Open Monumentendag gericht op wonen Met de Faam/Vlissinger naar de Film by the Sea Kindergaiapremière FILM Cursusmarkt 't Spui werd goed bezocht Van muurverf tot raamdecoratii e! BYIrIE DAGELIJKS GRATIS PARKEREN IN GOES faam/vlissinger Woensdag 5 september 2001 FAAM/VLISSINGER 13 door Frank Husslage Aanstaande zaterdag is het Open Monumen tendag, de dag dat duizenden monumenten en andere bijzondere gebouwen gratis bezocht kunnen worden door het publiek. In 350 ge meenten in Nederland worden allerlei kerken, kastelen, stadhuizen, woonhuizen en andere monumentale objecten opengesteld. Allen zijn herkenbaar aan de vlag met het logo van de Open Monumentendag. De deelnemende ge meenten in Zeeland zijn Axel, Borsele, Goes, Hulst, Middelburg, Oostburg, Schouwen-Duive- land, Sluis-Aardenburg, Terneuzen, Tholen, Veere en Vlissingen. In Zeeland is de opening van de Monumentendag zaterdag om 8 uur 's ochtends in het oude stadhuis van Veere. De burgemeester van Veere, mevrouw De Bruijn zal dan samen met de voorzitter van de Stichting Cultureel Erf goed, de heer De Méurichy en de gedeputeerde voor cultuur, de heer De Kok de openings handeling verrichten. Aanslui tend daaraan worden de bus sen van de Monumenten- wacht in de nieuwe huisstijl van de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland op een specta culaire wijze onthuld. Monu mentenwachters laten daarbij zien hoe een inspectie van een monumentenpand in zijn werk gaat. Activiteiten Monumentale gebouwen vor men tijdens Open Monumen tendag ook vaak het toneel van speciale activiteiten zoals tentoonstellingen, concerten en rondleidingen. Elk jaar wordt er een speciaal thema onder de aandacht gebracht, dit keer 'Huis en haard; monu menten van het wonen'. Di verse typen gebouwen die met wonen te maken hebben zullen open gaan, zoals kaste len, villa's, boerderijen, arbei derswoningen, kloosters en hofjes. De heer Scholten, plaatsvervangend directeur van de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland, wijst desge vraagd op de goede samen werking tussen verschillende instellingen en gemeenten. „Op Walcheren werken bij voorbeeld de gemeenten Vlis singen, Veere en Middelburg erg goed samen. Ze stemmen hun programma's op elkaar af en tussen Middelburg en Vlis singen rijdt bijvoorbeeld een speciale old-timer autobus om bezoekers van de Monu mentendag te vervoeren." De belangstelling voor de Open Monumentendag is altijd groot, hoewel allerlei factoren hun invloed hierop uitoefe nen. Als de regen werkelijk met bakken uit de lucht valt is de belangstelling van het pu bliek wel eens wat minder. Met het thema van dit 'jaar, 'huis en haard', is het grootste gedeelte van de activiteiten natuurlijk binnenshuis, waar door eventueel slecht weer minder snel roet in het eten zal gooien. Cultureel erfgoed De Stichting Cultureel Erfgoed gebruikt de Landelijke Monu mentendag om bij het publiek meer belangstelling te kwe ken voor de Nederlandse cul tuurgeschiedenis. Zeker met het thema 'huis en haard' is er een mooie gelegenheid om het publiek te tonen dat mo numenten meer zijn dan al leen maar de gebouwen. De monumenten zijn kinderen van hun tijd en tonen in al hun facetten de cultuur die leefde in hun ontstaansperio de. Door de nadruk te leggen op de binnenkant van de ge bouwen komen deze facetten nog sterker naar voren dan bij alleen een beschouwing van de buitenkant van een oud ge bouw. Bezienswaardigheden Op Walcheren kan het publiek Het Van der Perrehuis heeft een van de mooiste historische interieurs in heel Nederland. Foto: Frank Husslage mooie staaltjes van bijzondere interieurs tegenkomen in het mooie Middelburgse patri ciërshuis 'Le Baron Chassee' en in het 'Van de Perrehuis' met het Zeeuws Archief. Dit laatste is een topper en be hoort tot de 100 best bewaar de interieurs in Nederland. De bijzondere combinatie van een gerestaureerd 18e-eeuws stadspaleis en het