AWR en WSB gaan verder als R B Wonen Oktober Woonmaand komt er weer aan De Wooakeuze met: KORT KORT KORT KORT KORT KORT HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw Kosten huis omvatten meer dan koopprijs Appartement heeft eigen eisenpakket Veilig lenen is prettiger wonen Het Wilde Wonen weer op internet Bedrijfsresultaten van Bouwfonds dalen P.J.H. van Luijk Wij willen graag in samenwer king met de gemeenten er voor waken dat die dorpjes on leefbaar worden. Soms kun nen wij dan zorgen voor het in stand houden van de faciliteit, terwijl het beheer bij het be drijf ligt. Een voorbeeld hier van is bijvoorbeeld een pin automaat. Of bijvoorbeeld het opknappen van een oud pand, waardoor een dorpsgezicht, haar be schermde karakter behoudt, zoals in Baarland momenteel gebeurt. Naast het feit dat wij hier in betrokken zijn, door ons wo- ningbezit in de kernen, vraagt de rijksoverheid dit ook van ons." De fusie kende een voor bereidingstijd van enkele ja ren. Eind 1999 is de AWR begon nen met de omzetting van haar rechtsvorm. De vereniging werd een stichting, iets waar de leden hun goedkeuring voor moesten verlenen. De derde partner in dit verhaal, de RWS (Regionale Woning bouwvereniging Samenwer king) uit Goes, moest om deze reden afhaken. Haar leden keurden dit af. De eerste daad werkelijke stappen tot een sa menwerking zijn al vorig jaar gezet. Want het is niet enkel een kwestie van het in elkaar schuiven van twee organisa ties, er moesten een flink aan tal hobbels genomen worden. Zoals het opstellen van een ondernemingsplan, waaruit de mogelijkheden, maar ook de bedreigingen gefilterd konden worden. Hierna volgde het sociaal plan en kon gekeken worden naar de daadwerkelijke invulling. „Je krijgt dan met heel veel bestaande structuren te maken die omgevormd moeten wor den" vervolgt van Luijk. „Blij zijn we ook met het feit dat ie dereen in dienst kan blijven. Alle vaste personeelsleden blijven alhoewel taakverande- ringen soms onvermijdelijk zullen zijn, omdat mensen soms bij de afzonderlijke stich tingen hetzelfde werk doen." Een andere kant is natuurlijk die van de gebruikers van deze woningen. Beide stichtingen kennen een platform daarvoor, de Huur dersvereniging Reimerswaal en de Stichting Bewonersraad Borsele. Aan de laatste is ge vraagd om een vereniging te worden. In de jaarvergadering van 9 ok tober aanstaande, zullen de le den zich daarover buigen. Is dit station gepasseerd, dan kunnen beiden ook samen gaan. R B Wonen zal gerund worden door de huidige direc teuren. Een nieuwe taakverdeling zal hiervoor nog afgesproken moeten worden. De raad van Commissarissen houdt weer toezicht op de di rectie. Voor de toekomst zien beide heren nog een flink aan tal taken weggelegd op het ge bied van samenwerking met derden. „Wij willen graag ver ankerd zijn in de samenleving. Dit betekent dat we zullen gaan samenwerken in plat forms, waarin bijvoorbeeld dorpsraadleden of vertegen woordigers van zorginstellin gen plaatsnemen" lichten de heren toe. „We willen geen ge middelde grijze corporatie worden. Het moet prettig zijn om een huis van R B Wonen te hu ren." door Marja Minnaert Per 1 januari 2002 is het zover: de Stichting AWR uit Kruiningen en de Woonstichting WSB uit Heinkenszand gaan samen. Beiden hebben de handen ineengeslagen en gaan verder onder de naam R B Wonen. „Een trendy klinkende naam. die gemakkelijk in de mond ligt" verdui delijken de heren RJ.H. van Luijk en C.J. Krijger, respectievelijk de directeuren van AWR en WSB. „Misschien ook wel een teken van deze tijd, een leuke naam zonder diepere betekenis. En met de tijd meegaan doen wij door deze fusie." De beide stichtingen beheren in totaal zo'n vierduizend wo ningen in de gemeenten Bor sele en Reimerswaal en hou den kantoor in Heinkenszand en