Wonen en verzorging in Résidence Molenwater NIEUWE WOONVORM SWOMsurfen Collectief aanvullend vervoer Spiegeltje, spiegeltje Vrijwillige Thuishulp staat professionals bij OCM helpt Dauwendaele Middelburgs Sociaal Fonds 612004 9 FAAM/VLISSINGER Woensdag 15 augustus 2001 De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Tel. (0118) 627537 email: info@swom.nl internet: http://www.swom.nl Ik heb sinds vandaag een pas 65+, vroeger bejaardenpas ge heten. Ik ben nu dus een er kende bejaarde, en dat geeft toch een vreemd gevoel. Mijn eerste AOW kreeg ik in juni, mijn eerste pensioen in juli. Het vreemde is, dat ik in mijn gedachten soms 15 jaar oud ben, soms 30 en soms 40, maar eigenlijk nooit 65. Mijn echte leeftijd doet er voor me zelf niet toe, maar voor ande ren wel. Fluiten naar jonge meiden helpt niet meer, ze kij ken je aan met een blik van: ouwe viezerik (U weet het nu eindelijk: ik ben een m/ en geen /v). En als je naar leef tijdgenoten (/v) zou fluiten, zullen ze je waarschijnlijk aan kijken, of je niet goed bij je hoofd bent. Het is wel eens vervelend, dat je soms wat slijtage voelt. Zo heb ik kunstpupillen, omdat ik staar had, en zijn er verder di verse, maar kennelijk niet vita le onderdelen bij mij wegge haald. Je spieren doen het wat minder, maar met een beetje oefening kan ik nu ei genlijk meer dan vroeger. Dat is natuurlijk ook iets wat tus sen je oren zit. Vroeger had ik meer angsten, bijvoorbeeld over mijn werk, of om door eenzame gebieden te wandelen. Dat vind ik wel winst van ouder worden: je wordt rustiger, er moet min der, de stress van werken is er niet meer, niet alles hoeft meer op één dag. Ik ben ook veel minder bang om dood te gaan dan vroeger: tenslotte heb ik 65 jaar zonder al te veel fysieke problemen geleefd, veel langer dan veel mensen van enkele generaties terug. In een leven na de dood ge loof ik niet en dat geeft ook heel veel rust: het houdt ge woon op en verantwoording hoef ik niet meer af te leggen. Dat lijkt me heel moeilijk voor mensen, die geloven in een le ven na de dood: je weet nooit wat je nog boven je hoofd hangt. Ik probeer wel zo te leven, dat nabestaanden een beetje posi tief beeld van mij overhouden. Het idee, dat mensen, die mij na staan zouden zeggen: ge lukkig is die man er niet meer, zou me een erg onrustig ge voel geven. Kortom: eigenlijk ben ik blij, dat ik nu officieel bejaard ben. Spiegeltje Open clubs Zuid Starten seizoen Na de zomerstop starten de open clubs in Middelburg Zuid opnieuw met hun activi teiten. Open club Magistraatwijk be gint op dinsdag 21 augustus van 13.30 uur tot 16.30 uur in het Ontmoetingscentrum Dau wendaele; Open club Dauwendaele be gint op woensdag 22 augus tus ook van 13.30 tot 16.30 uur in hetzelfde Ontmoetingscen trum Dauwendaele. Voor meer informatie: M. Dé Filippis, tel. 616626. seniorenkrant 21e JAARGANG NUMMER 121 Op de plaats van de afgebroken Ambachtschool aan de Zuidsingel staat sinds kort een complex woningen dat wordt aangeduid als Résidence Molenwater. Dit com plex bevat een zestal "zorgwoningen", die verspreid zijn opgenomen in de 48 nieuwe koopwoningen die staan tussen het Molenwater en de Zuidsingel. Ze wor den verhuurd door Woongoed Middelburg. De huurprijs bedraagt momenteel 1149,- 49,- servicekosten. Een appartement in de Résidence beschikt over een rui me woonkamer met open keuken, een