uiterst mo derne gebouw is alleen al een bezienswaardigheid. Een mooi uitzicht over dit alles krijgt de bezoeker vanaf de ruim negentig meter hoge Lange Jan die bij het Abdij complex hoort. Ook zijn er in Middelburg begeleide stads wandelingen. Deze beginnen op de Nieuwe Burg bij de VVV/ANWB en vertrekken om 10, 12 en 13.30 uur. In Vlissingen horen natuurlijk een bezoek aan het Stedelijk Museum, Fort Rammekens, de Gevangentoren, de waterto ren Oost-Souburg en het Cor nelia Quackshofje, een voor malig woningcomplex voor weduwen van zeelieden en vissers tot de verplichte kost. De Karolingische Burg Sou burg, de voormalige Willem lll-kazerne, het beursgebouw en de NH kerk te Oost-Sou burg mogen ook in 2001 niet ontbreken. Een oldtimerbus verzorgt het gratis vervoer tussen Middel burg en Vlissingen. Deze ver trekt in Middelburg van de Markt om 10, 11.30, 13.30, 15 en 16.30 uur. In Vlissingen vertrekt de bus vanaf Iguana op het Bellamy- park om 10.45, 12.15, 14.15 en 15.45 uur. DONDERDAG Theo van Doesburgcentrum .'ssingen, ontmoetingsmid dag - 50-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Fitness centrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Activi teitencentrum Vlissingen, kof- fiecontact, 9.30 u. Crea-Doe, 9.30 u. Cursus Schilderen, 13.30 u. Kookcafé, 17.00 u. VRIJDAG Activiteitencentrum Vlissin gen, koffiecontact, 9.30 u. Cur sus Poppen maken, 9.30 u. Computerles, 13.30 u. Café De Goede Verwachting Lewe- dorp, avondruilbeurs, 19.15 u. Buurthuis Aldegonde Vlis singen, alleengaande avond vanaf 25 jaar, 20.30 u. ZATERDAG Mensa Hogendorpweg Vlissin gen, snuffelmarkt, 9 u. Buurt huis Aldegonde Vlissingen, proefles Salsa, vanaf 19.30 u. Markt Middelburg, start van de Delta Profronde, 13 u. ZONDAG Fort Rammekens Ritthem, rondleiding door het natuurge bied Rammekenshoek en het fort, 14 u. Buurthuis Alde gonde Vlissingen, darten, 14 u. MAANDAG Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, koffiecontact, 9.30 u. Cursus Tekenen/Schilderen, 13 u. Koersbal, 13.30 u. Cursus Spaans, 10 u. Cursus Suri naams koken, 17.30 u. Dans les, 19.30 u. Markt Middel burg, boeken- en verzamel- markt, 11-17 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, dansochtend voor 50-plussers: country line-dance voor gevor derden, 9.30 u., volksdansen MbvO, 10.45 u., country line- dance voor beginners, 11.45 u. DINSDAG Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreek uur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Activiteiten centrum Vlissingen, koffiecon tact, 9.30 u. Kaarten maken, 9.30 u. Kleiclub, 13.30 u. Cur sus Bier-wijn brouwen, 13.30 u. Cursus Fotografie, 14 u. WOENSDAG Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, Computerles, 9.15 u. Cursus Frans, 11 u. Cursus Engels voor beginners, 13.30 u. Cursus Engels voor gevor derden, 14.45 u. Elke vrijdag is er markt in de Spuistraat in Vlissingen. Afgelopen vrijdag kon ook bin nen van kraam naar kraam gelopen worden tij dens de cursusmarkt die in 't Spui gehouden werd. Cursussen voor volwassen werden ge presenteerd door een vijftal instellingen in een (na)zomerse vakantiesfeer. Het initiatief komt van Mar- loes Wilbers, medewerkster Communicatie van 't Spui. „Als wij 't Spui de naam Infor matiecentrum Vlissingen meegeven, dan vind ik dat je meer moet doen dan folders neerleggen", is haar logische verklaring voor de cursus markt. „Eerlijk gezegd was ik verbaasd dat medewerkers van de aanwezige instellingen Gezellige drukte met toch genoeg ruimte voor een gerichte vraag. foto:Jaap Wolterbeek. zich aan elkaar voorstelden. Blijkbaar is er tot nu toe wei nig contact met elkaar ge weest. Een reden temeer om gezamenlijk zo'n informatie markt te houden." En informa tie was er meer dan genoeg. Bijvoorbeeld van het ROC. Het Regionaal Opleidingscentrum Zeeland, zoals het officieel heet, was aanwezig om hun Mavo-, Havo- en Vwo-oplei- dingen onder de