Kruiningen. Dit worden woonwinkels, die op de bestaande locaties blij ven. Want de dienstverlening mag er niet op achteruit gaan. Doel van de fusie is juist dat klanten er beter van zullen worden. Voor deze fusie zijn meerdere redenen. De heer van Luijk: „Oorspronkelijk had iedere wooncorporatie zijn ei gen werkgebied. Dat is in de loop der tijd vervaagd. Je ziet nu steeds vaker dat door marktveranderingen, men in eikaars gebied zit. Bijvoor beeld door een samenwerking met een zorginstelling, waarbij wij het gebouw en de exploita tie ervan voor onze rekening nemen en de instelling de zorg verleent. Samen wordt gekeken naar de behoeften en de daarbij aan het gebouw gestelde eisen. Anderzijds zie je ook een aan tal processen in de markt op treden die ook om ingrijpen vragen. Zo kenden we de beel den van rijtjeshuizen die leeg komen te staan. Door de verg rijzing van de bevolking en het toenemend aantal een- en tweepersoons huishoudens, zijn andere behoeften ont staan. Op dat gebied hebben we niet alleen geld nodig voor aanpas singen, maar ook deskundig heid. Als je naar de toekomst kijkt, zie je nog een andere vorm waarin corporaties actief zijn op de markt, namelijk project ontwikkelingen, verkoop van huurwoningen of het opzetten van een klussendienst voor ouderen. Kortom, wij vonden dat de tijd rijp was om samen te gaan." Dorpsgezicht „Daarnaast waren er ook een aantal andere redenen waar om wij tot elkaar kwamen',' ver telt de heer Krijger. „De leef baarheid van het platteland bij voorbeeld. In totaal beheren wij huizen in 22 woonkernen en een flink aantal daarvan worden bedreigd in hun voor zieningen niveau. C.J. Krijger Steeds meer mensen genieten van woonwin- kelen. In oktober, de nationale woonmaand, doen de meeste woonwinkels veel aan mooie sfeerpresentaties. Ze komen met leuke ideeën voor het creëren van een persoonlijke woon sfeer. Op maandag 1 oktober wordt het offi ciële startsein van 'De Nationale Woonmaand Oktober 2001'. Tijdens deze landelijke promo tiecampagne voor de interieurbranche staat de woonmode najaar 2001 winter 2002 cen traal. De nieuwste kleuren, materialen en producten worden gepresenteerd in vier woonsferen Country western. Glamour chic. City classic en Camp site. Tijdens de Nationale Woon maand wordt het Woonmode Stylingboek 2002 weggege ven bij besteding van een be paald bedrag. De nieuwste uitgave van het Nederlands Perscentrum Wonen bestaat uit een stylingboek, agenda en een schetsboek. In het stylingboek kin je alles lezen over de Woonmode, met in-' formatie over de belangrijk ste woonsferen en noviteiten op interieurgebied. De woonagenda bevat onder andere een overzicht van alle woon- en tuinevenementen in Nederland. Met het schetsboek kunnen creatieve ideeën worden uit gewerkt door middel van col lages, schetsen en platte gronden. Het Woonmode Stylingboek is verkrijgbaar in de circa 2.000 woonwinkels die deel nemen aan de Nationale Woonmaand Oktober 2001. De website van het Neder lands Perscentrum Wonen (www.perscentrumwonen.nl) bevat een aparte rubriek over de Nationale Woonmaand met per 1 oktober een over zicht van alle deelnemende woonwinkels. Zowel voor onze kleding als voor ons interieur laten we ons inspireren door de nieuwste (woon) mode trends. Zelfs met een paar kleine accessoires heb je al snel een groots effect. En geholpen door kleurrijke woonbladen, bruisende woonbeurzen, lifestyle meta morfoses op televisie Èn sfeervolle woonwinkels wordt het makkelijker en leu ker om te doen. De komende wintermaanden staat de Woonmode weer bol van de noviteiten en ontwik kelingen op interieurgebied. Deze trendprognose van het Nederlands Perscentrum Wo nen laat de belangijkste sfeerinrichtingen zien die ons interieur het aankomende seizoen beïnvloeden. Een lei draad voor iedereen die op