Goedzak ondersteunt goede doelen Over nachten in het museum Elancore brengt adventsconcerten EEN JAAR LANG GRATIS HOORTOESTELBATTERUTJES SCHOONENBERG i PROFITEER IMU DE WOONBOULEVARD IN KERSTSFEREN! DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG De muskusrat, met zijn voorkomen van een forse marmot maar dan voorzien van een lan ge staart en twee vervaarlijk uitziende voortan den, heeft een voorkeur voor waterrijke gebie den. Zeeland is zodoende een provincie waar hij het uitstekend naar zijn zin heeft. Een team van 18 rattenbestrijders van Waterschap Zeeuwse Ei landen is het hele jaar door fulltime in touw om zoveel mogelijk muskusratten te vangen. Hoge besmettingsgraad Van maandag 17 tot en met woensdag 19 december houdt KICI een kledinginzamelac- tie voor het goede doel in de gemeente Vlissin gen. De 'goedzak' van KICI wordt huis-aan-huis verspreid en zoals op de zak staat vermeld kan deze voor 09.00 uur aan de straat gezet wor den. In deze zak kan gebruikte kleding, huis- houdtextiel en schoenen (gepaard gebonden) worden aangeboden. Goede doelen OPRUIMING SHOWROOMMODELLEN KEUKENS BADKAMERS 15 DECEMBER A.S. VAN 12.00 - 16.00 UUR ...U vindt het op de Woonboulevard! MARCONISTRAAT, GOES ZO HOORT 'T Woensdag 12 december 2001 FAAM/VLISSINGER 25 De rattenvangers van Zeeland Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Fitness centrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Activiteitencentrum Vlissin gen, koffiecontact, 9.30 u. Crea-Doe, 9.30 u. Cursus Schilderen, 13.30 u. Kookcafé, 17 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peu- tergym tot 2,5 jaar, 9.30 u., peutergym tot 4 jaar, 10.30 u. Hotel Arneville Middelburg, kijkdag Veilinghuis Witte, 14 u. Activiteitencentrum Vlissin gen, koffiecontact, 9.30 u. Pop pen maken - handwerken, 9.30 u. Computerles, 13.30 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, kinderclub, 4 t/m 8 jaar, 13.30 u., jongeren- soos, 11 t/m 17 jaar, 19 u. Bi bliotheek 't Spui Vlissingen, poppenmarkt, 10-16 u. Hotel Arneville, veiling, 13.30 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontact- middag, 16 u., jongerensoos, 11 t/m 17 jaar, 19 u. Wijkcen trum De Zwaan Oost-Sou burg, kerstbal met duo Twice, 20.30 u. Buurthuis Aldegon- de Vlissingen, vrije dans avond, 20.30 u. Bibliotheek 't Spui Vlissingen, poppen- markt, 10-16 u., poppencon-, sultatiebureau, 14-16 u. Ont- moetingskerk Middelburg, zangavond 'Op weg naar de Kerst', 19.30 u. Het Zeeuws Archief Middelburg, fotokijk dag; open dag waar Zeeuwen hun oude foto's van Zeeland kunnen laten bekijken door deskundigen die de histori sche en artistieke waarde schatten, 11 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, koffiecontact, 9.30 u. Cursus Tekenen/Schilderen, 13 u. Koersbal, 13.30 u. Cur sus Spaans, 10 u. Cursus Suri naams koken, 17.30 u. Dans les, 19.30 u. Theo van Does burgcentrum Vlissingen, dansochtend voor 50-plus- sers: country line-dance voor gevorderden, 9.30 u., country line-dance voor beginners, 11 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, dames- gym, 13.30 u., darten, biljarten en klaverjassen, 20 u. Buurt huis Aldegonde Vlissingen, proefles Salsa dansen, 20 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreek uur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Activiteiten centrum Vlissingen, koffiecon tact, 9.30 u. Kaarten maken, 9.30 u. Kleiclub, 13.30 u. Pop pen maken (professioneel), 13.30 u. Cursus Fotografie, 14 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peuter morgen, 10 u. Artemis Mid delburg, informatiedag Arte- mis, 9.30 u. Buurthuis Al degonde Vlissingen, kerstbin go, 20 u. Zeeuwse Biblio theek Middelburg, lezing door Marijke Spies, 'Religie en poë zie in de 17e eeuw', 20 u. Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, Computerles, 9.15 u. Cursus Frans, 11 u. Cursus Engels voor beginners, 13.30 u. Cursus Engels voor gevor derden, 14.45 u. Speeltuin vereniging De Oude Stad Vlis singen, jongerensoos, 11 t/m 17 jaar, 18.30 u. Clubhuis Willen is Kunnen Vlissingen, recreatiewandelmiddag, 5 en 10 kilometer, 13.30 u. Zeeuws Museum Middelburg, rondleiding door de schoon- maakstraat van het Zeeuws Museum, 13.30 en 15 u. door Paula Koster Muskusratten, ook wel bisam- ratten genoemd, vormen in te genstelling tot de bruine of zwarte rat geen gevaar voor de volksgezondheid. Ze bren gen geen ziektes over en val len geen mensen of dieren aan. Natuurlijke vijanden heb ben ze praktisch niet en ze planten zich in hoog tempo voort: drie keer per jaar krijgt een volwassen ouderpaar een nest van 6 jongen. Zonder be strijding zijn er elk jaar zo'n 8 tot 10 keer zoveel als het jaar ervoor. Het zijn vegetariërs: ze voeden zich met gras en wa terplanten, maar ook met cul tuurgewassen op het land. Hun holen, ook wel 'bouwen' genoemd, bestaan uit zogehe ten pijpen die in oevers wor den gegraven en die uitmon den in nestkamers waar de jongen worden geboren. De opsporing van de pijpen wordt bemoeilijkt doordat de in- en uitgangen ervan onder water liggen. Hoe langer de ratten bij hun bouw blijven, hoe meer gangen ze graven. In de herfst of winter bouwen zij winterhutten van riet en soortgelijke planten, die wel anderhalve meter hoog kun nen zijn. Voor de zware Zeeuwse zeedijken vormen muskusratten geen bedrei ging. Wel ondermijnen ze de binnendijken die als extra be veiliging bij overstromingsge vaar dienen. Behalve materië le schade veroorzaken ze dus ook verlies aan veiligheid. De muskusrat komt oorspron kelijk uit Alaska en is begin vorige eeuw in Europa inge voerd om zijn dikke bontvacht, die op de rug donkerbruin en op de buik licht van kleur is. Zijn zwarte, onbehaarde staart is zo'n 25 centimeter lang. Een volwassen dier is 60 centime ter lang en weegt 1,5 kilo. Door de vliezen tussen de te nen van zijn achterpoten is de muskusrat een uitstekende zwemmer. Omdat hij een uit heems dier is mag er volgens de jachtwet op hem worden gejaagd. De bestrijding is in Achttien medewerkers houden zich bezig met de rattenbestrijding in Zeeland. Zeeland een taak van het Wa terschap, dat 18 fulltime rat tenvangers in dienst heeft die met kooien en vallen jacht maken op de muskusrat. In Zeeuws-Vlaanderen alleen al zijn 9 bestrijders actief, aange zien daar de 'besmettings graad' het hoogst is. De coör dinatie van de bestrijdingsac- tiviteiten vindt plaats in het hoofdkantoor van het Water schap, in Goes. De rattenbestrijders noteren dagelijks hun vangsten, die op een kaart worden bijgehouden om vroegtijdig eventuele pro bleemgebieden te kunnen sig naleren. Het succes van de rattenvan gers is mede afhankelijk van meldingen die zij ontvangen van de inwoners van Zeeland. Signalen voor de aanwezig heid van muskusratten zijn onder andere dode of overre den ratten, ratten in fuiken, gangen in oevers, oeverbe schadigingen en verzakkin gen, platgetreden paadjes van ongeveer 12 cm breed door de oeverbeplanting, kaalge vreten bouwland en de aan wezigheid van winterhutten. Wordt na melding door een oplettende inwoner een goede vangst gedaan, dan krijgt hij of zij daarvan bericht van het Waterschap. Als eerste kledinginzamelaar in Nederland heeft KICI in ja nuari 2001 het CBF-keurmerk ontvangen. Een fondswerven- de organisatie met een CBF- keurmerk is een instelling die zich op een verantwoorde wij ze inzet voor het 'goede doel'. KICI Kledinginzameling is een inzamelaar voor het goede doel die al 25 jaar kleding in zamelt. Naast huis-aan-huis ophaalacties wordt de meeste kleding ingezameld via kle- dingcontainers, waarvan KICI er ruim 800 heeft staan in 350 plaatsen in Nederland. KICI heeft de afgelopen jaren de in gezamelde hoeveelheid 2e hands kleding sterk zien toe nemen. In 2000 heeft ze bijna 7 miljoen kilo kleding opge haald en is daarmee één van de grootste charitatieve inza melaars van Nederland. Jaar lijks wordt er in Nederland ruim 65 miljoen kilo kleding ingezameld, waarvan onge veer 