Nuttige tips voor kamerbewoners in Op Kamers Integrale aanpak levert woningcorporaties winst op kort kort kort Boompjes op onderstam hebben iets voornaams KORT kort kort Woojakeuze met: Taakstelling verkoop huur huizen 'buitenproportioneel' Luchtkwaliteit op internet Huiseigenaren wonen vaak verder van het werk Zuid-Holland heeft de meeste urgente woningzoekenden Hypotheekrente stabiliseert Verkoopverbod rookmelders met stralingsbron Bestrijdingsmiddelen glastuinbouw geen gevaar voor omwonenden Jaargang 5 nummer 17 HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw http://zeeland.woonkeuze.nl Er is winst te behalen wanneer in een wijk al het onderhoud en (preventieve) veiligheids maatregelen op elkaar worden afgestemd. Nu gebeurt dat nog onvoldoende, vindt voorzitter Willem van Leeuwen van Aedes, de brancheor ganisatie van woningcorporaties. „Daardoor dreigen goedbedoelde plannen te verzanden." Het is het klassieke voorbeeld van ambtelijke molens die langs elkaar heen werken. In een wijk staat groot onderhoud op de agenda, inclu sief het aanbrengen van hang- en sluitwerk, ter wijl in een andere wijk in dezelfde stad de ge meente de verlichting aanpakt. Voorzitter Willem van Leeuwen van Aedes, de brancheorganisa tie van woningcorporaties, wil dat de plannen van alle betrok ken organisaties zich op dezelf de wijk concentreren. Corpora ties, gemeentelijke diensten,po litie en buurtopbouwwerk moe ten gezamenlijk afspreken wat er moet gebeuren en wanneer. Daarmee is de meeste winst te behalen", zegt Van Leeuwen met hel oog op de beurs Integrale Veiligheid die van 23 'tot en met 25 oktober in Jaarbeurs Utrecht wordt gehouden. De beurs biedt een overzicht van innovatieve mogelijkheden en beveiligings- Rroducten,- waarmee woningcor poraties en gemeenten direct aan de slag kunnen. Convenant In de praktijk is het vaak ieder voor zich: de eigen organisatie en bijbehorende verantwoorde lijkheden prefereren boven het gemeenschappelijke belang. Van Leeuwen vindt fragmentatie „Pér saldo is het resultaat daar van minder." Aedes ziet meer in overleg om gezamenlijk afspra ken te maken. "Wijken waar dat nog niet gebeurt, zouden de aan pak moeten kopiëren die elders succesvol is gebleken. Daar roe pen we alle partijen toe op." Vei ligheid staat hoog op de agenda van woningcorporaties. "Lo gisch", vindt Van Leeuwen. "Huurders vinden "dat een van de belangrijkste aspecten van hun woonomgeving." Aedes heeft een paar jaar terug een convenant ondertekend. Daarin is vastgelegd dat corporaties worden gestimuleerd en onder steund om met het politiekeur merk Veilig Wonen te gaan wer ken. Daartoe behoort inbraakbe veiliging van woningen, sociale controle in een wijk, buurtpre ventie, de verlichting en het aan pakken van openbaar groen om donkere plekken te voorkomen. Inspraak in veiligheid Van Leeuwen signaleert in de praktijk stëfeds vaker dat wijken inspraak krijgen in wijkveilig heid en -beheer. „De burger wordt op zijn verantwoordelijk heid aangesproken. In ruil daar voor willen bewoners zeggen schap over het beheer in hun buurt." Hij kent een voorbeeld uit Spijkenisse waar een pilot van start gaat. "De gemeente en de corporatie dragen het budget voor leefbaarheid aan de wijk over; bewoners kunnen in over leg met elkaar uitmaken of ze prioriteit geven aan achterpad verlichting om een straat veiliger te maken of het opknappen van hel openbare groen zodat er geen donkere hoekjes meer zijn." Zeeland Ook in verschillende Zeeuwse gemeenten wordt al op die ma nier gewerkt. Nederland wordt steeds veiliger. Althans dat zqu je mogen veronderstellen op ba sis van de investeringen in in braakpreventie. Toch zit in de landelijke criminaliteitscijfers geen neerwaartse lijn. „Preventie heeft zin, maar je moet er wel voor waken