Internetdiscussie moet verkoop huurhuizen stimuleren Even over isolatie Terreuraanslagen hebben geen aanwijsbaar effect op woningmarkt Overheid betaalt flink mee aan isolatie eigen woning Woonkeuze met: KORT KORT KORT KORT KORT KORT Midden-Zeeland HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw De verkoop van huurhuizen komt niet van de grond. De verkoop van huurhuizen daalde zelfs van circa 16.500 huizen in 1999 naar zo'n 12 dui zend in 2000. Aan kopers geen gebrek, want uit de nota Mensen, wensen, wonen blijkt dat 800 duizend huurders graag eigenaar van hun huur huis willen worden. Internetdiscussie De gebeurtenissen in Amerika op 11 septem ber en de daarmee samenhangende spanning en onzekerheid hebben tot nu toe geen aan wijsbaar effect op de woningmarkt. Sterker, na een daling in de periode tussen half juli en half augustus, stijgen de prijzen weer licht. Dat meldt de Nederlandse Vereni ging van Makelaars (NVM). Een tochtstrip op de brievenbus. Isolatiedekens op de zoldervloer. Of bijvoorbeeld warmwaterlei dingen van leidingwaterisolatie voorzien. Betaalbaarheid verbeterd Verlaging hypotheekrente Eigen Huis: neem geen paniekbesluit Pas op met lenen per telefoon Hogere plafonds Onderzoek naar natte voeten Kosten nieuwbouw zijn fors gestegen Beleggingshypotheek niet zonder gevaar Bewoners Randstad wonen naar hun zin Woensdag 7 november 2001 Jaargang 5 nummer 23 (Advertentie) door LIANNE BOUMAN "Het is de traditionele houding van de woningcorporaties die de verkoop stagneert", zegt staatssecretaris Remkes van het ministerie van Volkshuis vesting Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM). "Aan de overheid ligt het niet, want zij reikt ook de laagste inkomens instrumenten aan om tot eigen huisbezit te komen." Ter stimu latie nodigt Remkes huurders, woningcorporaties en gemeen ten uit om op www.vrom.nl/verkoophuurwo- ningen een discussie aan te gaan over de vrijheid tussen huren en kopen. Parallel daar aan maakt Remkes een tweede rondje Nederland om persoon lijk gemeenten en woningcor poraties achter de vodden te zitten niet langer op hun bezit te blijven zitten. "Ik krijg bro chures van woningcorporaties met de titel 'De klant is bij ons koning'. Dat moeten ze nu maar eens serieus gaan waar maken. De klant aan de balie van de woningcorporaties is pas koning als ze kunnen kie zen tussen huren, kopen of tus senvormen. Woningcorporaties zullen in samenwerking met gemeenten een verkoopbeleid moeten definiëren. Veel corpo raties hebben dat nog niet. Ze stig procent heeft wel eens wat verkocht, maar mondjesmaat. Het vraagt om een cultuurom slag in corporatieland. Dat het kan, bewijst het aantal woning corporaties dat wel commer cieel aan de weg timmert en een deel van hun woningbe stand heeft verkocht", aldus Remkes. Hij benadrukt dat het niet zijn bedoeling is dat huur ders onder druk worden gezet hun huurhuis te moeten kopen: "Ik wil keuzevrijheid voor de huurders. Ze moeten wel de optie tot kopen of een tussen vorm krijgen." Aan Remkes ge vraagd wat hij doet als woning corporaties onwillig blijven: "Dan gaan we over tot een har dere aanpak. De corporaties protesteren tegen de 50 dui zend huurhuizen per jaar die de overheid de komende tien jaar verkocht wil zien. Ze zien het als een uitverkoop, maar dat is natuurlijk onzin. Als over tien jaar 50 duizend huurhuizen zijn verkocht, bezitten de gezamen lijke corporaties nog steeds bij na twee miljoen huurhuizen. Bovendien moet het jaarlijkse aantal van 50 duizend niet op wiskundige wijze worden ver taald. Het gaat mij meer om de bereidheid van de woningcor poraties de consument de keu ze te geven tussen huren, ko pen en tussenvormen." In Am sterdam en Rotterdam