Zeeuwse nazomer wordt volop genieten Laarzen, lange leren jas en pot met bril: solexrijders! Met de boswachter op pad Nieuw en Sint Joosland viert zomerfeest Gevonden voorwerpen FAAM/VLISSINGER 11 Woensdag 15 augustus 2001 Zeeland staat aan de vooravond van het Zee land Nazomer Festival 2001. Dinsdag 28 au gustus barst het héél de provincie bespelende festival los. Tot en met zondag 9 september volgen premières en bijzondere optredens el kaar in hoog tempo op. Het festival - dat met ingang van dit jaar een nieuwe opzet kent en is samengesteld door artistiek leider Alex Mal- lems - weet te verrassen met vier eigen produc ties die speciaal voor Zeeland zijn gemaakt en op locatie in het landschap spelen. Tijdens het Zeeland Nazomerfestival vindt de premiè Nooijer, plaats. de videoclip van Under Construction, gemaakt door faul en Menno de Voor het operaspektakel 'Ship of Troy' op Neeltje Jans wordt een reusachtige 'theaterboot' gebouwd. De kameropera 'Ka baal' over Michiel de Ruyter speelt in een kazemat onder zijn standbeeld te Vlissingen. Een Decap-dansorgel is het decor en de inspiratiebron voor het muziektheater 'DE- CAP', uitgevoerd in een antie ke spiegeltent op de Grote Markt van Hulst. 'Eerste Lief de' tenslotte is een intieme monoloog verteld in stemmi ge kasteeltuinen. Deze produc tie reist door de provincie en DONDERDAG Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Fitness centrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Activiteitencentrum Vlissin gen, koffiecontact, 9.30 u. Crea-Doe, 9.30 u. Cursus Schilderen, 13.30 u. Kookcafé, 17.30 u. Speeltuin op de dijk Zoutelande, natuurwandeling door de duinen en langs het strand, 19.30 u. Abdijplein Middelburg, beiaardconcert door Henk G. van Putten, 12 u. Vismarkt Middelburg, kunst- antiek- en ambachtenmarkt, 9 u. VRIJDAG Activiteitencentrum Vlissin gen, koffiecontact, 9.30 u. Cur sus Poppen maken, 9.30 u. EHBO, 13.30 u. Computerles Word, 13.30 u. Uitspanning Oranjezon Vrouwenpolder, ballonnenfeest met diverse ballonspelen, 16 u. COC-ver- enigingscafé Middelburg, house-disco avond, 21 u. ZATERDAG Kanovijver Vlissingen, wan deltocht 'Duin- en strand- tocht', 5, 10, 15, 20 en 30 kilo meter, vanaf 9 u. COC-ver- enigingscafé Middelburg, zo- merdisco, 21 u. Markt Mid delburg, snuffelmarkt, 9 u. ZONDAG Fort Rammekens Ritthem, rondleiding door het natuur gebied Rammekenshoek en het fort, 14 u. MAANDAG Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, koffiecontact, 9.30 u. Cursus Tekenen/Schilderen, 13 u. Koersbal, 13.30 u. Cur sus Spaans, 10 u. Cursus Suri naams koken, 17.30 u. Dans les, 19.30 u. Markt Middel burg, boeken- en verzamel- markt, 11-17 u. Uitspanning Oranjezon Vrouwenpolder, spelletjesmiddag met hinder- nisbaan, stoeikussens en touwladder, 16 u. DINSDAG Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreek uur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Activiteiten centrum Vlissingen, koffiecon tact, 9.30 u. Kaarten maken, 9.30 u. Kleiclub, 13.30 u. Cur sus Bier-wijn brouwen, 13.30 u. Fort Rammekens Ritthem, rondleiding door het natuur gebied Rammekenshoek en het fort, 19.30 u. Kamphuis Het Veersegat Veere, excursie door het Veerse bos, 19.30 u. WOENSDAG Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, Computerles, 9.15 u. Franse les, 11 u. Cursus En gels voor beginners, 13.30 u. Cursus Engels voor gevorder den, 14.45 u. staat in Nisse, Schuddebeurs, Renesse, Middelburg en Tho- len. Festivalhart Naast deze eigen producties wil het Zeeland Nazomer Fes tival ook ambiance en feest bieden. Daarom wordt in de monumentale Abdij van Mid delburg een festivalhart inge richt. Alle dagen van het festi val vinden er interessante eve nementen plaats voor jong en oud, Zeeuw en toerist. Grote namen zoals Cristina