Lijstenmakerij dicht maar niet verdwenen J Darter opent dartszaak in Vlissingen Warme bakkers zetten deuren open De Klussenier doet aan inbraakpreventie T Woensdag 26 september 2001 FAAM/VLISSINGER 13 De lijstenmakerij aan de Vlasmarkt in Middel burg is na 18 jaar gesloten. Voor de klanten van deze zaak is er echter goed nieuws, want Agnes Janse, eigenaresse en lijstenmaakster is een samenwerking aangegaan met EXPO, de zaak voor posters, lijsten, kaarten en geschen ken aan de Lange Delft 52. Op dit adres is Ag nes sinds 1 september dagelijks te vinden om haar oude werk op een nieuwe plek voort te zetten. Conculega's „De Vlasmarkt was eigenlijk niet meer zo'n goede plek voor mijn bedrijf", vertelt Ag nes. „De winkels die er eerst waren maakten steeds meer plaats voor restaurants en cafés, zodat er ook minder winkelende mensen kwamen. Er was al een vorm van sa menwerking met EXPO, soms leenden we dingen van elkaar en we stuurden ook wel klan ten naar elkaar door. Mijn werk is wat meer klassiek zou je kunnen zeggen, terwijl EX PO wat moderner inlijstwerk verricht." Reinier Volkersz, ei genaar van EXPO, heeft een prachtige kreet bedacht voor deze vorm van samenwerking. „Wij waren vroeger 'concule ga's', zegt hij. „En nu zijn we collega's geworden en daar ben ik erg blij mee." Agnes Janse heeft het vak in de praktijk geleerd. Van af en toe een handje toesteken wist zij zich langzaam maar zeker te ontwikkelen tot een deskun dig lijstenmaker. „De vorige eigenaar van de lijstenmakerij op de Vlasmarkt was een ken nis van me, die ik wel eens hielp en eigenlijk ben ik er zo langzamerhand ingegroeid. We hakten zelf motieven in lijsten. Maakten en decoreer den passe-partouts. Maakten schilderijen schoon en deden restauratiewerk. Het glas werd, ook door ons zelf gesneden. Ik kan dus, zonder overdrijving, zeggen, dat ik het ambacht van lijstenmaker in de praktijk heb geleerd", vertelt Agnes, die eigenlijk lerares naaldvak ken is. Een Rembrandt heeft ze nooit aangeboden gekre gen om in te lijsten maar aan leuke verhalen rondom haar werk ontbreekt het niet. De kroon op het werk is voor haar een laaiend enthousiaste klant. „Ik heb eens een werk van de Spaanse kunstenaar Ripolles ingelijst en dat stond in de etalage. Een Duits echt paar, met vakantie in Zeeland, was daar helemaal weg van. Ze kochten het zonder zich te bedenken en waren helemaal in hun element. Dat is natuur lijk fantastisch." Maar ook het adviseren van klanten is voor de lijstenmaakster heel be langrijk. „Sommige mensen vragen alleen maar om een lijstje. Maar ik probeer altijd wat meer te weten te komen, bijvoorbeeld over de inrich ting van hun huis, want daar moet het uiteindelijk inpassen. Overigens willen mensen niet alleen maar schilderijen inlijs ten. Er is een tijd geweest, dat ik 7 a 8 borduurwerken per week had. Ook heb ik doopjur ken ingelijst en T-shirts en krantenknipsels." Reinier Volkersz en Agnes Janse zijn nu collega's. zighoud met een wat moder nere manier van inlijsten, zit ten we wat betreft het advise ren van klanten op dezelfde golflengte", zegt hij. „Ik beschouw het elke keer weer als een uitdaging de mooiste oplossing te vinden. Dat is niet altijd de goedkoop- Compositie Reinier, sluit aan bij dit be toog. „Hoewel ik me meer be ste manier. Sommige klanten zeggen dan soms, dat de lijst duurder is dan het ingelijste werk. Dat mag dan wel zo zijn, maar de lijst en het ingelijste moeten naar mijn mening een compositie vormen, waarbij