ligt het percentage koophuizen respec tievelijk op 26 en 17 procent. Den Haag scoort hoger. Lande lijk ligt het percentage op 52 procent. Remkes vertelt dat het ambitieniveau in Amsterdam voor 2010 hoog ligt. "Als over heid willen we een handje mee helpen. Ik ben bereid een wets wijziging voor te bereiden, waarin het splitsingsbeleid wordt versoepeld. De vijver in Amsterdam is te klein en die kan daarmee groter worden ge maakt. Ik heb er met Amster dam afspraken over. Gemeen ten kunnen een belangrijke rol spelen in het verkoopbeleid van woningcorporaties. Uit het rapport Verkoop van huurwo ningen in het ROA-gebied (de regio Amsterdam, red.) blijkt dat heel wat procedures moe ten worden overwonnen. Zoals procedures bij deelraden en daarna weer op gemeentelijk niveau. Dat werkt niet en daar zal wat aan moeten worden ge daan." De staatssecretaris roept huur ders, woningcorporaties en ge meenten op om tot en met 4 ,,Dat het kan, bewijst het aantal woningcorporaties dat wel commercieel aan de weg timmert en een deel van hun woningbestand heeft verkocht", aldus Remkes. foto: Leunis Verlinde december 2001 op internet hun mening te geven over de VROM-visie dat corporaties moeten inspringen op de wens van de consument. "We zijn op 4 oktober met de internetdis cussie gestart en hebben al veel zinvolle reacties gehad. Naast het ROA-rapport geeft het ons inzicht in de praktijk van alledag en de meningen van de drie partijen. Hoe meer burgers en professioneel betrokkenen aan de discussie deelnemen, hoe sterker het inzicht wordt", moe digt Remkes aan met de muis op www.vrom.nl/verkoophuur- woningen aan de slag te gaan. "We zijn bij de woningcorpora ties begonnen op de tour van vrijwilligheid om tot een cul tuuromslag te komen. Bewerk stelligt dit onvoldoende resul taat, dan overwegen we iets an ders. Daar loopt nu binnen VROM een discussie over." "Ik wil keuzevrijheid voor de huur ders. Ze moeten wel de optie tot kopen of een tussenvorm krijgen." jWcflf V Een greep uit de meestal een voudige klusjes om warmte verlies in een kamer, woning of schuur drastisch te verminde ren. Dat spaart het milieu, maar uiteindelijk ook de porte monnee. In oktober is het mi nisterie van VROM een isola tiecampagne gestart.Het aan brengen van isolatiemateriaal kost geld, maar daar staat veel tegenover. De energierekening gaat omlaag. Er is minder ge luid, vocht en tocht. En de waarde van het huis stijgt. Iso latie is ook goed voor het mi lieu. Door minder te stoken, wordt het klimaat minder be last. Het betekent minder uit stoot van vooral C02, een broeikasgas dat zorgt voor een ongewenste klimaatverande ring op aarde. Vanaf oktober is in de bouwmarkten en doe- het-zelfzaken die zijn aangeslo ten bij de VWDHZ (Vereniging van Winkelketens in de Doe- Het-Zelfbranche) de speciale klusfolder van het ministerie van VROM te krijgen. Hierin staan tips en inspirerende pre mies voor het isoleren van het huis. Ook is er in oktober en november een radio- en tv- spotje, gericht op de doe-het- zelvers te horen en zien. Sterke stimulans voor de consument vormen het EnergiePrestatie- Advies (EPA) en de Energiepre mie. Het EPA geeft aan eigena ren van woningen die voor 1998 gebouwd zijn, aan welke energiebesparende maatrege len het beste genomen kunnen worden. Het advies geeft een compleet beeld van de isolatie, ventilatie en verwarming van een woning en de manieren waarop die zijn te verbeteren. Daarbij houdt de adviseur re kening met de eigen wensen en budget. De overheid komt 350 gulden tegemoet als ten minste één van de maatrege len wordt uitgevoerd. In de praktijk betekent dit vaak dat een EPA gratis is. Naast het EnergiePrestatieAdvies is er een flinke Energiepremie