zoek is naar een persoonlijk woonsfeer. - Basiskamp Het Country Western huis is een basiskamp waar alles voorradig is om het hele weekend 'er tussen uit' te zijn. Door de vormenmix is het interieur niet saai maar straalt het juist een heerlijke rust uit. Het interieur nodigt uit om lekker te ontspannen na een flinke bergwandeling. Voor de inrichting zien we veel pure materialen die zo uit de natuur komen. Lichte houtsoorten zachte wollen en linnen stoffen, bedrukt leer en huiden, gevlochten riet, papier en karton. De meeste materialen heb ben hun natuurlijke kleur be houden, waardoor een ton- sur-ton kleurenpolet ontstaat van wit-, grijs- en bruintinten. Op de vloer zorgt het wollen structuurtapijt voor een zach te, stoere basis. We raken gewend aan min der -en lage meubels en ver zamelen handgemaakte ob jecten, zoals de schemerlamp met een poot van bij elkaar gebonden takken, omwikkeld met grof touw. De met vilt gestoffeerde zitelementen en suède poefjes lenen zich uit stekend voor een flexibele in richting die wordt aangepast al naar gelang het aantal be zoekers; van een losse op stelling tot één grote zithoek of extra iogeerbed. City Classic De komende wintermaanden worden bij City Classic de klassieke kleuren wit en zwart gecombineerd met de nieuwe accentkleuren roest, camei, tabak, terra en fris groen. Ook de kracht van zachte ma terialen ('softwear') wordt herontdekt. Door het toepas sen van zachte stoffen in war me tinten wordt dit minima listische interieur aange naam. Veel fabrikanten haken in op deze tendens en presenteren slaapconcepten met volledig gestoffeerde bedden, bijpas sende poefjes en banken. Ook de hoogte van het bed is lager dan normaal en hier door past het slaapgedeelte mooi bij het fitgedeelte in de multifunctionele leefruimte. Lage tafels, banken en fau teuils creëren de informele lounge sfeer waar veel men sen naar op zoek zijn. Omdat de vloer vaak hard is (beton, glas of steen) fijn op maat gemaakte karpetten een goe de manier om het fitgedeelte en het slaapgedeelte te 'ka deren' en tegelijkertijd meer comfort te krijgen. Voor meer privacy worden voor de hoge ramen stoffen panelen of ka- merhoge lamellen opgehan gen. (Advertentie) ■4*% http:/,'ieeland.woonketue.nl Wie voor zichzelf heeft berekend dat een koopwoning van (bijvoorbeeld) fl. 300.000,- financieel haalbaar is, moet niet vergeten dat er aan het kopen van een huis nog meer kosten kleven. Kosten die gemiddeld oplopen tot tien procent van de koopsom. In dit voorbeeld komt dit dus op fl. 30.000,- ex tra. Flink bezuinigen op deze kosten is geen optie, want de meeste zijn wettelijk verplicht of onafwendbaar: de over drachtsbelasting 6%) en notaris- en kadasterkosten voor de eigendomsakte. Verder zijn er kosten in verband met de fi nanciering: notaris- en kadasterkosten voor de hypotheekak te, taxatiekosten en afsluitprovisie voor de hypotheek. Even tueel kan men te maken krijgen met courtage voor de make laar en kosten verbonden aan de Nationale Hypotheek Ga rantie. Bij een nieuwbouwhuis is een deel van deze kosten voor re kening van de verkoper, maar dan moet er weer rekening gehouden met hypotheekrente tijdens de bouw. Goed nieuws is er ook. De fiscus helpt namelijk mee een aantal van deze onkosten financieel te dragen.In het jaar dat de hy potheek is afgesloten zijn de notariële kosten (inclusief btw) van hypotheekakte en kadastrale rechten, de afsluitprovisie (tot een maximum), taxatiekosten, bemiddelingskosten en kosten voor het aanvragen van NHG, kosten voor hypo theekadvies verhuiskosten (wie voor het werk moet verhui zen), oversluitkosten (wie overstapt op een andere hypo theek), boeterente (als meer wordt afgelost dan is toege staan) en bouwrente (geldend voor de bouwperiode na het moment van aankoop) namelijk aftrekbaar. Bij