GEMEENTE MIDDELBURG Presentatie plan centrumgebied De begroting voor 2002. Wat vinden de partijen ervan? Zicht op Toekomst Intocht Sinterklaas Leefbaar Middelburg Sfip Nieuwe parkeervergunningen Rooi- aanvragen Week 46 MAXIMAAL TEXT VANAF PAG. 830 Informatienummer 675 555 Tafeltje Dekje Herstructurering Stromenwijk In deze Faam geven de politieke partijen elk een al gemene beschouwing op de Begroting 2002. Zo kunt u bepalen welke van de partijen voor u het meeste kan betekenen. Volgend jaar maart vinden weer de gemeenteraadsverkiezingen plaats. U zult de komen de tijd dus nog veel meer gaan horen van de Middel burgse politiek. Stabiel en sociaal Sinterklaas bezoekt natuurlijk ook dit jaar weer Middelburg. Aanstaande zaterdag (17 november) ar riveert de Sint met zijn pieten, snoepgoed en natuur lijk zijn paard Schimmel in de Zeeuwse hoofdstad. In het algemeen is voor het rooien van bomen een vergun ning nodig. FAAM/VLISSINGER Woensdag 14 november 2001 muméï Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de afdeling Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, iedere werkdag open van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. Internet site: www.middelburg.nl info middelburg, nl Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Hel bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu vanaf maandag 19 no vember tol en met zondag 25 november 2001 Maandag Runderlapje in rode wijnsaus, bloemkool, broccoli, aardap pelen. Dinsdag Varkenshaasje, rode kool. Woensdag Hutspot met blokjes rund vlees. Donderdag Kippenborst in kerricroom- saus met vruchten en groente- rijst. Vrijdag Visfilet in kruidensaus, erwt jes, wortelen en aardappelen. Zaterdag Witlofschotel met ham en kaas, aardappelpuree. Zondag Wat de pot schaft. Woensdag 21 november a.s. houdt de Gemeente Middelburg samen met Woongoed Middelburg een informatiebijeenkomst voor de bewo ners van de Stromenwijk over de herstructurering van de wijk. Doel van de bijeenkomst is het presenteren van een herstructureringsvoor stel voor het centrumgebied (winkelcentrum en directe omgeving) van de Stromenwijk. Wat ging er aan vooraf? In 1999 hebben er twee onderzoe ken plaatsgevonden ten behoeve van het project 'Herstructurering naoorlogse wijken' in het kader van de Kwaliteitsatlas Middelburg 2030. Op 8 maart 2000 heeft het bureau Companen uit Arnhem de uitkomsten van het leefbaarheidsonderzoek gepresen teerd aan de wijk. Op diezelfde avond lichtte de stedenbouwkundi ge Ron van Genderen van het bu reau BGSV uit Rotterdam de con clusies uit zijn stedenbouwkundige studie toe. Centrumgebied Voor een belangrijk deel hadden de conclusies van beide onderzoeken betrekking op het centrum van de Stromenwijk. Met name de bereik baarheid, de parkeergelegenheid en de uitstraling van het winkelcen trum bleken onvoldoende. Ron van Genderen heeft onderzoek gedaan naar de mogelijkheden voor ver nieuwing van het centrumgebied. Op dit moment ligt er een plan voor de herontwikkeling van het gebied Oosterscheldestraat/Maasstraat/Sloe- straat dat de Gemeente Middelburg samen met Woongoed Middelburg wil presenteren aan de bewoners van de Stromenwijk. Dit plan wordt dc komende periode getoetst op uit voerbaarheid. De bijeenkomst vindt plaats op woensdag 21 november in kerken- centrum de Morgenster, ingang Adr. Obrysstraat. Dc bijeenkomst start om 20.00 uur. Vanaf 19.30 uur zijn de deuren geopend. Alle inwoners van dc Stromenwijk zijn van harte welkom bij de bijeenkomst. Direct betrokkenen zoals de bewoners, winkeliers en eigenaren van het centrumgebied Stromenwijk zijn al eerder over het plan geïnformeerd in een aparte bijeenkomst. Meer