De succesvolle aanpak van betonrot <k> Meegroeiwoningen Veersche Stromenwijk op weg naar een hoger niveau Poort bereiken hoogste punt IS.OHT KORT KORT KORT KORT KORT Kinderen in Nederland wonen luxe HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw Bestrijding oneigenlijke hypotheek Verhoging grens groenfinanciering Oudere wii langer op zichzelf wonen Ontwikkelingsgeld voor de drie noordelijke provincies Huurstijging onder inflatie Bekijk de woning door de bril van inbreker Woonmarkt U Jaargang 5 nummer 18 Advertentie met: http://zeeland.woonkeuze.nl De regering blijft het oneigenlijke gebruik van een tweede hypo theek bestrijden. De actie, die moet voorkomen dat de tweede hy potheek niet ten goede komt aan het huis, is wegens succes gepro longeerd. Vorig jaar moesten zo'n 53 duizend tweede hypotheken met een waarde van 311 miljoen gulden gecorrigeerd worden. De overheid heeft bepaald dat een tweede hypotheek ook aftrekbaar is voor de belastingen mits het geld aangewend wordt om het huis te verbou wen, op te knappen of uit te breiden. Tegelijkertijd werd de lening niet meer aftrekbaar. Nog veel mensen gebruiken een tweede hypotheek als verkapte le ning. Dit is op zich geen probleem, maar kan het wel worden als de tweede hypotheek opgeteld wordt bij de oorspronkelijke hypo theek. De tweede hypotheek als lening wordt dan afgetrokken en dat. is juist wat de regering wilde voorkomen. Eigenaren van duurzaam gebouwde nieuwbouwwoningen met stichtingskosten tot zes ton kunnen voortaan aanspraak maken op een 'Groene hypotheek'. De grens was vier ton. Door marktpartij en was veelvuldig aangedrongen bij het ministerie van Financiën op afschaffing van hel maximale stichtingsbedrag of verhoging-er van. De gunstige voorwaarden zijn bedoeld om duurzaam bouwen (du- bo) bij, met name, de particuliere bouwer te stimuleren. Dit instrument kon echter, tot frustratie van gemeenten en regionale dubo-initiatieven, nauwelijks meer worden ingezet als gevolg van de lage maximale stichtingskosten in de regeling. Het bedrag van vier ton - inclusief grond - dateerde uit 1996, toen de prijzen aan merkelijk lager waren. De. volledige tekst van de regeling is te vinden op www.overheid.nl. Dat het aantal ouderen in de nabije toekomst fors gaat toenemen., zal voor weinig mensen als een verrassing komen. Dat deze groei (waarschijnlijk) niet zal leiden tot overvolle verzorgingshuizen is echter een stuk minder vanzelfsprekend. Door het hogere oplei dingsniveau en de grotere behoefte aan zelfstandigheid blijft de ge zonde oudere echter langer op zichzelf wonen, zo meldt een rap port van het Centraal Planbureau en het,Sociaal-Cultureel Planbu reau. De vergrijzing is op andere vlakken natuurlijk.wel merkbaar. Zo komt er bijvoorbeeld meer behoefte aan genees- en hulpmidde len. De kosten daarvan zullen stijgen met 6,3% per jaar: tegen 2,4% extra voor ziekenhuizen en specialisten en 2,2% voor de thuiszorg; Wie over een ontwikkelingsprogramma denkt, zal landen als Ethiopië en Namibië voor de geest krijgen en niet de provincies Friesland, Groningen en Drenthe. Toch heeft de Europese Com missie onlangs financiële steun toegezegd voor de regionale ont wikkeling van Noord Nederland. Het programma beslaat de perio de 2000-2006 en voorziet in 341,9 miljoen euro steun. Met 532 miljoen euro van de Nederlandse overheid en 363 miljoen euro van de particuliere sector komt het totaalbedrag op 1,237 miljard euro. In 1998 hebben de drie provincies Friesland. Groningen en Drenthe samen met de nationale overheid het 'Kompas voor het Noorden' opgesteld, een regionale beleidsstrategie waarvan het Structuurfondsenprogramma een belangrijk deel uitmaakt. Er wa ren al afzonderlijke programma's geweest, maar voor de periode 2000-2006 hebben de Nederlandse autoriteiten bij de Commissie een gezamenlijk