gratis Verrukkelijk Voordelig Vers! Spaar mee voor de Geslaagd met een 8,3 Appel sientje V? diverse smaken, pot 150 gram 8?5 23.9 Actief blijven, je hersens trainen, dat is het leuke van leren." literpak MET GOLFF SPAREN VOOR EEN BOODSCHAPPENP Muskaat druiven Runder gehakt Aviko pommes Meikan Magere yoghurt Meergranen brood 499 499 O?9 17.9 |99 OS9 Kersenflappen 2? Woensdag 12 september 2001 FAAM/VLISSINGER 5 Supervoordelig elke week opnieuw! parisiennes of a part 2 ZAKKEN per stuk Lay's superchips alle smaken, nu 3 zakken Fanta alle smaken, 3 flessen Hellema koeken diverse smaken, per pak Taksi mini's alle smaken, per 3-pack Gouda's glorie tafelmargarine M 49 kuip 500 gram fl Yes voor bij de koffie per pak adv. no. 37 geldig t/m 15 september prijswijzigingen, zetfouten en uitverkocht voorbehouden Groente en fruit Brood en banket «49 Gevuld varkensfilet- "*£"95 Mora pistoletjes I» rollade kilo IOo diverse smaken, 6 stuks Mona chipolatapudding ^49 Witte minipuntjes Navel handsinaasappelen 1,5 kilo Kip cordon bleu 399 250 gram Peka krieltjes, schijfjes of minikrieltjes 199 Fijne vleeswaren zak 450 gram Pikante kip/kerrie salade Salami per 100 gram 3V 149 Banketbakkers roomijs Ehraian a la fruta Yoki drink alle smaken, per literpak l7.9 vers uit de oven, per stuk York kam per 100 gram 2. 98 gg Grillworst per 100 gram |89 Jong belegen kaas per 500 gram 599 Rookkaas naturel, ioo gram l2.9 Ouwe jongens kaas 500 gram Paturain kuipje 80 gram Winkelcentrum Dauwendaele: VrijlandstT. 51,Tel. 624253 Winkelcentrum Welsinge, ThibautstT. 35-37, Tel. 625595 Verrukkelijk Verrassend Voordelig! MIDDELBURG Carmen van der laan, 61 jaar, wonend in Rilland en Kees Deurwaarder, 62 jaar, wonend in Kapelle, zijn de deelnemers aan de cursus Engels/Nederlands die door het ROC-Zeeland in dorpshuis De Vroone in Kapelle wordt gegeven. Carmen, geboren in Djakarta, woont sinds 1956 in Neder land. Ze deed de ULO in Rot terdam en op haar 18e had ze haar eerste baan bij het NTI (Nederlands Talen Instituut). In de avonduren is ze steeds blijven studeren en bracht het tot maatschappelijk werkster bij de KSA (Kerk Sociale Ar beid) in Rotterdam. In 1972 ontmoette ze haar huidige man en enige jaren later be sloot ze in de zaak van haar man mee te gaan werken. Het echtpaar heeft drie jaar gele den de zaak verkocht en is on der andere op advies van ken nissen in Rilland gaan wonen. Kees, geboren in Rotterdam maar opgegroeid in Zeeland, komt uit een schippersgezin. Op 8-jarige leeftijd ging Kees naar het schippersinternaat in Wemeldinge om er vier in jaar de Lagere School te halen. Kees: „Nou ja, halen is mis schien wel wat veel gezegd, je moest gewoon geld gaan ver dienen, want de school was reuze duur voor je ouders en in die tijd bestond nog geen leerplicht voor schipperskin deren." Kees begon als ma troos en had later zijn eigen schip. In 1966 is Kees gestopt met varen en vanaf 1970 tot 2000 werkte hij bij Rijkswater staat. Jullie volgen beide de cursus Engels/Nederlands. Waarom juist deze combina tie? Carmen: „Engels is han dig voor op vakantie, de klein kinderen helpen met het huis werk, televisie kijken en corre spondentie met buitenlandse vrienden. Het Nederlands erbij is bijna noodzakelijk nu met die nieuwe spelling." Kees: „Ja, die spelling is een heel geworstel voor ouderen. Maar ik vind de grammatica in de Nederlandse les ook heel we zenlijk voor het aanleren van een vreemde taal. Als je de