i i i Eerste lustrum voor Zeeuws Byzantijns Koor "Sretsenije" N Vrouwen uit alle windstreken ontmoeten elkaar Zingen in Middelburg BOEK OVER ZEEUWSE BOERDERIJEN NET VERSCHENEN DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG MAANDAG Via via Boerenbestaan Paardenkop Erotiek og maar vijf jaar geleden opgericht en van af het begin heeft het zeventig leden tellen de Zeeuws Byzantijns Koor zowel binnen als buiten de provincie lof geoogst. Het -voor Zee land- unieke koor viert het lustrum met enkele bijzondere concerten waarvan de eerste zater dag 27 oktober in de Grote of Maria Magdale- nakerk in Goes zal plaatsvinden. Door Marja Minnaert Voor veel Zeeuwen is hij geen onbekende, Gerard Smallegange, de auteur van het pas verschenen boek 'Op 't Hof. Naar de gelijkna mige serie bij Omroep Zeeland en eveneens be kend van de artikelen in de PZC, waarin hij al eerder alle facetten van het Zeeuwse platte landsleven belichtte. Het land met haar boerde rijen (spulletjes) en erven dat Smallegange zo lief heeft, maar dat bedreigd wordt door heden daagse ontwikkelingen. DINSDAG WOENSDAG- Woensdag 24 oktober 2001 FAAM/VLISSINGER 23 De mooiste spulletjes in één boek Open huis 'REIGERBOS' - Kinderrevalidatiecentrum 'Rei- gerbos' zet op zaterdag 3 no vember de deuren open voor buurtbewoners, familie, vrien den en kennissen van kinderen die het centrum bezoeken. De diverse leden van het Reiger- bos-team zullen die dag tussen 10 en 13 uur laten zien hoe zij kinderen met een lichamelijke aandoening begeleiden zodat het kind beter leert functioneren in het gezin, op school en bij vrienden. Natuurlijk zijn ook an dere belangstellen welkom in het centrum aan de Schubert- laan 21 in Goes. Voedselpakketten en col lecte Dorkas - In Aagteker- ken, Biggekerke, Meliskerke en Grijpskerke zijn vrijwilligers van werkgroep Dorkas Walcheren van maandag 22 tot en met za terdag 27 oktober in de weer om te collecteren en voedsel pakketten in te zamelen. De op brengst van de collecte is be doeld voor het transport van de voedselpakketten. Chinese Massage - De Maatschap voor Chinese Ge neeskunde M Rep M. Lentze uit Middelburg geeft in novem ber een cursus Chinese Massa ge (Tui Na). Tijdens de cursus worden gerichte massage-tech nieken geleerd waarmee de cur sisten thuis aan de slag kunnen Door de massage komt er een betere circulatie van energie en bloed met als uiteindelijke doel het prettiger functioneren van zowel lichaam als geest. Inlich tingen en aanmelden kan via 0118-636054 Diabetes Fonds zoekt col lectanten - Onder het motto Geef voor Diabetes gaat van 28 oktober tot en met 3 november alweer de twintigste collecte voor diabetes patiënten van start. Van het geld worden be langrijke onderzoeken gefinan cierd naar de behandeling en uit eindelijk mogelijke genezing van diabetes. Maar niet alleen geld is nodig, ook de medewerking van vrijwilligers is onontbeerlijk. Aan collectanten is bijvoorbeeld nog steeds een gebrek. Wie zich daar voor op wil geven kan contact opnemen met G.F.M Sedee, 0118 - 627748. E-mailen kan ook:sedee25@zonnet.nl Slank-Klup houdt open huis - De afslankorganisatie Slank-Klup houdt in de week van 29 oktober tot en met 2 novem ber open huis in alle clubs om te laten zien hoe de werkwijze is, wie de clubleidster is en hoe ontspannen de sfeer is. Op Wal cheren kunt u terecht in Arne- muiden op dinsdagavond om 19 uur in De Arne, in Middelburg op maandagavond om 19 uur in de