Gedragscode voor uitponding moet onderhoud garanderen Tegels: de perfecte combinatie van persoonlijk en functioneel Wachtlijst Inbraak preventieproject loopt op Wooukeuze met: KOET KORT KORT KIJKT KORT Midden-Zeeland HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw Een uitpondcode die huurders bij het individu eel verkopen van een complex appartementen of huurwoningen de zekerheid geeft van goed onderhoud. Zo'n gedragscode voor uitponding (verkoop huurwoningen, red.) ondertekenden begin november de Woonbond en Stienstra Be leggingen B.V. in het bijzijn van staatssecreta ris Remkes. De staatssecretaris ontving het eerste exemplaar. Hem werd gevraagd de mo gelijkheid te onderzoeken om de gemaakte af spraken te verwerken tot nieuwe wetgeving. Het betreft verkoop aan zowel zittende huur ders, als aan derden. In het laatste geval zijn dat vrijgekomen woningen. De ondertekening van de gedragscode en de aanbieding ervan aan Remkes vond plaats in een complex wo ningen van Stienstra in Amsterdam, dat wordt uitgepond. Uitpondcode Zelfs voor buiten Wat wilt u? Tegels zijn méér dan een praktische oplossing voor de bekleding van uw wanden en vloeren. Met tegels kunt u namelijk de persoonlijke stijl van uw interieur tot in iedere ruimte doortrek ken. En zélfs tot het terras. Op de vloer én op de wand. De keuze in soorten, maten, vormen, structuren, kleuren, patronen en accessoires is, dankzij geavanceerde technieken, enorm. Van sereen Oosters tot zondoortrokken Mediterraan. Van luxueuze chic tot pure eenvoud. De produc ten zijn er. maakt de keus. Sinds augustus vorig jaar loopt in de Middel burgse wijk Dauwendaele het project 'Inbraak preventie Politie Keurmerk Veilig Wonen. Bewo ners die dit wensen kunnen het hang- en sluit werk in hun woning laten controleren door des kundigen die tevens advies geven. Door het suc ces van het project is de 'normale' wachttijd van een maand nu verruimt tot soms wel 2 maan den of langer. http://xeeland.woonkeuie.nl Kostbaarheden op de gevoelige plaat Een uitnodiging om in te breken? Schildersvak biedt gunstig vooruitzicht 'Ingewanden' huis in cijfers Tijdelijke regeling nu structureel Geldverstrekkers lenen minder uit Aan warm zitten hangt prijskaartje De Woonbond krijgt veel klachten van huurders die vin den dat hun woningen uiter mate slecht worden onder houden, omdat de verhuurder van plan is ze te verkopen. Stienstra kreeg in 1999 en 2000 de prijs van beste parti culiere verhuurder en die had de belegger in belangrijke ma te te danken aan het feit, dat zij uit te ponden complexen goed blijven onderhouden. Vi- ce-voorzitter van de raad van bestuur van Stienstra, Maas- sen, zegde bij de prijsuitrei king in 1999 al toe te willen meewerken aan de ontwikke ling van een uitpondcode. Daarin zouden niet alleen de verplichtingen van de eige naar bij uitponding moeten worden beschreven, maar ook diens verplichtingen na uit ponding. De Woonbond zal proberen met de landelijke koepels van commerciële ver huurders tot vergelijkbare af spraken te komen. In de uitpondcode wordt af zonderlijk stilgestaan bij de positie van huurders die wil len kopen, huurders die blij ven huren, huurders die vrij willig verhuizen en ten slotte bij de positie van toekomstige kopers. Uitgangspunt is dat huurders in volledige vrijheid moeten kunnen kiezen. Goede en tijdige voorlichting is daar bij cruciaal. Huurders die aan geven te willen verhuizen en in aanmerking wensen te ko men voor een vergoeding voor zelf aangebrachte voor zieningen, worden individueel geïnformeerd. De toekomstige koper ontvangt een raming van de de financiële verplich tingen, waaronder die voor het grootonderhoud. Deze kosten blijken uit een meerja renplan dat door een onafhan kelijk adviesbureau wordt op gesteld. Met de ondertekening van de Uitpondcode garandeert Stienstra goed onderhoud, zo lang men de meerderheid heeft in de op te richten ver eniging van eigenaren (WE). Daarnaast zegt Stienstra toe om als minderheid in de WE bij achterstallig onderhoud, een procedure te zullen aan spannen tegen de WE om het achterstallige af te kunnen dwingen. Staatssecretaris Remkes wil dat er