informatie over de informatie avond kunt u krijgen bij Rutger Wondergem (beleidsmedewerker herstructurering) tel 67 57 57. De toekomst van het winkelcentrum in de Stromenwijk staat cen traal in het herstructureringsplan van de Gemeente en Woongoed Middelburg. Per 1 januari 2002 verandert het parkeerbeleid. In het kader hier van hebben alle bewoners en be drijven van de binnenstad begin deze week een brief in de bus ge kregen met aanvraagformulieren vergunningen. Indien u nog vragen heeft naar aanleiding van dc brief dan kunt u contact opnemen met parkeerbeheer, tel: 675736. Uitgebreide informatie over het nieuwe parkeerbeleid verschijnt volgende week. Kijk ook eens op www.middelburg.nl Na dc verkiezingen zal er voor de lokale politiek het een en ander gaan veranderen. Een aantal wetten zal dan van kracht worden die er voor moeten zorgen dat de lokale poliliek aansprekelijker wordt voor de inwoners. In vaktaal hebben we het dan over de dualisering van de gemeentepolitiek. Daar hangt ook nauw mee samen de politieke her kenbaarheid. De commissie Elzinga (onder leiding van hoogleraar El zinga) heeft hierover voor dc Rijks overheid een adviesrapport geschre- Maar, met dc wet die straks veran dert, zal ook een cultuurverandering noodzakelijk zijn. Met name het be vorderen van burgerdeelname aan de politieke besluitvorming en het terugbrengen van hel debat in de gemeenteraad zijn daar voorbeelden van. Belangrijkste gevolgen van de du alisering zijn: Raad en college komen meer los van elkaar te staan Wethouders maken geen deel uit van de raad Je zou kunnen zeggen dal de wets wijziging bepaalt dat het college het dagelijks bestuur in handen heeft en de raad functioneert als vertegen woordigend orgaan. Dat betekent dat dc raad zich zal concentreren op het in hoofdlijnen vaststellen van kaders en hel con troleren van het dagelijks bestuur (het college). Controle vindt in principe achteraf plaats. Niet alle voorstellen zullen meer in de raad worden ingebracht. Eigenlijk leiden de hervormingen tot een soort Tweede Kamer model op lokaal ni veau. Op de website www.vemieu- wingsimpuls.nl is meer informatie over dit onderwerp te vinden. Nu al Het spreekrecht is ook een van de onderdelen van de dualisering. In Middelbrug is hel al mogelijk om gebruik te maken van uw spreek recht bij de commissievergaderin gen. Ook heeft het college van bur gemeester en wethouders een weke lijks spreekuur. Meer info hierover op www.middelburg.nl of bel met de afdelins Communicatie tel. 675 458. CDA In Middelburg zijn wij heel wat van plan. Overal wordt gebouwd: hui zen, kantoren, zwembad, bussta tion, bedrijven, heel grote woonwij ken cn ook kleine maar fijne woon- plckjes in de binnenstad. Wij zijn blij dal er vaart zit in de stad, maar we moeten het wel met z'n allen blijven doen. U als burgers moet betrokken worden bij alle activitei ten van dc stad. Het CDA wil dan ook dal u zoveel mogelijk geïnfor meerd wordt door de gemeente over alle veranderingen. Vanuit onze verbondenheid in het Evangelie en onze christelijke visie op de samenleving, wil het CDA dan ook dal wij - bij alle verande ringen die op stapel staan - vooral oog hebben voor elkaar. Dat de bur ger centraal staat. Dat uw stem ge hoord wordt, en dat wij op grond van uw mening aan de slag kunnen gaan. Want: samenleven doe je niet alleen. I Een luisterend oor U begrijpt dat wij graag uw stem willen horen. Daarom heeft het CDA iedere derde donderdag van de maand - voor de raadsvergade ring - open fractie. Belt u met onze secretaris, K. Osinga (633690) om uw komst aan te kondigen. Wij lui steren graag naar uw mening. Na tuurlijk gaat het