Fotokijkdag in het Zeeuws Archief Kenny Millenaar wint kleurwedstrijd Lezersreis naar Londen i i Gebruikt u kalmerings- en/of slaapmiddelen? Gratis open lessen kunstzinnige vorming Speciaal voor de lezers van de Faam/Vlissinger Heruitgave oude Ip's OPROEP Het is niet altijd even makkelijk om als meisje op een sport als voetbal te zitten. Het wordt toch nog altijd gezien als een sport voor jon gens. Nog maar al te vaak wordt er dan ook een beetje lacherig over ge daan. Tegenstanders - vaak jongens - nemen je niet serieus en zelfs je mannelijke teamgenoten slaan je nogal eens over. Als je dan het geluk hebt dat er binnen de vereniging genoeg meiden zijn om een team mee samen te stellen, is het probleem nog niet altijd over. Zeker niet wan neer je dan nog steeds tegen jongens speelt. Kreten als 'een makkie' en 'die gaan we eens even dollen', de meiden hebben ze allemaal wel eens een keer gehoord. Wanneer je dan toch volhoudt, alleen omdat je het spelletje zo leuk vindt, maakt dat je een echte kampioen bent. DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAGl ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Geen gescheld Het Zeeuws Archief te Middelburg houdt za terdag 15 december van 11 tot 16 uur een Regionale Fotokijkdag, ledereen uit Zeeland en daarbuiten kan die dag foto's, negatieven, dia's, prentbriefkaarten of lantaarnplaatjes bij het Zeeuws Archief aanbieden. Een groep deskun digen op historisch, fotografisch en restauratie gebied bestudeert de foto's en geeft de eige naar informatie over de historische en artistie ke waarde. Tijdens de Fotokijkdag worden doorlopend afleveringen van het televisiepro gramma 'Trugkieke' vertoond. Vorige week woensdag was er een klein feestje bij de ANWB/VVV in Middelburg. De winnaar van de kleurwedstrijd tijdens de Disney- Sneeuwwitje actie werd bekend gemaakt. Het was Kenny Millenaar uit Lewedorp die door de jury als beste kleurder werd uitgeroepen. Tot en met 25 maart 2002 kunt u met een uniek arrangement voor lezers van de de Faam/Vlissinger naar extra voordelig naar Londen toe. Met super snelle Seacats reist u van Oostende of Calais naar Dover, waardoor u binnen de kortste keren in de bruisende hoofd stad van het Brittish Empire bent. In de kerstperiode kunt u zich uitleven in het feestelijke winkelhart, maar ook de we reldberoemde musea en het swingen de uitgaansleven maken deze reis meer dan de moeite waard. Gratis Reservering De Universiteit Leiden doet onderzoek naar het gebruik van kalmeringsmiddelen en slaapmiddelen. Voor een vragenlijstonderzoek zijn zij op zoek naar mensen die deze -meestal door de arts voorgeschreven- middelen kort, lang of tijdelijk gebruiken. Het Middelburgs Instituut voor Kunstzin nige Vorming biedt geïnteresseerden de mogelijkheid om op een persoonlijke ma nier kennis te maken met de cursussen en de docenten van het instituut. In de week van 10 tot en met 15 december kunnen be langstellenden open lessen bijwonen. Open ateliers Woensdag 5 december 2001 FAAM/VLISSINGER 9 Het leukste team van GPC door Jerry Esajas Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid- dag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Fitness centrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Activiteitencentrum Vlissin gen, koffiecontact, 9.30 u. Crea-Doe, 9.30 u. Cursus Schilderen, 13.30 u. Kookcafé, 17 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peu- tergym tot 2,5 jaar, 9.30 u., peutergym