Eurokit Echtheidskenmerken van de euro elde vragen Om Nederlanders te laten wennen aan de euro ontvangt iedereen die geboren is op of vóór 31 december 1995 een setje met alle (Nederlandse) euro munten. Door een aantal 'echtheidskenmerken' in de nieuwe eurobiljetten te verwerken wordt iedereen in staat gesteld om een 'echt' eurobiljet gemakkelijk te herkennen. Boven dien wordt het illegaal reproduceren van de eurobiljetten extra bemoeilijkt. Vanaf 1 januari 2002 is de euro het wettige betaalmiddel. Men kan tot 28 januari nog met guldens (munten en of biljetten) betalen, wisselgeld wordt in euro's teruggegeven. De ondernemingen waar veel contant geld over de toonbank gaat "toonbankinstellingen", of "tbi's", spelen bij de distributie van de euro een centrale rol. Banken: Burgers: Onderstaand vindt u de meest gestelde vragen over de euro, met de antwoorden die het ministerie van Financiën geeft. 6. Zijn buitenlandse euro's ook in Nederland geldig? 16 FAAM/VLISSINGER Donderdag 27 december 2001 Het setje bestaat uit de vol gende munten: 0,01 euro 0,02 euro 0,05 euro 0,10 euro 0,20 euro 0,50 euro 1,00 euro 2,00 euro De meest relevante infor matie over deze eurokit: De waarde is 3,88, het geen overeenkomt met f 8,55- In totaal worden circa 15,8 miljoen kits geprodu ceerd In totaal worden circa 15 miljoen waardebonnen verspreid. De adresgegevens van de Belastingdienst vormen de basis voor de distribu tie van de euro-set. Organisatie en uitvoering van het project: Tussen 3 en 7 december 2001 moeten alle Neder landers, geboren op of vóór 31 december 1995 en opgenomen in het GBA, een brochure ontvangen hebben. Bij deze brochure bevindt zich een op naam gestelde bon. Met deze bon kan bij de Hema, Shell, Combifoto, ING/Postbank, Rabobank, ABN Amro of Fortis, de eurokit afgehaald wor den. De brochure verschijnt in twee versies. Een versie voor kinderen geboren na 1 oktober 1989, maar geboren vóór 1 januari 1996. Het betreft (de mees te) kinderen uit de groepen drie tot en met acht van het basisonderwijs. Deze bro chure is op een kindvrien delijke manier geschreven. De andere versie is voor de overige Nederlanders (ge boren v<t<tr 1 oktober 1989) en verschilt vooral in 'tone of voice'. Distributie van de brochu re gebeurt op basis van het adressenbestand van de Belastingdienst. Na een Europese aanbe steding is de productie en de distributie van de sets als volgt gegund: Samenstellen eurokit: Budelpack Drukwerken samenstel len mailingpakket met waar debon: GHP Direct Mail GmbH Verzending: PTT Post Het Nationaal Forum voor de introductie van de euro houdt rekening dat in het proces van distributie circa 2 van de verzending on volkomen is. Onder andere door verhuizingen, sterf gevallen, of het onjuist doorgeven van adressen aan de belastingdienst. Foutmeldingen worden op individuele basis onder zocht en gecorrigeerd. Enkele belangrijke 'echt heidskenmerken' voor het publiek zijn: De katoenvezel waarvan de biljetten gemaakt zijn geven de biljetten een bij zondere textuur. In de biljetten zijn fluores cerende vezels verwerkt waardoor kopiëren of na drukken buitengewoon in gewikkeld is. In de biljetten is een wa termerk aangebracht waardoor kopiëren of na drukken buitengewoon in gewikkeld is. Alle bankbiljetten van de zelfde denominatie zijn in alle landen gelijk. Verder zorgen een veilig heidsdraad en speciale inkten voor extra beveili ging tegen nadruk. Sinds september 2001 voert de ECB (Europese Centrale