j Complete uitvaartverzorging voor heel Zeeland Mensen willen geen afstanden maken om te sporten J l l t L l Leerlingen Prins Willem Alexander School winnen prijs bij Intratuin T V Kolder Kindershow tijdens Braderie Gapinge -3 voor kijken is wel een verrassing waard. Woensdag 29 augustus 2001 FAAM/VLISSINGER 9 door Marja Minnaert Hoewel we niet graag met de dood gecon fronteerd worden, krijgen we er in ons le ven toch onherroepelijk mee te maken. Het is dan wel zo prettig dat het hele proces rondom de regeling van de uitvaart zo soepel en prettig mogelijk verloopt. Vanaf 1 september gaat uit vaartverzorging H.D. Markusse in Goes van start en probeert een partner te zijn tijdens de ze moeilijke momenten. Alexandra Markusse is nu hal verwege met haar opleiding uitvaartondernemer, maar ze is opgegroeid in dit wereldje. Haar vader was twintig jaar koster en met haar moeder runt hij nu het Crematorium in Middelburg. Alexandra ver zorgde vaak al de catering na een uitvaart en ze zag hoe be langrijk het was om juist die paar dagen waarin alles op en om de uitvaart heen geregeld moet worden, goed te bege leiden. Daarnaast kreeg ze als leidinggevende in de thuis zorg ook regelmatig te maken met mensen die stervende waren en met rouwende na bestaanden. Dit motiveerde haar om daadwerkelijk iets te gaan doen in deze sector. „Ik beschouw mezelf als cere moniemeester van de plech tigheid", zegt Alexandra Mar kusse. „Het is mijn taak om de plechtigheid in de geest van de overledene of volgens de wensen van de nabestaanden te laten verlopen. En dat kan ongelofelijk belangrijk zijn. Omdat ik ook aan nazorg doe en altijd de nabestaanden na een paar weken nog eens be zoek, voor het regelen van een dankbetuiging of een graf steen, weet ik hoeveel een mooi afscheid kan doen voor de verwerking. Want natuurlijk is het zwaar, ik krijg zelf ook wel eens een brok in mijn keel bij een mooie plechtigheid of als een jong kind begraven wordt, maar dat mag ook vind ik. Ik leef mee met de mensen die dit overkomt." De wil van de nabestaanden, of indien vastgelegd door de overledene zelf voor zijn dood, staat centraal. Alles moet tot in de puntjes ver zorgd zijn. Alexandra Markus se: „Het hoort ook tot mijn taak om iemand die veronge lukt is en verwondingen heeft zonodig te restaureren. Het gelaat wordt bijgewerkt met hars en grime zodat littekens wegvallen. Nabestaanden wil len toch vaak hun geliefde zien en het is fijn als ze nader hand zeggen hij lag er mooi bij'. Verder verzorgen wij ook de administratieve afhandelin gen bij de gemeente, huisarts en natuurlijk de uitvaartdienst zelf. Afspraken met een pas toor, dominee of humanistisch voorganger en de muziek of een eventueel koor. Ook be grafenisplechtigheden voor andere culturen kunnen gere geld worden. „Vaak heb je dan te maken met rituele was- Alexandra Markusse van uitvaartverzorging Markusse. singen. Ik wil daar zelf ook graag meer over weten en lees er veel over." Koelsysteem Naast de plechtigheid heeft uitvaartverzorging H.D. Mar kusse ook alles in huis voor een thuisopbaring. Alle middelen zijn beschikbaar en het nieuwste op thuisop- een kistkoelsys- teem dat biologisch afbreek baar is. „Dit is een koelmatras, waarop de overledene thuis kan liggen. Dit hoeft niet meer ver wijderd te worden, iets wat veel mensen toch als prettig erva ren. Daarmee zijn wij het eerste bedrijf in Zeeland." Ook kan een aansluitende catering wor den aangeboden. Alexandra Markusse heeft hiertoe haar ho- recapapieren al behaald. „Om deze reden durf ik onze uitvaart verzorging ook compleet te noemen", verduidelijkt ze. Het is tegenwoordig ook steeds gebruikelijker om je ei gen uitvaart te regelen. Vaak doen mensen dat als ze weten dat ze gaan sterven. Ook daar voor komt Alexandra