tot 4 jaar, 10.30 u. Lange Jan Middelburg, bei aardconcert door Flenk G. van Putten, 12 u. Activiteitencentrum Vlissin gen, koffiecontact, 9.30 u. Poppen maken - handwerken, 9.30 u. Computerles, 13.30 u. Speeltuinvereniging De Ou de Stad Vlissingen, kinder club, 4 t/m 8 jaar, 13.30 u., jon- gerensoos, 11 t/m 17 jaar, 19 u. Café De Goede Verwach ting Lewedorp, avondruil beurs, 19.15 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontact- middag, 16 u., jongerensoos, 11 t/m 17 jaar, 19 u. Bonedij- kestraat/Dr. Lelystraat Vlissin gen, spullenmarkt Expiere- ment, 9 u. Clubhuis Willen is Kunnen Vlissingen, wandel tocht Najaar/Winterserie, 5, 10, 15, 25 en 40 kilometer, vanaf 9 u. Buurthuis Aldeg- onde Vlissingen, salsaparty, 20.30 u. Clubhuis VTV Vliss ingen, bingo, 20 u. Buurthuis Aldegonde Vlissin gen, darten, 14 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, koffiecontact, 9.30 u. Cursus Tekenen/Schilderen, 13 u. Koersbal, 13.30 u. Cur sus Spaans, 10 u. Cursus Suri naams koken, 17.30 u. Dans les, 19.30 u. Theo van Does burgcentrum Vlissingen, dansochtend voor 50-plus- sers: country line-dance voor gevorderden, 9.30 u., country line-dance voor beginners, 11 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, dames- gym, 13.30 u., darten, biljarten en klaverjassen, 20 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreek uur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Activiteiten centrum Vlissingen, koffiecon tact, 9.30 u. Kaarten maken, 9.30 u. Kleiclub, 13.30 u. Pop pen maken (professioneel), 13.30 u. Cursus Fotografie, 14 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peuter morgen, 10 u. Wijkcentrum Open Hof Vliss ingen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, Computerles, 9.15 u. Cursus Frans, 11 u. Cursus Engels voor beginners, 13.30 u. Cursus Engels voor gevor derden, 14.45 u. Speeltuin vereniging De Oude Stad Vlis singen, jongerensoos, 11 t/m 17 jaar, 18.30 u. Zeeuws Mu seum Middelbug, rondleiding door de schoonmaakstraat van het Zeeuws Museum, Bij het meidenteam van GPC kunnen ze erover meepraten. Aan het begin van dit seizoen speelden ze nog in de derde klasse, een competitie met al leen maar jongens. De lol was er dan ook gauw af, naast de gebruikelijke opmerkingen verloren ze dikwijls met hoge cijfers en de frustraties wer den op elkaar afgereageerd. Daar kwam nog bij dat hun trainer er wegens omstandig heden vaak niet bij kon zijn. Jeroen van Loon, de vader van één van de speelsters, be sloot om mee te gaan als coach, er was alleen één pro bleem hij had, zoals hij zelf zegt, geen snars verstand van voetbal. Een paar meiden wil den er al mee stoppen of op zoek gaan naar een andere club dus er moest iets gebeu ren, de toekomst van het team stond op het spel. Van Loon legde het probleem voor aan het bestuur, die daarop maat regelen trof. Zo werd, met be hulp van de KNVB, het elftal overgeplaatst naar de MB1 competitie, daarin spelen al leen maar meidenteams. Geert de Jonge en Rik van Warendorp kwamen erbij als de nieuwe trainers. Er moest wel wat veranderd worden zo wel aan de mentaliteit binnen het team als aan de speelstijl. Van een elftal moesten ze om schakelen naar een zevental, en in het veld moesten ze le ren voor elkaar te gaan wer ken in plaats van op elkaar te schelden. De Jonge: „Wij wa ren daar vanaf het begin dui delijk in; wij dulden geen ge scheld dan word je meteen gewisseld." De aanpak bleek zijn vruchten