Meterstanden opnemen met hindernissen Nieuw hart Magistraatwijk krijgt vorm Zonneboiler zorgt voor lagere energienota Woonkeuxe met: KORT KORT KORT KORT KORT KORT HUREN in Midden Zeeland Bepaal dan uw De jaarlijkse ronde van de meteropnemer is elk jaar kleiner of blijft helemaal achterwege. Dit jaar ontvingen bijvoorbeeld in Oost-Souburg de klanten van Delta Nutsbedrijven het verzoek om zelf de meterstanden op te nemen en die door te bellen; via internet door te geven of een kaartje op te sturen. Goed geregeld dus, maar dan moet je niet in een oud huis wonen en zelf ook al wat jaartjes achter de rug hebben. Gratis telefoonnummer Tijdens een informatiebijeenkomst op don derdag 20 december presenteren de gemeen te Middelburg en Woongoed Middelburg om 20.30 uur de plannen voor het nieuwe hart van de Magistraatwijk. Deze bijeenkomst vindt plaats in ontmoetingscentrum Dauwen- daele. Vrijlandstraat 65 in Middelburg. De deuren zijn vanaf 20 uur geopend. Bijna iedereen heeft zo z'n klachten over het Hollandse weer, maar toch is er in Nederland zon in overvloed. De zon is een onuitputtelij ke, dus duürzame energiebron. Er kan niet al leen stroom mee worden opgewekt, maar ook water verwarmd worden voor gebruik als tap water (douche en kraan) en voor verwarming van een woning of zwembadwater. Zelfs in de winter, wanneer de zon maar een paar uur schijnt, kan een zonneboiler voldoende warm te opnemen voor het dagelijks gebruik van warm tapwater. Vier typen Subsidie Bonus vAYA hitpj/ïböland.woonkeuie.nl Steeds meer klachten over verzekeringen bij Ombudsman Positieve ervaringen met Stad Milieu Renteverlaging? Wacht half jaar met samenwonen Circa 180 miljoen gulden voor innovatieve plannen 'Krachtig pleidooi betere bescherming van open ruimte' PvdA wil geen nieuwbouw meer MODAHE MAGISTRAATWIJK Woensdag 19 december 2001 Jaargang 5 nummer 26 In de Hudsonstraat in Oost- Souburg wonen relatief veel ouderen. Vaak wonen ze er al sinds de huizen in 1953 ge bouwd zijn. De meters van het gas en de elektriciteit zijn makkelijk te bereiken; net als bij iedereen gewoon in de meter- of kel derkast. Maar die enge, diepe waterput voor de voordeur waar het vochtig is en verge ven van de spinnen. Dét is een heel ander verhaal. Toch zal daar de waterstand opge nomen moeten worden. Som mige mensen treffen het, die hebben een aardige, behulp zame buurman als Piet Grim. Bij een heel rijtje buurvrou wen heeft Grim zijn hoofd in het luik gestoken om te weten hoeveel liter water de dames hadden gebruikt voor onder andere de was, de thee en de douche. „Het is een donker gat en je moet er zo ongeveer dubbel voor buigen om de meter goed te zien", vertelt hij. „Het is ook niet mijn favo riete bezigheid hoor, maar aan de andere kant vind ik die dingen er wel een beetje bij horen in de buurt. Er wonen hier veel mensen die elkaar al zó lang kennen, dat ik het niet meer dan normaal vind. Het is gewoon onderdeel van het normale sociale contact." Maar wat nu als er geen vriendelijke buurman, aardige neef of schoonzoon is? Want dat is ook nog mogelijk en die optie staat niet in de brief. „En dat had wel moeten ge beuren", erkent Mirjam van Zuilen. Zij is hoofd van de af deling Communicatie van Delta Nutsbedrijven. „Het is heel vervelend dat deze brief de deur uitgegaan is zonder dat Communicatie er naar heeft kunnen kijken. Wat klopt is dat de meteropnemer om het jaar komt. Dat is een ge volg van kostenoverwegingen en een efficiëntere werkwijze zodat we de tarieven zo laag mogelijk kunnen