45 miljoen kilo door inza melaars voor het goede doel. De kleding wordt verkocht aan gespecialiseerde sorteerbe- drijven en met deze opbrengst worden 'goede doelen' onder steund. De ingezamelde kle ding wordt voor 90% direct hergebruikt of verwerkt en komt dus niet op de afvalberg terecht. Ook het milieu wordt hiermee ontlast door een ver mindering van de uitstoot van verbrandingsgassen. Sinds 1999 heeft KICI gekozen voor een samenwerking met de mensenrechtenorganisatie Amnesty International, die ge durende een periode van 5 jaar ruim 2/3 van het nettore sultaat van KICI ontvangt. Am nesty gebruikt het geld voor educatie, voorlichting en cam pagnes over mensenrechten. Ook steunt KICI op structurele wijze de ontwikkelingssamen- werkingorganisaties Hivos en Gered Gereedschap, die zich ieder op hun eigen wijze inzet ten voor mensen in de derde wereld. Daarbij worden door KICI in eerste instantie projec ten ondersteund die op lokaal- niveau economische ontwik keling stimuleren. Maar KICI geeft ook financiële steun ten tijde van rampen en noodsitu aties. Via de ontwikkelings organisatie Mensen in Nood wordt ten tijde van rampen en noodsituaties geld beschik baar gesteld zodat lokale part ners in de betrokken landen directe noodhulp kunnen verlenen. Zo is recentelijk 50.000 aan de slachtoffers van de aardbevingen in El Sal vador en India geschonken. Voor alle kinderen die wel eens bang zijn in het donker loopt er al een paar weken een tentoonstelling in het Zeeuws Biologisch Museum. Deze tentoonstelling bij de Oostkapelse duinen gaat over het leven van nachtdieren. Deze zijn van dichtbij te zien en te horen. In de kerstvakantie, op donderdag 27 december, kunnen kinderen en hun familieleden meedoen aan speciale activiteiten rondom deze tentoonstelling. Deze ac tiviteiten zijn met name voor kinderen van 4 tot en met 7 jaar. Werken op de boerderij- Kinderboerderij De Klepperhoeve, a het Meiveldpad 55 in Middelburg Zuid, houdt woensdag 19 dece ber weer 'werken op de boerderij'. Kinderen van 6 tot en met jaar kunnen die dag van 13.30 tot 15 30, samen met medewerke van de kinderboerderij, hokken schoonmaken en dieren voere Deelname aan deze activiteit kost 1 per kind. Met de boswachter op pad- Staatsbosbeheer en het Zeeu\ Biologisch Museum houden donderdag 27 december weer e wandeling met de boswachter. Onder de noemer 'met de boswach ter op pad' wordt er gewandeld door het natuur- en cultuurhis risch gebied De Manteling. De boswachter weet over veel zaken dit gebied interessante verhalen te vertellen. De wandeling start o> 14 uur vanaf het Zeeuws Biologisch Museum en duurt tot ongeve. 15.30 uur. Deelname kost 3 gulden per persoon en voo.raf aanm den is noodzakelijk. Dit kan via 0118-582620. Kerstbal in De Zwaan- Met toepasselijke muziek van 'Duo Tv - ce' is er in wijkcentrum De Zwaan te Oost Souburg een sfeer. I kerstbal. Het bal wordt gehouden op zaterdag 15 december en b gint om 20 uur De toegang kost 7,75 gulden Vechtsportmiddag- De Bredeschool in Middelburg Zuid hou woensdag 12 december een vechtsportmiddag. Kinderen uit de wijl kunnen 's middags van 14 30 tot 16 30 uur terecht in het gymzaal^ aan de Marcus de la Palmastraat, Drie vechtsportverenigingen gev deze middag demonstraties en workshops. Deelname aan de mi dag kost 1,50 gulden of 1 strip van de Bredeschool strippenkaart. Creatieve winterfair- In de Ontmoetingskerk, aan de Ooster- scheldestraat 1 in Middelburg, wordt zaterdag 15 december een cre atieve winterfair gehouden. Van 10 tot 15 uur zijn worden er crea-ar- tikelen, tweedehands boeken, kaarsen, aardewerk en porselein ver kocht. Er zijn demonstraties en workshops van diverse creatieve technieken en er is een informatiestand over het gemeenteprojec: waar ook de opbrengst van deze dag naartoe gaaf hulp aan aids- wezen en voorlichting over aids(-preventie) in Malawi. Prins Claus op de fiets- In de afgelopen maanden hebben jonge bewoners van diverse asielzoekerscentra in