voor iedereen die zijn huis isoleert en energiezuinig verwarmt. Een huiseigenaar kan bijvoor beeld een forse premie krijgen als het dak, de gevel of de vloer wordt geïsoleerd. De pre mies zijn zowel van toepassing als de klus zelf wordt geklaard maar ook als deze wordt uitbe steed. Ook voor andere ener giebesparende voorzieningen, zoals het installeren van een HR-combiketel of isolatieglas, kan een aantrekkelijke energie premie worden gekregen. Worden deze maatregelen ge nomen nadat een EPA is aan gevraagd, dan komt er nog eens een bonus van 25 procent bovenop alle Energiepremies. Op deze manier bedraagt de subsidie al snel honderden guldens per huis. De vorige isolatiecampagne was een groot succes. De afzet van isolatiemateriaal steeg in de actieperiode met maar liefst 40 procent. Verwacht wordt dat ook dit jaar consumenten weer flink gaan isoleren door de campagne en de aantrekkelijke premies. Meer weten? Bel voor de gratis folder naar de Post bus 51 -infolijn, 0800 8051, of kijk op www.vrom.nl. Voor het aanvragen van een Energie- Prestatie-Advies, bel de Milieu Centraal EPA-desk 0900-1719 (30 cent per minuut) of kijk op www.epadesk.nl. Interesse in Energiepremies? Bel dan het energiebedrijf. Informatie is ook aan te vragen via Milieu Centraal, 0900-1719 (30 cent per minuut). Of kijk op www.milieucentraal.nl, www.energiepremie.nl of www.vrom.nl. Om een indruk te krijgen van de mogelijke invloed van de gebeurtenissen op 11 septem ber op de woningmarkt in Ne derland is de feitelijke ontwik keling van het aantal en de prijs van de verkochte wonin gen, het woningaanbod en het bezoek aan de funda-site geanalyseerd. De beschikbare cijfers omtrent het aantal transacties geven geen aanleiding om te ver wachten dat het aantal ver kochte woningen in de perio de na 11 september lager ligt dan de maanden daarvoor. De vraagprijs en het aantal te koop staande woningen ont wikkelen zich sinds de terreur aanslagen niet veel anders dan eerder dit jaar. Uit de cijfers van de internet site www.funda.nl blijkt dat het bezoek aan deze wonin gaanbodsite na een sterke da ling na 11 september zich bin nen enkele dagen weer her stelde en terug was op het normale niveau. Ook het gedrag van de bezoe kers die in die week op de fun- da-site hebbën gekeken, was niet anders dan het normale gedrag. De gemiddelde koopwoning in Nederland is in het derde kwartaal van 2001 met 1 pro cent in prijs gestegen ten op zichte van het tweede kwar taal van 2001; een matige stij ging op hetzelfde niveau als in het eerste kwartaal. Daarmee is de gemiddelde koopwoning nu vijf procent duurder dan begin dit jaar. De rustiger ontwikkeling van de markt uit zich ook in een la ger aantal transacties en een toename van de tijd dat de ge middelde woning te koop staat. Het aantal te koop staande woningen is na de forse toe name vorig kwartaal licht ge daald. De vraagprijs is geste gen. Door de matige ontwikkeling van de prijs, de geleidelijke stijging van het inkomen en de dalende rente is de betaal baarheid van de gemiddelde koopwoning in het derde kwartaal verbeterd. De gemiddelde woning stond in het derde kwartaal 57 da gen te koop, zeven dagen lan ger dan in het tweede kwar taal van 2001 en twee dagen langer dan in het eerste kwar taal 2001. Het totale geldvolume ge moeid met de verkoop van woningen is in het derde kwartaal gedaald met 3,3 pro cent, na een stijging in het tweede kwartaal van 14 pro cent. In het derde kwartaal werd de prijs van elk van de vier wo ningtypen hoger: de prijs van de gemiddelde tussenwoning en de gemiddelde hoekwo ning steeg met 0,9 procent, de gemiddelde vrijstaande wo ning werd 2,1 procent duurder en het gemiddelde apparte ment 0,8 