het een het ander versterkt. Daarbij spelen verschillende dingen een rol, zoals het toe- foto: Frank Husslage passen van een passe-partout of het al of niet gebruiken van glas. Ook kan een afbeelding gelamineerd worden, waarbij een beschermende laag wordt aangebracht." Ter illustratie laat Reinier een ingelijste prentbriefkaart met een beel tenis van Koningin Beatrix zien. Dat is een compositie." Inbraak: het haalt iemands huis en leven overhoop. Nu het iedere dag weer lan ger donker wordt is het vol gens De Klussenier dé tijd om aan preventie te doen. Het inbrekersgilde werkt im mers graag in schemer en duisternis. Inbraak kan vaak worden voorkomen met re latief eenvoudige middelen zoals kwaliteitssloten in anti- inbraakstrips. Goed materi aal is belangrijk, maar wel licht nog belangrijker is een goede montage. De Klusse nier beveiligt woningen vol gens de erkende normen. Voor meer inlichtingen of het telefoonnummer van de dichtstbijzijnde Klussenier kan contact opgenomen worden met het central ser vicekantoor, tel. 0318- 542785. schrijver deel van een auto teken vlees rooster beroep glansverf gelijkmatig t 1 T slaap plaats soep aroma 4 treurspel l T ontploffing naaigerei asvaas T vis 7 kletskous gebak l 6 eenvoudig keer moeilijk heid wijnsoort t T 3 bazige vrouw drank deel van het skelet 5 qenees- middel T levens vocht l T lust bosgang zangstem Engels bie Eskimo- kleding grote bijl l familielid houtsoort monniks kleed deel v.d. vinger l weekdier 8 2 www.puzzelland.com 1 2 3 4 5 6 7 8 Voor veel mensen was darts iets dat je - als tijdverdrijf - deed in de kroeg. Daar kwam verandering in toen SBS 6 het Em bassy toernooi ging uitzenden op tv. Darts in Nederland kreeg een gezicht toen de Hagenaar Raymond "Barney" van Barne- veld het toernooi twee maal op zijn naam schreef. Overal in Nederland hoorde je - 'One hundred and eighty' - waarmee een perfecte worp bedoeld wordt. Ook in Zee land is de sport populair, dat blijkt wel uit de vele darts clubs die er zijn. Sinds zater dag kunnen alle liefhebbers van deze sport terecht bij Dartscorner aan de Hogeweg 82 in Vlissingen. Een uit de hand gelopen hob by, zo noemt Marijke Minhee- re de nieuwe winkel van haar en haar man Rini. Rini begon vier jaar geleden met darten. Eerst bij een club, maar al snel richtte hij zijn eigen dartsclub - de Cabby's - op. Zoals de naam al doet ver moeden bestond het team uit personeel van de Taxi Centra le Middelburg. Inmiddels - drie jaar later - blijkt wel dat Rini niet kan stil zitten. Een speciaalzaak in dartsarti kelen is dan ook het gevolg. In de winkel zijn diverse arti kelen uitgestald. Zo zijn er de Marijke Minheere opent samen diverse 'flights'; de 'staarten' die de pijlen stabiel moeten houden. De flights zijn er in verschillende vormen en met allerlei opdrukken. Natuurlijk verkoopt Dartscorner ook al lerlei soorten darts, waarbij vooral het gewicht voor de darter belangrijk is. De één houdt van een lichte tip, ter wijl een ander voor een zwaardere zal kiezen. Ook is met haar man Rini 'Dartscorner'. er in de winkel plaats vrijge maakt voor tweedehands arti kelen. In een vitrine is een col lectie pijlen uitgestald. '100% Freddy pijlen' staat er bij ge schreven. Dit verwijst naar een fanatieke darter van de Cabby's die een heel assorti ment darts en flights verza meld heeft. En natuurlijk mogen ook de typische dartsshirts niet ont- foto: Frank Husslage breken. „Wij zijn de enige op Walcheren met zo'n groot as sortiment, de