Markus se langs om dit zo persoonlijk mogelijk te doen. Deze service is geheel kosteloos. Ook heeft Markusse zogenaamde codi cilpapieren. foto Anton Dingemanse. Daarin kan iedereen persoon lijk op overzichtelijke wijze aangeven hoe de eigen uit vaart geregeld dient te wor den. „Met de dood te maken krijgen, is niet leuk, maar wij proberen het zo prettig moge lijk te regelen", besluit Alexa ndra Markusse. „En wij verle nen onze diensten in heel Zee land." Zij is dag en nacht be reikbaar onder nummer 0113- 214291 of 06-10730321. Binnenkort starten er op Walcheren en Beve land een aantal nieuwe danscursussen. Dicht bij huis dansen en sporten. Dat is wat dansdocente Shirley Kleij voor ogen heeft met haar nieuwe dans- en sport studio. Van kleuters tot volwassenen kan iedereen bij haar terecht om lekker te bewegen op muziek. De mogelijk heden zijn legio, want dans kent vele vormen. Shirley Klei begon op haar tiende al met stijldansen. La ter, volgde zij een opleiding tot stijldanslerares in Amster dam en Amstelveen. De liefde voor dans werd in de loop der jaren steeds groter en op 16- jarige leeftijd besloot de dan seres zich ook te gaan bekwa men in jazz-dance. Ook de jazz kreeg haar nu in de greep. En ach, waarom ook hier geen docentenopleiding aan vast geknoopt? edelmetaal loofboom eindigen ~T toppunt r* kleine lekkernij vis speelkaart 3 T schortje ontvang kamer sierplant T god van het vuur handig heidje ieder 5 T hoofd deksel 1 vlambek stevige stof T sport artikel planten ontkenning 4 honing drank T kapseizen familielid onver schrokken loolboom 6 kaartspel T aardappel tijdelijk gebruik speelgoed dun stuk hout roem 7 boomv/ol gravure dieren geluid 8 mestvocht 2 persoonlijk vnw. T takje vervelend Weer wat later vertrok Kleij naar Tilburg om hier aan de dansacademie de opleiding tot docent dansexpressie en folk- loredans te volgen. Tijdens de ze opleiding gaf zij niet alleen les bij. Barry Stevens, maar ook in Haarlem en dichter bij huis in Goes. Na vijf jaar als dansdocente in Heemstede te hebben gewerkt besloot Kleij terug te keren naar Zeeland om hier haar eigen dansschool op te zetten. „Terug in Zeeland merkte ik al snel dat er veel vraag is naar sporten in eigen omgeving", zegt Kleij. „Men sen willen het liefst niet meer dan een half uur reizen voor hun sport. Met mijn lessen in 's Heer Hendrikskinderen, 's Heer Arendskerke en Mid delburg wil ik aan deze vraag beantwoorden. Ook in Vlissin gen ga ik lesgeven maar dat is pas in januari." Dansexpressie Voor de kleuters geeft Kleij 'kleuterdans' waarbij muziek instrumenten, linten, ballon nen en dergelijke worden ge bruikt. „Voor de 7 tot 9-jarigen is er een kinderdans. Dit is een combinatieles van klassieke dans, dansexpressie en dans jes maken. „Het voordeel van deze combinatieles is dat het leuk is, dat er veel afwisseling in zit", legt Kleij uit. „Vaak is het aanbod voor kinderen al leen klassiek ballet, en veel kinderen willen dat niet meer, ze willen ook gewoon lekker dansen. Voor de 10 tot 12- jarigen is er het beroemde streetdance en clipdance, wat nog steeds he lemaal in is. Voor jongens en meiden vanaf 14.jaar wordt er een showgroep gestart. Zij krijgen in een les streetdance, showdance en musicaldance aangeboden. De bedoeling van deze groep is dat er optre dens komen en dat ze dansen de modeshows gaan verzor gen. Vaak moet je auditie doen om bij een dansgroep te kunnen en moet je al heel goed kunnen dansen, maar dat is hier niet. ledereen kan meedoen, want iedereen kan namelijk leren dansen" weet de dansdocente. Voor volwasse nen is er de Total Body Work out, een combinatie van tae-bo, aerobics, conditie en dans. Kleij heeft er bewust voor ge kozen om haar lessen in gym zalen te geven. „Door in deze accommodaties te