KORT KORT KORT KORT KORT KORT Werk aan de winkel voor Basco en Schelde Woongroep Basco heeft het KWH-label gehaald Handigheidje First Alert voor komt batterijloze rookmelder Geef glanzende parketlak een natuurlijke uitstraling! HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw Adviescommissie bouwstoffen Op weg naar een nieuwe Wet RO Verbouwingsovereenkomst biedt meer duidelijkheid De oplevering vereist een deskundige begeleiding Tussenevaluatie Stad Milieu Al eerder werd hier aangekondigd dat Basco en Schelde Woongroep gaan fuseren. Gevolg van de fusie is ook een verhuizing. De Vlissingse woningcorporaties gaan verder onder de naam L'Escaut Woonservice. Spuistraat Hermesweg Maar al te vaak zijn rookmelders niet voorzien van goede batterijen. Volgens het onderzoek 'Branden in Woningen' van het Nederlands Insti tuut voor Brandweer en Rampenbestrijding (IMï- bra) is dit bij meer dan de helft van de rookmel ders het geval. Hout gebruiken als vloerbedekking gebeurt al sinds mensenheugenis. Vroeger werd deze keuze uitsluitend uit praktische overwegingen gemaakt. De keuze was overigens beperkt. Hout of steen. Op verdiepingen werd sowieso hout gelegd omdat de houten verdiepingscon structie het niet toe liet stenen vloeren te ver werken. In 1999 heeft woningcorporatie Basco zich bij de vereniging KWH aangemeld als aspirant label- houder. Met de bedoeling in enkele jaren het KWH-label te behalen. Dit label staat voor: een garantie voor de kwaliteit van dienstverlening van de corporatie. Juist bevestigd met: Er is grote kritiek op het Bouwstoffenbeleid. Vooral de kri tiek op de handhaving is fors. Bedrijven zien wel kosten, maar geen directe markt- of milieuvoordelen. De handha vers zouden een te grote vrijheid nemen bij de interpreta tie van het Bouwstoffenbeleid en dikwijls intuïtief te werk gaan. Het gebeurt dat het bedrijfsleven de wet aan de handhaver moet uitleggen. Daarom komt er een adviescommissie voor meningver- schillen en voor de uitvoering van het besluit. Het zal niet om arbitrage gaan, maar puur om advies bij een mening- verschil. Met het voorontwerp voor de nieuwe Wet Ruimtelijke Or dening wordt gestreefd naar een totaal en samenhangend pakket van regels ter vervanging van de huidige WRO. De nieuwe wet vereenvoudigt o.a. de procedures (helderheid voor de burger), maakt een scherper onderscheid in ver antwoordelijkheden van de verschillende overheden, en bevordert een goede ruimtelijke kwaliteit en toereikende bevoegdheden voor handhaving. De nieuwe Wet ruimtelijke ordening (Wro) zal daarom een ruimere doelstelling hebben dan de huidige wet. Zo bevat het voorontwerp o.a. voorstellen voor een sterk,e- re positie van bestemmingsplannen, een matiging van de regeling voor vergoeding van planschade, en een betere regeling van vergoeding van bestuurlijke kosten. Gekozen is voor een voorontwerp om voorafgaand aan deel 3 van de Vijfde nota met de Tweede Kamer ook over leg te kunnen voeren over het juridische instrumentarium. In de komende periode vinden wetgevingstoetsen plaats en kunnen VNG, IPO, Unie van Waterschappen en de vak wereld hun visie op het voorontwerp geven. Het NVOB en de 'vereniging eigen huis' hebben samen een Verbouwingsovereenkomst opgesteld. In deze over eenkomst kunnen de afspraken worden vastgelegd die met de aannemer zijn gemaakt. Zo weet de consument precies dat hij krijgt wat is afgesproken. Ook is dan duide lijk wie waarvoor aansprakelijk is. De overeenkomst is bedoeld voor een verbouwing met een vaste aanneemsom. Het gaat dan bijvoorbeeld om het veranderen van een dakkapel of het uitbouwen van een woonkamer. Uitgangspunt is dat de aannemer het ontwerp maakt. Een belangrijk onderdeel van de overeenkomst vormen de Al gemene Voorwaarden voor Verbouwingen 1998. Dit zijn de kleine lettertjes, ledereen weet hoe belangrijk die kleine lettertjes zijn, maar vaak worden ze niet - of niet goed - gelezen. Doordat deze Algemene Voorwaarden zijn opgesteld door vertegenwoordigers van consumenten ('vereniging eigen huis') en van aannemers (NVOB) zijn deze Algemene Voorwaarden evenwichtig opgesteld, In een duidelijke toelichting staat uitgelegd waarop gelet moet worden een verbouwing. De oplevering is een belangrijk moment. De verbouwing is achter de rug en er moet zorgvuldig worden nagegaan of alles volgens opdracht is uitgevoerd. Zeker bij grote ver bouwingen is het raadzaam een deskundige in de arm te nemen. Die weet namelijk precies waar hij op moet letten. Het