Vlissingen maakt zich op voor Film by the Sea Toeristen willen rust en ruimte De Verdieping HeBu sport ^9 m :A Timberland HeBu sport Nationale Mosselweek Gevonden Grote boekenmarkt in Veere op Open Monumentendag Zondag 9 september zijn wij open Bij Konmar kan 't. WOENSDAG 5 SEPTEMBER 2001 JAARGANG 102 - NUMMER 36 faam/ vlissinger In Vlissingen wordt van maandag 10 tot en met zondag 16 september de derde editie van het internationale filmfestival Film by the Sea gehouden. Het festival biedt een grote variëteit aan films; van grote Hollywoodfilms tot kleine artistieke films. Ruim 60 nieuwe films, waarvan de meeste hun Nederlandse première beleven tijdens Film by the Sea, passeren de revue. Naast de films is er ook volop muziek tijdens het festival, de meest uiteenlopende genres en formaties leveren dagelijks een bijdrage aan de filmthema's. Bioscoop Cine City in Vlissin gen is wederom het kloppend hart van het filmfestival. In te genstelling tot vorig jaar be perkt het festival zich nu ech ter tot Vlissingen. Dit jaar dus geen Cinema Boulevard in Middelburg. Het filmfestival wordt maandag 10 september geopend met John Madden's 'Captain Corelli's Mandolin'. Oscarwinnaar John Madden zal deze maandag zelf aanwe zig zijn bij de première van de film. Deze meeslepende film, gaat over hoop, liefde en de gruwel van de oorlog ten tijde van de Italiaanse bezetting van Griekenland in de Tweede Wereldoorlog. Na afloop van de film geeft het Zeeuws or kest een vertolking van de meeslepende filmmuziek. Aansluitend verzorgt Mieke Stemerdink (de voormalig zangeres van De Gigantjes) en haar 15-koppige gigaband een swingend optreden. Alle festi- valdagen zullen overigens worden afgesloten met een muzikaal programma of een daverend feest. Zo is er dins dagavond om 23.15 uur 'Girls wanna have fun' een band be staande uit bekende Neder landse zangeressen als Manu- ela Kemp, Monique en Suzan ne Kleman, Frederique Spigt en vele anderen. Woensdag avond wordt afgesloten met een optreden van 'Three to Boogie'. Simone Roerade, Me lissa 't Hart en Xandra Ver- kroost brengen medleys vol soul, dance classics en laten de oude discomummers als Nutbush City weer heerlijk herleven. Ook is er die avond The Jodie Foster Xperience. Donderdag speelt om 23 uur de nieuwe band van onze ei gen Marion van Iwaarden en vrijdag is er de Cubaanse zan geres Estrella Acosta met haar groep muzikanten. Zaterdag 15 september zijn er voor het grote slotfeest twee swingen de bands uitgenodigd: The di rectors, een gelegenheids band bestaande uit bekende mensen uit de filmwereld (Dick Maas, Ate de Jong en Huub Stapel om er maar eens een paar te noemen) en recht streeks uit Havana Chispa y los Complices, een 14-mans formatie die voor een heerlijk salsafeest zal zorgen. De mu- ziekconcerten zijn eigenlijk een soort cadeautje van de or ganisatie, want alle optredens zijn gratis bij te wonen! Prijzen Evenals voorgaande jaren zijn ook dit jaar weer verschillende prijzen aan het Film by the Sea festival verbonden. De openningsfilm 'Captain Corel li's Mandolin' maakt bijvoor beeld tevens deel uit van het competitieprogramma. Voor dit onderdeel van Film by the Sea zijn 12 nieuwe films gese lecteerd die gebaseerd zijn op literatuur. Een jury van voor aanstaande filmmakers en au teurs zullen een keuze maken uit het aanbod. Zaterdag 15 september wordt bekend wel ke film in aanmerking komt voor deze film en literatuur prijs. Naast een geldbedrag van 10.000 Euro bestaat de prijs uit de door Anton Corbijn vervaardigde zilveren zee meermin. In het programma onderdeel 'Unreleased' wor den films vertoond die de bio scoop niet hebben gehaald. Het publiek kan uit de geselec teerde films een film nomine ren voor de Wanadoo Pu blieksprijs. Wat inhoudt dat de film na het festival alsnog in distributie wordt genomen. In het item 