Klimopschool leerlingen werken en leren op 'De Akkerwinde' Tuinfeest Landgoed Der Boede popgroep ter wereld zoek stemmen Grootste Ringrijders strijden om ereprijzen tijdens grote wedstrijden Gevonden: katheter Woensdag 22 augustus 2001 FAAM/VLISSINGER 9 Astrologie - De Spirituele So ciëteit Zeeland start vanaf 4 sep tember in Middelburg een cursus astrologie meditatie door Drs. Han van Straaten. De cursus be staat uit 10 dinsdagavonden van 19.30 tot 22.00 uur, Tijdens de cursus staat elke les een bepaal de planeet centraal. Door uitleg over deze planeet maken wordt contact gemaakt met bepaalde kanten van onszelf. Zo staat Ve nus voor liefde, harmonie en ver binding, maar ook voor het ver mogen tot genieten: sensualiteit, geld uitgeven, mooie voorwer pen. Mars daarentegen staat voor onze assertiviteit en agressiviteit. Mars symboliseert ook seksuali teit, strijd en daadkracht. In de as trologie symboliseren de planeten van ons zonnestelsel krachten in de mens. Na de planeetuitleg komt in elke les het tweede deel aan de orde: een geleide medita tie waarin innerlijk contact ge maakt wordt met de planeet kracht. Na eenvoudige ontspan ningsoefeningen wordt de cursist meegenomen in de meditatie. Drs. Han van Straaten is erkend astroloog en econoom. Hij advi seert en begeleidt particulieren en bedrijven in hun groeiproces. Cur susplaats: Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7 Middelburg. Meer info over de cursus is te verkrijgen via tel. 0113 - 223900. Tennistoernooi - Van maan dag 27 augustus tot en met zon dag 2 september zal op de banen van LTC de Schelde voor de der: tiende keer het A-tenms- toernooi worden gehouden. Dit jaar wordt het toernooi voor de tweede keer van naam voorzien door makelaardij Theelen van der Weele. De kwalificatierondes mits noodzakelijk) zullen plaats vinden op maandag en dinsdag terwijl het hoofdtoernooi op woensdag aanvangt. De wed strijden beginnen dagelijks rond 11 uur en duren tot zonsonder gang. Op de finaledag zondag) wordt om 12 uur gestart met de finalepartijen. Er zullen weer mooie en spannende duels uitge vochten worden door spelers en speelsters uit de nationale en Zeeuwse tennistop. Een vier sterren A-tennistoernooi is een van de sterkste tennisevene- menten in ons land. De afgelo pen jaren heeft de organisatie zich mogen verheugen in een toenemend toeschouwersaantal. Ook dit jaar wordt er weer op veel belangstelling gerekend. Het tennispark is te vinden aan de van Woelderenlaan in Vlissingen. De toegang is gratis. Strandjutten bij Biologisch Museum- Met de jutter van het Zeeuws Biologisch Museum kan er zondag 26 augustus weer lek ker langs het strand gestruind worden. Op zoek naar natuurlijke en niet-natuurlijke aanspoelsels. Bij de meeste zaken die gevon den worden heeft de jutter wel een verhaal te vertellen. Schel pen, doorboorde veenbrokken, eikapsels van de wulk. Een echte jutter is een verzamelaar en kan alles gebruiken. Deze activiteit wordt dan ook op een bijzondere manier afgesloten, ledereen, van alle leeftijden, kan deelnemen aan deze rondleiding. Hij begint om 14 uur, duurt ongeveer an derhalf uur en er wordt vertrok ken vanaf het museum aan de Duinvlietweg 6 in Oostkapelle. Deelname kost 3 gulden per per soon en aanmelden is noodzake lijk. Dit kan via 0118-582620. Activiteiten in Zoutelande- Donderdag van 13 tot 16 uur zijn er strandspelen bij DE Branding vanuit het thema 'Western'. Van 19 tot 20 uur zijn de ballonnen clowns weer in het dorp en na hun vertrek geeft Luctor et Emergo een concert in de mu ziektent. In diezelfde muziektent kunnen vrijdag van 18 tot 19 uur de kinderen ballonnen modelle ren en als afsluiting is er vanaf 19 uur een half uurtje kindertheater. Van 18 tot 22 uur is er een rodeo stier in de Langstraat. Zaterdag 25 augustus