programma voor het Noorden ingediend en, zo blijkt nu dus, niet voor niets. De strategie is gebaseerd op de volgende drie prioriteiten: Verster king van de marktsector, Ontwikkeling stedelijke kern en Werking arbeidsmarkt. De stijging van ae woningnuren per l juli van dit jaar is uitgeko men op 2.7 procent, tegen 2,6 procent vorig jaar. Vorig jaar kwam de huurstijging voor het eerst sinds 1980 iets la ger uit dan het inflatieniveau. De huurstijging is dit jaar weliswaar hoger dan vorig jaar, maar door de toegenomen inflatie ligl de huurstijging dit jaar ruim onder het niveau van de inflatie. Die is in juli in Nederland weer opgelopen naar 4,6 procent, blijkt uil cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De inflatie was al sterk opgelopen van 2,9 procent in december vorig jaar tot 4,9 procent in april en mei dit jaar. Tevredenheid is troef. Een mooi huis in een leuke, rustige buurt. Voorzien van alle moderne gemakken en apparatuur. Een echt thuis. Helaas ook het mogelijk doelwit van ongewenste bezoekers. Maar hoe kunnen inbrekers worden ontmoedigd, zonder van het knusse thuisfront een fort te maken? De allerbelangrijkste tip: be kijk de woning door de bril van de inbreker en de kwetsbare plek ken van de woning en de directe omgeving zullen vanzelf zichtbaar worden. Het Landelijk Bureau Voorkoming Misdrijven heeft begin jaren ne gentig onderzoeken gepubliceerd over de werkwijze en hel gedrag van inbrekers. De meeste inbraken (ongeveer 90 procent) worden gepleegd dooi- 'gelegenheidsinbrekers'. Een gelegenheidsinbreker werkt met klein materiaal, zoals een tang, een bahdenlichter of een schroevendraaier. Hij wordt actief als hij een pand ziet waar ver moedelijk wat te halen valt. Hoekwoningen, vrijstaande woningen en stille buurten zijn populair. Bij hel uitkiezen van de woning let ten de inbrekers op de aan- of afwezigheid van bewoners, het hang- en sluitwerk, de aanwezigheid van een alarminstallatie en een hond. Als het aan de overheid ligt krijgen Nederlanders meer ruimte om zelf een huis te ontwerpen. Wie daar wel oren naar heeft, kan 15 en 16 september terecht op een informatiemarkt in het Nederlands Architectuurinstituut in Rotterdam. Daar zijn onder meer architec ten, gemeenten, de Federatie Welstand en huiseigenaren die zelf een huis lieten bouwen aanwezig. Het Nederlands Architectuurinstituut is te vinden in het Museum park. door Marja Minnaert Medio 1998 verschenen de eerste alarmerende berichten in de Nederlandse pers over een feno meen dat zich voordeed in een woonwijk in Nieuwegein. Hier bleken vloeren die in de jaren zestig, zeventig en tachtig door de bedrijven Manta en Kwaaitaal geproduceerd waren, teke nen van betonrot te vertonen. Door de aandacht in de media kwamen er ook berichten uit ande re plaatsen in ons land. Inmiddels is bekend dat in totaal zo'n honderd- tot honderdenvijftig dui zend woningen in meerdere of mindere mate schade hebben. Ook in Zeeland is dit het geval. Na inventarisatie bleken ongeveer honderd wo ningen van de Regionale Woningbouwvereni ging Samenwerking (RWS) aangetaste vloeren te hebben. Het was dus zaak voor de RWS om in actie te komen. Dick Moelker, hoofd bedrijfsbu reau en projectleider van het her stelproject, legt uit wat betonrot precies is. „De vloerdelen waar uit een betonnen vloer is ge maakt, bevatten wapeningsstaal. Dit om het beton stevigheid te geven. Nu werden in de periode van 1960 tot 1980 in Nederland gro te woonwijken gebouwd met vaak dezelfde huizen. De vraag naar de vloeren was dus enorm en de bedrijven Manta en vooral Kwaaitaal konden maar nauwe lijks aan de vraag voldoen. Ze vonden een manier om het har dingsproces van het beton te ver snellen. - Dit kon door toevoeging van cal- ciumchloride. Niemand kon ech ter vermoeden dat tientallen ja ren later onder