grote slaapka mer, een forse badkamer voorzien van alle comfort en aanpassingen en een tweede slaapkamer. Een berging bij het appartement en een garage oder het complex maken het geheel compleet. De redactie van de Senioren krant sprak met de heer J.C.Geerse, zorgmanager bij verpleeghuis 't Gasthuis, en met de heer en mevrouw Van Hels- land (78 en 73 jaar), bewoners van Résidence Molenwater over het wonen in een Résidence. Waarom verhuizen? Het gezin Van Helsland, afkom stig uit Zeeuws Vlaanderen, kwam 35 jaar geleden naar Middelburg en ging in Poor- tershove (Zuid)wonen. De woonomgeving was daar toen nog heel prettig, maar ging in de loop van de tijd ziender ogen achteruit. Daarom ging de familie op zoek naar een an dere plek. Een tweede verhuis- reden was het streven naar een woning die helemaal ge lijkvloers was. De voorkeur ging uit naar een woonzorg complex om in de toekomst, wanneer dat nodig zou zijn, verzekerd te zijn van zorg. Men verhuisde naar Hof ter Veste. Dat was een groot succes, me de door het gezellige sociale leven met al die nieuwkomers, waarmee het echtpaar nog steeds contact onderhoudt. Het jaar 1999 was een ramp jaar voor Van Elsland en na tuurlijk ook voor zijn vrouw. Hij werd getroffen door een herseninfarct, waardoor hij niet meer kon praten. Boven dien werden in een been zwar te plekken aangetroffen, die werden veroorzaakt door te laat ontdekte ouderdomsdia- betes (suikerziekte), gecombi neerd met een zwak vaatstel sel. Er werd een bypass aange bracht, maar die slibde dicht. Na 3 jaar tobben moest ten slotte het aangetaste been worden geamputeerd. Van Elsland was er niet best aan toe en moest worden op genomen in een verpleeghuis. OVER HEDEN EN VERLEDEN Zeeuws Documentatiecentrum Met de hele familie een dagje naar het strand en heerlijk in een rieten strandstoel genie ten van de zon, terwijl de (klein)kinderen met emmer tjes zand de prachtigste kaste len bouwen, dat doen mensen al jarenlang, maar de manier waarop ze aan zee vertoeven is in de loop van de tijd wel veranderd. Het 'strandleven in Zeeland' staat centraal op de fototentoonstelling van het Zeeuws Documentatiecen trum aan de Kousteensedijk in Middelburg, die nog tot 1 sep tember bezichtigd kan wor den. Daar is te zien hoe de klederdracht, jurken en kos tuums, hoeden en stropdas sen verdwijnen voor badpak ken, bikini's en zwembroeken. Het Zeeuws Documentatie centrum, onderdeel van de Zeeuwse Bibliotheek, organi seert elke twee maanden een tentoonstelling over een Zeeuws onderwerp. Op de ex- Weer wat nieuwe sites. Ze worden voortaan alleen aangeduid met de naam, U moet er zelf "www." (wewewepunt) voorzet ten. Dat komt nl. beter uit voor de zetter, vandaar. Het aanbod van sites is ongelimiteerd en zeer gevarieerd. Keuze maken is dus moeilijk en gaat een beetje naar persoonlijke voorkeur van Uw redacteur. Zoeken is vaak lastig, maar er is een gratis te downloaden zoeksite, Copernic geheten, die heel handig is. Ga naar: Copernic.com, waar U Copernic basic kunt laden. Dan nu enkele sites: Weer een stripsite: stripster.nl met heel veel verwijzingen naar striptekenaars, strip-agenda etc. Voor geschiedenis-fans: studybuddy.nl allerlei geschiedenis feiten, van de oudheid tot nu. Verbaas Uw familieleden op ver jaardagen! Muziekvrienden: ga naar musicfrom.nl en overzie de hele Ne derlandse muziekwereld. Even