houden. Maar wat heel duidelijk in die brief had moeten staan, is dat voor mensen die zelf niet in staat zijn de meter op te ne men, er een gratis telefoon nummer is. Wie 0800 - 5150 belt kan een afspraak maken en dan komt er alsnog een meteropnemer. Dat is altijd zo geweest en dat blijft ook zo. Want inderdaad kun je van sommige mensen niet verwachten dat ze op hun knieën in het duister gaan turen." Wie bij het zelf opgeven van de meterstan den denkt de Delta te slim af te zijn door lagere getallen dan de werkelijke op te ge ven, komt echter bedrogen uit. „Grote afwijkingen ten op zichte van het jaar daarvoor worden altijd gecontroleerd", zegt Van Zuilen. „Dat hoeft geen kwaadwilligheid te zijn hoor. Je kunt wel een jaar op wereldreis zijn geweest, dan is het gebruik uiteraard lager dan normaal. Aan de andere kant kun je ook wel zes lo gees hebben gehad voor een paar maanden die allemaal 's morgens een douche nemen. In die gevallen bellen we al tijd even wat er aan de hand is. De echte fraudeurs vallen al tijd door de mand." Niet alle Deltaklanten hebben de be- Plal op je buik turen naar de watermeter is gelukkig niet altijd nodig, foto:jaap Wolterbcck wuste brief al in de bus ge- brief is in de maak maar voor mer waar een afspraak ge had, het ligt een beetje aan alle zekerheid toch nog maar maakt kan worden: 0800 - de woonplaats. Een nieuwe even het gratis telefoonnum- 5150. Het nieuwe hart voor de Ma gistraatwijk krijgt steeds meer vorm. Op dit moment wordt er ge bouwd aan de unilocatie, waar onder andere de brede school en het wijkcentrum in gevestigd worden. Ook de plannen voor het nieuwe woon-winkelcentrum en de inrichting van de buitenruim te zijn klaar. Tijdens de bijeenkomst zullen architect Hans van Widders- hoven van Van Aken architec ten en projectleider Laudie Bal van Woongoed Middel burg de plannen voor het nieuwe woon-winkelcentrum presenteren. Vervolgens zal stedenbouw kundige Saline Verhoeven van het bureau Palmboom en van den Bout Stedenbouw kundigen het plan inrichting buitenruimte toelichten. Guus van Bebber, architekt Brede School, zal ingaan op de in richting van de schoolplei nen. In 1999 heeft de gemeente in de Magistraatwijk twee on derzoeken laten uitvoeren, een leefbaarheidsonderzoek en een stedenbouwkundige verkenning. De conclusies van deze on derzoeken hebben geleid tot het plan voor een nieuw hart van de Magistraatwijk. De flats, scholen en het wijk centrum in dit gebied zijn in middels gesloopt om plaats te maken voor nieuwe wonin gen in combinatie met een nieuw winkelcentrum, waarin onder andere een brede school en een wijkcentrum worden ondergebracht. Daarnaast zal de openbare ruimte van het gebied totaal worden vernieuwd. Momen teel wordt er druk gebouwd aan de unielocatie die medio 2002 zal worden opgeleverd om bij aanvang van het nieu we schooljaar in gebruik ge nomen te kunnen worden. Met een zonneboiler wordt op het gebruik van fossiele brandstoffen, zoals kolen en aardgas, bezuinigd. Fossiele brandstoffen zijn niet onbe perkt voorradig. Ze raken ooit op. Bovendien komen bij het verbrandingsproces schade lijke stoffen vrij, zoals grote hoeveelheden van het broei kasgas C02. Die omvangrijke uitstoot is verantwoordelijk voor kli maatveranderingen. Daar door staan hele gebieden in de wereld bloot aan extreme droogte, grotere hitte of juist overvloedige regenval. Dat willen we met z'n allen voorkomen. Een zonneboiler bestaat uit een zonnecollec tor en een voorraadvat. De collector ligt meestal op het