invloed van vocht en zuurstof uit de kruipruimte de beton rondom de wapening los begön te laten met alle gevaarlij ke gevolgen van dien." Ook de overheid begon zich zorgen te maken en liet op lokaal niveau door gemeenten kijken naar de omvang van de schade. Die op haar beurt schakelde de woningbouwverenigingen in. De RWS begon in 1999 met een in ventarisatie van haar woningen- bestand. Al snel bleek dat ze op een totaal van zesduizend 250 woningen met kwaaitaalvloeren hadden. Na verdere controle door middel van steekproeven vond men in honderd woningen schade in meerdere of mindere mate. Mangat De RWS die bij de aanpak van dit project samenwerkt met de stichting AWR uit Kruiningen, wilde er wat aan doen. „Gezien het feit dat we er van uit gaan dat deze woningen nog zeker dertig jaar mee moeten kunnen, was het zaak om naar een oplossing te zoeken", legt Moelker uit. De woningen die op vier na alle maal op Noord-Beveland staan, werden allemaal afzonderlijk on derworpen aan een nauwkeurige checkup door constructiebureau Faktor uit Middelburg. Alle vloerdelen werden apart be keken en de mate van betonrot werd in kaart gebracht. Moelker: „Hier moest nogal wat voor ge beuren. Nadat de bewoners op een bij eenkomst al voorgelicht waren, kwam Faktor de kruipruimte controleren. Voor veel woningen is die alleen onder de gang en keuken bereik baar. Daarom moest er een man- gat in de voor- of achtertuin ge- graven worden onder de funde- ringsbalk door, zodat de contro leur onder de huiskamer kon ko men. Niet echt prettig voor de bewoners dus." Nadat dit deel in kaart gebracht was, moest gekozen worden voor een manier van aanpak. Verschil lende oplossingen zijn hierbij denkbaar, van het vervangen van de vloer aan toe tot het volspui ten met schuimbeton. In nauwe samenwerking met Vo gel uit Zwijndrecht. een specia list op alles wat met beton te ma ken heeft, heeft de RWS gekozen voor een methode die met succes elders in Nederland al werd toe- gepast. Het aanbrengen van een onderspanconstructie. Onder de vloerdelen wordt een metalen ge galvaniseerde buisconstructie aangebracht die met behulp van een trekstang op spanning wordt gebracht. Deze constructie neemt de func tie van de oude wapening over, waardoor de oude in feite geen nut meer heeft. Eigenaren „Dit werk doen we in de huizen die we verhuren, maar we con stateerden ook betonrot in hui zen die we reeds verkocht had den", vertelt Moelker. „De RWS achtte zich aansprakelijk voor die huizen die verkocht waren na de periode dat dit probleem in feite bekend was. Ook die huizen nemen we mee in dit project. En huiseigenaren die al lang voordat dit probleem be kend was een huis van ons koch ten, hebben ook de kans gekre gen om mee te doen. Het is voor hen in ieder geval goedkoper dan een individuele aanpak. Wij zijn zelfs zover gegaan dat wij acht particuliere woningen in de Attleestede, waarvan de vloe ren ook aangetast bleken, mee hebben laten aansluiten bij ons project." Momenteel is het werk bijna op zijn eind. Naar alle waarschijn lijkheid zal in september het werk afgerond worden. „Con structiebureau Faktor zal na af loop alles nog eens controleren", besluit Moelker. „Bovendien krij gen huiseigenaren een verzekerde garantie van tien jaar op hun ei gen naam." Huiseigenaren die meer willen weten en denken dat hun huis ook een dergelijke vloer heeft, kunnen contact opnemen met de Stichting Betonschadevloeren Nederland. Postbus 7055, 3430 JB Nieuwegein of via www.beton- schadevloeren.nl. In de voortuin van de woningen in aanbouw werd een gezellig feestje gevierd. Foto: Frank Husslage In de Middelburgse Stromenwijk werd vorige zen momenteel 72 nieuwe koop- i i r n woningen. Niet alleen de bouw, week donderdag een klein feestje gevierd. Om ookde verkoop van de woningen het voorspoedige verloop van de bouw