Ouderenkoor wil verjongen SWOMsurfen Computers voor ACM Veel reacties op Bewaar- nummer Minder werk,toch mooie tuin 612004 Expositie in Molstraat 13 PCOB Bezorgdienst Bibliotheek 21e JAARGANG NUMMER 122 Per week nemen ruim 1300 senioren deel aan al lerlei activiteiten, die onder de vleugels var» de Stichting Welzij'n Ouderen Middelburg (SWOM) worden georganiseerd. Maar de SWOM doet nog heel veel meer. "Ja wij bemoeien ons overal mee", zegt medewerkerster Margot Piscaer. "Daarom is het lang niet altijd duidelijk wat wij allemaal doen". Om die reden nemen wij met haar en met directeur Martin Jones een kijkje in de omvangrijke SWOM-keuken. Drie categorieën Deskundige leiding Repetitie UW Middelburg Mogelijkheden Meldpunt Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 14.00 uur 10 FAAM/VLISSINGER Woensdag 31 oktober 2001 De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Tel. (0118) 627537 internet: www.swom.nl emailinfo@swom.nl De telefoon van de SWOM stond roodgloeiend na het verschijnen van het Be- waarnummer van de Seni orenkrant in De Faam/De Vlissinger van 15 augustus jl. In dat jaarlijkse Bewaar- nummer staat een vrijwel compleet overzicht van alle activiteiten die de SWOM en andere organisaties voor senioren organiseren. Wij noemen nog even de hoofdrubrieken "Om fit te blijven", "Creatief bezig zijn", "Spel", "Ontmoe tingsbijeenkomsten", "Cursussen". Voorts wer den in het Bewaarnummer de activiteiten van oude renadviseurs onder de aandacht gebracht en werd ook een overzicht gegeven van de vrijwillige hulpdien sten voor ouderen. Kortom heel veel nuttige informa tie die voor senioren van belang is. De meeste belangstelling ging uit naar de cursussen, vooral die voor computer, en naar de vele bewegings activiteiten. Hebt u het bewuste Be waarnummer gemist? Geen nood. Alle daarin vermelde informatie staat ook in een handig boekwerkje. Eén te lefoontje naar de SWOM, nummer 0118-627537, is voldoende om dat boekje gratis te bekomen. Overzicht van de contactper sonen van de vrijwillige hulp diensten voor ouderen in de wijken: 't Zand-Stromenwijk: mevr. RN. Den Hollander, tel. 626513. Magistraatwijk: mevr. N. Los, tel. 614398. Nieuw Middelburg: dhr. A. v. Vrou- werf, tel. 626385. Griffioen: mevr. P. Janse, tel. 637407. In terkerkelijke hulpdienst Arne- muiden: mevr. S. de Looff tel: 602615. Telefooncirkels: Stromen- wijk-'t Zand: mevr. R. Jongeri- us, tel. 637065. De ouderenadviseurs van de SWOM zijn op werkdagen tele fonisch te bereiken tussen 10 en 11 uur op nummer 627537. seniorenkrant SWOM op vele gebieden actief "Wij willen voor zoveel moge lijk ouderen in Middelburg, die nog zelfstandig thuis wo nen, iets betekenen", vertelt Martin Jones. "Ons doel is te bevorderen dat die groep Middelburgers zo lang moge lijk zelfstandig kan blijven". Margot Piscaer vult aan: "Wat deftig gezegd wij willen eraan meewerken dat mensen op een waardige manier oud kunnen worden". De activiteiten van de SWOM kunnen in drie categorieën worden onderverdeeld. Huisvesting: Wij geven aan ouderen advie zen op het gebied van wonen. Daarvoor is samen met de ou- derenorganisaties een specia le werkgroep opgericht. De le den daarvan - ook senioren - hebben speciale cursussen gevolgd. Zij brengen op ver zoek adviezen uit over de in richting van de woning. Daar bij wordt onder meer gekeken naar woongenot, veiligheid en mobiliteit. Die adviezen gaan bijvoorbeeld over het wegha len van drempels, het aan brengen van steunen, enz. Verder is er de klussenhulp- dienst, die kleine klusjes in en om de woning uitvoert. De nieuwste activiteit op dit ge bied is