Krabbé op de knieën voor Zeeuwse scholieren Politiek café verkeersbeleid Symposium over DNA in Hogeschool Zeeland Timberiand Koopzondag geopend Zondag 21 oktober zijn wij open Bij Konmar kan 't. WOENSDAG 17 OKTOBER 2001 BW.Èrx] JAARGANG 102 - NUMMER 42 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHERE) c/oor Jerry Esajas Sport leeft in Zeeland. Dat blijkt wel iedere zaterdag en zondag, wanneer de sportpar ken vol stromen met sporters en mensen die komen kijken naar de verrichtingen van hun club. En niet alleen in de stadsgewesten, ook in de dorpen is men zeer actief. Een goed voor beeld hiervan is v.v. Serooskerke, waar 13 okto ber officieel een nieuwe tribune is geopend. Voor een groot deel mogelijk gemaakt door vrijwilligers en mensen die hun club een warm hart toedragen. Vrijwilligers Echte sterren komen te laat. En dat deden Je roen Krabbé, oud Zeeuws-Vlaming Ate de Jong ('Waar heeft ie toch die bril gekocht?') en Edwin de Vries die herfstige woensdagmiddag. Het verzamelde journaille wachtte in de foyer van De Koning van Engeland in Hulst geduldig de komst van de drie heren af. Leefbaar Middelburg houdt vrijdag 19 okto ber politiek café over het Middelburgse verkeersbeleid. De opleiding Chemie en studenpastoraat van de Hogeschool Zeeland verzorgt samen met het VU podium in Amsterdam donderdag 25 oktober een minisymposium getiteld: "De Uit daging van het DNA; biotechnologische kan sen, ethisch-maatschappelijike zorgen". il AAA BOROCLASSICS CMEVIOWOU Vlissingen, Oude Markt tnziunvi- 21 Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: J faamvlis singer Nieuwe tribune voor Serooskerke Het begon allemaal tijdens de nieuwjaarsreceptie in het club huis. Het bestuur kwam met het plan voor een overdekte tribune. Om dit financieel mo gelijk te maken introduceerden zij het 'stoelen adoptieplan'. „We hadden gehoopt op onge veer 30 inschrijvingen," vertelt bestuurslid Johan Cevaai, „maar het bleken er al 70 te zijn aan het einde van de avond." Inmiddels is het aan tal opgelopen tot ongeveer 100, waardoor dit project nu al een groot succes is. Maar wat houdt het adoptieplan nou precies in? Cevaai legt uit: „In principe gaat het hier om een ludieke actie, want men kan geen rechten ontlenen aan het adopteren van een stoel. Bij een wedstrijd geldt gewoon vol is vol. Uitzondering hierbij is wanneer bijvoorbeeld Ajax hier zou komen, dan hebben degenen die hebben bijgedra gen aan de tribune het eerste recht op een plaatsje." Naast het stoelen adoptieplan gaan ook de inkomsten uit de twee rommelmarkten naar de finan ciering van de tribune, waar mee de begroting zo goed als rond is. Alleen met het financieren van een project ben je er niet. Zoals bij elke club draait het ook bij Serooskerke vooral om de vrij willigers. Het zijn vaak de men sen die in hun vrije tijd de han den uit de mouwen willen ste ken, die het mogelijk maken dat bij de vereniging alles goed verloopt. Helaas is er nog maar al te vaak een tekort aan, zo niet bij Seroos. Zo'n zestig vrij willigers hebben er ongeveer 1300 manuren ingestoken. Onder het motto: „Als je het doet, doe het dan gelijk goed" werd ook het pad (her)bete- geld en werd er begonnen De mannen van het eerste uur, van links naar rechts: Johan Cevaai, René Filius, Jan Vogel en Harry Louwerse. met graven om de fundering te storten. De tribune werd - tot op het laatste moertje - aangeleverd als bouwpakket. Dat er over nagedacht is blijkt wel uit het feit dat zelfs het overtollige regenwater - iets waar we in Nederland nogal eens last van hebben - wordt afgevoerd naar een sloot. Het eindresultaat mag er zijn, een mooie overdekte zittribune, waarin de stoeltjes de letters VVS in het wit zijn verwerkt. Een mooie nieuwe geluidsin stallatie maakt het geheel compleet. Zaterdag 13 oktober was het zover, de tribune werd feestelijk geopend. Op het programma stond een wed strijd tussen Serooskerke 1 en De Meeuwen 1. Wethouder van sportzaken, de heer J. Korstanje, zou samen met het jongste en het oudste lid een ludieke openingshandeling verrichten. Na de wedstrijd foto: Jaap Wolterbeek was het tijd voor een feestje in de kantine. Sportpark Noordhout ligt er netjes bij