Samen eten is veel gezelliger dan alleen Polderpret in Arnemuiden weer open De Oosterschelde als Nationaal Park Gevonden: 12 sleutelbossen Kledingbeurzen Woensdag 26 september 2001 FAAM/VLISSINGER 9 Het Vlissingse Inloophuis aan de Vincent van Goghlaan 241A draait alweer 7 jaar. In het inloophuis worden tal van activiteiten georga niseerd voor mensen die niet thuis achter de geraniums willen blijven zitten. Jan Hijman en Riet van Oorschot zijn de vaste vrijwilligers die een aantal van die activiteiten voor hun reke ning nemen. Jan is, naar eigen zeggen, als overbuurman van het inloop huis er een beetje ingerold. „Ik zit sind 5 jaar in de VUT en thuiszitten is niets voor mij. Het inloophuis ligt tegenover mijn woning en ik heb altijd veel waardering gehad voor een dergelijk initiatief. De stap om mijn vrije tijd hieraan te wijden was snel gemaakt." Wat Jan vooral aanspreekt is de laagdrempeligheid van het huis en het feit dat het al heel veel mensen uit een sociaal isolement heeft weten te ha len. „De activiteiten kosten niet veel, want onze doel-, groep bestaat voornamelijk uit mensen met een uitkering. Zij DONDERDAG Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Fitness centrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Activiteitencentrum Vlissin gen, koffiecontact, 9.30 u. Crea-Doe, 9.30 u. Cursus Schilderen, 13.30 u. Kookcafé, 17 u. Strandpaviljoen Panta Rhei Vlissingen, jamsessie, 20 u. Stadhuis Vlissingen, ge meenteraadsvergadering, 19.30 u. VRIJDAG Activiteitencentrum Vlissingen, koffiecontact, 9.30 u. Cursus Poppen maken, 9.30 u. Com puterles, 13.30 u. Buurthuis Aldegonde Vlissingen, Jam sessie, 20 u. Zeeuwse Biblio theek Middelburg, lezing door H. van Keulen, 'Natuurlijke hulpbronnen en de mogelijk heden voor voedselproducten', 16.45 u. Campus De Ruyter Vlissingen, open lesavond squaredancegroep, 20 u. ZATERDAG Graanbeurs Middelburg, rom melmarkt, 9 u. MAANDAG Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, koffiecontact, 9.30 u. Cursus Tekenen/Schilderen, 13 u. Koersbal, 13.30 u. Cur sus Spaans, 10 u. Cursus Suri naams koken, 17.30 u. Dans les, 19.30 u. Markt Middel burg, boeken- en verzamel- markt, 11-17 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, dansochtend voor 50-plus sers: country line-dance voor gevorderden, 9.30 u., volks dansen MbvO, 10.45 u., coun try line-dance voor beginners, 11.45 u. Zeeuwse Biblio theek Middelburg, beginners cursus internet, 13.30 u. DINSDAG Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreek uur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Activiteiten centrum Vlissingen, koffiecon tact, 9.30 u. Kaarten maken, 9.30 u. Kleiclub, 13.30 u. Cur sus Bier-wijn brouwen, 13.30 u. Cursus Fotografie, 14 u. Zeeuwse Bibliotheek Middel burg, beginnerscursus inter net, 10 u. Zeeuwse Biblio theek Middelburg, spectacu laire opening van de Kinder boekenweek door Carry Slee met aansluitend Kinderboe kenbal in De Drukkery, 17 u. WOENSDAG Wijkcentrum Open Hof Vliss ingen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, Computerles, 9.15 u. Cursus Frans, 11 u. Cursus Engels voor beginners, 13.30 u. Cursus Engels voor gevor derden, 14.45 u. Clubhuis Willen is Kunnen Vlissingen, wandelmorgen voor 50-plus- sers, 9 u. Zeeuwse Biblio theek Middelburg, beginners cursus internet, 10 u. hebben niet veel mogelijkhe den tot vertier, want alles kost nu eenmaal geld. Hier kunnen ze voor een paar cent gezellig een kop koffie drinken, cre atief bezig zijn of een warme maaltijd gebruiken. En daarbij staat het sociale contact dan steeds voorop." Riet van Oor schot is het roerend met haar collega eens, contact houden is heel belangrijk. „Als je niet veel te verteren hebt ben je als je niet oplet heel snel heel eenzaam. Dat willen wij voor komen door de mensen uit hun huizen te halen en met el kaar in contact te brengen." Riet begeleidt de creatieve ochtenden en weet als door gewinterd vrijwilliger heel goed wat