GEEF WAT VRIJE TIJD aan epilepsie Provincie Zeeland Begroting 2002 Nationaal Epilepsie Fonds VOORDEELBON Commissies Zorg voor autisten SMiOfficiële Mededelingen Voor kinderen met een handicap is vakantie heel ver weg 0 J Sg 4 Oud, maar niet vergeten! Giro 860 WHIPLASH: DAT NEK(T) JE! SPRINT PHOTO I Woensdag 15 augustus 2001 FAAM/VLISSINGER 7 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 33/2001 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Abdij Het Zwin, onderdeel van het voorlopig ontwerp-gebiedsprogramma West Zeeuwsch-Vlaan- deren dat in de commissie ruimte, milieu en water op de agenda staat. De statencommissie welzijn vergadert maandag 20 augustus, 9.30 uur, in de Statenzaal, Abdij 10, Middelburg. Agendapunten zijn de financiering van het Zeeuws Museum, een convenant ter herstructurering van het bibliotheekwerk en een brief met daarin de toestand van de Zeeuwse molens. In de zorg sector is er een subsidievoorstel voor een project voor autistische mensen van de stichting Agogi sche Zorgcentra Zeeland en een rapport over de toekomstvisie curatieve zorg. Maandag 20 augustus vergadert ook de statencommissie ver keer en vervoer. De aanvangs tijd is 13.30 en de vergader plaats is het provinciehuis, Abdij 6, Middelburg. Voor de PSD wordt de veror dening vervoersvoorwaarden, voorschriften en tarieven aange past aan de invoering van de euro en er is een rapport van de Raad voor de Transportveiligheid over het ongêluk met de veer boot Prins Johan Friso in 1999. De commissie wordt gevraagd naar haar mening over de milieu- effecrapportage over de spoorlijn in Vlisèingen-Oost: de Sloelijn. Bijdragen uit de reserve verkeer en vervoer zijn nodig voor de actie 'klem op maat' - de uitbrei ding van stallingsmogelijkheden voor fietsen, voor de reconstruc tie van het busstation in Biervliet, voor de promotiedag Openbaar vervoer van Connexxion en voor het vervoer van leerlingen naar het middelbaar onderwijs in Goes. Verder zijn er voorstellen voor het collectief vraagafhanke lijk vervoer in de Oosterschelde- regio en voor het instellen van een overlegplatform openbaar vervoer voor de hele provincie. Het platform zou volgend jaar moeten beginnen. De statencommissie economie vergadert woensdag 22 augus tus, 14.00 uur, in het provincie huis, Abdij 6, Middelburg. Instemming wordt gevraagd met bijdragen voor de gemeente Sas van Gent om een ontwikkelings visie op te stellen en voor de stichting Metaal- en elektro-oplei- dingen om te onderzoeken of ter vervanging van bedrijfsscholen een opleidingsinstituut voor Noord- en Midden-Zeeland haal baar is. De Partij voor Zeeland heeft vra gen gesteld over ontwikkelingen in de agrarische sector. De ma terie wordt in de commissie be sproken. Ter kennisneming wordt onder meer aangeboden de brief van de staatssecretaris van eco nomische zaken, waarbij 15 mil joen gulden voor de revitalisatie van bedrijventerreinen in Zeeland wordt toegekend. Vrijdag 24 augustus, 9.00 uur, is de beurt aan de statencom missie ruimte, milieu en wa ter. De vergaderplaats is Abdij 6, Middelburg. Het provinciaal uitvoeringspro gramma landelijk gebied en het voorlopige ontwerp voor het ge bedsprogramma West Zeeuwsch- Vlaanderen staan op de agenda, evenals de herindeling van Schouwen-West. Jaarverslagen zijn er over ruimte, natuur, milieu en water van de provincie, van het waardevol cul tuurlandschap Zak van Zuid-Beve land en van de stichting Duinbe houd. Andere punten zijn de bestuurs overeenkomst landelijke ontwik keling windenergie, de voortgang bij het convenant werkgelegen heid, duurzaamheid en bereik baarheid, de streekplanherziening Technopark Schoondijke en het plan van aanpak ter evaluatie van het streekplan Zeeland. Ook is er een voorstel tot samenvoeging van de provinciale planologische commissie en de provinciale commissie milieubeheer en waterhuishouding tot de com missie omgevingsbeleid. Alle vergadering zijn openbaar. De vergaderstukken liggen ter inzage in het provinciaal infor matiecentrum, Abdij 9, Middel burg. Het centrum is op werkda gen geopend van 9.30-12.30 uur en van 13.30-16.30 uur. Nieuws Gedeputeerde Staten hebben de ontwerp-begroting 2001 gepresenteerd. Het is de eerste begroting, waarin de bedragen in euro's zijn vermeld. In totaal gaat er volgens de prog noses volgend jaar 192 miljoen euro om bij het Zeeuws provin ciaal bestuur. De grootste slokop is de sector verkeer en vervoer, daar gaat 89,9 miljoen euro om. De sector welzijn komt op ruim 40 miljoen euro en in het