Douchen en baden wordt steeds comfortabeler Het glas heffen of een slaapje doen in de nieuwe badkamer Badkamer Design Award 2002: valt uw badkamer in de prijzen? Slimme badkamer rukt snel op Boven: Het rechthoekige bad Ancona met in het midden de nieuwe overloop. Rechts: De compacte douchecabine met rechtsbovenin een kantelend plateau, dat ter plaatse van het uitklapbare bankje een waterval laat storten. Er zit steeds meer beweging in ons huis. De grenzen tussen traditioneel gescheiden ruimtes vervagen en eens zo aparte functies gaan zich meer en meer vermengen. De barrière tussen de keuken en de woonkamer was al enige tijd gele den geslecht. Via de keukenhoek en de open keuken heeft de woonkamer, ook bekend als living, er intussen een nieu we dimensie bij gekregen. Het interieur van de keuken is daarmee ook veel welvarender van uiterlijk geworden om de visuele confrontatie met eethoek en bankstel aan te kunnen. Een krantje lezen in de keuken kan inmiddels net zo goed als in de woonkamer. De koffie is er onder handbereik en de ijskast ook. Maar daarmee zijn we nog lang niet aan het eind. Een paar jaar geleden deed zich eenzelfde huwelijk voor tussen slaapkamer en badkamer. Sanitairspecialisten noteerden nogal wal verbouwingen van de badkamer, waarbij er soms een open verbinding tussen slaapka mer en badruimte gewenst was. Veelal ook wordt een vrijkomen de kamer als badkamer benut met hetzelfde resultaat, zij het op wat ruimere schaal. Een grotere badkamer in complete symbiose met de slaapkamer. Comfort Deze ontwikkelingen leiden ook een nieuw tijdperk van com fortabel wonen in. Het uitslui tend functioneel gebruik van de badkamer als een ruimte om het lichaam te reinigen is daarmee definitief afgesloten. Er wordt nog wel gereinigd, maar inmid- Eeri houten vloer en een comfor tabel zitbankje, dat een plekje vindt onder de wastafel, maken het verblijf in de badkamer extra comfortabel. dels gebeurt er veel meer in de badkamer. Een goed glas In de badkamer kan je ook zonder enige schaamte een goed glas drinken, dat zijn plaats op de (brede) badrand of een aldaar geïnstalleerd plateau heeft gevonden. Een hapje erbij hoeft niet in het water te vallen. Dezelfde krant als uil de keuken lees je, nog juist boven het waterpeil, buitengewoon prettig en er kan desgewenst ook een goed gesprek worden gevoerd. Televisie is geen probleem. Inte gendeel, bij een wat saaier ver loop van de gebeurtenissen op het scherm kan je zelfs een uiterst bevredigend dutje doen. Avontuur Daarmee is de cirkel rond. Eigenlijk kan je inmiddels in alle in huis beschikbare ruimten acti viteiten ontwikkelen, die het wonen uiterst comfortabel en in zekere zin avontuurlijk maken. Activiteiten uit woonkamer en slaapkamer verplaatsen zich moeiteloos naar de badkamer, mits die daarop enigszins is inge richt. De keuken is al meer dan koken alleen. Maar de overstap van het huiselijk leven naar de badkamer is toch nog revolutio nairder. Daarvoor moeten we tenminste terug tot de Romeinen. Rustbank De fabrikanten van sanitair en accessoires hebben, zoals telver- Heeft u vorig jaar of dit jaar een nieuwe badkamer laten installe ren of gaat dit in de loop van de komende maanden nog gebeu ren? Dan kunt u zich tot 15 oktober aanstaande aanmelden om mee te dingen naar de Badkamer Design Awards 2002. Volledig ingerichte badka mers worden voor deze twee jaarlijkse prijs door een onafhan kelijke jury beoordeeld. De win nende badkamers worden op 2 en 3 februari 2002 aan het publiek gepresenteerd in de Utrechtse Jaarbeurs tijdens de consumentenbeurs "Baden in Holland". Ze worden daar op ware grootte nagebouwd. Drie categorieën De aangemelde badkamers worden beoordeeld in drie ver schillende categorieën, te weten badkamers met een oppervlakte van maximaal 4 vierkante meter, van 4 tot 9 vierkante meter en groter dan 9 vierkante meter. De badkamers moeten gebouwd zijn tussen oktober 1999 en oktober 2001. Ze kunnen bij de stichting Badkamer Design Award wor den aangemeld door eigenaren (opdrachtgevers), Sanitair- specialisten/erkende installatie bedrijven, (interieur)-architecten en aannemers. Jurering gebeurt op basis van criteria als functionaliteit, origi naliteit, ergonomie, comfort, materiaalgebruik, prijs/kwali teitsverhouding, energieaspecten en onderhoud. Opdat de meestal niet zichtbare technische kwali teit van de installatie gewaar borgd is, moet de badkamer door een Sanitairspecialist® of erkend installatiebedrijf geïn stalleerd zijn. Plattegrond De inzendingen moeten verge zeld gaan van een plattegrond, interieurfoto's en een toelichting op de gebruikte materialen. De jury maakt aan de hand van deze gegevens een selectie. De gese lecteerde badkamers worden door de jury ter plaatse beoor deeld. De eigenaars van de winnende badkamers ontvangen een geld prijs van fl. 1.000.