dak, gericht op de zon (tus sen zuidwest en zuidoost). De collector ligt altijd onder een hellingshoek. Bij schuine da ken is dit vanzelfsprekend maar ook op platte daken is dit heel goed mogelijk met een aluminium frame. Bij fel zonlicht kan de temperatuur oplopen tot wel 90°C. Bij te lage temperatuur vindt altijd naverwarming plaats. Er zijn voor huishoudens grofweg vier typen: De stan daard zonneboiler. Collector met een oppervlak van meestal 2,5 tot 4 m2, en een los voorraadvat van 80 tot 150 liter. Alleen bestemd voor tapwater. De compacte zonneboiler. Hierbij slaat de goed geïsoleerde zonnecol lector 70 tot 170 liter water zelf op; er is geen apart voor raadvat nodig. Via een naver- warmer loopt het water naar de kraan. De CV-zonneboiler. Stan daard zonneboiler met extra warmtewisselaar die is aan gesloten op de CV-ketel. Daardoor blijft het voorraad: vat op de gewenste constan te temperatuur. De gebruiker beschikt altijd over een forse straal warm water, ook als gelijktijdig medebewoners warm water vragen. En de zonneboilercombi. Hierin zijn een groot voor raadvat (250 liter) en CV- brander geïntegreerd. Voor deel: altijd warm water op meerdere tappunten en voor centrale verwarming via een apart gesloten circuit. Een zonneboiler geeft een aanzienlijk lagere energiere kening met honderden gul dens voordeel. Gemiddeld bespaart een huishouden per zonneboiler ongeveer 4 GJ (Gigajoule), vergelijkbaar met jaarlijks 200 kuub aardgas, ofwel 170 gulden (bij een kuubprijs van f 0,85 incl. BTW). Een zonneboiler bespaart ten opzichte van een elektrische boiler 1300 kWh per jaar, of wel 390 tot 520 gulden afhan kelijk van nacht- of stan daardtarief. De aanschaf van een zonne boiler inclusief installatie kost voor particulieren tussen de 4.500 en 6.500 gulden, af hankelijk van het type en het gewenste comfort. De bedra gen kunnen sterk verminde ren door gebruik te maken van subsidies (van overheid, gemeente, energiebedrijf). Diverse vormen van subsi dies zijn bij elkaar op te tel len, waardoor het eindbedrag bijzonder interessant kan zijn voor de aanvrager. Het energiebedrijf geeft een extra bonus van 25% op de energiepremie (dus 250 of 375 gulden), wanneer parti culieren een Energieprestatie Advies (EPA) hebben laten uitvoeren die tevens leidt tot de aanschaf van een zonne boiler. Dan zijn de EPA-kosten (350 gulden) ook terug te vra gen. De energiebedrijven geven op eigen initiatief subsidies die kunnen variëren van 200 tot 700 gulden. Ook gemeen ten voeren regelmatig subsi diecampagnes ter promotie van zonneboilers. Voor meer informatie kan contact wor den opgenomen met infor matiecentrum Duurzame Energie onderdeel van Pro jectbureau Duurzame Ener gie, Postbus 12, 6800 AA Arn hem. Tel: 0900-9892. Euro 0,10 p.m. Fax: 026- 3557404. E-mail: info@duur- zame-energie.nl Internet: www.duurzame-energie.nl. Zie ook: www.epadesk.nl (lijst EPA-adviseurs). Enkele regelingen op een rij tje: De Regeling Energiepre mie 2001 subsidieert maatre gelen voor energiebesparing en duurzame energie, zoals zonneboilers. De hoogte van deze energie premie hangt af van de op brengst van de zonneboiler: fl. 1000,- bij 2 tot 3 GJ, fl. 1500,- bij 3 GJ of meer. Een installateur dient de zonne boiler aan te brengen en het energiebedrijf keert de pre mie achteraf uit. (Advertentie) Er komen steeds meer klachten op het bureau van de Ombuds man Verzekeringen. Volgens ombudsman J.W. Wabeke is dat niet alleen te wijten aan een gebrekkige communicatie van de verzekeraar. Hij vindt