'Eurofocus' zet Film by the Sea een Europees film land centraal. Na Ierland (1999) en Spanje (vorig jaar) treedt dit jaar de Scandinavi sche Cinema voor het voet licht met films als 'Aberdeen', 'Italian for beginners'en 'Ca bin Fever'. Zaterdag 15 sep tember zal ook de KRO film prijs worden overhandigd. Voor deze prestigieuze onder scheiding staan 3 films geno mineerd: Innocence van Paul Cox, The Apostle van Robert Duvall en Benito Zambrano's Solas. De Gouden Mossel, de prijs van de videowedstrijd wordt op woensdag 12 sep tember uitgereikt. Aan deze wedstrijd nemen middelbare scholieren deel. Zij konden een videofilm van maximaal 5 minuten insturen met het the ma 'Jong en wild in Zeeland'. Lezersacties Speciaal voor de lezer van de Lena Headey speelt in het Noorse drama 'Aberdeen'. Faam/Vlissinger zijn er twee aantrekkelijke acties bedacht. Voor de kinderen is er woens dag 12 september een echte Kindergalapremiere. Op de streekpagina van deze krant staat precies wat dit feest in houdt en voor wie het be doeld is. Maar ook aan de vol wassen filmliefhebbers is ge dacht. Voor hen is er een spe ciaal lezersarrangement ont wikkeld bestaande uit film, een lekker drankje en een spetterend feest na afloop van de film. Let op de Faam/Vlis- singer van volgende week, hierin komt de actiebon! Babyboomer Woensdag 12 september buigt een Taskforce Ouderen en Arbeid zich over existentië le vragen in het debat 'Brood en Rozen' in Vlissingen, geor ganiseerd door het Neder lands Platform Ouderen en Europa (NPOE), in samenwer king met Film by the Sea. Het thema van het debat is de 'ba byboomer': kan het levensper spectief van de babyboomer en de nog jongeren niet uit een prettiger mix van werken en leren en genieten bestaan? Het culturele debat over ver schillende generaties is van alle tijden en het NPOE en Film by the Sea willen hier met film en forum een histori sche kanttekening aan toevoe gen. De forumdiscussie zal be trekking hebben op de twee vertoonde films, 'Crane World' en 'Cool and Crazy' waarbij onderwerpen als por trettering van ouderen, de 40+ werknemers, het Zwitserle- vengevoel en het cultuurbe leid ten behoeve van verschil lende generaties centraal zul len staan. Het forum wordt voorgezeten door Film by the Sea voorzit ter Hedy d'Ancona. Het panel zal bestaan uit gerenommeer de film- en theatermakers, co lumnisten, pensioenfondsen, ouderenbonden en de politiek. De twee films die worden ver toond in het kader van 'Baby boomer in Beeld'en bespro ken worden in het forum zijn: 'Cool and Crazy', een Noorse film van Knut Erik Jenzen over een groep oudere mannen die samen het Berlevêg Mannen koor vormen en 'Crane World' van de Argentijnse regisseur Pablo Trapero. Deze directe en oprechte film geeft een beeld van de dagelijkse sores in de marges van de arbeidersklas se. Deze educatieve dag be gint om 11.30 uur met ont vangst en lunch. Na de verto ning van de twee films en de forumdiscussie zal het pro gramma om 17.30 uur afge sloten worden met een diner. Kaarten hiervoor zijn verkrijg baar via de reserveringslijn van Film by the Sea: 0118 412 437. Toegang tot het debat is gratis! Premières Waar het de echte filmliefheb ber natuurlijk echt om gaat is het enorme aanbod Neder landse premières. Een greep uit de lange lijst film die tij dens Film by the Sea voor het eerst te zien zijn: Aberdeen, een Noors drama waarin een succesvolle advocaat op zoek gaat naar haar vader; Enigma, een historische thriller, Kiss of the dragon, met Bridget Fon da; Mary Reilly met onder an dere Julia Roberts. Bij een aantal premières zul len de filmmakers of de film sterren aanwezig zijn. Zo kun nen bezoekers niet alleen ken nis nemen van het komend filmaanbod in de Nederlandse bioscopen, maar wellicht ook met de makers eri de acteurs van de films. Op de Breeduit- pagina van deze