Nationale Brandpreventieweek Vluchtplan redt levens. Doe mee aan de prijsvraag: Win 10.000,- •x 365 dagen per jaar. Volendam, Enschede Beelden in de media, uitgebreide berichtgeving en onderzoekscommissies hebben ons duidelijk gemaakt dat er in Nederland nog heel wat te verbeteren is wat betreft brandveiligheid. Maar niet alleen bij grote rampen zoals deze, ook in uw eigen huis kan het beter. Bij meer dan 60% van de woningbranden zijn wij zelf de veroorzaker. Bescherm uw huis tegen uzelf. Ga vandaag nog aan de slag om te controleren hoe brandveilig het bij u thuis is en wat u allemaal zelf kunt doen om het te verbeteren. Voor uzelf en uw huisgenoten. U staat er niet alleen voor. De Nationale Brandpreventieweek helpt u graag daarbij. Deze week is namelijk een initiatief van enkele toonaangevende organisaties op brandveiligheidsgebied die hun krachten en kennis hebben gebundeld, zodat u weet waar u terecht kunt voor al uw informatie over brandveiligheid en -preventie. In de week van 5 tot en met 13 oktober 2001 (maar natuurlijk ook daarbuiten) vragen wij samen met de brandweer uw aandacht voor de gevaren en gevolgen van brand thuis en de noodzaak om brandpreventieve maatregelen te nemen. Het thema van de week is Vluchtplan. Weet u hoe u uw huis moet ontvluchten als u bij brand niet via de voor- of achterdeur naar buiten kunt? De Nationale Vluchtplan Actie biedt u informatie over het maken van een vluchtplan en geeft praktische tips. Bovendien maakt u ook nog eens kans op 10.000 gulden (4538 euro). Maar de echte hoofdprijs is natuurlijk uw leven en dat van uw huisgenoten. Ook onze redactie ondersteunt het initiatief van de Nationale Brandpreventieweek van harte, daarom kunt u op deze pagina lezen over allerlei zaken die uw eigen veiligheid kunnen verbeteren. Nationale Brandpreventieweek: 5 tot en met 13 oktober 2001 U heeft 10 se] Liggen de fotj jjlluw huis te verlaten. lÉfen handbereik? Een ech n'brai vertelt over de brand die hun leven ingrijpend heeft veranderd. Het herstel van inden aan armen en handen verloopt gelukkig voorspoedig. Echter, de angstdromen plop. "Hoewel het voor ons goed is afgelopen, droom ik 's nachts dat we ons jis niet heelhuids kunnen verlaten", vertelt de geëmotioneerde vrouw. Getekend ingrijpende ervaring hebBèn ze.hun huis goed beveiligd en weten nu wel Sn doen, zodat een eeheyentuéje volgende brand hen niet meer kan. Ms Wilt u zich ool< niet laten verrassen door Ijt^nd in huis èn bent ujbéreid actie voor te ondernemen? Het nemen van enkele eenvoudige voorzorg maatregelen kaïj uw leven en dat van uw huisgenoten redden.Vraag om informatie bij uyv plaatselijke brandweer,£1Üj1< op www.brandgevaar.nl én Ie krantenpagina aandachtig door. Brand in huis overkomt ons niet?! Tenminste dat denken we bijna allemaal. En om die reden laten we belangrijke voorzorgsmaatregelen zoals het plaatsen van rookmelders of het vrijhouden van vluchtwegen achterwege. En ook al heeft u wel een rookmelder die u waarschuwt, dan heeft u waarschijnlijk geen idee van de snelheid waarmee vuur zich verspreidt en hoe moeilijk het dan is om tijdig uit je huis te ontsnappen. Daarom wijst de brandweer tijdens de Nationale Brandpreventieweek 2001 op het belang van het maken van een vluchtplan en het regelmatig oefenen daarvan. Een vluchtplan is Een verzameling afspraken die u samen met uw huisgenoten maakt voor het geval er brand uitbreekt bij u thuis. Speciale vluchtmiddelen kun nen de mogelijkheden om te vluchten aanzienlijk verbeteren. Maar voordat u überhaupt aan vluchten bij een brand thuis toekomt, moet u natuurlijk wel eerst gewaarschuwd zijn door uw