ook een kritische houding van de consu ment wenselijk. Het aantal klachten dat bij de Stichting Klachteninstituut Verzekeringen (SKV) binnenkomt is met 4.449 gestegen. Het merendeel van de klachten ontstaan uit slechte communicatie wat betreft mobiele telefoonverzekeringen, ga rantieverzekeringen bij woningen en reisverzekeringen. Wie een klacht bij de SKV wil indienen kan dit doen bij www.klach- teninstituut.nl De ministerraad heeft een kabinetsstandpunt vastgesteld over een uitgebrachte tussenevaluatie van het project stad milieu. Uit die tussenevaluatie blijkt dat de ervaringen met het project zo positief zijn, dat deze nu al benut kunnen worden bij de ver dere ontwikkeling van beleid. Dat zal gebeuren in het kader van de uitvoering van het Nationaal Milieubeleidsplan 4, de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening en het Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing. Het kabinet wil daarvoor niet de eindevaluatie van het project in 2004 afwachten. Doel van het project stad mi lieu is een samenhangende aanpak tot stand te brengen voor de leefomgeving in de stad. Op een aantal probleemlocaties wordt een kwaliteitsimpuls gegeven. Daarbij bestaat de moge lijkheid om onder voorwaarden af te wijken van bestaande mi lieunormen. Tot die voorwaarden behoort een goede inspraak van de bevolking en het betrokken stadsdeel. Opvallend is ove rigens dat de meeste gemeenten oplossingen binnen de be staande regelgeving weten te vinden. Analisten verwachten dat de ECB in de komende maanden de rente zal verlagen. De Europese ministers van Financiën deden onlangs impliciet een oproep aan de ECB om de rente te verla gen. Zij stelden dat er ruimte is voor een renteverlaging, om de economie te stimuleren. Maar de ECB is onafhankelijk en zal dit soort uitspraken normaal gesproken naast zich neer leggen. Sti mulering van de economie is niet een taak van de ECB. De ECB neemt de manier waarop in de Europese lidstaten het begro tingsbeleid wordt gevoerd wel mee in haar overweging om de rente al dan niet aan te passen. Als er begrotingstekorten zijn, groeit de kans op inflatie. Inflatie wil de ECB juist voorkomen. Als de ECB nu de rente al zou verlagen, zou dit bedoeld zijn om te beletten dat de'Europese overheden hun begrotingsbeleid uit de hand te laten lopen. De lange rente daalde in Europa als ge volg van deze verwachting in de markt. De Belastingdienst ziet samenwonen als meer dan een geza menlijk huishouden voeren. De partners moeten bewust aange ven dat zij samenwonen, ook al staan ze ingeschreven op één adres! Er kan worden gekozen voor partnerschapregistratie, maar de Belastingdienst stelt meer eisen. Om voor de Belas tingdienst samen te wonen dienen de partners beiden ouder dan 18 jaar te zijn. Ook moet er een gezamenlijk huishouden zijn bestierd voor een periode langer dan zes maanden, terwijl de partners op één adres stonden ingeschreven. Wie dus gaat samenwonen, kan dit het beste doen voor 1 juli. Wie na 1 juli gaat samenwonen wordt door de Belastingdienst pas het jaar daarna als partners aangemerkt. Dit kan heel wat aan inkom stenbelasting schelen, zeker als de en partner meer verdient dan de andere. Staatssecretaris Remkes van VROM heeft zo'n 180 miljoen gul den voor de innovatieve plannen en projecten voor stedelijke vernieuwing definitief verdeeld. Twaalf grote projecten krijgen ongeveer 147,5 miljoen gulden, naar 25 kleine projecten gaat 26,5 miljoen gulden en eveneens 25 creatieve ideeën en plan nen krijgen 7,5 miljoen