"Elke school een internetaansluiting' Digitale speurtocht naar voorouders "De klant mag ook op internet dezelfde service verwachten" wm "Het zit 'm in de in- en verkoop van tikken" Minister Jorritsma geen digibeet Ontmoet je hobby-vrienden of geestverwanten Directeur webwinkel Motozoom: m Ghislaine Werner, woordvoerster bij Het Net: Burgerklacht.nl: wwwbon: Oud idee eindelijk in nieuw jasje Woensdag 19 december 2001 FAAM/VLISSINGER 9 Nederland moet op ICT-gebied een internationale toppositie bekleden. Op een groot aantal gebieden scoren we uitstekend, maar op het gebied van electronisch zakendoen komen we niet verder dan het Europees gemiddelde. Dit was één van de redenen waarom de overheid is gestart met de campagne Nederland gaat digitaal. "Ondernemers moet je ertoe zien te brengen dat ze serieus gaan nadenken over de mogelijkheden van e-commerce voor hun eigen bedrijf. Daarnaast is het belangrijk dat kinderen al op jonge leeftijd leren omgaan met internet", aldus de minister van Economische Zaken, Annemarie Jorritsma. E-mailende oma's Terughoudend Korting Electronisch stemmen? Fries Vergoeding Handige Adressen Eenvoudiger klagen over gemeente Katzwijm en Islam Join the club Niet inhouden Zeker zijn Betrouwbaar Met de introductie van SurfTarieven maakt inter- netprovider Het Net een stap naar volwassenwor ding van het internet. Consumenten krijgen voor het eerst een aanbieding waarbij de kosten inzich telijk worden. In plaats van de Telecomoperator KPN, rekent Het Net nu rechtstreeks de internet- tikken af met de klant. Kiezen Veel voordeel Goede ervaringen Veel keus I Er wordt in Nederland nog lang niet genoeg gebruik gemaakt van de beschikbare ICT (informatie- en communicatietechnologie) om de gewenste wereldwijde topposi tie te bereiken, vindt de minister: "Door zaken te doen via internet zijn er kortere en snellere lijnen naar klanten en toeleveranciers. Je hoeft immers niet meer iemand naar een winkel te sturen, die daar dan op zijn beurt moet wachten en ook nog eens moet afwachten of hel gewenste artikel wel op voor raad is. Vooral kleinere bedrijven denken 'het zal mijn tijd wel duren', 'niks voor mij' en 'het kost alleen maar geld en het levert niets op'. Maar iedereen kan op internet zien wie je bent en watje ver koopt. Meer e-commerce, zoals het handelen op internet heet, betekent dus in veel gevallen een betere positie op de markt." Niet alleen het bedrijfsleven maar ook burgers profiteren volop van internet. "Wc kunnen eenvoudiger communiceren en informatie inwinnen", vertelt de bewinds vrouw. "De Belastingdienst heeft met zijn digitale aangifte laten zien hoe succesvol dat kan zijn. Oma's e-mailen met hun kleinkinderen in de Verenigde Staten, gedupeerde consumenten bundelen hun krach ten Maar ICT kan ook de kloof tussen politiek en burger verklei nen. Deze nieuwe technologie is en blijft een middel en geen doel op zich. Ik ben dus heel positief over de mogelijkheden van ICT." Een basisvoorziening voor iedere Nederlander, zoals gas. water en licht, hoeft internet voor minister Jorritsma niet te zijn. "Het gaat mij erom dat de mensen kunnen kiezen vooreen internetaanslui ting. Of dat nu thuis is. op het werk, in buurthuizen of op door minister van Boxtel ontwikkelde 'digitale trapveldjes' (ïnternetcen- tra in aandachtswijken in de grote steden van Nederland)." Het kabinet heeft drie jaar geleden besloten dat elke school in Nederland een internetaansluiting krijgt. Inmiddels heeft bijna 709! van de scholen die aansluiting. Maar de toepassing van internet in het onderwijs baart de minister nog wel wat zorgen. "De lespro gramma's