Atrium Haagbeuk vormt sluitstuk verbeterproject Zuinig sproeien Prijzen voor de beste en slechtste verhuurders Woonkeuze met: KORT KORT KORT KORT KORT KORT HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw Buurtgericht splitsen moet verkoop huurhuizen stimuleren Helft huizen westen is etagewoning Huizenkopers mijden openbaar vervoer Bouw- en Woningtoezicht presteert onder de maat Draagt huis bij aan levensplezier? Oh, die vaatwas! Kwaliteit koophuis beter dan huurhuis Woensdag 1 augustus 2001 Jaargang 5 nummer 16 De klant centraal, dat is het motto van Woongoed. Dit geldt ook voor verbeter- en onderhoudsprojecten. Deze worden in over leg met, of op verzoek van de bewoners uit gevoerd. Hiervoor wordt veelvuldig over legd met de betrokken bewonerscommissies. Bewoners weten zelf het beste wat de ver- beterpunten in hun woningen zijn. Dit geldt ook voor de be wonerscommissie De Haagbeuk. In december 1998 is het senioren complex de Haagbeuk in Veldzigt opgeleverd. De nieuwe inwoners, 60 senioren, namen hun intrek in het complex. Al snel na de ople vering kwam het verzoek van de bewoners om de gemeenschappe lijke ruimte van de Haagbeuk wat levendiger en vrolijker te maken. Als antwoord hierop heeft Woon goed samen met de bewoners commissie, de zorgcoördinator en kunstenaar Genie Starreveld ge keken naar het leefklimaat in het atrium van de Haagbeuk. "Uit een inventarisatie bleek dat de bewo ners voorat meer kleur willen in hel gebouw. Daarnaast willen ze van het atrium graag een ontmoe tingsruimte maken. Verbeterplan Het totaalplan dat Gerrie Starre veld heeft ontwikkeld is in een aantal fasen uitgevoerd. Bewo ners wilden op de begane grond een ontmoetingsruimte met gele genheid voor optredens. Hier voor is een podium ontworpen met een microfoonaansluiting. Daarnaast zijn er overdag in het atrium vogelgeluiden te horen. Het plafond op de begane grond is hemelsblauw geschilderd. Ook zijn alle deuren en kozijnen ge schilderd. De 16 meter hoge lift schacht is voorzien van muur- Met het warme weer in deze tijd van het jaar, lusten tuin en balkonplanten wel een slokje. Veel mensen pakken dan ook de tuinslang en sproei en er flink op los. Dit uitbundig besproeien van gazon en planten met kraanwater is niet altijd de oplossing. Het spaart water en tuinplanten om eens bij het volgende stil te staan. Als planten op de juiste plek in de tuin staan, kunnen zij meestal uitstekend voor zichzelf zor gen. Bijvoorbeeld droogteminnende planten in de zon en schaduwplanten onder een boom. Doordat zij sterker zijn, kunnen zij ook meer heb ben wat droogte betreft. En van een plant die in de zomer meteen extra water nodig heeft, kun je je afvragen of hij wel bij ons in de tuin hoort. Ook is het interessant om te we ten dat planten op heel verschil lende manieren aan water komen, afhankelijk van het soort plant. Planten met lange wortels halen water uit de laag vlak boven het grondwater. Planten met minder lange wortels gebruiken het water dat in de bovenste laag van de bodem wordt vastgehouden. Alle planten kunnen met hun wortels water opnemen dat uit diepere la gen via de holtes in de bodem omhoog stijgt, maar niet alle plantenwortels hebben voldoende zuigkracht om dit water omhoog te krijgen. Planten kunnen dus beter aan water komen, dan over het alge meen gedacht wordt. Juist door overvloedig water te geven of te sproeien kunnen zij minder goed voor zichzelf zorgen. Zij wortelen dan minder diep en worden af hankelijk van het extra water dat ze krijgen. Houd bij het water geven rekening met het volgende: -Geef de planten liever eenmaal per week veel water, in plaats van elke dag een beetje. Dit is goed voor hun wortelstelsel. -Gebruik regenwater. -Geef rondom de wortels water, liefst met een gieter. De sproeier kan worden gebruikt voor het gazon. -Sproeien in een koele periode is beter, want als je op een warme dag met koud water sproeit 'schrikken' planten. Dit remt de groei en maakt de plant kwets baar voor ziekten en plagen. -Het best is om vroeg in de och tend te sproeien, 's Avonds blij ven de