GEMEENTE MIDDELBURG Troepgroep nu ook actief in de Griffioen Onderhoud aan kademuren Intocht Sinterklaas Binnenstadsmanagement staat niet stil Gemeentegrond en openbaar groen niet gebruiken voor opslag Middelburgers bedankt Het Bouwstoffenbesluit Herdenking Sloedam Warenmarkt Nieuw en Sint Joosland van start Rooiaanvragen Woensdag 31 oktober 2001 FAAM/VLISSINGER 3 Week 44 MAXIMAAL TEXT VANAF PAG. 830 Informatienummer 675 555 voc. Waar gaat het geld naartoe? Waar komt het geld vandaan? Wijkbeheer Middelburg Oprichting Belangenvereniging van Eigenaren Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de afdeling Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, iedere werkdag open van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. Internet site: www.middelburg.nl info @middelburg. nl Zaterdag 3 november herdenken oud-strijders uit de Tweede We reldoorlog om 9.30 uur de bevrij ding van Walcheren op de Sloe dam in Arnemuiden. De herdenking wordt bijgewoond door onder andere een aantal Britse oud-strijders en hun begeleiders. Zij hebben in de periode van 1 novem ber tot en met 8 november 1944 deelgenomen aan de gevechten voor de bevrijding van Walcheren. Na de herdenking op de Sloedam brengt het gezelschap een bezoek aan het War Cemetry in Bergen op Zoom. Daar kunnen zij hun geval len medestrijders, die daar begraven liggen, herdenken. Capitulatie Walcheren Op 3 november wordt ook de capi tulatie van Walcheren herdacht. De plechtigheid vangt om 15.45 uur aan en vindt plaats op de Middel burgse Dam. Na een toespraak van wethouder Ruud Visser wordt er een krans gelegd. Op 7 november a.s. start de wa renmarkt te Nieuw en Sint Joos land. De warenmarkt vindt iedere woensdag van 9.00 tot 12.00 uur op het Kerkplein plaats. De warenmarkt start met de ver koop van aardappelen, groenten en fruit en snijbloemen. Zo snel moge lijk wordt de warenmarkt nog met andere branches uitgebreid. Op dit moment zijn gesprekken gaande met slandplaatshouders voor de verkoop van gebakken vis, verse en gerookte vis en schaaldieren en kaas en zuivelproducten. Vergunningaanvragen voor het rooi en van bomen. In het algemeen is voor hel rooien van bomen een vergunning nodig. Deze vergunning is niet nodig voor populieren langs wegen, vruchtbo men, kweekgoed en uitdunning van groenvoorzieningen en een boom met een stamdiameter van maximaal 25 cm (gemeten op 1,30m boven het maai veld, maximaal 3 bomen per loka- tie). Een aanvraag is ontvangen voor: Een els aan de Frans Duwaerstraat Een conifeer, twee berken, een fluweelboom en een esdoorn aan de Noordweg. Voor nadere informatie kunt u te recht bij de heer H. ten Klooster van de afdeling Groenbeheer, 0118- 675312. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag lussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu vanaf maandag 5 november tot en met zondag 11 november 2001 Maandag Gepaneerde varkensschnitzel, gemengde groente en gebakken aardappelen Dinsdag Varkenslapje, rode bietjes en aardappelen Woensdag Stamppot zuurkool Donderdag Gegrilde kippenpoot, gemengde groente en aardappelpuree Vrijdag Visschotel in mosterdsaus, aard appelen en peterselie Zaterdag Macaronischotel met ham en kaas Zondag Wat de pol schaft De begroting voor 2002 is de laatste van de huidige raadsperiode. Toen in 1997 de nieuwe raad en het nieu we college aantraden, is met groot enthousiasme een nieuwe koers voor Middelburg ingezet. Een aan tal strategische projecten zijn gede finieerd en door middel van de Kwaliteitsatlas Middelburg 2030 is een visie ontwikkeld op de rol van Middelburg in het nieuwe millenni um. Aan het eind van deze periode kunnen wij constateren dat wij, on danks strubbelingen die een ingrij pend proces onvermijdelijk met zich brengt, vast op de ingeslagen koers liggen. Met grote voortva rendheid wordt gewerkt aan dc uit werking van de