aandacht te brengen en vooral de Basise ducatie. Wie door wat voor omstandigheid dan ook een basisopleiding gemist heeft kan ook niet verder doorleren. Om de drempel (ook finan cieel) zo laag mogelijk te hou den zijn de kosten minimaal om bijvoorbeeld rekenen en Nederlands op te frissen. Het ROC presenteert zich later in de maand op nog meer gebie den tijdens de Week van het leren die van 8 tot en met 15 september gehouden wordt. Wél een behoorlijke voorop leiding is nodig voor wie aan de Open Universiteit wil stu deren. Het Studiecentrum Vlissingen biedt opleidingen op acade misch niveau aan op onder meer de gebieden: Culturele Wetenschappen, Recht, Eco nomie en beleidskunde en Psychologie. Tussen de kraam van het ROC en die van de OU was een overzicht te krijgen van de cursussen kunstzinnige vorming zoals het Centrum voor Kunsteducatie in Vlissin gen die verzorgt. Het aanbod omvat lessen op het gebied van kunst, fotografie, litera tuur, muziek, dans, toneelspe len en yoga. Het gaat goed met het centrum en misschien is dat ook wel de reden dat de medewerker die uitleg moest geven meer geïnteresseerd was in zijn computerprogram ma dan in eventueel belang stellenden. Vakantiemarkt Om nog even in de vakantie stemming te komen waren er overal zitjes waar met een hapje en een drankje genoten kon worden van accordeon- muziek van Annemarie Si- monse. De meeste bezoekers werden aangenaam verrast door haar muzikale bijdrage van Franse musette's en chansons. De enthousiaste da mes die de kraam van de Zeeuwse Volksuniversiteit 'be manden' hadden er mooi zicht op. Dat aanbod is zó uitge breid dat volstaan moet wor den met een kleine greep. Vooral in de taalcursussen is de ZVU al jaren sterk waarbij niet alleen Engels, Frans en Duits maar ook Latijn, Nieuw Wil jij ook eens in de schijnwerpers over de rode loper lopen? Kom dan woensdag 12 september naar de echte filmpremière van één van de twee onderstaande kinderfilms. Na afloop van de film is er een groot feest met limonade, popcorn, show en muziek. Na tuurlijk is het de bedoeling dat jullie je mooi ste outfit aandoen, want dat hoort zo bij een echt gala. De normale prijs van een toe gangskaartje voor deze bijzon dere middag is 12,50 gulden, maar als je onderstaande bon uitknipt en inlevert aan de kassa bij Cine City betaal je maar een tientje. De middag begint om 14 uur en duur tot 17 uur. Reserveer tijdig-(tel. 0900-9363) want vol vol. Voor de kindergaiapremière zijn twee hele leuke kinder films geselecteerd. De korte beschrijving hieronder helpt je bij het kiezen van de film die jou het meeste aan spreekt. Cats Dogs Sinds jaar en dag vindt er een geheime oorlog plaats onder de huisdieren in deze wereld. In 'Cats and Dogs' binden de honden de strijd aan met de katten. De trouwe viervoeters moeten de gemene katten zien tegen te houden. Zij zijn van plan om het vaccin te ver nietigen waarmee alle mense lijke allergieën voor honden zouden kunnen verdwijnen. Het verhaal richt zich specifiek op de pup die het vaccin, dat professor Brody aan het ont wikkelen is, moet bewaken. Recess: School's Out T.J. Detweiler kijkt met plezier uit naar de zomer. Jammer genoeg komt de verveling snel om de hoek kijken als al zijn vriendjes naar zomer kamp gaan. De verveling is echter van kor te duur als T.J. er achterkomt dat zijn voormalige school hoofd bezig is met een plan om de schoolvakanties voor goed te beëindigen. T.J. trom melt zijn maatjes op en pro beert hier een stokje voor te steken. Grieks, Hongaars, Russisch en Noors geleerd kan worden. Ook de lezingen kenmerken zich door een veelheid aan on derwerpen. Van Sinterklaas tot Viool bouwen en van Filo sofie tot het Zeeuwse licht. Al le algemene en creatieve cur sussen staan in de program magids'2001. Onder de vlag van HOVO (Hoger Onderwijs voor ouderen) brengt de Zeeuwse Senioren Academie een aantal cursussen op het gebied van computers