i Veerse slaat brug tussen Zeeland en Frankrijk Zaterdag: dag voor de fiets, skates of bus EUROPEES PARLEMENT Van wasmachine tot hagelwitte vitrage! Zeeuwse student krijgt landelijke prijs Het EP in Vlissingen Week van de Kinderopvang ook op Walcheren Vergelijkend rapport FAAM/VLISSINGER 21 Woensdag 19 september 2001 De middelgrote Franse provinciestad Vou- ziers staat behoorlijk in de belangstelling bij Nederlandse toeristen. De Nederlandse foto grafe Beppy Everaers (geboren in Veere en lan ge tijd woonachtig op Zuid-Beveland) expo seert er momenteel haar kunstfoto's. 'De la Zelande...au Vouzinois', heet de tentoonstelling in de expositieruimte van het Cultu reel Centrum Les Tourelles. Te zien zijn foto's van Beppy Everaers die zich anderhalf jaar geleden samen met haar levensgezel Hans Meijer ves tigde aan de Route de la Gare in Voncq. De afgelopen vijf jaar waren Everaers en Meijer al regelam- tig te vinden in hun vakantie huis - het voormalige Hotel La Gare aan de rivier Aisne. De omgeving bleek een bron van inspiratie: de glooiende akkers met hun vele kleurnu ances, afgewisseld met de meanderende rivier Ainse die in elk jaargetijde een ander ka rakter toont. Everaers raakte geboeid door het speciale licht in de regio, dat vaak een extra dimensie geeft aan haar fotografische werk. Het is het zelfde speciale licht dat zij van haar geboortestreek Zeeland kent, het beroemde 'Zeeuwse Licht' dat ooit veel kunste naars naar Domburg en Veere trok. Link In de loop der jaren hebben steeds meer Nederlanders het gebied Champagne/Ardenne als vakantiegebied ontdekt. Reden voor directeur Phillipe Mournier van Les Tourelies en Beppy Everaers om een expo sitie in te richten die zowel Zeeuws als Ardens werk laat zien en zo een link legt tussen de twee landen. Beppy Evera ers werd op 10 mei 1941 ge boren in het atelier van kunst schilder Jan Erkelens in Veere. Het Walcherse dorpje stond toen in het teken van de visse rij en de vele kunstenaars die er hun zomer doorbrachten. Opgegroeid in deze combina tie van sferen laten haar foto's tegenwoordig nog steeds een voorliefde voor water en vis serij zien. Na twee jaar lessen grafiek van de bekende kunstenaar Frits Lensvelt ontdekte ze de fotografie om uitdrukking te geven aan wat haar boeide in de wereld om haar heen. Van zelfsprekend heeft het grafisch element daardoor een grote nadruk in haar werk, wat zich uit in een vaak eigenzinnig lij nenspel. De eerste expositie van haar werk was in 1987 in Dom burg, de plaats waar kunste naars als Jan en Charly Toor- op, Maurice Goth, Piet Mond riaan en andere samenkwa men. Deze succesvolle ten toonstelling bleek de aanzet voor vele nationale en interna tionale exposities. In 1990 werd Beppy Everaers toegelaten tot het Internatio naal Fotocollectief LSDE in Antwerpen. In datzelfde jaar won ze de tweede prijs bij de fotowedstrijd 'De Groene Kustweg', waar ook fotografen uit Duitsland, Denemarken, België en Frankrijk aan deel namen. Een jaar later kreeg ze de Louis Paul Boonprijs bij de Werk van Beppy Everaers. fotowedstrijd 'Sociale Rele vantie' in Antwerpen. Daarna maakte ze twee dia klankbeelden over het part-ti me onderwijs en een paar fo toreportages van reizen naar Canada, Egypte, India, Sri Lanka, Thailand en Indonesië. Ook leverde ze fotowerk voor brochures en tijdschriften en werkte ze als freelancefotogra fe voor verschillende bladen. De expositie in Les Tourelies bestaat uit veertig foto's, ver deeld over twee ruimten. In het weekend is de kunstena res zelf