werken^kan ik mijn lessen veel goedkoper houden. Een jaarinschrijving kost nu maar 300 gulden en inschrijfgeld hanteer ik niet. Ook voor de outfit hoeven mensen niet diep in de buidel te tasten, le dereen danst gewoon in die kleding die hij of zij lekker vindt zitten." De lessen starten vanaf dins dag 4 septemer in het Hen drikshuis in 's Heer Hendriks kinderen. Van 16 tot 16.45 uur is er kleuterdans en van 19 tot 20 uur is er total body work out niveau 1. Het uur daarna is er een les total body workout niveau 2. In Middelburg (Bachtenstee- ne) starten de lessen woens dag 5 september. Met van 13 tot 13.45 uur dansexpressie voor kleuters en van 13.45 tot 14.45 kinderdans. 's Avonds van 19 tot 20 uur is er show dance voor de jeugd vanaf 14 jaar en om 20 uur start de to tal body workout. Donderdag 6 september gaan de lessen in. het Arendshuis in 's Heer Arendskerke van start. Hier is van 15.30 tot 16.30 uur kinderdans voor kinderen van 7 tot 9 jaar om 16.30 is er streetdance voor de leeftijds groep 10 tot 12 jaar en van 19 tot 20 uur is een combinatie les tairobics. De laatste les van deze donderdagavond is de full total body workout die duurt van 20 tot 21 uur. Alle kennismakingslessen zijn gratis en geheel vrijblijvend. Voor meer info kan contact opgenomen worden met: dans- en sportstudio Shirley, tel. 06-29098044. Sjaak Joziasse, David Geuze en Carla van de Velde (achterste rij, v.l.nr.) met de winnende kinderen van de Prins Willem Alexan der School. foto: Frank Husslage In een tropisch warme kas op een warme augustusdag mochten 20 leerlingen van de Prins Willem Alexander School de eerste prijs in ontvangst ne men, die ze gewonnen hadden met het kweken van Surfinia's. In het kader van een landelijke actie heeft Carla van de Velde, van Intratuin Koudekerke, dit voorjaar aan verschillende Wal- cherse basisscholen les gege ven in alles wat te maken heeft met tuinen, planten en groen verzorging. Aan de hand van deze lessen hebben de kinde- Vanaf nu regelt Nederland kinderopvang online Ouders die kinderopvang nodig hebben kunnen dat voortaan simpelweg via internet regelen. Op de nieuwe site van kinderop- vangonline (www.kol.nl) is het naast zoeken in een uitgebreid be stand met kinderopvangvestigingen, ook mogelijk direct een aan vraag bij deze instellingen in te dienen, ledereen kan zich aanmel den en gebruik maken van de diensten die kinderopvangonline aanbiedt. Zonder papierstapels kunnen ouders thuis inloggen, hun keuze voor kinderopvangvestiging(en) bepalen en direct hun aanvragen via internet indienen. Tevens kan men op ieder ge wenst moment de status van de aanvraag raadplegen. Ook de plaatsing, eventuele wijzigingen in de opvang en de stopzetting wordt via internet geregeld. Ouders en bedrijven die gebruik ma ken van de dienstverlening van kinderopvangonline kunnen niet alleen rekenen op een online afhandeling van hun kinderopvang- zaken. Zij maken tevens gebruik van de extra service die kinder opvangonline standaard aanbiedt. Deze service omvat onder meer nabellen, bemiddeling, contract afhandeling en facturatie. Kinderopvangonline is een initiatief van bemiddelaar SBN die op deze manier inspeelt op de veranderende kinderopvangsituatie in Nederland. De jarenlange ervaring en het uitgebreide netwerk van SBN biedt een belangrijke toegevoegde waarde aan de servi ce van kinderopvangonline. Tevens probeert zij zo de snel groei ende kinderopvangmarkt met zijn vele spelers, meer transparant en toegankelijk te maken voor ouders en bedrijven. Markt met cursusaanbod volwassenen in 't Spui In de bibliotheek 't Spui te Vlissingen wordt vrijdag 31 augustsus tussen 10 en 16 uur het vrijwel complete cursusaanbod voor vol wassenen in Vlissingen gepresenteerd. Nog nooit hebben in Vlis singen