N H JAARS CMNCERT Concert van de wereldberoemde violiste Liana Issakadze met het Georgian Chamber Orchestra Vlissingse delegatie bezocht Purwokerto L Sponsors Co-sponsor Loodswezen Regio Scheldemonden Hoofdsponsor Co-sponsor Woensdag 31 oktober 2001 FAAM/VLISSINGER 13 Jaarlijks verzorgt de Rotary Club Vlissingen een concert waarvan de opbrengst bestemd is voor een lokaal en een internationaal project. Het lokale project varieert ieder jaar en allO jaar lang gaat een deel van de opbrengst van het concert naar het schoon drinkwaterproject op Midden-Java. Het plaat selijke project dat dit jaar op een bijdrage mag rekenen is de Stichting Leergeld Vlissingen. Het lokale project van 2000 be trof een bijdrage in de leermiddelen van de Ravensteynschool in Vlissingen. Voor het Najaarsconcert 2001 dat op zaterdag 10 november plaatsvindt heeft de Stichting Najaarsconcert Rotary Vlissingen niemand minder dan de Georgische violiste Liana Issakadze weten te boeken. Liana Issakadze en het Georgian Chamber Orchestra Stichting Leergeld Vlissingen laat alle kinderen meedoen Antwoordkaart Vlissingen pilotgemeente Het internationale project voorziet ook voor 2001 weer in een investering in het schoonwaterproject in Purwokerto (Mid den-Java). Dankzij dit project, dat de Rotary Club Vlissingen al 10 jaar in samenwerking met de plaatselijke Rotary Club Pur wokerto steunt, beschikt reeds een groot gebied over tappun ten voor schoon stromend water. Onlangs bracht een delegatie van service club uit Vlissingen een bezoek aan het project. SAUER OONK Rotary '01 Zaterdagavond 10 november treedt de ze wereldberoemde violiste samen met het Georgian Chamber Orchestra op in de Vlissingse Sint Jacobskerk tijdens het jaarlijkse Najaarsponcert 2001 van de Rotary Club Vlissingen. Liana Issa kadze begon reeds op driejarige leeftijd te spelen en werd kort daarna ontdekt door David Oistrach. Na een gedegen studie won zij over de hele wereld prijs na prijs met haar uitzonderlijke viool spel. Als het 'wonderkind uit Georgië' veroverde zij de eerste prijs tijdens een internationaal concours in Parijs (1965) en de derde prijs bij de Tchaikowsky Competition in Moskou 1970). Reeds op tienjarige leeftijd concerteerde zij als soliste in de toenmalige Sovjet- Unie en begon daarna een succesvolle tournee door Europa, Japan en Latijns Amerika. Behalve als vioolsoliste ontwik kelde zij zich ook als dirigent. Nu wijdt zij zich weer geheel aan het vioolspel. Liana Issakadze Op het programma voor het Rotary Na jaarsconcert staat: Sonate nr 1 voor strijkorkest van Rossini Rondo voor viool en strijkorkest van Schubert Concert voor viool en strijkorkest van Mendelssohn Rondo Capricioso van Saint Seans Souvenir de Florence van Tchaikowsky Het concert begint om 20.15 uur, maar vanwege de te verwachten grote toe loop gaan de kerkdeuren om 19.30 uur open. De toegangsprijs bedraagt 37,50 gulden. Kaarten zijn verkrijgbaar via 'Uit in Vlissingen', tel. 0118 - 416662 en 0118 -415244. Nog niet verkochte kaarten zijn vanaf 19.30 uur aan de ingang van de kerk verkrijgbaar. Een deel van de opbrengst van het Na jaarsconcert is bestemd voor 'Stichting Leergeld Vlissingen'. Deze stichting biedt hulp aan kinderen van vier tot achttien jaar uit gezinnen met een mini mum inkomen. Ab Pouwelse is pen ningmeester van de Stichting Leergeld. Hij legt uit waarom een dergelijke stich ting vandaag de dag nog noodzakelijk is. „Het lijkt allemaal zo goed geregeld, er is een heer scala van voorzlêningen waar mensen met een uitkering terecht kunnen voor aanvullende vergoedingen. En toch zijn er zeker voor kinderen een heleboel zaken waar geen potje voor is. Het feit dat mensen niet graag praten over hun armoede heeft daar natuurlijk ook alles mee te maken. De zogenaam de verborgen armoede is een groeiend probleem. Juist die mensen waar het ei genlijk financieel helemaal niet meer gaat hoor je vaak niet. Enerzijds is dat doordat deze mensen vanuit hun belabberde situatie in de loop der jaren, soms zelfs generaties lang, een argwaan hebben ontwikkeld tegen autoriteiten en hulpverlenende in stanties. Aan de andere kant is armoede in Nederland ook gewoon een taboe. Je hangt de vuile was niet buiten en zwijgt over je financiële situatie. Maar daar vraagt een kind natuurlijk niet om. Een kind dat leeft in een gezin waar alle eindjes aan elkaar geknoopt moeten worden, heeft een achterstand op