de komende tien jaar jaarlijks 50.000 huurhuizen worden verkocht. Begin okto ber startte de staatssecretaris een internetdiscussie. ledereen die zijn mening over de verkoop van huurhuizen wil geven, kan aan de discus sie deelnemen door te surfen naar www.vrom.nl/verkoop- huurwoningen. In de uitpond code wordt afzonderlijk stilge staan bij de positie van huur ders die willen kopen, huur ders die blijven huren, huur ders die vrijwillig verhuizen en ten slotte bij de positie van toekomstige kopers. Woensdag 21 november 2001 Jaargang 5 nummer 24 Technologische ontwikkelingen hebben voor aanzienlijke verbe teringen in het fabricageproces gezorgd waardoor de toepas singsmogelijkheden enorm zijn vergroot. Wat dacht u bijvoor beeld van een 'masterbedroom' naar Amerikaans model waarbij u uw slaapkamer, badkamer en zelfs het balkon met dezelfde te gels bekleedt? U zult verbaasd staan van het ruimtelijke effect. Nóg een mogelijkheid om uw huis te 'vergroten' is het verlen gen van uw woonkamer door ook uw terras te betegelen. U creëert een luxueuze sfeer die aansluit bij de huidige trend om de tuin bij het huis te betrekken. Vorst- en weerbestendig, slijt vast en antislip zijn de kern woorden voor de tegels die u hiervoor kiest. Alleen al om de prachtige naam zou je soms een bepaalde tegel kiezen. Of dat verstandig is, is echter de vraag. Want de tegel die u kiest dient wél voor het gewenste doel geschikt te zijn. Gelukkig hebben we het dan al leen over de 'soort' tegel en kunt u vervolgens uit het grote Tegels in soorten en maten ge ven sfeer en karakter aan uw huis. Tegels krijgen heel ongemerkt een andere plaats in het interi eur. Tot voor kort werden tegels vooral vanuit functioneel oog punt gekozen. De badkamer, het toilet en de keuken hadden daardoor het alleenrecht. Prak tisch, hygiënisch en duurzaam waren de belangrijkste argu menten. Niet verwonderlijk, want tegels zijn en blijven ui terst hygiënisch en vooral ook makkelijk in onderhoud. Een schoonmaakmiddel plus niet pluizende doek volstaan hier voor. Of een trekker met wit vlak waardoor u strepen voor komt. Maar er zijn tegenwoor dig meer redenen om voor te gels te kiezen. In het interieur worden natuurlijke materialen steeds meer toegepast. Tegels passen daar uitstekend bij. Af gezien van het feit dat kerami sche tegels uit 'modderpap' worden gefabriceerd en aan het oerelement 'steen' herinneren kunnen de moderne kerami sche tegels de natuur ook steeds meer nabootsen. Tot aan houtnerven, marmer, graniet of leisteen toe. Niet meer van 'echt te onderscheiden, maar u ge niet wél van alle voordelen van keramische tegels. Zoals kleur en lichtecht, antistatisch, duur zaam, gezondheidsvriendelijk en onbrandbaar. Bovendien biedt het uitgebreide assorti ment aan kleuren en dessins u ongekende mogelijkheden. Zo kunt u ook de woon- en slaap kamer, de gang en de keuken geheel naar eigen smaak van tegels voorzien die u jarenlang plezier verschaffen. Natuurlijk kunt u uw keuze ook baseren op de complete wand- en vloerte gelconcepten die de vakspecia list u biedt. Al dan niet aange vuld met een persoonlijke fi nishing touch. Laat u eens voor lichten over de mogelijkheden van tegels. U zult vast en zeker versteld staan. "We zijn natuurlijk heel blij dat het project zo goed loopt en vragen dan ook begrip van de bewoners voor de wacht tijd", vertelt Ruud van Bom- melen, mentor Inbraakpre ventie van de Stichting Stads- toezicht. ,,We hopen de hele wijk eind van het jaar hele maal klaar te hebben, maar het kan ook nog wel even doorlopen in januari volgend assortiment uw keuze maken. De meest simpele vraag die u zichzelf moet stellen is: 'Ga ik muren of vloeren bekleden?' Wandtegels zijn namelijk dun ner en kunt u dus niet voor uw vloer gebruiken. Vloertegels kunt u echter ook op uw wan den door laten lopen. Hierdoor creëert u een uiterst rustige sfeer die u op speelse wijze met sierstrips of een rand van afwij kende tegels kunt onderbreken. Vooral kleinere badkamers krij gen hierdoor een optisch groter effect. Vervolgens dient u het 'gebruik' van de ruimte te bepalen. Is het voor de keuken, de woonkamer, het toilet? Maakt