zijn nog onvoldoende aangepast en veel leraren, anders dan de meeste leerlingen, staan nog te vaak terughoudend tegen over hei gebruik van computers." Zelf is Jorritsma geen digibeet; ze maakt regelmatig gebruik van haar computer "De hoeveelheid mail- tjes die ik verstuur, wisselt sterk. Soms verstuur ik een paar dagen helemaal niets, dan weer verstuur ik er op een dag vijf. Overigens loopt de meeste zakelijke mail via mijn secretaresse. Voor contacten met Wim Kok en de andere colle ga-ministers heb ik de mail niet nodig. Bellen is gemakkelijker en we komen elkaar regelmatig tegen. Ik heb een heleboel sites gebookmarked (standaard inge steld in de pc), waaronder EZ.nl, VVD.nl, de Leeuwarder Courant, een bridge-site, en de ANWB-site met tankstations waar je korting krijgt." Op het EZ-deel van de site nederlandgaatdigitaal.nl zijn het afgelopen jaar zo'n 85.000 bezoe kers langs geweest. Daarover is Jorritsma niet ontevreden. "Temeer omdat de doelgroep waarop wij ons richten moeilijk te overtuigen is en vaak geen toe gang heeft tot internet. Die groep zie je dus ook niet snel langsko men op deze website. Zij kunnen natuurlijk wel de telefoon pakken en contact opnemen met ons call- center voor informatie of hulp. Gelukkig heeft een groot aantal bedrijven dat ook gedaan." In mei 2002 zijn er weer Tweede Kamer verkiezingen. Kunnen we dan ook per e-mail stemmen? Nee, in de Kieswet staat bijvoor beeld dat mensen 'vrij en onge dwongen' moeten kunnen stem men. Hoe garandeer je dal dal gebeurt als je vanaf elke pc in Nederland zou kunnen stemmen? Er wordt wel aan een project Annemarie Jorritsma: "Ik lieb een heleboel sites gebookmarked.' Steeds meer websites bieden de helpende hand bi j het uitpluizen van de eigen stamboom. Hand werk blijft nodig, maar het afreizen naar archieven steeds minder. En het aantal mensen dat lid wordt van de Neder landse Genealogische Vereniging blijft groeien. Waar kom ik vandaan? Wie zijn mijn voorouders? Waar leefden ze en waren ze rijk of juist erg arm? Bijna iedereen vraagt zich dat soort zaken wel eens al". Hoe prachtig zou het niet zijn te ont dekken datje stiekem van adel bent? Genealogie is de weten schap van het stamboomonder zoek. Deze wetenschap is lang beperkt gebleven tot wetenschap pers. mensen die zich gespeciali seerd hadden in Oudnederlands en geschiedenis. Dankzij de compu ter en internet kunnen steeds meer mensen zelf speuren zonder dat ze stad en land hoeven af te reizen. Wie als Nederlander meer wil weten over zijn voorouderlijk ver leden, heeft geluk als hij nazaat is van een Fries. In het Friese Ryksargyf (www.ryksargyf.org) in Leeuwarden hebben ze alle akten over geboorten, huwelijken en overlijden in de provincie vrijge geven, voor zover dal wettelijke toegestaan is. Vanaf I8II zijn alle namen beschikbaar gesteld. Rond die tijd moesten alle Nederlanders zich op last van Napoleon met naam en een toenaam (achter naam) laten registreren. Bij het Centraal Bureau voor Genealogie (www.cbg.nl) kan iedereen de eerste beginselen van stamboomonderzoek leren. Maai er kan meer. Voordat u bijvoor beeld afreist naar Den Haag. kunt u online nazoeken ol' er documen ten zijn die op uw familie kunnen slaan. Dal bespaart onnodig rei zen. Op veel sites kunnen geïnte resseerden ook hun vragen kwijt of op zijn minst veelgestelde vra gen doorsnuffelen. Komt er infor matie naar boven, dan zal de echte stamboom l iefhebber de gegevens geordend willen opslaan Daarvoor kan hij verschillende programma's van internet down loaden. Veel van de instellingen die zich bezighouden met het verzamelen en bewaren van gegevens vragen geen