Zeeuwse Bibliotheek terwijl op dinsdagavond in Vlissingen vanaf 19 uur in het Majoraat het open huis is. In Oost-Souburg tenslotte is sporthal Duivenvoor de op donderdagavond van 19.15 uur geopend. Onder het genot van een (slanke) lekkernij wordt uitleg gegeven over het afleren van verkeerde lijnge- woontes en is er een speciaal gratis Open Huis menu mee te nemen voor thuis. Meer infor matie via de regioleidster; 0164- 642028 of www.slank-klup.nl. Zeeuwse Volksuniversiteit Geologie, mineralogie en schelpen zijn de onderwerpen in een cursus van de Zeeuwse Volksuniversiteit die bij voldoen de deelname start medio no vember. Een introductieavond wordt gehouden op dinsdag 30 oktober vanaf 19.30 uur in de CSW, Elzenlaan 4 in Middelburg. Ook in Middelburg, maar dan in het ZVU-bureau aan de Span jaardstraat start woensdag 31 oktober een cursus Joodse mystiek en de doorwerking er van in de stilte. De cursus be slaat totaal vijf avonden van twee uur. Iets heel anders is de terugkomochtend voor cursisten die vorig seizoen de cursus Dië ten hebben gevolgd. Dinsdag 30 oktober wordt - van 9 30 tot 11.30 in het ZVU-bureau, Span jaardstraat 51, de gelegenheid geboden het eetgedrag nog eens te bespreken onder het motto:Diëten werken niet ge zond eten wel. Inlichtingen over deze en andere cursussen: 0118-634800 Verkeersopfriscursus Voetgangers, fietsers en auto mobilisten vanaf 55 jaar kunnen deelnemen aan een opfriscur sus die georganiseerd wordt door de Stichting Welzijn Oude ren Middelburg in samenwer king met Veilig Verkeer Neder land. De cursus bestaat uit vijf lessen en eventueel een rijvaar- digheidstest en wordt gehouden in het ontmoetingscentrum in de Molstraat 13 in Middelburg. Op 30 oktober is de eerste avond en aanmelden kan via de Stichting Welzijn Ouderen Mid delburg. Seksualiteit en hartziekten - Stichting Hartezorg houdt in samenwerking met de Rutgers Stichting op dinsdag 30 oktober een themabijeenkomst over seksualiteit en hartziekten De bijeenkomst wordt gehouden in Hotel Terminus in Goes en be gint om 19 30 uur Naar schat ting hebben ^:eker 50 van mensen met hartziekten te ma ken met seksuele disfuncties, zoals pijn bij het vrijen, erectie stoornissen, opwindingsproble men, verminderd verlangen, dan wel relatieproblemen. De mees te problemen kunnen worden opgelost door een betere com municatie tussen partners en door vragen te stellen aan een arts of specialist. Helaas schort het daar vaak aan. Daarom deze openhartige bijeenkomst onder leiding van een seksuoloog van de Rutgers Stichting Het pro gramma staat garant voor veel informatie, uitwisseling van er varingen, praktische tips en leu ke gespreksoefeningen. De bij eenkomst is voor hartpatiënten, partners, betrokken vrijwilligers en hulpverleners. Lezing over jazz - De invloed van Jazz op de Amerikaanse-Eu- ropese "serieuze muziek" is het onderwerp van een lezing die 28 oktober door de heer J. Livius verzorgd wordt De opzet is de vraag wat jazz is en behandelt het ontstaan en de ontwikkeling van de diverse stijlen Organisa tor is het Humanistisch Verbond Walcheren en de lezing is in de aula van het Jacob Roggeveen huis, ingang Gerbrandylaan in Middelburg. Aanvang 10.30 uur, toegang gratis. Rommelmarkt Zeelandia - Voetbalvereniging "Zeelandia Middelburg" houdt een rommel markt in de clubhuizen aan de Nadorstweg in Middelburg. Op zaterdag 27 oktober kan tussen 9 en 12 uur van hartelust ge snuffeld worden