Monumenten in Zicht 8 september open monumentendag in zeeland I i 8 Cultureel Erfgoed Stichting Zeeland ARCHEOLOGIEGF S( H1EDB I XE NINGM ON UM ENTEN WACHT N J M ENTENZO RG MUSEASTREEKTALEN Op zaterdag 8 september wordt voor de 15de keer de Open Monumentendag gehouden. Overal in het land zijn er monumenten open gesteld en vinden er activiteiten plaats. Omdat de woningwet 100 jaar bestaat is het thema van de Open Monumentendag dit jaar Huis en haard. Het thema sluit ook aan bij de landelijke manifestatie Historisch Interieur 2001. Zeeland kent een rijke variëteit aan oude én jonge monumenten. Er zijn kerken, boerderijen, molens, vestingwerken, industriële gebouwen en natuurlijk allerlei soorten woonhuizen. Er valt op Open Monumentendag veel te genieten in Zeeland. Het is bovendien een prachtige gelegen heid om een monument nu eens niet alleen van buiten, maar ook van binnen te bekijken. Stichting Cuknree' Erfgoed Zeeland en Open Monumentendag Dc jonge Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland - opgericht 1 april 2001 - houdt zich bezig met het behoud en de ontsluiting van het cultureel erfgoed in de provincie. De stichting is actiel op het gebied van de archeologie, de geschiedbeoefening, de monumentenzorg, de monumentenwacht, de musea en de streektalen. Ze wil de komende jaren uitgroeien tot hét aanspreekpunt voor het cultureel erfgoed in Zeeland. De stichting ontwikkelt, coördineert en ondersteunt projecten met een accent op educatie en participatie. Eén van deze projecten is de provinciale coördinatie van de Open Monumentendag in Zeeland. Samen met de plaatselijke comités in Zeeland en dc landelijke stichting Open Monumentendag wordt met ingang van dit jaar gewerkt aan een Zeeuwse invulling van de Open Monumentendag. De inzet is een toename van de belangstelling voor het 'monumentale' Zeeland. Waarom dat nodig is? Omdat monumenten en cultureel erfgoed volgens de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland een waardevol en onmisbaar onderdeel vormen van de Zeeuwse samenleving! Monumentenwacht Het vroegtijdig opsporen van gebreken aan monumentenpanden: daar gaat het de monu mentenwacht van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland om. Vier ploegen van elk twee monumentenwachters zijn dagelijks op pad om monumenten aan een grondige inspectie te onderwerpen. Zij beschikken over gerichte kennis en ervaring, en zijn uitgerust om ook dc moeilijk bereikbare delen van een gebouw, zoals bijvoorbeeld hoge en steile daken, te bereiken. Kleine gebreken verhelpen zij direct. Adviezen over groter herstel en onder houd komen in een gedetailleerd rapport. Hierin staat alle informatie om eventuele schade te laten herstellen. Ongeveer 800 eigenaren van monumenten maken momenteel gebruik van de diensten van de monumentenwacht. Kennis maken met het werk van de monumentenwacht kan op 8 september in Kloeringe en Veere. Openingsprogramma De Open Monumentendag wordt op verschillende plekken en tijdstippen geopend. De landelijke opening is op 6 september in Rotterdam. Op 7 september openen de samenwerkende plaatselijke comités van respectievelijk West Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren hun programma. Op zaterdagmorgen 8 september vindt de