af te werpen, de prestaties van het team verbe terden, er werd weer gewon nen. Toen bleek ook dat de er- Het meidenteam van GPC heeft alle strijdlust weer terug. varing van het spelen tegen jongens in hun voordeel werk te. Anouk: „Jongens spelen harder, proberen je te dollen, wij waren dus wel wat ge wend en toen we in de MB1 kwamen bleek dat we het daardoor makkelijker had den." „Ook het veld - en de doelen - zijn kleiner, waardoor we meer moeten overspelen", vult Denise aan. Het resultaat is dat met nog één wedstrijd te spelen, de meiden van GPC najaarskampioen kunnen wor den. „In feite hebben we aan een gelijkspel genoeg, maar we gaan altijd voor de over winning", vertelt een strijdlus tige De Jonge. Maar even be langrijk is wel dat de dames het plezier in voetbal terug hebben. Dat blijkt wel uit de woorden van Marjet Boone die enthousiast roept: „Wij zijn het leukste team van GPC!" Ook de toekomst ziet foto: J. van Loon er rooskleurig uit. Het uit veer tien meiden bestaande team wordt na dit seizoen uitge breid met vier nieuwe meiden en daarom wil GPC het team volgend jaar uit laten komen in een meidencompetitie voor elftallen. Aan de inzet en de motivatie zal het niet liggen, daar kan menig profvoetballer nog een voorbeeld aan ne men. De opzet van de Fotokijkdag doet een beetje denken aan het programma Tussen kunst en kitsch'. De foto's die het pu bliek meebrengt mogen over van alles gaan, zolang dit maar op Zeeland betrekking heeft. Dus oude familiefpto's, gebouwen of natuurschoon het maakt niet uit. Hoe de fo to's eruit zien is evenmin van belang, mooi belicht, netjes geposeerd, slordig, gehaast, beschadigd, alle materiaal is welkom. Want vaak blijkt, al dus de medewerkers van het Zeeuws Archief, dat veel men sen zonder het te beseffen iets heel verrassend en bijzonders in hun bezit hebben. Nadat een vakkundig oordeel is ge veld door het panel van des kundigen kan het publiek een gratis advies krijgen over foto conservering, zodat de foto's voor het nageslacht bewaard blijven. Het Zeeuws Archief en het jubilerende Nationaal Fo togenootschap, initiatiefne mers van deze dag, zijn geïn teresseerd in de foto's die nu nog bij de mensen in een ou- Kenny kreeg van Ellis Freyser van de ANWB/VVV winkel in Middelburg een puzzel, een lees- en luister cd en natuurlijk Kenny Millenaar valt in de prijzen. een video van Sneeuwwitje. Maar de wedstrijd is nog niet voorbij, want Kenny dingt ook nog mee naar de volgende ronde en maakt daarbij kans op de hoofdprijs '4 dagen Dis neyland Paris voor 4 perso nen'. Alle kinderen die niet ge wonnen hebben, maar een kleurplaat hebben ingeleverd wacht ook nog een verrassing. Zij mogen op 6 en 7 december een Sneeuwwitje kleurboek afhalen bij de ANWB/VVV win kel aan de Nieuwe Burg 40 te Middelburg. De Faam/Vlissinger van woensdag 28 november jl. ver meldde onder de zakenpagina onder de kop 'Nieuwe cd Engel Reinhoudt De Schompen' het verschijnen van een cd waarop twee oude Ip's zijn opgenomen. Het betreft een heruitgave van de lp "Ons stoke zelf jenever" van De Schompen en de lp "Vrouwe, vrouwe kóp toch wat van Engel Reinhoudt. De uitgave is zonder overleg of medewe ten van de artiesten uitgebracht. Zij betreuren deze gang van zaken, omdat heruitgave van oud materiaal op deze manier niets toevoegt aan wat er was. Zij beschouwen het uitbrengen van deze cd dan ook slechts als winstbejag van de uitgeverij. Voor lezers van de Faam/Vlis singer is