tussen de uit gestalde spullen, terwijl om 9.30 de veiling begint van de interes santste artikelen. Moeders en dochters - Elke moeder is een dochter geweest en elke dochter heeft een moe der Over rolpatronen, verplich tingen en verwachtingen gaat het in de driedaagse workshop die het Collectief voor Ervarings gerichte therapie en begeleiding op 27 oktober start. De work shops worden gegeven door psychodramatherapeute Corrie Kooke en haptotherapeute Gu- sta Zuiderduin. Voor de drie da gen die tussen 10 en 17 uur ge houden worden in het Pakhuis 22 aan het Oostkerkplein 22 in Middelburg is de prijs 375 gul den inclusief lunch. Inlichtingen en opgave via telefoon: 0118 - 566138. Mediteren voor vrede - Stress, spanningen en onvrede op een natuurlijke manier oplos sen. Het TM-onderwijscentrum in 's-Heer Abtskerke organiseert met dat doel cursussen in de Transcendente Meditatie tech niek. Er is weer een informatie avond op donderdag 25 oktober in de Zeeuwse Bibliotheek (zaal 1) aan de Kousteensedijk in Mid delburg. Aanmelding vooraf is niet nodig. Aanvang 20 uur, kos ten 7,50 gulden Rondleidingen Zeeuws Museum - Iedere woensdag middag is er voor maximaal tien personen plaats om tussen 13.30 en 15 uur onder leiding van een museumgids te zien wat er gebeurt in het (gesloten) Zeeuws Museum met de voor werpen onder de titel: Pak uit! - Maak schooni - Pak in! De rond leiding duurt 45 minuten en kost vijf gulden per persoon. Kaarten kunnen worden gekocht bij De Drvkkery aan de Markt in Mid delburg Deze activiteit gaat nog het hele |aar door. Telkens'op de woensdagen met uitzondering van tweede kerstdag. Speelgoed - Peuterspeelzaal Bommes aan de Arnelaan 57 te Middelburg houdt op donderdag 8 november een speelgoed beurs. De openingstijd van de beurs is van 20 tot 21 uur. Aan bieders van speelgoed (geen knuffels) kunnen zich aanmel den De opbrengst van de beurs komt voor 50% ten behoeve voor de speelzaal. Het speel goed kan 's morgens tussen 9 en 11 uur worden gebracht. Voor meer informatie kunt U bellen met tel. 0118- 637558 Wedstrijden Jeugdbrand weer - Wie blust het best de brand, wie neemt het snelst de hindernisbaan en wie heeft de meeste theoretische kennis? Dat gaan de jeugdbrandweer- korpsen van Zeeland uitmaken tijdens de "Onderlinge Zeeuwse Jeugdbrandweer wedstrijden 2001op zaterdag 3 november De wedstrijden beginnen om 9 uur op de Markt in Middelburg en aan het eind van de dag zal om 18 uur de prijsuitreiking plaatsvinden in de burgerzaal van het stadhuis. Kledingmaken - Het Vlissing- se wijkcentrum Het Palet start donderdag 25 oktober met een cursus kledingmaken voor zo wel mannen als vrouwen. De cursus is met name voor buiten landse deelnemers geschikt om dat er in kleine groepen gewerkt wordt en de begeleiding inten sief is. Tussen 13.30 en 16 uur is het wijkcentrum aan de W Roelofszlaan 2 in Vlissingen voor deze activiteit geopend. De kosten zijn laag: drie gulden per keer. Voor opgave en inlichtin gen kunt u bellen met 0118 - 416099/414660. f Commissaris van de Koningin W. van Gelder ontvangt het eerste boek uit handen van Gerard Smallegang. Foto Anton Dingemanse 'Op 't Hof' is een document waarin dit deel van de onze cultuurhistorie is vastgelegd op een liefdevolle manier. Een boek dat de lezer met plezier doorbladert op zoek naar iets herkenbaars. Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u„ tel. 625655. Fitness centrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Activiteitencentrum Vlissin gen, koffiecontact, 9.30 u. Crea-Doe, 9.30 u. Cursus Schilderen, 13.30 u. Kookcafé, 17 u. Boerderijgalerie De Os- seberg Grijpskerke, lezing door Nico Out, 'Van Picasso tot Tapies', 20 u. Strandpa viljoen Panta Rhei Vlissingen, jamsessie, 20 u. Activiteitencentrum Vlissin gen, koffiecontact, 9.30 u. Poppen maken - handwerken, 9.30 u. Computerles, 13.30 u. Buurthuis Aldegonde Vlis singen,' workshop Jamsessie nieuwe stijl, 20 u. Wijkcen trum Scheldebuurt Vlissingen, bingo, 20 u. Bonedijkestraat/dr. Lelystraat Vlissingen, spullenmarkt Ex- pierement, 9 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, prijs- klaverjassen, 14 u. Moluks Centrum Mae Uku Oost-Sou burg, activiteitendag met kin derbingo, kinderfilm, mosse len eten en muziek, 13 u. Clubhuis Olympus Vlissingen, bingo, 20 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, koffiecontact, 9.30 u. Cursus Tekenen/Schilderen, 13 u. Koersbal, 13.30 u. Cur sus Spaans, 10 u. Cursus Suri naams koken, 17.30 u. Dans les, 19.30 u. Theo van Does burgcentrum Vlissingen, dansochtend voor 50-plus sers: country line-dance voor gevorderden, 9.30 u., country line-dance voor beginners, 11 u. Wijkcentrum Schelde buurt Vlissingen, soosmiddag, 13.30 u. Smallegange werd geboren te Wolphaartsdijk in een mooie achttiende-eeuwse boerderij. Hij groeide er op en leerde dit land, de erven met haar boer derijen waarderen. Hij was werkzaam bij diverse land bouworganisaties en had ne venfuncties in organisaties die zich bezig hielden met monu mentenzorg en volkscultuur. De liefde voor de historie op het platteland bleef hij zo een warm hart toedragen. Toen hij in 1995 vervroegd uittrad en zich nestelde in Nisse, werd de tijd rijp om zich gerichter met dit onderwerp bezig te houden. Verplichte bedrust na een auto-ongeluk maakte de tijd vrij om alle kennis te gaan vastleggen. „Eigenlijk kwam ik altijd via via aan mijn informatie", licht de auteur toe. „Er was in Zee land geen boerderijenstichting en vanwege mijn belangstel ling besloot ik al spoedig om het een en ander in kaart te gaan brengen. Mijn invals hoek is de sociale kant van het leven op het erf, emotie speelt daarom een grotere rol dan technische details. Waarom hebben de bewoners hun spulletje zó ingericht als het nu is? Naar die antwoorden zoek ik. Op een gegeven mo ment werd het in wijdere kring bekend dat ik hier mee bezig was. Het kwam ook de PZC ter ore en ik kreeg de rubriek 'Erf goed' in de krant. Ik gaf regel matig lezingen en die gingen over dit onderwerp. En dan gebeurde het wel eens dat mensen mij wezen op bepaal de erven, situaties of markan te figuren. Zo kwam ik dan weer aan een volgend onder werp. Dat is juist zo leuk aan mijn werk, want doordat ik an ticipeerde op reacties van le zers of kijkers werd ik een spreekbuis voor de mensen en dat leidt weer tot nieuwe reacties. Ik kon ook altijd maar een paar onderwerpen vooruit kijken, want het vervolg van de serie lag nooit vast." 