is er in de langstraat een Country Road Show met line-dance demonstraties waar aan het publiek zelf ook kan deel nemen. Woensdag 29 augustus van 18 tot 19 uur kunnen de kin deren zich in de muziektent laten schminken, waarna ze, ge schminkt en al het aansluitende kindertheater kunnen bijwonen. Danslessen in Het Bolwerk- Cultureel centrum Het Bolwerk in Vlissingen start in september een serie danslessen onder lei ding van Wim en Ciska Sinke. De cursus voor Brons start dinsdag 11 september om 19.45 uur en de cursus voor zilver volgt om 21.30 uur, Beide cursussen be staan uit 15 lessen van ieder an derhalf uur en daarin komen En gelse wals, quickstep, tango, cha-cha, rumba en jive aan bod. De introductieles is dinsdag 4 september om 20 uur. Meer in formatie is te krijgen bij Het Bol werk op 0118-460337. Dorkascollecte- De werkgroep Dorkas Walcheren houdt in de week van maandag 27 augustus tot en met zaterdag 1 september een collecte in Middelburg. De opbrengst is voor een landbouw project in Kenia. Zomid-triatlon Zoutelande- In Zoutelande is zaterdag 25 au gustus al weer de elfde Zomid triatlon. Hierbij wordt 750 meter in zee gezwommen, 28 kilome ter gefietst en 8,5 kilometer hardgelopen. De start van de triatlon is om 18.30 op het Wes- terstrand van Zoutelande en de finish wordt om ongeveer 20 uur verwacht. De eindstreep is in het centrum van Zoutelande. Meer informatie over dit evenement is verkrijgbaar bij Lein Lievense via 0118-561473. Bomenwandeling Middel burg- Aan de hand van het boekje 'De boom die bindt' houdt het IVN weer een begelei de bomenwandeling door de Middelburgse binnenstad. Deel- namekaarten hiervoor zijn ver krijgbaar bij de entreebalie van De Drvkkery aan de Markt te Middelburg. De wandeling begint zaterdag 25 augustus om 11 uur bij De Drvkkery. Ontdekkingsgroep Artemis- Artemis start eind september een 'Ontdekkingsgroep'. In deze groep kunnen vrouwen die toe zijn aan een nieuwe invulling in hun leven, ontdekken hoe ze die invulling vorm zouden kunnen en willen geven. Door overtuigingen, talenten en toekomstdromen uit te wisselen met andere vrouwen kan (opnieuw) ontdekt worden wat de mogelijkheden zijn. Info- dagen over deze cursus zijn op 8 september van 10 tot 11 uur en op 10 september van 19 tot 20 uur. Meer informatie bij Artemis, Koudekerkseweg 133 te Middel burg of via 0118-686970. Stop met lijnen- Slank-Klup gebruikt deze onlogische slogan als basis om deelnemers van hun afslankorganisatie hun streefge- wicht te laten bereiken. Aan de hand van zeer gevarieerde week- menu's leert Slank-Klup obsessie ve lijners weer genieten van hun maaltijden. De ervaringsdeskundi ge groepsleidsters staan de deel neemsters met gedegen informa tie terzijde. Meer informatie is verkrijgbaar via 0523-231571 Homeopathie en voedselal lergie- Stichting Voedselallergie afdeling Zeeland houdt maandag 3 september een informatie avond over wat homeopathie kan betekenen voor mensen met- klachten die door voedselallergie veroorzaakt worden. De avond wordt gehouden in de vergader zaal bij peuterspeelzaal 't Speel- treintje, Beneluxlaan 16 in Mid delburg. De avond begint om 20 uur en kost 3 gulden voor leden en 5 gulden voor niet-leden. Aan melden is noodzakelijk en kan via telefoonnummer 0118-642799. Robin Norwoodgroep- Cen traal in de Robin Norwoodgroep van Artemis staat het boek 'Als hij maar gelukkig is' van Robin Nor wood. De cursus is bedoeld voor vrouwen bij wie 'houden van' pijn doet. De cursus duurt 10 bijeen komsten en draait om bewust- worden van het eigen aandeel in relatiepatronen. De cursus start begin september. Meer informa tie bij Artemis, Koudekerkseweg 133 te Middelburg, 0118-686970. Oldtimerrit Motorclub- De nog jonge BMW motorclub Zee land houdt zondag 26 augustus een oldtimerrit voor alle