De tijd draait rondjes ...dat doe je samen. Samen met elkaar, samen met vrienden en... Epilepsie, wat is dat, kun je helpen? 0 uiteindelijk Giro 860 Hersenstichting Nederland 26 FAAM/VLISSINGER Woensdag 19 september 2001 Illim—IMI uotcMMMM» aMMMianHMM ■■■■Will I nOMMMMMMMBMaiBaMnMI MWMHOk. ttwwierwa«sss VLISSINGEN, Walstraat I 09 Telefoon 0 I I 8-4 I 408 I In Nederland heeft ongeveer 1 op de 150 mensen epilepsie. Epilepsie kan op iedere leeftijd I beginnen, maar meestal treden de eerste aanvallen op tussen het 10e en 20e levensjaar. Het Na tionaal Epilepsie Fonds ont plooit elk jaar nieuwe initiatie ven inzake voorlichting, weten- schappelijk onderzoek, indivi- I duele steun en bijvoorbeeld va kantieactiviteiten. i Epilepsie is een tijdelijke storing in de hersenen, die zich uit via aanvallen. Wanneer er geen aan- J val is, functioneren de hersenen van iemand met epilepsie net I zoals die van ieder ander. Ech- j ter, tijdens epileptische aanval len gaan grote groepen hersen- j cellen zich gelijktijdig opladen en weer ontladen. Er woedt als het ware een elektrische storm in de hersenen. Dit verschijnsel treedt alleen bij epilepsie op. Kun je helpen? Natuurlijk! Er zijn vele soorten epilepsie- aanvallen. Van korte afwezighe den tot zware aanvallen. Bij een zware aanval raakt de persoon volledig buiten bewustzijn, ver krampt,- valt en maakt daarna schokkende bewegingen met armen en benen.Zo'n aanval duurt meestal een paar minuten. Omstanders kunnen daarbij hel pen, als je maar weet watje wel en niet mag doen. Wat je niet moet doen bij iemand die heftig schikt, is met kracht proberen armen en benen stil te houden: dit kan botbreu ken of spierscheuren veroorza ken. Wel kun je ter bescherming een jas of plat kussentje onder het hoofd leggen. Stop ook a.u.b. niets tussen de tanden om te voorkomen dat iemand op de tong bijt. Meestal ben je te laat en zo niet dan is er grote kans dat je je vingers of de tanden van het slachtoffer beschadigt! Na de aanval kan betrokkene het beste, op de zij gelegd worden, met het hoofd iets naar achteren zodat de luchtwegen vrijkomen. Het is belangrijk om betrokkene gerust te stellen als hij bijkomt en te wachten tot hij weer in staat is zijn weg te vervolgen. Vaak is iemand na een aanval heel moe en zal naar huis ge bracht moeten worden. Wanneer een aanval langer dan 5 minuten duurt en wanneer de ene aanval overgaat in de andere is medisch ingrijpen noodzakelijk. Voor Paul Swuste is het moei lijk te accepteren dat zijn moeder dementerende is. "Ze verwordt, ze verdingt", zoals hij dat noemt. En dat gunt hij haar niet. Zijn moeder (86) was altijd een ondernemende vrouw: ze was lange tijd on derwijzeres en tot op gevor derde leeftijd lid van diverse verenigingen. Toen ze zes jaar geleden een hersenbloe ding kreeg, ging ze snel ach teruit. Lichamelijk is ze be hoorlijk opgeknapt, maar geestelijk is ze er nooit hele maal bovenop gekomen. "Haar langetermijn-geheugen is nog vrij goed, maar haar kortetermijn-geheugen is ex treem slecht. En je merkt dat tijd en ruimte heel vloeibaar voor haar zijn geworden. Ze weet bijvoorbeeld zelden of het nou ochtend'is, of middag of nacht. Een verbinding als "het is buiten licht, dus kan het geen nacht zijn", die legt zij niet meer. Ik vraag haar wel eens in welke stad we zijn... en dat gaat soms ook mis. Niet altijd hoor, niet altijd." Als je weet hoe zij vroeger was... "Ik kom iedere week. Dan zegt ze: "Ha, gezellig, ga maar in de praatstoel zit ten." Maar dat is meer een ritueel. Want het gaat haar op dat moment niet om het feite lijk praten, maar meer om de vertrouwdheid. Een gesprek stokt na twee of drie zinnen. Dezelfde dingen worden ein deloos herhaald. Je hebt dat beroemde boek van Marquez, Honderd jaar eenzaamheid. De grootmoeder die daarin voorkomt verdingt ook steeds meer, die wordt steeds kleiner en kleiner en zegt op een gegeven moment: "De tijd gaat niet vooruit, de tijd draait rondjes." Dat is wat ik bij mijn moeder zie. Ik kom altijd de pressief bij haar vandaan, want ik vind het ongelooflijk zonde dat een eens zo rijk le ven op deze manier zijn einde nadert." MEER WETEN OF DONATEUR WORDEN? Epilepsie Info-lijn: 0900-821.24.11 (3 cent per minuut) Nationaal Epilepsie Fonds, Postbus 270,3990 GB Houten Korte Houtstraat 10, 2511 CD's-Gravenhage - Te). 070 - 360.48.16 - v

de Faam | 2001 | | pagina 26