aanwezig en praat dan met bezoekers over haar werk. Voor het derde achtereenvolgende jaar wordt zaterdag 22 september de Auto Vrije Dag gehouden. Een dag die samenvalt met de Landelijke Fietsdag, die start in Goes. Maar er zijn zaterdag nog meer activiteiten die gericht zijn op het 'laten staan' van de auto. Zo is er aanvullend op de Auto Vrije Dag de Openbaar Vervoer-promotiedag, Goes is de enige Zeeuwse ge meente die de binnenstad voor één dag afsluit voor ge motoriseerd vervoer. De Goe- se pleinen en markten zijn voor één dagje niet in gebruik als parkeercentra. In plaats daarvan zijn er door de hele stad activiteiten. Op de Grote Markt begint zoals gezegd de 28e Landelijke Fietsdag. Vanaf daar vertrekken twee fietstochten. De ene gaat rich- Deze week is de landelijke week van de kin deropvang. Een week waarin de branche haar veelzijdig gezicht toont aan Nederland. Middels open dagen en rondleidingen kan ie dereen kennis maken met het werk in de kin deropvang. De week is tevens een promotie campagne om meer mensen naar de opleiding voor kinderopvangmedewerkers te halen: in de komende jaren heeft de branche tenslotte 16.500 nieuwe medewerkers nodig om de ver wachte groei in aanmeldingen aan te kunnen. Piet van Gilst neemt zijn prijs in ontvangst. DONDERDAG Theo van Doesburgcentrurr Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering var 10-12 u., tel. 625655. Fitness centrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Activiteitencentrum Vlissin gen, koffiecontact, 9.30 u. Crea-Doe, 9.30 u. Cursus Schilderen, 13.30 u. Kookcafé, 17 u. Het Bolwerk Vlissin gen, bingo, 20 u. Bachten Reede Vlissingen, Bonte avond met sketches en bingo, 19.30 u. Zeeuwse Biblio theek Middelburg, informatie avond Transcedente Meditatie techniek, 20 u. VRIJDAG Activiteitencentrum Vlissin gen, koffiecontact, 9.30 u. Cur sus Poppen maken, 9.30 u. Computerles, 13.30 u. Zeeuwse Bibliotheek Middel burg, lezing door R. Rabbinge, 'De wereldvoedselproblema- tiek', 16.45 u. ZATERDAG ANWB/VW Middelburg en VVV-kantoor Zoutelande, startplaats Landelijke Fiets dag, vanaf 9 u. ZONDAG Badstrand Vlissingen, Interna tionale Strandmotorcross, 11 u. MAANDAG Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD. 14.30 u. Activiteitenceiitrum Vlissingen, koffiecontact, 9.30 u. Cursus Tekenen/Schilderen, 13 u. Koersbal, 13.30 u. Cur sus Spaans, 10 u. Cursus Suri naams koken, 17.30 u. Dans les, 19.30 u. Markt Middel burg, boeken- en verzamel- markt, 11-17 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, dansochtend voor 50-plus sers: country line-dance voor gevorderden, 9.30 u., volks dansen MbvO, 10.45 u., coun try line-dance voor beginners, 11.45 u. Zeeuwse Biblio theek Middelburg, lezing door E.W.H. Laman Trip-Kleinsta- rink, 'Dante en zijn Divina Commedia', 19.30 u. DINSDAG Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreek uur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Activiteiten centrum Vlissingen, koffiecon tact, 9.30 u. Kaarten maken, 9.30 u. Kleiclub, 13.30 u. Cur sus Bier-wijn brouwen, 13.30. u. Cursus Fotografie, 14 u. Zeeuwse Bibliotheek Middel burg, lezing door Johan Francke, 'Utiliteyt voor de ge- meene saake', 20 u. WOENSDAG Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, Computerles, 9.15 u. Cursus Frans, 11 u. Cursus Engels voor beginners, 13.30 u. Cursus Engels voor gevorder den, 14.45 u. Zeeuwse Biblio theek Middelburg, lezing door Vrije Academie voor kunsthis torisch onderwijs, 'Symboliek in de kunst', 13.30 u. In het kader van de 