'Op 't Hof' is een 140 bladzij den tellend boek, geïllus treerd met mooie foto's, oude en hedendaagse. Net zoals de tv serie worden aspecten van het erf en haar bewoners on der de loep genomen. Geen ontleding van monumentale boerderijen en hun geschie denis, maar hoofdstukken over de schuren, de bakketen, de makelaars, de begroeiing, de dieren en hun functies en de tuinen, maar ook de bewo ners om maar eens wat te noemen. „Verhalen die be kend zijn bij oude bewoners, maar die enkel in hun hoofd zitten. Door deze vast te leggen, wordt een schuur bijvoorbeeld een levend onderdeel van het boerenbestaan waarin emotie zit", verduidelijkt Smallegan ge. „Zo werd ik enkele weken na een lezing eens opgebeld door een oude man uit Haam stede. Hij wist een kapschuur te staan die gebouwd was van eikenhout dat op het strand gevonden was. Dit hout bleek afkomstig te zijn van een ver gaan VOC-schip. Dat is een verhaal van jutten en timme ren van mensen en hout. Zoiets is nergens vastgelegd, maar het geeft een prachtig beeld van de Zeeuwse cul tuurhistorie. En ik probeer daar met mijn boek een bij drage aan te leveren." Eeuwenlang, tussen 1600 en 1950, zo vertelt het boek, ver anderde er niet veel op de Zeeuwse erven. Er kwam een gewas bij - de aardappel rond 1750 en de suikerbiet om streeks 1880 - en de meekrap viel in diezelfde tijd af. Meer dan 350 jaar waarin de mens alles met paardenkracht deed. De Tweede Wereldoorlog met de inundaties en de Waters noodramp maakte aan dit be staan voorgoed een eind. Niet alleen verwoestingen aan de gebouwen waren hier een oorzaak van, maar ook de begroeiing, de manier van bebouwen - door mechanisa tie - en haar bewoners veran derden. En nog altijd onder schatten gemeenten het be lang van de kleine details die onherroepelijk dreigen te ver dwijnen. Het hoofdstuk dat menigeen als een van de eerste zal gaan lezen is 'Erotiek op het erf'. Volgens de bronnen van Smallegange ging men vroe ger niet preuts met elkaar om in het Zeeuwse. Zo wordt de lezer ingelicht over het Zeeuwse woord 'muus', waar schijnlijk afgeleid van het Ro meinse woord musculus dat muisje of mossel betekent. En zelfs Jacob Cats beklaagde zich al over de losse zeden op de Zeeuwse erven in verzen, andermaal bevorderde hij de losheid in zijn geschriften. Vastgelegd is in ieder geval dat in de 17e eeuw op West Zeeuws Vlaamse boerderijen boer, boerin met kinderen en inwonend personeel alleen in één grote kamer sliepen. Maar ook elders in het boek staan verwijzingen naar de erotiek op het erf, zoals in het hoofd stuk 'Volluk op en rond het erf' waarin verteld wordt over de kistjesmannen -handelaren in allerlei negotie -. Deze ver kochten al condooms, opge slagen in een geheim laatje. Al met al is 'Op 't hof' een boek dat je leest met een glimlach om je lippen en de lezer met ontroering doet te rugdenken aan een tijd, die hard was maar tegelijkertijd een vaag verlangen naar vei ligheid en zekerheid oproept. Een absolute aanrader dus. Ter gelegenheid van Hervor mingsdag wordt in de Ont- moetingskerk in Middelburg een zangavond gehouden. De avond die om 19.30 begint, zal gevuld zijn met koor- en sa menzang en een meditatie door ds. Van Wijnen van de Gereformeerde Kerk Vrijge maakt. Muzikale medewerking wordt verleend door muzikan ten afkomstig uit de deelne mende gemeenten. De avond is georganiseerd door de commissie 'Zingen in Middel burg' in samenwerking met de zendings- en evangelisatie commissie van de Christelijke Gereformeerde Kerk en de Ge reformeerde Kerk Vrijgemaakt. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreek uur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Activiteiten centrum Vlissingen, koffiecon tact, 9.30 u. Kaarten maken, 9.30 u. Kleiclub, 13.30 u. Pop pen maken (professioneel), 13.30 u. Cursus Fotografie, 14 u. Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor- 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, Computerles, 9.15 u. Cursus Frans, 11 u. Cursus Engels voor beginners, 13.30 u. Cursus Engels voor gevor derden, 14.45 u. Zeeuwse Bi bliotheek Middelburg, lezing door Vrije Academie voor kunsthistorisch onderwijs, 'Symboliek in de kunst', 13.30 u. Synagoge Middelburg, le zing over de joodse filosofie door de Vrije Universiteit, 19 u. Woonzorgcentrum De Beaufort Arnemuiden, voor lichtingsmiddag voor 50-plus- ser over Mantelzorgers, 14 u., binc^,, 15 u. Zeeuws Byzantijns Koor 'Sretsenije' in vol ornaat. foto: Ru ben O reel. Er blijkt veel waardering te zijn voor de manier waarop "Sretsenije" het bijzondere en prachtige repertoire voor het voetlicht brengt. Dat is voor een groot deel te danken aan de Russische dirigente Emilia Tabatchnik-Li die door haar enthousiaste en inspirerende manier van leidinggeven de amateurleden (met uitzonde ring van sopraan Saskia Ger ritsen) een heel eigen geluid heeft weten te geven. De naam van het koor "Sretse nije" betekent trouwens Ont moeting. Dat is ook precies wat het koor hoopt: een ont moeting met concertbezoe kers. Zoals hierboven vermeld begint om 19.30 uur in Goes het eerste lustrumconcert. Voor dit concert is het Sla- visch-Byzantijns Mannenkoor "Cantus ex Corde" onder lei ding van Ton Thissen uit Lim burg uitgenodigd. Het pro gramma is gevarieerd met voor de pauze Russisch Ortho doxe en Slavisch Byzantijnse kerkmuziek terwijl na de pauze Russische volksliederen, zo wel vrolijk als melancholiek, ten gehore worden gebracht. De toegang voor het concert is twintig gulden; jongeren tot en met achttien jaar betalen niets. Kaaren zijn te bestellen bij Boekhandel De Koperen Tuin in Goes en telefonisch: 0118- 627343. Jaarlijks vindt de Provinciale Interculturele Vrouwendag plaats in telkens een andere gemeente. Afgelopen jaar was dat Zierikzee; dit jaar is Vlissingen het trefpunt waar vrouwen uit alle windstreken elkaar kunnen ontmoeten. Zaterdag 3 november staan de deuren van het Scheldemond College aan het Weyevlietplein van 13 tot 20 uur wijd open om alle vrouwen te verwelkomen. Het thema is dit jaar 'Wereld vrouwen' en de organiserende Provinciale Interculturele Werkgroep Vrouwen is een goede afspiegeling van het thema. Het project van COS Zeeland bestaat uit vieren twintig vrouwen uit velerlei culturen zoals Somalisch, Armeens, Kosovaars, Koer disch en Marokkaans om er maar een pae; te noemen. Op de dag zelf kjjinnen vrouwen diverse workshops volgen; met elkaar in gesprek gaan en dansen en swingen op we reldmuziek. Bovendien zal veel aandacht geschonken worden aan de Schone Kle- rencampagne. Deze campagne heeft oog voor de omstandigheden yvaarin vrouwen werken in kledingproducerende landen en wat de westerse vro-wen kunnen doen om 'schonf) kle ding te kopen. Er is een We reldvrouwen-modeshow, volksdansoptredens en per cussie. Maar ook informatie over (de andere kant) van de gezondheidszorg, onder ande re door Het Klaverblad, en an dere belangrijke wetenswaar digheden voor vrouwen zullen op diverse infomatiekraam- pjes te verkrijgen zijn. Praten, luisteren, informatie uitwisse len, plannen maken en een flinke dosis gezelligheid zijn de ingrediënten voor deze In terculturele Vrouwendag. De toegang is gratis dus de kos ten mogen geen belemmering zijn om de (culturele) horizon te verbreden. 'Wereldvrouwen'; een waaier van mogelijkheden voor en door vrouwen.

de Faam | 2001 | | pagina 23