procent. Opvallend is dat de prijsstij ging in de stedelijke woning marktgebieden in het westen van het land duidelijk geringer is dan in het noorden en oos ten. In het centrale stedelijke deel van de Randstad is er sprake van een zeer matige prijsstijging van 0,65 procent in het derde kwartaal. Dit percentage ligt onder het niveau van de landelijke prijs stijging. In de regio Amster dam dalen de prijzen zelfs. De prijsstijging in de Randstad Ring ligt met gemiddeld 1,6 procent boven het landelijke gemiddelde. De sterkste prijsstijging doet zich voor in de stedelijke wo ningmarktgebieden in het noorden en oosten van het land met gemiddeld 2,2 pro cent. Het afgelopen kwartaal is er een duidelijke verlaging van de hypotheekrente opge treden. Vanaf begin juli 2001 is de hy potheekrente gedaald met 0,3 procent tot een niveau van 5,2 a 5,3 procent begin oktober. Begin juli bedroeg de hypo theekrente nog 5,5 a 5,6 pro cent. De nieuwbouwproductie is in korte tijd sterk gedaald. Wer den er in 1998 nog ruim 90.000 huizen opgeleverd, in 2000 kwam de teller niet ver der dan 70.000. Voor 2001 wordt een productie van 65.000 nieuwbouwwoningen verwacht. Drie factoren zijn verantwoor delijk voor de daling van de nieuwbouwproductie: de toe name van het aantal juridi sche procedures, verschuiving van de beperkte capaciteit van de woningbouwmarkt naar de rest van de bouwsector en de stijging van de kwaliteit van de nieuwbouwwoningen (de toename van de inhoud van de gemiddelde koopwoningen over de afgelopen vijf jaar be draagt elf procent). Ook in de nieuwbouwproductie zijn er weer duidelijke regionale verschillen. In Drenthe, Overijssel en Flevo land steeg het aantal gereedgeko men woningen met meer dan vijftig procent in het eerste kwar taal van 2001 ten opzichte van hetzelfde kwartaal een jaar eer der. In Gelderland daalde dit aantal met ongeveer 45 procent. http://zeeland.wo<mkeuze.nl Vooralsnog is het onduidelijk welke gevolgen de aansla gen in de Verenigde Staten zullen hebben voor de wereld economie. De mogelijke consequenties voor de prijzen op de huizenmarkt, de hoogte van de hypotheekrente en de ontwikkeling van de effectenbeurzen zijn op dit moment niet in te schatten. De ontwikkelingen op de aandelenbeurs kunnen van be lang zijn indien er voor de vermogensopbouw van de hy potheek sprake is van beleggingen. Gedurende de looptijd van een hypotheek (meestal 30 jaar) kan er altijd gedurende bepaalde perioden sprake zijn van negatieve rendementen. Bij beleggen gaat het echter om het rendement op de lan ge termijn. Vereniging Eigen Huis adviseert daarom in het algemeen geen overhaaste beleggingsbeslissingen te nemen. De Consumentenbond waarschuwt consumenten voor be drijven die bellen om een lening aan te bieden. 'Geregeld melden leden dat ze gebeld zijn door een instantie die de telefoon lijkt te gebruiken om privacygevoelige informatie van mensen los te peuteren', meldt de bond. 'Wat er vervolgens met die gegevens gebeurt is onduide lijk. Ook zijn er bedrijven die een aanbod doen voor het over nemen van leningen tegen een voordeliger rente. Dit aanbod wordt gedaan aan mensen die helemaal geen lening hebben/Voor wie toch gebeld wordt door dergelijke bedrijven heeft de Consumentenbond nog een tip: 'snel ophangen'. Een plafond moet in de toekomst minimaal 2,60 meter hoog zijn. Dat is 20 centimeter hoger dan nu het geval is. Dit is een van de punten uit het nieuwe Bouwbesluit, dat naar ver wachting 1 april 2002 in werking treedt. Het Bouwbesluit schrijft minimumeisen voor die betrek king hebben op alle bouwwerken. Deze voorschriften garanderen een minimumniveau ten aanzien van veiligheid, gezondheid, bruikbaarheid, ener giezuinigheid en