zijn beter bedeelde leeftijdgenoten. Stich ting Leergeld wil door middel van be middeling of financiële ondersteuning bevorderen dat deze kinderen kunnen deelnemen aan binnen- en buiten schoolse activiteiten en niet in een soci aal isolement raken." De aanvragen komen schriftelijk binnen door middel van een antwoordkaart van de folder die wordt verspreid via scho len en bijvoorbeeld sport- en muziekver enigingen. De behandeling van een aan vraag geschiedt na een bezoek aan huis en rapportage daarover. „Dikwijls komt bij zo'n huisbezoek meervoudige pro blematiek aan de orde, wat vraagt om verwijzing naar andere hulpverlenings instanties", weet Pouwelse. „Een goede relatie met de professionele hulpverle ners is voor dit werk dan ook noodzake lijk. Om de aanvragen te verwerken wer ken we met vrijwillige intermediairs die Georgian Chamber Orchestra als contactpersoon optreden tussen de aanvrager en de stichting. Die vrijwilli gers zijn ervaringsdeskundigen, zij ko- men vaak uit dezelfde situatie als de aanvrager en zijn vanwege deze gedeel de achtergrond in de meeste gevallen een vertrouwde gesprekspartner. Helaas is het aantal vrijwilligers niet toereikend. Daarom hebben we tot nu toe nog niet zo veel aan publiciteit gedaan. Door dit gebrek aan vrijwilligers zijn we nu ge dwongen om de bemiddeling aan be roepskrachten uit het vakterrein over te laten. Ook op de bestuursleden drukt door deze onderbezetting een zware taak. De bemiddeling door beroeps krachten is een goed alternatief overi gens hoor, maar het liefst werken we natuurlijk met onze eigen vrijwilligers die heel dicht bij de doelgroep staan en die allemaal een gedegen training om de functie van intermediair te kunnen vervullen hebben gehad." Stichting Leergeld Vlissingen werd in december 1999 opgericht en is aange sloten bij de koepelorganisatie Stichting Leergeld Nederland. Inmiddels mag de Vlissingse stichting rekenen op een breed draagvlak binnen de Zeeuwse sa menleving. Het initiatief lag destijds bij SCOOP (Zeeuws instituut voor Zorg, Welzijn en Cultuur). Deze organisatie verkende de mogelijk heden voor de oprichting van stichtin gen Leergeld in Zeeland. Al snel sloten het Regionaal Dienstencentrum Zeeland van de Samen-op-Weg kerken zich hier bij aan. Vlissingen werd een pilotge meente. Deze gemeente kent in vergelij king met andere Zeeuwse gemeenten relatief veel uitkeringsgerechtigden, waaronder een groot aantal éénouder gezinnen. Per 1 december 2000 is er een coördinator voor vijf dagdelen per week aangesteld. En voor enkele dagen per week is ruimte gehuurd in een beneden woning waar tevens andere activiteiten plaatsvinden. „De start 'vanuit de huiskamer' was fi nancieel wel aantrekkelijk, maar nu wordt gezocht naar een ruimere accom modatie. Een landelijk fonds stelde al een bedrag beschikbaar voor de aan schaf van meubilair, computer en tele- foonapparatuur." Met eigen ogen bekeken zij het resultaat van de inspanningen en investeringen die dankzij de bezoekers van de vele Na jaarsconcerten gerealiseerd konden worden. Hans Slemmer bracht samen met zijn vrouw Yvonne en Henk en Marijke Pot een bezoek aan Purwokerto. Hij is zeer onder de indruk van hetgeen hij in Indo nesië gezien heeft. „Ik heb met verba zing, maar vooral veel respect, gezien hoe intensief de plaatselijke Rotary Club bezig is met het drinkwaterproject. Onze contactpersoon Wibowo Kusumadi is als hij niet als arts aan het werk is, con stant bezig met het drinkwaterproject en de vele andere projecten die de Rotary Purwokerto onder handen heeft. Je moet daarbij bedenken dat een gewone werkdag al snel zo'n 12 uur in beslag neemt en dan komt er al het werk voor de Rotary Club nog eens bij." Wat Slemmer ook opgevallen is tijdens zijn bezoek is dat het project zo goed onder houden wordt. „Natuurlijk houden we de middelen zo eenvoudig mogelijk, want des te makkelijk is onderhoud en vervanging. Maar dat neemt niet weg dat de plaatselijke bevolking de tap punten zelf moet onderhouden. Het verbaast mij echt dat ondanks de vele dagelijkse beslommeringen en de vaak zware levensomstandigheden dit project zo consequent kan rekenen op de zorg en aandacht van de mensen daar. Begeleid door Wibowo bezochten de Vlissingse Rotaryleden het eerste pro ject uit 1991 in Desa Susukan. „Alleen de tocht er naar toe was al een beleve nis op zich", vertelt Slemmer. Je rijdt dan dwars .door de rimboe