'Week van het Leren 2001' vond 10 septem ber jongstleden in het NEMO in Amsterdam een landelijke mani festatie plaats. De genomineerde deelnemers werden tijdens deze bijeen komst in het zonnetje gezet voor hun persoonlijke presta ties en betrokkenheid bij het onderwijs aan volwassenen. De door ROC Zeeland geno mineerde Piet van Gilst kreeg een individuele prijs uitge reikt. Piet van Gilst heeft, op latere leeftijd, zelf het initiatief genomen om verschillende cursussen te volgen. Momen teel is hij voorzitter van de Studiekring voor ouderen bij het ROC Zeeland in Goes. Daar is hij inspiratiebron voor vele leeftijdgenoten, die ook bij willen blijven en actief wil len zijn. ting Wemeldinge en is totaal afgesloten voor autoverkeer. De andere fietstocht voert door de Zak van Zuid-Beve land langs autovrije wegen rondom de Zwaakse Weel en het Poelbos. Verder is de Gro te Markt het bruisend hart van alles dat met fietsen te maken heeft. Op twee podia zijn verspreid over de dag een aantal live- muziekoptredens. Maar niet alleen fietsers hebben hun ei gen dag. Voor skaters is er za terdag de Skatedag Goes. Liefhebbers kunnen meedoen Kinderopvang wordt als suc cesfactor voor de groei van de Nederlandse economie steeds belangrijker. Met veel ouders die beiden kiezen voor zowel een baan als voor samen kin deren hebben, is goede kin deropvang noodzakelijk. De ambities van werkgevers en ouders kunnen de komende jaren alleen worden waarge maakt als op korte termijn veel meer mensen kiezen voor een baan in de kinderopvang. De initiatiefnemers van de week van de kinderopvang, die in de derde week van sep tember het vak in de schijn werpers zetten, stellen dat het grote belang van de kinderop vang voor de Nederlandse economie nog onvoldoende onderkend wordt. Om Nederland meer bekend te maken met het werk op de kinderopvang en de aantrek kelijke kanten van dit werk, aan toertochten van 2, 20, 35 of 40 km lang. Milieugedepu teerde A. Poppelaars geeft om 9.30 uur het startsein op de Grote Markt. Rondje Walcheren met de bus De promotiedag voor het openbaar vervoer, een initia tief van Reizigersvereniging Rover, LOAZ en Milieudefen sie, ondersteunt de autovrije dag door een Zeelandpas aan te bieden. Voor drie gulden kan daarmee onbeperkt per staat er deze week iedere dag een ander aspect van het werk centraal. Zo is er een dag van de opleidingen, een dag van de leid(st)ers en een open dag van de kindercentra, waar geïnteresseerden een kijkje achter de schermen kunnen nemen. Ook zijn er een spe ciale website en een gratis in formatienummer waar meer informatie over opleiding en werken in de kinderopvang verkregen kan worden (www.dekinderopvang.nl en 0800-222 11 00). Op Walcheren houden alle kinderopvangplaatsen vrijdag 21 september een open dag waarop iedereen welkom is. De peuterspeelzaalgroepen doen mee van 9.30 tot 11 uur en de kinderdagverblijfgroe- pen en de naschoolse opvang openen de deuren van 13.30 tot 16.30 uur. De peuterspeel zalen Hummeluus in Sint Lau rens en Kiekeboe in Nieuw en Sint Joosland zijn donderdag ochtend al open. Daarnaast worden een tiental locaties 's morgens bezocht door groep- bus door de provincie worden gereisd. Aan de hand van de nieuwe winterdienstregeling van Connexion kunnen de rei zigers deze dag zelf hun 'ont dekkingstocht' samenstellen. ROVER heeft speciaal voor de promotiedag wat tips en ideeen opgesteld. Gebruikers van de Zeeland reizen niet al leen heel voordelig, maar ma ken ook nog eens kans een aardigheidje te winnen. De