zo veel instellingen gezamenlijk hun cursusaanbod gepre senteerd. Zo zijn ROC-Zeeland, Open Universiteit Studiecentrum Vlissingen, Stichting Palladium, Hoger Onderwijs voor Ouderen, Centrum Kunsteducatie Vlissingen, Stichting Zeeuwse Volksuni versiteit en Vrijwilligerscentrale Walcheren allemaal op deze dag present. De markt krijgt nog een vleugje vakantie mee met de sfeer van een marktje in Parijs. Er is een terrasje, live accordeon- muziek, stokbrood, zelfs boekenstalletjes waar tweedehands boe ken voor een piepklein prijsje van de hand gaan ontbreken niet. Zo krijgt de bezoeker in vakantiesfeer het complete cursusaanbod voor het komende seizoen gepresenteerd. Er is uiteraard allerlei informatiemateriaal voorhanden en deelnemers kunnen zich des gewenst ter plekke inschrijven voor de cursus van hun keuze. •Vakantievierder krast 100.000 gulden in Vlissingen Bij tabakszaak Kloeg in de Sint Jacobstraat in Vlissingen is door een vakantievierder uit Vleuten een ton gekrast. De Vleutenaar krast eigenlijk zelden. Toen we een dagje naar Domburg waren om te winkelen, haalde zijn vrouw hem over om een lot te kopen. Daarmee won hij 5,50 gulden. Later die week, toen ze in Vlissin gen aan het winkelen waren kochten ze van dit geld twee loten, waarmee ze vervolgens 11 gulden wonnen. Van dat geld werden nieuwe- loten gekocht, waarmee toen een ton gekrast werd. „Zo was het natuurlijk dubbel leuk vakantie vieren in Zeeland. Daar naast ga ik bijna met pensioen. Dit is een heerlijk appeltje voor de dorst." Ook de eigenaar van Tabakszaak Kloeg, de heer Kloeg, is erg blij met deze prijs in zijn winkel. „Ik verkoop al vijfjaar kraslo ten. Zo'n grote prijs is een ontzettend goede opsteker, een stimu lans voor al mijn klanten!" aldus de heer Kloeg. Velux promotie trailer in Vlissingen Op het parkeerterrein van Gamma aan de Govert Flincklaan in Vlis singen staat dinsdag 28 augustus vanaf 13 uur en woensdag en donderdag 29 en 30 augustus van 9 tot 21 uur de Velux Promotie Trailer opgesteld. De firma Velux, een van de grootste leveranciers ter wereld op het gebied van dakvensters, heeft voor de promotie van haar dakvensters en raamdecoratieproducten een speciale trailer ontwikkeld. Deze trailer is een rijdende showroom en brengt een bezoek aan alle Gamma-bouwmarkten in Nederland. Klanten van Gamma die de rijdende showroom van Velux bezoeken, pro fiteren van diverse kortingen en aanbiedingen. Een aantal Velux dakvensters worden met korting aangeboden. Daarnaast zijn er aantrekkelijke kortingen op het assortiment raamdecoratieproduc ten, zoals rolgordijnen, jaloezieën en geplisseerde gordijnen. Gran Dorado lanceert nieuwe najaarsbrochure Vanuit je appartement meteen de skipiste op. Dat is mogelijk tij dens een wintersportvakantie op een van de vier luxueuze vakan tiebestemmingen van Pierre Vacances in de Franse Alpen. Gran Dorado biedt wintersporters dit jaar voor het eerst de mo gelijkheid een vakantie te boeken in de Savoie, dat de grootste en mooiste skigebieden van Europa herbergt. Zoals het schitterende Trois Vallées, een gebied dat maar liefst zeshonderd kilometer aaneengesloten pistes telt. Uiteraard heeft de vakantieganger daarnaast in het najaar en de komende winter wederom de keuze uit 38 resorts van Gran Dorado in Nederland, Duitsland en België. De gratis brochure is aan te vragen via www.grandorado.nl of 0900-8833 (44 cent per minuut). Ria Ladies Wear opent in Middelburg Toen ze aan de wedstrijd deelnamen waren ze nog leerling in groep 5 en 6 van de Prins Willem Alexander School in Sint Laurens. Toen ze afgelopen donderdag hun prijzen in ont vangst namen uit handen van directeur Sjaak Joziasse van Intratuin Koudekerke waren ze leerlingen uit groep 6 en 7 geworden. De wed strijd die ze gewonnen