milieuvriendelijkheid. De nieuwe versie van het Bouwbesluit beoogt toegankelij ker te zijn. Daarnaast wordt een aantal eisen geschrapt, zoals de ver plichte aansluitingen voor radio, tv en telefoon en de eis voor een opstelplaats voor wasapparatuur. De vereniging Eigen Huis dringt er bij het provinciebestuur van Noord-Holland op aan verdergaande maatregelen te nemen om de wateroverlast bij gedupeerde bewoners van Bloemendaal, Haarlem, Heemstede, Velsen en Zandvoort zowel rondom als in hun woningen te verminderen. De overmatige waterlast in de vijf gemeenten langs de Kennemerduinen en het hoge grondwaterpeil blijkt niet al leen veroorzaakt door de vermindering van de grondwate- rinname uit de Kennemerduinen door het waterbedrijf PWN, zo blijkt uit een onderzoek door het onafhankelijk In genieursbureau Fugro BV in opdracht van Eigen Huis. De hoofdoorzaak van de wateroverlast bij de meeste wo ningen moet worden gezocht in de langdurige en overma tige regenval van de laatste jaren. Inmiddels hebben de provincie Noord-Holland en PWN be sloten maatregelen te treffen, waarmee grondwaterover- last die kan ontstaan door vermindering en stopzetting van de grondwaterwinning, zoveel mogelijk wordt geredu ceerd. Daarnaast heeft het provinciebestuur het initiatief geno men voor het instellen van een fonds waaruit aan eigen woningbezitters subsidie kan worden verstrekt voor parti culiere bouwkundige aanpassingen waarmee de water overlast kan worden bestreden. De bouwkosten van nieuwe woningen zijn in het eerste kwartaal van 2001 met 8,5% gestegen ten opzichte van een jaar eerder, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dat is het hoogste percentage sinds de start van de reeks in 1995. De stijging is onder andere veroorzaakt door de verhoging van het BTW-percentage per 1 januari 2001 van 17,5% naar 19%. Als deze invloed wordt geëlimineerd, komt de stij ging uit op 7,1. De vereniging Eigen Huis verwacht geen problemen voor huiseigenaren met een beleggingshypotheek. Het is niet de verwachting dat banken op korte termijn zul len eisen dat hypotheeknemers extra geld storten als er sprake is van achterblijvende rendementen op de beleg gingen. Op lange termijn moet het geraamde rendement echter wel degelijk behaald worden. De eerste groep die in de problemen kan komen, zijn men sen die een beleggingshypotheek met geleend geld zijn aangegaan en die uit de rendementen van het beleggings depot de maandlasten niet meer kunnen betalen. De bank kan dan het depot blokkeren en de klant zal met eigen geld de maandlasten aanvullend moeten financie ren. Een bijstortingsverplichting is slechts in een enkele beleggingshypotheek opgenomen. Bron: Assudoc Een meerderheid (zestig procent om precies te zijn) van de ruim zeshonderdduizend verhuizingen die vorig jaar in Ne derland plaatsvonden, bleef in dezelfde provincie. Bewoners van de Randstad en Limburg zijn schijnbaar he lemaal tevreden met hun locatie, maar van alle verhuizin gen in deze gebieden bleef maar liefst zeventig procent in de eigen provincie en als inwoners van Zuid-Holland deze provincie wel verlaten, vestigen zij zich vaak in een gebied dat aan Zuid-Holland grenst, zo blijkt uit cijfers van het CBS. Uit onderzoek van de Rijksplanologische Dienst blijkt ver der dat de waardering voor de woonomgeving van perso nen die in de Randstad wonen hoog is en de behoefte om het gebied te verlaten gering. Het zijn vooral ouderen die het drukke westen verlaten en de rust opzoeken in onder meer het oosten. De migratie vindt echter met name plaats in de leeftijdsgroep van 18 tot 40 jaar. Onderwijs, arbeid en huisvesting zijn de belangrijkste mo tieven om te verhuizen.

de Faam | 2001 | | pagina 17