en over de toe komst van de v.v. Seroosker ke ook geen zorgen. Of zoals er in het persbericht stond: "Seroos leeft in Seroosker ke!". De dag ervoor moet het laat zijn geworden. De Ontdekking van de Hemel, gebaseerd op de gelijknamige bestseller van Harry Mulisch, was de ope ningsfilm van het Gents Film festival. Regisseur Krabbé, producer De Jong - een man die de rich famous kent (hij produceerde samen met Mick Jagger een film), maar de be scheidenheid zelve is - en scriptschrijver De Vries moes ten na afloop heel wat be roemde handen schudden, ja zelfs een koninklijke en een tiental ministeriële. Hulst is voor Jeroen Krabbé geen on bekend terrein. Enkele jaren Schoolkrantredacteuren op de foto met hun grote held, Jeroen Krabbé. foto's Peter Verdurmen geleden werd de sterspeler nog met alle egards ontvan gen in het Hulster stadhuis: in de plaatselijke bioscoop draai de toen z'n debuutfilm, Left Lugage. Burgemeester Kessen verraste Krabbé toen met een exclusieve Reynaert-afbeel- ding voor aan de muur. Een persconferentie is dé ultieme gelegenheid om te vragen wat de regisseur er mee gedaan heeft. Kessen kan gerust zijn: het kunstwerk ligt niet te ver stoffen in een donker hoekje van Krabbé's atelier, het heeft een prachtig plaatsje gekre gen in zijn buitenhuis. Waar van akte. Terug naar de persconferentie. In zaal 7 beantwoordt Jeroen Krabbé vragen. Een fotograaf die vlug-vlug nog een plaatje wil schieten wordt op de trap naar de filmzaal teruggefloten. Meneer Krabbé mag niet uit z'n concentratie worden ge haald, zo wordt hem te ver staan gegeven. Ook de Zeeuws-Vlaamse schoolkrant redacteuren in zaal 6, aanwe zig op uitnodiging van Gertrud Renique van de Filmclub Hulst, moeten wachten. Na een half uur is het zo ver. Je roen Krabbé betreedt zaal 6, vleit zich neer, de journalisten in spé hangen direct aan zijn lippen. Alle druk van de afge lopen dagen lijkt van hem af te vallen. Er hangt een jolige sfeer. Krabbé en De Jong spe len elkaar balletjes toe. Ouwe jongens onder elkaar. Er wordt hard gelachen. Achterin de zaal geniet Gertrud Renique zichtbaar. De oud Aardenbur ger Ate de Jong is haar grote held. Zijn nieuwste film, een provocatieve thriller die vol gend voorjaar in de roulatie gaat, moet in Hulst draaien, drukt ze hem op het hart. Met hulp van de nieuwe bioscoopei genaars van De Koning van En geland moet dat mogelijk zijn. Een medewerker van Krabbé heeft posters geregeld voor de schoolkrantredacteuren. Dat is nog eens service! Daar moeten natuurlijk de handte keningen op van de aanwezi ge sterren. Jeroen Krabbé gaat er speciaal voor op z'n knieën. Hét ultieme moment van de persconferentie moet dan nog komen. Alle scho lieren mogen met hun held op de foto. Helemaal in de wolken gaan ze naar buiten. Dat kan nooit een zuur stuk je opleveren in de school krant. De middelbare schooljeugd in Zeeuws-Vlaanderen zal massaal naar de Ontdekking van de Hemel gaan, die winst is binnen, heren Krabbé, De Jong en De Vries! Hoewel, daar kan ook wel wat eigenbelang bij zit ten. „Het boek van Mulisch kost je twee weken, de film net twee uur", zegt een re dactrice nuchter Aan de discussie, die onder leiding staat van J.M. Krom- been, zal onder meer worden deelgenomen door L.M. Luit- wieler, wethouder van Middelburg, L. Souisa-Kooger, bewo ner en ondernemer in Middelburg en H. Akdag fractievoor zitter van Leefbaar Middelburg. Tevens zijn er een parkeer- deskundige en een verkeersdeskundige aanwezig die de dis cussie vaktechnisch zullen ondersteunen. Het politiek café wordt gehouden in Café The Duke aan de Vlasmarkt in Mid delburg en begint om 20 uur. Met het symposium willen de studenten een bijdrage leve-, ren aan de meningsvorming over gentechnologie (het 'goochelen' met genen). Nieu we ontwikkelingen roepen bij mensen vaak weerstand op of boezemen angst in. Twintig jaar geleden was dat nog merkbaar bij de grootschalige invoering van de PC op de werkplek. De moderne mole culaire gentechnologie heeft de afgelopen tien jaar welis waar een spectaculaire techni sche sprong voorwaarts ge maakt, maar staat nog maar in de kinderschoenen. De kennis van de functie van die genen zou in de komende decennia