eruit: overzicht van betaalbare accommodatie: weekendje- weg.nl. Hier moet U Engels voor kunnen lezen (of Japans): games workshop.com, een site voor spelliefhebbers, o.a. Warhammer, dat een heel populair bordspel schijnt te zijn. Dan tot slot voor de liefhebbers van Harry Potter, auteur J.K.Rowling: harry-potter-movies.net. Als uitsmijter: goedenmorgen.nl, een site voor "jeugdsenti ment" en welke Seniorenkrant lezer heeft dat nu niet, van tijd tot tijd. Veel plezier! posities worden materialen getoond over de provincie en haar bewoners die het Docu mentatiecentrum sinds 1961 heeft verzameld of van parti culieren heeft gekregen. Na de Tweede Wereldoorlog en vooral na de ramp van 1953 is het landschap sterk veran derd. Geen wonder dat de be hoefte ontstond om datgene vast te leggen wat verloren dreigde te gaan, maar daar naast ook om de nieuwe ont wikkelingen te blijven volgen. In de collecties van het Zeeuws Documentatiecen trum zijn niet alleen foto's te vinden van bijvoorbeeld vis- leursters op het station in Middelburg - voor het bordje met een opschrift 'wachtka mer 2e klasse' -, melkslijter Ludikhuyze uit de Eigenhaard- straat of de opening van de LTS de Wellinge in 1978, maar 'vertellen' ook vele andere materialen over de geschiede nis van de provincie, de re gio's, steden en dorpen. Prentbriefkaarten Het Documentatiecentrum be zit ook video's, films, geluids cassettes, muziekcd's en een grote collectie prentbriefkaar ten met straatbeelden uit het begin van de vorige eeuw tot aan de kleurige toeristische ansichtkaarten, met groeten vanaf het strand, van nu. Juist de prentbriefkaarten van buurten en straten in steden en dorpen geven een goede indruk vde veranderingen door de jaren heen. Ook de adreskant van een kaart kan soms aardige informatie be vatten. ledereen is welkom om al de ze materialen (gratis) in te zien bij het Zeeuws Documen tatiecentrum op de tweede verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteen sedijk 7 te Middelburg tijdens de openingsuren van de bibli otheek (maandag van 17.30- 21.00 u., dinsdag t/m vrijdag van 10.00-21.00 u. en zaterdag van 10.00-13.00 u.). Zo kwam hij terecht in 't Gast huis, waar hij 13 maanden zou verblijven. Dit verblijf werd sterk verlicht doordat zijn vrouw hem 's middags kwam halen en hem naar zijn eigen huis bracht. Eten deed het echtpaar in het restaurant van 't Gasthuis. Gelukkig kwam dank zij behandeling door een logopediste het spraakvermo gen grotendeels terug en le verde fysiotherapie een be langrijke bijdrage aan herstel. Résidence Toen werd de komst van Ré sidence Molenwater aangekon digd. De Van Elslanders zagen in dat opname in dit nieuwe complex een grote verbetering zou betekenen. Toch duurde het nog enkele maanden voor mevrouw Van Elslander koos voor een Résidence-apparte- ment. Zij had (en heeft nog) veel bezwaar tegen de bepa ling, dat zij bij overlijden van haar man haar woonrecht in dit complex verliest. Volgens de heer Geerse van 't Gasthuis is deze bepaling echter nodig om te voorkomen dat aan mensen uit de doelgroep van dit project (echtparen in bezit van een ver pleeghuisindicatie) niet zouden kunnen worden opgenomen of in ieder geval(ten onrechte) een onbekende tijd zouden moeten wachten. Weliswaar is Woongoed Middelburg dan verplicht om binnen 3 maan den een goed alternatief aan te bieden. Dat is echter