Walcherse VVV's hebben bo vendien voor iedereen die een afgestempelde dagkaart kun nen laten zien ook nog een leuke verrassing. jes studenten van het ROC, die aan het ROC de opleiding voor leidster/pedagogisch me dewerkster volgen. Stichting Het Klaverblad pre senteert donderdag 20 sep tember in 'De Stenge' te Heinkenszand om 13.30 uur het vergelijkend rapport bij zondere bijstand. In septem ber heeft het POSO (Provinci aal Overleg- en Samenwer kingsverband Ouderenorgani- saties Zeeland) het besluit ge nomen een vergelijkend on derzoek te doen naar het voorzieningenpakket bijzonde re bijstand van de Zeeuwse gemeenten. Uit allerlei signa len bleek namelijk dat er in de toepassing van de regelge ving grote verschillen zitten. Uit het onderzoek is gebleken dat het vertrekkingenniveau tussen gemeenten inderdaad zeer veel verschil zit. De dag voorzitter is dhr. J. Luttekes (voorzitter POSO) en de heer Hillebrand van de POSO-com- missie Sociaal Economische Zaken geeft een toelichting op het rapport. Het rapport wordt deze middag aangeboden aan mevrouw Van Dok-van Weele, vice-voorzitter van de Vereni ging van Zeeuwse Gemeenten (VNG) met aansluitend de re actie van de VNG op het rap port. Rond 15 uur is er de ge legenheid tot het stellen van vragen. advertentie) Activiteiten Scheldebuurt- Wijkcentrum Scheldebuurt aan de Verkuijl Quakkelaarstraat 95 in Vlissingen is weer open en biedt veel activiteiten voor buurtbewo ners. Iedere dinsdagmiddag kan er koersbal gespeeld worden, er wordt verder gesjoeld, gekaart, gebiljart, darts gespeeld en ge woon gezellig gepraat. Zondag 25 november is er een klaverjas- marathon. Meer informatie over dit alles in het buurtcentrum of via 0118-411458. Vesperdienst - De Raad van Kerken van Middelburg nodigt belangstellenden uit tot het bij wonen van een Vesperdienst en aansluitende gespreksavond in de interkerkelijke Vredesweek Deze week loopt van 23 tot 30 september en de Vesperdienst is woensdag 26 september vanaf 19 uur in de Doopsgezinde Kerk aan de Lange Noordstraat 62 te Middelburg. Fancyfair Beestenspul- Ar chipel basisschool De Kameleon aan het Oranjeplein te Oost Sou burg houdt zaterdag 22 septem ber een gigantische fancyfair. De fancyfair start om 9.30 met een optocht van kinderen onder lei ding van muziekkorps Ons Ge noegen en om 10 uur wordt de markt geopend. Er zijn deze dag vele activiteiten zoals een spring kussen, een playback-wedstrijd, schminken, Amerikaanse taar tenverkoop en nog veel meer. Haptonomie- De praktijk voor Haptonomie aan het Oostkerk plein 22 te Middelburg start don derdag 13 september om 9.15 uur een cursus 'kennismaken met haptonomie'. Op 11 oktober start de vervolgcursus haptono mie aan de hand van het thema 'aanraken'. De begeleiding van beide cursussen is in handen van Gusta Zuiderduin, bij wie ook aangemeld kan worden voor bei de cursussen. Ze is bereikbaar onder telefoonnummer 011- 566138. Hulpdienst SP - Iedere maan dagavond tussen 19 en 21 uur is er een gratis telefonisch spreek uur van de Socialistische Partij voor iedereen die hulp wil heb ben bij problemen met verhuur der, werkgever, uitkeringsinstan tie of andere instanties. Het spreekuur is bereikbaar via tele foonnummer 0118-613138. Wereldwijkdag Paardoes- Manege en kinderboerderij Paar- does houdt in samenwerking met de werkgroep wijkdag Mid dengebied Vlissingen zaterdag 22 september de Wereldwijkdag. Het wordt een bonte dag, met onder andere ringrijden (vanaf 8.30 uur) kraampjes en hapjes uit alle werelddelen, een