van een verloopt voorspoedig. De wonin- groot aantal koopwoningen te vieren waren de gen, een ontwerp van dezelfde ar- kopers, de bouwers en andere betrokkenen on- nóogè Platten de zteuSrchk der het genot van een hapje en een drankje bij tectuurprijs won, kenmerken zich elkaar gekomen. De kopers konden een kijkje nemen in hun toekomstige woningen en kennis maken met de bouwers ervan. In maart werd de eerste paal ge- Vanuit de feesttent konden de nog volop in de steigers, maar de slagen voor het project, dat in na- aanstaande bewoners van de hui- bouw ervan vordert gestaag. Op volging van de Hooge Plaaten een zen aan de Volkerakstraat een de plaats waar in januari van dit nieuwe kwaliteitsimpuls aan het blik werpen op hun toekomstige jaar 128 sterk verouderde appar- wonen in de Stromenwijk zal ge woningen. Deze staan weliswaar tementen werden gesloopt, verrij- ven. door een combinatie van klassieke kwaliteit met een verrassend he dendaagse uitstraling. Kinderen in Nederland wonen het ruimst van al hun Europese leeftijdgenoten. Tenminste als het aantal kamers als maatstaf wordt genomen. Meer dan de meeste andere kinderen beschikt de Nederlandse jeugd over een tuin, terras of een balkon. Ook de kinderen in Luxemburg heb ben geen klagen. Zijn er in beide landen proble men met de huizen waarin zij wonen, dan heeft dat meestal te maken met vochtige muren en vloeren. Slechts 14 procent van de kinderen woont te klein, zo blijkt uit het Jaarboek Wonen 2001 van het Centraai Bureau voor de Statistiek Portugal heeft thuis geen inpan dig toilet of douche. Spaanse kinderen wonen vaak in een lawaaierige buurt. Overigens ondervinden ook Nederlandse, Duitse en Italiaanse kinderen veel hinder van geluidsoverlast. Ook de kinderen in Groot-Brit- tannië wonen niet best. Meer dan de helft woont in een huis waar aan iets mankeert. In Zuid-Europese landen als Por tugal, Spanje en Griekenland heeft maar liefst eenderde van de kinderen gebrek aan ruimte. Ook Groot- Brittannië kamp met dit probleem. In- Spanje en Portugal leeft eenvijfde van de kinderen in een te donker huis. In Portugal, Spanje en Grieken land woont lü lot 14 procent van de kinderen in een huis met een lekkend dak. Vochtige wanden en vloeren en rotte kozijnen en vloe ren maken het wonen voor Portu gese kinderen tot een probleem. Zij hebben overigens het meest te maken met gebrekkige huizen. Eentiende van de kinderen in Vrijdag 17 augustus werd er weer een mijlpaal bereikt in het Middelburg se nieuwbouwproject De Veersche Poort. In de eerste week na de bouw vakvakantie werd het hoogste punt van de Meegroeiwoningen bereikt. Dit werd, samen met de kopers, gevierd onder het genot van een hapje en een drankje. Bij deze gelegenheid deelde opdrachtgever Woongoed Middelburg ook de traditionele 'kapfooi' aan de bouwvakkers uit. De meegroeiwoningen in de Veer sche Poort worden gebouwd van uit een bijzonder concept. De wo ningen zijn in de toekomst steeds opnieuw aan te passen aan de specifieke, individuele wensen van de bewoners. Bijvoorbeeld bij gezinsuitbreiding, verandering van werkomstandigheden of een latere fase in het leven is de wo ning steeds op maat aan te passen aan de mee veranderende wensen van de bewoners. Naast de basis woning hebben de kopers keuze uit een aantal, door de architect ontworpen en bij de architectuur van de woning passende, uitbrei dingsmogelijkheden. Met deze meegroeiwoningen voorziet de architect van het project. Herman Herzberger, in uiteenlopende woonbehoeften van de bewoners. De meegroei woning is een uitste kend voorbeeld van hoe individu eel opdrachtgeverschap prima ge combineerd kan worden met de efficiency van projectmatig wer ken. Op deze wijze beantwoord De Veersche Poort tevens aan de wensen van staatssecretaris Remkes op dit gebied.

de Faam | 2001 | | pagina 19