vergoeding voor hun infor matie. Bij andere dienstverleners moet voor informatie wel worden betaald. De tarieven die archieven hanteren voor het opsturen van bijvoorbeeld geboorteakten wor den jaarlijks vastgesteld door het ministerie van OC&W. Daarvoor krijgt de speurder wel veel (digi taal) speurgenot terug. Een reis naar hel eigen verleden begint tegenwoordig op internet. www.cbg.nl www. meertens.knaw. nl.net www.home.hccnet.nl www.geneanet.org www.stamboom.org www.swinx.net www.cultuumet.nl www.worldgenweb.org www.utsia.ac.be www.wazamar.org gewerkt waarbij je voor de Statenverkiezingen in 2003 'stem- busonafhankelijk' kunt stemmen. Dat houdt in datje electronisch kunt stemmen in het stembureau van jouw keuze Alhoewel Neder land op de goede weg is, zal er nog een forse inspanning geleverd moeten worden op het gebied van internetgebruik op scholen en in het bedrijfsleven, "Mijn doelstel ling is dal binnenkort elke school een internetaansluiting heeft en dat eind 2005 zo'n tweederde van de bedrijven op internet aanwezig is en electronische transacties ver richt. Grofweg een verdubbeling ten opzichte van de huidige situa tie. Alle activiteiten die we daai- voor hebben bedacht, zullen de komende jaren worden geïntensi veerd. Ik heb daar vijftig miljoen gulden voor uitgetrokken." Een van de populairste clubs is die van Expeditie Robinson Terwijl menige vereniging moei te heeft het hoofd boven water te houden, kost het clubs op de site van Het Net weinig inspan ning blijvend plezier te bieden. Mensen die op zoek zijn naar anderen met dezelfde interesses hebben met internet een perfec te ontmoetingsplek. Je bent fan van Expeditie Robinson, je bent ondersteboven van snelle wagens, of houdt van een specifiek soort dieren. Waar ga je dan naar toe om je medelief hebbers te ontmoeten? Internet biedt uitkomst. Op internet vind je verzamelplaatsen zoals de clubs van Het Net. Bij Het Net zijn ruim 23.000 clubs te vinden met de meest uiteenlopende onderwerpen. En iedere dag komen er clubs bij over onderwerpen die nog niet zijn ondergebracht. Oldtimerfans, filosofiefanaten, je kunt het zo gek niet bedenken of er beslaat een club voor. Er zijn serieuze clubs, maar ook clubs waar een boel te lachen valt zoals in het Dierencafé. waar je bijvoor beeld een poes in katzwijm ziet liggen bij een aantal lege flesjes bier. Bij de Windows Millennium Edition Club kunnen bezoekers terecht voor alle ins en outs van dit computerprogramma. De club 'Islam voor ledereen' is opgericht door een Nederlander die 'nog veel wil leren over de Islam'. Daar kun je discussiëren over de bezorgdheid die er in de wereld leeft over bepaalde leiders in het Midden-Oosten. Er zijn hele kleine clubs, maar ook clubs met honderden leden. Soms komen er duizenden verschillende bezoekers, terwijl bij andere clubs juist vaak dezelfde namen opdui ken. Zo lijkt er voor iedereen wel een club te zijn. En zo niet, dan wordt die wel opgericht. Kortom, join the club! De meeste mensen hebben wel eens een klacht over hun gemeente. Maar klagen, ho maar. In ieder geval niet bij de juiste persoon. Want zie die juiste persoon maar eens te vinden bij de gemeente. Daar is nu een oplossing voor: Burgerklacht.nl. Alleen de echte fanatiekelingen klagen bij de gemeenten, want het kost meestal aardig wal tijd en moeite. En een goed resultaat is ook niet altijd gegarandeerd. Klagen doe je dus vooral bij vrienden en familie, maar zel den bij de verantwoordelijke van de gemeente. Hel zou ideaal zijn als iemand ervoor zou zorgen dat een klacht op de juiste plek terechtkomt en in de gaten houdt of er iets met die