dat het probleem niet wordt verschoven", stelt Ae- des-voorzitter Willem van Leeu wen. „Andere woonwijken of - complexen krijgen er dan mee te maken. Maar waar wordt ge werkt met het politiekeurmerk Veilig Wonen, is er sprake van een afname van het aantal in braken. Het werkt dus echt." Van Leeuwen wil een damwand opwerpen tegen verschuivingen en elke vorm van criminaliteit in de wijk in de kiem smoren. „Het is een stereotype voor buurten met veel sociaal zwakkere mi lieus, een achterstand in scholing en een hoog werkeloosheidscij fer. Daarvoor moet je met meer partijen aan de tafel, zoals het RIAGG of maatschappelijk werk. Je bent er niet met het simpelweg afstemmen van wijk- plannen. Er moet één aanspreek punt komen, één loket waar ie dereen met vragen en problemen terecht kan. Doorverwijzen kan niet. Achter de schermen wordt samengewerkt om snel met een oplossing te komen. In Delft zijn daarmee al goede ervaringen op gedaan." Ben je voor jezelf, je zoon of dochter, vriend of vriendin, neefje, nichtje of buurjongen dringend op zoek naar een kamer en heeft die zoektocht nog steeds niets opgeleverd? Is alles wat je tot nu toe hebt bekeken te duur, te klein of niet om aan te zien? Of heb je wel een kamer maar ben je absoluut aan iets beters toe? Wordt het tijd dat de huisbaas eindelijk eens iets doet aan de verwar ming of die irritante lekkage? Ben je serieus van plan iets te on dernemen tegen die veel te hoge huur of dat enorme bedrag aan servicekosten? Voor al die situaties is er nu de nieuwe 'Op Ka mers' van de Woonbond, boordevol nuttige tips, adressen, tele foonnummers en internetsites. Zoals elk jaar zijn ook nu weer duizenden jon geren en studenten op zoek naar een kamer. Ook kijken talloze jongeren die al Op kamers wonen uit naar goedkopere of betere woon ruimte. Helaas is het aanbod aan kamers en kleinere appartementen nog altijd kleiner dan de vraag. En dat betekent dat torenhoge huren, bemiddelingskos ten en borgsommen nog steeds niet tot het verleden behoren. Mede daarom heeft de Woonbond een nieuwe 'Op Kamers' uitgebracht, die alle kamerzoekers en -bewoners informeert en adviseert over het zoeken van een kamer, huurprijzen én huur contracten, servicekosten en onderhoud. Een kamer vinden is niet eenvoudig. Ga, er daarom öp uit. praat met de huisbaas en bekijk elke kamer goed. Vertel verder iedereen die je kent dat je een kamer zoekt, hang een oproep op prikborden, kijk in gratis huis-aan-huis- k ran ten en zet daarin eventueel zelf een adver tentie. En schrijf je in bij een niet-commercieel kamerbureau, een woningcorporatie die ka mers verhuurt en een stichting studentenhuis vesting (SSH). Je vindt ze allemaal in 'Op Ka mers'. Als je een kamer hebt gevonden is het verstan dig meteen de huurprijs te toetsen aan de maximaal toegestane huur. Die kun je vaststel len met het puntensysteem, dat je ook in 'Op Kamers' aantreft. Als de huur boven het toege stane maximum ligt, heb je recht op huurverla- ging, ook al ben je met de huidige huurprijs akkoord gegaan. Binnen zes maanden na het ingaan van de huurovereenkomst kun je de huurcommissie vragen de huur van je kamer te toetsen. Daarvoor moet je 25 gulden betalen, maar die krijg je terug als je huur inderdaad te hoog is. De huurcommissie zal de huur met terugwer kende kracht vaststellen op de maximaal toe gestane huur. Als je een kamer huurt bij een hospita in huis, moet je met deze procedure oppassen. Gedurende de eerste negen maan den van de huurovereenkomst heb je namelijk geen huurbescherming en mag de hospita je - met een opzegtermijn van drie maanden - zon der verdere uitleg de huur opzeggen. Na negen maanden kun je de huurcommissie alsnog vra gen je huur te toetsen. Je hebt dan wél volledi ge huurbescherming en je hospita kan je dan niet meer van je kamer zetten. 