De kinderkamer wordt volwassen Professioneel kantoormeubilair Binnen en buiten een mooi resultaat met watergedragen verf Met verf krijgt kinderkamer een persoonlijk tintje Kinderen spelen minder buiten en claimen binnen hun eigen domein. Dat maakt het interieur van de kinderkamer belangrijker dan ooit. De inrichting is een totaal concept en meer afgestemd op de rest van het huis. Nieuw zijn uitgesproken kleuren en dessins. Ook 'volwassen' trends zoals kitsch, retro en loungen zijn doorgedrongen in de kinder kamer. urn hui üiiMHiiui mill mi mi milium ui 11111111111111111 mini imiini De echte thuiswerker zal zijn kantoor-aan-huis waarschijnlijk toch in richten met 'officieel' kantoor- of projectmeubilair. Afhankelijk van de benodigde opberg- en werkruimte volstaat voor de een een simpel bu reau met een ladenblokje en boekenkast, een ander heeft behoefte aan verschillende schakelbare werkbladen, aangevuld met aanhaaktafeltjes, verrijdbare container- en ladenkastjes, archief- en documentatiekasten, hangmapkasten en bijpassende dressoirs. Soms rechttoe-rechtaan in een functionele L- of U-vorm, soms in een meer 'swingende' opstelling. Ergonomische zit Lekker loungen Van retro tot kitsch Al vele generaties lang wordt er geschilderd met verf op basis van oplosmiddelen: we verdunnen de verf met terpentine en maken de kwasten schoon met wasbenzine. De oplos middelen uit de verf verdampen en de verf 'droogt' daardoor. De verdampte oplosmidde len komen echter gewoon in de lucht en zijn slecht voor onze gezondheid en voor de ge zondheid van de schilders die met deze verf moeten werken. Vervangplicht een feit Met verf geef je een kinderkamer iets persoonlijks. Een bed je of stoeltje van natu rel hout kun je zo aan passen aan de smaak en sfeer. Ook teksten geven een kinderka mer een persoonlijk tintje. Zo vinden kin deren het leuk als hun voornaam op hun bed of kinderstoel staat. Of een passage uit hun favoriete voor leesboek. Maar een keer klein Woensdag 24 oktober 2001 FAAM/VLISSINGER 17 mööfi h*AAPi7> In een maatschappij waar in dividualisme hoogtij viert, claimen ook kinderen hun privé-domein in huis. Boven dien is het minder vanzelf sprekend om buiten te spe len. Daardoor verlegt het speelterrein van kinderen zich van buiten naar binnen. Als compensatie krijgen ze meer speelruimte in huis, zo- Een revolutionair nieuw product: de Swopper - een volledig functionele stoel die comfort en modern design combineert met heel veel gezondheidsvoordelen. Groot voordeel van 'echte' kantoorprogramma's zijn de vele ruimtebesparende ideeën. Slim zijn bijvoorbeeld de opzetconsoles voor op het werkblad: bovenop is plaats voor 'hoge' zaken zoals sta pelbakjes of ordners, het blad eronder blijft vrij voor kleinere bureaubenodigdheden. PC- wagens die van achteren over het werkblad gereden kunnen worden, brengen het beeld scherm onder handbereik en maken het blad net zo makke lijk weer vrij. Denk in dit op zicht ook eens aan uitzwenkar- men voor de monitor of prin ter. Om ruimte te besparen op het werkblad kan het toetsen bord 'weggewerkt' worden op een uittrekbaar plateautje on der de monitor. Ideaal qua ap paratuur zijn natuurlijk de compacte combi's van tele foon, antwoordapparaat, fax en copier ineen. Leveranciers van projectmatig kantoormeubilair zijn vaak ook het aangewezen adres voor de benodigde bureau- en kantooraccessoires. Maar kijk ook eens in cadeau- of woon- winkeltjes. Daar vind je vaak de leukste dingen, van pen- nenbakje tot postbakje, van rekenmachine tot nietmachi ne!, van klok tot kapstok, van perforator tot prullenbak, van muismat tot thermoskan; in vrolijk gekleurd kunststof, za kelijk chroom of stijlvol hout. Bij het aanschaffen van kan toormeubilair, vergt het kiezen van de bureaustoel wellicht nog de meeste aandacht. Daar worden immers de nodige uurtjes op doorgebracht. In ergonomisch opzicht telt vooral