Maritieme Dag Vlissingen viert lustrum Schilder is 'helemaal verzilt' De Verdieping Bokkenoverschot op kinderboerderij z©§ B-c. mm SPIEGELTENT ZEILMARKT 19 augustus iijin wij open Konmar kan 't. Streeknieuws Maritiem Vlissingen [herjleeft! smaIW sMlk Festjval 10 t/m 19 aug 200' WOENSDAG 15 AUGUSTUS 200' JAARGANG 102 - NUMMER 33 faam vlissinger WEKELIJKS HUIS AAN HUIS Vanaf morgen tot en met zondag staat Vlis singen helemaal in het teken var ;aar mari tieme geschiedenis en dito tradities. Voor het vierde achtereenvolgende jaar wordt het Small Sail Festival Vlissingen gevierd. Vier dagen lang is er een keur aan evenementen die de band van Vlissingen met de zee benadrukken. Op de laatste dag van het festival, zondag dus, is er de Maritieme Dag op het Plaza gedeelte van de Boulevard Bankert. De Maritieme Dag viert dit jaar zijn eerste lustrum. Vijf jaar geleden al weer begon deze traditie met een expositie van maritiem schilder Jan de Quel- lery in Grand Hotel Arion aan de Boulevard Bankert. Jan de Quellery is afkomstig uit de Scheldestad, waar hij in 1957 geboren werd. Van kinds af aan was hij, zoals de meeste Vlissingse kinderen, te vinden aan de waterkant en tussen de schepen. In plaats van te pro beren mee te varen aan boord van de loodstenders, wat een favoriete bezigheid van de jeugdige Vlissingers is, be steedde bij zijn tijd met pot lood en kladblok. Hij bestu deerde de scheepvaart op de Westerschelde en werkte dat thuis uit. Later ging hij werken bij de scheepswerven van 'De Schelde'. Op deze manier kon hij zijn maritieme interesse combineren met zijn vak. In die tijd vonden zijn eerste doe ken al hun weg naar de ware 'shiplovers'. Zijn eerste aqua rellen maakte hij in 1986, in de periode dat hij met zijn vrouw in Nieuw Zeeland verbleef. Te rug in het 'oude'. Zeeland is hij begonnen als fulltime kunst schilder en ondertussen heeft deze maritieme schilder vele exposities in binnen- en bui tenland op zijn naam staan. Zondag 19 augustus is hij, met zijn werk, weer terug op de plaats waar zijn liefde voor de scheepvaart bêgon: aan de Vlissingse Boulevard. Geniete;: De vijfde Maritieme Dag op de Boulevard Bankert en de Plaza van Vlissingen belooft weer iets bijzonders te worden. Naast de expositie van Jan de Quelerie in Hotel Arion is er van 10 tot 17 een maritieme markt met onder andere mari tieme boeken en kunst, mo delbouw, kleding, scheepsan- tiek, knopen splitsen en nog veel meer. Maar er valt nog veel meer te genieten: zo is er de hele dag op én rond de Plaza volop muziek. Op het terras van La Plage speelt de hele dag de accordeonist Ka- rel Vermys en tussen 11 uur en 17 zijn er op het podium bij Hotel Arion vier optredens van het Westkapels Kwartet. Op de trap tussen Hotel Arion en De Bourgondiër zal het schipperskoor 'Recht zo die gaat' pptreden tussen 13 en 17 uur. En tot slot zijn er vanaf 11 uur vier optredens van de Vtj Matrozen. Dit alles wordt nog eens aangevuld met een hoeveelheid aan maritieme ambachten. Zo is er bijvoor- Maritiem schilder Jan de Quelery exposeert in Grand Hotel Arion. beeld te zien hoe het boeten van netten in zijn werk gaat en knopenkunstenaars demon streren ontelbare zeemans knopen. De inwendige mens komt aan zijn trekken bij de kraampjes waar de paling ter plekke gerookt wordt, de gar nalen gepeld worden waar men bij staat en uiteraard zijn er verse Zeeuwse mosselen. Bij Grand Hotel Arion, Restau rant De Bourgondiër en Res taurant La Plage zullen de me dewerkers helemaal in de sfeer van dit maritieme feest in matrozenkledij gehuld gaan. Op een maritieme dag mag een tentoonstelling van de ultieme zeemanshobby niet ontbreken: een bijzondere collectie scheepjes in flessen is voor het publiek opgesteld. Het, letterlijk, grootste spekta kelstuk is wellicht de Titanic. Jan de Quellery