Oud, maar niet vergeten! 3500 4.95 zSi- 0 War Trauma Foundation 0 Vitaal Platteland Natuurontwikkeling Provincie Zeeland Officiële Mededelingen De marteling van Wassili Gronchar duurde nog geen uur. Maar tien jaar later voelt hij nog steeds de pijn. Wilt u helpen? Giro 1050 MEER DAN TOPOCCASIONS VAN DE MERK-DEALERS MET FOTO Woensdag 1 augustus 2001 FAAM/VLISSINGER 7 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 31/2001 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Abdij Zwartenhoekse Kreek. De provincie streeft naar een ge zond en veilig Zeeland, waarin het prettig wonen en werken is en waarin de natuur vitaal is. Rust en stilte zijn belangrijke waarden die in Zeeland beschermd moe ten worden. De Werkgroep Natuurontwikkeling van de provin cie heeft natuurontwikkelingsplan nen opgesteld voor diverse natuurgebieden in Zeeland. Gedeputeerde Staten hebben begin juli vijf natuurontwikkelings plannen vastgesteld. Een van deze gebieden is de Zwarten- hoekse Kreek. Natuurgebied De Zwartenhoekse Kreek ligt in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, ten zuidwesten van Axel. Aan de westzijde grenst het gebied, aan de Tractaatweg, aan de zuidzijde en oostzijde loopt de Oostelijke Rijkswaterleiding. Een deel van de Zwartenhoekse Kreek is be staand natuurgebied. Ten zuiden van de kreek is circa 7 hectare natuurontwikkelingsgebied ver worven. Eind 2001 kan dit land- bouwperceel worden omgevormd tot natuurgebied. Het natuuront wikkelingsgebied ten noorden van de kreek is in 1996 ingezaaid met gras. Nu bestaat voor dit deel de mogelijkheid een hoger ambitieniveau te realiseren met aanvullende financiering vanuit het Natuurcompensatieprogram ma Westerschelde. Daarbij moet worden gedacht aan waterpeilbe- heersing en de ontwikkeling van soortenrijk grasland. De uitvoe ring is in handen van de Dienst Landelijk Gebied. Staatsbos beheer zal het hele gebied gaan beheren. Verbindingszone Als gevolg van de voortschrijden- de industriële ontwikkelingen langs het Kanaal van Gent naar Terneuzen dreigen migratiemoge lijkheden tussen de kreken in Oost- en West-Zeeuwsch- Vlaanderen verloren te gaan. Om de migratie van soorten tussen deze gebieden veilig te stellen is het noodzakelijk in de toekomst een verbindingszone in te richten. Na inrichting vormen beide deel gebieden een onderdeel van het natuurgebied Zwartenhoekse Kreek. Natuurwaarden Het natuurgebied, dat wordt uit gebreid van 32 naar 40 ha. is ook nu al belangrijk als pleister plaats en broedgebied voor vogels. Tot de broedvogels beho ren Bergeend, Waterral, Strand- plevier, Tureluur en Blauwborst, maar ook Grutto, Baardmees en soms Steltkluut. Vogels die op Zwartenhoek overwinteren zijn - ganzen, Goudplevier, Smient en af en toe Wulp en Blauwe kieken dief. Rust is een belangrijke fac tor voor het voortbestaan van onder meer deze vogelsoorten. Om deze reden is, zoals ook in het bestaande natuurgebied het geval is, geen vrije betreding toe gestaan. Vanaf de parallelweg van de Tractaatweg en vanaf het dijkje aan de Oostelijke Rijks waterleiding is het gebied goed te zien. In de toekomst kan wor den voorzien in een vogelobser vatiepunt en geleide excursies door het gebied. Het natuurbeleidsplan voor de natuurontwikkeling van de Zwartenhoekse Kreek is verkrijg baar bij het informatiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400, e-mail:infocentrum@zeeland.nl. Het platteland moet vitaal blijven op economisch gebied en de kwaliteit van het ruimtelijk gebied kan nog worden verbeterd. Het uitvoeringsprogramma Vitaal Platteland 2000-2006 heeft die twee thema's als doelstelling. Nieuws Jaarverslag In het uitvoeringsprogramma is aangekondigd dat regelmatig ver slag zal worden gedaan