maar een kleine pleister op de wond. Huisvesting Mevrouw Van Helsland is te vreden met de woonruimte, die royaler is dan waarover zij in Hof ter Veste kon beschik ken en die uiteraard superieur is aan 't Gasthuis, waar Van Helsland gescheiden van zijn vrouw, genoegen moest ne men met een slaapkamer voor 2 personen en een woonka mer voor 10 personen. In de Door ziekte, handicap of ouderdom kunnen mensen be hoefte krijgen aan zorg. Die kan worden geboden door medewerkers van professionele organisaties, zoals "Zorgstroom". Als aanvulling daarop kan zonodig een beroep worden gedaan op de Vrijwillige Thuishulp Wal cheren. Vrijwilligers van die organisatie kunnen ook de mantelzorger - buren, vrienden of familieleden - tijdelijk vervangen. Om te laten zien in welke geval len men de hulp van Vrijwillige Thuishulp Walcheren kan inroe pen, een aantal voorbeelden: Vrijwillige Thuishulp voor mensen met een handicap/ chronische ziekte. Vrijwilligers bieden hulp aan jonge en oude mensen die be paalde dingen niet meer zelf standig kunnen doen door een lichamelijke of verstandelijke handicap of chronische ziekte. Deze hulp kan zijn: oppassen, assistentie bij sportbeoefe ning, begeleiding bij uitgaans- activiteiten, samen wandelen, de vaste verzorger vervangen. Vrijwillige Thuishulp Dementie Vrijwilligers bieden hulp aan licht dementerende mensen die thuis wonen. Deze hulp kan zijn: samen wandelen, sa men iets ondernemen, de partner van de dementerende vervangen. Vrijwillige Terminale Zorg Vrijwilligers bieden, wanneer iemand thuis wil sterven, hulp aan patiënt en familie. Deze hulp kan zijn: hulp bij verzor ging van de zieke, bieden van emotionele steun, waken, aanwezig zijn. Meldpunt Middelburg, Meldpunt Vlissingen Vrijwilligers bieden hulp bij: boodschappen doen, hond uitlaten, begeleiden van en naar dokter, enz., enz. Hulp kan worden aangevraagd bij: Meldpunt Middelburg, tel. 612004: iedere werkdag van 9.00-16.00 uur. Meldpunt Vlissingen, tel. 486431: iedere werkdag van 9.30-12.30 uur (ook voor a, b en c). Vrijwillige Terminale Zorg, tel. 06-53677304, iedere werkdag van 12.30-17.00 uur. OCM staat voor Open Club Magistraatwijk. Een jaar of 35 geleden begonnen als een groepje 50-plussers uit die wijk dat wekelijks, voor de gezelligheid, in een huiska mer bijeenkwam. De club groeide uit en verplaatste zijn activiteiten naar het toenmalige Zuiderbaken. Inmiddels functioneert de OCM al weer een flink aantal jaren on der de vleugels van de Stichting Welzijn Ouderen Mid delburg (SWOM). Maar hoe zit het nu met die helpende hand van de OCM aan Dauwendaele? Gerard Stamkot (69) al weer 2,5 jaar voorzitter van beheerscom missie van de OCM, geeft een toelichting. Hij doet dat in het Ont moetingscentrum Dauwendaele, het tijdelijke onderkomen van de club uit de Magistraatwijk. Dit in verband met het verdwijnen van het Zuiderbaken, tot dan het 'clubhuis van de OCM. Met de bus Een groot deel van de bijna 60 leden van de OCM rijdt nu op dins dagmiddag met een speciale bus voor de wekelijkse clubontmoe ting naar Dauwendaele. "Wij hopen volgend jaar onze activiteiten weer in de eigen wijk te kunnen houden. Wij krijgen dan een ruimte in het gebouw van de brede school", zo legt Gerard Stam kot uit. De leden van de OCM variëren in leeftijd van 60 tot 85 jaar. "Op onze clubmiddagen, die duren van 13.30 tot 16.30 