grammatica niet begrijpt ga je van dat steenkolenengels pra ten en dat wil ik liever niet. En ja, waarom Engels? Engels is een wereldtaal, daar kun je overal mee terecht." Is het moeilijk om op latere leeftijd nog te gaan leren? „Helemaal niet" is de mening van zowel Kees als van Car men. „In de manier van lesge ven wordt rekening gehouden met het feit dat we ouder zijn en soms wat langer tijd nodig hebben. En verder is het ont zettend leuk om in een groep te leren. Je hebt contacten, je hebt leuke, gezellige gesprek ken en hoort over interessante dingen." Carmen: „En ik vind het heel belangrijk om actief te blijven, ik doe hiernaast ook vrijwilligerswerk en bij Meer Bewegen voor Ouderen doe ik mee aan zwemmen." Kees: „Ik ben geen echte stu- diebol, maar niets doen is ook niet goed. Bezig zijn, contac ten hebben, dat heeft een mens nodig. Als je niet meer werkt zijn er talloze andere mogelijkheden. Ik denk ook, dat veel mensen talenten heb ben, die nog onder de opper vlakte leven, maar die er juist op latere leeftijd uit komen, omdat er dan pas tijd voor is. Wat dat betreft mag de over heid best wel meer investeren in het ouderenbeleid, wij heb ben immers na de oorlog ook de zaak weer opgebouwd." Zouden jullie het anderen aan bevelen om weer te gaan le ren? „Absoluut, het is'leuk, je hebt contacten en je voelt je er beter bij!" Carmen en Kees volgen de cursus Engels-Nederlands. Afgelopen voorjaar slaagde Sanny van de Berge uit Bruinisse met een 8,3 voor de 1-jarige Schakelcursus van het ROC-Zeeland. Sanny, 44 jaar, moeder van 5 kinderen, 4 zoons en 1 dochter en sinds kort pleegmoeder voor een meisje van 3 jaar, heeft altijd wel door willen le ren. Haar probleem toen ze van de MAVO af kwam, was dat ze niet wist wat ze wilde. Daarom werd het 'winkelmeisje', want je moest tochwat. Toen ze kinderen kreeg en deze wat ouder werden, was ze vrijwilliger in de bejaardenhulp, oppasmoeder, leesmoeder en ook ac tief bij het opvangen van buitenlandse kinderen bij de Stichting Europakinderhulp. Ook deed ze een tijdje betaald werk in de plaatselijke supermarkt. Echter, het werken met kinderen trekt haar het meest. Hoewel Sanny zich realiseert dat je, als je bijvoorbeeld met pleegkinderen of in de crisisopvang werkt, je ook weer afstand moet kunnen nemen. Om het werk in de jeugd hulpverlening professioneler aan te kunnen pakken, koos Sanny daarom vorig najaar voor de schakelcursus bij het ROC in Goes. Met dit diploma kan ze aan de SPW-opleiding beginnen. Was het moeilijk om na zo'n lange tijd weer in de schoolbanken te zitten? Sanny: „Nou, in het begin was het wel spannend, maar dat was gauw over. We hadden een heel leuke groep, veel vrouwen van mijn eigen leeftijd. Serieus in de boeken zitten vond ik zo leuk. Mijn jongens begrepen er niets van, maar ja, die zijn ook nog jong. Maar voor mij was het allemaal zeer positief. De manier van leren is afgestemd op volwassenen en de begelei ding heeft daarbij een stimulerende invloed. Ik zou het iedereen die weer iets wil, van harte willen aanraden!" Geslaagd met een 8,3! Ga je nu verder met de opleiding SPW? „Nee, op dit moment niet, we hebben net een pleegdochtertje van drie jaar, dus ik heb mijn handen vol en het zou ook niet verstandig zijn. Bovendien wordt ik begeleid vanuit de Jeugd zorg en doe ik daar ook allerlei cursussen. Verder kan ik, met mijn diploma in de hand, altijd nog besluiten om verder te gaan."

de Faam | 2001 | | pagina 5