strategische projec- Begroting 2002 ten en de Kwaliteitsatlas. Middel burg is wakker gekust en zal niet licht weer indutten. Uiteraard blijft het beleid voor 2002 niet beperkt tot de strategische pro jecten. Bijna 1,5 min. wordt extra uitgetrokken voor een groot aantal andere belangrijke zaken. In 2002 gaat extra geld onder ande re naar renovatie van het sportcom plex De Kruitmolen, de uitvoering van de Wet Voorzieningen Gehandi capten, versterking van het Alge meen Maatschappelijke Werk, op bouwwerk in de wijk Nieuw Mid delburg, het evcnemenlcnbclcid en de herdenking in 2002 van 400 jaar In de jaren daama wordt er nog geld opzij gezet voor verdere reno vatie van de kademuren, voor jeugdwerk, voor renovatie van het sportcomplex in Arnemuiden en voor het onderhoud van de wegen. Belastingen Ook in 2002 ontkomt de gemeente er niet aan om aan de bewoners een bijdrage te vragen om dc eindjes aan elkaar te knopen. Als algemene regel worden de tarieven van de ge meentelijke belastingen verhoogd met 3,25% voor het opvangen van de inflatie. Bij de afvalstoffen heffing is dit helaas niet voldoende; in verband met de stijging van dc kosten komt de verhoging daar op een 6% uit. Bij dc rioolheffingen kon daarentegen worden volstaan met een stijging met minder dan 1,5%. Die belasting wordt wel an ders verdeeld over eigendom en ge bruik van een pand. De eigenaar gaat daardoor meer betalen en de gebruiker minder. Het gevolg van al deze wijzigingen is dat de eigenaar/bewoner volgend jaar een combi-aanslag tegemoet kan zien die ca. 4% hoger is dan in 2001, terwijl de bewoner van een huurwoning iets voordeliger uit zal zijn dan in 2001. Bedrag Per inwoner Percentage Algemeen bestuur 6.260.000 137.58 7,0% Openbare veiligheid 2.098.000 46,11 2,4% Verkeer, vervoer en waterstaat 8.716.000 191.56 9,8% Economische zaken 1.082.000 23,78 1,2% Onderwijs 7.662.000 168,40 8,6% Cultuur en recreatie 11.574.000 254,37 13,0% Sociale voorzieningen en maatschappelijke dienstverlening 29.649.000 651,63 33,3% Volksgezondheid en milieu 11.918.000 261,93 13,4% Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting 6.307.000 138,62 7,1% Financiering en algemene dekkingsmiddelen 3.773.000 82,92 4,2% Totaal 89.039.000 1.956,90 100,0% Bedrag Per inwoner Percentage Algemene uitkering 36.658.000 805,66 41,2% Specifieke uitkeringen 23.102.000 507,74 25,9% Belastingen en overige tarieven 16.991.000 373,43 19,1% Huren en pachten 1.651.000 36,29 1.9% Opbrengst vermogen en rente 6.119.000 134,48 6,8% Beschikking over reserves 1.941.000 42,66 2,2% Overige inkomsten 2.577.000 56,64 2,9% Totaal 89.039.000 1.956,90 100,0% De Troepgroep van de Griffioen (foto: wijkbeheer) Het sociaal cultureel werk in Middelburg (SKWM) beloont kinderen die in hun eigen wijk zwerfvuil opruimen. Zij heten de Troepgroep en verdienen per keer dat zij opruimen vijf gulden. In Middelburg Zuid en in de Stromenwijk zijn al een tijdje Troepgroepen actief. Vanwege het succes is er nu weer één bij gekomen, namelijk in de Griffioen. Een grote ergernis van bewoners van Middelburg is zwerfvuil. Meer prullenbakken plaatsen e.d. lost het probleem niet op. Het is vaak een mentaliteitsprobleem. Blikjes, pa pier, lege snoepzakken die rond zwerven zijn meestal het gevolg van gemakzucht. Om aan deze in stelling iets te veranderen moeten mensen op jonge leeftijd hier op ge wezen worden. De SKWM heeft nu dus drie Troepgroepen die op woensdagmiddag de handen uit mouwen steken. De Troepgroepen bestaan uit onge veer acht tot tien kinderen per groep, die worden begeleid door één of twee vrijwilligers. Zij zijn herkenbaar uitgerust met al lemaal dezelfde bodywarmer en base-ballcap en werken met een grijper, handschoenen en vuilnis zakken. Glas of injectienaalden mo gen zij niet oprapen. Van tevoren krijgen zij te horen waar het meeste zwerfvuil ligt en waar zij dus