rookmelder(s). Dus koop er vandaag nog een! In een vluchtplan legt u de volgende zaken vast Vluchtroutes Geef op een plattegrond van uw huis aan wat de snelste en gemakkelijkste vluchtroutes zijn. Bedenk ook een tweede vluchtroute voor het geval de eerste niet meer begaanbaar is. Een goede vluchtroute gaat van boven naar beneden (in verband met opstijgende rook) en bij voorkeur naar de straatzijde (zodat u gezien wordt en hulpverleners u kunnen bereiken). De beste plekken om het huis te verlaten zijn de normale uitgangen: de voordeur en de achterdeur. Zorg voor vluchtmiddelen zoals een uitwerpladder als u via een vluchtroute van hoger gelegen verdiepingen, (dak)raam of balkon moet vluchten. Verzamelplaats Spreek af op welke centrale plaats u elkaar ontmoet na de vlucht. Kunt u uw huis niet meer verlaten, spreek dan af in een vertrek aan de straatzijde van het huis. Dan is de kans groter dat u gevonden en gered wordt Taakverdeling Spreek af wie zich bij brand voor de kinderen, minder validen en huisdieren zorgt. Bepaal wie de sleutels beheert en het aanspreekpunt is voor hulpverleningsdiensten. Bij brand is uw huis een doolhof. Zorg voor een vluchtplan. Meer informatie over het vluchtplan (en vooral het voorkomen van brand) komt u tegen op internet www.brandgevaar.nl en in de brochure Brand! Tips en een checklist (gratis) te verkrijgen bij de Servicedesk van Consument en Veiligheid telefoon: (020) 51 I 45 67. Ook uw plaatselijke brandweer zal u graag adviseren. Hulpmiddelen bij het vluchten Vluchtmiddelen helpen u te vluchten als vluchtroutes niet meer begaanbaar zijn. Er zijn verschillende soorten. De meest praktische en gangbare is de uitwerpladder. Dit is een opvouwbare ladder gemaakt van touw, stalen ketting of staalkabel. Ook is een rookmelder met een ingebouwd ontsnappingslicht in de handel verkrijgbaar. Als het alarm afgaat markeert dit licht de ontsnappingsroute. De krachtige lichtbundel doordringt de rook. Beiden zijn verkrijgbaar bij de grote DHZ- zaken en bouwmarkten. Een goed vluchtplan kan levens redden.Vraag daarom extra informatie aan over het maken van een vluchtplan. Dat kan op twee manieren: avul de bon hiernaast in en u ontvangt de gratis Actiefolder Vluchtplan, of; b. surf naar www.brandgevaar.nl. Lees ook op de site of in de folder hoe u in de prijsvraag van de Nationale Vluchtplan Actie kunt meedingen naar een prijs van f. 10.000,-. De prijsvraag test middels eenvoudige vragen uw kennis van het maken van een vluchtplan. Onder de goede inzenders zal het bedrag van f. 10.000,- verloot worden. Nationale Vluchtplan Actie Naam m/v Adres Postcode Plaats Email Telefoon Plak de bon op een briefkaart of stuur hem in een envelop aan: de Brandwonden Stichting Postbus 1015 1940 EA Beverwijk. Sluiting 16-11-2001 De Nationale Brandpreventieweek wordt ondersteund door het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties en mede mogelijk rWTVir gemaakt door sponsors: Univé Verzekeringen, brandverzekeraar U L- Oy van oudsher, en, First Alert, fabrikant van brandbeveiligings producten. First Alert Markante punten Zorg dat iedereen in huis weet waar (reserve-)sleutels van in ieder geval voor- en achterdeur te vinden zijn, waar de blusmiddelen zich in huis bevinden en hoe ze werken, En, waar de hoofdafsluiters van gas, elektra en water zich bevinden. Verstandig vluchten Waarschuw bij brand direct uw huisgenoten en vlucht via de afgesproken vluchtroute. Blijf tijdens het vluchten laag bij de grond. Sluit als het kan deuren en ramen achter u. Bel de brandweer. 