Bank) een internationale campagne over de echt heidskenmerken. In Neder land wordt deze campagne in nauwe samenwerking met De Nederlansche Bank en het Nationaal Forum voor de introductie van de euro, uitgevoerd. Ook in het voorlichtingsma teriaal van het Nationaal Fo rum ('de euro wordt van ons allemaal') wordt over de echtheidskenmerken ge communiceerd. Algemene kenmerken van de eurobiljetten zijn: Alle zeven biljetten heb ben verschillende afme tingen Alle zeven biljetten heb ben verschillende kleuren De naam van de munteen heid wordt zowel in het Latijnse (EURO) als het Griekse (EYPO alfabet weergegeven. Op de biljetten staat de afkorting van de ECB in vijftalen: BCE; ECB; EZB; EKTen EKP. Het symboolverwijst naar het geldende copy right. Op de eurobiljetten is de vlag van de Europese Unie afgebeeld. Op de website (www.euro.nl) vindt u af beeldingen van zowel euro munten als eurobiljetten. 11. Hoe reken ik van gul dens naar euro's? aantal guldens wissel koers (2,20371) aantal euro's 12. Hoe reken ik van euro's naar guldens? aantal euro's x wisselkoers (2,20371)= aantal guldens 13. Zit het euroteken op mijn computer? Dat wisselt per computer. Nieuwere computers heb ben het teken vaak stan daard in de programmatuur. Wanneer u geen euroteken op uw computer heeft dan kunt u dit downloaden op de site van Microsoft (www.microsoft.com/bene- lux/euro/default.asp) of de site van Apple (www.ap- ple.nl). 15. Waar kan ik meer infor matie over de euro vinden? Voor meer informatie over de euro kijkt u op www.eu- ro.nl, of belt u 0800-1521. De Euro nadert bracht. Omwisseling kan ook gratis bij de Nederland- sche Bank. Na 1 april 2002 kunt u in principe alleen nog in het betreffende land terecht. 9. Wat gebeurt met mijn le vensverzekering, hypothe ken, spaargeld, pensioen en dat soort 'zaken'? Per Europese Verordening is geregeld dat contracten, die onder het' recht van een EU- land zijn opgesteld, niet worden gewijzigd met de komst van de euro. Levensverzekeringen, hypo theken, pensioenen zijn con tracten. Hierin wordt aan de voorwaarden of in de per centages niets gewijzigd. 10. Hoe zit het met cadeau bonnen, CD-bonnen en dat soort zaken? Alle bedragen op deze bon nen worden na 1 januari 2002 omgerekend (aan de hand van de officiële omre- kenkoers van 1 euro ƒ2,20371) in euro's. Om die reden zijn met ban ken al in een vroeg stadium afspraken gemaakt over de distributie van euro's (aan voer) en guldens (afvoer). Ook de burger speelt na tuurlijk een belangrijke rol.Onderstaand een korte opsomming van de belang rijkste distributiekenmer- ken. Laatste dagen van 2001: bestellingen van de euro's worden bij de bedrijven uitgeleverd. 31 december 2001 tot 27 januari 2002: een callcen- ter is bereikbaar voor ex tra bestellingen van eu ro's, en het ophalen van guldens. Guldens worden tot 15 februari 2002 opge haald. Toonbankinstellingen (tbi's) met 'eigen' waardevervoer- ders (veelal de grote ke tens) maken individuele af spraken over levering van de euro. De volgende activiteiten staan gepland: Middernacht 2001 - 2002 zijn geldautomaten voor zien van euro's. Waar mo gelijk worden deze auto maten gevuld met kleine coupures (biljetten 5 en 10 euro) Tot 1 april: guldens gratis omwisselen c.q. afstorten op de eigen bankreke ning. Tot 1 april 2002: buiten lands papiergeld kan (te gen de geldende provisie- kosten) omgewisseld worden voor euro's. Vanaf 1 april vervalt deze moge lijkheid. Extra personele capaciteit