provinciale opening van de Open Monumentendag plaats. Mw. A.C. dc Bruijn, burgemeester van Veere en voorzitter van dc Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, dhr. W.F.M.G. de Meurichy, directeur van dc Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en dhr. drs. G.L.C.M de Kok, gedeputeerde voor cultuur, houden korte toespraken. Aansluitend worden de bussen van de monumenten wacht en de archeologie in de nieuwe huisstijl van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland op een spectaculaire wijze onthuld. In het stadhuis Van Veere zijn presentaties van de stichting te bekijken. Monumentenwachters laten zien hoe een inspectie van een monumentenpand er in de praktijk uitziet. Anders bekeken In 1913 stond in het blad Buiten het volgende te lezen: "déZeeuwsche monumenten waren eens ontelbaar, en thans is er bijna niet? van overgebleven, terwijl de magere restanten voor het grootste-deel verbouwd, bepleisterd, of op andere wijze bedorven zijn." Sindsdien is er weinig veranderd. Nog steeds gdart uit gemakzucht, uit onkunde of om financieel gewin waardevolle restanten verloren. Samen met de verwoestingen die de Tweede Wereldoorlog en de stormvloed van 1953 in Zeeland teweeg hebben gebracht, heeft dit alles ertoe geleid dat momenteel weinig interieurs nog intact zijn. Op 7 september verschijnt het boek Anders bekeken. De geschiedenis van het Zeeuwse binnenhuis. In aquarellen en tekeningen van Franchise van Lynden wordt een selectie van dc overgebleven Zeeuwse woonhuisinterieurs getoond. Drie kunsthistorici, mw. drs. C.E. Fleyning, dhr. dr. E.F. Koldeweij en mw. drs. B.I. Sens, schetsen de algemene geschiedenis van het historisch interieur aan de hand van Zeeuwse voorbeelden. Zowel stilistische ontwikkelingen als bouwtechnische facetten komen aan de orde. Aan de hand van bewaarde boedelinventarissen wordt een globaal beeld gegeven van de inrichting van het Zeeuwse burgerwoonhuis. De aquarellen en tekeningen van Framboise van Lynden zijn van 8 september t/m 6 oktober te bezichtigen in de Zeeuwse Bibliotheek. Het boek is vanaf 7 september verkrijgbaar in de boekhandel. Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland - Groenmarkt 13 Postbus 49 - 4330 AA Middelburg Telefoon: 0118-631051 - Fax; 0118-631054 E-mail: info@scez.nl - Internet: www.scez.nl De onderstaande informatie heeft betrekking op zaterdag 8 september 2001. De monumenten cn activiteiten zijn per plaats vermeld. Tenzij anders vermeld zijn de monumenten te bezichtigen tussen 10.00 - 17.00 uur. Indien andere openingstijden gelden dan zijn deze apart vermeld. Bezoek aan monumenten en deelname aan activiteiten is gratis, tenzij anders vermeld. Voof algemene infor matie over de Open Monumentendag zie ook www.openmonu- mentendag.nl. Voor informatie over historische interieurs kunt u terecht bij www.intericurmanifèstatie.nl. AAGTF.KF.RKE monumenten. Molen - Molenweg3. NH Kerk toren - Dorpsplein, Woonhuis (voormalige pastorie) - Dorpsplein 21. AARDF.NBURG monumenten: Kaaipoort: tevens tentoonstelling "Aardenburg van ves ting tot vesting" - Kaai, RK Kerk - Weststraat, Doopsgezinde Kerk - Weststraat, St. Baafskcrk: tevens tentoonstelling "Sprekende Deuren", orgelconcert - St. Bavostraat 5, Vestingwallen - Noord- en /.uidbolwcrk. Grenspalen - F.edcwcg. Castellum - Burchtstraat. Galcrichcl: tevens ten toonstelling. concert draailier- en doedelzakspel - Weststraat 38, Burgerweeshuis - Westscraar, 't Hartje van Aardenburg - Markt. activiteiten: Opening Open Monumentendag: vrijdag"/ september; voordrachten van dichters, musici uri redenaars - Sint Baafskcrk: 20.00 uur, onthulling beelden, monumentenwandeling met gids, voordrachten van gedichten in diverse monumenten - Hcrendréefi 11 (10 uur, 11.30 uur en 14.00 uur. Gemeentelijk Archeologisch Museum: tentoonstelling "Uit de klei getrokken" - Marktstraat, De Paardenstal (VW): prijsuitrei king fotowedstrijd "Alleen in Aardenburg" - Markt. Galerie Griffioen: tentoonstelling schilderijen - Marktstraat. Galerie Katinka: tentoonstel ling Roemeense volkskunst - Markt, Galerie Restauratieatelier 't Poortwachtershuis: tentoonstelling schilderijen - Tuimclstccnstraat. Zie ook www.aatdenburg-cultuurstad.nl AXEL monumenten: Watertoren: tevens vlindcrtentoonstelling - Kinderdijk 2, Axelse Korenmolen - Molenstraat 20. activiteitenStreekmuseum Het land van Axel: aquarcllcncxpositic - Noordstraat 11 B1F.RV1.1ET monumenten: NH Kerk: tevens tekenwedstrijd Monumenten in Biervliet - Kerksrraar 6. Molen Dc Harmonie - Molenstraat: 10.00 -16.00 uur, Rondleidingen langs historische panden: thema "Huis en haard" Dorpshuis t Oude Raedthuys - Hoogsrraai: 11.00 en -13.00 uur. monumenten: NH Kerk. B1GGFKFRKF huisraad door deskundig tas BORSSEL.F. monumenten: Molen De Hoop BRESKENS activiteiten: Visscrijmuscum: dicht" - Vismijn in haven :g 4, Dorpskerk orgelspel, taxatie klein r- Kerkplein 1: 13.00-16.00 uur vacbting - Kaaiwcg 18. istelling "Kijken met je ogen m o n u mcn t cnStadhuis: monumentenfietsroute cn wandelroute te koop - Marki, Grote of St. Nicolaaskcrk - Kerkpadi 09.00-16.30 uur. Molen Windlust - Oude Haven. activiteiten: Kerk: optreden kleinkoor: 14.00-16.00 uur, Brouws Museum: tentoonstelling scheepsmodellen e.tl. - Haven Zuidzijde 14-15. BRU1N1SSE monumenten: Oudheidskamer: tevens demonstratie bolusbakken - Oudcstraar 23: M .00-17.00 uur. BURGH monumenten: Museum Burglise schoolc: tevens tentoonstelling Karolingische burg - Kerkstraat: 10.00-16,00 uur, NH Kerk - Burglise ring: 10.00-16.00 uur. Pannenkoekeumolcn De Graanhalm - Burghsewcg 53: 12.00-19.00 uur BURGH HAAMSTEDE: •- A j BURGH SLUIS monumentenPlompe toren, dijk Oosterschelde. CADZAND monumenten: NH Kerk, Bergmolcn Nooitecdacht - Zuidzandsewee. DOMBURG monumenten: Villa Duinvliet - Domburgseweg 44, Molen Weltevreden - Roosjesweg. Stadhuis - Markt 1, Protestantse kerk toren - Markt 8. DRE1SCHOR monumenten: St. Adriaanskcrk - Ring, Streek- en landbouwmuseum Goemanszorg: tevens tentoonstelling gebruikte voorwerpen rondom boerenhoeve - Molenweg 3. ELKERZEE monumenten: Molen Dc Lelie - Kloostcrwcg. ELLEWOUTSD1JK monumenten: 't Kerkje van Ellesdiek; diverse presentaties: 10.00- 16.30 uur, orgelspel: 11.00 uur, optreden: 12.00 uur, bijbelvertaling: 13.00 uur, voorproefje: 14.00 uur, 'saemen zienge': 15.00 uur, ballades: 16.00 uur. GOES monumenten: Stadhuis: tevens foto-expositie, optreden vrouwenbar- bershopkoor. 