uur, wor den allerlei activiteiten gedaan, zoals diverse soorten kaartspelen, koersbal (op drie matten), biljarten, enz. Daarnaast kan men weke lijks onder leiding van een deskundige deelnemen aan bewe- gingslessen. Daar doen gemiddeld 25 mensen aan mee. Tussen 14.30 en 15.00 uur drinken wij gezamenlijk koffie of thee. Verder organiseren wij één keer per maand een gezamenlijke activiteit met bijvoorbeeld bingo of een lezing. De leden betalen f. 5,50 per maand. Jaarlijks wordt ook een busreis georganiseerd. Voor de bewegingslessen en de busreis moet apart worden betaald. Dauwendaele Van het feit dat de Open Club Magistraatwijk nu tijdelijk in het Ont moetingscentrum Dauwendaele actief is, wordt gebruik gemaakt om te proberen ook in die wijk een Open Club op te richten. In ver band daarmee begeleidt de beheerscommissie van de OC Magi straatwijk nu op woensdagmiddag gelijksoortige activiteiten in het Ontmoetingscentrum Dauwendaele. "Daar komen nu ook diverse mensen uit Dauwendaele op af. Maar wij hopen dat er uit Dau wendaele steeds meer mensen op woensdagmiddag naar het Ont moetingscentrum komen", vertelt Gerard. "Nu al komen er regel matig mensen uit de Rustenburg. Inmiddels heeft een inwoner uit Dauwendaele zich bereid verklaard de kar te gaan trekken. Zolang dat nodig is geven wij haar als OCM onze steun. Via mond-op- mond reclame moet de club gaan groeien, zodat een Open Club Dauwendaele van de grond komt". Vijftig-plussers uit Dauwendae le die belangstelling hebben zijn hartelijk welkom. Gerard Stamkot geeft gaarne nadere informatie. Zijn telefoonnummer is 627169. Na de vakantie beginnen de activiteiten weer op dinsdag 21 au gustus en woensdag 22 augustus a.s. Aanvang 13.30 uur. De heer en mevrouw Van Helsland Foto I. Sekhuis 13 maanden die hij daar door bracht, overleden 3 kamerge noten, wat uiteraard een be drukte stemming opleverde. Zorg Een vast team van gediplo meerde ziekenverzorgenden van 't Gasthuis, die een wo ning hebben aan de Zuidsin gel, levert 24 uur per etmaal zorg. Naast deze zorg biedt 't Gasthuis aanvullende dien sten, zoals het restaurant, wasverzorging, ontspanning en een winkel. De geïnter viewden waren vol lof over de goede zorgverlening. Om dat de zorg door een vast team wordt verleend ontstaat er een band tussen verzorger en bewoner. Dit persoonlijke accent is een belangrijk plus punt voor het welzijn en wel bevinden van de bewoners. Meer Résidences? Gezien de tevredenheid van bewoners is er een markt voor meer zorgwoningen zoals op het Molenwater, tot stand ge bracht door de samenwerking tussen een zorgverlener en een woningcorporatie. Wie springt er in dit gat in de markt? Gemeente Middelburg beschikt over een sociaal fonds. Dit is er voor alle inwoners van de ge meente Middelburg die langer dan twee jaar in de Nederland se samenleving een inkomen hebben dat niet hoger ligt dan het sociaal minimum 5%. Het fonds heeft vijf hoofddoelen: 1.Het stimuleren van deelname aan maatschappelijke activi teiten ter voorkoming van een sociaal isolement, door een vergoeding te verlenen van 50% van de kosten met een maximum van 100,- per persoon. Hierbij kan bij voorbeeld gedacht worden aan een hobby-cursus of theatervoorstelling. 2. Het in stand houden van maatschappelijke zelfstandig heid van 55+ers door 75% van het zorgabonnement te vergoeden. 