De winter saaiKom nou! Lamp kapot? Philharmonie 50 Plus Ouderdom met financiële gebreken 113 II i 612004 Snookeren voor senioren! IN HET VERLEDEN LIGT HET HEDEN IN HET NU WAT KOMEN GAAT PCOB Koken voor mannen Spiegeltje, Spiegeltje ORKEST VOOR OUDEREN SE 22e JAARGANG NUMMER 123 Rf Meldpunt Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 14.00 uur De redactie van de seniorenkrant wenst u goede kerstdagen, een prettige jaarwisseling en een gezond 2002 toe. Maaltijdvoorziening zoekt bezorgers 22 FAAM/VLISSINGER Woensdag 12 december 2001 w-d De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Tel. (0118) 627537 internet: www.swom.nl emailinfo@swom.nl seniorenkrant Zorgvolle of zorgelijke toekomst In de loop van dit jaar zijn enkele artikelen in de Seniorenkrant verschenen over huisvesting van ouderen in bijzondere woon vormen (aanleunwoning, Résidence Molenwater). Ik denk, dat ieder mens die zich senior weet wel eens nadenkt over zijn of haar toekomst, vooral als het lichaam of de geest zodanige ou- derdomsverschijnselen gaan vertonen, dat zelfstandig, dus zonder zorg door het leven gaan, heel moeilijk wordt. De over heid denkt na over het beleid ten aanzien van oudere mensen, nu er relatief steeds meer ouderen komen, die hoge leeftijden bereiken en in een aantal gevallen zorg zullen behoeven. Ook de diverse instellingen voor zorg maken plannen, waarvan de verwezenlijking mede door ingewikkelde procedures heel veel tijd nemen. Soms is dan al achterhaald wat jaren geleden be dacht is. \®V vrijwillige thuishulp Middelburg Vandaag, woensdag 19 decem ber, vindt de kerstviering plaats. Zaterdag 26 januari vergade ring in de grote zaal van De Morgenster, Adriaan Lau- wereijszstraat 6, aanvang 14.15 uur. Na het huishoude lijk gedeelte zal mevrouw De Vries mooie dia's van o.a. Mid delburg vertonen. Zaterdag 23 februari jaarver gadering, eveneens om 14.15 uur in De Morgenster. Na de pauze is er een bingo. Bij voldoende deelname start op donderdag 10 januari weer een basiscursus 'Koken voor mannen 55+'. Deze cursus be staat uit zes lessen, waarvan de totale kosten 34,03 be dragen. De ingrediënten wor den per les afgerekend en zul len ongeveer 3,40 bedragen. Na het beëindigen van deze basiscursus bestaat de moge lijkheid tot het volgen van een vervolgcursus. Informatie en opgave bij de SWOM, tel. 627537, mevr. L. ter Welle. (Een persoonlijke mening, bui ten verantwoordelijkheid van de redactie. Ook voor uw me ning is plaats op deze pagina) Even leek het weer oorlog, niet in Afghanistan, daar is ,het echt, maar hier bij ons in Mid delburg: geen gas, geen warmte. Deed het U ook aan de oorlog 40-45 denkenBij mij komt dan steevast de hon gerwinter weer boven, die ik als jongetje in Rotterdam doormaakte: veel kou, veel honger, geïmproviseerde alles- brandertjes, maar er was bijna niets te branden. Kooltjes ze ven in het Vroesepark, boom pjes pikken waar je maar kon. Gelukkig duurde het nu maar kort, maar voor veel mensen toch nog te lang. Wat zijn we afhankelijk van allerlei voorzie ningen. Daarom maar niet pri vatiseren die handel. Beter overheid, ook al laat die nog al eens een steekje vallen. Die kunnen we elke vier jaar afre kenen, maar Delta Nutsbedrij ven in bijvoorbeeld Ameri kaanse handen? Afrekenen doen dan de aandeelhouders, voor zichzelf. Nee, nutsvoorzieningen horen in onze handen, in overheids handen. Bij de spoorwegen herhaalt zich, wat in de 19de eeuw ook speelde: eerst werd alles door private ondernemin gen aangelegd en geëxploi teerd, maar na verloop van tijd bleek dat niet te gaan en nam de overheid alle private