In de Zeelandhallen in Goes barst van 27 de cember tot en met 12 januari het grootste hip pische evenement van zuid-west Nederland los. De 23e editie is korter, maar niet minder in teressant dan voorheen. Showcompetitie Niet uit winstbejag Doseren Het is weer tijd voor de Van Dale Eindejaarspuzzelac- tie. Puzzel mee en maak kans op één van de schitterende prijzen. Zo bestaat de hoofdprijs uit de 13e editie van het Van Dale Groot woorden boek der Nederland se taal, beter bekend als de Grote Van Da- Ie. De tweede prijs is het Van Dale Idioom woordenboek en de derde prijs is het Van Dale Handwoorden boek hedendaags Nederlands. Al met al een prijzenpakket waarmee puzzellief hebbers ook in 2002 uitstekend uit de voe ten kunnen! Eerste prijs: de 13e editie van de Grote Van Dale Tweede prijs: het Van Dale Idioomwoordenboek Derde prijs: het Van Dale Handwoordenboek hedendaags Nederlands Duikteam Zeeland houdt op 1 januari een re ceptie op de Boulevard in Vlissingen en aangezien het een duikvereniging is, hoort daar snorkelen bij. Geen wedstrijd, nee, gewoon een eindje snorkelen. Een goed sluitend duik- of surfpak en een paar vinnen is voldoende. Donderdag 27 december 2001 FAAM/VLISSINGER 19 Indoor Zeeland biedt paardensport op niveau De duur van het evenement is van veertien dagen terugge bracht naar tien dagen. Het onderdeel internationale dres suur is komen te vervallen. Toch vindt de organiserende stichting Hippique Weelruiters dat er dit jaar weer een bijzon der programma wordt aange boden. Piet Huige, voorzitter van Hippique Weelruiters: „Het sterke deelnemersveld bestaat uit nationale en inter nationale grootheden waaron der de winnaar van een zilve ren medaille op de Olympi sche Spelen, Albert Voorn". Het wedstrijdprogramma van het 23e Indoor Zeeland richt zich op de basisrubrieken van de disciplines springen, dres suur en aangespannen rijden én op de nationale en interna tionale rubrieken van de springsport. De Nederlandse afvaardiging voor het interna tionaal springen is uitermate sterk en staat garant voor spannende wedstrijden van hoog niveau. Daarnaast zijn er deelnemers uit onder andere België, Zweden, Denemarken, Engeland en Duitsland. Ook bij het aangespannen rijden starten verschillende combi naties die al een indrukwek kende staat van dienst hebben opgebouwd in de wedstrijd sport. De Zeeuwse paardensportver enigingen komen voor het voetlicht met de Indoor Zee land Showcompetitie waarbij alle clubs prijzengeld kunnen winnen om hun verenigings kas te spekken. Deze Show competitie bijt op 27 decem ber om 19.30 uur het spits af van het evenement. De belangstelling voor deel name aan Indoor Zeeland is enorm hoog en dat vraagt veel vrijwilligers en uitbrei ding van het bestuur. „Expan sie heeft ook zijn negatieve kanten", merkt Piet Huige op. „Zo moesten we wat dagen minder organiseren omdat het voor velen een te grote belas ting werd en wij liever de pro blemen voor zijn. Teruggaan is altijd moeilijk, want er moet wat afvallen. Na rijp be raad is besloten om de inter nationale dressuur er af te ha len. Dat bracht toch niet wat wij er eigenlijk van verwach ten. Internationale deelne mers die kwamen vonden het wel een goed programma, maar kwamen nooit uit zich zelf terug. Nu zijn er topdressuur avon den in de eerste week van ja nuari met onder meer Laurens van Liere, de Nederlandse top en internationale toppers. Wij denken dat dit voor het pu bliek zeker zo interessant zal zijn." Dat