planten natter en is de kans op schimmels groter. -Wat ook belangrijk is, is welk water de planten krijgen. Jaarlijks wordt in een tuin gemiddeld zo'n 2200 liter drinkwater gebruikt. Dit is zonde van het drinkwater en ook niet zo goed voor de plan ten. Zij zijn veel meer gebaat bij het zachtere regenwater uit een regenton. Een regenton in de tuin Een regenton heeft een inhoud van zo'n 100 tot 150 liter. In de praktijk blijkt dat in droge perio des in tien dagen buitenshuis on geveer 150 liter water wordt ge bruikt. Een regenton kan per jaar zo'n 7000 liter drinkwater bespa ren als dit water ook gebruikt wordt voor andere doeleinden zo als bijvoorbeeld het wassen van de auto. Een eenvoudige, plastic regenton kost circa 100 gulden. Tips voor het gebruik van een regenton zijn: -Zet een kraantje zo laag mogelijk op de ton, zodat hij helemaal leeg kan in verband met bevriezing. -Plaats de regenton op een verho ging, zodat onder de kraan een em mer of gieter gevuld kan worden. -Zorg dat overtollig regenwater op een goede manier kan weglopen. -Gebruik een speciale zeef of een nylonkous aan het eind van de hemelwaterafvoer, zodat er geen vuil en bladeren in de ton komen. -Een goed sluitend deksel op de regenton voorkomt dat deze een broedplaats wordt voor muggen- larven. Zuinig omgaan met water is goed voor het milieu, maar ook voor de portemonnee. Iedere kuub water kost geld en de inves tering in een regenton is er zo weer uit. Maar daarnaast is het ook goed voor de planten om re genwater te geven en niet onno dig te sproeien. Probeer dus eens te kijken naar de alternatieven en help water te besparen. Iedereen heeft er baat bij. schilderingen, evenals de onder kant van de trappen. Deze motie ven komen terug in transparante' folie, die aangebracht is op de ra men van de entree. Hier zijn de kleuren geschilderd in een warme blauwgroene kleur en is in de en tree verlichting aangebracht. Op 21 juni vorig jaar vond de feeste lijke opening plaats. Deze opening betekende echter niet het einde van de werkzaam heden. Eén van de grootste wen sen van de bewoners was het sluiten van het dak van het atri um. Het atrium was ontworpen als een overdekt plein waar men sen elkaar kort kunnen ontmoe ten en tevens als beschuttings plaats tegen de/ ergste regenval. Bewoners wilden het atrium ech ter gebruiken als volwaardige ontmoetingsruimte, waar men kan zitten en bijeenkomsten kan organiseren. Hiervoor was het atrium in zijn oorspronkelijke vorm niet be doeld en het bleek ook niet echt geschikt hiervoor. Het atrium van het woonzorgcomplex is overdekt met een glazen kapconstructie. Deze constructie hangt als het ware zo'n twee meter boven het gebouw. De open ruimte tussen het gebouw en het dak is bedoeld als ventilatie. Door de open ruim te is het atrium echter niet geheel wind- en waterdicht en hierdoor ongeschikt als volwaardige ont moetingsruimte. Werkzaamheden Na meerdere malen overlegd te hebben met de bewonerscommis sie heeft Woongoed Middelburg besloten om de ruimte tussen het dak en het gebouw dicht te ma ken. Dit kan echter niet zomaar want de open ruimte is ook be doeld voor de afvoer van rook en warmte bij brand. Er wordt daar om een zogenaamde Rook- en Warmte Afvoer installatie (RWA) aangebracht. Het geheel bestaat foto: Jaap Wolterbeek uit een gevelconstructie met daar in ramen die normaal gesloten zijn maar bij brand automatisch open gaan, zodat rook en warmte naar buiten kunnen. Een brandmeldin- stallatie draagt zorg voor de auto matische bediening van de ramen. Overigens kunnen de ramen ook handmatig (door de beheerder) worden geopend, bijvoorbeeld bij warm weer. De stelkozijnen zijn aangebracht door Bouwbedrijf de Delta uit Middelburg. De RWA wordt aangebracht door het hierin gespecialiseerde bedrijf Brakel At- mos uit Uden. Planning In mei dit jaar zijn de werkzaam heden aan het dak van het atrium begonnen. Door de bouwvakva kantie liggen de werkzaamheden even stil, maar de verwachting is dat het dak in september dit jaar nog gesloten kan worden. De Nederlandse Woonbond houdt opnieuw een