het aantal instelmoge- lijkheden van de stoel. De meeste modellen zijn in hoog te verstelbaar met een gas- veer en hebben verstelbare armleuningen. Er zijn even eens slimme stoelen die zich automatisch aan het li chaamsgewicht aanpassen. De duurdere bureaustoelen hebben vaak een hoofdsteun, een instelbare of oppompbare lendensteun eneen kantelme chanisme dat ervoor zorgt dat zitting en rugleuning altijd in de juiste onderlinge hoek staan. Binnen de door de er gonomie gestelde grenzen kan je in esthetisch opzicht al le kanten uit, bureaustoelen zijn er in allerlei kleuren, (de sign) ontwerpen en materia len. Een juiste werkhouding voorkomt spier- en gewrichts klachten zoals RSI (Repetitive Stress Injuries). Behalve de bureaustoel, spelen met name ook de plaats en vorm van het toetsenbord hierbij een rol. Zo hebben sommige mensen baat bij een ergonomisch vormgegeven toetsenbord in een natuurlijke waaiervorm dat extra steun biedt aan de handpalmen. Een verlaagd toetsenbordplateau kan de polsen en schouders juist ont lasten. j wel in de woonkamer als in hun eigen kamer. Deze ruim te is multifunctioneel. De jon ge bewoners kunnen er sla pen, lezen, spelen, studeren, tv-kijken, computeren en er vriendjes ontvangen. Ontwikkelingen als deze, zor gen ervoor dat het interieur van de kinderkamer steeds serieuzer genomen wordt. De inrichting van die ruimte ligt bij voorkeur in het verlengde van de rest van het huis. De huidige kinderkamer is eveneens een totaalconcept waarin meubels, textiel en ac cessoires op elkaar zijn afge stemd. Steeds vaker is de in vloed van de stylist of bin nenhuisarchitect merkbaar. Meestal gaat dit in samen spraak met de jonge bewo ner. Door kinderen al op jon ge leeftijd te betrekken bij de keuze van hun interieur leren ze een eigen smaak te ont wikkelen. De kinderkamer is inmiddels ook 'ontdekt' door designers. Bekende Nederlandse ont werpers als Jan des Bouvrie, Piet Hein Eek en Richard Hut ten hebben kindermeubeltjes in het assortiment. Een nieuw fenomeen zijn de hip pe lifestyle-winkels voor kin deren. Deze onderscheiden zich door eigen collecties, ex clusieve ontwerpen en inspi rerende stylingideeën. De eigentijdse kinderkamer is verre van kinderachtig. In plaats van dessins van beer tjes en kaboutertjes maken kleuren en accessoires de sfeer. Bovendien vervaagt het verschil tussen jongens- en meisjeskamers. Meisjes dromen nog altijd van de ro mantische prinsessenkamer en jongens gaan voor een stoer piratennest. Maar de nieuwe generatie themaka mers, zoals de strandkamer of de circuskamer, zijn zo neutraal dat ze voor beide geschikt zijn. In de kinderkamer domineren niet langer spulletjes die spe ciaal voor kinderen zijn ge maakt. Ook 'volwassen' ont werpen krijgen er een plek. De algemene woontrends hebben er een groeiende in vloed. Dat betekent voor nu meer kleur, zowel felle kleu ren als pastellen. Paars, lila en knalroze zijn de trendkleu- ren voor de meisjeskamer en voor jongens zijn dat blauw, groen en oranje. Ook dessins zijn in opkomst; vooral bloe metjes, ruiten en strepen. Loungen is hip, zelfs voor kinderen. Zitzak, poef, leef- kussen en kleed maken van de kinderkamer een speelpa- radijs. Voor de allerkleinsten zijn er speelkleden. Het leven in de kinderkamer speelt zich voor al op de grond af. Zachte vloerbedekking sluit daar bij goed aan. Sterke, stevige en liefst gladde vloerbedekking is ideaal. Geschikt voor de kinderkamer zijn laminaat, li noleum en vinyl. Kurk is ook praktisch. Behalve zacht en glad is het materiaal geluids dempend en onderhouds- vriendelijk. Retro, de trend in het volwas sen interieur, zie je in de kin derkamer terug in de vorm geving van meubeltjes, gi gantische patronen en in het kleurgebruik. Ook vintage meubeltjes uit de jaren zestig en zeventig krijgen er een plek. Het gaat vooral om ori ginele items die de kinderka mer persoonlijk maken. Meu