onze provincie verhalen en gedichten geschreven onder het thema „Denkend aan hol land..." Deze verhalen en gedichten zijn gebundeld in een boekje met de titel „Iedereen kan fietsen, zelfs prins Claus". De eerste exemplaren van dit boekje worden dinsdag 18 december om 16.30 uur feestelijk uitgereikt in De Drvkkery aan de Middelburgse Markt. Goede relaties- Onder de titel:„0nze relaties: hoe houden we ze goed" houdt de Spirituele Sociëteit een lezing. Zondag 16 decem ber van 10.30 tot 13 uur spreekt Clasien Weekers in de Stads schouwburg aan het Molenwater 99 te Middelburg. Meer informa tie is verkrijgbaar via 0113-223900. Eucharistieviering oud-katholieken- Ter gelegenheid van de Derde Advent houdt de oud-katholieke gemeenschap in Zeeland za terdag 15 december een eucharistieviering in de katholieke Maria Magdalenakerk aan de Singelstraat in Goes. De dienst begint om 10 30 uur en voorganger is Joris Vercammen, aartsbisschop van Utrecht. Na afloop van de dienst is er gelegenheid voor een infor mele ontmoeting met de bisschop. Kerstverkoop Unicef- Unicef helpt minderbeddelde kinderen waar ook ter wereld Ten bate hiervan houdt deze organisatie in de Vlissing- se en Middelburgse bibliotheken tot en met 21 december zijn jaarlijk se verkoop. Er worden kerstkaarten -cadeautjes en -versieringen te koop aangeboden De verkoop is dagelijks van 10 tot 17 uur. Amnesty bij Intratuin- Amnesty International heeft vrijdag 14 en zaterdag 15 december een kraam bij Intratuin in Koudekerke. Bij de kraam worden Amnesty-artikelen verkocht. Ook kunnen er kaarten geschreven worden om gewetensgevangenen vrij te krijgen en kan de wereldwijde petitie tegen terrorisme ondertekend worden. De Amnesty-kraam is vrijdags vanaf 17 uur en zaterdags vanaf 10.30 uur bemand. Nieuw boek MS- Speciaal voor partners en familieleden van mensen die aan MS lijden is het boek „Hoe gaat het met je part ner" uitgegeven. Het boek staat vol met ervaringsverhalen, advie zen en tips en wordt uitgegeven door stichting MS-Projecten. Het boek kost, exclusief verzendkosten, 21,50 gulden en is te bestellen via 010-5919839 of info@msprojecten.nl aan Stampertje of Muizendag worden gratis geschminkt. Om teleurstelling door overin- schrijving te voorkomen moet er wel van tevoren telefonisch aangemeld worden. Dit kan op 0118-582620. Nobelweg 2-38 Goes (naast Zeelandhallen), telefoon 0113 - 270 695, e-mail info@debel.nl, www.debel.nl dinsdag t/m vrijdag van 9.30-17.30 uur, zaterdag van 10.00- 16.00 uur, donderdag koopavond 19.00-21.00 uur Vocaal Ensemble Elancore tijdens de repetitie voor de advents- concerten. Het Vocaal Ensemble Elan core zingt zondag 16 de cember in de Koorkerk te Middelburg. Vanaf 15 uur brengt het koor een geva rieerd programma met uiter aard kerstliederen. Voor de muziek zorgen Jos Vogel (or gel) en Anna van Avalon (harp). Elancore is in 1993 opgericht door dirigent Leo Smit. Het ensemble bestaat uit 8 sopra nen, 7 alten, 5 tenoren en 6 bassen. Sinds de oprichting zijn er ve le optredens geweest, met als hoogtepunten de jaarlijks te rugkerende adventsconcerten. Deze concerten hebben altijd een repertoire van (al dan niet begeleide) bekende tot min der bekende carols afkomstig uit diverse landen en perio den. Hoewel koorzang het hoofdbestanddeel van de con certen vormt, is er ook solo zang, enkele duetten en zang in klein koor. Zondag 23 december om 15.00 uur zingt het koor in de SOW-kerk te Veere. De toegangsprijs voor een ad- ventsconcert is 12,50 gulden, 10 gulden met pas en kinde ren tot en met 12 jaar mogen gratis mee. Deze dag kunnen kinderen zich helemaal inleven in het leven van kleine dieren. Van 13.30 tot 15 uur kan meege daan worden aan 'Muizendag' of 'Stampertje het duinkonijn' Bij muizendag gaan kinderen met hun familie het bos in en worden 'muis'. Door middel van spelletjes en opdrachten leren ze hoe muizen wakker worden, eten zoeken, spelen en groeien. Ze maken ook kennis met de vijanden van de muizen. 