wel eens voor een omwente ling in de gezondheidszorg kunnen gaan zorgen. Het is een ontwikkeling die het leven van mensen ingrijpend kan veranderen. Is het voor spe cialisten al ingewikkeld om al le ontwikkelingen te volgen en op de juiste ethische waarde te schatten, voor leken is het dat helemaal. Toch is het van belang dat ook de leek in dat opzicht beschikt over goede informatie, die hij bovendien ook kan vertrouwen. De uitda ging van het DNA wil op licht voetige wijze een licht werpen op die problematiek en ook een uitnodiging zijn aan het publiek om zich in deze me ningsvorming te mengen. Het symposium bestaat uit een aantal inleidingen en een af sluitend forum. De heer Dr. A. Jobsen, studentenpastor zal dagvoorzitter zijn. Het sympo sium vindt plaats aan de Edi- sonweg, in het A-gebouw col legezaal A025/026 op de bega ne grond, naast het Studiecen trum van de Open Universi teit. Sprekers zijn: dr. Els de Groe ne, werkgroepleider Unilever Health Institute Research Lab, Over de toepassing van geno mics bij de ontwikkeling van functional foods; dr. Gerard Pals, klinisch moleculair gene ticus; directeur Molecular Dia gnostisch Centrum, dept. Kli nische en humane Genetica Academisch Ziekenhuis Vrije Universiteit, over de mogelijk heden en onmogelijkheden zijn van DNA technologie, aan de hand van wat nu in toepas sing wordt gebracht in de me dische wereld; drs. Jan Scheffers, ethicus uit Middel burg; over: ethisch-maat- schappelijke consequenties en de noodzaak van een partici patieve ethiek, voor deelname aan de ethische oordeelsvor ming. Na de inleiding van gastspre kers is er na de pauze een fo rumdiscussie. Het forum zal versterkt worden met een oud-studente van de bioche mie opleiding: drs. ing, Karine Steketee, nu onderzoeker in opleiding (OIO) bij het Josefi- ne Nefkens Instituut, Erasmus Universiteit Rotterdam. Tijdens de pauze van het sym posium wordt er een door HZ studenten biochemie vervaar digde video documentaire van circa 15 minuten getoond. In deze video worden zowel mensen op straat als deskun digen aan het woord gelaten over de "Uitdaging van het DNA". Na afloop van het programma van het symposium zal de heer Aarnoud Jobsen officieel afscheid nemen van de HZ. Jobsen heeft inmiddels een functie als dominee in Goes heeft aanvaard. Belangstellenden voor het symposium kunnen zich voor 22 oktober aanmelden via e- mail: vupodium@dienst.vu.nl; internet www.vupodium.nl of via dnadna@mail.hzeeland.nl voor HZ studenten en mede werkers. Aanvang 14 uur tot 17.00 uur. Hogeschool Zee land, Edisonweg 4; collegezaal A025. Toegang voor volwassenen is 20 gulden of 17,50 (leden Vc- wo stadpas CJP pas 65). Studenten en docenten HZ hebben gratis toegang, maar alleen na aanmelden via e- mail. Studenten ROC en scho lieren betalen een tientje. Groepskorting is mogelijk in overleg vooraf. RESTAURANT Vrouwenpolderseweg 81 4354 ND Vrouwenpolder Tel. 0118 - 591 900 - Fox 0118 - 591 965 Cs Maandags gesloten) - WILDGERECHTEN - (Advertentie) www.firm-fashion.com pag. i 11 Tènce! Vlissingen is verhuisd naar de Oude Markt. Dit weekend wordt het eerste modegala 'Fashion by the Sea' gehouden. Jeans Inn in Oost-Souburg huist sinds kort in het voormalig dorpshuis. pag. Ondanks de opmars van de digitale fotografie zijn er nog steeds tal van stevige argumenten om bij de fotovakhandel binnen te stappen. De Goese horeca bereidt zich voor op de achtste Bluesroute. In de Zeeuwse Bieb in Middelburg wordt donderdag 18 oktober een discussieavond georganiseerd met als thema 'Zeeland en Afghanistan: in de schaduw van de angst'. Bij Cine City deze week de première van America's Sweethearts. In het Arsenaaltheater wordt zaterdag 20 oktober het nieuwe Jaszseizoen geopend. Formatie De djjk treedt zaterdag op in Baskensburg. Advertentieverkoop (01 18) 484 316 Redactie (01 18) 484 276 Bezorgklachten (01 18) 484 216 Uitgebreid colofon: zie pagina 2 advertentie Pottenbakkerssingel 2, Middelburg. Open van 12.00 tot 17.00 uur. Vragen? Bel gratis Konmar Klantenservice: 0800-0809. Of kijk op www.konmar.nl (advertentie) Bezoek kroonprins en Maxima Herinrichting Dwarskaai Symposium kinderopvang

de Faam | 2001 | | pagina 1