het adviseren over het onderhoudsvriendelijk maken van de tuin. Zorg: Via de SWOM maken 160 mensen vanaf 65 jaar, maar ook gehandicapten, gebruik van de maaltijdexpres. Het aan huis bezorgen van verse maaltijden. De SWOM is ver der het meldpunt van de Vrij willige Thuishulp. Via die or ganisatie kan hulp worden ge boden bij ziekenhuisbezoek, wandelen, enz. Dat kan voor één keer zijn, maar de hulp kan zich ook uitstrekken over een langere periode. Onder deze categorie moet ook wor den genoemd het zogenaam de preventieve huisbezoek; sedert vier jaar worden zelf standig wonende mensen van 75 jaar en ouder bezocht. Daarover meer in een uitge breider artikel in de volgende Seniorenkrant. Welzijn: Daaronder vallen alle activitei ten die tot doel hebben oude ren actief te houden, hen te la ten deelnemen aan het leven van alledag. Die activiteiten variëren van yoga tot klaver jassen. Zij vinden plaats in het hoofdgebouw in de Molstraat en in de wijkposten "Het Bas tion", "De Woelige Werf" en "De Springplank". Wat is daar allemaal te doen? Bewegingslessen, Yoga, Tai Chi, volksdansen, squaredan- sen, zingen, handwerken, koersbal, sjoelen, biljarten, bridge, klaverjassen, kaarten, schaken. Maar ook worden cursussen gegeven zoals leren omgaan met de computer, ko ken voor mannen, vegetarisch koken, multicultureel koken en de verkeersopfriscursussen. In de Molstraat en in de Woelige Werf zijn ook wasserettes aan wezig. In de Molstraat kan men ook altijd binnenlopen voor het le zen van bladen en kranten. In de daarvoor ingerichte ruim ten zijn ook de gratis biblio theek en de puzzeltheek ge vestigd. De wijkposten zijn zelfstandi ge eenheden, die zelf hun za ken organiseren, waarbij wordt aangesloten bij de be hoeften in de desbetreffende wijken. Voorlichting: De SWOM doet ook het nodi ge aan voorlichting, onder meer via deze Seniorenkrant. Daarnaast wordt ook voorlich ting gegeven aan speciale groepen, zoals allochtonen. In dit verband moet ook de Acti viteitenwinkel worden ge noemd, bestemd voor men sen die graag hun liefhebberij en met anderen willen doen. Via die 'winkel' kunnen zij in contact komen met gelijkge stemden. Negen beroepskrachten en 250 vrijwilligers Bij de SWOM werken negen beroepskrachten, vier in de huishoudelijke dienst en vijf ouderenwerkers. Daarnaast zijn niet minder dan 250 vrij willigers bij allerlei activiteiten betrokken. Daarmee is de SWOM de grootste organisa tie op dit gebied in Zeeland. "Zonder al die vrijwlligers zou de SWOM lang niet zoveel kunnen doen", aldus Martin Jones. De deur staat altijd open Margot Piscaer en Martin Jo- Op de zolder van het SWOM- gebouw aan de Molstraat te Middelburg ondergaan onge veer 15 ouderen elke woens dagmorgen een verjongings kuur. Wij hebben het over de leden van het Ouderenkoor "Zang houdt Jong", die elke week onder de deskundige leiding van Truus Wight twee uur zingen. Het koor wil graag nieuwe leden, dames en he ren. Dus: "Kun je nog zingen, zing dan mee." Secretaris Jongepier weet niet precies hoelang het koor al be staat. "Toch zeker een jaar of veertig", denkt hij. "Eerst zon gen wij in het Schuttershof en sinds een jaar of acht zitten wij in het SWOM-gebouw aan de Molstraat. Wij zijn een zelfstan dig koor. Ja, wij zijn op zoek naar nieuwe leden, want de laatste jaren is het aantal leden nogal gedaald. Daarom kunnen wij niet meer optreden in be jaardenhuizen, zoals we voor heen deden. En mede daar door komen er te weinig nieu we leden bij." ledereen vanaf 55 jaar is hartelijk welkom. Zangervaring is niet nodig. "Nee, men hoeft geen groot zanger of zangeres te zijn om lid