opleveren begint door alle tekortkomingen op papier te zetten. Overleg hierover met de aannemer en spreek af wanneer hij deze gebreken zal herstellen. Zet de gemaakte afspraken op papier en laat beide partijen dit onderteke nen. De offerte en de werkomschrijving vormen een goede checklist om te controleren of alle werkzaamheden goed zijn uitgevoerd. Als er tijdens de oplevering een gebrek over het hoofd wordt gezien dat wel geconstateerd had kunnen worden, kan daar later in veel gevallen niet op te rug gekomen worden. Uiteraard kan men nog wel terugkomen op gebreken die op dat moment niet zichtbaar waren (de verborgen gebre ken). De geconstateerde tekortkomingen moeten zo snel moge lijk worden hersteld. Vaak geldt een termijn van vijftien ka lenderdagen, maar dat kan ook drie maanden zijn. Tekort komingen die tijdens deze serviceperiode aan het licht ko men, zal de aannemer herstellen. Als de aannemer de klachten niet wil of kan verhelpen, vergoedt BouwGarant bij gegronde klachten de herstelkosten, als de klachten binnen zes maanden na de oplevering worden gemeld. Als er iets mis is met de fundering of met het dragende gedeelte, kan men tot anderhalf jaar na de oplevering bij BouwGarant aankloppen. Wie een BouwGarant heeft afge sloten, kan ervan verzekerd zijn dat de klachten worden verholpen, ook als de aannemer de ernstige gebreken niet kan of wil verhelpen. Voorzitter J. Fokkens van de Evaluatiecommissie Stad Milieu, heeft de resultaten van de Tussenevaluatie Stad Milieu aangeboden aan de Directeur Generaal Milieube heer van het Ministerie van VROM, de heer H. van der Vlist. De commissie oordeelt positief over de ontwikkeling die met Stad Milieu is ingezet. Zij constateert dat de op tie om onder voorwaarden van bepaalde milieunormen af te mogen wijken, voor de experimentgemeenten een extra stimulans is geweest om eerder met probleemlocaties aan de slag te gaan. De mogelijkheid van normoverschrijding schept ruimte in het denken en stimuleert een kwaliteits- gerichte aanpak. Opvallend is dat de meeste experimentgemeenten voor het realiseren van hun plannen uiteindelijk niet van de normen af hoeven te wijken. Een grondige inventarisatie van het gebied, het vroegtijdig overleggen tussen ruimte lijke ordening en milieu en het zorgvuldig nalopen van de wettelijke mogelijkheden doen al hun werk. Integraal wer ken blijkt de sleutel tot het succes en dat vereist vooral in vesteren in de organisatie en werkwijze, op alle overheids niveaus. Het doel van het project Stad Milieu van het ministerie van VROM is te experimenteren met de integratie van ruimtelijke ordening en milieu. Het project moet duidelijk maken of een integrale aanpak gericht op één gebied werkt om complexe problemen aan te pakken. Ook wil het ministerie kijken of de huidige wetgeving toereikend is om de ruimte efficiënter te gebruiken en daarbij de leefkwali teit te verbeteren. Bijzonder aan het project is dat afwij king van bestaande regelgeving onder bepaalde voorwaar den mogelijk is om de 'optimale' leefkwaliteit en zuinig en doelmatig ruimtegebruik te realiseren. Sinds mei 1997 ex perimenteren 24 gemeenten met maatwerkoplossingen. Hermesweg (het oude Basco gebouw) en de Spuistraat (het oude Prins gebouw). De afdeling woondiensten van de nieuwe organisatie gaat werken vanuit het pand aan de Spuistraat, waarin tot voor kort de firma Prins ijzer waren was gevestigd. Dit pand wordt momenteel verbouwd. De onderhouds dienst blijft achter in het ge bouw aan de Hermesweg. Het gebouw van Schelde Woongroep aan de Kelder manstraat vervalt. Vanaf 2 januari 2002 wordt er gewerkt vanuit 2 locaties: de Het kantoor aan de Spuistraat krijgt in de loop van het volgend jaar ook een eigen naam. In trotse letters zal dan Full House komen te staan aan het voormalige Prinspand. Mensen kunnen er terecht voor zaken die te maken hebben met huur, ver huur, woningtoewijzing, huurbetaling, overlast, ver huizing en dergelijke van L'éscaut woonservice. Make laarszaken, zoals koop van een woning/ hypotheek infor matie en dergelijke, zijn in dit pand ondergebracht bij Scal- dis. Ook de projectontwikke lingstak Opus is vanaf 2 janu ari gevestigd in het kantoor aan de Spuistraat. Opus en Scaldis zijn nu nog gevestigd aan de Coosje Buskenstraat 200. Reparatieverzoeken kunnen telefonisch gemeld worden aan de Hermesweg. De Tech nische Dienstverlening van Er wordt hard gewerkt in het pand in de Spuistraat. Foto Basco Léscaut woonservice blijft