milieu beheer wordt bijna 15 miljoen euro besteed. Recreatie en na tuur gaan 9,4 miljoen euro kosten en de waterhuishouding 5,6 miljoen euro. In de economie, inclusief de agrarische sector wordt 5,7 miljoen euro begroot. Aan de inkomstenkant staan be dragen van rijksuitkeringen, zoals die uit het provinciefonds van 60 miljoen euro en die voor speci fieke.doelen en daarom doeluit keringen genoemd van 63 mil joen euro. Via de opcenten op de motorrijtuigenbelasting komt 20 miljoen euro binnen en de ver- voersopbrengsten van de veer diensten over de Westerschelde worden geschat op 15 miljoen euro. Zo'n 15 procent of 20 mil joen euro van de uitgaven wordt betaald uit de reserves die de provincie in de loop van de jaren heeft opgebouwd. Al deze gegevens blijken uit de begrotingsbrief 2002. Beleid Behalve de cijfermatige opzet wordt in de begrotingsbrief het beleid voor het komende jaar uit de doeken gedaan. Gedeputeerde staten beginnen de brief met de constatering dat de toegenomen welvaart van de laatste jaren ook gunstig heeft uitgewerkt op de provinciale fi nanciën. De armslag wordt nog vergroot do.or het jaarlijkse divi dend dat van Delta Nutsbedrijven wordt ontvangen. Economie en milieu Onder de noemer economie wor- 'den landbouw, visserij, recreatie en toerisme, industrie en dien sten begrepen. In hef milieube leid is het beleidsplan Groen licht leidraad. Dat samen leidt ertoe dat bij duurzame economische ontwik keling de nadruk wordt gelegd op economische groei onder gelijktijdige vermindering van de milieubelasting. De uitkomst daarvan moet zijn dat de leef baarheid in Zeeland wordt ver groot. Dat dit beleid-werkt blijkt onder meer uit de onlangs be schikbaar gestelde 15 miljoen gulden voor de revitalisering van bedrijventerreinen. Verouderde en daardoor min of meer ondoel matige bedrijventerrein kunnen met het geld worden heringericht en bij de vestiging van nieuwe hier vestigen, waardoor de werk gelegenheid veelzijderig kan wor den dan die nu is. Belangrijk ne vendoel van die actie is dat met een grote variëteit aan banen jon geren en hoger opgeleiden in Zeeland aan de slag kunnen. De imago-campagne is met de slogan 'oude waarden in een nieuw jasje' ingeluid. Recreatie en toerisme Van de Zeeuwse beroepsbevol king vindt 7,5 procent direct of indirect werk in de toeristische sector. De branche is gebaat bij land schappelijk schoon en is daarom zelf ook doende met milieupro jecten. Het provinciale beleid is vooral gericht op verbetering van de kwaliteit van de bedrijven. De begroting en de begrotings brief zijn verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, postbus 6001,4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400, e-mail: infocentrum@zeeland.nl. De begrotingsbrief is gratis; de begroting zelf kost 19,90 gulden of 9,03 euro. De imago-campagne 'oude waarden in een nieuw jasje' werd met de vertrekking van nieuwe jasjes ingeluid; rechts vooraan: gedeputeerde D.J.P. Bruinooge van economie. wordt veel aandacht besteed aan de vormgeving en landschappe lijke inpassing. De gemeenten en het bedrijfsleven worden steeds bij deze operatie betrokken. Het komende jaar gaat de be oordeling van bedrijven op de risico's van zware ongevallen door. Via de verlening van ver gunningen met voorschriften moeten de risico's zoveel moge lijk worden ingeperkt. Vervolgens is het zaak op de naleving van de regels toe te zien en dat gebeurt via handha- vingsmaatregelen. De provincie voert regelmatig controles uit. Imago Dit jaar is begonnen met de ver betering van het imago in Zee land. Voordat tot actie kon wor den overgaan is onderzocht welke maatregelen nodig zijn om het beeld van de provincie zo te beïnvloeden dat bedrijven zich Het provinciaal bestuur draagt bijna 175.000 gulden bij in een project voor zorg aan autisten in Zeeland. Het bedrag moet komen uit de reserve zorg en de com missies welzijn en algemeen bestuur beslissen erover in hun augustusvergadering. De stichtingen Agogische zorg centra Zeeland, Emergis en Het Gors gaan het .geld besteden aan een woon-werkvoorziening voor autisten in Kloetinge en aan de opzet van een integraal zorgcir cuit. In hun voorstel aan de com missies schrijven gedeputeerde staten dat ongeveer 70 procent van de mensen met autisme ook te kampen heeft met een ver standelijke handicap. Nu is het vaak de verstandelijke handicap waarop de zorg in eerste aanleg wordt gericht. In het integrale zorgcircuit moet juist het autisme uitgangspunt zijn. Zodoende kan toegesneden op de