er leeft aan verbor gen eenzaamheid. „Ik ben op allerlei terreinen actief en zie en hoor heel duidelijk wat voor anderen vaak verborgen blijft. Mensen lopen niet met armoe of eenzaamheid te koop, maar het speelt wel de gelijk. Het beste wapen tegen eenzaamheid is uit je huis gaan en mensen opzoeken. En dat kan hier zonder dat het ka pitalen kost." Samen eten Een groot succes van het in loophuis is de eetgroep. Iede re dinsdag en vrijdagavond kan er gezamenlijk een warme maaltijd worden genoten. Thea is een vaste bezoeker De deelnemers van de eetgroep hebben samen vaak de grootste lol. van de eetavonden en ziet de avonden als een leuk uitje. „Ik woon alleen en na een poosje is het altijd maar alleen eten heel erg ongezellig. Via via hoorde ik van het inloophuis en ben er gewoon eens bin nengestapt", vertelt Thea. „Nu ben ik een type die niet gaat zitten verpieteren en makkelijk ergens binnenstap, dus voor mij was de drempel niet zo hoog. Maar ik kan me ook heel goed voorstellen dat er mensen zijn die best wel hier zouden willen eten, maar die om een of andere reden de stap niet durven maken. Som migen schamen zich voor hun eenzaamheid of financiële si tuatie. Nou, ik niet hoor. Je wordt pas zielig als je alleen achter je bordje blijf zitten." De eet groep wordt goed bezocht, maar er kunnen nog steeds mensen bij die het gezellig vinden om tijdens de maaltijd gezelschap te hebben. „Heer lijk toch dat er voor je gekookt wordt", lacht Thea. De keuken is hier echt prima, je hoeft al leen maar helpen op te rui men." Deelnemers aan de eetgroep betalen een bijdrage die gerelateerd is aan het in komen. De bedragen variëren van 2,50 gulden tot een tien tje. Meer info over de activitei- Foto: Frank Husslage ten van het inloophuis is te verkrijgen via tel. 0118- 414471. Gewoon even binnen lopen kan natuurlijk ook altijd. De activiteiten van het inloop huis bestaan naast de eet groep uit: dinsdag- en donder- ochtend koffiemorgen, dins dagmiddag sjoelen, woens dagmiddag sociaal spreekuur, donderdagochtend handenar beid en donderdagavond kla- verjasclub. Na een jaar van stilte is onlangs de Na schoolse Opvang 'Polderpret' in Arnemui den weer van start gegaan. Nu er weer groei in het aantal kinderen en de aanvragen voor op vang zit besloot de Stichting Kinderopvang Walcheren weer invulling te geven aan de na schoolse opvang in Arnemuiden. Addy Tilroe is leidster op 'Pol derpret' en onderstreept het belang van goede, vertrouwde en deskundige opvang van kinderen wier ouders werken. „Het is heel belangrijk dat ou ders kunnen vertrouwen op de deskundigheid van de leid sters", zegt zij. Met klem bena drukt zij dat de naschoolse op vang geen hobbyclub of par keerplaats voor kinderen is. „Wij bieden de kinderen heel gerichte activiteiten die aan sluiten bij hun leeftijd en bele vingswereld. Daar is de nodige kennis en deskundigheid voor nodig. Bijkomend voordeel wat wij hier in Arnemuiden hebben is dat het kinderdag verblijf en de naschoolse op vang in hetzelfde gebouw zit ten. De kinderen stromen na het kinderdagverblijf door naar de naschoolse opvang en blijven dus in een voor hen vertrouwde omgeving." Daar komt nog bij dat Addy ook de tussenopvang op "t Vierschip' verzorgt en dus voor veel kin deren al geen onbekende is. De naschoolse opvang is op maandag, dinsdag en donder dag geopend van 15 tot 18 uur en op woensdag en vrij dag van 12 tot 18 uur. Kinde ren die wat verder van de op vang vandaan op school zitten worden met een taxi opge haald. Ook tijdens de school vakanties is de naschoolse op vang geopend. De kinderen kunnen dan dagelijks terecht van 8 tot 18 uur. De groep kan maximaal bestaan uit 8 kinde ren in de leeftijd van 4 tot 12 jaar. Op dit moment zijn er nog enkele plaatsen beschik baar. Wie eens binnen wil kij ken bij de naschoolse opvang is tijdens de openingsuren van harte welkom aan de Clasinas- traat 1. Nadere informatie is ook telefonisch verkrijgbaar op 