gulden. In totaal waren er dit jaar onge veer vijfhonderd ideeën, plannen en projecten ingediend. De twaalf grote projecten zijn uitgekozen door de drie staatssecre tarissen die betrokken zijn bij de stedelijke vernieuwing: Faber van LNV, Ybema van EZ en Remkes van VROM. De kleine pro jecten, de ideeën en plannen zijn eerst beoordeeld door een ex terne commissie en daarna definitief vastgesteld door de drie staatssecretarissen. De regeling IPSV (Innovatieprogramma Stedelijke Vernieuwing) is dit jaar van start gegaan met het wer ven van bijzondere plannen en projecten. De bedoeling van het IPSV is dat door innovatie de effecten van het reguliere Investe ringsbudget Stedelijke Vernieuwing (jaarlijks ruim 1 miljard gul den) worden vergroot. Voor het IPSV kunnen tot en met 2004 elk jaar plannen en projecten worden ingediend. Bij de volgen de beoordelingsrondes zal het criterium 'vergroten zeggen schap van de bewoner' en in het bijzonder daarbij 'particulier opdrachtgeverschap' een nog grotere rol spelen dan bij deze eerste ronde. Van de in totaal 50 kleine projecten en plannen is een. top 15 samengesteld van de meest innovatieve. Deze vijf tien worden samen met de twaalf grote projecten gepresen teerd op het congres "Innovatie voor stedelijke vernieuwing" dat op 19 november in de Doelen in Rotterdam wordt gehou den. Milieudefensie stemt in met het krachtige pleidooi van de VROM-raad voor de invoering van een gedifferentieerde open- ruimteheffing. In het onlangs gepresenteerde slotadvies over de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening wijst de raad op de sturen de functie^ van een dergelijke heffing. Milieudefensie is het eens met de VROM-raad dat de rode contour onderdeel moet zijn van breder beleidspakket ter 'verbetering van de kwaliteit van stad en land, beheersing van de ruimtevraag en maatrege len tegen spilziek ruimtegebruik'. De waarschuwing van de Raad dat de zogeheten balansgebieden geen 'jachtgebieden' voor bebouwing mogen worden, wordt gedeeld door de mi lieuorganisatie. Wel bespeurt Milieudefensie bij de VROM-raad nog onterechte koudwatervrees om de rode contour te omar men. Volgens Milieudefensie bewijst de praktijk dat rode con touren werken. Dat blijkt bijvoorbeeld uit een recente evaluatie van het streekplan Kennemerland. In dit gebied wordt sinds 1998 met rode contouren gewerkt en blijkt de combinatie van stimulerend en restrictief (bouw)beleid goed samen te gaan. De helft van de provincie Groningen moet de aanduiding 'natio naal landschap' krijgen. Tenminste, dat vindt de Tweede-Kamer fractie van de Partij van de Arbeid. De partij wil hiermee de ver dere ontwikkeling van bedrijventerreinen en uitbreiding van dorpen op het platteland een halt toe roepen. De PvdA heeft hiervoor het Westerkwartier, het wadden- en wierdengebied en het Oldambt in de noordelijke provincie op het oog. Het voor stel zal op veel politiek verzet stuiten. De statenfractie van het CDA ziet niets in het voorstel. Fractievoorzitter Douwe Hollenga van de Christen Democraten vindt dat de PvdA hiermee de ont wikkelingen op het Groninger platteland op 'slot' zet. "In het provinciaal omgevingsplan van de provincie Groningen hebben we heel goed vastgelegd welke ontwikkelingen er nog wel en welke niet op het platteland nodig en mogelijk zijn. Deze maat regelen houden meer dan voldoende rekening met het karakte ristieke platteland van Groningen", meent Hollenga. AhAniüiu'i de delta 0U8-67900Ö Bravenboef Scheefs

de Faam | 2001 | | pagina 29