3. Gebruik mogelijk maken van de boekenbezorgdienst van de Zeeuwse bibliotheek voor hen die niet meer in staat zijn zelf naar de bibliotheek te gaan. 4. Deelname van kinderen aan activiteiten in club- en vereni gingsverband stimuleren door 50% van de contributie te vergoeden. 5. Sociaal schrijnende situaties door onbedoelde effecten in sociale wetgeving oplossen. Als u denkt in aanmerking te komen voor één van deze voor zieningen, dan kunt u als volgt te werk gaan. U belt op een werkdag tussen 09.00 en 11.30 uur naar de afdeling Sociale Zaken via telefoonnummer 675560 of het gratis service nummer 0800-0231865 en vraagt om een aanvraagformu lier Sociaal Fonds. U krijgt deze per post toegestuurd. Na invul ling van het formulier retour neert u de aanvraag door ge bruikmaking van de bijgevoeg de portvrije envelop. Vergeet niet de betalingsbewijzen van de gemaakte kosten, een kopie van uw legitimatiebewijs, be wijs van inkomen en jaaropga ven van de laatste 2 jaar (of be wijs van kwijtschelding ge meentelijke heffingen of aan slagen inkomstenbelasting) bij te voegen. U kunt per genoem de doelstelling één aanvraag per jaar indienen. Hiervoor die nen de betalingsbewijzen van een jaar te worden opge spaard. Meldpunt vrijwillige thuishulp Middelburg Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 14.00 uur Het 'galmt'in Middelburg Begin dit jaar werd gestart met het GALM project, een sa menwerking van de gemeente Middelburg, Zeeuwse Sport raad en de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg. Dit pro ject is een stimuleringsmetho de om de jongere ouderen meer te laten bewegen. Geko zen werd voor de wijken Zuid, Dauwendaele, Nieuw en St.Joosland en Arnemuiden. Het GALM project bestaat uit 3 onderdelen; een fitheidstest, een bewegingsintroductiepro- gramma (12 lessen) en een vervolgbeweegprogramma (30 lessen). Veertienhonderd folders wer den uitgezet en persoonlijk opgehaald. Dit resulteerde in een inschrijving voor de fit heidstest van ongeveer 160 personen. In februari werd de fittest ge houden. Hier namen ongeveer 120 mensen aan deel. Uitein delijk werden 6 groepen sa mengesteld met 90 deelne mers in totaal. De fitheidstest en de eerste twaaf lessen zijn nu achter de rug en de deelnemers zijn erg enthousiast.De lessen begin nen weer in september vol gens onderstaand schema: 5 sept. Gymnastiekgebouw Ar nemuiden van 15.30-16.30 uur 5 sept. Gymzaal Dorpshuis Nw. St.Joosland van 13.30- 14.30 uur 6 sept; Gymzaal M. de la Pal- mastraat 3 van 19.00-20.00 uur 6 sept. Gymzaal M. de la Pal- mastraat 3 van 20.00-21.00 uur 12 sept. Sportcomplex Kruit- molen van 10.30-11.30 uur 18 sept. Gymzaal M. de la Pal- mastraat 3 van 9.30-10.30 uur. Bij enkele groepen zijn nog plaatsen beschikbaar. Wilt u informatie over deelne men aan de groepen, dan kunt u contact opnemen met de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg, Jopie Tevel, tel. 627537 of met de Zeeuwse Sportraad, Dennis Plantinga, tel. 670837. Cursussen Computers De cursussen voor het najaar zijn vol, maar opgave is mo gelijk voor januari 2002, voor zowel de cursus 'leren om gaan met de computer' als voor 'tekstverwerking'. Koken Bij voldoende deelname wor den er in het najaar weer cur sussen 'koken voor mannen 60+' en 'vegetarisch koken' georganiseerd. Informatie en opgave bij de SWOM, tel. 627537. Al jaren vervoert Combitax Walcheren ouderen in bijna