11.3.0-12.30, optreden mannenbarbershopkoor, presentatie sponsors e.a. optredens 12.30-13.30 - Grote Markt 23, Grote of Maria Magdalenakcrk tevens openingsconcert op het carillon: 09.00-10.00 uur. expositie kunstwerken, RK Kerk: bezichtiging wandschilderingen, casset teband voor rondleiding - Zusterstraat 4, Museum voor Zuid- cn Noord- Bcvcland: tevens tentoonstelling "Van Voorstraat tot Achterweg" en foto expositie huisinterieuren - Singelstraar 13, Manhuistuin: tevens optreden band: 14.00-16.00 uur. Villa Eigen Haard: bezichtiging hal, keuken en tuin - Oostsingcl 92, Vrijmetselaarsloge Dc Opgaande Ster - Beestenmarkt 5, Panden Bicrkadc/Turfkadc/ Kleine Kade/ Grote Kade: tevens exposities voor dc ramen, Pand Blaauwe Steen 5: bezichtiging Keldcrbar, Pand Kleine Kade 35: bezichtiging benedenverdieping, Schippersvereniging Houthaven: bezichtiging 8 traditionele bedrijfsvaar- tuigen en rondvaart met schip, Huis Hoope: bezichtiging kantoor - J.A. van der Goeskadc 69, Pand Turfkadc 11: bezichtiging begane grond en kelder, Pand Grote Kade 2: 09.00-13.00 uur, Pand Keizerstraat 6: 09 00-13-00 uur. Molen Dc Koomblocm: bezichtiging, pannenkoeken eten - Paardeweg 6, Pand St. Jacobstraat 2: bezichtiging benedenverdie ping, tevens demonstratie plateelschilder. activiteiten, bekendmaking programmaonderdelen door stadsom roeper: 11.00-16.00 uur. Stoomtrein Goes-Borselc: bezichtiging remise en werkplaats - Stephcnsonwcg 9, stadswandelingen met gids: start bij Lunchcafe elk half uur: 10.00-16.00 uur. wandelingen langs de vesten: 10.00-16.00 uur, Ineke Otte open atelier: expositie sieraden en (buiten) beelden - 's-Heer Elsdorpweg 39, Overtocht: verbinding per passagiersbootje naar Houthaven - Stadsliaven, expositie edelsmeed kunst - Vlasmarkt 10, Galerie Dc Kaai: expositie werk deelnemers - JA. van der Goeskade 65, Ambachtscentrum: diverse activiteiten - Kattendijkseweg 27. optreden band, ringsteken: 12.00-17.00 - Keizersdijk/Dam/J. Valckestraat/Sceenen Brug prijsuitreiking wethouder: .17.00 uur. 'S-GRAVENPOLDER monumenten: Molen Dc Korenhalm - Korenhalmdijk 11, NH Kerk - 's-Gravenstraat 8. GR1ÏPSKERKE monumenten: Boerderij 't Munnikcnhof - Jacob Catsweg 4, Kapel van St. Maarten - Meincrsweg 1, NH Kerk - Kerkring 26, Wilhelmina's Oord: keuken te bezichtigen - Mariekerkscwcg 26. GROEDE monumenten: NH Kerk: rondleidingen: 11.00-15.30 uur, concert kamerkoor 14,00 uur, veiling "Goederen uit grootmoeders tijd" ('s och tends kijkochtend): 15.30-17.00 uur. Evangelische Lutherse kerk: rond leiding met muziek en vertoning videofilm "Schroefpenningcn van Salzburgets": 10.30 uur, voordracht over restauratie kerk: 14.00 uur, klas siek concert: 14.30 uur, afsluitende voordracht: 15-30 uur. activiteiten Vlaemscb Erfgoed: winkeltjes, werkplaatsen - Slijkstraat. HAAMSTEDE monumenten, 't Oude Anker: kinderen kunnen hier een eigen wapen schild ontwerpen, tevens kleine kcramiekexpositic en muziek door kinde ren - Sluispad 2. Bcwaerschole: tevens expositie ruimtelijke sculpturen - Westscraar 18. NH Kcrlc Ring: 10.00-16.00 uur, Hospitaalbunker: tevens expositie over oude bunkers, overzicht BB-materiaal - Nieuweweg, Slot Haamstede: tevens optreden kleinkoor - Ring: 14.00-16.00 uur. 'S-HEER ABTSKERKE monumenten: Molen Dc Poel - Gerbencssewcg 21: 10.00-16.00 uur. 