kijkt, als zee man, eigenlijk met gemengde gevoelens naar deze attractie. De ramp met de Titanic blijft natuurlijk een van de ergste zeevaartongelukken die de ge schiedenis kent. Maar het 20 meter lange springkussen voor de kinderen, in de vorm van een zinkend schip oefent op hem zo'n grote aantrek kingskracht uit, dat hij zelf er waarschijnlijk als eerste vanaf zal springen! Bezoekers van de Maritieme Dag hebben overigens prachtig zicht op de vlootschouw die om 14 uur begint en de rit van 'Keep them Rolling'. Nu nog grazen de bokken gebroederlijk samen in de wei, zodra het dektijd raakt is de kans groot dat zij elkaar op hoorns gaan nemen. foto: Jaap Wolterbeek Kinderboerderijen kampen nog steeds met de gevolgen van de mond- en klauwzeercrisis. Als gevolg van de vervoersbeperkiitgen is er op de Middelburgse Kinderboerderij De Klepper hoeve momenteel een bokkenovei ot. Normaal gesproken wordt het merendeel van de bokken die in het voorjaar geboren worden door een handelaar opgehaald. Dit jaar is dat niet gebeurd, op dit moment zijn er acht bokken te veel op De Klepperhoeve. Be heerster Annamarie Koppelaar is nog niet echt in paniek, maar zij hoopt wel dat er snel een op lossing komt voor de overbe volking van de dominante man- rietjesgeiten. „Gelukkig hebben wij hier lekker veel ruimte voor de bokken, er zijn kinderboerde rijen waar het probleem alleen al door ruimtegebrek veel gro ter is. En op dit moment gaat het nog wel met het humeur van de bokken. De bokkenwei is nog steeds gewoon open voor het publiek. Mocht het nodig zijn dan kunnen we de wei altijd direct sluiten voor bezoekers. Het echte probleem gaat bin nenkort spelen want zo rond eind september begint het dek- seizoen en dan worden de bok ken die niet mogen dekken na tuurlijk echt agressief." Bokken die bestemd zijn om te gaan dekken worden op de kinder boerderij onthoornd. Om voor voldoende nazaten te zorgen zijn er op De Klepperhoeve drie onthoornde dekbokken. De ove rige acht bokken die er nu zijn, zijn niet onthoornd omdat zij naar de handel zouden gaan. Helaas voor deze bokken mo gen zij dan ook niet meedoen aan het voortplantingsritueel. „En daar zit voor die bokken nu net het venijn" legt Koppelaar uit. „Ze ruiken en weten dat het dektijd raakt en zij mogen niet naar de vrouwtjes. Dat maakt die bokken razend met als ge volg dat ze elkaar te lijf zullen gaan met hun hoorns. Hopelijk komt het niet zo ver en zijn de bokken toch nog op tijd weg. Als dit niet lukt kunnen we de geiten wat eerder op stal zet ten. Maar uiteindelijk moeten zo rond oktober hooguit no vember ook de bokken op stal en de ruimte is voor zo'n grote groep wel erg beperkt." Als hij van Schiphol komt, rijdt hij meestal niet direct huiswaarts. „Eerst neem ik een kijkje bij de vuurtoren. Als ik de Schelde kan opsnuiven ben ik weer thuis", zegt Gerard van Grieken, kunstenaar van beroep. De Bres- siaander ('Ik ben helemaal verzilt') heeft iets met de Schelde. Elke dag, weer of geen weer, maakt hij een wandeling van een uur langs de 'zee'. Het decor. Van Grieken spreekt graag in dichterlijke termen, is telkens anders. „Het Schelde heeft duizend verschillende gezich ten. Elke split-second verandert het beeld. Het wolkenpatroon wijzigt continu." Het ver veelt hem nooit. „Ik voel me een bevoorrecht mens. Ik loop vijftig meter en sta op het strange*." Vanaf Breskens is het zicht het mooist, vindt Van Grie ken. Hij erkent dat dat puur persoonlijk is. „In Vlissingen varen de zeeschepen als het ware over je tenen. Dat heeft natuurlijk ook wat. Ik hou echter van de weidsheid. In mijn werk zijn de schepen on derdeel van het grote ge heel." Gerard van Grieken is een re alist ('Ik geef de dingen weer zoals ik ze zie'). In z'n aqua rellen en tekeningen wordt de werkelijkheid nauwelijks ge weld aangedaan. Het