dichtstbijzijnde vergelijkbare zaak zit in Ber gen op Zoom", vertelt Marijke trots. Een schot in de roos dus, of om in darts termen te blijven: bullseye! Dartscorner is geo pend op donderdag en vrij dag, van 16 tot 21 uur, en op zaterdag van 10 tot 17 uur. De Nederlandse ambachtelijke brood- en ban ketbakkers houden voor de tweede maal een speciale dag voor het publiek. Op woensdag 3 oktober vindt de 'Dag van de Warme Bakker' plaats. De (banket)bakkers willen met deze actie het publiek meer betrekken bij de ambachtelij ke bereiding van brood en banket Stuur uw oplossing vöör woensdag 3 oktober naar de redactie van de Faam/Vlissinger, Postbus 18, 4380 AA in Vlissingen. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijswin naar wordt in de FaamA/lissinger van woensdag 10 oktober be kend gemaakt. De oplossing van de puzzel uit de Faam/Vlissinger van woensdag 12 september luidt: 'Urgentie'. De vrijkaarten van Cine City gaan naar W. Franke uit Veere. V 1 De warme bakkers laten woensdag 3 oktober massaal zien hoe al hun lekkers bereid wordt. De 'Dag van de Warme Bak ker' is een dag bij uitstek om de klanten extra te verwen nen en de sfeer van de bak kerij te laten proeven. De bakkers tonen die dag hoe zij dagelijks in de weer zijn om verse producten te maken. Wij kunnen laten zien dat de producten die wij maken zich in smaak, assortiment, versheid en productiewijze positief onderscheiden", zegt de heer R. Cohen, voorzitter van de Commissie Detailhan del Brood en Banket. „Bo vendien is het voor ons een dag om goed te luisteren naar onze klanten." Aan de werkbank Inmiddels hebben vele brood- en banketbakkers toe gezegd deel te willen nemen aan de Dag van de Warme Bakker. Elke bakker doet dat op zijn eigen manier. Sommige bak kers laten hun klanten plaats nemen aan de werkbanken waar ze onder begeleiding deeg maken en brood leren bakken. Banketbakkers laten zien hoe taarten worden op gemaakt en hoe marsepeinen rozen worden gevormd. Weer anderen organiseren scholierenprojecten, doen hun specialiteit in de aanbie ding of laten die proeven. De organisatie verwacht ook dit jaar weer tienduizenden mensen die de gelegenheid te baat nemen om de warme bakker beter te leren kennen. Vorig jaar werden er zo'n 75.000 bezoekers geteld. De deelnemende bakkers zijn te herkennen aan een licht blauwe poster met de slogan 'Welkom op de Dag van de Warme Bakker'. De Dag van de Warme Bakker is een onderdeel van de cam pagne 'Volg je neus naar de Warme Bakker'. Deze campagne is een initia tief van de Commissie Detail handel Brood en Banket van het Hoofdbedrijfschap Am bachten en Detailhandel. Grand Cru Bordeaux Proeverij EuroSlijter, een organisatie van 100 zelfstandige slijters, organi seert ook dit jaar haar jaarlijks terugkerende, landelijke Grand Cru Proeverij in landgoed Denneburg in Driebergen. Op deze manier wil de EuroSlijter haar wijnconsumenten kennis laten maken met de mooiste wijnen uit de wondere wijnwereld. Op 4 november organiseert EuroSlijter 'De Moerbei' uit Oostkapelle voor haar wijnklanten een bijzondere proeverij. Ditmaal is geko zen voor het thema 'Grand Cru Bordeaux'. Op de proeftafels staan 4 november wijnen van Chateau Lafite Rotschild, Chateau Palmer, Chateau Smith Haut Lafite, Chateau Preuiliac, Chateau Rieussec en nog vele anderen. Belangstellenden doen er goed aan om zo snel mogelijk bij 'De Moerbei' te informeren naar de proefdag, want het aantal entreekaarten is beperkt Op 28 en 29 september houdt 