merken motoren. Motoren die minimaal 25 jaar oud zijn mogen deelne men aan deze 80 kilometer lange tocht die gereden wordt in een tempo dat respect betoond aan de oldies. De rit start om 12 uur bij restaurant De Zeelandbrug te Zierikzee en eindigt bij DE Stei ger aan het haventje van Hoede- kenskerke. Dezelfde dag is er een sterrit voor alleen BMW-mo- toren. Deze voegt zich achter de oldtimerrit. Deelname aan beide ritten kost 7,50 gulden per per soon. Meer informatie bij Willem van Veen op 0113-621310. Kunstmarkt Ons Genoe gen- Zaterdag 25 augustus van 10 tot 17 uur is er een kunst markt rond en in de molen 'Ons Genoegen' tussen de Statenlaan en de Oude Vlissingseweg in Middelburg. Op deze markt pre senteren diverse kunstenaars zichzelf en demonstreren zij hun technieken en presenteren ze hun werken, die voor een redelij ke prijs te koop zijn. De toegang is gratis en bezoekers kunnen een portret laten schilderen van zichzelf door Ludmila Kalmaeva. Bazaar Grljpskerke- Op de kerkring van Grijpskerke is zater dag 25 augustus vanaf 9 uur de klassieke bazaar. Om zoveel mo gelijk geld bij elkaar te krijgen voor de stichting Pazholandesa, die structurele hulp verleent aan de armste Peruaanse kinderen, is er van alles te doen. Zo is er een rommelmarkt, een verloting, kramen met tweedehands kle ding en -boeken, zijn er kinderac tiviteiten, eetkraampjes en is er 's avonds een grote verloting. Puzzelen op Walcheren- Tot 30 september is er nog gelegen heid om deel te nemen aan diver se puzzeltochten op Walcheren. Bij de zevende Walcherse Fiets- puzzelrit (30 kilometer) zijn dit jaar zes molens betrokken. Ook zijn er dit jaar puzzelwandelingen uit gezet door Domburg en Veere. De puzzelboekjes kosten vijf gul den en de opbrengst is bestemd voor de Stichting Kinderhulp Tsjernobyl te Soest. De boekjes zijn te koop bij de VW's te Dom burg, Veere en Oostkapelle. Er zijn vele VW-bonnen als prijs. t In de periode van 10 tot en met 16 augustus werden de vol gende voorwerpen aangegeven bij de Regiopolitie Zeeland: armband, creditcard, visakaart, videorecorder, agenda, brillen- koker, zonnebrillen, fototoestel, cd-speler, krat, gsm's, klanten kaarten, cadeaubon, geld, brief, hangers, horloge, rekenma chine, regenpak, jack, katheter,brommer, kentekenplaat, wiel dop, auto-emblemen, ponskaart, fietsen, portefeuilles, porte monnees, ring, sleutels, tassen, groene kaart, kentekenbewij zen, registratiebewijs. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met de Walcherse politiebureaus. Personen die goederen reeds als vermist hebben opgegeven hoeven niette reageren. Deze personen krijgen automatisch bericht. DONDERDAG De Branding Zoutelande, strandspelen thema: western, 13 u. Langstraat Zoutelande, ballonnenclowns, 19 u. VRIJDAG Activiteitencentrum Vlissin gen, koffiecontact, 9.30 u. Cur sus Poppen maken, 9.30 u. EHBO, 13.30 u. Computerles Word, 13.30 u. Langstraat Zoutelande, rodeostier, 18 u. Muziektent Zoutelande, kin dertheater, 19 u. ZATERDAG COC-Verenigingscafé Middel burg, disco avond, 21 u. De Drukkery Middelburg, georga niseerde wandeling onder lei ding van een gids langs mo numentale en exotische bo men, 11 u. Langstraat Zoute lande, country road show met demonstratie line-dance, 21 u. ZONDAG Fort Rammekens Ritthem, rondleiding door het natuur gebied Rammekenshoek en het fort, 14 u. MAANDAG Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, koffiecontact, 9.30 u. Cursus Tekenen/Schilderen, 13 u. Koersbal, 13.30 u. Cur sus Spaans, 10 u. Cursus Suri naams koken, 17.30 u. Dans les, 19.30 u. Markt Middel burg, boeken- en verzamel- markt, 11-17 u. DINSDAG Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreek uur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Activiteiten centrum Vlissingen, koffiecon tact, 9.30 