spoor- ondernemingen over. Heel lang ging dat goed, tot me vrouw Jorritsma, met toe stemming van de Tweede Ka mer de zaak privatiseerde. Kijkt U dus bij de komende verkiezingen maar goed uit op wie U stemt. Gaat U niet stem men? Gelooft U er niet meer in? Ja, heel begrijpelijk. Maar toch hebben de gekozen volks vertegenwoordigers beslissen de bevoegdheden, die Uw le ven kunnen beïnvloeden. Daarom is bewust stemmen beter dan niet stemmen. Want tenslotte gaat het over Ons! Spiegelbeeld SB jfc/ jDAT yj IKHEI4J WEET® menwijk: mevr. P.N. Den Hollander, tel. 626513. Magistraatwijk: mevr. N. Los, tel. 614398. Nieuw Middel burg: dhr. A. v. Vrouwerf, tel. 626385. Griffioen: mevr. P. Jan- se, tel. 637407. Interkerkelijke hulpdienst Arnemuiden: mevr. S. de Looff tel: 602615. Telefooncirkels: Stromenwijk- 't Zand: mevr. R. Jongerius, tel. 637065. De ouderenadviseurs van de SWOM zijn op werkdagen tele fonisch te bereiken tussen 10 en 11 uur op nummer 627537. Laten we met positieve be richten beginnen: al in 1987 heeft het Nederlands Econo misch Instituut als reactie op de ook toen al zorgelijke ver halen over vergrijzing onder zocht, wat de effecten van die vergrijzing zullen zijn. Heel kort samengevat: de groep 65- plussers zal een koopkrachti ge categorie vormen, die met zijn bestedingen veel inkomen en werkgelegenheid schept, slechts een beperkt beroep doet op allerlei dure over heidsvoorzieningen (denk aan de weinige criminele oudjes, die in de gevangenis zitten) en in diverse opzichten veel min der maatschappelijke kosten veroorzaakt dan andere leef tijdsgroepen. De maatschap pelijke kosten/baten balans van de vergrijzing ziet er veel gunstiger uit dan toen en nu wordt gesuggereerd. Dat was in 1987, de balans zal nu nog gunstiger zijn, gelet op de over het algemeen gestegen pensioeninkomsten. Techniek Ongeveer 10% van de 65-plus- Met het oprichten van Philhar- monie 50 Plus kreeg Walche ren begin dit jaar een orkest voor 50-plussers. Het orkest met blazers, strijkers, een slagwerker en een banjospeler was meteen een succes. On der de bezielende leiding van M. Kramer, zelf ook een seni or, wordt elke week in De Bla zer te Oost-Souburg gerepe teerd. Inmiddels trad het ge zelschap ook al enkele keren met succes op. Zo werd de Dag van de Ouderen op 1 ok tober in het Arsenaal te Vliss- ingen opgeluisterd en werd onder meer opgetreden in Ter Reede te Vlissingen, in De Zwaan te Oost-Souburg en in het Gasthuis te Middelburg. Het orkest is een initiatief van Truus Wight,'bekend als diri- gente van diverse koren. Eind 2000 werden de plannen ge maakt en dankzij een startsub sidie uit de pot flankerend ou derenbeleid van de gemeente Vlissingen en een toestroom van enthousiaste leden uit heel Walcheren en zelfs daar buiten, kon al snel met spelen worden begonnen. Er werd gekozen voor de philharmo- nievorm, zodat er ook plaats is voor snaarinstrumenten. Het Over het algemeen krijgt ie dereen vanaf het bereiken van de 65-jarige leeftijd een AOW- uitkering uitbetaald. Steeds vaker gebeurt het dat ouderen alleen een gedeeltelijke AOW- uitkering ontvangen. De oorzaak hiervan is dat voor ieder jaar (na 1957) dat een pensioengerechtigde niet ver zekerd is geweest, bijvoorbeeld door verblijf in het buitenland, een korting van 2% op de gel dende uitkeringsbedragen wordt toegepast. Vooral al lochtonen die na 1957 in Ne derland zijn komen wonen, krij gen hier veel mee te maken. Een voorbeeld: Een man uit Turkije heeft zich in 1973 in Nederland geves tigd. Op 1 december 2001 wordt deze man 65 jaar. In de jaren 1957 tot 1973 is hij niet verzekerd geweest. Dat