'De Moerbei' weer de bekende Dolle Wijndagen, dit jaar met het thema 'Dolle Wereld Wijnda- gen'. Twee dagen lang topwijnen uit alle werelddelen voor aan trekkelijke prijzen en met daarbovenop de actie 3 halen 2 be talen. Wijnkoperij De Moerbij, Dorpsstraat 52 in Oostkappele, tel. 0118-581247. Radio Actief wordt Actief FM Na 9 jaar onder de naam Radio Actief te hebben uitgezonden, verandert de Walcherse radio-omroep haar naam in Actief FM. Naast de naamsverandering wordt ook de programmering ge wijzigd. Op 28 september wordt hiermee gestart, nieuw is on der meer het programma 'actief politiek' waarin de lokale poli tiek van de gemeente Veere dichter bij de burger wordt ge bracht. Verder zullen er in de nabije toekomst nog meer nieuwe programma's worden gelanceerd en er komt een heuse radio kok die zijn recepten aan de luisteraars gaat blootgeven. Het 'nieuwe geluid' wordt uitgezonden vanaf een nieuwe zendin- stallatie die is voorzien van RDS (Radio Data System). Hierdoor kunnen teletekstberichten via het display van de radio worden afgelezen. Parfumerie Louisse breidt uit De schoonheidssalon van Parfumerie Louisse aan de Vlissingse Walstraat verhuisde onlangs naar de voormalige woonkamer van de familie Louisse. Omdat de salon achter de winkelruimte te klein werd en eigenlijk ook wel wat onrustig was, is de be handelruimte naar boven verplaatst. In het achtergedeelte van de zaak waar eerst de schoonheidssalon was kunnen klanten nu terecht voor het laten aanbrengen van kunstnagels. De verhui zing van de salon en de familie Louisse biedt zowel voor de klant als voor het gezin zelf de nodige voordelen „Boven heb ben we veel meer ruimte en het is natuurlijk ook veel rustiger", vertelt Caroline Louisse. „In deze ruimte kan de klant zich heer lijk in alle rust ontspannen en dat maakt de schoonheidsbehan deling alleen maar prettiger. En voor onszelf is het ook een stuk rustiger nu we niet meer boven de zaak wonen", lacht Caroline. De verhuizing naar de ruime bovenverdieping heeft de Vlissing se schoonheidsspecialiste al weer op nieuwe ideeen gebracht. „Er is zoveel ruimte dat ik er over denk om in de toekomst een tweede stoel aan te schaffen. Veel vrouwen vinden het namelijk erg gezellig om samen met een vriendin of familielid een be zoek aan de schoonheidssalon te brengen." Bij de salon werken sinds de verhuizing twee nieuwe schoonheidsspecialistes, dus ja, qua ruimte en deskundige medewerkers ligt een volgende uitbreiding inderdaad voor de hand. Nationale Wijnweek In de week van 1 tot en met 7 oktober is het Nationale Wijn- week. Met deze wijnweek wil de Stichting Nationale Wijnweek 'wijn als cultuurgoed' bij de consument onder de aandacht brengen. Een van de acties uit deze week is de 'Open Dag Ne derlandse Wijngaarden'. In Zeeland stellen ook twee wijngaar deniers de poorten van hun wijngaarden open, en wel op 30 september van 13 tot 17 uur. Hier komen belangstellenden alles te weten over wijnbouw in Zeeland. De deelnemende wijngaar den zijn: Wijngaard 'Vierendeel' aan de Vrouwenpolderseweg 44 in Vrouwenpolder en De Druivengaerde, Dorpsdijk 2a in Wis sen kerke. Open dag uitvaartverzorging Uitvaartverzorging De Groot-De Kam houdt zaterdag 29 sep tember van 10 tot 17 uur haar jaarlijkse open dag. In diverse stands worden presentaties en informatie gegeven over alle mogelijkheden van zowel de klassieke als de moderne uitvaart. Aan de open dag nemen diverse aan de branche verwante on dernemingen deel. Naast