klacht wordt gedaan. Met de website Burgerklachl.nl is dit geregeld. De klager meldt zijn probleem op de website en die registreert de klacht. De informatie wordt vertrouwelijk behandeld en komt alleen bij de desbetreffende gemeente terecht. Tenminste, als de gemeente waaraan de klacht gericht is. zich bi j Burgerklacht.nl heeft aangeslo ten. De aangesloten gemeente geeft ook aan waarover mensen kunnen klagen. Is een gemeente niet aangeslo ten. dan kunnen bezoekers van Burgerklacht.nl via de website de gemeente laten weten dat ze dat noodzakelijk vinden Op deze manier kunnen burgers zelf'eraan meewerken dal meer gemeenlen zich hiervoor open stellen. De gemeenten zelf heb ben hier ook baat bij, omdat de burgers een betere indruk van ze krijgen als ze zich openstellen voor klachten. Wie klachten heeft, moet zich dus vooral niet inhouden. Steeds meer mensen weten de weg te vinden naar de winkels op internet, maar lang niet ieder een durft het aan. "Het is vooral een kwestie van vertrouwen," zo zegt Rejoh van der Voort, direc teur van de succesvolle webwin kel voor motoraccessoircs Motozoom. Wanneer koopt de consument via internet? Van der Voort: "Hel is belangrijk dat een webwinkel in staat is aan de verwachtingen van de klant te voldoen. Zodra de klant eenvoudig iets kan bestellen bij een webwin kel, het product netjes op tijd thuis kiijgl en geen problemen krijgt bij de betaling, dan is de webwinkel al aardig op weg. Natuurlijk mag de klant dezelfde service verwach ten als van een ouderwetse winkel. Dus bijvoorbeeld een goede garantie en het eventueel terugstu ren van een aankoop moeten ook prima geregeld zijn. En vanzelf sprekend moet een bedrijf goed omgaan met de persoonsgegevens van klanten." Het is alleen nog niet zo eenvou dig om er zeker van te zijn dat een webwinkel betrouwbaar is. Waar leest de consument betrouwbaar heid aan af? Van der Voort: "Nu heb je het Weblrader-kcurmerk van de Consumentenbond. Als een klant dat ziel heeft hij enig idee van de betrouwbaarheid, maar helaas stopt de Consumentenbond met dit keurmerk. Mede daarom zijn we bij Motozoom nu bezig Webwinkeldirecteur Van der Voort: een Amerikaans keurmerk. Weblrust. te behalen." De klant moet een beetje vertrou wen hebben, zegt Van der Voort. Door het gebruik van een heel nieuw netwerk voor internetver keer, het 06760-netwerk, kan KPN het spraak- (telefonie) en data- (internet)verkeer scheiden. Het Net heeft dit nieuwe netwerk in gebruik genomen, waardoor de internetaanbieder likken kan inkopen bij KPN en rechtstreeks kan doorverkopen aan de klant. Dit is een geheel nieuwe situatie, waarbij Het Net. haar klanten kor ting kan bieden op de tikken, doordat deze in grote hoeveelhe den - en dus met korting - worden ingekocht. Voordat Hel Net overging op dit nieuwe netwerk, is uitgebreid onderzoek gedaan onder de klan ten van Het Net. De nieuwe aan biedingsvorm moest uiteraard zo goéd mogelijk inspelen op de behoefte van de internetgebruiker. Op deze manier is de internetaan bieder tot twee vormen gekomen waaruit klanten kunnen kiezen: Standaard Surfen en Regelmatig Surfen. Ghislaine Werner, woordvoerster bij Het Nel: "Bij Standaard Surfen ontvangen internetgebruikers 10% korting op de internettikken. Een aanzienlijk deel van onze klanten maakte geen gebruik van voor deelnummers. Met Standaard Surfen profiteren zij nu wel van voordeel. Klanten die het voor- deelnummer al hadden ingescha keld voor internetten, kunnen dit nu vooreen ander veelgebruikt nummer inzetten. Daarnaast maken we de kosten van het inter netgebruik inzichtelijk, doordat klanten elke maand een factuur van Het