geheel Zeeland van deur tot deur in taxi's, mini- of rol stoelbus. Op zich geen bijzonderheid, ware het niet dat wordt vervoerd tegen een zeer gereduceerd tarief. Dit is mogelijk omdat de drie gemeenten op Walcheren hierin samenwerken en bijdragen. Niet alleen de bijdragen van de gemeenten drukken de Van de Bonden PCOB Donderdag 20 september van 14.15 tot 16.30 uur vergade ring in de grote zaal van de Morgenster, Adriaan Lau- wereijszstraat 6. Na de pauze vertelt de heer Hillebrand over de bevrijding van St. Laurens. Volksdansen De volksdansgroep onder de deskundige leiding van Martha Gunter is op zoek naar dames en heren die de groep willen komen versterken. Volksdansen is een leuke manier om te be wegen. De muziek speelt hierbij een belangrijke rol, maar ook het contact met de mededan sers. Dus goed voor lichaam en geest. De huidige groep bestaat uit personen tussen de 65 en 75 jaar, maar uiteraard zijn zowel jongere als oudere deelnemers welkom. De groep komt weke lijks bij elkaar op donderdag van 14.00 tot 15.30 uur en de kosten bedragen 10,- per maand. Op dit moment is er een zomerstop, maar vanaf 6 september gaat de groep weer aan de slag. Inlichtingen bij mevrouw Gunter, tel. 470276. kosten, maar ook het feit dat in combinatie met anderen wordt gereisd. Hierdoor kun nen de gebruikers in vergelij king met het individueel taxi vervoer vijfmaal zoveel kilo meters reizen. Om gebruik te kunnen maken van het aanvullend vervoer moet aan twee voorwaarden worden voldoen. In de eerste plaats moet de passagier de leeftijd van 65 jaar hebben be reikt en bovendien in het bezit zijn van een vervoerspas. De ze pas is af te halen bij de Thuiszorgcentra in Vlissingen en Middelburg. De kosten hiervoor zijn 15,- 6,81). Bovendien moet een pasfoto worden ingeleverd. Bij de pas zit een uitgebreide handlei ding voor het gebruik en een overzicht van het vervoersge bied, ingedeeld in vakjes die de zones weergeven. Het ta rief per zone is 5,- 2,27). Bij de Thuiszorgcentra zijn bonnenboekjes a 25,- 11,34) te koop. Het vervoersgebied beslaat Zeeuws-Vlaanderen, Walche ren, Noord en Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland. Werkwijze Eenmaal in het bezit van ver voerspas en bonnen kan 1 uur voor het tijdstip van vertrek de taxi gebeld worden. Dat kan 7 dagen per week, tussen 8.00 en 24.00 uur. Omdat er ook anderen mee kunnen reizen kan de taxi een kwartier voor of een kwartier na de aange geven tijd voorrijden. Voor een kort bezoek wacht de taxi niet, wel kan een tijd afge sproken worden voor de te rugreis. Op verzoek kan een begeleider meereizen, deze betaalt hetzelfde tarief als de pashouder. Een paar voorbeelden van de kosten: Een rit in Middelburg is 1 zo ne, ofwel 1 bon. Van Middel burg naar Westkapelle is 4 zo nes. Bij een rit van Middel burg naar Oostburg wordt geen veertarief berekend als de passagier als voetganger de overtocht maakt en de taxi niet meegaat op de boot. De kosten zijn dan 5 zones. Gaat de taxi wel mee naar de over kant, dan bepaalt de taximeter het aantal bonnen. Het nummer van Combitax Walcheren is 0118)479900. Naast dit collectief aanvullend vervoer bestaat het collectief vervoer Wet Voorzieningen Gehandicapten. Om hiervoor in aanmerking te komen is een keuring vereist. Meer in lichtingen hierover bij RIO Walcheren tel: (0118)670800.

de Faam | 2001 | | pagina 9