Branco, Laïs en Guido Belcanto staan er naast jong talent tijdens 'Abdijpop'. De Stichting Popmuziek Zee land is te gast bij het Zeeland Nazomer Festival en organi seert zaterdag 8 september van 16 tot 23.30 uur op het Middelburgse Abdijplein een popfestival met vrijwel uitslui tend popmuziek van Zeeuwse bodem. Onder het motto 'he den, verleden en toekomst' wordt een staalkaart gepre senteerd van wat pop uit Zee land te bieden heeft. Volop variatie dus in theater, dans, literatuur, muziek en De Solexrace in Biggekerke groeit ieder jaar meer uit tot een evenement dat niet alleen het hele dorp, maar ook de toeristen en bezoekers uit de regio op de been brengt. Ook het deelnemersaanbod be perkt zich niet tot inwoners van Biggekerke. Inmiddels is er een vast groepje toeristen dat meedoet en ook zijn er deelnemers van elders, uit de provincie. In totaal worden er zes manches gereden op het volledig afgesloten parcours. De wedstrijd is onderverdeeld in 3 categorieën: de ludieke deelnemers, de specials en vrouwen. „Bij de ludieke deel nemers gaat het vooral om de lol en de uitstraling", vertelt Daan Roelse, de secretaris van het Solex comité Biggekerke. „Kosten nog moeite worden gespaard om zo origineel mo gelijk uitgedost aan de race deel te nemen. Hartstikke leuk om naar te kijken. Zo is er een Belg die hier jaarlijks op va- vermaak. Het publiek kan tij dens het festival dagelijks in dialoog gaan met de makers van de producties op locatie. Net als met de voorstellingen in het landschap, wordt ook binnen de Abdij op bijzondere locaties geprogrammeerd. Zo speelt het literatuur-, poëzie- en muziekprogramma 'Van de Zee' zich af op de zolder/van het Zeeuws Museum, staat er een boerenopera 'Doodgoed' kantie komt, die altijd als Na poleon meedoet." De specials zijn rijders van een heel ander kaliber, bij hen speelt het wed strijdelement de voornaamste rol. „De specials zijn de snelle jongens,- zij zorgen voor de spanning in het geheel. Met hun opgevoerde solexen racen zij om het hardst en een eervolle notering in de Wal cheren Cup. En dan zijn er na tuurlijk nog de dames. Niet minder ambitieus dan hun mannelijke collega's strijden zij om de eerste plaats in de vrouwencategorie. De finale, waarbij alle deelne mers tegelijk van start gaan belooft ook dit jaar weer een waar spektakel te worden. Het zijn overigens niet alleen de klassieke bromfietsjes die de ze zaterdag voor veel vertier zullen zorgen. De hele dag is er in het dorp ook ringrijden en een show van oldtimer mo toren. in de Statenzaal van het pro vinciehuis, zijn er kindervoor stellingen in de torenkamer van de Lange Jan en is er bij voorbeeld klassieke muziek in de Kapittelzaal. Op het Abdij plein zelf wordt een groot po dium gebouwd, is er een dansvloer rond de pomp ge maakt voor een heuse dans avond in de open lucht en zijn er speciaal ontworpen (licht)objecten geplaatst. In de De authentieke Solexoutfit. De goedlachse boswachter Hans van der Weele is het bui tenleven goed aan te zien. Met zijn bruine kop verwelkomt hij op woensdagmiddag zijn gas ten waarmee hij op pad gaat. Al 8 jaar woont en werkt hij in de duinen van kasteel Westho- ve in Oostkapelle. Deze dui nen zijn een staatsnatuurre- servaat. Het gebied is maar 135 hectare groot, dat zijn 270 voetbalvelden aan elkaar. Maar in dat kleine gebied zijn er ieder jaar zo'n anderhalf miljoen mensen te gast! De wandeling begint bij het Zeeuws Biologisch Museum. Hier kan voorafgaand aan de anderhalf uur durende excur- 'Leeuwenkooi' aan het plein is een festivalcafé ingericht waar een hapje en een drankje kan worden genuttigd. Achter de voormalige toegangspoort van de Abtswoning bevindt zich de kassa en de informa tiebalie van het festivalhart. Het programma van Zeeland Nazomer Festival is