krant staan alle films van A tot Z op een rijtje. De film 'The Others' van de Spaanse regisseur Alejan dro Amenabar met in de hoofdrol Nicole Kidman is ge kozen als slotfilm op zaterdag 15 september. Deze psycholo gische thriller is het debuut van van de jonge Spaanse re gisseur die tevens het script schreef en de muziek compo neerde. De film speelt zich af door Ellen de Dreu Jaarlijks komen duizenden mensen naar Zee land om te genieten van water en land. Ook op en langs de Westerschelde is het soms een drukte van belang. Philip Northolt, eigenaar van Camping Scheldeoord in Baarland: „De prachtige vergezich ten, schitterende zonsondergangen en onnavolg bare Zeeuwse luchten zijn nergens zo goed te zien als aan de oever van de Westerschelde". Toen Philip Northolt in 1976 voor de beslissing stond waar in Nederland hij zijn recreatie- bedrijf moest beginnen, kwam hij al gauw uit in Zeeland. Hij kocht een kleine camping aan de oever van de Westerschelde en bouwde die beetje bij beetje uit. Vijfentwintig jaar later mag Camping Scheldeoord in Baar land zich tot één van de kleur rijkste recreatiebedrijven van de provincie rekenen. Northolt kwam naar Zeeland in de tijd dat het toerisme een steeds belangrijker bron van inkom- Robbert (links) en Philip Nort-holt: „In Rotterdam is het niet echt lekker recreëren". foto Anton Dingemanse sten ging betekenen. „De keus voor Zeeland in het algemeen en de Westerschelde in het bij zonder was gauw gemaakt", legt hij uit. „De overgang van zoet naar zout trekt altijd mens en dier naar zich toe. En waar in Nederland vind je die over gang nog meer? Ja, in Rotter dam, waar de Rijn in de Noord zee stroomt. Maar daar is het niet echt lekker recreëren". Camping Scheldeoord is in vijfentwintig jaar tijd uitge groeid tot één van de grotere campings in de provincie. Toch is de camping nog altijd te klein naar de smaak van Philip Northolt en zoon Robbert, die de camping ooit over zal ne men. Robbert Northolt: „Ik zou de grootte van het terrein het lief ste verdubbelen tot twintig hectare. Niet om er twee keer zoveel gasten te kunnen ont vangen, maar om de staan plaatsen groter te kunnen ma ken". De toerist van vandaag wil immers rust en ruimte - het met-zijn-allen-kamperen-op- im iü$ een-groot-veldgevoel bestaat allang niet meer. De Northolts zien de zeearm als belangrijk natuurgebied dat goed bestudeerd en be schermd dient te worden. „Want we weten eigenlijk nog lang niet genoeg van de rivier. Neem nou de vissen: de gebie den waar zoet en zout water samenkomen staan bekend als kraamkamer en paaigrond. Maar we weten eigenlijk niet goed wat de Westerschelde betekent voor de visstand in de Noordzee. Ik denk dat het be langrijk is daar onderzoek naar te doen. Zeker als je belangrij ke beslissingen moet nemen als het wel of niet verdiepen". Dat laatste - het wel of niet ver diepen - is een heikel punt bij Philip Northolt. „Ik vind dat er op het moment teveel geluis terd wordt naar de grote ha venbaronnen in Antwerpen. Natuurlijk willen die de Wester schelde dieper maken, zodat er nog meer grote schepen op te recht kunnen en er nog meer geld verdiend kan worden. Maar dat is één belang, terwijl de rivier er zovele heeft". historische en pittoreske ge bouwen die Veere rijk is bie den de standhouders samen een ruime keus aan alle denk bare soorten en genres boe ken. Kinderboeken, romans, naslagwerken, historische ro mans, technische verhande lingen en stuiverromans. Maar ook het antiquarische werk, dichtbundels en Zeeuw- tuurlijk tegen een redelijke tweedehands prijs. Op de Markt zal ook een stand van het Koninklijk Zeeuws Ge nootschap der Wetenschap pen present zijn. Hier is een veelkleurig aanbod uit de tal loze publicaties van het ge nootschap te vinden. De boe kenmarkt begint om 10 uur en duurt tot 17 uur. NIEUW BU -v In vele kleuren en