boterbab- belaarbakker, dans, theater, mu ziek, kinderspelen, ponyrijden, in fo over de Arduinse bedrijven en nog veel meer. Tijdens de We reldwijkdag is iedereen welkom om er samen een wereldfeest van te maken. Hengelsport wedstrijd- In Dishoek wordt zondag 23 sep tember een grote vrije viswed strijd gehouden. Dit initiatief is tot stand gekomen door Bram- metje Dump en de Hengelsport vereniging Middelburg, ledereen die van vissen houdt kan mee doen, inschrijven kan bij Bram- metje Dump Middelburg (tel. 0118 - 625600), Vlissingen (0118- 419612) of Goes (0113-214219) of tot een uur voor aanvang van de wedstrijd in 'De Couberg' te Koudekerke waar de zaal om 7.30 uur opgengaat. Er wordt van 10 tot 16 uur gevist, alle aas is toegestaan, met uitzondering van zachte krab. De hoofdprijs is een geldbedrag van 1000 gulden, de tweede prijs is 700 gulden en de derde prijs is een geldbedrag van 500 gulden. Naast de drie geldprijzen vallen er nog vele an dere mooie prijzen te verdienen. Ruildag - De Numismatische Kring Zeeland houdt zaterdag 22 september een ruildag van mun ten, penningen, bankbiljetten en ansichtkaarten in de grote zaal van het Ontmoetingscentrum Dauwendaele aan de Vrijland straat 51 in Middelburg. Van 9 tot 16 uur staat de zaal open voor al le belangstellenden. Tevens is het mogelijk om deze dag gratis munten en kaarten te laten taxe ren. Biertappen - In het Arsenaal Theater Café te Vlissingen wordt maandag 24 september de regio wedstrijd biertappen gehouden. Deelnemen kan in de categorei- en: individuelen en teams. Een deskundige jury beoordeelt de prestaties waarbij aandachtspun ten onder meer'zijn: presentatie, vakmanschap, gastheerrol van de deelnemers en uiteraard het optimaal getapte glaasje bier. Elk horecabedrijf dat bier afneemt van een bij het Centraal Brouwe rij Kantoor aangesloten bierbrou werij en ingeschreven staat bij de Kamer van Koophandel kan meedoen. Dit geldt voor eigena ren en personeel. Aanmelden kan tot 12 uur, de wedstrijd zelf begint óm 12.30 uur. De prijsuit reiking vindt afhankelijk van het aantal deelnemers plaats tussen 17.30 en 19 uur. Herdenking Ambonezen kampen- De Molukse bevol king op Walcheren, in de ge meente Veere, herdenkt zater dag 22 september hun 50 jarig verblijf op Walcheren. Middels een reünie in Koudekerke (in zaal De Couburg) komen mensen van de voormalige Ambonezenkam pen Koudekerke,Gijpskerke, Ser- ooskerke en Westkapelle bijeen, 's Middags om 12.00 uur worden de gasten, die van heinde en ver re komen ontvangen. Tijdens de ze bijeenkomst valt er onder an dere een fototentoonstelling te bezichtigen. Om 13.00 uur be gint het officiële gedeelte dat ge opend zal worden door wethou der dhr J.J.Korstanje, waarna om 13.45 uur vertrekt een bus vertrekt voor een rondrit langs de voormalige locaties van de Wal cherse Ambonezenkampen. Om 18.00 uur begint het herden kingsdiner. Het avondprogramma bestaat voornamelijk uit een groot feest met medewerking van de Molukse muziekgroep 'FOCO' en duurt van 20.00 tot 00.30 uur. Tussendoor zijn er in termezzo's die te maken hebben met het herdenkings- en reünie karakter van de dag. Jongerendienst- Evangelie- gemeente 'De Wijngaard' houdt zondag 23 september een spé ciale jongerendienst in de Con cert- en Gehoorzaal in Middel burg.Het thema is 'Metamorfo se'. De spreker is Douwe Visser, bestuursvoorzitter van Youth for Christ Nederland. De dienst be gint om 14.00 uur en er is weer een strakke praiseband. Parkeren kan op het Molenwater. Open dag Kaasboerderij Schellach- In