VAN DE REE brilmodel Unioue Scmt'te'r m Website kankerbestrijding Heeft uw moeder of vader diabetes? Wij houden U uit de regen. najaars'/wint voor 0 bo kniekous voile Sanex Douchegel Mexx woaaan eau de toilette Macleans tandpasta WÊ^rïi: feT" De Oude Smidse De slijter die verrast bottelier 1 oog GEZOND BEKEKEN Woensdag 3 oktober 2001 FAAM/VLISSINGER 9 Unique opent zaterdag 6 oktober in Middelburg. Wij doen dit... 2 paar (15 den.) diverse kleuren normale prijs: fl.3,95 nu 3 voor: *2 punten 25 den Op zaterdag 6 oktober opent drogist en beenmodespecialist Unique haar deuren in winkel centrum Dauwendaele aan de Vrijlandstraat 79. Daarom voor al le Middelburgers een Unique ope ningsfestijn met: drogist beenmodespecialist Inhoud 750 ml normale prijs fl. 10,75 nu fl. 5,- korting *1 punt 20 ml. normale prijs: fl.29,75 *3 punten Vraag in winkel lar ons spaar- en voordeelsysteem! aanwezig. '5 ml. eshmint of mild/minty normale prijs: fl. 2,99 nu 4 voor: 1 punt top tot teen unique! Vrijlandstraat 79 Middelburg (Dauwendaele) Tel.: 0118-612862 Gasthuisstraat 12-14 Goes Tel.: 0113-271523 t Fongarant Bordeaux 75 cl I 3 halen Q 95 2 betalen 19,90 7 '9.03 €4.52 Nieuwlandseweg 2-4, Arnemuiden.T (0118) 60 37 02 www.bottelier.nI f IfïsfÉt N U V O <z GARANT 2 m TOEGEKEND VOOR 2 0 04 Korte Geere 11 Middelburg Tel. 0118-615860 Nobelprijs leidt tot nieuwe middelen bij astma Als gevolg van continu onderzoek is de wetenschap erin geslaagd een nieuwe klasse anti-astmamiddelen, de leukotrieen-receptorantagonisten (LTRA's) te ontwikkelen. Deze nieu we astmamiddelen in tabletvorm remmen op specifieke wijze de effec ten van leukotriënen. Deze stoffen worden afgegeven door geactiveerde ontstekingscellen in de luchtwegen, waar ze symptomen van astma kun nen veroorzaken. Het nieuwe geneesmiddel heeft een dubbele werking: met name ontste- kingsremmend én ook luchtweg- verwijdend. Met de ontdekking van de leukotrië nen verkreeg de Zweedse professor Samuelsson de Nobelprijs in 1982. Uit studies bij astma is gebleken dat een toevoeging van deze nieuwe mid delen aan inhalatie-corticosteroïden het meeste effect heeft. De nieuwe medi catie in tabletvorm heeft naast een een- maaldaagse dosering als bijkomend voordeel dat zij vrijwel zonder bijwer kingen het effect kan bewerkstelligen. Recentelijk werd de LTRA montelukast geïntroduceerd als onderhoudsthera- pie bij astma. Het is in Nederland het eerste medicijn uit deze nieuwe klasse geneesmiddelen. Dit middel kan wor den toegevoegd aan inhalatiecorticos- teroïden bij volwassenen en kinderen vanaf 6 jaar. Momenteel hebben in ons land 1,2 mil joen mensen in een of andere vorm te maken met astma. Daarvan zijn 100.000 kinderen jonger dan 16 jaar. De aandoening wordt gekenmerkt door perioden van vaak hevige benauwd heid, hoesten, kortademigheid en pie pen als reactie op bepaalde prikkels (allergenen, inspanning, infectie). Deze symptomen resulteren vaak weer in problemen met de nachtrust, het niet goed kunnen uitoefenen van dagelijk se activiteiten, niet kunnen spelen en het missen van school of werk, wat voor de patiënt weer tot gevolg heeft dat hij niet 'normaal' meer mee kan doen met de gezonde andere mensen. Bij mensen die aan astma lijden, wordt in de luchtwegen een chronisch ont stekingsproces gevonden. In dit ontste kingsproces spelen verschillende ontstekingscellen een rol, die allerlei stoffen (ontstekingsmediatoren) kun nen afgeven die de ontsteking in de astmatische luchtwegen kunnen onder houden, waaronder de bovengenoem de leukotriënen. Aangezien de chronische luchtweg ontsteking zowel de ernst van de klach ten als ook de mate van de achter uitgang van de longfunctie bij astma bepaalt, is het van wezenlijk belang om dit proces te onderdrukken. Vooralsnog zijn corticosteroïden de meest krachtige en universeel werkende ontsteking remmers bij astma. In tabletvorm kunnen deze middelen echter een scala aan bijwerkingen geven. Ondanks deze krachtige preparaten alsook efficiënte inhalatiesystemen, kunnen de behandelde patiënten niet altijd goed onder controle worden gebracht. Mogelijke oorzaak hiervan is dat corticosteroïden in geïnhaleerde vorm niet de kleine luchtwegen kunnen bereiken. Daarnaast is gebleken dat corticosteroïden de leukotrieenproductie in de luchtwegen niet kunnen remmen. Bij patiënten met mild tot matig persis terend astma die naast de gebruikelijke voorzorgen (zoals stoppen met roken en saneren) niet goed ingesteld kunnen worden op inhalatiecorticosteroïden, is, naast het gebruik van de bestaande medicatie, het proberen van deze nieu we klasse medicatie in tabletvorm zeker de moeite van het overwegen waard. Internetgebruikers kunnen ge makkelijk aan wetenschappelijk verantwoorde voorlichting over kanker komen. Gewoon surfen naar de website van de Neder landse Kankerbestrijding/Ko ningin Wilhelmina Fonds (KWF): www.kankerbestrijding.nl Daar staat een schat aan infor matie over kanker, kankerpre ventie, vroege ontdekking van kanker, behandelingen, of over bijvoorbeeld leven met kanker en omgaan met kanker in je gezin. Het is een uitgebreide site, ook met informatie over kankeron derzoek of over beurzen en sub sidies van het KWF; En natuurlijk ook over manieren om het KWF te steunen. DANKZIJ GIFTEN De site is mogelijk gemaakt door iedereen die het KWF steunt, bij- for (ho Rok* voorbeeld tijdens de jaar lijkse collecte voor de kan kerbestrijding in 2001 van 3 - 8 september. De Nederlandse Kankerbestrij ding/Koningin Wilhelmina Fonds is te herkennen aan de Rode Krab en het CBF-Keurmerk voor Goede Doelen. op giro 26000 t.n.v. Koningin Wilhelmina Fonds, Amsterdam. Wie de collectant mist kan een gift overmaken NEDERLANDSE KANKERBESTRIJDING KONINGIN WILHELMINA FONDS Sophialaan 8,1075 BR Amsterdam

de Faam | 2001 | | pagina 9