er bij deze reis nog een gratis riviercruise over de Thames inbegrepen. U kunt hiervan de hele dag gebruik maken. U kunt uitstappen waar u maar wilt en nader hand weer de draad oppak ken. Bij het arrangement zijn inbe grepen de retourpassage per hoverspeed, de retourpassage Dover-Londen 2e klasse, 3 overnachtingen inclusief ont bijt en de riviercruise over de Thames. Voor uw verblijf van drie nachten in Londen kunt u kiezen voor overnachtingen in een twee-, drie of viersterren- hotel. De prijzen voor het volledige arrangement zijn dan respec tievelijk 375, 425 en 475 gul den per persoon, op basis van tweepersoonskamer. Voor reservering en meer in formatie over dit arrange ment: Thames Travel, Stad huisplein 14 4382 LG Vlissin gen, tel. 0118-440 444. Ver meldt bij boeking wel altijd de de schoenendoos staan. Niet om deze op te nemen in de eigen collectie, maar om te re gistreren en te weten wat zich waar bevindt. Deze registratie kan weer helpen bij onderzoek naar de geschiedenis van Zee land. Zo kunnen de geregistreerde foto's altijd worden getraceerd en kan. er, bijvoorbeeld bij pu blicaties door geschiedschrij vers aan de eigenaar van de foto toestemming worden ge vraagd de foto te mogen af drukken. Yoga - In Het Bolwerk in de Vlissingese wijk Papegaaienburg, be ginnen deze week weer nieuwe yogacursussen voor beginners. De cursussen zijn dinsdag en donderdag van 9.30 tot 10.30. Meer in lichtingen bij de docente, Diana van der Gaast op 0118-430757 Lezing - Dante Zeeland verzorgt 12 december om 20 uur in loge 'La Compagnie Durable' aan de Stationsstraat 16 een lezing voor le den en belangstellenden. 'Natale con i tuoi: il Natlale in Italia' door Laura Capitani, Italiaanse kerstvieringen zijn van oorsprong erg oud, verschillen van regio tot regio, van dorp tot dorp en stammen vaak uit de heidense cultuur. Taal: Italiaans, met overheadprojectie. Adventszangdienst - Onder auspiciën van de Middelburgse Raad van Kerken vindt zondag 16 december in de Nieuwe Kerk te Middelburg de Oecumenische Adventszangdienst plaats. De dienst begint om 19 uur. Aan de dienst werken mee: pastoor Bernard van Lamoen en organist Jonathan Kooman. Verder de koren: 'De Lof- stem', het Middelburgs Gregoriaans koor, Moluks koor 'Sion', en het Interkerkelijk Gem. Koor 'De Zuiderzangers'. De algehele muzi kale leiding is in handen van Jos Dingemanse. Lezingen - Bij Artemis worden de volgende lezingen gehouden: 10 december om 10 uur '50+ en uitgerangeerd of 50+ en in de kracht van je leven?'. 11 december 'De Omkering'. Vrouwen gaan de volgende evolutionaire stap aansturen. Welke consequenties heeft de Omkering in de politiek, het gezin en in de levens van vrou wen. Koudekerkseweg 133, tel. 0118-68971, Workshop - Praktijk voor Gestalt- en Psychosociaaltherapie houdt woensdag 12 december van 19.30 tot 22 uur'een thema-workshop rondom 'Gezin en Opvoeding'. Intentie van het tehma is. in relatie tot veranderende cultuur, normen en waarden. Plaats.Breestaat 83 Middelburg. Kosten inclusief materiaal 25 gulden. Informatie en aan melden: 0118-616419 of 0118-582882. Ruilbeurs - Vrijdagavond 7 december wordt weer iedere verza melaar verwacht die iets te ruilen of verzamelen heeft van onder an dere munten, oude anschichtkaarten of postzegels. De avondruil- beurs wordt gehouden in Café 'De Goede Verwachting' te Lewe dorp De zaal is open vanaf 19.15 uur. Amnesty - Maandagavond 10 december worden er in de Zeeuw se Bieb te Middelburg tussen 18.30 en 20.30 uur Amnesty kaarsen en kerstkaarten verkocht. 