het kader van 'de week van het platteland' houdt Kaasboerderij Schellach zaterdag 22 september van 10 tot 16.30 uur open dag. Er is dan volop ge legenheid om kennis te maken met en te proeven van de pro ducten die op de kaasboerderij worden gemaakt en verkocht. Kaasboerderij Schellach is gele gen tussen Middelburg en Veere aan de Prooyenseweg 26. Naast de vele soorten boerenkaas wordt er op Schellach ook karne melk en boter gemaakt en is er boerenlandbrood te koop dat wordt gebakken van eigen meel. Het graan hiervoor wordt geteeld zonder kunstmest en bestrij dingsmiddelen. Tevens kunnen bezoekers cake en taart proeven, eveneens bereid met eigen meel. Deze caken en taarten die ook te koop zijn, zijn gebakken door de stichting ontwikkelings samenwerking Veere. De op brengst van de taarten is be stemd voor een medische post in Tanzania. Bloembollenactie- De komen de weken houdt Peuterspeelzaal 'De Vrolijke Keet' uit Seroosker- ke een bloembollenactie. De op brengst zal worden gebruikt om de zandbak van de speelzaal te vergroten. De bollen zijn te be stellen uit de folder die samen een bestelformulier wordt aange boden. Voor meer info en bestel formulieren kan contact opgeno men worden met A, Francke, tel. 0118-593291. Kledingbeurs Veere- In Peu terspeelzaal de Veerse Mopjes in Veere wordt donderdag 4 okto ber een kleding- en speelgoed beurs gehouden. De speelzaal aan de Kerkstraat 6 is die dag ge opend van 14.15 tot 16 uur. Op de beurs wordt winterkleding aangeboden voor kinderen van 1 tot en met 12 jaar. Ook is er speelgoed en andere kinderspul len (buggy's fietsen etc.) De helft van de opbrengst is voor de speelzaal en de andere helft voor de aanbieder. Aanbieders van kleding kunnen contact opnemen met Irene Overbeeke, tel. 0118- 506045. Spullenmarkt Expierement- In 't Expierement aan de Bo- nedijkstraat/hoek Dr. Lelystraat in Vlissingen is vanaf zaterdag 29 september elke twee weken een spullenmarkt. Met uitzonde ring van handelaren kan iedereen een tafel huren en huisraad, boe ken, speelgoed, zelfgemaakte spullen, kleding en wat dies meer zij te koop aanbieden. Een tafel van ongeveer 2 meter kost 7,50 gulden, inclusief een kopje thee of koffie. De verkoop is steeds tussen 9 en 14 uur en de entree is gratis. Meer inlichtin gen via 0118-412302. (advertentie) Donderdag 20 september a.s. organiseert het Voorlichtingsbureau van het Europees Parlemept eèn publieke discussie met de volgende EP-leden: Bert Doorn (CDA) Elly Piooij (WD) Jan Martnus Wiersma (PvdA) Joost Lagendijk (GroenLinks) Hans Blokland (Christenunie) Enk Meijer (SP) (discussieleider Peter Joosse van Omroep Zeeland) Wilt u wel eens weten wat die Europarlementariërs in Brussel en Straatsburg allemaal doen, kom dan op 20 september naar Grand Hotel Arlon, Boulevard Bankert 266 in Vlissingen. bent yan harte welkom om mee te discussiëren of mee te luisteren. Oe avond begint cnl20.00 uur en de toegang is gratis. Hebt u nog vragen of opmerkingen, dan kunt u altijd contact opnemen met het Voorlichtingsbureau van hef EuVópeés Parlement in Den Haag. li kunt ons bellen op telefoon 070 362 49 41 of een e mail sturen naar epdenhaag@europarl.eu.tnt Duizend-en-één woonideeën! ...U vindt het op de Woonboulevard! Mikro Electro, Brugman Keukens £1 Badkamers, Trendhopper, Roobol Woonwinkels. Morgana Slaapkamers, Interieur Totaal. Ie Bazar Wonen, GAMMA, Kwantum, TMC, Runner, Verf £1 Wand, Pardio Parket Studio, Sleepy. MONTÈL, Decorette en Beter Bed. MARCONISTRAAT, GOES

de Faam | 2001 | | pagina 21