zoals Word, Excel en Internet. Maar ook op Zeeland gerichte cur sussen als Zeeland en de VOC en Kerkelijke gebouwen in middeleeuws Zeeland. Gelo ven in muziek neemt als basis drie cantates van J.S. Bach maar topper is (al enige jaren) de filosofiecursus die gegeven wordt door Dr. J. Vos. Volgens de heer A.H. Van der Most, penningmeester van de aca demie, is daar niet zo zeer de stof als wel de manier waarop Vos zijn lessen geeft debet aan. Uiteraard is er ook een plaats je ingeruimd voor de Vrijwilli- gerscentrale, die immers 't Spui als thuisbasis heeft. Volgens Marloes Wilbers is de markt geslaagd en zeker voor herhaling vatbaar, wellicht uit gebreid met andere instellin gen. Yogalessen Bolwerk- In Het Bolwerk in de Vlissingse wijk Pa pegaaienburg starten maandag 6 en donderdag 10 september de yogalessen van docente Diana van der Gaast. De lessen begin nen om 9.30 uur en de eerste les is een gratis introductieles. Meer informatie is verkrijgbaar bij de docente Via 0118-430757. Ouders van druggebruikers - De Stichting 'Ouders van drug gebruikers' houdt regelmatig ge spreksgroepen in Goes, Vlissin gen, Terneuzen en Middelburg. Wie hierbij aanwezig wil zijn kan contact opnemen met tel. 0118- 623817 of 0113-371680. Inmid dels is er ook een gespreksgroep gestart voor ouders van zeer jon ge druggebruikers. Belangstel lenden voor deze bijeenkomsten kunnen bellen met 0113-251836 of 0113-250349. Algemene info is te verkrijgen via de landelijke hulptelefoon, 0900-5152244. Salsadansen - In Buurthuis Al degonde in Vlissingen worden op 8 en 19 september gratis proef lessen salsadansen gegeven. Op 8 september begint de proefles om 20 uur. Na de les is er tot 01.00 uur vrijdansen. Op 19 sep tember begint de proefles om 21.15 uur. De echte lessen, on der leiding van de dansdocenten van Dansschool Chica, starten woensdagavond 26 september. Het adres van Buurthuis Alde gonde is: Westerzicht 386 in Vlis singen, tel. 466318. Line-dance - Wijkcentrum Het Palet aan de Willem Roelofszlaan 2 in Vlissingen start donderdag 6 september met een line-dance activiteit voor beginners. De les sen zijn van 19.30 tot 21 uur en de kosten zijn 30 gulden voor 10 lessen. Voor opgave, tel. 0118- 416099. Schaken - De schaakvereniging Middelburg houdt zaterdag 8 september het vierde 2-Kroegen 2 Tallentoernooi. Er wordt ge speeld in Café The Duke en in Café Vantoen Vannu aan de Vlasmarkt. Alle teams, bestaan de uit 2 personen spelen een hal ve competitie. De speelduur is 10 minuten. Het inschrijfgeld is een tientje per team. Aanvang: 13 uur in Café Vantoen Vannu. Aanmelden kan via Marjo de Boer, tel. 0118-615049 of Johan de, Wolf, tel. 011-637860. Kunsteducatie Vlissingen - Het centrum voor Kunsteducatie Vlissingen start maandag 10 sep tember met het nieuwe cursus seizoen. Het aanbod bestaat uit beeldende vorming, literaire vor ming, fotografie, muziek, hatha, okido, yoha, ballet en diverse kin dercursussen. Alle cursussen vinden plaats in het Theo van Doesburgcentrum aan de Brou- wenaarstraat 2 in Vlissingen. De uitgebreide cursuskrant geeft volop informatie over de cursus sen, kosten en kortingsregelin gen. De krant is aan te vragen via, tel. 0118-414928. Lezing kinderen en epilep sie - In kerkcentrum De Hoek steen (naast het winkelcentrum in Dauwendaele) wordt maandag 10 september een lezing gehou den over kinderen en epilepsie. Dr. A. Weber, neuroloog, en de heer P. Graauwmans, psycho loog, zullen deze avond de spre kers zijn. Aanvang 19.30 uur, Kerkcentrum De Hoeksteen, Roozenburglaan Middelburg. Praatmorgen hartziekten - In de Zeeuwse bibliotheek wordt dinsdag 11 september een praat morgen over hartziekten gehou den. Belangstellenden zijn vanaf 10.15 uur van harte welkom om met elkaar van gedachte te wis selen over de problemen die mensen met hartziekten kunnen ondervinden. De morgen staat onder leiding van de voorzitter, J. van Lomwei. Ringleiding