kun nen gaan opruimen. SKWM hoopt dat met deze "jong geleerd is oud gedaan" aanpak bewoners gaan in zien dat ook zij zelf verantwoorde lijk zijn voor zwerfvuil in de wijk, waarbij kinderen in dit geval het goede voorbeeld geven. De wijkonderhoudsploegen van de gemeente werken ook hard mee aan dit probleem. Zij doen regelmatig een extra rondje bij scholen, win kelcentra en routes waar veel men sen lopen. In samenwerking met de Troepgroep zal op dit punt de leef baarheid in deze gebieden zeker verbeteren. Sinterklaas bezoekt ook dit jaar weer Middelburg. Op zaterdag 17 november arriveert de Sint met zijn pielen, snoepgoed en natuur lijk zijn paard Schimmel in de Zeeuwse hoofdstad. Omstreeks 13.30 uur meert Sin terklaas met zijn gevolg aan nabij de obelisk aan de Rouaanse Kaai/Beatrixbrug. Vele kinderen zullen hen daar zingend verwel komen. Dan volgt een route door de binnenstad die eindigt om 14.30 uur op de Markt waar Sin terklaas officieel door de gemeen te wordt welkom geheten. De Stichting Evenementen Middel burg speelt dit jaar weer een be langrijke rol bij dc komst van de heiligman naar Middelburg. Het Binnenstadsmanagement Middelburg organiseert woensdag 7 no vember a.s. een bijeenkomst voor eigenaren van commercieel vastgoed Middelburg. Doel van deze bijeenkomst is de oprichting van een belan genvereniging voor deze groep eigenaren. Het binnenstadsmanagement Hel binnenstadsmanagement is een samenwerkingsverband tussen de gemeente Middelburg en onderne mers gericht op het structureel ver beteren en ontwikkelen van de bin nenstad. Het oprichten van een be langenvereniging voor eigenaren van commercieel vastgoed is één van de deelprojecten van het bin nenstadsmanagement. De groep ei genaren was tot op heden niet ver enigd en nam daardoor geen deel aan het overleg over dc binnenstad terwijl zij er wel belang bij hebben. Met de oprichting van een vereni ging zal hierin verandering komen. Programma Tijdens de bijeenkomst zal door verschillende partijen informatie verstrekt worden over het doel en nut van een belangenvereniging van eigenaren. Er is een spreker uitge nodigd die vertelt over de ervarin gen en resultaten van een belangen vereniging van eigenaren in een stad vergelijkbaar met Middelburg. Tevens zal dhr. L.M. Luitwieler, wethouder economische zaken en verantwoordelijk voor de binnen stad, zijn visie geven op het belang dat de gemeente hecht aan een be langenvereniging van eigenaren en de rol die dc gemeente deze organi satie toebedeelt. Na een discussie over de zin en de vorm van de orga nisatie kan het principebesluit wor den genomen om te komen tot op richting van een belangenvereni ging van eigenaren Middelburg. Er kan dezelfde avond al een voorlo pig bestuur gekozen worden. Uitnodiging De grootste groep eigenaren is in middels voor deze bijeenkomst uit genodigd. Eigenaren die (nog) geen uitnodiging hebben ontvangen worden hierbij alsnog van harte uit genodigd om op woensdag 7 no vember om 19.30 uur bij de bijeen komst in Hotel Ameville aanwezig te zijn. Het gaat om eigenaren die commercieel vastgoed binnen de Middelburgse Veste in hun bezit hebben. Wij hopen op een grote opkomst. Voor meer informatie over binnen stadsmanagement in het algemeen of over deze bijeenkomst in het bij zonder kunt u contact opnemen met de binnenstadmanager Ben van Hees, tel: 06 25003403. Klinkers, tegels, hout voor de open haard en surfplanken. Tijdens het werk vindt de afdeling Groenbeheer die goederen en materialen wel eens in het openbaar groen. Net als paadjes die zijn aangelegd om de achter tuin van een huis te bereiken. Dit is natuurlijk niet dé bedoeling. Eerder dit jaar heeft Groenbeheer daarom in de wijk Klarenbeek, bij Grootme de en bij de Prinsenlaan al actie ondernomen. De komende maanden zal in de Magistraatwijk en Dauwendaele worden gecontroleerd. Dc controles zijn