maakt z'n werk herkenbaar en popu lair. In menige Zeeuws- Vlaamse huiskamer hangt werk van hem aan de muur. Zoals vele van z'n dorpsgeno ten heeft Gerard van Grieken het niet zo op (over)volle stranden. „Let wel, ik gun ie- kopen, maar daaraan doe ik geen concessies." De vuurtoren van Breskens is zijn favoriete onderwerp. In 2000 maakte hij in een half jaar tijds maar liefst veertig aquarellen van het 14 meter hoge lichtbaken op de dijk, vlakbij 't Killetje. „De vuurto ren dateert uit 1876. Het is één van de weinige gietijze ren vuurtorens van Neder land. Ik vind hem prachtig met zijn achthoekige vorm." De onbemande vuurtoren is een baken voor de kleine scheepvaart, jachten en ple- ziervissers. „Ik heb de vuurto ren op verschillende tijdstip pen van de dag en onder di verse weersomstandigheden geschilderd. Telkens is de stemming anders." Als kunstenaar heeft hij een derde oog. „Als je heel be wust naar de Schelde kijkt, zie je veel meer. Dat doen mensen te weinig." 'strange' is het Zeeuws- Vlaamse woord voor strand der z'n plezier. Buiten het sei zoen is alles nog imposan ter." In z'n kunstenaarsloopbaan, hij schildert professioneel vanaf begin jaren tachtig, heeft de inmiddels gepensio neerde Bressiaander 'zijn' Schelde ontelbare malen ver eeuwigd. Het Scheldewater heeft een groen-bruine kleur. „Ik ga het water niet diep blauw maken, omdat dat mooier oogt. Ik wil best ver- Een Zeeland zonder Westerschelde is on denkbaar. Broodwinning, woonomgeving, inspiratiebron en vertierkwartier. Wester schelde: stromend hart van Zeeland. Do. 16 - Vrij. 17 - Za. 18 - Zo. 19 Tijdens Small Sail Na het mosselen eten begint het avondprogramma om 20.00 uur. met do. 16 Held - Coverband vrij. 17 Sue za. 18 Jazzebell zo. 19 The Old Firm Organisatie: St. Horeca Evenementen Vlissingen (advertentie) Pottenbakkerssingel 2, Middelburg. Open van 10.00 tot 17.00 uur. 1 Vragen? Bel gratis Konmar Klantenservice: 0800-0809. of kijk op www.konmar.nl m Het Britse bedrijf Specsavers Opticiens is neer gestreken in Middelburg. De familie Kievit uit Oost-Souburg kreeg het aankoopbedrag van hun Alpen Kreuzer terug. In Vlissingen opent binnenkort Studio Revana met pedicurebehandelingen. Donderdag t/m zaterdag zijn er in Arnemuiden de Dolle Dagen. En bij Prent Trend komt donderdag de grappige muis Diddl op visite. pag- 11 Het Zeeland Nazomer Festival komt er aan. Op de streekpagina alvast een impressie van dit indrukwekkende feest. In Biggekerke wordt zaterdag de 3e Walcherencup Solexraces verreden en in Nieuw en Sint Joosland wordt het zomerfeest gevierd. Verder vertelt boswachter Van der Weele over het leven in bos en duin. Deze week bij CineCity twee premières: Final Fantasy en Down to earth. Dat de mosselen dit jaar duur zijn, maakt zaterdag (18 augustus) niet uit in Yerseke. Mosselhandelaren trakteren het publiek tijdens de 10e editie van Mosselrock op een heerlijk gratis bakje. Theatergroep Nomade brengt donderdag in Vlissingse Arsenaaltheater het stuk 'de Holland Amerika Lijn' in première. Er is winst te behalen wanneer in een wijk onderhoud en (preventieve) veiligheidsmaatregelen op elkaar worden afgestemd. De uitgave 'Op Kamers' van de Woonbond staat boordevol nuttige tips voor mensen die een kamer zoeken of bewonen. Advertentieverkoop (0118) 484 316 Redactie (0118)484 276 Bezorgklachten (0118) 484 216 Uitgebreid colofon: zie pagina 2 (advertentie) Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Standwerkersconcours P-garages gesloten Programmering zwembad Vlissingen (advertentie) Duikboten-expo Opcsningsspektakel Seaking Helikopters Zondag: De Maritieme Dag Muziek De Koninklijke Marine en het drama £--$>neMC£L <Lt! - Gerard van Grieken met z'n schetsboek aan de zee. foto Peter Verdurmen www.smal4sail.com €BÊ

de Faam | 2001 | | pagina 1