daarbij niet alleen om de grote zaken: de bouwactivi teiten en dc vergunningen. Juist die dingen die de leefbaarheid van onze woonomgeving beïnvloeden, zijn vaak van het grootste belang om je met plezier in Middelburg te laten wonen. Verbeteringen en voorstel len kunnen dan ook vaak het best door de burgers worden aangedra gen. Dus: geef ze door aan ons. Veiligheid: ons belang Op 11 september werd over de hele wereld het gevoel van veiligheid ge schokt. Wc beseffen allemaal dat grote rampen en aanvallen van ter roristen ook ons kunnen treffen. Om het gevoel van veiligheid van onze eigen burgers te versterken, willen wij dat politie, brandweer cn stadswachten er alles aan doen om de veiligheid voor de burgers te be waken. Grootscheepse oefeningen zijn daarbij wellicht nodig, ook oe feningen waarin burgers meedoen; extra surveilleren is gewenst, veilig verkeersgedrag speelt zelfs ook een rol in dit alles. Maar het is eveneens een taak voor ons als buren. Ieder een is een buurman/vrouw van een ander en als zodanig kunnen we let ten op de belangen en eigendom men van onze straatgenoten. Daar mee dragen wij ook bij aan hel al gemeen gevoel van welbevinden. Jong en oud, ieder zijn prachtig plekje Het CDA wil dat er meer gedaan wordt voor jongcrenhuisvesting. Veel johge gezinnen of studerende jongeren kunnen moeilijk aan be taalbare woonruimte komen. In dc begrotingsbehandeling heeft het CDA concrete voorstellen gedaan om extra woonruimte voor jonge mensen te bereiken. Hetzelfde geldt voor oudere men sen. Zorg op maat is hier ook het nieuwe uitgangspunt. Dus: zoveel mogelijk ruime, aangepaste Hats of huizen waar men - met extra zorg - zolang kan blijven wonen als men zelf wil: woonzorgcomplexen. Maar dan moet Middelburg nu wel begin nen met die seniorenwoningen te bouwen, want er zijn er nog heel veel nodig. Het CDA heeft ook daarvoor, en voor de extra zorg. concrete voorstellen gedaan in dc begrotingsbehandeling. Ook hel open houden van het Me disch Centrum Middelburg is voor ons een absolute noodzaak. Het is voor iedereen ontzettend gemakke lijk als die voorziening in Middel burg behouden blijft. Daar moeten wij voor zorgen. Extraatje nu, maar liever voor al tijd Hel CDA wil zoals altijd nadrukke lijk aandacht vragen voor dc men sen met een uitkering of inkomen op bijstandsniveau. Vanuil ons be grip van gerechtigheid en solidari teit willen wij juist ervoor zorgen dat ook zij in onze algemene wel vaart meedelen. Daarom heeft hel CDA zich in de be grotingsbehandeling sterk gemaakt voor een eindejaarsuitkering, zoals wij dat vorig jaar ook hebben bereikt. Kunst en vliegwerk Sport is in onze samenleving enorm belangrijk. Hel CDA werkt er hard aan om zo snel mogelijk een sport hal in Amemuiden te kunnen bou wen. Ook de herverdeling en aan passing van de velden in de Kruit- molen is voor ons zeer belangrijk. Wij willen het sporten door ouderen stimuleren, want sporten is goed voor je lichaam en goed voor je so ciale contacten.. Het CDA is erg blij met de komst van het regionaal A-theater. Wij wil len dat er alles aan gedaan wordt om een goed ontwerp te krijgen dat past in de binnenstad cn dat de verkeers stroom adequaat wordt opgelost. Het theater moet een uitstraling krij gen die tot over de provinciegrenzen reikt. Daar gaan we voor. Contact Dit is nog maar een klein deel van onze plannen voor het komende jaar. Wilt u meer weten of heeft u suggesties, bel met de fractieleden. Fractievoorzitter: Sjoerd Buisman: 634 823. Omstreeks 13.30 uur meert Sinter klaas met zijn gevolg aan nabij de obelisk aan de Rouaansc Kaai/Bea- trixbrug. Vele kinderen zullen hen daar zingend verwelkomen. Dan