hadden was al voor de zomervakantie begonnen en liep door tot erna. ren de afgelopen maanden zelf Surfinia's gekweekt. De leerlin gen uit Sint Laurens kweekten de mooiste planten en presen teerden die op een bijzondere wijze, in de vorm van een mo len. Dit resultaat werd beloond met een prijs. Samen met hun meester, David Geuze, moch ten ze deze prijs in Koudekerke in ontvangst nemen. De ver heugde leerkracht reageerdë enthousiast: „Dit had ik nooit verwacht". De school sleepte een geldbedrag van 150 gul den in de wacht, terwijl alle kinderen een fraaie pop mee naar huis mochten nemen. De ze pop zal de komende weken, in de groene vingers van de kinderen, uitgroeien tot een ha rig en baardig wezen. Na de prijsuitreiking kregen de kinde ren nog een rondleiding met uitleg over het terrein van de kwekerij. In het hart van Middelburg, aan het Damplein, is Ria Ladies Wear geopend. Het karakteristiek pand onderging tevoren een komple- te metamorfose. Het resultaat daarvan is een exclusief en sfeer vol geheel. Het stijlvolle interieur is licht en aangenaam en de collecties worden overzichtelijk gepresenteerd. Sfeer is belangrijk voor een zaak, weet eigenaresse Ria Jansen. Zij is al sinds haar jeugd bekend in de kleding- en schoenebranche. Met merken als Pulls en Tender richt Ria zich op een breed publiek met gevoel voor smaak en stijl. De nieuwe winterkleuren, zoals bruintinten, terra, purple, en roze, worden met zorg door de eigenaresse zelf uitgezocht en onderling met elkaar gecombineerd. Zo ontstaat een brede collectie met voor elk wat wils. Ria vindt het belangrijk dat de klant zich in alle rust kan oriënteren. Natuurlijk zal ze haar klanten op een vakkundige wijze helpen bij het maken van een verantwoorde keuze. Onder het genot van een kopje koffie is het gezellig winkelen bij Ria Ladies Wear. advertentie www.puzzelland.com Stuur uw oplossing vöör woensdag 5 september naar de redac tie van de Faam/Vlissinger, Postbus 18, 4380 AA in Vlissingen. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijswin naar wordt in de Faam/Vlissinger van woensdag 12 september bekend gemaakt. De oplossing van de puzzel uit de Faam/Vlissinger van woensdag 15 augustus luidt: 'Kerriesoep'. De vrijkaarten van Cine City gaan naar N. Sengers uit Grijpskerke. De Gapingse braderie is inmiddels een goede traditie waar het hele dorp, maar ook heel veel bezoekers van buitenaf jaarlijks veel plezier aan beieven. Zaterdag 1 september maken de bewoners, ondernemers, entertainers en muzikanten zich weer op voor dit sfeervolle dorpsfeest. Veere's Genoegen. Wie geen hoogtevrees heeft kan genie ten van een vergezicht over het dorp en omstreken vanuit een kraan. Een grote loterij zorgt ervoor dat een aantal gelukkigen wel heel voordelig aan mooie spullen komen, 's Avonds is er in 'De Spil' een feestavond voor jong en oud met live-muziek. In en rond 'De Schotsehoek', het hart van de braderie, wor den tal van activiteiten gehou den. Bij de vele kraampjes brengen de ondernemers van af 10 uur hun producten aan de man. Om 11 uur is er zoals gebruikelijk pracht en praal maar ook spanning met de sjezenwedstrijd. Maar er is nog veel meer te beleven. Voor de kinderen is er vanaf 14 uur in wijkgebouw 'De Spil' een tweedelige voorstelling van Peter Grooney's Kolder Kindershow. En dat betekent twëe keer drie kwartier dol dwaze goochelacts, ballon- nenshow, buikspreek-acts en muziek. Ook in het dorp zelf is er volop muziek, met om 15 uur een jubileumconcert door Bij aankoop van een montuur uit de KidscollecZie een paar stoeisterke glazen cadeau. En nu ook twee gratis kaartjes voor Avontureiipark Hellendoorn. Het Huis Hardy Zien mag g e z-i en w o r d n VLISSINGEN - BELLAMYPARK 38 - TEL. (0118) 41 20 10

de Faam | 2001 | | pagina 9