geldt ook voor het aangespannen rijden op 4 ja nuari, de VIP avond met de fi nales zaterdag 12 januari met huldiging van de winnaars van de Gouden Mossel. Bij het aangespannen rijden doet ook de koetsier van Koningin Beatrix mee. Een van de deelnemers aan Indoor Zeeland is Albert Voorn uit Someren, die op de Olympische Spelen in Syd ney een zilveren medaille won. Hij komt graag naar Goes want: „Dit is een fantas tisch evenement georgani seerd door liefhebbers van de paardensport. Uit sportief oogpunt is dat belangrijk, omdat het niet door mensen beroepsmatig opgezet is, uit winstbejag. Het is een bijzon der belangrijk evenement voor ons ruiters. Onze paar den die er aan zitten te ko men, misschien op weg naar de top zijn, kunnen wij hier opleiding en ervaring geven door aan de start te komen. Ik heb drie achtjarige paarden en het is voor mij van groot belang om die hier op de In- door te testen. Kunnen ze het hier niet, dan moet ik bijstel len. Jeugd komt bij interna tionale dressuur moeilijk aan de bak en hier op Indoor Zee land kan dat wel." Volgens Piet Huige is het niveau be slist gegroeid. De zestienjari ge Michelle Evertsen uit Nieuw- en St. Joosland neemt met drie paarden, Oe- moemenoe, Zemo's Little Girl en Zemo Denogirl, deel. Een internationaal toppaard is twaalf maanden per jaar stand-by. Albert Voorn over zijn paard Colorado: „Twee keer per maand inzetten is gebruikelijk om je paard goed en blessurevrij te houden. Rei zen en springen met het paard houdt risico's in. Je moet dat doseren. Mijn prioriteiten voor de komende tijd zijn deelname aan de NK en aan de WK." Albert Voorn is een man die voor zijn sport leeft. „Daarbij heb ik altijd gevoch- Springen, dressuur en aangespannen rijden zijn onderdelen van Indoor Zeeland. foto: archief ten tegen onrecht, daar heb ik veel energie ingestoken. Voor de Olympische Spelen kwam ik niet in aanmerking maar door juist al mijn energie daar in te stoppen is het mij toch gelukt. Een dag in je leven de tweede beste van de wereld te zijn met deze strategie, dat gaf voldoening." De organisatie van Indoor Zeeland stelt traditioneel één dag haar volledige accommo datie belangeloos ter beschik king voor de Promotiedag Paardrijden voor Gehandicap ten en wel op donderdag 28 december aanvang 10 uur. Tij dens Indoor Zeeland is er het 'Stroodorp', stands met be trekking op de paardensport, voor de bezoekers interessant om een kijkje te nemen. Meer informatie, bijvoorbeeld een compleet programma, is ver krijgbaar via de Indoor Zee land website: www.indoor- zeeland.nl. Speciaal prijzenpakket voor puzzelliefhebbers Los het Zweedse raadsel op. Hele diagram ingevuld? Dan vormen de letters in de genummerde vakjes de oplossing. 0 0 0 0 0 0 O O 0 De 13e editie van de driedelige Grote Van Dale bevat op 4.400 pa gina's maar liefst 232.743 tref woorden. Er zijn talloze citaten, betekenissen, uitdrukkingen en vaste verbindingen opgenomen en aan duizenden woorden is een da tering toegevoegd. Ook geeft de 13e editie uitspraakinformatie bij woorden waarvan de uitspraak af wijkt van de Nederlandse uit spraakregels. Het meest complete Nederlandse woordenboek heeft een omber- kleurig jasje en is voorzien van een handige en luxueuze opberg- cassette. Om het opzoeken en terugvinden te vergemakkelijken, is elk deel bovendien uitgevoerd met twee leeslinten! De winkelwaarde van deze prachtige hoofdprijs is 159 (f350,39). Een koude douche is sprekender dan een