zijn 16 jaren. Zijn AOW wordt dus ge kort met 16x2 32%. Aanvulling? Om in aanmerking te komen sers heeft zoveel zorg nodig, dat zij in een instelling wonen. Daarvan heeft een groot deel een zeer hoge leeftijd bereikt (ouder dan 80), 90% woont dus nog zelfstandig, zij het soms met hulp van derden. In de zorg dienen zich de laat ste tijd allerlei technische ont wikkelingen aan, zoals de vele elektrische wagens, die nu al in grote getale mensen, die anders thuis zouden zitten, de mogelijkheid bieden erop uit te gaan. Denk aan de magnetron waar mee kant-en-klaarmaaltijden warm gemaakt kunnen wor den, aan de computermoge lijkheden voor communicatie, zoals e-mail, aan de vele ge reedschappen die minder va liden in staat stellen zelfstan dig dingen te doen, aan de grote vooruitgang in gehoor apparaten enz.enz. Gezien al deze ontwikkelingen verwacht ik dat de mogelijkheden om in eigen huis heel oud te worden sterk zullen toenemen. Natuurlijk blijft er een groep mensen over, die zonder in tensieve zorg niet kunnen le- orkest telt nu ongeveer 25 le den, maar dat aantal moet nog wat groeien. Zo kan het aantal violen nog worden uitgebreid, cello's en bassen ontbreken nog, maar ook bla zers en slagwerkers zijn nog steeds van harte welkom. Aantrekkelijk repertoire Bij de keuze van het repertoire wordt rekening gehouden met de voorkeur van de leden. Op het ogenblik staan naast licht klassieke stukken, ook werken van bijvoorbeeld de Ramblers en andere herkenbare populai- voor een aanvulling op de ge korte AOW-uitkering moet de pensioengerechtigde eerst na gaan of in het land van her komst pensioenrechten zijn opgebouwd. Daarnaast zijn er mogelijk aanspraken op een bedrijfspensioen, rente, voor lopige teruggaaf belastingen en andere financiële voorzie ningen voor de oude dag. Als alle inkomens bij elkaar opgeteld minder opleveren dan de onderstaande bedra gen, zou een aanvulling op het inkomen door bijstandver lening nodig kunnen zijn. Van ven. Daar moeten goede en moderne voorzieningen voor getroffen worden, maar ook daar kan de techniek veel be tekenen. Tenslotte is ons li chaam ook voor een goed deel een mooi staaltje van techniek. Ook op het gebied van ge neesmiddelen ben ik een opti mist: door de nieuwste medi sche kennistoename zoals op het gebied van gen-onderzoek zal er van grote vooruitgang sprake zijn. Zorg aan huis In een beleidsplan van het be stuur van de Roggeveen-stich ting uit 1999 staat, dat in dat jaar 28% van ouderen vanaf 65 jaar(het grootste deel is veel ouder) gebruik maakte van enige vorm van zorg aan huis. Ouderen vinden het van be lang, zegt dat beleidsplan, dat er zekerheid is van zorgverle ning wanneer dat nodig is en dat er waarborgen zijn voor continuïteit van de zorg. Een soort zorgverzekering dus, waar, als dat nodig is, een be roep op kan worden gedaan. Samenvattend verwacht het beleidsplan, dat de verpleeg huizen een specialistische ver plegende functie krijgen, ook voor mensen met trauma's en complexe ziektebeelden. De verzorgingshuizen zullen zich richten op reguliere intensieve verzorging en verpleging en de thuiszorg zal straks een deel (25%) van de huidige be woners van de verzorgings huizen bedienen. re muziek op het programma. Maar ook meezingers en lekker in het gehoor liggende nostal gische nummers worden niet geschuwd. Behalve zo goed en ontspannen mogelijk musice ren staat de gezelligheid hoog in het vaandel. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Om mee te spelen of om eens te komen luisteren. De repetities zijn op woensdag middagen vanaf drie uur in De Blazer, Ritthemsestraat 45 te Oost-Souburg. U kunt ook bel len met de secretaris Ineke Ver vorst, telefoon 0118-464604. zelfsprekend zijn er ook ande re voorwaarden om recht op uitkering te hebben. Als u denkt in aanmerking te komen voor een aanvullende uitkering, vraag dan een ge sprek aan. Als u inwoner van de ge meente Middelburg bent, kunt u dit doen door op werkdagen te bellen naar de afdeling So ciale Zaken, telefoonnummer 675668 of het gratis service nummer 0800-0213865 (tus sen 08.00 - 12.00 uur en 13.00 - 16.00 uur). Wens ouderen In een pas verschenen be leidsplan van de nieuwe "all in" stichting Zorgstroom (een fusie van Roggeveen, Rusten burg en Thuiszorg Walcheren) staan ook behartenswaardige opmerkingen over de toekom stige oudere: zo lang mogelijk zelfstandig blijven, veel activi teiten buitenshuis, deelname aan sociale activiteiten om eenzaamheid tegen te gaan. Ze worden ook mondiger, me de door een hoger opleidings niveau en ze zijn gewend om met techniek om te gaan. Ze zullen professionele zorg ver kiezen boven mantelzorg (zorg, geboden door de eigen omgeving, als kinderen of bu ren). Een vriendelijke, respect volle bejegening en erkenning van hun waarde als mens is hierbij van uitermate groot belang. Integrale wijk Elders in het land worden ideeën ontwikkeld om levens- loopbestendig wonen op wijk niveau door te trekken: een wijk waarin iedereen ongeacht leeftijd, maatschappelijke po sitie, leefstijl, kleur, verstande lijke of fysieke beperking kan wonen, een volwaardige in breng heeft in het gemeen schappelijke en waar de fysie ke omgeving en de collectieve voorzieningen erop gericht zijn dat mogelijk te maken. Een "integrale" wijk, waarin een samenstel van gewone woningen, gezinsvervangende tehuizen, kinderdagverblijven en levensloop bestendige wo ningen is veranderd in een wijk met aan leefstijl en be hoefte aanpasbare woningen, afgewisseld met multifunctio nele centra van activiteiten. Een wijk, waar dus ook de ou dere mensen zich gelukkig kunnen voelen. Een probleem daarbij lijkt mij de dynamiek van de samenleving: er veran dert in de loop van de jaren zoveel in gezinssamenstelling, maatschappelijke omstandig heden enz. dat het moeilijk zal foto I. Sekhuis zijn om genoemde idealen ook tien jaar na verwezenlijking nóg te handhaven. Maar als positief perspectief is het goed om hierover na te denken. Tenslotte noem ik nog de Re giovisie Zorg voor ouderen, een gemeenschappelijk pro duct van diverse betrokken in stanties en de provincie Zee land, waarin de Zeeuwse visie op zorg voor ouderen wordt geformuleerd, ook weer voor namelijk gericht op de zorgbe hoevende ouderen. Het blijft moeilijk om in de toekomst te kijken. Je zou de jongere oudere kunnen vra gen wat hij of zij, denkend aan ouder worden, voor perspec tieven ziet. Maar diezelfde persoon denkt er misschien over tien jaar heel anders over. Duidelijk is wel, dat vooral flexibele oplossingen (zoals bijvoorbeeld aanpas baar gebouwde woningen) moeten voorkomen, dat we in de toekomst vastzitten aan vandaag bedachte oplossin gen, die dan niet meer vol doen. P.C. Porrey Op dinsdag 8 januari van 09.30 tot 11.30 uur vertelt Theo Koopmanschap in het SWOM- gebouw in de Molstraat over het opsporen en verhelpen van storingen in (schemer)lampen. Hij doet dat aan de hand van hele praktische voorbeelden. Deze bijeenkomst is speciaal bestemd voor dames van 55 jaar en ouder. SWOM-klusjesman Theo Koop manschap kwam op het idee voor het houden van deze voor lichtingsbijeenkomst omdat hij nogal eens wordt gevraagd te De Stichting Welzijn Ouderen Middelburg heeft weer een nieuwe activiteit! Snookeren