samenge vat in een handzaam en gratis 'minizine', dat kan worden aangevraagd via tel. 0118-659 659. Dit is ook het telefoon nummer voor kaartverkoop. De publieksvriendelijke websi te van het festival www.nazo- merfestival.nl geeft eveneens informatie over het program ma en biedt de mogelijkheid een minizine te bestellen, kaar ten te reserveren en familie en vrienden met een digitale kaart attent te maken op Zee land Nazomer Festival 2001. Chinees penseelschilderen - De Stichting Educatief Toerisme Zeeland 'Oranjezon' organiseert op zaterdag 1 september a.s. een workshop 'Chinees Penseel schilderen' o.l.v. Elie van Oppens (St.Niklaas, België). Elie van Op- pens is een zeer veelzijdig kun stenaar en is gegrepen door het Chinees penseelschilderen. Ze volgde o.a. lessen aan de be roemde China National Academy of Fine Arts te Hangshai. Schilde ren onder haar leiding is een wa re artistieke, culturele en spiritu ele ontdekkingstocht! De work shop vindt plaats in Toeristisch Centrum 'Oranjezon', School straat 4 te Oostkapelle. Daginde ling: 09.30 uur ontvangst, koffie, thee en kennismaking, 10 uur schilderen (11 uur koffie/thee in atelier), 12.30 uur feestelijke lun ch, 13.30 uur schilderen (15 uur koffe/thee in atelier), 16.30 uur nabespreking, 17 uur einde pro gramma. Meer info: www.zee- landnet.nl/stichting/oranjezon E- mail: tourist@tref.zeelandnet.nl. Inlichtingen en aanmelding 0118- 581507. Ringsteken- Ringrijders Ver eniging Meliskerke houdt vrijdag 17 augustus een ringsteekwed strijd in boerenkostuum. Zoals gebruikelijk zal deze wedstrijd gereden worden in de Toren straat bij de kerk. De wedstrijd begint om 14 uur en duurt tot ongeveer 20.30 uur. Zo'n dertig Meliskerkse en Zoutelandse rij ders zullen strijden om de dag prijs en de laatste twee beurten voor de pollepel. Indianendag Zoutelande- In Zoutelande wordt woensdag 22 augustus een indianendag ge houden. In de Langstraat kunnen volwassenen en kinderen van 16 tot 18 uur boogschieten onder begeleiding van ervaren instruc teurs. Tevens wordt om 16 uur het indianendorp geopend, waar in allerlei activiteiten te doen zijn voor kinderen, zoals theater, schmink, en een springkussen. Dit alles natuurlijk rond het the ma indianen. Van 19 tot 20 uur wordt er een theaterstuk opge voerd in de muziektent. De india nendag wordt afgesloten met om 20 uur een lawaaioptocht met regendansen door het dorp. Uitvergroten en combine- ren- Aan de muren van de kan- toorboekhanel van De Drvkkery aan de Middelburgse Markt hangt tot 30 augustus werk van jonge leerlingen (de gemiddelde leeftijd is veertien jaar) van het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming MIKV. Een aantal leerlingen kreeg een beurs toegekend door de Mid delburgse Teeken Academie. Met deze beurs volgden zij vijf tien gastlessen bij beeldend kunstenaar/docent Ramon de Nennie. De opdracht die deze schilders kregen was uitvergro ten/combineren van kleine din gen. Het eindresultaat bestaat uit 15 grote, zeer kleurrijke doe ken op spieraam met een enor me zeggingskracht. Dorkascollecte- DE werk groep Dorkas houdt in de week van maandag 13 tot en met za terdag 18 augustus een collecte in Oostkapelle en Domburg De opbrengst is voor een land bouwproject in Kenia. Bloembollenactie 't Hum melhoekje- Peuterspeelzaal 't Hummelhoekje in Grijpskerke houdt de komende weken een bloembollenactie. De opbrengst hiervan is bestemd om nieuw speelmateriaal voor de kinderen aan te schaffen. De bollen kun nen besteld worden vanuit een folder, die de peuters bij beken den en familie bezorgen. Ook kan er rechtstreeks bij de peu terspeelzaal besteld worden. Meer informatie over deze actie is verkrijgbaar bij mevrouw Ke telaar via 0118-591316 Strandochtend met Wereld Natuur Fonds- Op zaterdag ochtend 18 