van ons koor te kunnen wor den", vertelt de dirigente. "Het is voldoende als men van zin gen houdt en wijs kan houden." Dirigent Truus Wight heeft veel ervaring op muziekge- Het ouderenkoor "Zang houdt Jong" voor het SWOM-gebouw in de Molstraat (foto: I. Sekhuis) Vorige keer noemde ik een zoek "machine" (zo is het jar gon) Copernic geheten, maar sindsdien heb ik een heel han dige nieuwe Nederlandse ont dekt, Voelspriet geheten. Ga naar Voelspriet.nl en meldt u aan. U beschikt dan over een heel goed zoekinstrument, waar bovendien veel uitleg wordt gegeven over zoekme thodes. Een heel interessante website met veel "links" verwijzin gen) naar andere sites is "noorderlicht.vDro.nl" waar afleveringen van het weten schappelijke vpro-programma te horen en zien zijn, maar waar ook veel interessants te lezen valt. Aan te bevelen! Voor mijn leeftijdgenoten uit de tijd, dat stripboekjes nog stiekem gelezen moesten wor den: "dickbos.com". een web site voor liefhebbers van de befaamde stripboekjes van Dick Bos, met iedere week een aflevering van een Bos-ver- haal en verwijzingen naar an dere sites. "qenealoQie.paaina.nl" is een startpagina voor liefhebbers van stambomen. Interessant is de verwijzing naar de site van Ellis Island, waar alle aan komende emigranten tussen 1892 en 1924 genoemd staan. Zo kwam ik erachter, dat een naamgenoot van mij op z'n 21ste in 1904 met de Nieuw Amsterdam naar Amerika is gegaan. Ook de site van de Mormonen geeft heel veel in formatie. Nog eentje: bliksem is voor veel mensen iets angstaanja gends. Voor informatie over dat verschijnsel en mogelijke bescherming: "bliksem.nl". bied in het algemeen en in het werken met ouderenkoren in het bijzonder. Voordat zij in 1974 naar Zeeland kwam was zij onder meer lerares aan de muziekschool in Alkmaar en gaf zij muziekles aan leerlin gen van scholen voor voort gezet onderwijs. Voorts leidde zij kerkkoren en geeft piano les. Momenteel heeft Truus Wight nog twee andere oude renkoren onder haar hoede en twee bewonerskoren in "De Scheldehof" en "Ter Reede". De repetitie begint. Rechts de heren, links de dames. Truus Wigth neemt plaats achter het elektronisch orgel. Voor zover mogelijk gaan de koorleden staan. Als eerste lied wordt het bekende "Ik zou wel eens willen weten" van Jules de Diverse activiteiten: o.a. tafeltje dekje vriendschappelijk huisbezoek handwerken ziekenhuiswerk luisterlezen bridge-soos Inlichtingen De Boog, Heren gracht 52, dinsdag en woens dagmiddag, tel. 638570, secre taris 626090 Corte gezongen. Daarna vol gen "De Orgelman" en het Zeeuws-Vlaamse volkslied. Er staat ook nieuw werk op het repertoire, zoals uit de bundel 'Zingend Geloven'. Even later klinkt "Come o Jezus", het lie velingslied van het koor. Er wordt ook even geproefd aan een geheel nieuw lied, "O winternacht", op de wijs van de Liebestraum van Liszt. "Ik houd natuurlijk zoveel mo gelijk rekening met de moge lijkheden van het koor", laat de dirigente weten. "Wij zin gen nu uitsluitend tweestem mig, maar als er wat meer le den bijkomen wil ik de heren splitsen in tenoren en bassen, zodat wij dan weer driestem mig kunnen zingen." De muziekstukken, die de koorleden krijgen, zijn uitge voerd in grote letters. De repetities in de Molstraat zijn op woensdagmorgen van- ai 09.45 uur. Met een pauze voor koffie zingt het koor tot 11.30 uur. De contributie is vijf golden per maand. Belangstellenden kunnen vrij blijvend de repetities bezoe ken en een aantal keren op proef meedoen. Dus: "Kun je nog zingen, kom dan op woensdagmorgen naar de Molstraat!" Tai Chi, één van de vele SWOM-activiteiten nes benadrukken