onverwachte tegenvaller. Op die manier geven uitdrukkin gen en gezegden kleur aan onze taal. Ze weerspiegelen ook allerlei maatschappelijke ontwikkelingen, want terwijl men vroeger iets met de paplepel kreeg ingegoten, zit dat anno 2001 gewoon in je ge nen. Deze en andere taaiwetens waardigheden ontdekt u in het Van Dale dioomwoordenboek dat vol staat met uitdrukkingen, ge zegden, zegswijzen, spreuken en vergelijkingen. Alle uitdrukkingen zijn voorzien van een heldere toelichting en één of meer citaten. Behalve een na slagwerk om de betekenis van uit drukkingen op te zoeken, is het Idioomwoordenboek ook een ple zierig lees- en bladerboek met honderden illustraties. Winkel waarde: 65 (ƒ143,23). Voor iedereen die ook in 2002 cor rect Nederlands wil spreken en schrijven, is er dit ruim 1.200 pagi na's tellende woordenboek. De moderne woordenschat vindt u te rug in de circa 66.000 trefwoor den, de betekenissen en de voor beelden. Een uitstekend naslag werk voor kantoor, thuis of school. Winkelwaarde: €31 (f 68,32). Wilt u ook kans maken op deze prachtige prijzen? Stuur dan de gevonden oplossing voor maandag 7 januari op een briefkaart in naar de redactie van De Faam/Vlissinger, postbus 99, 4380 AB in Vlissingen. Prijswinnaars worden in de krant van 16 januari bekend gemaakt. Er is een parcours afgezet van ongeveer 800 meter, maar het is niet verplicht om deze afstand af te leggen. Meedoen is het belangrijk ste! Om dit evenement nog leuker te maken vraagt men iedereen zoveel mogelijk verkleed te verschijnen, bijv. als kok, jansens en jansens, gsm, Euro of Willem A. Maxima. Er zijn genoeg actuele onderwerpen te verzinnen. Wat het verkleden nog leuker maakt, is dat er prijzen te winnen zijn, die met medewerking van een hele boel sponsors, ontvangen zijn. Afgelopen keer waren heel mooie prijzen te winnen zoals een duiktas, vinnen, bril, T-shirt, sweater, sterke drank, tegoedbon van een duikzaak. De laatste jaren was er voor ieder die zichzelf verkleed had een prijs. Mocht je nu géén zin hebben om je pak uit de mottenballen te halen, dan krijg je nu de kans om een nieuwjaarsplons zonder pak te maken. Het jaar begin nen met een verfrissende duik in de Westerschelde. Het programma is als volgt samengesteld: De aanmelding be gint om 12.15 uur in de kleedaccommodatie onder Boulevard Evertsen te Vlissingen, waar de verse koffie klaarstaat. Na het omkleden laten de vermomden zich aan de jury zien. De kandi daten zonder pak gaan tussen 13.30 en 14 uur te water, de start van de snorkelaars is om 14 uur, dit alles ter hoogte van de duiktoren. Terug uit het water is er een ontvangst met een beker Glühwein. Na het omkleden gaan we naar hotel Arion waar de prijsuitreiking om 15:00 uur begint. Daar krijgt iedere deelnemer een herinnering, en dit alles voor het luttele bedrag van 10 gul den. Bewaar dus nog 1 tientje voor 2002. Schoolkorfbaltoernooi-Korfbalveremging Stormvogels uit West- kapelle houdt vrijdag 28 een schooikorfbaltoernooi Het toernooi wordt gehouden in sportzaal de Bellink te Westkapelle en begint om 8.30 uur en is bedoeld voor kinderen uit de groepen 6, 7 en 8. Er doen 15 ploegen mee van 5 verschillende scholen: 6 van de Wegwijzer uit Serooskerke, 3 van de Lichtboei uit Westkapelle, 2 van de Springplank uit Aagtekerke, 2 van de Regenboog uit Oostka- pelle en 2 van de Lichtstraal uit Westkapelle. Zowel 's ochtends als 's middags wordt er gespeeld in 2 poules, 's Middags wordt er ge streden om