'Op Kamers' kost 5,50 gulden plus 2,80 gul den verzendkosten en is te bestellen door over making van het totaalbedrag op giro 6217479 van Woonbond-informatie Amsterdam, onder vermelding van 'Op Kamers'. Een groepje planten en heesters in pot geeft sfeer aan het terras of het balkon, vooral wanneer een beetje met de hoogte wordt gespeeld. Door planten van verschillende hoogte bij elkaar te plaatsen, ontstaan er leuke combinaties. Een stamboompje zou daarin niet mogen ontbreken.Stam boompjes hebben van zichzelf al iets voornaams. Zet er twee gelijke naast de voordeur en het ziet er meteen veel chiquer uit. Vaak worden daarvoor laurierboompjes gebruikt. Ook zie je regelmatig conife ren op stam die prachtig mooi in een bolvorm zijn ge snoeid. Met een buxus is pre cies hetzelfde te doen. Wie meer voor iets bloeiends gaat, komt al gauw terecht bij stamrozen. Het aanbod daarvan is groot.. Tientallen soorten in alle kleuren en maten zijn verkrijgbaar. Kijk eens op het tuincentrum rond. De stamrozen daar staan nu volop in bloei. Be halve stamboompjes in pot als duo toe te passen zijn er natuurlijk ook andere moge lijkheden. Denk aan het pad naar de voordeur, of de oprij laan. Een aantal in het gelid staande stamboompjes geeft aan deze verhardingen iets heel bijzonders. Leuk arrangement Wie meerdere soorten plan ten in een leuk arrangement bij elkaar wil zetten, kan een laurier, buxus of conifeer op stam als neutrale achter grond gebruiken. De lagere planten die er voor komen te staan, kunnen samen voor een spetterend kleurenfeest zorgen. Bij rozen of andere bloeiende stamboompjes is het juist de sport om nog meer kleuren met elkaar te combineren. Haal eens een stamroos of een ander stam boompje naar voren en zet daar enkele lagere heestertjes of vaste planten in pot voor. De keuze is zo groot, dat er altijd wel een oogstrelend ge heel kan worden gemaakt. De van rijkswege opgelegde verplichting om vijftigduizend huur woningen per jaar te verkopen is 'buitenproportioneel'. Dat stelt Christa Begemann van de Vereniging Sociale Verhuurders Haag landen (SVH) in het eerste nummer van Woonforum, het nieuwe opinie- en informatieblad van de gezamenlijke Haaglandse wo ningcorporaties. In Haaglanden zou de taakstelling neerkomen op een kwart van het corporatiebezit. 'De verkoop van het aantal wo ningen kan niet gedicteerd worden door het Rijk. Het aantal moet afgewogen worden in de regionale context', aldus Begemann. Gemeenten en provincies brengen sinds kort de lokale luchtkwali teit in kaart. Daartoe worden de concentraties van zwaveldioxide, lood, stikstofdioxide en zwevende deeltjes in de lucht gemeten. Aan de hand van de meetresultaten wordt beoordeeld of ér bij voorbeeld verkeersmaatregelen moeten worden getroffen. De in formatie over de luchtkwaliteit is via teletekst en internet (www.lml.rivm.nl) beschikbaar voor burgers. De maatregel is een gevolg van de richtlijnen van de Europese Unie, die bepalen hoe veel zwaveldioxide, lood, stikstofdioxide en zwevende deeltjes er in de lucht mag zitten. Het ministerie van VROM verwacht dat die grenswaarden op sommige plaatsen in Nederland overschre den worden. Dat geldt bijvoorbeeld langs zeer drukke snelwegen in stedelijke gebieden. Onderzoek van het Centrum voor Energie besparing en Technologie geeft aan dat de problemen kunnen wor den opgelost via verkeersmaatregelen, het plaatsen van schermen of door de afbraak van huizen. De kosten van de totale operatie worden daarbij geschat op ongeveer 2 lot 6 miljard gulden. Mensen met een koophuis wonen verder van hun werk dan huur ders. Huiseigenaren reizen gemiddeld 32 kilometer per dag naar en van hun werk, huurders 27 kilometer. Dat blijkt uit het Jaar boek Wonen 2001 