verkiezing van beste en slechtste ver huurders van het jaar. Hoewel nog niet actief naar publiciteit is gezocht, belden al diverse huurders op voor het aanvraagformulier. Er zijn verhuurders die zich zelf willen aanmel den, maar dat kan niet. Alleen huurders kun nen een aanmelding insturen voor een ver kiezing, die de afgelopen jaren duidelijk aan betekenis heeft gewonnen. Eén huurdersver eniging neemt de verkiezing bijvoorbeeld zo serieus dat ze alle huurders van een woning corporatie heeft gevraagd of men de aanmel ding van deze verhuurder wil ondersteunen. In dat geval gaat het om de prijs van de bes te verhuurder van 2001. Criteria Om als beste te worden verko zen moet een huurder echt goed zijn. In geen geval mogen de huren te hoog zijn ten op zichte van de kwaliteit van de woning. De gemiddelde huur verhoging mag hoogstens ge lijk zijn aan het inflatiepercen tage. Het onderhoud en de om gang met de huurders moeten perfect zijn. En de verhuurder moet bereid zijn daadwerkelijk te overleggen met de huurders vereniging. Als de verhuurder daarbij iets extra's presteert, helpt dat zeker. Denk aan het geven van voorlichting over de subsidiemogelijkheden die er plaatselijk zijn om de woonlas ten draaglijk te maken of te houden, en aan extra aandacht voor de huisvesting van oude ren en of gehandicapten. Omdat woningcorporaties ver plicht zijn goede en betaalbare woonruimte aan te bieden aan de lagere inkomensgroepen en zij in staat zijn om onrendabel te investeren, wordt er voor zowel de beste woningcorpora tie als voor de beste particulie re verhuurder een prijs uitge reikt. Kanshebbers Huurders die hun verhuurder aanmelden als slechte verhuur der klagen vaak over het on derhoud of over de bejegening. Er zijn verhuurders die hun huurders proberen te dwingen de gehuurde woning te kopen, bijvoorbeeld door geen onder houd te plegen. Er zijn er ook die eisen dat de woning bij vertrek wordt teruggebracht in de staat waarin hij ooit werd betrokken, ook al is dat 35 jaar geleden en heeft de ver huurder nooit enig onderhoud gepleegd. Deze verhuurders maken een goede kans op de prijs van slechtste verhuurder. Maar ook verhuurders die meer dan de maximale huur verhoging vragen of die probe ren de huur in een klap met tientallen procenten op te trek ken zijn potentiële prijswin naars. Jury De prijzen worden toegekend door een onafhankelijke en deskundige jury. Om de jury haar werk echt goed te kunnen laten doen, worden de aanmel dingen uitgebreid gecontro leerd en van achtergrondinfor matie voorzien door Woon bondconsulenten. Verdient uw verhuurder vol gens u de titel beste of slecht ste verhuurder van 2001. dan kunt u meedoen aan de verkie zing. Aanmeldingsformulieren zijn tot 30 september verkrijg baar bij De Woonbond via te lefoon 020-5517700 en ze zijn te downloaden vanaf www.woonbond.nl (Advertentie) Gemeenten krijgen de mogelijkheid per stadsdeel, wijk of buurt te bepalen welk deel van de woningvoorraad voor splitsing in appar tementsrechten in aanmerking komt. Zo kunnen gemeenten de verkoop van huurwoningen gebiedsgericht stimuleren en tegelij kertijd controle houden op het daar gewenste aantal goedkope huurwoningen. De gemeente Amsterdam heeft op deze mogelijk heid aangedrongen. Bijna de helft van de woningvoorraad in Noord- en Zuid-Holland behoort tot dé gestapelde bouw. Dit zijn woongebouwen die uit meer dan een bouwlaag bestaan en bestemd zijn voor de huisves ting van meer dan één huishouden. Zes van de tien etagewoningen in Nederland staan in deze twee provincies. De minste stapelbouw staan in de provincies Flevoland, Drenthe en Zeeland, zo blijkt uit het Jaarboek Wonen 2001 van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Drie op de tien huizenkopers in 2000 had twee of meer auto's. 62 procent deed het met 'maar' één auto en slechts 8 procent was au toloos. Huizenkopers van woningen op Vinex-locaties komen met dat ruime autobezit in de problemen. Want veel Vinex-locaties hebben een parkeernorm van tussen 1,25 en 1,5 parkeerplaatsen. Het groeiende (tweede) autobezit in aanmerking