Net ontvangen en continu online hun verbruikskosten kun nen checken." Voor de frequente internetter is 'Regelmatig Surfen' een interes sante aanbiedingsvorm. Klanten betalen hiervoor 3.95 euro per maand (f 8,70) en ontvangen 20% korting op de internettikken. Werner: "Welke aanbiedingsvorm voor een klant het meest interes sant is, hangt af van hel individue le internetgedrag. Voor mensen die veel internetten, of dat in de toe- Ghislaine Werner: "Voordelig internetten met Regelmatig Surfen of Standaard Surfen. komst van plan zijn. is Regelmatig Surfen interessant. Verder bestaat de doelgroep van Hel Net voor een groot deel uil families. Omdat we bij dit SurlTarief 5 emailboxen aanbieden, kan een heel gezin gebruik maken van een abonne ment. Voor dergelijke situaties levert deze aanbiedingsvariant al gauw veel voordeel op." Zowel bij Standaard Surfen als bij Regel matig Surfen zijn de kortings percentages gebaseerd op KPN Belbasis. Met de introductie van de nieuwe aanbiedingsvorm is Hel Net eigenlijk een 'handelshuis in tik ken' geworden. "Het zit 'm in de in- en verkoop van de tikken aldus Werner. De internetaanbie der introduceert daarmee een heel nieuw bedrijfsmodel waarmee zi j haar klanten continuïteit voor de toekomst kan garanderen. Ik laat bijna alles thuisbezorgen." die met zijn postorderbedrijf veer tig procent van de omzet op inter net behaalt. "Dat de grote postor derbedrijven als webwinkel betrouwbaar zijn. dat gelooft de klant wel. Ook veel van onze internetklanten bestelden ooit gewoon via fax en telefoon. Het gaal meer om al die kleine bedrijf jes die alleen op internet bestaan Daarmee moet de klant ervaring opbouwen, want zonder enig keur merk kun je zonder iets te kopen niet zeggen of een bedrijf betrouwbaar is." Het vertrouwen van de consu ment zal waarschijnlijk dus groeien naarmate meer mensen goede ervaringen hebben. Van der Voort over zijn eigen koopge drag.' "Ik koop bijna alleen nog maar via internet. Zeker om te kijken wal ik precies wil hebben, zoek ik eerst op internet Al mijn kleding, kampcerspullcn. elektro nica cn ook mijn etenswaren bestel ik vanuit huis. Alleen als het op internet met te krijgen is. ga ik de stad in." Hij is verkrijgbaar op het postkantoor en te gebruiken op internet: de wwwbon. De wwwbon is de cadeaubon voor digitale shoppers. Zo kun je mensen die het winkelen op internet hebben ontdekt, toch weer verwennen met een oud en vertrouwd papieren geschenk. Aan sommige mensen is een cadeaubon niet besteed. De bon blijft veelal vergeten liggen in een laatje. Ontvangers van de bon vra gen zich af wanneer ze hel ding in hemelsnaam moeten gebruiken. 'Midden in de nacht of van achter je bureau. Wanneer hel jou uit komt'. is met de wwwbon het ant woord. Bij meer dan veertig web winkels en wel vijftien goede doe len kunnen internetters hun cadeaubon gebruiken. Iemand die een wwwbon cadeau heeft gekregen, gaat naar www.wwwbon.nl. Daar vindt hij alle winkels. Het zijn niet de min ste winkels die zi jn aangesloten bij wwwbon.nl. Zo kan de wwwbon worden besteed bij Free Recordshop. Drogisterij.net. Aviflora. of zelfs bi j voetbalclub Ajax. Bij goede doelen moet de internetshopper denken aan bij voorbeeld Amnesty International. Stichting AAP of de Climclowns De organisatie van de wwwbon garandeert absolute veiligheid bij het gebruik van de bon. Zo zit het nummer van de bon onder een kraslaagje en is de bon zelf heel moeilijk na te maken. De inler- nelshopper kan er dus van uit gaan dat er niet met zijn gegevens geknoeid kan werden. Op de site staat een duidelijke gebruiksaan wijzing.

de Faam | 2001 | | pagina 9