volgt een route door de binnenstad die eindigt om 14.30 uur op de Markt waar sinterklaas officieel door de gemeente wordt welkom geheten. Dc Stichting Evenementen Middel burg speelt dit jaar weer een be langrijke rol bij de komst van de heiligman naar Middelburg. Deze vergunning is niet nodig voor populieren langs wegen, vruchtbomen, kweckgoed en uitdunning van groenvoorzie ningen en een boom met een stamdiameter van maximaal 25 cm (gemeten op 1.30 m boven het maaiveld, maximaal drie bomen per locatie). Een aanvraag is ontvangen voor: Een populier aan de Frans Duwaerstraat Een ceder aan dc Van Kleffenslaan. Voor nadere informatie kunt u terecht bij de heer H. ten Klooster van de afdeling Grocnbeheer. 0118-675312 Op 5 november heeft de raad het huishoudboekje voor 2002 vastge steld. Op papier is veel geld over. B&W hebben dat gelijk uitgegeven. Niet aan hel thema van Leefbaar Middelburg, leefbaarheid, veilig heid en betaalbaarheid, maar aan de strategische projecten, het Sta tionsgebied en de Mortierc om en kele te noemen. De economie loopt terug, door de internationale situatie nu versneld. Om Middelburg voor dc bewoners betaalbaar te houden vindt Leefbaar Middelburg zuinig heid op zijn plaats. Bij het misluk ken van deze projecten betaalt u dc rekening. In onze gemeente is veel gesloopt en wordt veel gebouwd. Wat Leef baar Middelburg betreft, is "betaal baar" gesloopt en wordt uitsluitend "duur" gebouwd. We zien luxe wij ken en toenemende verpaupering. Uil een enquête bleek dat meer dan de helft van de bevolking zich soms onveilig voelt. Waar of niet in Mid delburg, het signaal is duidelijk. Liever dan een zwakke wijk een zetje te geven, worden de zwaksten in bepaalde delen van onze stad ge concentreerd. Een neerwaartse spi raal onvermijdelijk. Leefbaar Mid delburg vindt het instellen van de wijïuafels nog steeds een goed idee. Wij willen meer, een wijktafel met bevoegdheden en geld. Leefbaarheid en veiligheid zijn de onderwerpen, die daar besproken moeten worden. Binnenkort begint dc bouw van een nieuw stadhuis. Zo ver uit dc buurt dat B&W voor veel geld een brug voor langzaam verkeer willen bou wen. Leefbaar Middelburg vindt dat zonde. Onze gemeente heeft een an der, een echt verkeersprobleem, het verkeer dat zich door Middelburg over Walcheren verspreid. Meer dan 10 jaar geleden heeft het Rijk Mid delburg een aquaduct beloofd. De inspanningen van de gemeente moeten zich richten op het inlossen van die belofte. Dc aanleg kan de gemeente versnellen door te helpen bij de financiering. In plaats van een langzaam verkccrsbrug willen wij een echte brug aan de zuidkant van de stad, van Groot Abeele naar de Stromenweg. Een gastvrije binnenstad is ook een leefbare binnenstad. Autoluw door goede parkeervoorzieningen aan de rand. Een parkeerbeleid, dat reke ning houdt met de belangen van be woners van de binnenstad. Met be grip voor degenen, die met een auto de stad in moeten, leveranciers, ver huizers, gehandicapten. Wij missen nog steeds een goed parkeerterrein aan de noordkant van de stad met openbaar vervoer naar hel centrum. Dé oplossing voor de toeristen, die 's zomers Middelburg bezoeken. Middelburg heeft een aantrekkelijk centrum. Gebrek aan concurrentie maakt lui. Leefbaar Middelburg be speurt stilstand. Het centrum is sinds de afsluiting van de Lange Delft eind '80 nauwelijks veran derd. De Markt opnieuw ingericht: wel bestraat, maar heringericht? Wij zijn benieuwd, ook naar de stand van zaken Plein 40, Koor kerkplein, het Tympaanplein, de 8 van Middelburg, hel rondje dóór de stad. Nieuwbouw stroomt ook vol, omdat velen zich hier willen vestigen. Middelburg is