het kopen van een appartement zijn een aantal extra za ken waar de aspirant-koper op moet letten. In principe wordt namelijk niet het appartement, maar een appartementsrecht gekocht. De koper van het appartement koopt er tevens een deel van het gebouw met de gemeenschappelijke voorzieningen en de bijbehorende technische installaties. Kijk, voor het kopen van zo'n appartement, dus goed naar eventueel achterstallig onderhoud van zaken als trappen, gangen en liften, want uiteindelijk moet er aan het herstel hiervan ook worden meebetaald. Een appartement is onlosmakelijk verbonden met een ver eniging van eigenaren. Controleer voor de koop hoe deze vereniging fungeert en maak -indien mogelijk- kennis met de bestuursleden hiervan om een beeld te krijgen van de bewo ners en hun visie op hun directie woonomgeving. Stichting Keurmerk Hypotheek Bemiddeling (SKHB) heeft haar internetsite, www.skhb.nl, vernieuwd en biedt nu de mogelijkheid om on-line te berekenen hoeveel er verant woord geleend kan worden op basis van het inkomen. Alle geldverstrekkers hanteren berekeningsprogramma's om te bepalen hoeveel iemand kan lenen. Een half jaar geleden waarschuwde SKHB reeds dat er een wildgroei van dergelijke programma's is ontstaan, waarbij de uitkomsten zeer uiteenlopend zijn. Bij eenzelfde inkomen kon in het ene geval maar liefst fl. 100.000,- meer geleend worden dan in het andere geval. Het programma op www.skhb.nl is als referentie voor 'verantwoorde woonlas ten' betrouwbaar, want er ligt grondige research van het Na tionaal Instituut voor Budgetvoorlichting (NIBUD) aan ten grondslag. Stichting Keurmerk Hypotheek Bemiddeling is een onafhan kelijke stichting die hypotheekbemiddelaars toetst op des kundigheid, betrouwbaarheid en kwaliteit van dienstverle ning. Wanneer aan alle 27 eisen wordt voldaan, ontvangt een bemiddelaar het Keurmerk en wordt vervolgens jaarlijks opnieuw getoetst. Meer informatie over het Keurmerk Hypo theek Bemiddeling en Keurmerkbedrijven is te vinden op www.skhb.nl of informatienummer 0900-202 77 22 (44 ct p/m). In 1998 organiseerde de Stichting Jonge Architecten Prijs sa men met de Bond van Nederlandse Architecten [BNA] en sponsor Audi de prijsvraag 'het Wilde Wonen'. Tot en met eind 1999 konden de resultaten van die prijsvraag worden bekeken op www.wiwo.net. Omdat deze site op 1 januari 2000 werd opgeheven heeft Ar- chitectenWerk - op verzoek van een aantal deelnemers van toen - besloten de informatie betreffende de 58 plannen, de winnaars, de achtergronden, de jury etcetera weer op het net te zetten. Dit keer is alle informatie te vinden oo www.architecten- werk.nl/wiwo. Interessant onderdeel is het beroemde NRC- interview uit april 1997 van Bernhard Hulsman met Carel Weeber onder de titel 'het Wilde Wonen', waar de complete hype van de groeiende bewonersinvloed uiteindelijk mee is begonnen. De directie van Bouwfonds gaf begin dit jaar al aan dat de productie van woningen vertraging zou oplopen en daarmee de bedrijfsresultaten zouden teruglopen. Uit de eerste half jaarcijfers van Bouwfonds blijkt nu dat een lager resultaat is behaald dan in dezelfde periode in 2000. De opbrengsten kwamen uit op 68,9 miljoen euro, een da ling van 12,5 miljoen. Lagere belastingdruk liet de nettowinst van Bouwfonds wel stijgen met 9 miljoen euro naar 49,8 mil joen. De omzet daalde wat van 159,7 miljoen euro naar 158,7 miljoen. Bouwfonds wijt de dalende bedrijfsresultaten ge heel aan het achterblijven van de productie van huizen. De orderportefeuille is weliswaar zeer groot, maar vertragin gen door de toenemende complexiteit van procedures stag neren de bouw. Bouwfonds verwacht dat de vertragingen in de productie van de nieuwbouwwoningen in de tweede helft van dit jaar worden ingelopen. x

de Faam | 2001 | | pagina 23