en werden ontvangen door het dorpshoofd en het hele uitgelopen dorp. We bezochten de schitterende bron waar het water uit komt waar Susukan gebruik van maakt. Daar gekomen bleek de bron niet over dekt te zijn met als gevolg natuurlijk ver vuiling van het water. De honderd gezin nen die gebruik maken van het water uit die bron waren niet in staat om de 50 dollar op te hoesten die nodig is voor de overkapping. Je kunt je niet voorstellen wat die 50 dollar die wij ter plaatse ge schonken hebben betekent voor de ge zondheid van die mensen." Groot was de verrassing in een wat lager gelegen dorp dat de delegatie bezocht. Het een voudige reservoir met filter en een tap punt bleek door de plaatselijke club te zijn uitgebreid met een zeer simpel maar doeltreffend distributiesysteem. Door middel van tuinslangen zijn er nu 29 huizen op het centrale tappunt aan gesloten. Voor deze luxe betalen de be woners 1000 roepia (50 cent) per maand. Ook voor het gebruik van het gemeenschappelijke tappunt wordt een kleine bijdrage gevraagd van 500 roepia per maand. „Schrijnend is dat in dit dorp nog zo'n 40 gezinnen deze bijdrage niet kunnen betalen", vertelt Slemmer. „Zij mogen de watervoorziening gratis gebruiken." Ondanks het zeer primitieve en eenvoudige waterleidingsysteem en het feit dat het water nog steeds op open vuur gekookt wordt is er sinds de realisatie van het schoondrinkwaterpro- ject geen kindersterfte meer en is de al gehele gezondheid van de mensen veel beter. „We hebben geweldige resultaten geboekt, maar er ligt nog heel wat werk voor ons, er zijn nog veel dorpen die niet beschikken over schoon water", be sluit Slemmer. Tijdens het Najaarsconcert 2001 wordt een reportage met geluid en lichtbeel den over het schoonwaterproject ge toond. En zoals gebruikelijk is er in de pauze en na afloop van het concert een gezellig samenzijn rondom de serveer- punten van diverse soorten drankjes, koffie en thee. Rabobank Walcheren Zuid Vlissingen ITI Implantaatasysteem Middelburg Aannemingsbedrijf Letzer Vlissingen Loostad bv Apeldoorn Auto Sturm Middelburg Bosch Slabbers Gapinge Vogel Verhuizingen Middelburg Wondergem Timmerfabriek Middelburg Bouwbedrijf de Delta bv Middelburg Schipper Acountants Vlissingen Van der Wijst Advocaten Vlissingen Theelen van der Weele Vlissingen Bleijenberg Schoonmaakbedrijf Vlissingen Detoitte Touche Middelburg Bas Mar de Jager Kapelle Albert Heijn Vlissingen Auto Poppe Walcheren bv Vlissingen Basco Opus 97 Vlissingen ABI Warmtetechniek Zeeland bv Vlissingen Autobedrijf Britannia Vlissingen Toon's Rijwielshop Vlissingen Grootjans ACC Vlissingen Aannemingsbedrijf Christiaansen Vlissingen Arsenaal theater/café Vlissingen Stadsdrukkerij de Vey Mestdagh Vlissingen Loontjens Middelburg Solskin Restaurant Vlissingen Adviesbureau Wilderink Vlissingen De DRVKKERY Middelburg Hotel/Restaurant Willebrord Zoutelande Remaco Goes Bijleveld Mannenmode Middelburg Bruns Projecten bv Westerhove Makelaardij VG D Vlissingen Van Boven Juweliers Vlissingen De Rode Pilaren drogisterij Middelburg Albert Slinger Lederwaren Vlissingen Rest. Bras. "De Groene Dolfijn" Vlissingen Auto Dijkwel Middelburg Hotel Zeeduin Koudekerke Grootjans Accountants Vlissingen Altena Interieur Design cv Vlissingen Pëugeot Dijkwel Vlissingen Zeeland Seaports Oost Souburg Architectenbureau WTS Vlissingen VVV/ANWB Vlissingen Vlissingen Auto Renault Dijkwel bv Vlissingen Apotheek Papagaaienburg Vlissingen Walcherse Bouw Unie Grijpskerke De Orchidee Middelburg Pricewaterhouse Coopers Middelburg Freddy Wolf Vlissingen Woonwijzer Zuid West Vlissingen Mechielsen gassen bv Vlissingen ING Bank Vlissingen Verbrugge Terminals bv Vlissingen Meijers Staalbouw Serooskerke Autobedrijf de Voogd Vlissingen Lloyd's Register Vlissingen Het Huis Hardy Vlissingen Adviesburo Vader Grijpskerke Total Raffinaderij Nederland nv Vlissingen Belangrijke medewerking is verleend door: Grand Hotel Arion Vlissingen Oceanwide Vlissingen Bravenboer Scheers Middelburg Bosselaar autoschade Koudekerke van der Maden Vlissingen Maritieme Boekerij "Plaza" Vlissingen Rabobank Watcheren-Zuid Anker desein Vlissingen Bruna Geijsen Vlissingen Van de Velde Publivisie bv Vlissingen Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen Patachou Damesmode Vlissingen Kloosterboer Vlissingen vof Vlissingen Raab Karcher Middelburg Faam/VHssinger NOTARISSEN

de Faam | 2001 | | pagina 13