dat de deur in de Molstraat altijd open staat voor mensen, die be paalde activiteiten willen gaan doen. Zo kwam er onlangs een vraag uit Ter Veste voor het inrichten van een internet- inlooppunt. Momenteel wordt bekeken hoe dat in het vat kan worden gegoten. Naar aanlei ding van een andere vraag wordt nu gewerkt aan het op richten van een werkgroep voor het opzetten van een snookerclub voor ouderen bij Cue Action. De opsomming is zeker niet volledig. Wilt u nadere infor matie? Bel naar telefoon 627537 of, wellicht nog beter, kom even langs. Een mevrouw van 75 jaar is weer enthousiast in haar tuin aan het werk. Een sluimerend geschil over het onderhoud van een tuin werd opgelost. In beide gevallen was dat te danken aan adviezen van Ella Jiskoot. Zij heeft ook voor andere senioren ontwerpen gemaakt voor onderhoudsvriendelijker tuinen. Dat was mede het gevolg van een artikel in de Seniorenkrant van 18 april 2001 onder de titel 'Met minder inspanning toch een mooie tuin'. Gezien deze ervaringen zal tuin-ontwerpster me vrouw Jiskoot regelmatig in de Seniorenkracht schrijven over het buitenleven in het algemeen en tips geven over het onder houd van de tuin en 'tuinuitjes'. Hieronder haar eerste bijdrage. "Na de vele regen in septem ber en de mooie weken in ok tober is het een goed moment voor het maken van nieuwe plannen voor de tuin. Als het onderhoud van de tuin, gezien het stijgen der jaren, wat te veel wordt is het misschien een idee de inrichting wat aan te passen. Met verhoogde bakken en meer tegels in plaats van gras kan al heel wat rugpijn worden voorko men. Wat denkt u bijvoorbeeld van een alternatief voor die steeds maar omvallende ridderspo ren en veel onderhoud vra gende struiken? De eerste aanrader is de hydrangea of hortensia. Een niet te zonnige plek en af en toe wat vocht zijn al vol doende. De naam hydra vocht, zegt het al. De horten sia draagt van juni tot aan de vorstperiode bloemen. U hoeft de hortensia maar een beetje te snoeien. Alleen in het voorjaar de dode takken eruit halen en een beetje lucht in de struik houden. Verder kunt u de bloemen van de hortensia voor leuke binnen- bloemstukken gebruiken. Leg de bloemen in een vaas met een bodempje water en laat ze langzaam drogen. Door toevoeging van een beetje pa raffine blijven ze langer mooi." Mooie najaarsstruik "Een mooie najaarsstruik is de Caryopteris clandonensis 'Heavenly Blue'. Een mond vol, maar er is geen goede Nederlandse naam voor. Deze struik heeft een wilgenachtig zilverblad en paarslila bloe men in etages. In tegenstel ling tot de hortensia stelt deze plant geen hoge eisen aan de grond. Zoals alle zilverbladige planten is een zonnige plaats aan te bevelen. Veel onder houd is niet nodig. In april al leen terugsnoeien tot iets bo ven de nieuwe puntjes bij de grond en hij gaat weer aan de groei. Beide struiken groeien uit tot een meter breed, zodat zij de border goed opvullen." Bollen planten "De tuincentra hebben er via hun advertenties al op gewe zen. Het is weer tijd om bollen te planten en nieuwe rozen te kopen en in de tuin te zetten. Denk voorts aan de nachtvor sten die in november kunnen voorkomen. Zet uw potten op tijd binnen! En tot slot: veel plezier in dit seizoen!" vrijwillige thuishulp Middelburg wérk van Raanka van Wel en Hoinuj v.d. Hulst. Raanka van Wel schildert landschappen, zeegezichten en bloemen in acryl. Raanka heeft geschilderd in de Flevo- polder, de Weerribben in Overijssel en op Texel en Vlie land, maar ook de ruimte en leegte van de Sahara heeft ze op doek weergegeven. Hoinuj v.d. Hulst werkt even eens in acryl en laat