over de voortgang. De rapportage over het jaar 2000 is de eerste in de reeks. In het verslag zijn gege vens opgenomen over het ver loop, de inhoud en de financiën. In een bijlage wordt ingegaan op de diverse projecten. Stand van zaken Voor de uitvoering van projecten en plannen is geld nodig. Voor een groot deel komt dat uit diver se Europese programma's zoals LEADER+. Het Plattelands ontwikkelingsprogramma Neder land (POP) is het resultaat van samenwerking tussen het Rijk en de provincies. Een deel van de daarvoor beschikbaar gestelde Europese subsidie mag regionaal door de provincie worden inge zet. Voor Zeeland was dat in 2000 twee miljoen gulden, dit jaar is er 2,3 miljoen gulden beschikbaar. De goedkeuring van de bij de Europese Commissie ingediende programma's bleek een zaak van lange adem. Daar naast heeft ook de samenwer king met andere overheden nogal wat voeten in de aarde, hetgeen er in het eerste verslagjaar toe heeft geleid dat het afgeven van beschikkingen het eerste jaar stroef is verlopen. Voor 2001 wordt verwacht dat alles vlotter zal verlopen. Samenwerking Een gezamenlijke aanpak van de plattelandsontwikkeling door de verschillende partijen is een voor waarde voor succes. Het doel is voor alle partijen van belang: het stimuleren van nieuwe initiatieven. Het bestuurlijk Consortium Vitaal Platteland heeft de functie van denktank en procesaanjager en vormt de schakel tussen bestuur en particulier initiatief. In het bestuurlijk consortium zijn naast de betrokken overheden de maat schappelijke organisaties van natuur, landbouw, recreatie, het agrarisch bedrijfsleven en de financiële organisaties vertegen woordigd. Biologische landbouw Het beleid van de provincie is er op gericht de biologische land bouw te stimuleren. Daarvoor is een plan van aanpak Biologische Landbouw in Zeeland opgesteld. Het project van twee grotere afzetorganisaties, CZAV en Nautilus, waarin wordt samenge werkt om tot efficiënte en profes sionele begeleiding van de afzet te komen, past hierin. Deze be drijven stellen een buitendienst medewerker aan die voor de bio logische bedrijven wordt ingezet voor afzet- en teeltbegeleiding. De vergaarde kennis kan tevens worden benut om gangbare bedrijven te begeleiden als zij wil len overschakelen op biologische bedrijfsvoering. Het project heeft een looptijd van drie jaar en kan rekenen op een subsidie van ruim zestigduizend gulden. Opvragen Het jaarverslag 2000 van het Bestuurlijk consortium Vitaal Platteland en de voortgangsrap portage december 2000 - april 2001 van het Actieprogramma Biologische landbouw in Zeeland zijn verkrijgbaar bij het informatie centrum van de provincie Zee land, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118- §31400. E-mail adres: infocen- trum@zeeland.nl. Het informatie centrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Coördinatiepunt Fiets Goede voorzieningen voor de fiets, in combinatie met promotieactivitei ten, moeten er toe leiden dat er meer wordt gefietst in Zeeland. De doelstellingen zijn opgenomen in het Meerjarenprogramma Actieplan Fiets. Voor de uitvoering van het fietsbeleid is het Zeeuws Coördinatie punt Fiets (ZCF) ingesteld. De activiteiten van het ZCF, de actiepunten uit het Meerjarenprogramma en een financieel overzicht zijn opgeno men in het jaarverslag over 2000. Het jaarverslag kan worden opgevraagd bij het informatiecentrum van de provincie Zeeland. In beroep De hoorcommissie bestemmingsplannen, dat is een commissie die GS adviseert over beslissingen naar aanleiding van de bezwa ren/bedenkingen die zijn ingediend tegen bestemmingsplannen, komt 15 augustus 2001 in een openbare zitting bijeen. De zitting begint om 09.15 uur en wordt gehouden in het ge bouw