'S-HEER ARENDSKERKE monumenten: Bocrdcrijhuis De Panhoevc: tevens tentoonstelling cn demonstratie oude handwerktechniek "quilten" - Arendstraat 2a, Woonhuis: bezichtiging huiskamer -Torenring 10, NH Kerk: mogelijk heid beklimmen toren, orgelspel, tentoonstelling, kalligraficdemonstratie, optreden barbershopkoor. 14.30-15.00 en 16.00-16.30 uur - Torenring, Molen Nooitgedacht - Eindcwege. activiteiten: kinderspelen - Vermctstraat: 14.00-16.00 uur, demon stratie etsen (bij droog weer) - Vermctstraat - natuurwandeling o.I.v. natuurgids: start ingang NH kerk: 10.30 en 14.30 uur, demonstratie oude verftechnieken - Spoorstraat 5: 10.00-16.00 uur, open tuin en theeschcnkcrij - Korte Achterweg, expositie schilderijen - Raadhuisstraat 2a, demonstratie handboogschietcn, demonstratie en verkoop, pottenbakkerswerk - Landweg 17: 13.00-16.00 uur, Hoveniersbedrijf Allemekinders: becldencxpositic - Oude rijksweg 97, demonstratie beslaan paarden -Travaille Vermersrraar 14.00-16.00 uur, bezichtiging druivenboomgaard: Wesihofsezandweg (bij nr. 11) 'S HEER HENDRIKSKINDEREN activiteiten. Brouwer Mc-ubelrijtuigstofFcerderij: bezichtiging werk plaats, expositie rijtuigen, rondrit met authentieke koets, restauratiewerk - Nieuwe Rijksweg 8. HOEK monumenten: Molen 5X5ndlust - Molenplein: 10.00-16.00 uur. HOOFDPLAAT monumenten: NH Kerk. HULST monumentenMolen - Molenbohverk, Basiliek H. Willibrordus - Steenstraat, NH Kerk: te bezoeken tijdens stadswandelingen - Houtmarkt: 10.00-14.00 uur, Verdedigingswerken - stadswallen ves tinggracht, Stadhuis: tevens expositie "Reynaerts streken" - Grote Markt 21, Streekmuseum De Vier Ambachten: tevens tentoonstelling "Devotionalia" - Steenstraat 28, Refugium Baudeloo - Baudcloo 20. activiteiten: stadswandelingen o.I.v. gidsen van het VW - Grote Markt: 10.00-14.00 uur. 1IZF.ND11KF T"; monumenten: Molen - Biestraat 18. NH Kerk, Kerkstraat 6: niet van binnen te bezichtigen, Markt 26: niet van binnen te bezichtigen, Koninginnestraat 18, 26: niet van binnen te bezichtigen, Koninginnestraat 53: niet van binnen te bezichtigen, Ravelijn. activiteitenStreekmuseum: tentoonstelling "Hoogtepunten uit de geschiedenis van West-Zeeuws Vlaanderen" - Markt 28. KATI FND1IKF activiteiten: Galerie Ilona Schmit: expositie naïeve schilderingen - Dorpsstraat 23-25 KLOET! NGE monumenten: Gcertcskerk: mogelijkheid beklimmen toren, orgelspel, demonstratie handboogschicten - Geertesplein, Molen Kloctinge - Kapelscwcg. activiteitendemonstratie afdalen toren door Monumentenwacht Zeeland - Geertesplein: 10.30, 11.30, 13.30 cn 14.30 uur. bezichtiging bus monumentenwacht. KLOOSTERZANDE monumenten. Standcrdmolcn - Groenendijk 2: 10.00-14.00 uur. KOUDEKERK F monumenten Molen De Lelie - Middelburgsestraat 110, NH Kerk - Dorpsplein MELISKERKF. monumenten: Molen - Molenweg, Odulphus Kerk: tevens tentoon stelling foto's en dia's, orgelspel - Torensttaat 8, 't Schotse Hofi alleen tuin té bezichtigen - Poppendamscwcg 13. MIDDELBURG monumenten - Stadhuis - Markt: 14.00-17.00 uur, Baron Chassec - Gortstraat 30, Den Vliegende Herdt - Dam 61, Lutherse Kerk - Zuidsingel 60, Civiliën - Molstraat 13 - Kuiperspoort - tussen Dam cn Rouaanse Kaai, Oostkerlc tevens orgelspel - Oostkerkplcin. Pakhuis De Kemel - Kinderdijk 88, Engelse Kerk - Bodenplaats, Kloveniersdoelen - Achter de Houttuinen 30, Villa de Sprenck - Seissingel 4, Zeeuws Archief - Van de Pcrrehuis - Hofplein 16, Abdijcomplex: tevens gelegen heid tot beklimmen Lange Jan, orgelspel in kerk, activiteiten Zeeland NazomcrFesrival. activiteiten: stadswandelingen met gids VW/ANWB-kantoor - Nieuwe Burg 40: 10.00, 12.00 en 13.30 uur, vervoer old-timer bus Middclburg-Vlissingcn vertrek stadhuis Markt: 10.00, 11.30, 13.30, 15 00 en 16.30 uur, Zeeuwse Bibliodieck: expositie aquarellen cn teke ningen "Historisch Interieur" - Kóusteensedijk 7: 10.00-17.00 uur. NIF.UWVL1 ET monumenten: NH Kerk, Molen - Molenweg 5. NIEUW- F.N SINT lOOSLAND monumenten: Molen Buiten Verwachting - Mortierepolder. NESSE monumentenNH kerk, zie ook www.mariaketk-nisse.nl - Dorpsplein 49. NOORDGÖUWE ••"V" monumenten Mecstoof Willem III - Zuidbosweg, NH Kerk: orgel bespeling mogelijk - Ring. NOORDWELIT monumenten: NH Kerk. O^SJIKAJIFTLE monumenten: Buitenplaats Berkenbosch - Duinbeekseweg 25, Buitenplaats Duinbcck - Duinbeekseweg 19, Buitenplaats Ovcrduin - Dunowcg 4, Buitenplaats Zeeduin - Dunoweg 10,12 en 14, Kasteel Westhove - Duinvlietweg 8, Molen d'Arke - Noordweg 2, NH Kerk toren - Waterstraat. OOST-SOUBURG monumentenWatertoren - Vlissingsestraat 239: 12.00-17.00 uur, Korenmolen Dc Pcrc - Kanaalstraat 78: 10.00-16.00 uur, Karolingische Burg: tevens activiteiten Karolingenbaan, NH Kerk - Oranjeplein. monumenten: Ambachtsherenhuis - Ring, NH Kerk, RK Kerk. OUWERKERK monumenten: Mini Scheepvaartmuseum: collectie schecpsfoto's, scheepsmodellen, oudeschccpsmoiorcn, verzameling boeken - Viane. activiteiten: Museum Watersnood 1953: tentoonstelling..waters noodramp '53 - Weg van de Buitenlandse Pers: 13.00-17.00 uur. REN ESSE monumenten: NH Kerk - Lange Rcke: 10.30-16.00 uur. activiteiten: Jacobskcrk: orgelbespeling mogelijk. RETRANCHEMENT monumenten: Standcrdmolcn - Molenstraat, NH Kerk, Vestingwallen, Drieling grenspalen. activiteiten: Bezoekerscentrum 't Zwin: diverse tentoonstellingen "De bisamrat", "Het Zeeuwse Landschap", natuurfoto's - natuurgebied 't Zwin. RITTHEM monumenten: NH Kerk - Weverstraat, Fort Rammekens: rondleidin gen onder leiding van een natuurgids - Rammckcnsweg: 11.00, 12.00, 13.00,14.00 en 15.00 uur, tevens tentoonstellingen, Bunkers: van binnen te bezichtigen - Oostelijke Bermweg, Rammekcnsweg. SAS VAN GENT activiteiten: 2 rondleidingen met gids door onderaards gangenstel sel en bezoc-k aan Industrieel Museum: VW-kantoor Keizer Karelplein: 11.00 en 14-.00 uur. SCHERPF.NISSE monumenten: Molen De Korenbloem - Westkerkseweg, NH Kerk SEROOSKERKE monumenten: Molen De Hoop - Vrouwcnpolderseweg 55a, Huis Welgelegen - Oostkapelseweg 4, NH Kerk - Dorpsplein: 10.00-16.00 activiteiten: Park Welgelegen: rondleidingen SfNT ANNALAND activiteiten: Streekmuseum Meestoof: veelsoortige interieurs - Biercnsstraat 6, Wagenmakcrij Dc Smidse: demonstraties touwcltaaien. SINT ANNA-TER-MU1DEN monumenten. NH Kerk, Voormalig stadhuis: (evens tentoonstelling Zuid-Afrikaanse schilderijen - Marktplein, Waterpomp, Marktplein. activiteiten Streeldandbouwmuscum Agrimuda: tentoonstelling "Van hofctalhuis tot hofbocrdcri|" - Grcveningsewcg. SINT MAARTENSDIIK monumenten: NH Kerk. SINT MAARTENSDIIK monumenten: Molen De Nijverheid - Oudelandscwcg, Stad-/gcmec-n- tehuis - Markt 1-5. RK Kerk St. Maartenskerk: tevens hele dag orgel spel - Harestraat. ivSINT PHILIPS LAND monumenten: Molen Dc Hoop - Oosrdijk, Begraafplaats - Deensesrraat, NH Kerk: tevens foto-expositie, orgelbespeling - Voorstraat'. SlRIANSLAND monumenten. Openbare basisschool - l.agewcg 13: 10.00-15.00 uur 'SLUIS monumenten: Stadshuis, Raadskelder - Grootc Markt, Korenmolen De Brak - Nieuwstraat, Voormalige Hoofdwacht - Groote Markt, Stadsmuur - Kaai, Vestingwallen, Restanten St. Janskerk, Stadspoorten, Oostenrijkse grenspalen. SLUISKIL monumenten: Oude elektriciteitscentrale Cokes fabriek: 2 rond leidingen: 11.30 cn 13.30 uur, Verzamelen hoofdpoort HEROS bv Oostkade 5. SPUI monumenten: Molen: 10.00-16.00 uur. TERNEUZEN activiteiten: stadswandelingen ANWB - Markt: vanaf 15.30 uur. THO1.EN' monumenten: Walkorcnmolen Dc Hoop - Oudclandsepoort, Voormalig Stadhuis: tevens concert met oude instrumenten - Hoogstraat: 14.00 uur, Grote- of O.LV. Kerk - Markt, Gasthuiskapel - Kerkstraat. activiteiten: Tuin van Gasthuiskapcl: optreden winnaars smartlappcn- VEERÉ monumenten - Museum De Schotse Huizen: diverse tentoonstellingen - Kaai 25-27. Stadhuis: tevens museum Dc Vierschaar - Markt 5. S.O.W. Kerk - Kapcllestraar 27. Grote Kerk - Oudestraat 26. Woonhuis 't Schotse Hofi: authentiek interieur - Oudestraat 51 - Markt 37-39: winkel (woonhuis niet te bezichtigen). activiteiten: Stadhuis: exposities Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, proefinspectics monumcntenwachrers, bezichtiging bussen monumenten wacht en archeologie. VL1SSINGEN monumenten: Gemeentearchief - Heljebardierstraat 2, Beursgebouw - Beursplein 11, Cornelia Quackshofjc -Zeemanserve, Willem III- Kazcrnc: tevens schilderijen- en fototentoonstelling - Oranjestraat: 12.00- 1700 uur, Woonhuis - Bellamvpark 23, Oranjemolen: bezichtiging onder voorbehoud - Oranjcdijk, Stedelijk Museum: tevens diverse ten toonstellingen, rondleidingen en kinderspeurrochi - Bellamypark 19-12, Stedelijk Museum: rondleidingen over geschiedenis cn toekomst pakhui zen- Pakhuizen Nieuwstraat 26, Gevangentoren: gelegenheid beklimmen toren', tevens fotopresentatie - Boulevard de Ruyter la, Kerkgebouw Apostolische Zcndinggcmccutc - Wakraat 23, St. Jacobskerk toren: gelegenheid beklimmen [oren, tevens fotoprescntacic, optredens band, torenblazers, orgel cn dwarsfluit, produkten wereldwinkel te koop - Oude Markt: 10.45-16.15 uur. activiteiten: stadswandeling thema "Huis en Haard" start bij Gemeentearchief;aan Hellebardicrstraat 2: 10.00 tot 11.30 uur. Schietsportvereniging De Fles: kanonschietcn met antieke kanons - tus sen Voorhaven en Jachthaven: 13.30 uur, vervoer old-timer bus Vlissingcn-Middelburg: vertrek Reptielenzoo Iguana - Bellamypark: 10.45, 12.15, 14.15 en 15.45 uur, beeldenroute: verkrijgbaar bij VVV/ANWB-kantoor Oude Markt 3, Stedelijk Museum en Gemeentearchief. VROUWENPOLDER monumenten: NH Kerk: orgelspel, presentatie oude kerkgeschriften - Fort den Haakweg 2. WAARDE monumenten: Molen De Hoed - Plasscwcg: 13.00-16.30 uur. WATERIANDKERKTE monumenten: NH Kerk WEMELDINGE monumenten: NH Kerk: gelegenheid tot beklimmen van toren (tegen betaling), expositie schilderijen, produkten wereldwinkel, orgelspel, Korenmolen