u. Kaarten maken, 9.30 u. Kleiclub, 13.30 u. Cur sus Bier-wijn brouwen, 13.30 u. Fort Rammekens Ritthem, rondleiding door het natuur gebied Rammekenshoek en het fort, 19.30 u. WOENSDAG Wijkcentrum Open Hof Vljss- ingen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, Computerles, 9.15 u. Franse les, 11 u. Cursus En gels voor beginners, 13.30 u. Cursus Engels voor gevorder den, 14.45 u. Muziektent Zoutelande, schminken, 18 u., kindertheater, 19 u. gen mogelijkheden en leren die ook te benutten." De werk en leerboerderij biedt een heel scala aan activiteiten. De deel nemers kunnen werkzaam zijn op één of meer gebieden. Zo is er de tuinbouw, met een groentetuin, bloementuin, kruidentuin, kleinfruittuin, kas en siertuin. In de dierenweide verzorgen de deelnemers het vee. Maar ook op het gebied van landschapsbeheer zijn di verse mogelijkheden voor de deelnemers waaronder het on derhouden van de erfbeplan- ting. In het atelier worden de natuurlijke producten verwerkt tot decoratiestukken, welke naast de producten uit de tui nen, weer in de winkel ver kocht worden. Op 22 septem ber houdt 'De Akkerwinde' in het kader van de 'week van het platteland' een open dag voor het grote publiek. Van 10 tot 17 uur kunnen belangstellenden die dag een bezoek brengen aan de werk- en leerboerderij aan de Lageweg 6 in Nisse. De verpleeghuizen Vliedberg en Der Boede houden zaterdag 25 augustus een gezamen lijk tuinfeest op het terrein van Der Boede, aan de Ter Poorteweg in Koudekerke. Dit jaar wordt het grote tuinfeest, met als voornaamste doel de integratie tussen verpleeghuisbewoners en hun omgeving te bevorderen, alweer voor de 25e keer gevierd. Een extra stimulans voor de organisatie om flink uit te pakken. Het tuinfeest is een feest voor iedereen. Zowel de bewoners als de gasten kunnen een hele dag lang genieten van en meedoen aan allerlei activitei ten. Ook dit jaar is er weer ringrijden. Evenals alle voorgaande jaren wordt dit onderdeel verzorgd door Ringrijdersvereniging Koudekerke, die met deze wedstrijd tevens het seizoen afsluit. Ook is er een markt met ruim 65 deelnemers, waarbij het Zeeuwse product centraal staat. Zo is er onder meer een kraam mat artikelen van Zeeuwse schortenstof, een kraam met producten op basis van zwarte bessen uit de Bevelenden, kaas, wijn en heel bijzonder: een kraam met ijs met de smaak van babbe laars en Zeeuwse bolussen. Daarnaast zijn er verschillen de ambachtslieden en hobby isten die hun werkt laten zien en te koop aanbieden. Tijdens het tuinfeest worden er de hele dag demonstraties gegeven. In de vijver van het Landgoed Der Boede varen er scheepsmodellen en een im ker vertelt alles over de bloe metjes en de bijtjes. Verder is er dans, muziek, een expositie van levende standbeelden, Zeeuwse klederdracht en nog veel meer vermaak voor jong en oud. Op de diverse terassen kan een drankje en een hapje ge nuttigd worden. Het tuinfeest begint om 10.30 uur en duurt tot ongeveer 17 uur. De toe gang is gratis. Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Fitness centrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Activiteitencentrum Vlissin gen, koffiecontact, 9.30 u. Crea-Doe, 9.30 u. Cursus Schil deren, 13.30 u. Kookcafé, 17.30 u. Lange Jan Middelburg, beiaardconcert door Henk G. van Putten, 12 u. Vismarkt Middelburg, kunst-, antiek- en ambachtenmarkt, 9 u. Strand Marjo Boonman, projectleider van de Akkerwinde, in de tuin. foto Anton Dingemanse Ondanks dat het ringrijdersseizoen door de MKZ-crisis wat moeizaam op gang kwam zijn de grote wedstrijden ringrijden toch nog volgens schema verlopen. Terugblikkend op de wedstrijden mag geconcludeerd worden dat zij stuk voor stuk weer goed waren voor de nodige spanning en sensatie en natuurlijk gezelligheid. Op 12 juli was het de 1e Folklo