u daar inten sief gebruik van? En vooral wie maakt er gebruik van. In- en uit lopende kindervoeten stellen andere eisen aan tegels dan voeten van ouderen. Badkamer tegels zullen vaker blote voeten en pantoffels voelen en de gang maakt grote kans op een scrub- beurt door ingelopen vuil. Alle maal aspecten die mede van in vloed zijn op de keuze van uw tegels. En u kunt ervan verze kerd zijn: de tegelspecialist stelt u beslist nóg meer vragen. Schrikt u daarvoor echter niet terug. Want alleen op die ma nier kunt u een gedegen advies ontvangen waardoor u verze kerd bent van een duurzaam plezier van uw tegels. jaar. Alle mensen die een aanvraagkaart hebben inge stuurd kunnen voor die tijd een bezoekje verwachten van de preventieadviseurs John van Zundert en Jolanda Wil- lems. Na de wijk Dauwendaele gaat het project eind jauari 2002 in de Griffioen en Klarenbeek van start. Alle huishoudens in deze wijken krijgen eind janu ari een brief met aanmel- dingskaart. Wie meer inlichtingen wil over het project kan contact opnemen met: Stichting Stadstoezicht Vlissingen Mid delburg tel. 0118-413128. (Advertentie) Eindelijk is het dan zover. Het koopcontract is getekend, de sleu tels zijn van eigenaar veranderd en alles is voorzien van een vers likje verf danwel behang. Tijd voor de verhuizing. Maar hoe pak je dat aan? Enkele tips uit de praktijk op een rijtje. Kies een kamer en ruim alles in dozen. Geef op de dozen vervolgens aan uit welke kamer de spullen komen en geef de doos tevens een nummer. Zet dit nummer vervolgens op een lijst en noteer bijzonderheden, zoals waardevolle, danwel breekbare dingen. Bij kostbaarheden is het sowieso een goed idee om een foto te maken van het betreffende artikel (in verband met diefstal) en de verhuizing is wellicht een goed moment om dat daadwerke lijk te regelen. Berg deze foto's vervolgens op bij de verzeke ringspapieren, zodat deze niet zoek kunnen raken. Als de ver- huislijst(en) kompleet is (zijn) is het raadzaam om een kopie te maken voor de verhuizers, zodat zij weten in welke doos kwets bare spullen zitten. Tevredenheid is troef. Een mooi huis in een leuke, rustige buurt. Voorzien van alle moderne gemakken en apparatuur. Een echt thuis. Helaas ook het mogelijk doelwit van ongewenste bezoe kers. Maar hoe kunnen inbrekers worden ontmoedigd, zonder van het knusse thuisfront een fort te maken? Aangezien onder zoek van het Landelijk Bureau Voorkoming Misdrijven uitwijst dat de inbreker in de donkere wintermaanden oktober tot en met februari twee keer zo vaak toeslaan als in de overige maan den wanneer het langer licht is, zullen de komende maanden diverse tips de revue passeren. De allerbelangrijkste tip zal ie dere keer herhaald worden: bekijk de woning vanuit de schoe nen van de inbreker en de kwetsbare plekken van de woning en de directe omgeving zullen vanzelf zichtbaar worden! Bij de overdracht van een woning is het niet vreemd te vragen hoe veel huissleutels van de nieuwe woning er nog in bezit zijn van de vorige eigenaar. Wie er geen vertrouwen in heeft, kan na tuurlijk altijd de sloten veranderen. Een antwoordapparaat met de vrolijke boodschap dat de bewoners voorlopig lekker op va kantie zijn, is een weggevertje. Inbrekers bellen namelijk soms ook alleen om te kijken of er iemand thuis is. Ook een adverten tie in de krant voor de verkoop van dure spullen, kan een lok kertje voor ongewenste gasten zijn. Plaats daarom nooit het adres in dit soort advertenties. Als er toch een adres bij moet, zoals bij trouw- en rouwberichten, vraag dan aan de buren om een oogje in het zeil te houden. Laat tot slot nooit een sleutel aan de binnenkant van een deur zitten. Het is eenvoudig om de ze via de brievenbus, een kattenluikje of een ingeslagen ruitje te bemachtigen. Uit de studie 'Cijfers Trends' van de Rabobank blijkt dat - on danks het dalende consumentenvertrouwen - een bovengemid delde groei in de schildersbranche verwacht mag worden. Dit is voornamelijk een gevolg van de sterk groeiende gebouwen- voorraad waardoor er sprake is van een grotere onderhoudsbe- hoefte. Gelet op het hoge schildersaandeel in deze deelmarkt is dit