van de provinciale directie Ruimtè, Milieu en Water, Het Groene Woud 1, Middelburg. De eerste zaak gaat over de bedenkingen die zijn ingebracht door Advocatenkantoor Loyens Loeff, namens Jan Bruijns B.V. tegen het bestemmingsplan 'Herontwikkelingslocatie Vön Hertum- weg' van de gemeente Goes. De indieners van de bedenkingen zijn uitgenodigd om deze nader toe te lichten. De gemeente Goes wordt in de gelegenheid gesteld te reageren op de inge brachte bedenkingen. Om 11.00 uur is de familie Van der Weele te Wissenkerke uitge nodigd om hun bedenkingen tegen het bestemmingsplan "2e her ziening Wissenkerke Zuid-west, gedeelte Oosterscheldestraat" van de gemeente Noord-Beveland toe te lichten. De gemeente Noord-Beveland is eveneens uitgenodigd om te reageren op de ingebrachte bedenkingen. Het bestemmingsplan is aan de orde geweest in de Subcommissie voor de gemeentelijke bestem mingsplannen. Na het horen zullen Gedeputeerde Staten tot besluitvorming overgaan. Milieu Saneringsplan Glacis- straat te Vlissingen Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een onderzoeksrap port en een deelsaneringsplan ontvangen van de gemeente Vlissingen met betrekking tot de bodemverontreiniging op de loca tie Glacisstraat te Vlissingen. Gedeputeerde Staten zijn van plan deze verontreiniging als ern stig te beschouwen en tevens met het deelsaneringsplan in te stemmen (artikel 29 en 39 Wet bodembescherming). De ontwerp-beschikking ligt van 1 augustus tot en met 29 augus tus 2001 ter inzage bij de Directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8- 17 uur en desgevraagd buiten kantooruren, en in het gemeen tehuis van Vlissingen, op werk dagen van 8.30-12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefoni sche afspraak 0118487204) op woensdagavond van 17.15- 20.15 uur. Belanghebbenden kunnen in dezelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze over de aanvraag of de ontwerp beschikking naar voren brengen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middelburg, tel. 0118-631736. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). Gezond ouder worden willen wij allemaal. De onbe zorgde oude dag van zo'n 200.000 Alzheimer- en 40.000 Parkinsonpatiënten wordt echter grondig verziekt. Hun aantal wordt almaar groter. Tijd om er iets aan te doen! Wetenschappelijk on derzoek kan de oplossing bieden voor deze hersen- aandoeningen. Laat oude hersenen ook üw zorg zijn! Word donateur of doe een gift. Giro 860 Hersenstichting Nederland Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - Tel. 070 - 360.48.16 - Internet www.hsn.nl Landlustweg 1 4455 TK Nieuwdorp Tel. (0113) 61 25 89 Fax (0113) 6l 27 26 www.landlust.nl info@landlust.nl maandmenu augustus €29,00/63,91 Lauw-warme Carpaccio van Zeeduivel en Tonijn met Tomaat, frisse Salade en Citroenvinaigrette of Natuurgerijpte Breugel Hesp met bonte Salade, Galia Meloen en Rode Port Licht gebonden Zeeuwse Vissoep met Mosseltjes en Kervel Gepocheerde Heilbotfilet met roergebakken Courgette en Paprika vergezeld van een lichte saffraansaus of Rosé Gebraden Lamshaasjes met seizoensgroenten en Thijm-vanillesaus Taartje van Passiefruit en Yoghurt met Frambozen Sorbet en krokante Nogawafel Dit menu wordt per tafel geserveerd en kan uitgebreid worden met als warm tussengerecht: Op de huid gebakken Redsnapper met Fettuchini en Venkeljus Verfrissing Zeeuwse Zwarteljessen Sorbet 6-gangen €36,50/80,44 Bezoek ook onze site op internet www Systematisch geweld laat gruwelijke sporen na. Wij bestrijden ze, waar ook ter wereld. Rodenburghlaan 9 1181 PX Amstelveen Telefoon: 020 643 85 38 E-mail: wtfiOxs4all.nl MAGAZINE NU VOOR Verkrijgbaar bij A.H., kiosken en benzinestations.

de Faam | 2001 | | pagina 7