voor senioren van 55 jaar en ouder. Thijs Sturm, bestuurslid van de SWOM, gaf daarvoor op woensdag 7 november in Cue Action aan de Walensingel te Middelburg de krachtige af stoot. Hij nam ook het initiatief tot deze nieuwe activiteit. SWOM-directeur Martin Jones heette een groepje van tien he ren hartelijk welkom en nodig de Thijs Sturm uit voor het ver richten van de allereerste af stoot. Voordat hij dat deed leg de Sturm uit hoe hij tot het idee was gekomen snookeren voor ouderen te introduceren. "Kijk, er wordt onder de para plu van de SWOM al vrij veel biljart gespeeld. Wekelijks ver zamelen ruim 110 mannen en een enkele vrouw zich rond de biljarttafels in de Molstraat en in de drie wijkposten Bastion, Stromenwijk (Woelige Werf) en Nieuw- en Sint Joosland (Springplank). Op Walcheren wordt ook in competitie-ver- band gespeeld. Dat is prima, want biljarten is goed voor ou deren. Je bent in beweging, je grijze cellen moeten in actie komen en het bevordert het sociale contact tussen mensen. De meeste mannen en vrou wen die nu komen biljarten hebben dat vroeger ook ge daan. Er komen echter steeds meer jongere ouderen, die dat niet hebben meegemaakt. Zij gingen in hun jeugd niet biljar ten maar snookeren. Met het oog daarop dacht ik dat het goed zou zijn eens te kijken of er bij senioren belangstelling is voor die sport. Je moet tenslot te naar de toekomst kijken." Kijken hoe het loopt Sinds begin november kunnen dames en heren vanaf 55 jaar op woensdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur in Cue Action dus gaan snookeren. Kosten: slechts f. 20,per drie maanden. De consumpties zijn natuurlijk voor eigen rekening. Wekelijks zijn twee tafels beschikbaar. Belang stellenden zijn hartelijk welkom. Ook beginners. In de persoon van Cees van Guchte is namelijk een ervaren snooker-leermees ter aanwezig. Terwijl aan de twee tafels de eerste punten worden ges coord, vertelt Martin Jones dat deze activiteit - een primeur voor Zeeland - dankzij een bij drage van de gemeente in het kader van het flankerend oude renbeleid kon worden opgezet. "Wij beginnen rustig aan. Eerst eens kijken hoe het loopt. Als deze activiteit blijkt aan te slaan kunnen wij altijd verder zien." Arnold Adriaanse, medewerker van Cue Action, ziet het met de senioren ook wel zitten. "Het is natuurlijk altijd prettig als een nieuwe groep mensen binnen komt. Ik hoop dat de belangstel ling snel verder groeit." Zoals gezegd zijn belangstellen den op woensdagmiddagen vanaf 14.00 uur welkom in Cue Action. Nadere informatie kan desgewenst ook worden verkre gen bij Martin Jones, tel. 627537. I komen kijken naar de schemer lamp die het niet meer doet. Dan rijzen er vragen als: Is de lamp kapot? Zit er een mankement in de schakelaar, is er sprake van een breuk in het snoer, enz. Theo wil graag laten zien dat het vaak heel eenvoudig is de aard van de storing op te sporen en te verhelpen. Aan het bijwonen van deze bijeenkomst zijn geen kosten verbonden. Belangstellenden kunnen zich tot eind dit jaar telefonisch aan melden via nummer 627537, of mondeling in het SWOM-ge- bouw in de Molstraat. December en januari zouden geen tuinmaan- den zijn. Er is buiten genoeg te doen en anders binnen wel. In ieder geval moeten alle vorstge- voelige planten, zoals Oleanders, naar binnen. Ook de Dahlia's moeten vorstvrij overwinteren. Gebruik een steekkarretje voor de zware potten of een plantendrager op wieltjes. Het is niet no dig de tuin winterklaar te maken. De vruchten en zaden aan de uitgebloeide planten zijn voed sel voor de vogels. In het plantmateriaal op de grond