van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Huiseigenaren verhuizen ook minder snel dan huurders als ze van baan veranderen, waardoor ze waarschijnlijk verder van hun werkgever wonen. In de meeste gevallen wonen partners of dicht of ver van het werk. Er wordt niet voor gekozen voor wonen in de gemeente waar een van de twee werkt. De provincie Zuid-Holland heeft het hoogst aantal urgent woning zoekenden. namelijk 100 duizend. Noord-Holland volgt met 75 duizend. Noord-Brabant is de provincie die op afstand volgt met 52 duizend woningzoekenden. Kijkend naar het totaal aantal in woners dan verandert de rangorde. Dan heeft Noord-Holland het hoogste aantal urgent woningzoekenden, gevolgd door Utrecht en Zuid-Holland. Ruim tweederde van de woningzoekenden bestaat uit doorstromers. Het aandeel urgent woningzoekenden daarvan is bij starters en doorstromer bijna gelijk, namelijk 16 respectievelijk 14 procent. Bron: Jaarboek Wonen 2001/Centraal Bureau voor de Statistiek Financiële analisten verwachten dat de hypotheekrente dit jaar stabiliseert of licht daalt. De hypotheekrente vertoont doorgaans dezelfde tendens als de ka pitaalmarktrente. Die nam sinds het begin van 1999 gestaag toe, stabiliseerde zich in 2000 rond de 5,4 procent en daalt sinds okto ber vorig jaar weer. Vanaf april is er weer een licht stijgende ten dens waar te nemen. Voor de hypotheekrente geldt dat die sinds januari 2000 elke maand met ongeveer een tiende van een procent toenam, halverwege het jaar stabiliseerde en sinds november licht daalt. In mei van dit jaar was de gemiddelde hypotheekrente 5,8 procent. De verkoop van rookmelders met een minuscuul stralipgsbronne- tje is uit milieuoverwegingen vanaf eind 2005 verboden. Deze zo genaamde ionisatie rookmelders vormen geen risico voor de volks gezondheid en zijn uil oogpunt van veiligheid vergelijkbaar met het alternatief, de optische rookmelder, zo meldt het ministerie van VROM. In Nederland zijn momenteel aan huishoudens meer dan een miljoen rookmelders verkocht, waarvan circa 90 procent met een kleine stralingsbron. Het verkoopverbod betekent niet dat deze rookmelders verwijderd moeten worden. Wel mogen in nieuwbouwhuizen vanaf volgend jaar alleen nog optische rook melders worden geplaatst. Het gebruik van 23 van de 24 meest in de glastuinbouw toegepas te bestrijdingsmiddelen heeft geen schadelijke effecten op de ge zondheid van omwonenden. Van één middel, dodemorf, moet na der onderzoek uitwijzen of er gevaar is. Dit blijkt uit onderzoek dat in opdracht van het ministerie van VROM (milieu) is uitge voerd. Aanleiding voor het onderzoek is de uitspraak van de Raad van State in 1999 over vergunningverlening aan glastuinbouwbe drijven, die op een afstand van minder dan 25 meter gelegen zijn van woningen van derden. Het huidige 'Besluit tuinbouwbedrijven met bedekte teelt' bepaalt dat bedrijven die voor 1 mei 1996 zijn opgericht een vergunning moeten hebben als zij op minder dan 10 meter van woningen van derden of minder dan 25 meter van aan eengesloten woningbouw en 'gevoelige objecten' als scholen lig gen. Voor bedrijven na 1 mei 1996 gelden afstanden van respec tievelijk 25 en 50 meter. De Raad van State stelde echter dat aan glastuinbouwbedrijven geen vergunning met relevante voorschriften kan worden verleend zonder onderzoek te hebben gedaan naar de effecten van bestrij dingsmiddelen op de gezondheid van omwonenden. In een brief aan de Tweede Kamer geeft minister Pronk vooralsnog geen reden te zien om de wettelijk vastgestelde afstand tussen kassen en woonhuizen te wijzigen. Onderhoud en (preventieve) veiligheidsmaatregelen moeten zoveel mogelijk op elkaar worden afgestemd. Rozen op stam combineren goed met vaste planten of bloeiende eenjarigen in pot.

de Faam | 2001 | | pagina 19