beltjes en accessoires wor den met veel fantasie ver maakt of zelfgemaakt. Ook kitsch is in; hoe meer glitter, hoe beter. Voor de kin derkamer zijn behang en stoffen ontworpen met een subtiele glans. Mini-meubels zijn vaak uitgevoerd in hoog glans. Kitscherige accessoi res, zoals een kroonluchter of een oversized spiegel, pas sen perfect in dit sfeertje. Ze ker als ze goud-of zilverkleu rig zijn. De minimalistische kinderka mer blijft. Nieuw in deze sfeer is het gebruik van kleu ren, zowel felle tinten als pastellen. Decoratief behang, dito stoffen en zachte vloer bedekking maken de strakke kinderkamer warmer en ge zelliger. In de landelijke kinderkamer zorgt de mix met exotische kleuren en dessins voor een nieuwe look. Ook denim is in opkomst. Deze stoere ver wassen spijkerstof is ver werkt in kussens, dekbed overtrekken of in de meubel stoffering. Watergedragen verf is ook zeer geschikt voor buitenschilderwerk Daarom is het in veel situaties tegenwoordig verplicht om met verf zonder oplosmidde len, zogenaamde watergedra gen verf te werken. Deze verf levert even fraaie resultaten als de klassieke 'olieverf', maar is veel veiliger voor ge zondheid van mens en dier. Een van de prettige bijkom stigheden is dat het huis, na de schilderbeurt, niet meer zo naar verf ruikt. In de afgelo pen jaren heeft de ontwikke ling van watergedragen verf een grote ontwikkeling door gemaakt en de kwaliteit van het schilderwerk is vandaag de dag absoluut vergelijkbaar met traditioneel schilderwerk. Vanaf 1 januari 2000 mag in binnensituaties alleen nog maar met oplosmiddelarme watergedragen verfproducten worden geschilderd. De verplichting geldt voor elke professionele schilder, ook de zelfstandige zonder personeel. Staatssecretaris Hoogervorst heeft destijds zeer nadrukke lijk ook de opdrachtgevers op hun verantwoordelijkheid ge wezen. Inhoudelijk is de rege ling niet gewijzigd ten opzich te van eerdere concepten. Natuurlijk is het niet mogelijk om in alle situaties met oplos middelarme verfproducten te werken. In de wettelijke rege ling zijn daarom een drietal uitzonderingscategorieën op genomen. Het gaat hierbij om specifieke situaties als ernsti ge brand- of rookschade of ni- cotine-aanslag en het bijwer ken van metalen constructies in de nieuwbouw. Betrek muren en deuren ook bij de kinderkamer. Met af- wasbare muurverf maak je een kindvriendelijke wandbe- kleding waarop getekend en geschilderd mag worden. Ook op een minischoolbordje op de muur of kastdeur kan het kind al zijn creativiteit kwijt. Met schoolbordenverf maak je in een handomdraai zo'n schoolbord op maat. Een ge schilderd notitieblok op de muur is ideaal voor allerlei briefjes en tekeningen. Je kunt ook de hele muur in de kamer omtoveren in een gigantisch prikbord. Een domein voor kinderen moet niet te volwassen wor den. Kinderen houden van hu mor en avontuur. Dat doe je met uitgesproken kleuren ,ea De collectie 'Sweet dreams' van Esta heeft 4 verschillende randen in diverse kleuren. Ook bevat de collectie streepdessins, uni's en 7 verschillende behangdessins. De bijpassende stoffen zijn van 100% katoen en de voiles van 65% polyester en 35%> katoen. met grappige accessoires. Origineel is een geschilderd karpet op de grond. Je kunt er patronen uit de stoffering in laten terugkomen. En het is erg praktisch, want zo'n r^ep- kleed is gemakkelijk schoon te houden. Kinderen vinden het leuk als hun favoriete knuffels prominent aanwezig zijn in de kamer. Geef ze bijvoorbeeld e' 1 plaatsje in een schilderij lijst. Knuffels komen ook goed tot hun recht op geschilderde vierkanten op de muur. Een hemel boven het bed staat leuk en maakt slapen ook veilig e knus. Een klam boe of een luifel boven het bed hebben hetzelfde effect. Moet de sfeer in de kamer aangepast? Een hemel in een andere kleur of dessin geeft het interieur een ande look.

de Faam | 2001 | | pagina 17