magazijn gevestigd aan de tratie/ financiën en perso- woonservice blijven aan de namelijk met werkplaats en Hermesweg. Ook de adminis- neelszaken van Léscaut Hermesweg. h/av:o Als er in iedere woning rookmelders geplaatst worden, worden jaarlijks twintig mensenlevens gered en zijn er honderd minder gewonden. Bereikbaarheid kantoor 8 Voorlichting en wooninformatie 7,4 Woningaanbieding 7,3 Reparatieverzoeken 7,2 Onderhoudsservice 7,7 Huurders zelfwerkzaamheid (ZAV) 7,9 Huurbetaling/ huurincasso 7,1 Geschillenbehandeling 7,7 Verlaten van de woning 7,6 Door het plaatsen van rookmelders is hel aantal ongevallen bij woning branden drastisch gedaald. Bij de rookmelders van First Alert zal dit probleem zich echter nooit voordoen. Het klepje van de batterijhouder sluit namelijk niet zonder de plaatsing van een batterij. En een open klepje is voor veel mensen een doorn in het oog, zodat er dan waarschijn lijk toch batterijen in worden gez(_'. Dat de batterij onver wachts leeg blijkt te zijn wordt ook voorkomen, door dat de rookmelder dertig da gen lang een alarmsignaal af geeft. Elke minuut geeft de melder een 'piep'. Dat de bat terijen in orde zijn is heel be langrijk: door ze eruit te halen na bijvoorbeeld een vals alarm wordt de rookmelder onklaar gemaakt en doet hij afgaan. Rookmelders spelen wereld wijd een sleutelrol in het ver minderen van het aantal (do delijke) ongevallen als gevolg van brand in de woning. In Nederland breken in wonin gen jaarlijks ruim zevendui zend branden uit. Sinds in de jaren '70 rookmel ders zijn geplaatst, is het aan tal ongevallen bij woning branden drastisch gedaald. Uit cijfers van het Nibra blijkt dat als in elke bestaande wo ning rookmelders worden ge plaatst, jaarlijks twintig men senlevens worden gered en het aantal gewonden rr at zes tot zevenhonderd daalt.f Het is van de laatste decennia dat wij aan houten vloeren meer eisen zijn gaan stellen. Zichtbare slijtage en vlekken wilden we niet meer. Er mochten geen naden meer zijn, kraakgeluidcn werden on gewenst en knoesten waren he lemaal 'uit den boze'. Met dat eisenpakket was er nog maan „één oplossing: knoestenloze, smalle stroken goed gedroogd hout (het minst gevoelig voor uitzetten en krimpen bij ver schillen in relatieve luchtvoch tigheid) werden naadloos legen elkaar aangelegd om vervolgens afgelakt te worden met een dik ke hoogglanslak. Het parket had z'n intrede gedaan. Oftewel we wilden wel hout maar deden er alles aan om het er niet meer op te laten lijken. Die behoefte is weer hele maal op de weg terug. Nos talgie staat weer hoog in het vaandel. We willen weer echt eerlijk hout! Knoesten en kraken mag weer. Het hoeft allemaal niet meer zo strak tegen elkaar en slijta- geplekken zijn niet meer zo erg. Dat heet rustiek. En lak kenwie had dat ooit be dacht, dat kan echt niet meer. 'Back to the nature'. Waar rookmelders geïnstalleerd moeten worden Op 9 onderdelen wordt de kwaliteit van de dienstverle ning gemeten door onder an dere enquêtes te verspreiden onder de bewoners. Een mystery guest bezoekt verschillende keren het kan toor, informatie materiaal wordt beoordeeld aan de hand van checklists en de te lefonische bereikbaarheid wordt gemeten doordat me dewerkers van het bedrijf Te- lan ons te pas en te onpas opbellen met allerlei vragen. Onderdelen waarop gemeten wordt zijn: Ruimtes waar verbrandings deeltjes worden geprodu ceerd, zoals de keuken en de boilerruimte, zijn dan ook niet geschikt voor een rookmel der. Kookdampen, ventilatieo peningen en de electrische 'ruis' van TL-buizen zijn ook funest. De melder kan wel in de keu ken hangen als er een afstand van drie tot zes meter in acht wordt genomen. Een op de juiste plaats bevestigde rook melder zal dus niet zomaar De overhandiging van het felbegeerde kwaliteitslabel. Om het label te behouden worden 2 metingen per jaar uitgevoerd. Dus behalen is een eerste stap, maar behouden is een tweede. zijn werk niet meer in tijden van rampspoed. Het is beter om eerst te kijken wat de oor zaak van dat valse alarm is. De norm waaraan voldaan moet worden is een 7 op een schaal van 1 tot en met 10. Vaak blijkt dat de melder in een ruimte hangt waar de lucht vuil of vet is, de tempe ratuur extreem schommelt of de vochtigheid groot is. Dit kan vals alarm veroorzaken. In 3 jaar tijd het label behalen is een aardige prestatie. Voor alsnog is Basco de enige en dus eerste corporatie in Zee land die het label behaald heeft.

de Faam | 2001 | | pagina 25