een gunstige ontwikkeling. Ook de perspectieven voor de stukadoorsbedrijven wordt gunstig ingeschat, zij het in iets mindere mate dan voor de schildersbedrijven in verband met het dalende aandeel nieuwbouw in de gehele burgerlijke en uti liteitsproductie. Het grote gebrek aan gekwalificeerd en relatief jong personeel vormt nog steeds een serieuze bedreiging. Niet alleen stijgen de loonkosten door vergrijzing van het perso neelsbestand, ook de kwaliteit en het opleidingsniveau ver schralen. Kansen liggen er zowel in de zakelijke als in de parti culiere markt indien een resultaat- en klantgerichte werkwijze gewaarborgd wordt. Als er plannen zijn om een huis te bouwen of verbouwen, wordt een huis in principe 'in stukjes gehakt', leder huis bestaat immers uit onderdelen en ieder onderdeel heeft ook weer z'n eigen prijskaartje. Wie bijvoorbeeld elektra moet aanleggen danwel vernieuwen, krijgt te maken met de volgende kosten: opbouw leiding 40 gulden per meter; in- en opbouw schakel materiaal 55 gulden per stuk; bedrading trekken 10 gulden per meter; aansluiting wasmachine 560 gulden; grondaarding aan leggen per kamer 225 gulden; aardlekschakelaar vanaf 335 gul den per stuk; zes-groepenkast 1.065 gulden per stuk Voor het aanleggen van gas is koperen leiding nodig van 15 mm en die kost per meter 60 gulden, ijzeren leiding 0,5-duims per meter 60 gulden. Bij de prijzen van de onderdelen die in dit artikel ge noemd worden, is uitgegaan van de prijzen van een nieuw- bouwtussenwoning en aanleg door een vakman. 4 Goed nieuws voor investeerders in duurzame woningen: de tij delijke regeling duurzaam bouwen die eind 1996 van kracht werd en fiscaal voordeel opleverde voor de eerdergenoemde investeerders, wordt - als het aan het kabinet ligt - met ingang van 1 januari 2002 omgezet in een structurele belastingmaatre gel. Met het wetsvoorstel Belastingplan 2002 III - Natuur, milieu en vervoer pleit het kabinet hier voor. Het kabinet is van me ning dat de regeling een belangrijke bijdrage levert aan de ont wikkeling en het op grote schaal introduceren van duurzaam gebouwde woningen. 'Het ambitieniveau van de onder de rege ling gerealiseerde woningen is en blijft hoog door een continue aanpassing van de technische maatlat, waardoor de regeling zich blijft richten op de voorhoede', aldus staatssecretaris Bos van Financiën. De regeling duurzaam bouwen valt binnen het kader van de milieudrukcompensatie. De invoering van de Gedragscode Hypothecaire Financiers be gin dit jaar heeft geleid tot het uitlenen van minder geld. De Ge dragscode bepaalt namelijk dat adviseurs moeten uitgaan van een rekenrente van zes procent, óók als de hypotheekrente la ger staat. Dit heeft in de meeste gevallen voor een lager leenbe- drag gezorgd, zo stellen de makelaarsvereniging NVM, de Na tionale Hypotheek Garantie (NHG) en de Hypotheekshop vast. De NHG-dekking beperkt het te lenen bedrag tot maximaal 4 a 4,5 keer het bruto jaarinkomen en nog niet zo lang geleden vol deed slechts dertig procent van de hypotheken aan deze regels. Inmiddels valt zo'n vijftig procent onder de NHG regels. Het lijkt vanzelfsprekend dat de verlaging van het leenbedrag een effect heeft op het koopgedrag van de consument, maar volgens de NVM is er over de gevolgen voor de huizenprijs nog niets te zeggen. Als er plannen zijn om een huis te bouwen of verbouwen, wordt een huis in principe 'in stukjes gehakt', leder huis bestaat immers uit onderdelen en ieder onderdeel heeft ook weer z'n eigen prijskaartje. Wie prijs stelt op warm water en tijdens de donkere maanden niet in de kou wil zitten, kan op de volgende kosten rekenen: voor een conventionele CV-ketel (gesloten sys teem) moet ongeveer 2.585,- neergeteld worden, voor een VR 3.675,-, voor een HR 3.990,- of combi (meerkosten) 1.125,-. Een keukengeiser is verkrijgbaar vanaf ongeveer 900,-, een badgeiser vanaf 1.575,-, een elektrische boiler vanaf 1685,- en een gasboiler vanaf 2.020,-Bij de prijzen van de onderde len die in dit artikel genoemd worden, is uitgegaan van de prij zen van een nieuwbouwtussenwoning en als aangebracht door een vakman.

de Faam | 2001 | | pagina 25