-, ontwerper, installateur en eventueel aanne mer ontvangen een oorkonde en een trofee. Een brochure met reglementen, voorwaarden en aanmeldingsfor mulier kan worden aangevraagd bij Gerlies Mineur, secretariaat Badkamer Design Award in Den Haag, telefoon 070-314.1848. Vooral opvallend is, dat sauna's en stoomcabines, de laatsten al dan niet in combinatie met de douche, steeds kleiner en gemakkelijker toepasbaar wor den in een beperkte ruimte. Helemaal nieuw is dat de sauna haar (meestal houten) besloten heid verliest: uit Duitsland komt nu een sauna met doorzichtige glazen wanden. Waterval Om te demonstreren hoe klein het kan heeft een fabrikant een douchecabine ontworpen, waar van de reeks van verschillende functies - behalve het gewone douchebad - onder andere een stoombad met aromatherapie, massage-douches, een heuse mini-waterval en nog andere geavanceerde technieken bevat. Dat alles vindt plaats op een oppervlakte van nog geen meter in het vierkant en is dus uiterma te geschikt voor plaatsing in een krap bemeten badkamer. Slimme zuil Ook voor toepassing in een kleine badkamer is het concept van de Solitude, een zuil waar- De multifunctionele zuil, waar aan verschillende badfuncties zoals wastafel, douche, spiegel en diverse accessoires kunnen worde i gekoppeld. aan, op een uiterst gering opper vlak, verschillende badkamer functies kunnen worden gekop peld. Aan de slanke zuil vinden de wastafel, de douche - inclu sief douchewanden -, een spie gel, verlichting en verschillende accessoires gemakkelijk een plaats. Zeer inventief is een douche armatuur, dat in een handom draai van hoofddouche kan wor den omgevormd tot een dubbele zijdouche, waardoor ingewikkel de en kostbare apparatuur voor dat doel overbodig wordt. Ook nieuw op de markt zijn douchewanden, waar je door een slim doorgeefluik je handdoek van een houder kunt pakken. Daarmee wordt veel nattigheid vermeden. Norman Foster Een andere noviteit van dit voorjaar is het complete badka merprogramma, dat de beroem de architect Norman Foster ont wierp. Foster, die zijn over de gehele wereld gevraagde ont werpen voor gebouwen meestal in staal ontwerpt, koos voor zijn badkamer ronde vormen in glan zend witte keramiek en kunst stof. Het complete programma stond eind maart op de grootste sanitairbeurs ter wereld, de ISH in Frankfurt te k*jk. Daar was Roestvast staal met een wengé omlijsting geeft de badkamer een typisch woonkarakter. wachten was, niet stilgezeten bij het nauwkeurig volgen van de wensen van de consument voor het nieuwe badleven. Dus zijn er tal van kleine comfortabele pro ducten verschenen,, zoals kus sentjes voor op de badrand, al eerder genoemde plateaus voor de drankjes en kleinschalig meu bilair, dat het verblijf in de bad kamer veraangenaamt. Ook de eerste speciaal voor de badkamer vervaardigde rustbanken zijn gesignaleerd. Belangrijke ont wikkelingen zijn verder de intro ductie van steeds huiselijker materialen, zoals houten vloeren en gestucte wanden, ruimte voor fitnessapparaten en de mogelijk heid voor het inrichten van stoomcabines en sauna's. Op naar het nieuwe badleven dus. U hoeft zich niet geremd te voelen door gebrek aan moge lijkheden, want die zijn er in overvloed. De prijswinnaar in de grootste categorie van de Badkamer Design Award 2000: een badkamer in glas en roestvast staal in het Gelderse Horssen. Heeft u ook plannen om uw badkamer te veranderen en wilt u daarvoor graag inspiratie opdoen, dan is de uitgave 'Bron van inspiratie, ideeën voor uw bad kamer' onmisbare kijk- en leesstof. Het. boek beval, tientallen tekeningen en plattegronden van badkamers van de hand van de (interieur-) architecten Jan des Bouvrie, Dirk-Jan Broekhuizen, Joop Gerards, Bas Gremmen en Roy de Scheemaker. Hun ontwer pen zijn gerangschikt naar grootte. Zo vindt u een serie badkamers in afmetingen tot 4 vierkante meter, een serie van 4 tot 9 vierkante meter en één van groter dan 9 vierkante meter. De uitgave is gratis en kan wor den afgehaald bij elke Sanitair specialist®. De adresgids Sanitair met een lijst van alle ruim 800 Sanitairspecialisten in Nederland én een waardebon voor de 'Bron* kunt u aanvragen bij de stichting Verwarming Sanitair, postbus 256, 2150 AG Nieuw Vennep of kijk even op internet, www.sani- tair.org. ook nog hel perfect rechthoekige bad Ancona te zien, uitgerust met een nieuwe overloop, die er voor zorgt dat het 'waterpeil' in het bad centimeters hoger kan staan dan bij een gebruikelijke overloopcombinatie. Het dubbele douche-armatuur, dat - naar beneden geklapt - dienst doet als zij-douche. Douches en baden worden steeds comfortabeler. Europe se sanitairfabrikanten brengen dit voorjaar weer een reeks van nieuwe en verbeterde pro ducten op de markt, die onze badkamers verder brengen op het gebied van techniek en comfort.

de Faam | 2001 | | pagina 17