0118-603279. door Marja Minnaert De Oosterschelde is door het Ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij aangewezen als Natio naal Park. Door het gebied deze status te verlenen wordt gepro beerd de belangrijkste aanwezige ecosyste men veilig te stellen en zich te laten ont wikkelen. Deze zomer gingen er voor het eerst speciaal opgelei de gidsen op pad om groepen en deelne mers nu eens niet al leen te wijzen op na tuurwaarden, maar ook op visserij. Het Nationaal Park Ooster schelde (NPO) is 37.000 ha groot, heeft een dynamisch landschap, is het tweede vo- gelgebied van Nederland, kent een unieke onderwater flora en -fauna en volop mo gelijkheden voor recreatief gebruik. Om deze facetten te kunnen verenigen, is een overlegorgaan opgericht met vertegenwoordigers van alle bij de Oosterschelde betrok ken organisaties. In dat over legorgaan wordt momenteel gewerkt aan de doelstellingen die gehaald dienen te worden om de Oosterschelde de be schermde status van Natio naal Park te kunnen verlenen. Het NPO is internationaal ge zien een landschappelijk en cultuurhistorisch uniek ge bied. Het gaat om veel water, buitendijkse schorren en slik ken, dijken en om binnendijk- se inlagen, karrenvelden, kre ken en stukken polder. Alle met een grote natuurhistori sche en recreatieve betekenis. Addy Wartena is vrijwillig gids in het Nationaal Park Oosterschelde. Er leven zeehonden, zeldzame vogel- en plantensoorten, maar er zijn ook schelpdier- en kreeftenvissers te vinden. Daarnaast is de Oosterschelde als onderzoeksgebied belang rijk voor wetenschappers. Allemaal belangen waar door verschillende groepen uit de samenleving aan getrokken wordt. Het Overlegorgaan dient dit in goede banen te lei den, waarbij de doelstellingen om te komen tot de status van Nationaal Park centraal staan. Het Overlegorgaan verenigt twintig onafhankelijke organi saties en heeft onder zich twee actieve werkgroepen, waarvan er een voorlichting en educatie in haar portefeuil le heeft. Het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie (IVN) heeft dit voor haar reke ning genomen. Vaarexcursie Een van de stappen die het IVN nam, was het opleiden van gidsen voor rondleidingen in het Nationaal Park. Addy Wartena uit Kattendijke is er een van. „Vorig najaar ben ik begonnen aan deze opleiding. Ik ben al jaren cultuurgids voor de VVV en heb dus behoorlijk wat ervaring. Ik begeleid toch ten door de hele provincie en daar zitten soms ook gebieden bij die met het Nationaal Park te maken hebben. Neeltje Jans is zo'n voorbeeld. De opleiding is in maart al afgesloten en we hebben vorige week nog een vaarexcursie gehad vanuit Yer- seke waar de praktijk van de mosselindustrie te zien was. Voor de Oosterschelde heb ik jammer genoeg nog geen er varing als actieve gids." Dat wil niet zeggen, dat er niets gebeurt rondom het Na tionaal Park. Zomers worden vanuit Burgh-Haamstede ex cursies verzorgd door IVN-gid- sen. Aan deze kant van de Ooster schelde zijn in samenwerking met het NIVON al een aantal wandelroutes uitgezet en er zijn bestaande ANWB-fietsrou- tes. Ook voor sportduikers, die jarenlang in onvrede hebben geleefd met de beroepsvis sers, is nu veel informatie ICT-workshops voor MKB - Het innovatienetwerk voor on dernemers Syntens houdt dit najaar wederom een aantal workshops voor ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf die willen invoegen op de digita le snelweg. Dankzij een forse bijdrage van het ministerie van Economische Zaken in het kader van 'Nederland gaat digitaal' is deelname aan de workshops voor de deelnemers kosteloos Meer informatie voor dezer ICT- cursussen is te vinden op www.nederlandgaatdigitaal.nl en op de site van Syntens, www.syntens.nl/vlissingen. On dernemers die belangstelling hebben voor het volgen van de workshop kunnen zich aanmel den via www.e-zeeland.nl Trein model ruilbeurs - In De Vroone aan de Vereekestraat 74 te Kapelle wordt zaterdag 29 september de Zeeuwse