een succes en de mensen werken in het algemeen goed mee. Hopelijk is dat ook het ge val in de andere wijken van de ge meente. De controles richten zich dus op het illegaal gebruik van open baar groen voor opslag van goederen en materialen. Maar ook ander ille gaal gebruik van gemeentegrond wordt gecontroleerd, zoals schuttin gen of tuinhuisjes die buiten de ka dastrale grens van het woonperceel op gemeentegrond zijn geplaatst. Soms is een tuin zo vier meter langer gemaakt. Ook treffen we regelmatig paden aan die door het openbaar groen zijn gemaakt om de woningen ook aan de achterzijde te kunnen be reiken. Dit oneigenlijk gebruik van gemeentegrond verstoort het groen in de wijken en is niet toegestaan. Wanneer illegaal gebruik wordt ge constateerd, zal u door de gemeente worden aangesproken. Tijdens dit ge sprek wordt de verdere procedure met u besproken. Het is in deze situ aties niet zo dat u binnen twee weken uw tuinhuisje of schutting moet ver wijderen. Er wordt met u een redelij ke termijn afgesproken, mede afhan kelijk van wat er wordt aangetroffen. Als er een illegaal ontsluilingspad is wordt bezien of het (eventueel na aanpassing) kan worden gelegali seerd. De gemeente zal na de afge sproken datum voor herstel van de openbare grond zorg dragen. Als er geen afspraak kan worden ge maakt of als de afspraak niet wordt nagekomen, ontvangt u als het nodig is een brief van de gemeente met als nog het verzoek binnen een korte ter mijn de gemeentegrond te ontrui men. Wanneer daaraan dan niet wordt voldaan, zorgt de gemeente zelf voor het afvoeren van de goede ren e.d.. Het is voor iedereen van be lang dat het groen er goed uit ziet. De gemeente Middelburg verzoekt u dan ook uw medewerking hieraan te verlenen. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de heer Dick Sakko van de afdeling Groenbeheer. Hij is telefonisch te bereiken op nummer (0118)67 53 13. t u: •"1 -Gv - Werk aan de kademuren Foto:Frank Viergever) Middelburg heeft een rijke handelsgeschiedenis. Vooral in vroeger tij den lagen veel schepen - in alle soorten en maten - langs de kades en kaaien. In 1994 en 1995 heeft de Grontmij in opdracht van de gemeen te een globaal onderzoek naar de toestand van die Middelburgse kad emuren verricht. Er bleek veel achterstallig onderhoud te zijn. In 1998 is besloten om in tien jaar de kademuren te herstellen. We zijn inmiddels alweer een aantal jaar verder. Tijd om eens te kijken hoe het nu is met de kademuren. Wat is gebeurd en wal staat nog op stapel? Dc kademuren aan dc Ko rendijk zijn alweer helemaal opge knapt. Op dit moment wordt ge werkt aan de kademuur zijde Nieu we Haven, Turfkaai en Houtkaai. Dat is dc kademuur tussen het sluis je aan de Stadsschuur en de Ko- ningsbrug. Er zijn ook al plannen om het Prins Hendrik dok (bij de Dam) te restaureren. De waterstand van het Kanaal en dc Middelburgse grachten is tijdelijk teruggebracht tot 30 centimeter bo ven N.A.P. Dit is gedaan om het huidige onderhoud aan de ka demuur mogelijk te maken, maar ook omdat de provincie Zeeland in deze periode haar onderhoudswer ken aan de taluds van het Kanaal door Walcheren uitvoert. Van de ge legenheid is ook gebruik gemaakt om een aantal winkelwagentjes en fietsen uit de Middelburgse binnen gracht te halen. Die gracht wordt trouwens dit jaar ook gebaggerd. Het onderhoudswerk aan de ka demuur is rigoureus te noemen en omvat de volgende onderdelen: verwijderen houten wrijfcon- structie; hierbij worden de hou ten bovenregel en houten palen van dc kademuurverwijderd. uitvoeren van sloopwerkzaam heden; het slopen van dc gemet selde rollaag, en betonnen deksloof. herstellen van staahverk; reini gen van 186 "kubbeslijlen" die het metselwerk bij elkaar houden. De stijlen worden ontdaan van vuil, aangroei en losse roest en versterkt door hel aanbrengen van versterkende stalen