is aan wezig. Extra lessen Argentijnse Tango - Tango Al Azar begint het nieuwe seizoen met een Ar gentijnse Tangosalon in de Klove niersdoelen in Middelburg op zondag 9 september. In verband met de grote toeloop in het afge lopen seizoen, waarin de stich ting de stimuleringsprijs van het Prins Bernardfonds ontving, zijn er dit jaar extra lessen. Deze star ten woensdag 19 september in de Kloveniersdoelen, waar begin ners van 21.30 tot 22.30 gratis een proefles kunnen krijgen. Op donderdag 20 september kunnen beginners voor een gratis proef les van 20.30 tot 21.30 terecht in Café 't Schuttershof in Middel burg. Informatie is verkrijgbaar bij Marie-José en Huibert-Jan op 0118-615527. Accordeola zoekt leden - Dé Vlissingse accordeonvereniging Accordeola is aan haar nieuwe seizoen begonnen. In dit seizoen heeft de vereniging plaats voor nieuwe spelers in beide orkesten die de club rijk is. De repetities zijn woensdag van 18.30 tot 21.30 uur in het clubgebouw aan de A. Coortelaan 3 te Vlissingen. Meer informatie over Accordeola is verkrijgbaar bij het secretariaat op 0118-551421. Avondruilbeurs - ledereen die wat te verzamelen of te ruilen heeft wordt vrijdag 7 september weer verwacht in café-pension De Goede Verwachting te Lewe- dorp. De zaal is geopend vanaf 19.15 uur en er kunnen munten, oude ansichten, postzegels en andere objecten geruild worden. Informatiedag Volksuniver siteit - Wie meer wil weten over het cursusaanbod van de Zeeuwse Volksuniversiteit kan zaterdag 8 september terecht in De Drvkkery aan de Middelburg se Markt. De ZVU biedt ook dit jaar weer een gevarieerd pro gramma met boeiende cursus sen op ieder gebied: van bloem schikken tot vreemde talen, van reisverslagen tot journalistiek schrijven. Er zijn deze dag zo veel mogelijk docenten aanwezig in De Drvkkery en van alle cursus sen is schriftelijke informatie be schikbaar. Dansavonden in De Zwaan - Het nieuwe dansseizoen in De Zwaan te Oost Souburg is weer begonnen. De eerste dansavond is zaterdag 8 september met me dewerking van Frankie's Combo. De zaal gaat open om 20 uur en de entree bedraagt 7,75 gulden per persoon. Volleybaltoernooi Dynamo - Volleybalvereniging Dynamo '70 uit Middelburg houdt zater dag 8 en zondag 9 september haar zestiende jaarlijkse volley baltoernooi. Dit toernooi wordt gespeeld in sporthal De Kruitmo- len aan de Kruitmolenlaan te Middelburg en begint beide da gen om 9 uur. Zaterdagavond is er voor de deelnemende teams een barbecue met feest op het terrein van Vakantiecentrum Ser- ooskerke aan de Oostkapelse- weg in Serooskerke. Volkssterrenwacht Philip- pus Lansbergen - De Volks sterrenwacht Philippus Lansber gen in Middelburg brengt vrijdag 7 september de planeet Mars ex tra voor het voetlicht. Deze avond zijn er doorlopend korte le zingen over Mars en het onder zoek naar dit hemellichaam. Ook is er een expositie die een beeld schept van de Rode planeet en voor kinderen is er een speciale workshop onder de naam 'Bouw je eigen Odyssey ruimtesonde'. De Marsavond begint om 19.30, de toegang is zoals gebruikelijk gratis. De Volkssterrenwacht is te vinden aan de Herengracht 52 te Middelburg. (behalve zondag) OP TRANSFERIUM ZEELANDHALLEN (afslag Goes-Zuid) GRATIS PENDELBUS naar het stadscentrum vanaf 07.30 tot 19.00 uur (donderdag tot 22.00 uur, zaterdag tot 18.00 uur) (advertentie) Tegen inlevering van deze bon bij de kassa van Cine City krijg je 2,50 korting op een kaartje voor de Film by the Sea Kindergaiapremière. Naam:...w»..» .O) Straat:5 CP Postcode en woonplaats: Bse Duizend-en-één woonideêën! ...U vindt het op de Woonboulevard! Mikro Electro, Brugman Keukens ft Badkamers, Trendhopper, Roobol Woonwinkels, Morgana Slaapkamers, Interieur Totaal, Le Bazar Wonen, GAMMA, Kwantum, TMC, Runner, Verf ft Wand, Pardio Parket Studio. Sleepy, MONTÈL, Decorette en Beter Bed. MARCONISTRAAT, GOES E89

de Faam | 2001 | | pagina 13