trein model ruilbeurs gehouden. Be halve treinen zijn er deze dag ook model-auto's schaal 1:87 en een testtafel voor wagons en locs aanwezig. De beurs duurt van 10 tot 15.30 uur. De toe gangsprijs is voor volwassenen 3 gulden en voor kinderen 1 gul den. Kinderen uit Japanse be zetting - De vereniging kinde ren uit de Japanse bezetting en Bersiap houdt zaterdag 13 okto ber haar ontmoetingsdag. Deze is in Ontmoetingscentrum Dau- wendaele aan de Vrijlandstraat 51 te Middelburg. Deze dag zijn er lezingen, standjes en boeken verkoop. Deelname aan deze dag kost 7,50 gulden, deelname aan de maaltijd 20 gulden. Op gave moet gebeuren voor 7 ok tober bij J.l. van Leeuwen-Wal- kate, telefoon 0111-401492. Jubileumavond ABVAKA BO - De jubileumavond van de ABVAKABO, afdeling Walche ren, wordt dit jaar gehouden in Hotel Noordzeegalm aan de Zuidstraat in Westkapelle. Op 2 november om 18.30 uur worden de deelnemers verwacht en de avond duurt tot 22.30 uur. Men sen die deel willen nemen aan deze avond moeten zich voor 1 oktober aanmelden bij de AB VAKABO, via André Touten- hoofd, Noordkerkepad 114361 CH Westkapelle, 0118-571520. Kledinginzameling - 'Men sen in nood' houdt 3 en 4 okto ber haar jaarlijkse kledinginza- melingsactie. Hiervoor zijn draagbare kleding, schoeisel, huishoudtextiel en dekens in ge sloten plastic zakken van harte welkom. De opbrengst van de actie gaat naar Kinderstem, het kinderprogramma van Mensen in Nood, waarbij dit jaar de spe ciale aandacht uitgaat naar het thema 'sport en ontwikkelings samenwerking'. Voor meer in formatie over de actie kan men terecht bij C. Braspenning via 0118-634122. Rommelmarkt - Brassband ONDA uit Middelburg houdt za terdag 29 september de Jaarlijk se Grote Rommelmarkt in de Graanbeurs op het Damplein te Middelburg. Van 9 tot 12.30 uur worden allerhande oude spullen aan de man gebracht: glaswerk, meubels, boeken, enz. Er is ook gebak en warme wafels.. Cursus magnetron - De Stichting Educatief Toerisme Zeeland 'Oranjezon' verzorgt weer een cursus "Gebruik van de (combi-)magnetron".De cur sus bestaat uit 2 lessen van 3 uur.Na een korte theoretische inleiding over de basisprincipes van de magnetron is er gelegen heid voor praktische oefening en natuurlijk ook proeven van de gerechten.In beide lessen wordt een volledig menu klaarge maakt, zodat de deelnemers kennis maken met de verschil lende mogelijkheden van de magnetron. Er wordt gekookt, gebakken en gegrild! Per 4 deel nemers staat een combimagne tron ter beschikking. De cursus is zowel interessant voor mag netrongebruikers als voor diege nen die de aanschaf overwegen. De lessen worden gegeven van 17.30 - 20.30 uur op dinsdag 2 9 oktober 2001, plaats: leskeu- ken Toeristisch Centrum Oranje zon, Schoolstraat 4, 4356 BX Oostkapelle. Prijs: f 77,50 voor 2 lessen alles inbegrepen. E-mail: tourist@zeelandnet.nl, Internet: www.zeelandnet.nl/stichting/ora njezon. Inlichtingen en aanmel ding 0118-581507. Snuffelmarkt - Wandelsport vereniging 'Willen is Kunnen' 29 september in het clubgebouw aan de Adr.Coortelaan 1 te Vlis- ingen een snuffelmarkt. aDe op brengst komt geheel ten goede van het materialenfonds, waar uit onlangs alle leden een nieuw trainingspak hebben gekregen. De snuffelmarkt is geopend van 09.00 tot 12.00 uur. Ski-trim - Ter voorbereiding op de wintersport zal vanaf zon dag 7 oktober 2001 wekelijks onder deskundige leiding een ski-trim-uur plaatsvinden.De deelnemers worden aan de hand van specifieke en recre atieve oefenvormen voorbereid op een plezierig en sportief goed verlopende wintersport.Op deze ski-trim zijn ook niet-win- tersporters welkom.De activiteit start op zondag 7 oktober om 10.30 uur vanaf de parkeer plaats bij Skandia Sauna in Vliss ingen. Bij minder geschikt weer wordt uitgeweken naar een overdekte accommodatie. Lezing - In de filmzaal van het Abdijcomplex in Middelburg houdt mevrouw drs. D. Lugtig- heid dinsdag 2 oktober een le zing over de beroemde Zeeuw