ristische dag in Middelburg waarbij naast de prestaties ook het folkloristische karakter van het ring- en sjezenrijden hoog in het vaandel staat, vandaar' dat alle deelnemers en mede werkers in Zeeuwse kleder dracht verschenen. Van de 29 sjezencombinaties wist alleen Diny Krijger samen met Wim Duvekot alle 80 ringen te ste ken en werden zodoende win naars van het sjezenrijden. De winnaars van 2000, Esther Lous en Hans Maljaars moesten met 78 ringen genoegen nemen met de 2e plaats en Jennie Paauwe en Bram Francke wer den met 77 ringen derde. Naast de ereprijzen voor de meest ge stoken ringen waren er ook prijzen voor de mooiste versie ring en het best geklede paar. Lena en Bram Roose hadden dit jaar volgens een deskundi ge jury hun sjees het mooist versierd terwijl Leny en Simon Lous de titel 'best geklede paar' verdienden. De meest artistieke combinatie was dit keer van Ri- nus en Matty Moens en de pu blieksprijs voor de mooiste combinatie ging naar Leuntje Cijsouw en Piet Janse. Bij de ringrijders waren het Krijn Cop- póolse en Simon de Pagter die alle 30 ringen wisten te steken en was het uiteindelijk Krijn Coppoolse die winnaar werd van het ringrijden. De mooiste combinatie ruiter en paard was' van Ard Blaas met zijn zwart paard Simone. Vlissingen Op het Vlissingse Bellamypark werden 28 juli 5 ringrijbanen en een sjezenparcours uitgezet voor de Grote wedstrijd in Vlis singen. Deze wedstrijd bestaat uit verschillende onderdelen, een 4e klas, een vrije wedstrijd ringrijden en een sjezenwed- strijd. De 4e klas wedstrijd werd gewonnen door het drie tal van Nieuwland 2 met 69 rin gen gestoken door Piet Meijer 26, Wilco van Belzen 23 en Din- ja Baas 20 ringen. Tweede werd Oostkapelle 4 met 64 rin gen gestoken door Levina Re- mijn 23, Jose de Buck 19 en Peter de Visser 22. Deze drie tallen promoveren door naar de 3e klas. De persoonlijke titels gingen naar twee rijders uit Gapinge. Sebastiaan Sturm werd met 28 ringen persoonlijk kampioen en Simone van den Driest werd persoonlijk reserve kam pioen, ook met 28 ringen. Bij de vrije wedstrijd ringrijden waren er 6 rijders die alle 30 ringen wisten te steken, in een zinderende kamp waarbij maar liefst 5 keer de kleinste ring van 10mm werd gestoken was het wederom Krijn Coppoolse die met de overwinning aan de haal ging voor Coen Minder- houd uit Domburg. De kamp om de 10 wisselbekers werd gewonnen door Dennis Wille- boordse voor Erik Leendertse en Krijn Coppoolse. De over winning bij het sjezenrijden ging met 88 van de 90 ringen naar Ria en Kees Minderhoud. De versieringsprijzen werden bij het ringrijden gewonnen door Karei Geldof en Anita Jasperse en bij de sjezen naar Leny en Simon Lous. Molenwater Het ringrijden in Middelburg, op 9 augustus leverde een seri euze bijdrage aan de enorme hoeveelheid mensen die Mid delburg tijdens de Dolle Don derdag bezochten. Onder grote belangstelling gingen die dag op het Molenwater maar liefst 204 deelnemers van start. Het grote doel van de deelne mers was natuurlijk het win nen van het bronzen beeldje van Koningin Beatrix. Om dit beeldje te winnen moeten de rijders van de eerste 20 ringen minimaal 17 ringen steken en de laatste 10 ringen in steken. Dit lukte uiteindelijk 34 deel nemers. Cees Wisse uit Ritthem toon de zich de beste kamper en mag zodoende het beeldje voor 1 jaar in zijn huiskamer zetten. De tweede beker werd gewonnen door Cor Janse en de derde beker door Krijn Coppoolse. Tevens strijden de deelnemers om de Simon Lous trofee, deze prijs wordt gewonnen door de sterkste Na een aanloopperiode van een jaar werd vandaag, woensdag 22 augustus, werk- en leerboerderij 'De Akkerwinde' in Nisse officieel geopend. De openingshandeling werd verricht door gedeputeerde drs. G.L.C.M. de Kok. De Ak kerwinde is het eerste particuliere