augustus 2001 orga niseert het regioteam Zeeland van het Wereld Natuur Fonds voor kinderen een strandoch tend op het Ritthemse strand. Onder begeleiding gaan de kin deren op zoek naar schelpen, haaientanden, fossielen en wat je nog meer op het strand kan vinden. We gaan de gevonden zaken determineren. Ook hou den we een wedstrijd wie het mooiste, leukste of gekste dier kan maken van zand, schelpen en andere op het strand te vin den dingen. De ochtend begint om 9.30 uur en duurt tot 12.00 uur. Meegenomen moet wor den: je rangerpaspoort, en zwemspullen. Doe oude kleren aan en denk bij slecht weer aan laarzen en regenkleding. We verzamelen bij de parkeerplaats achter Fort Rammekens. Verde re informatie krijg je bij aanmel ding De kosten bedragen 3,50 gulden voorWNF-Rangers en 4,50 gulden voor niet rangers. Aanmelden (verplicht) kun je tot 16 augustus. Voor aanmeldin gen en nadere informatie kun je bellen met Marinella van Es (0118) 46 42 50. Lampionoptocht met ver kleden in Domburg- Don derdag 16 augustus vertrekt om 20.30 uur de traditionele Lam pionoptocht met verklede kin deren. Deze optocht heeft een traditie die teruggaat tot in de eerste helft van de vorige eeuw. Tientallen deelnemers dingen mee naar de hoofdprijs voor de meest originele creatie. In optocht gaat de stoet met twee begeleidende loopbands en honderden kinderen door het hele dorp Domburg. Aangeko men bij het stadhuis deelt daar de burgemeester de prijzen uit. Alles uiteraard onder voorbe houd met betrekking tot het weer. Home Start Walcheren zoekt vrijwilligers- Vrijwilli gers van Home Start Walcheren ondersteunen gezinnen met jon ge kinderen. Daarvoor is de stichting op zoek naar ervaren opvoeders die tijd, aandacht, een luisterend oor en een aantal vrije uren per week hebben. De ze vrijwilligers krijgen een voor bereidende cursus, gezelligheid, begeleiding en een onkosten vergoeding. Geïnteresseerden kunnen kennismaken met Ho me Start tijdens de inloopdagen op Kinderdijk 72 te Middelburg (maandag 20 augustus 19-21 uur, woensdag 22 augustus 9.30-11.30 uur) en op Singel 370 te Vlissingen (woensdag 22 au gustus 19-21 uur en vrijdag 24 augustus van 9.30 tot 11.30 uur). Ook telefonisch kan men inlichtingen krijgen via nummer 0118-639311. Met de boswachter op pad- Zondag 10 augustus hou den het Zeeuws Biologisch Mu seum en Staatsbosbeheer weer een rondleiding 'Met de bos wachter op pad'. Onder leiding van een boswachter wordt een wandeling gemaakt door het na tuurgebied De Manteling. De boswachter kent de vele gehei men van dit gebied, zowel over de natuur als de cultuur. De wandeling start om 14 uur vanaf het Zeeuws Biologisch Museum aan de Duinvlietweg 6 in Oost kapelle. De wandeling duurt tot ongeveer 15.30 uur, deelname kost 3 gulden per persoon en aanmelden vooraf is noodzake lijk. Dit kan via telefoon 0118- 582620 Werken op de kinderboer derij- Kinderboerderij De Klep perhoeve aan het Meiveldpad in Middelburg Zuid houdt woens dag 22 augustus weer 'werken op de boerderij'. Kinderen van 6 tot en met 12 jaar kunnen dan, onder leiding van medewerkers van de kinderboerderij, meehel pen met hokken schoonmaken en dieren voeren. De activiteit duurt van 13.30 tot 15.30 uur en deelname kost 1 gulden per kind. den, zonder dat daarvoor de boom eerst gekapt hoeft te worden. Ook laat hij ze zien dat een brandnetel van de ene kant wél prikt en van de ande re kant niet. En als de kinde ren het dan toch verkeerd ge daan hebben, weet hij ook nog de plantjes te staan die het 'tegengif' tegen de prik kende brandnetelbladeren vormen. Op deze wijze houdt de boswachter zowel kinderen als volwassenen op een aan gename en vooral leerzame manier bezig. Na een wande ling met de boswachter loop je nooit meer als argeloze voorbijganger door het duin bos