se tapijten die 400 jaar geleden vervaard zijn ter verfraaiing van het Prinsenlogement in de Ab dij. De lezing begint om 15 uur. Vrienden van het Zeeuws Muse um hebben gratis toegang, ove rige belangstellenden betalen 5 gulden. Aanmelden kan bij Abij Historama tijdens openingsuren, tel. 0118-616448. Eucharistenviering oud-ka tholieken - De oud-katholieke gemeenschap in Zeeland houdt zondag 30 september een kerk dienst in de rooms-katholieke Maria Magdalenakerke aan de Singelstraat te Goes. De dienst begint om 12 uur. Fancy Fair Vlissingen - Ba sisschool 'Het Vlot' houdt zater dag 29 september een fancy fair op de locatie aan de Grote Markt in Vlissingen. Deze dag staat in het teken van Oudhol landse gezelligheid met volop ouderwetse spelletjes, klom pendansles, een rommelmarkt voor en door de kinderen en een rad van fortuin. Verder zijn er al lerlei Oudhollandse lekkerijen te koop. Een deel van de op brengst van de fancy fair gaat naar de Cliniclowns. Fancy Fair Serooskerke - In het kader van de viering van 100 jaar christelijk ónderwijs in Ser ooskerke houdt C.B.S. De Weg wijzer 28 september van 15 tot 21 uur een grote fancy fair. De opbrengst zal worden gebruikt om het speelterrein te reorgani seren. Er is die dag een play back show voor ouderen, koek en zopie, rommelmarkt, ponyrij den, schaats-skeeler ruilbeurs, springkussen en een veiling van oude schoolplaten. Alles vind plaats in en rond de school aan de Wilgenlaan 12 in Seroosker ke. Lezing - De Oudheidskamer Aldegonde opent woensdag 3 oktober het nieuwe seizoen met een lezing door Mieke Meerman over Willem van Oranje. De le zing wordt gehouden in 'Het Bol werk' tegenover Winkelcentrum 'Papegaaienburg' en begint om 20 uur. De toegang is is vrij. foto Anton Dingemanse voorhanden. Momenteel wordt hard gewerkt om de Oosterschelde de felbegeerde status van Nationaal Park te geven. Twee onafhankelijke bureaus zijn bezig met het schrijven van het Beheer- en Inrichtingsplan, waarin vooral de toekomst van het gebied wordt vastgelegd. Nadat alle deelnemers aan het Overleg orgaan hebben ingestemd met dit plan, zal de Minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij het plan goedkeuren. Addy Wartena wacht onder tussen op belangstellenden die zij rond kan leiden in dit unieke natuurgebied. „Want er valt meer over te vertellen dan je op het eerste gezicht denkt." In de periode van 14 tot en met 20 september werden de volgende voorwerpen aange geven bij de Regiopolitie Zee- land:gevarendriehoek, arm band, agenda, 4 brillen, 2 gsm's, 1 klantenkaart, geld, sieraden, bejaardenpas, verze keringspas, ansichtkaart, ANWB-pas, regenbroek, reis- wekker, kentekenplaat, brom fiets, fietsen, step, portefeuil le, 7 portemonnees, 1 ov-jaar- kaart, 12 sleutelbosssen, speelgoed, 1 boodschappen tas, 2 etuis, 1 handtas. Voor nadere informatie kunt u con tact opnemen met de Wal- cherse politiebureaus. Perso nen die goederen reeds als vermist hebben opgegeven hoeven niet te reageren. Deze personen krijgen automatisch bericht. De komende tijd worden er op Walcheren verschillende kle ding- en speelgoedbeurzen gehouden. Hieronder een over zicht van de bij de redactie bekende beurzen. Dinsdag 2 oktober: 15.45 tot 16.30 uur, Peuterspeelzaal de Paddestoel, Van Ginkelstraat 4 Oost-Souburg. Woensdag 3 oktober: 14 tot 15.30 uur, Peuterspeelzaal Ukkepuk, Kerk straat 2 Koudekerke. Donderdag 4 oktober 9.30 tot 13.30 uur, kledingbeurs door Unie van Vrijwilligers afd. Middelburg, De Boog, Herengracht 52 Middelburg. Vrijdag 5 oktober: 15.15 tot 16.30 uur, Peuterspeelzaal 'De Vrolijke Keet', Koepelstraat 31a Serooskerke. Zaterdag 6 ok tober: 9.30 tot 11 uur, Peuterspeelgroep 't Groentje, Oost straat 2c in Sint Laurens. Woensdag 10 oktober: 13.30 tot 14.30 uur, kledingbeurs door 'Kom uit je huis', Ontmoetings centrum Vrijlandstraat Middelburg. Donderdag 11 oktober: 9 tot 14 uur, Gasthuiskerk Lange Delft Middelburg.

de Faam | 2001 | | pagina 9