een aantal uitvaartverzorgers zijn er ook dragers, bloemkado Orchidee, steenhouwerij Zandee-de Kuijper, notaris Herwich, Den Hartog financiën, Boekhandel De Drvkkery, schrijfster Ina Spikes (afscheids- en troostgedichten), Bogra grafkisten, Papa Solo's (aardewerken urnen), Gerda Zwaan (keramisch kunstenares), Cékabé (keramische urnen), Ir ma Hekelmans en Marion Jongmans (begeleiding bij rouwver werking). Frisdrank uit de kraan Gemiddeld drinkt de Nederlander in één jaar zo'n 90 liter fris drank. Dat is ruim 1,5 liter per week. Een gezin met kinderen sjouwt zo in één jaar wel tot 300 flessen heen en weer naar de supermarkt. Een flinke vracht. En een aanslag op de portemon nee. Soda-Club ontwikkelde daarom een apparaat waarmee ie dereen thuis in drie eenvoudige stappen z'n eigen frisdrank maakt. Gewoon met water uit de kraan. Gemakkelijk, voordelig, lekker en nog leuk ook. Het frisdrankapparaat werkt heel eenvoudig: vul een fles met kraanwater, zet deze in het Soda-Club apparaat, voeg de ge wenste hoeveelheid prik toe, daarna één van de Soda-Club sir open en een heerlijke frisdrank is het resultaat. Soda-Club heeft een breed assortiment lekkere smaken. Nieuw zijn de Soda- Club dubbel-smaken. Er is keuze uit orange/mango, appel/perzik en lemon/grapefruit. Alle Soda-Club fruitsiropen bevatten puur vruchtensap en minstens 2/3 minder calorieën dan 'gewone' frisdrank. En voor wie nog minder suiker wil of mag, is er bo vendien een hele serie Soda-Club Lights. Behalve frisdrank kan met het Soda-Club apparaat, door geen smaak toe te voegen, natuurlijk ook fris bruisend spuitwater worden gemaakt. Lekker voor op de dinertafel en handig bij het mixen van dranken. En komt er een onverwachte gast: met Soda-Club zit men nooit meer zonder frisdrank en heeft iedereen altijd de juiste smaak in huis. Een complete Soda-Club set bestaat uit het Soda-Club ap paraat, 2 literflessen en een koolzuurcilinder die goed is voor 50-60 liter frisdrank. De adviesprijs bedraagt 139 gul den. Verkrijgbaar in 1200 win kels. Voor informatie bel gratis 0800-0223637. Frisdrank komt voortaan uit de kraan. Hulp bij Huiswerk Na Middelburg komt er binnenkort ook in Vlissingen een vesti ging van Studypoint. Studypoint is een instituut voor studiebe geleiding van leerlingen. Gebleken is dat veel scholieren proble men hebben met het zelfstandig maken van huiswerk. Jelte Hol- werda biedt deze leerlingen handvaten om hun huiswerkplan ning te verbeteren. Andere leerlingen hebben niet de rust om thuis met aandacht het schoolwerk te maken, voor hen biedt Studypoint een rustige inspirerende ruimte. Op Studypoint le ren de scholieren leren door: de agenda goed in te vullen, een goede planning maken aan de hand van de INPAC-methode, en controleren of alles in orde is. Kortom, het huiswerk organise ren en er greep op krijgen. De huiswerkbegeleiding vindt plaats in een lokaal van de voormalige Paulusmavo in de Adriaen Coortelaan, naast de CSW. De begeleider beheert een leerling volgsysteem: van iedere leerling houdt hij in een computerbe stand de voortgang en de tijd die aan het huiswerk besteed wordt bij. Ook is er een computer met een overhoorprogram- ma. Ouders die hun kind willen opgeven worden eerst uitgeno digd voor een kennismakings- en intakegesprek. De duur van de begeleiding is tenminste 3 maanden. Belangstellenden kunnen voor nadere info en tarieven terecht bij: Jelte Holwerda, Study point Middelburg, tel. 0118-651365.

de Faam | 2001 | | pagina 13