is voorzien, evenals ver lengde openingstijden. Distributie van de euro kent voor de Nederlandse bevol king de volgende aspecten: Eurokit: Tussen 3 en 7 de cember 2001 ontvingen alle Nederlanders, geboren op of vóór 31 december 1995 en opgenomen in het GBA, een brochure. Bij deze brochure bevindt zich een op naam gestelde bon. Met deze bon kan bij de Hema, Shell, Combifoto, Rabobank, Postbank, ABN Amro, ING Bank, Fortis Bank of GWK de eurokit af gehaald worden. Het 25 gulden pakket: om aan de euro te wennen, al vast wat contant geld in huis te hebben en wissel geldproblemen bij winkels te voorkomen kan iedereen vanaf half december een pakket euro 's ter waarde van f 25,01 bij banken en bij verschillende winkel(ke- ten)s kopen (te betalen in guldens). euro 1. Wanneer worden euro munten en -biljetten inge voerd? De euro wordt in de twaalf deelnemende landen op 1 januari 2002 ingevoerd. Sinds 1 januari 1999 is de girale euro ingevoerd en wordt de euro o.a. op de beurzen van de deelnemen de landen gebruikt. 2. In welke landen wordt de euro ingevoerd? De deelnemende landen zijn: Duitsland - Italië - Neder land - Griekenland - Frank rijk - Luxemburg - Oosten rijk - Finland - België- Ier land - Portugal en Spanje. Een veelgebruikt ezelsbrug getje is verwerkt in de term "DING FLOF BIPS". Deze term werd in 2000 via een commercial geïntroduceerd. De beginletters van de deel nemende landen vormen samen deze afkorting. 3. Hoeveel is 1 euro waard? Eén euro komt overeen met f2,20371. 4. Welke munten en biljet ten komen er? Er komen acht munten, na melijk: 0,01 euro (1 euro-cent) - 0,02 euro (2 euro-cent) - 0,05 euro (5 euro-cent) - 0,10 euro (10 euro-cent) - 0,20 euro (20 euro-cent) - 0,50 euro (50 euro-cent) -1 euro - 2 euro. Er komen 7 eurobiljetten, namelijk: 5 euro -10 euro - 20 euro - 50 euro -100 euro - 200 eu ro en 500 euro. 5. Zijn alle munten en biljet ten in de deelnemende lan den hetzelfde? De biljetten zijn in alle deel nemende landen gelijk. munten kennen een 'Eu ropese zijde' en een 'natio nale zijde' die per deelne mend land verschilt. Op de 'nationale zijde' van Nederland staat een af beelding van koningin Bea trix. Iedere munt kent (vanaf 1 januari 2002) 15 verschij ningsvormen (ontwerpen van Monaco en Vaticaan stad zijn nog niet bekend). In totaal bestaan straks 'dus' 120 verschillen de munten. ja, vanaf 1 januari kan met al le euro's in alle deelnemende landen betaald worden. 7. Hoe lang blijft de gulden geldig? De gulden blijft tot 28 janu ari 2002 (naast de euro) het officiële betaalmiddel. Vanaf 1 januari 2002 gelden de volgende regels: Tot 1 april 2002 kunnen klanten van banken gul denmunten en biljetten kosteloos afstorten op hun eigen rekening. Van 1 april 2002 tot 1 ja nuari 2003 wisselen ban ken guldenmunten en - biljetten. Hiervoor kunnen provisiekosten in reke ning gebracht worden. De Nederlandsche Bank wisselt van 01-01-2003 tot 01-01-2007 guldenmunten kosteloos voor euro's. De Nederlandsche Bank wisselt van 01-01-2003 tot 01-01-2032 guldenbiljet ten kosteloos voor euro's. 8. Wat doe ik met buiten lands geld? Minimaal tot 1 april 2002 kunt u buitenlandse bank biljetten bij de banken om wisselen voor euro's tegen de officiële omrekenkoers. Daarbij gelden dezelfde voorwaarden als nu. Dat be tekent geen omwisseling van buitenlandse munten en voor het omwisselen van bankbiljetten worden trans actiekosten in rekening ge- 100PVP8 200?W8 50PVPS >"5f

de Faam | 2001 | | pagina 16