aantrekkelijk. Onze stad is niet groot, maar heeft wel veel te bieden. Dat aanbod is niet veilig. Middelburg wil een regio naal A-theater aan het Molenwater. Gewoon gezegd, een groot theater voor half Zeeland, betaald door de inwoners van Middelburg. Dal kan door fors te bezuinigen op hel veel zijdige aanbod. Niet dc keuze van Leefbaar Middelburg. Lcetbaar Middelburg wenst een Middelburgs theater. Het huidige theater grondig opgeknapt of een nieuw theater op de plek van het huidige. Welzijn dal is ouderenwerk en jongerenwerk en maatschappelijk werk. En dan is er nog sport. Voor Leefbaar Middelburg heeft Sport een belangrijke maatschappelijke functie. De sport vormt, naast de ouders en de school, de jeugd. Leef baar Middelburg vindt sport bij on ze gemeente een ondergeschoven kind. Weinig deskundigheid bij het ambtelijk apparaat, weinig inzicht in functie van de sport en weinig in zicht in de problemen van de ver enigingen cn de honderden vrijwil ligers. Sommige zaken zijn redelijk voor elkaar. Wij denken aan hel ouderen en het sociaalculturecl werk. Meest al meer de verdienste van instellin gen dan van de gemeente. Leefbaar Middelburg vindt dat dc jeugd, on ze toekomst, en dc ouderen, een groeiende groep, meer aandacht verdienen. Al 20 jaar praten wij over een open jongerencentrum. Hoe lang nog? Er wordt veel gebouwd. Er ontstaan grote wijken met veel jeugd. Voor zieningen: geen. Gevolg: hangplek ken, zwerfjeugd, vandalisme, bewo ners voelen zich onveilig. Excuus: te duur. B&W gingen op communicatieles. Heeft dat geholpen? Wij stellen dal de gemeente met de inwoners com municeert. De gemeente spreekt, u luistert Leefbaar Middelburg wil dal de gemeente eerst komt luiste ren, dan spreekt en luistert wat u vindt. U hebt er recht op dat de gemeente zuinig met uw geld omgaat. Leef baar Middelburg voor zaken, die aansluiten bij leefbaar, veilig en be taalbaar. Wij zijn te bereiken: Hayati Akdag tel. 682545 Piel Kraan tel. 651085 Bert Lcynse tel. 614732 Rob Koper tel. 623762 Staalkundiq^^B Staalkundig I Gereformeerde Partij Middelburg moet koers bijstellen Deze begrotingsbehandeling maken we de balans op van een lange veel bewogen raadsperiode. Toch valt dat in het niet bij wat in de wereld plaatsvindt dc laatste maanden. Daar om past ons voorzichtigheid; mate rieel en moreel. De mens denkt zelf te beschikken over leven en dood, maar er is een Almachtige God die hemel en aarde regeert cn in wiens Hand ook ons leven is. Aan die God zal iedereen rekenschap moeten af leggen van zijn levenswandel. De Raad is gestart met een ambi tieus beleidsprogramma. Wij zet ten ons positief in, maar zijn het niet met alle ontwikkelingen eens. De aandacht is te eenzijdig gericht op de strategische projecten, waar van sommige prestige-project zijn met grote financiële risico's! De primaire dienstverlenende taken zijn op de achtergrond geraakt Middelburg moet haar beleid aanpassen en meer aandacht schenken aan haar primaire ta ken. De SGP presenteert een stappenplan om weer op koers te komen. 1. Bestuurlijke stabiliteit herstel len Lerend vanuit dc afgelopen pe riode constateren we dat een breed gedragen college een voorwaarde is voor bestuurlijke stabiliteit. Dal is een open deur, maar waarom doen we het dan niet gewoon? Wc pleiten voor meer overleg met de niet-colle- gepartijen en betere en een even wichtiger portefeuille-verdeling binnen college. Het vertrouwen van de burger in het bestuur moeten hersteld worden. 