genomen, impli ceert dit een almaar scherper wordende parkeerproblematiek in deze wijken, evenals toekomstige irritaties onder bewoners. De helft van de huizenkopers maakt nooit gebruik van het openbaar vervoer. Voor het woon-werkverkeer is de auto of motor met circa 70 procent het meest gebruikte vervoermiddel, op afstand gevolgd door de (brom)fiets (20 procent). Het openbaar vervoer scoort met 7 procent laag. Bron: Huizenkopers in Profiel De diensten Bouw- en Woningtoezicht van gemeenten zijn over het algemeen matig georganiseerd en hebben te weinig capaciteit om al de taken op het gebied van bouwregels goed uit te kunnen voeren. De meeste gemeenten kennen geen actief handhavingsbe leid en yoeren hun toezichtstaken passief uit. Dit zijn de belang rijkste conclusies van een onderzoek van de Inspecties volkshuis vesting van het ministerie van VROM dat vorig jaar bij 50 ge meenten is uitgevoerd. De constateringen van de inspectie Volks huisvesting van de afgelopen jaren sporen met het rapport van de commissie Alders over de cafébrand in Volendam. Ook deze com missie pleit voor een betere uitvoering en handhaving van bestaan de regelgeving. Uit het onderzoek komt verder naar voren dat uit de onderzochte dossiers ivaak niet is af te leiden of bij de aanvraag van de bouw vergunning de toets aan het Bouwbesluit wel voldoende is uitge voerd. Het vastleggen van de behandeling van de aanvraag is vaak gebrekkig, waardoor het niet goed is na te gaan hoe dat proces is verlopen. Ook blijkt uit het inspectieonderzoek dat in 25 procent van de gevallen geen rapport van een bodemonderzoek aanwezig is, waar dat wel zou moeten. Bij aanvragen voor een sloopvergun ning ontbreekt vaak het vereiste asbest- inventarisatierapport of is dit rapport opgesteld door een niet gecertificeerd,bedrijf. De con clusies uit dit onderzoek komen in hoofdlijnen overeen met die van de inspectierondes uit 1999 en 1996. Bij de gemeenten die toen zijn onderzocht, zijn eind 2000 en begin dit jaar zogenoemde nacontroles uitgevoerd. Daaruit bleek dat het merendeel van die gemeenten sinds de eerste inspectie wel degelijk verbeteringen heeft aangebracht bij het bouw- en woningtoezicht. Maar ook bleek dat op een aantal wezenlijke onderdelen de prestaties nog onder de maat bleven. Mensen in Noord-Nederland zijn over het algemeen tevredener over de bijdrage van de eigen woning aan het plezier in het leven dan in de Randstad. En dat terwijl de 'noorderlingen' tegelijkertijd minder ambitieuze eisen stellen dan de 'randstedelingen'. De meeste Nederlanders vinden plezier in het leven belangrijk en vindt dat het huis daaraan een belangrijke tot zeer belangrijke bij drage moet leveren. Een groep van 42 procent vindt het moeilijk om een huis te vinden die voldoet aan het doel 'plezier in het le ven'. Een op de tien is heel ontevreden over de eigen woning, een kwart is noch enthousiast noch ontevreden. Bron: Huizenkopers in Profiel Een huishouden dat uit vier personen bestaat, wast gemiddeld drie kwartier per dag af. Per jaar komt dat op ruim 273 uur, zeven werkweken dus. Gezinnen met een vaatwasmachine hebben het gemakkelijker. Toch besteden zij op jaarbasis nog, een week aan het in- en uitruimen van de machine. De gemiddelde bouwkosten van een koophuis liggen aanzienlijk hoger dan die van een huürhurs. In de periode 1999 tot mei 2000 waren de gemiddelde bouwkosten van een koophuis bijna 210 duizend gulden, die van een huurhuis ruim 132 duizend gul den. Sinds 1985 zijn de bouwkosten van huurwoningen per huis met meer dan 80 procent gestegen en van koophuizen zelfs ver dubbeld. De prijsstijging wordt voor een deel veroorzaakt door dat de grootte van de huizen is toegenomen, Zo is de inhoud van een huurhuis sinds 1985 24 procent groter en die van koophui zen 36 procent. Koophuizen zijn gemiddeld anderhalf maal gro ter dan huurhuizen. In het Jaarboek Wonen 2001 van het Cen traal Bureau voor de Statistiek wordt gesuggereerd dat de kwali teit van koophuizen kennelijk sterker is toegenomen dan die van huurhuizen.

de Faam | 2001 | | pagina 17