'Stampertje het duin konijn' wordt gespeeld in de duinen. Ook bij dit spel maken de kinderen en hun familiele den door middel van spelle tjes en opdrachten kennis met het leven van duinkonijnen. Dezelfde middag zijn er nog meer bijzondere kinderactivi teiten in het museum. Van 14.30 tot 16.30 uur zijn er twee grimeurs van 'Le Caméléon' aanwezig. Alle kinderen die de tentoon stelling 'over nachten' bezoe ken worden door deze gri meurs gratis geschminkt. La ter deze middag neemt biolo gieleraar Cees de Jonge de kinderen ook nog mee op een spannende boswandeling. Om 16.30 uur vertrekt Cees met de kinderen vanaf het museum, op zoek naar sporen en holletjes van nachtdieren. Om 17.30 uur brengt hij alle kinderen weer veilig terug. Deelname kost steeds drie gulden per deelnemer per ac tiviteit. Kinderen die meedoen (advertentie) (advertentie) De Kerstman komt op zijn arrenslee en deelt chocolade kerstballen uit! Een sneldichteres zingt de prachgste J En een reuze Kerstman o meter hoog) loo pi o de Woonboulevard! Mikro Electro, Brugman Keukens ft Badkamers, Trendhopper, Roobol Woonwinkels, Morgana Slaapkamers, Interieur Totaal, Le Bazar Wonen, GAMMA, Kwantum, TMC, Runner, Verf Et Wand, Pardio Parket Studio, Sleepy, MONTÈL, Decorette en Beter Bed. WOON E VA R O Voor Schoonenberg Hoortoestellcn is 2001 een bijzonder jaar geweest: de hoonoeslelspecialist vierde haar 75-jarig jubileum. Dit speciale jaar wordt op een feestelijke manier afgesloten: iedereen die tot en met eind januari 2002 in een Schoonenberg Hoortoestellen winkel komt ontvangt een jubileum waardebon. Bij definitieve aankoop van een boortoestel is deze waardebon inwisselbaar tegen 36 Rayovac Ultra Proline hoortoestelbatlerijtjes (goed voor circa één jaar boor toestel dragen) én een leuke attentie! De waardebonnen kunnen tot 1 april 2002 worden ingeleverd, één per aangeschaft hoortoestel. Schoonenberg Hoortoestellen Al 75 jaar houdt Schoonenberg zich bezig met horen. In zo'n 50 hoortoestelspeciaalzaken in het hele land zetten goed opge leide hoorspecialisten zich dagelijks in om mensen met hoorproblemen optimaal te laten profiteren van de nieuwste ont wikkelingen op het gebied van gchooronderstcunmg. Hoortoestellen, maar ook andere handige hulpmiddelen, zoals specia le wekkers, apparatuur om TV en radio béter te kunnen volgen en schoonmaakproducten voor hoortoestellen. Onopvallende hoortoestellen De ontwikkeling van hoortoestellen is snel gegaan en staal nog steeds niet stil De minuscule geavanceerde hoortoestellen van nu zijn met meer te vergelijken met de grote toestellen van weleer. Wist u dat hoortoestellen zeer onopvallend te dragen zijn? Sommige worden zelfs geheel of gedeeltelijk in de gehoorgang geplaatst! Ook de geluidskwaliteit wordt steeds weer verbeterd. Mede door de komst van de digitale hoortoestellen enkele jaren geleden zijn de ontwikkelingen in een stroomversnelling geraakt. Rayovac Ultra Proline Schoonenberg verkoopt alleen hoortoestel batterijtjes van het kwaliteitsmerk Rayovac. Het gebruik van kwalitatief goede hoortoestelbatlerijtjes is belangrijk: het bevordert de levensduur en het goed functioneren van uw hoortoestel. De Ultra Proline batterijtjes van Rayovac gaan bovendien lang mee en zijn zuinig in gebruik Staat u op het punt een hoortoestel aan te schaffen'? Kom dan snel langs bij Schoonenberg en ontvang de unieke jubileum waardebom.die bij aankoop van een hoortoestel goed is voor één jaar gratis hoortoestelbatlerijtjes! De actie geldt overigens vair alle soorten en merken hoortoestellen en iedereen is welkom om een waardebon al tc halen! Bel .voor meer informatie tijdens kantooruren ons gratis servicenummer: 0800 - 023 37 87 of raadpleeg internet. www.schoonenberg.nl. Natuurlijk bent u ook van harte welkom in onze winkel(s): HOORTOESTELLEN Middelburg. Korte Geere 8. tel (0118) 61 31 13. Fax (0118) 65 09 65. Vlissingen, Schutterijstraat 28A, tel. (0118) 41 96 46, v

de Faam | 2001 | | pagina 25