2. Communicatie verbeteren Dc manier waarop het college de burgers tegemoet treedt pakt vaak verkeerd uit. Wij pleiten voor een meer open communica tie waarbij meer naar dc burgers geluisterd wordt cn waarin ook ruimte is om vanuit raamwerk- plannen de details in overleg met de burgers in te vullen. Zodoen de kan inspraak resulteren in: re kening houden met. 3. Maatschappelijke zorg - aan dacht voor de zwakke plekken De burgers zien door de bomen het bos niet meer in het oerwoud van regelgeving. Wij willen het aantal verordeningen en regels beperken en ze duidelijker pre senteren. Evenementen cn activi teiten moeten vooraf getoetst worden aan regels en normen. Het openstellingsbeleid op zon dag vinden we zeer verwerpelijk. 4. Ruimtelijk beleid - meer in vesteren Betaalbare woningen vooral voor starters. Voldoende groen en speelmogclijkheden. De her structurering van de achter standswijken heeft hoge priori teit. De leefbaarheid en het eigen karakter van de kernen, met na me Amemuiden, moet gehand haafd blijven. Onze visie op landschapsbeheer strookt niet met het Veerse- Mecr-plan uil de Kwaliteitsatlas. Wc moeten meer oog hebben voor de economische belangen van de agrarische bedrijven. Als Middelburg verkeersproble men heeft, dan moet ze daarin investeren. Waarom is van de miljoenen van de aandelen BNG geen geld gereserveerd voor de verkeersproblematiek? Voor on derhoud van hel bestaande we gennet zijn vele miljoenen nodig. 5. Economisch perspectief over de volle breedte Middelburg moet groeien, ak koord, maar niet ongebreideld. Wij hebben zorgen over de uit stroom van jonge mensen en jonge gezinnen. We moeten meer doen om die vast te hou den. Aanbod van passend werk is heel belangrijk. Besteed vol doende aandacht aan bestaande bedrijven. Middelburg is ook visserij-gemeente nu Amemui den erbij gevoegd is. Hiervoor is vrijwel geen aandacht. 6. Cultureel een passend profiel Middelburg hoeft voor ons niet te wedijveren met Goes, Vlissin- gen cn Temeuzen om de culture le hoofdstad van Zeeland te zijn. Per hoofd van de bevolking wor den hiervoor onevenredig grote offers gebracht. Hier kan best bezuinigd worden. 7. Financieel beleid - voorzichtig cn eerlijk verdelen Hei college is erin geslaagd de begroting sluitend te maken, dal is prima. Wij blijven bezorgd, dat Middelburg de financiële polsstok te ver zet. Er zijn enor me lang lopende financiële ver plichtingen aangegaan, cn er is weinig buffer voor tegenvallers. Met name het A-theater en het grote exploitatietekort op het Stationsgebied zijn financieel niet verantwoord. Noodzakelijke investeringen zoals voorfinancie ring N57, ontwikkeling Stations gebied fase 2, extra langzaam- verkeersbrug, herstructurering oude wijken, enz. komen in het gedrang. Samenvatting Hoe komen we op koers? Het zal duidelijk zijn dat wij de vinden dat meer aandacht besteed moet worden aan de primaire dienstverlenende taken van de ge meente. De overheid is er voor de burgers en niet andersom! We zijn voorzichtiger dan het colle ge met het doen van grote investe ringen vooral als de exploitatie niet rond is. Middelburg moet niet alles tegelijk willen doen. We doen ook een appèl op handha ving cn herstel van nomicn cn waar den, vanuit onze uitgangspunten als christelijke partij. We besluiten daarom met een oproep uit het Bij belboek Prediker om ter harte te ne men: Prediker 12:13 "Van alles, wat gehoord is, is hel einde van de zaak: Vrees God, en houdt Zijn geboden, want dit betaamt alle mensen". N.B.: Dit artikel is een uittreksel uit onze algemene beschouwingen op de begroting 2002. Een kopie van de volledige beschouwingen kunt u opvragen bij de fractie. Chr. Dekker (fractievoorzitter) 634890 H.van Klinken (raadslid) 611621 C. Marijs (raadslid) 601958 J. Troost (raadslid) 638099 Foto: Frank Viergever

de Faam | 2001 | | pagina 2