heen. In Biggekerke wordt zaterdag 28 augustus de Iderde 'Walcherencup solexraces van Bigge kerke' verreden. Ruim vijftig Solexen zullen om 16 uur aan de start verschijnen en evenals vo rig jaar vinden de races plaats door de dorps kern van Biggekerke. Nostalgie, stoere kerels in lange leren jassen en supersnelle klassieker- tjes. Een heerlijk volksvermaak met een knip oog naar vervlogen tijden. In Nieuw en Sint Joosland wordt zaterdag 18 augustus het zomerfeest gevierd. Sa men met verschillende plaatselijke vereni gingen en actieve bewoners heeft de Stich ting Zomerfeesten Nieuwland weer een ge zellig dorpsfeest in elkaar weten te draaien. Op het programma staat onder meer ringrij den, mosselfeest en natuurlijk live-muziek. Nieuwland heeft de onder linge sociale contacten hoog in het vaandel staan. Het jaarlijkse dorpsfeest le vert een positieve bijdrage aan de leefbaarheid in het dorp. En zeker nu er steeds meer voorzieningen die voorheen een ontmoetings functie hadden verdwijnen krijgt zo'n dorpsfeest een belangrijke meerwaarde. Het is een feest voor en door het dorp met ingre diënten voor jong en oud. Alle activiteiten spelen zich af rond de kerk en zijn met uitzondering van het mos selfeest gratis. De officiële start is om 10 uur, de ope ningshandeling, het loslaten van duiven, zal worden ver richt door wethouder Luit- wieler. Maar de ringrijders beginnen al om 8 uur. Ver der is er een kraampjes- en kleedjesmarkt, line-dance, een koersbaldemonstratie, volksdansen, darttoernooi en een klompenrace. In het dorpshuis wordt uitleg over computers gegeven, en is er een film over het dorp en een tentoonstelling van de tekenclub te zien. Voor de kinderen zijn allerlei span nende spelen, een spring kussen en schminken. Tus sen 13 en 16 uur kunnen zij ook ponyrijden. Om 18 uur begint de tradi tionele mosselmaaltijd en tot middernacht kunnen de voetjes van de vloer met vrolijke live-muziek. In de periode van 3 tot en met 9 augustus werden de volgen de voorwerpen aangegeven bij de Regiopolitie Zeeland: geld, fietsen, sleutels, sierraden, camera's, brillen, GSM's, kleding, speelgoed, fietstassen en tassen. Voor nadere infor matie kunt u contact opnemen met de Walcherse politiebu reaus. Personen die goederen reeds als vermist hebben op gegeven hoeven niet te reageren. Deze personen krijgen au tomatisch bericht. In samenwerking met Staatsbosbeheer houdt het Zeeuws Biologisch Museum regelmatig bos- en strandwandelingen. De wandelingen met de boswachter en met de strandjutter zijn nog op 19 augustus, 16 september, 14 en 21 oktober, 25 november en 27 december. 26 augustus is er een wandeling met de strandjutter over het strand. Alle wandelingen zijn van 14 tot 15.30 uur, Deelname kost 3 gulden p.p. Aanmelden vooraf is verplicht en kan via telefoon 0118-582620. Het Zeeuws Biologisch Museum is aan de Duinvlietweg 6 te Oostkapelle den in het landschap ligt. De tuur in deze duinen wordt het brug ligt midden voor het kas teel, een flinke waterpartij maakt ook deel uit van het uit zicht van dit kasteel en de on vermijdelijke rododendrons ontbreken uiteraard ook niet in een dergelijke tuin. Maar dan is het vlug gedaan met de inbreng van de mens. De na- sie nog even wat gedronken worden op het terrasje. Het museum ligt, net als het nabu rige Kasteel Westhove, in de oorspronkelijke Engelse Land schapstuin die in het duinge bied aangelegd is. Deze is rond 1760 aangelegd, met als uitgangspunt de Romeinse brug die nu nog steeds mid- meeste bepaald door de zee, de duinen en de wind. Tijdens de wandeling door de duinen en de daarin gelegen landgoe deren vertelt Hans van der Weele honderduit. Op vragen van de kinderen legt hij pre cies uit hoe de jaarringen van de bomen geteld kunnen wor- i

de Faam | 2001 | | pagina 11