modellen! Walstraat 50 - Vlissinsen - Tel. 0118 418 449 pag- 19 Ruitersportvereniging De Scheldestad viert aanstaande zaterdag haar 30-jarig jubileum. Alle Kien modezaken verdwijnen en worden Vögele Mo de zaken. In Vlissingen heeft zich onlangs het maritieme uitzend bureau TOS gevestigd. Bij Duifhuizen Lederwaren moet alles weg, de zaak wordt binnenkort verbouwd, maar de komende weken is er nog volop leegverkoop voordeel. aan het einde van de Tweede Wereldoorlog. Grace (Nicole Kidman) woont met haar kin deren in een afgelegen Victo riaans landhuis en wacht op de terugkeer van haar man van het front. Haar kinderen lijden aan een vreemde ziekte, zij verdragen geen zonlicht. Het leven van dit gezin is let terlijk en figuurlijk gehuld in schemer en duisternis. On danks het isolement dat de ziekte van de kinderen met zich meebrengt ontdekt moe der Grace dat ze niet alleen zijn in het huis. Op de aller laatste dag van het festival, zondag 16 september, wordt de zogenaamde publiekszon- dag gehouden. Op deze dag worden een aantal films nog een keer vertoond, waarmee de bezoeker de kans krijgt een gemiste film alsnog te gaan zien. Tijdens de publiekszon- dag is een bioscoopje pikken overigens extra voordelig, want voor alle films geldt die dag een korting van 4,50 gul den. De prijs van een kaartje komt dan op een tientje in plaats van 14.50 gulden. Een compleet overzicht van de films en activiteiten rondom Film by the Sea is te vinden op www.filmbythesea.wana- doo.nl. Kaarten voor de voor stellingen, inclusief de slot- avond kunnen worden besteld via Belbios: 0900-9363, of 0118-418810. Met de Faam/Vlissinger naar het Film by the Sea Kinder première gala, kijk snel op de Streekpagina en knip de bon uit. Aanstaande zaterdag is het Open Monumenten dag, de dag dat duizenden monumenten en andere bij zondere gebouwen gratis bezocht kunnen worden door het publiek. Ook op Walcheren staan de deuren van tal loze gebouwen open. De Vlissingse cursusmarkt in 't Spui was een groot succes en lijkt voor herhaling vat baar. Op de Breeduitpagina deze week het complete overzicht van de films die draaien in de festivalperiode van Film by the Sea. In Domburg geen film maar Jazz by the Sea en in Middelburg ontmoeten oude Zeeuwse popmuzi kanten de hedendaagse en toekomstige Zeeuwse talen ten. Het Middelburgse Abijplein, ofwel het kloppend hart van het Zeeland Nazomer Festival, vormt het toneel voor dit popfestijn. Advertentieverkoop (01 18) 484 316 Redactie (01 18) 484 276 Bezorgklachten (01 18) 484 216 Uitgebreid colofon: zie pagina 2 Maak vrienden in de Gebruik het succesrecept elders in deze uitgave. In de periode van 14 tot en met 30 augustus werden de volgende voorwerpen aange geven bij de Regiopolitie Zee land: fietspomp, armband schoolboek, bril, fototoestel GSM's, Geld, horloges, ket ting, kleding, fietsen, step portemonnees, ringen schoen, sleutels, teddybeer rugzak, tassen, tuinpadde stoel. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met de Walcherse politiebureaus. Personen die goederen reeds als vermist hebben opgege ven hoeven niet te reageren. Deze personen krijgen auto matisch bericht. Heerlijk snuffelen tussen duizenden boeken. foto: archief Gert-Jan de Rooy Het Marktplein in Veere is op 8 september het decor voor alweer de 10e Veerse anti quarische en tweedehands boekenmarkt in het historische plaatsje. Meer dan 25 standhouders uit Zeeland maar ook van buiten de provincie zullen er op de Markt aanwezig zijn. Tegen de achtergrond van de se boeken. En dat alles na- Pottenbakkerssingel 2, Middelburg. Open van 10.00 tot 17.00 uur. Vragen? Bel gratis Konmar Klantenservice: 0800-0809. Of kijk op www.konmar.nl (advertentie) Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Open Monumentendag Laatste dag Poelendaele DELTA Profronde

de Faam | 2001 | | pagina 1