zich lei den door de kleur, waardoor schilderen een avontuur wordt. De hele winter is dit werk te bekijken op werkdagen tussen 10 en 16 uur of op afspraak. Woensdag 31 oktober leden vergadering met als spreek ster Mevrouw Hanse van het Klaverblad. Woensdag 21 november le denvergadering met spreker de heer Bimmel over Kerk diensten met geestelijk gehan dicapten. Beide vergaderingen begin nen om 14.15 uur in de Mor genster aan de Adriaan Lauwereyszstraat. De Zeeuwse Bibliotheek heeft een boekenbezorgdienst voor mensen die niet zelf bij de Bibliotheek boeken kunnen komen ha len. Om van deze mogelijkheid gebruik te maken kan telefonisch contact worden opgenomen met mevrouw Mieke Meijer, op nummer 0118-654000, bij voorkeur op dinsdagmorgen tussen 8.30 en 10.00 uur. Het Activiteitencentrum Mid delburg (ACM) werd op 27 au gustus verblijd met een che que van 10.500,-, bestemd voor de aanschaf van compu ters. Dit bedrag werd beschik baar gesteld door DGA, voor heen De Graaf Assuranties. De cheque kwam via een omweg bij het ACM terecht. De heer Kraf van DGA overhandigde de cheque aan wethouder me vr. Van Dijk-Sturm, in haar functie van wethouder voor onder andere sociaal cultureel werk. Volgens de heer Kraf wil DGA met het beschikbaar stel len van dit geld een bijdrage leveren aan de ontwikkeling en het welzijn van individuen of (achterstands)groepen, steun bieden aan initiatieven van lokaal maatschappelijk be lang en culturele voorzienin gen in de samenleving onder steunen, kortom streven naar verbetering van de kwaliteit van leven in gemeenschap. Mevrouw Van Dijk gaf op haar beurt de cheque door aan de heer J.W. Scheffers, voorzitter van de Vrienden van het ACM, die benadrukte dat het in deze tijd erg belangrijk is dat ieder een met de nieuwe media ken nis kan maken en de compu tertaal leert begrijpen. De aan te schaffen computers zullen in het ontmoetingscen trum Dauwendaele worden geïnstalleerd. De heer Dolf Vo renhout zal met enkele vrijwil ligers de bezoekers helpen bij het bedienen van de compu ters en bij het verzenden van e-mails. Nog dit najaar zal de installatie gereed zijn en het spreekt vanzelf dat ook de be zoekers van de open clubs Dauwendaele en Magistraat- wijk welkom zijn. Met Mieke Meijer kan worden afgesproken hoeveel en welke soort boeken er per week bij u bezorgd moeten worden. Mie ke zoekt zelf de boeken uit. Wat de soort literatuur betreft is er een grote keuze, zoals ro mans (ook in extra grote let ter), boeken over Zeeland of fotoboeken en boeken over liefhebberijen of de natuur. Bovendien sluit Mieke bij haar keuze aan bij wat er in een jaar gebeurt: de seizoenen en feestdagen, koninklijke verlo vingen en bruiloften, enz. Voor iedereen kan een be paald pakket worden samen gesteld. Eens per half jaar neemt Mie ke contact op met haar klan ten om te vernemen hoe het de afgelopen tijd is gegaan en of er misschien nieuwe wen sen zijn. Vrijwilligers brengen de boeken bij u thuis. Gesproken boeken Voor mensen met leesproble men biedt het gesproken boek (op cassettebandjes) uitkomst. De bezorgdienst van de Biblio theek biedt de mogelijkheid een aantal keren zo'n gespro ken boek te lenen. Als dat goed bevalt, kan men zich aanmelden bij de blindenbibli otheek. Een abonnement gaat verder buiten de Zeeuwse Biblio theek om. De kosten van een abonne ment op de boekenbezorg dienst bedragen 80,per jaar. Daar komen verder geen kosten, zoals leengeld en boe tes meer bij. Mensen met een minimumuit kering kunnen via het Sociaal Fonds van de gemeente Mid delburg 75% van de abonne mentskosten terugkrijgen.

de Faam | 2001 | | pagina 10