project bin nen Zeeland voor dagbesteding ten behoeve van mensen met een verstandelijke handicap. De zesde editie van Super Voices staat weer voor de deur. Zo'n drieduizend mensen die graag zingen nemen op 29 september in Apel doorn een live-cd op voor het goede doel. Dit jaar gaat de opbrengst naar Mensen in Nood. De deelnemers worden begeleid door Debbie Sledge van Sister Sledge, Wolter Kroes en Ar no Kolenbrander, die allen belangeloos mee werken aan het evenement. Super Voices is een jaarlijks evenement waarbij de groot ste vocale popgroep tér we reld bijeenkomt. Eerder stond het evenement al in Ahoy Rot terdam. Dit jaar dus in de Americahal in Apeldoorn, le dereen die van zingen kan meedoen. Geoefende zangers, mensen die af en toe zingen of zelfs mensen die nog nooit gezongen hébben. Met behulp van de speciaal ontwikkelde leermethode Sinergy krijgt ie dereen het zingen in korte tijd onder de knie. Thuis kan wor den geoefend met speciale zangoefen cd's en op 29 sep tember wordt nog eens de he le dag geoefend. Op dit moment hebben zich ruim 2.200 mensen opgege ven voor Super Voices 2001. Zij zijn inmiddels druk aan het oefenen met de cd's die hen zijn toegestuurd. Er is dus nog plaats voor zo'n 800 mensen die graag zingen. Inschrijven of informatie aan vragen kan via internet: www.zing.nl of via het infor matienummer: 0172-58 68 40. Via dit telefoonnummer zijn ook publiekskaarten verkrijg baar. Ook dit jaar is het repertoire weer heel divers. Op het pro gramma staan 11 beroemde popsongs, waaronder 'Living on a prayer' van Bon Jovi, 'I can explain' van K-otic, 'Boogie Wonderland' van Earth, Wind Fire en een medley van de Zeeuwse groep Blpf. Verder beleeft het speciaal voor Mensen in Nood geschreven nummer 'World of magie' zijn wereld première. Arno Kolenbrander is een van de musici die belangeloos meewerkt aan het evenement, foto: Ray Christia kamper van alle rijders die alle 30 ringen weten in te steken. Hier was het Cor Janse die de ze prijs won voor Coen Min derhoud en Ronald Geertse. Tot zover een overzicht van de grote wedstrijden, de laatste weken van het ringrijderssei zoen staan in het teken van de dorpswedstrijden en demon straties. De laatste grote wed strijd is op 15 september in Westkapelle: de grote sjezen- wedstrijd. dan Wisse in uiterste concentratie, klaar om van start te gaan. foto: Madeion Lievense Het afgelopen schooljaar heb ben 7 leerlingen van de afde ling V.S.O. (Voortgezet Speci aal Onderwijs) van de Middel burgse Klimopschool met heel veel plezier en naar alle tevre denheid stage gelopen op 'De Akkerwinde'. Op de werk- en leerboerderij worden de moge lijkheden van het bestaande akkerbouwbedrijf van de fami lie Boonman gekoppeld aan de mogelijkheden van jong vol wassen mensen met een ver standelijke handicap of een au- tismespectrumstoornis. Eén van de schuren van het akker bouwbedrijf en een deel van de akkerbouwgrond werd be schikbaar gesteld aan stichting werk- en leerboerderij 'De Ak kerwinde'. Marjo Boonman is leerkracht aan de Klimop school en projectleider van 'De Akkerwinde'. Zij is zeer tevre den over de resultaten van het afgelopen jaar. „De werk- en leeromgeving is speciaal inge richt voor mensen met een verstandelijke handicap. Door middel van pictogrammen wordt er per ruimte aangege ven welke activiteit er plaats vindt. Hierdoor kunnen de deelnemers hun werk zo zelf standig mogelijk uitvoeren", legt Boonman uit. „De activi teiten op de boerderij geven verantwoordelijkheid en zijn voor de deelnemers een sterke motivatie om individueel en sociaal tot ontwikkeling te ko men. Denk daarbij aan de zorg voor de planten, de dieren, de omgeving en de producten van de boerderij. En door de variatie in het werk krijgen de deelnemers inzicht in hun ei-

de Faam | 2001 | | pagina 9