overwinteren nuttige insecten, terwijl de composthoop een prima overwinterplaats is voor padden en egels. Dus niet te netjes zijn voor uw tuin, wel voor uw gereedschap. Het schoonmaken en invetten en het scherpen van de scharen zijn echte winterklusjes. De winter is ook een goede tijd om plannen te maken. Vindt u uw tuin in dit jaargetijde een beetje saai, plant dan eens wat meer winter groene planten, zoals Camellia. Op een be schutte plaats in de halfschaduw bloeien zij in de winter. Helleborissen zijn ook echte winter- bloeiers. En voor mensen die van geel houden zijn Mahonia media, Euphorbia characias (Wolfsmelk) en Jasminum nudiflorum (Winter jasmijn), geplaatst tegen een kale muur, aan te bevelen. In februari bloeit ook de Mamamelis. Als u er veel bij elkaar wilt zien moet u eens in Kalmthout (België) gaan kijken. Zij staan daar in een prachtig park waar ook veel andere mooie bomen te bewonderen zijn. Regenton Verder moet u nu denken aan de regenton (kan kapot vriezen) en aan het afsluiten van de bui tenkraan. Als het echt gaat vriezen moeten de enten van de stamrozen worden ingepakt met stro. Verder is het aan te bevelen afgevallen blad tussen de vaste planten te strooien. Dat geeft extra bescherming en in het voorjaar ont staat daarmee een lekker humuslaagje. In december- /januari moet ook de druif worden ge snoeid. Op ie dere zijschuit laat u twee knoppen (ogen) zitten. Gevuld met winterhei, winterviolen, Gaultheria (Bergthee) en eventueel een kleine Skim- mia kan uw 'hanging bas ket' er in de winter ook heel leuk uit zien. Denk ook om de vogels, maar alleen als het echt koud is, anders wor den ze te lui. In sommige tuincentra worden workshops gegeven voor het maken van 'vo geltaarten'. Ook leuk. Creativiteit Natuurlijk kan uw creativiteit weer tot leven ko men met het maken van kerststukjes, kerst kransen, enz. Kerstbomen met kluit, na de kerstdagen in de tuin geplant, overleven het meestal niet aan onze Zeeuwse kust. Zij hou den niet van de Zeeuwse klei, er zit teveel kalk in, en niet van onze Zeeuwse zeewind. Aanvan kelijk doen ze het wel, maar als de wortels die per komen geven zij het op. U ziet het, ook in dit jaargetijde is er genoeg te doen. En denk erom, rustig aan, het hoeft niet allemaal op één dag. De warme maaltijdvoorziening van de Stichting Welzijn Ou deren Middelburg is een voorziening voor ouderen die niet meer in staat zijn om zelf een warme maaltijd te bereiden. De maaltijden worden gekookt in de keukens van de diverse verzorgingstehuizen in Middelburg en door vrijwilligers aan huis bezorgd. In principe wordt iedere bezorger eenmaal per week ingezet op een vaste route, die bestaat uit ongeveer 12 adressen. Het is de bedoeling dat in ongeveer één uur alle maaltijden op hun plaats van bestemming zijn. De tijd van bezorging ligt tussen 11.30 en 13.00 uur. Om alles goed en binnen de gestelde tijd te laten verlopen is een groot aantal vrijwilligers nodig. Op dit ogenblik is er in verschillende wijken een nijpend gebrek aan mensen die be reid zijn een uurtje per week vrij te maken om te helpen bij het bezorgen van maaltijden. Belangstellenden voor deze vorm van vrijwilligerswerk kun nen zich aanmelden bij de SWOM, telêfoonnummer 627537. Overzicht van de contactper sonen van de vrijwillige hulpdiensten voor ouderen in de wijken: 't Netto Bijstandsnorm bijstandsnorm minimumuitkeringen inclusief exclusief reservering reservering vakantiegeld vakantiegeld Gehuwden, beiden 65 jaar 2483,43 2361,74 Gehuwden, één echtgenoot 65 jaar 2439,58 2320,04 Alleenstaanden 1735,88 1650,82

de Faam | 2001 | | pagina 22