psychiatrische aandoening meer hulp en zorg worden gebo den. Zeeland loopt hiermee lan delijk voorop. De stichting Scoop in Middelburg heeft samen met de drie hulpver lenende organisaties een project plan gemaakt. Het uitgangspunt is op overzichtelijke wijze duide lijk te maken welke vormen van autistische zorg in Zeeland voor handen zijn en waar die kunnen worden gehaald. Per persoon kan op die manier zorg op maat wor den geboden. Dat vraagt voor de medewerkers in de zorg voor autisten dat zij vanuit hun eigen instellingen met elkaar moeten samenwerken. Een projectfunc tionaris van Scoop fungeert daar bij als spil. Een bijkomend voordeel van de werkwijze is dat in de psychiatrie meer kennis en ervaring beschik baar komt over mensen met een verstandelijke handicap en omge keerd dat bij de zorgenden voor verstandelijk gehandicapten meer inzicht ontstaat in de psychia trische problemen, waarmee autisten te maken hebben. Ook die kennis over en weer draagt bij aan betere zorg, zo stellen gedeputeerde staten. De statencommissie welzijn bespreekt het voorstel maandag morgen 20 augustus in de Statenzaal in Middelburg. De commissie richt zich vooral op de inhoudelijke aspecten. De statencommissie algemeen bestuur, die zich 24 augustus uit spreekt, bekijkt vooral of de uit gave past binnen de provinciale financiën. Milieu Ontwerp-ontheffing zorgplicht riolering gemeente Vlissingen voor 41 panden in het buitengebied Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een aanvraag van Burgemeester en wethouders van Vlissingen ontvangen voor een ontheffing zorgplicht riolering ex artikel 10.16a wet milieube heer voor 41 panden in het buitengebied van de gemeente. Gedeputeerde Staten willen de ontheffing onder voorwaarden verlenen. De ontwerp-ontheffing ligt van 16 augustus tot en met 14 septem ber 2001 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en wa ter, Het Groene Woud 1 te Mid- elburg, op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kan tooruren (voor het inzien buiten kantooruren, mondelinge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot dhr. A.P. Abra- hamse, tel. 0118-631169)en in het gemeentehuis van Vlissin gen, op werkdagen van 8.30- 12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118- 487204) op woensdagavond van 17.15-20.15 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 14 september 2001 schrif telijke zienswijzen op de ontwerp-ontheffing indienen bij Gedeputeerde Staten van Zee land, Directie ruimte, milieu en water, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Wie van gedachten wil wisse len over de ontwerp-ontheffing kan tot en met 14 september 2001 telefonisch een afspraak maken (0118-631169). Bij de gedachtenwisseling wordt de aan vrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn en kunnen mon delinge zienswijzen worden ingebracht. mm Steun de zomeractie giro 552000 n. nedertandse stichting gehandicapte kind www.nsgk.nl Gezond ouder worden willen wij allemaal. De onbezorgde oude dag van zo'n 200.000 Alzheimer- en 40.000 Parkinsonpatiënten wordt echter grondig verziekt. Hun aantal wordt almaar groter. Tijd om er iets aan te doen! Wetenschappelijk onderzoek kan de oplossing bieden voor deze hersenaandoeningen. Laat oude hersenen ook üw zorg zijn! Word donateur of doe een gift. ICBFc T* J Hersenstichting Nederland Korte Houtstraat 10.2511 CD 's-Gravenhage - Tel. 070-360.48.16 In één klap maakt uw hoofd een heftige slingerbeweging ten opzichte van de romp. Tijdens een aanrijding, een val op het werk of gewoon door een ongelukje thuis. Jaarlijks worden tussen de 15.000 en 30.000 mensen slachtoffer van een whiplashongeval.De Whiplash Stichting Nederland geeft de Informatie en steun die u nodig heeft!. ~VW r' Whiplash Stichting Nederland Postbus 105, 3980 CC Bunnik i.w.r.i.iiiii.mWiB.'.-Irfcli.'TS COLLECTANTEN GEZOCHT! Het Nationaal Epilepsie Fonds zoekt vrijwilligers voor de jaarlijkse nationale collecte (5 t/m 9 juni). Al is 't maar een paar uur op één avond. De opbrengst van de collecte is van groot belang voor onderzoek, voorlichting, individuele hulp, begeleide vakanties en bijzondere projecten in ontwikkelingslanden. Bel: Henny van Mourik, tel. (030) 6344063. "ZEG GEEN NEE, MAAR HELP MEE! Telefoon (030) 634 4063 Fax (030) 634 4060 info@epilepsiefonds.nl www.epilepsiefonds.nl Postbus 270, 3990 GB Houten Uw foto's ontwikkelen en afdrukken tot 24 opnamen slechts APS films 5,= extra meer opnamen 5,= extra levertijd 2 werkdagen

de Faam | 2001 | | pagina 7