1-1-2. Gebruik geen lift en ga direct naar de afgesproken verzamelplaats. Geef de brandweer informatie en de voordeursleutel. Tips Hoe eerder een brand ontdekt wordt, hoe beter. Dus als u nog geen rookmelder(s) heeft: koop er vandaag nog een! Vlucht, als het u niet lukt een beginnende brand binnen een halve minuut te blussen! Betrek vooral kinderen nadrukkelijk bij uw vluchtplan. Leg ze duidelijk uit wat de bedoeling is en wat er van ze verwacht wordt. Houd regelmatig een brandoefening met uw huisgenoten. Zo kunt u controleren of uw vluchtplan klopt, of bijgesteld moet worden. Probeer eens geblinddoekt uw woning te verlaten. Maak er een gewoonte van de gebruiks aanwijzing van uw blusmiddelen regelmatig door te nemen (bijvoorbeeld, iedere vrijdag de 13e). Thuistest brandveiligheid, een beknopte checklist. 1Is uw huisnummer duidelijk te zien vanaf de straat? 2. Staan uw brandbare schoonmaakmiddelen op een veilige plaats? 3. Wordt uw schoorsteen minstens eenmaal per jaar geveegd? 4. Wordt uw CV/geiser eenmaal per jaar gecontroleerd en schoongemaakt! 5. Maakt u regelmatig het filter van uw afzuigkap schoon? 6. Laat u uw apparatuur wel eens stand-by staan? 7. Liggen er bij u snoeren onder het tapijt? 8. Staan uw kaarsen op brandgevaarlijke plaatsen (bijvoorbeeld, bij gordijnen, op grijphoogte voor kinderen)? 9. Kunnen kinderen bij u thuis bij lucifers en aanstekers komen? 10. Heeft u een rookmelder! I I. Heeft u een blusdeken in huis? 12. Heeft u een uitwerpladder in huis 13. Heeft u een vluchtplan? 14. Oefent u uw vluchtplan regelmatig met uw huisgenoten? 15. Zijn er afspraken gemaakt over wie voor kinderen, minder validen en huisdieren zorgt bij brand? 16. Is uw vluchtroute vrij van obstakels (fietsen, kinderwagens, bierkratjes, etcetera)? 17. Zijn uw deuren snel te openen, hangen uw sleutels op een vaste plek? 18. Weet u hoe u het beste kunt handelen bij brandwonden? 19. Reikt u wel eens met wijde kleding (bijv. ochtendjas) over uw fornuis? 20. Heeft u isolatiemateriaal met brandvertragende eigenschappen! 21Gebruikt u bij het afbranden van verf een gasbrander? 22. Zijn uw gasleidingen getest op eventuele lekkages? JA JA JA JA JA NEE NEE NEE NEE NEE NEE ajA NEE JA NEE OJA NEE JA JA JA JA JA JA JA JA JA JA NEE JA NEE JA NEE NEE NEE NEE NEE NEE NEE NEE NEE JA NEE JA NEE Kiest u het meeste voor de eerste antwoordmogelijkheid? Dan gaat het de goede kant op met de brandveiligheid bij u thuis.Voor een uitgebreidere checklist voor uw woning surft u naar www.brandgevaar.nl of vraagt de brochure Brand! Tips en een checklist aan bij de Servicedesk van Consument en Veiligheid, (020) 51 I 45 67. Ook uw plaatselijke brandweer zal u graag adviseren. Folders en brochures: Brand! Tips en een checklist (verkrijgbaar bij de Servicedesk van Consument en Veiligheid). Brandwonden-wijzer (voor f. 9,95 verkrijgbaar bij elke apotheek). Ook uw plaatselijke brandweer heeft altijd diverse brochures en folders. Servicedesk Met vragen over brandveiligheid kunt u bellen met Consument en Veiligheid: (020) 511 45 67 maandag t/m donderdag van 9.00-16.00 uur, vrijdag van 9.00 - 13.00 uur. Internet www.brandgevaar.nl www.brandweer.nl/brandpreventieweek Organisaties nuttige adressen Brandweer bij u in de regio of gemeente Nederlandse Brandwonden Stichting Postbus 1015, 1940 EA Beverwijk Tel (0251) 275555.www.brandwonden.nl Nederlands Instituut voor Brandweer en Rampenbestrijding (NIBRA) Postbus 7010,6801 HA Arnhem. Tel (026) 3552400, www.nibra.nl De Nationale Brandpreventieweek is een initiatief van het Nederlands Instituut voor Brandweer en Rampenbestrijding, Consument en Veiligheid, de Nederlandse Brandwonden Stichting en de brandweer. r v

de Faam | 2001 | | pagina 21