strippen. Verder krijgen ze een speciale conserveringslaag. herstellen van betonwerk; de gewapende betonnen deksloof repareren herstellen van metselwerk; scheuren uithakken, reinigen en voegen niet voegmiddcl of scheuren volledig injecteren, onder lage druk, met een cemcntgrout. Het kanaalpeil wordt op 9 novem ber 2001 weer opgezet tot het nor male peil: 0.90m. +N.A.P. Alle werkzaamheden, zowel onder als boven water, zijn, als alles mee zit, eind november 2001 gereed. U heeft er waarschijnlijk niet dagelijks mee te maken, maar het Bouw stoffenbesluit is wel belangrijk om eens nader toe te lichten. Wanneer u gaat bouwen gelden er namelijk een aantal regels om de bodem en het oppervlaktewater te beschermen, die zijn vastgelegd per 1 juli 1999. Hel Bouwstoffenbesluit stelt eisen aan het toepassen van alle steenach tige materialen in grond-, weg- of waterbouwkundige werken (bij voorbeeld weg, brug, oeverbescher ming, ophogingen, schuurtje, ge- luidwal). Het Besluit is van toepas sing op allerlei bouwstoffen (zowel nieuw als hergebruikt). Daarbij moet u bijvoorbeeld denken aan dakpannen, stoeptegels, zand en grond. De wet is alleen van toepas sing als deze bouwstoffen buiten worden toegepast zoals bij wegen, viaducten, huizen etc. Verantwoordelijkheden en keurmerken Als eigenaar van het werk en dus de bouwstof, bent u verantwoordelijk voor het naleven van deze eisen. U bent dus verantwoordelijk voor de milieuhygiënische kwaliteit van de bouwstoffen en de daarbij behoren de toepassingsvoorwaarden. Aan een keurmerk kunt u zien of de bouwstof aan hel Bouwstoffen besluit voldoet. Per 1 juli as. moe ten leveranciers hun producten van een dergelijk keurmerk voorzien. De bouwstoffen worden dan gele verd met een zogenaamde "erkende kwaliteitsverklaring Bouwstoffen besluit". Indien de leverancier deze erkende kwaliteitsverklaring niet kan leveren of u wilt uw eigen bouwstoffen of grond gebruiken, dan dient u zelf aan te tonen dat hel materiaal voldoet aan de eisen uit hel Bouwstoffenbesluit. Daarvoor dient u een erkende onderzoeksin stantie in te schakelen. Controle Het bevoegd gezag is verantwoor delijk voor de handhaving van het Bouwstoffenbesluit. Bij toepassing van bouwstoffen in of op de bodem is de betreffende gemeente bevoegd gezag, bij toepassing in of op het oppervlaktewater, hel Waterschap of Rijkswaterstaat. Zij controleren op hel correct gebruik en de milieu hygiënische kwaliteit van bouw stoffen. Meldingen Volgens het Bouwstoffenbesluit dient u hel (her)gebruik van bouw stoffen te melden bij het bevoegd gezag. Afhankelijk van welke bouwstof het betreft, dient u dit 2 werkdagen of I maand voor de toe passing te doen. De melding kan gelijktijdig worden ingediend met andere meldingen of met een ver gunningaanvraag. Daarbij moet u denken aan bijvoorbeeld: Een aanvraag voor een bouwvergunning; Een aanvraag van een vergunning op grond van dc Wet milieubeheer; Een melding op grond van de Wet milieubeheer; Een aanvraag van een aanlegvergunning op grond van de Wet op de ruimtelijke ordening. Voor dc melding Bouwstoffenbe sluit moet u gebruik maken van een meldingsformulier dat te verkrijgen is bij de gemeente, het waterschap en Rijkswaterstaat. Indien u vragen heeft over het Bouwstoffenbesluit of over bouw stoffen die u wilt gaan toepassen, kunt u contact opnemen met dc af deling Bouwen en Wonen, telefoon 0118-675281 of met de afdeling Milieuzaken (voor alle andere vra gen), telefoon 0118-675292. Ook bij de afdeling Communicatie kunt u terecht voor een speciale folder over het Bouwstofbesluit, Het gemeentebestuur wil iedereen hartelijk bedanken die van het bezoek van Prins Willem Alexander en Maxi ma een onvergetelijke dag hebben gemaakt. De foto links is gemaakt door Ruben O reel. De foto van Maxima die vorige week op deze pagina stond is van Cor Viveen.

de Faam | 2001 | | pagina 3