de wisselbeker. De prijsuitreiking hiervan is om circa 16.35 uur. De prijsuitreiking van het ochtendprogramma is om ca. 12.20 uurHoofdsponsor van deze dag is de Rabobank. Cursus Mandalatekenen - In Januari start in Sociaal Cultureel centrum 'Het Bolwerk', Papegaaienburg, Vlissingen, een cursus Mandalatekenen In deze cursus zijn nog enkele plaatsen vrij. Be langstellenden kunnen over de cursus meer informatie krijgen via 0118-460337 of 0118-466095. Bibliotheken dicht - In verband met de aanpssing van het uit leensysteem aan de Euro zijn bijna alle Zeeuwse bibliotheken op maandag 31 december gesloten. Ook de bibliobussen zullen op de ze dag niet rijden. Alleen de Vlissingse bibliotheek 't Spui is 31 de cember van 13 tot 16 uur geopend. De gezamenlijke Zeeuwse bibli otheken hebben besloten, omdat de af te rekenen bedragen vaak kléin zijn, tot februari de mogelijkheid te bieden kleine rekeningen 'op te sparen' en later af te rekenen. Om te voorkomen dat er on aanvaardbaar lange rijen bij de balies ontstaan, worden geen grote coupures (250 en 1000 gulden en 50, 100, 200 en 500 euro) aange nomen. Om dezelfde reden kan er niet gecombineerd worden be taald met verschillende valuta. Klanten worden verzocht af te reke nen met alleen guldens of met alleen euro's Voeding en kanker - In 't Huis, Zeeuws inloophuis voor mensen met kanker en hun omgeving verzorgt Anne-Ruth de Kuijper-Roe- lofsen, diëtist werkzaam bij de Transmurale Zorg, dinsdag 8 januari a.s. van 19.30-21.30 uur een informatieve avond over voeding en kanker. Mevrouw de Kuijper zal vertellen over de mogelijkheden, die er zijn om een dieet zo samen te stellen, dat de voeding smakelijk is en voldoende bevat om gewicht en conditie op pijl te brengen In de adviezen wordt uiteraard ook rekening gehouden met klachten en bijwerkingen van behandelingen. Belangstellenden worden uit genodigd om van tevoren uw vragen te stellen, zodat er specifiek op bepaalde onderwerpen kan worden ingegaan. Vragen kunnen te lefonisch, via de voice mail, per brief of e-mail tot en met dinsdag 1 januari worden doorgegeven. Ook is er tijdens de bijeenkomst nog gelegenheid vragen te stellen. Belangrijk: De ruimte is beperkt, dus loop met het risico dat u er met meer bij kunt Haal een toegangsbe wijs, reserveer telefonisch, spreek in op de voice mail of e-mail( s.v.p telefoonnummer vermelden) Bijdrage 2,50 euro. Stichting Pa- lazzoli, Badhuisstraat 80 te Vlissingen tel. 0118-413932 - e-mail pa- lazzoli@zeelandnet.nl Openingsuren dinsdag, woensdag en donder dag van 14.00-16.00 uur. Dichter bij 4 mei - Onder leiding van de nationaal bekende dich- ter-performer Ruben van Gogh zullen leerlingen uit VWO 4, 5 en 6 dinsdag 8 januari voor de tweede maal een poëzieworkshop volgen. De eerste workshop was 18 december, onder leiding van Frank Doeselaar, docent Nederlands. Binnen de Nehalennia Scholenge meenschap nemen 28 leerlingen deel aan de nationale dichtwed strijd voor middelbare scholieren die georganiseerd is door het Na tionaal Comité 4 en 5 mei De winnaar van deze wedstrijd mag het winnende gedicht voordragen bij het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam, tijdens de nationale dodenherdenking op 4 mei. De als tweede en derde uitgekozen gedichten worden door hun ma kers voorgelezen in de voormalige kampen Westerbork en Vught. De selectie van de winnende Zeeuwse gedichten is 22 februari in het Vlissingse Arsenaaltheater.

de Faam | 2001 | | pagina 19