Dc Hoop - Westelijke Kanaalweg: 13.30-16.00 uur. activiteiten: Wcmcldinge-dag "Wemeldinge in dc 30'cr jaren" - Dorpsstraat, de Hoogeweg, rondleidingen met gids langs molens (op aanvraag, tegen betaling) VW-kantoor Yerseke. monumenten: Vuurtoren - Zuidstraat 1: 11.00-16.00 uur, Molen Dc Noorman: tevens museum van Vereniging Dc Zeeuwse Molen - ingang Vikingstraat. WISSBNKERKE monumenten: Molen de Onderneming - Ooststraat 28. WOLPHAARTSDIIK monumenten: NH Kerk: tevens orgelspel - Oostkerkestraat 1, Molen De Hoop - Molendijk 25. activiteiten: Zeeuwse Poppenhuisvriendenkring: bezichtiging poppcnhuisintcrieurs - Bijsterweg 16: 10.00-20.00 uur. YERSEKE activiteiten: rondleidingen met gids over oesterputten (op aanvraag, tegen betaling) - VW-kantoor Yerseke. ZAAMSLAG monumenten: Boerenschuur - Koning Willem Iil-weg. ZIERIKZF.E monumenten: Nieuwe Kerk: tevens expositie maquettes kerk - Kerkhof, Evangelisch Lutherse Kerk - Gat van west noord westen, St Willibrordus- kerk - Hoge Molenstraat: 10.00-16.00 uur, Gasthuiskcrk; tevens beurs, orgelbespeling mogelijk - Havcnplein, Molen De Hoop - Lange Nobclstraat: 09.00-12,00 uur, Molen Den Haas - Bolwerk, Burgerweeshuis: tevens keramiekexpositie - Poststraat 45, Museum haven: tevens expositie - Oude Haven: 11.00-17.00 uur, Maritiem museum 's-Gravensteen: tevens demonstratie modelbouw mosselkotrers - Mol, Stadhuismuseum: klassiek gitaarspel en speurtocht door museum voor kinderen - Meclscraac 6, Bakkerijmuseum Om den Broode - Witte Eyestraat, St. Lievensmonstcrtoren - Balie. Zuidhavenpoort - Oude Haven, Noordhavenpoort - Oude Haven, Nobelpoort - Grachcweg, 's Landskamer: tevens ldc-derdrachtpresentatie - Havenpark 40. activiteiten: West-Afrikaanse percussie - Zuidhavenpoort: 11.00- 12.00, 12.30-13.00 uur, Huize In den Aap: flamencogitaarmuziek maxi/. 30 pers. per concert - Havenpark 15: 12.00-12.30, 13.00-13.30 uur,i Lutherse Kerk: oprreden kleinkoor: 14.00-16.00 uur, Zuid-, Amerikaanse volksmuziek - Schuithaven: 14.00-16.00 uur, Fado - Mol: 13.30-15.00 uur, Onder de Beuze: Ot Azoy Kletzmcr: 16.00-17-30:/ uur, Noordhavenpoort: project keramiek, licht- en geluidseffecten en bronnen stromend water, Nobelpoort: poppentheater, Dikke toren: beklimming tegen 1/2 prijs, stadswandeling met gids (kosten f 5,-)- VW- kantoor Meclstraat: 14.00 uur, Monumentenpuzzcltocht: informatie bij Maritiem Museum en Stadhuismuseum. monumenten: NH Kerk: orgelbespeling mogelijk - Prof. Zeemanstraat 2-4. Molen De Korenbloem. ZQUTELANDE monumenten. Boerderij Groot Wcrcndijkc: schuur te bezichtigen- Wcrendijkc 12, Molen - Molenweg 39-" 13.00-17.00 uur, Catharinakcrk: tevens orgelspel - Willibrordusplein 1-3. ZUIDZANDE Bergmolen - Sluissedijk 7 Met dank aan: De bovenstaande informatie is verzameld' met medewerking van de landelijke stichting Open Monumentendag, de plaatselijke Open Monumentendag-comités, gemeenten, kerkbesturen, molenaars en VW-kariroren. Hun medewerking heeft dc Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland zeer op prijs gestéld. De provinciale coördinatie van de Open Monumentendag is mede mogelijk gemaakt door de Provincie Zeeland in het kader van het Stimuleringsprogramma Cultuurparticipatie 2001 - 2004.

de Faam | 2001 | | pagina 22