10 december is de Dag van de Rechten van de Mens en dit jaar bestaat Amnesty International 40 jaar. Hier aan wordt deze avond aandacht besteed. Infoavond Midgard - In Midgard wordt zaterdag 8 december een Infotainment over alcohol, drugs, sex en music gehouden met medewerking van ZCAD, GGD, JIP en Midgard. Aanvang 21 uur Lo catie: Bachtensteene 14 Middelburg. De entree is gratis Avondboot - Schrijfster Yvonne van der Meer vertelt 10 decem ber in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg over haar werk. Zij zal speciaal ingaan op haar laatste boek 'Avondboot'. Van der Meer kreeg bekendheid door haar heldere en tegelijk diepzinnige vertel wijze. Deze middag die duurt van 14 tot 16 uur wordt georganiseerd door Passage, christelijk-maatschappelijke vrouwenbeweging. De lezing is bestemd voor leden en belangstellenden. Entree 10 gul den, inclusief koffie/thee. Opgavebij mevr. J. de Haan, tel. 0118- 592437. Schuurverkoop - In Grijpskerke vindt zaterdag 15 december weer een grote rommelmarkt plaats. Hier worden van 9 tot 12 uur allerlei goederen verkocht. Adres: Schuitvlotstraat 6 Grijpskerke. De meest gebruikte kalme- rings- en slaapmiddelen beho ren tot de groep van de ben zodiazepines Deze middelen worden door de huisarts meestal voorgeschreven voor slaap-, spannings- of angst klachten. Bij vrouwen is het het meest voorgeschreven middel. Het middel kan men sen helpen en tijd geven om moeilijke tijden in hun leven door te komen. In de psycho logie van medicijngebruik wordt onderzocht waarom mensen deze middelen ge bruiken, wat hun mening over het middel is, of het middel hen goed helpt en hoe lang ze het middel willen gebruiken. Deze gegevens worden ge bruikt om in de toekomst zo wel artsen als patiënten goed te kunnen voorlichten over het gebruik, bijvoorbeeld in de bijsluiter. De onderzoeksleden zijn geïn teresseerd in uw mening over en ervaring met het gebruik van deze middelen. Deelne mers ontvangen twee vragen lijsten: de eerste in het vroege voorjaar, de tweede rond de zomer. Deze vragenlijsten kun nen kostenloos worden terug gestuurd. Als u beide vragen lijsten ingevuld heeft terugge stuurd, loot u mee voor één van de 20 waardebonnen van 25 (f 55,-). U kunt zich tele fonisch aanmelden bij Suzan ne Blaes of Arie Dijkstra op te lefoonnummer: 071-5274036 of 5273748, of per e-mail: adijkstra@fsw.leidenuniv.nl. Het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming ver zorgt lessen in zeer diverse kunstdisciplines: van beeldhou wen tot boetseren, van tekenen tot toneelspelen en van dans tot dokatechnieken. Bij de afdeling dans zijn er al les sen voor kinderen vanaf vier jaar en de leeftijd van de oud ste cursist van het instituut ligt ruim boven de zestig jaar. Tijdens deze week kunnen amateur-kunstenaars ook kennis maken met de Open Ateliers. Dat zijn werkplaatsen voor gevorderde amateurs. Zij werken zelfstandig en kunnen deelnemen aan werkbesprekingen door docenten van het MIKV en door gastdocenten/kunstenaars. Nieuw zijn de Open ateliercursussen draaien tekenen en schilderen. Om de drie weken is er een les en een werkbespreking, waarna de deelnemers weer zelfstandig aan de opdrachten verder werken. Voor meer informatie over de dagen en tijden waarop cur sussen gegeven worden kan men maandag tot en met donderdag van 9 tot 12 uur bellen met 0118-634711.

de Faam | 2001 | | pagina 17