/^yïuintechniek Krabbendijke Terugblik op natuur en milieu Provincie Zeeland Luctor et Emergo de fcwm/vlissinger» mmmmmmmamaam Officiële Mededelingen i EIGENTIJDSE TUINKASSEN w u scoort béter met een kleintje in Woensdag 25 juli 2001 FAAM/VLISSINGER Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 30/2001 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Abdij Nieuws Luctor et Emergo of Ik worstel en kom boven. Zo luidt de spreuk onder het Zeeuwse wapen. De leeuw die worstelt met de golven, zoals iedereen heeft geleerd tijdens de geschiedenisles, blijkt met iets heel anders bezig te zijn. Schijn bedriegt, dus. Oud-rijksarchivaris dr. P. Scherft heeft een studie gemaakt hoe het werkelijk zit met het wapen en de spreuk van Zeeland. Nu de suggestie van de worste lende leeuw niet blijkt te kloppen, betekent dit ook dat aan Luctor et Emergo een andere betekenis moet worden toegekend. Het zit In 1585, toen het slecht ging met de strijd tegen Spanje, lieten de Zeeuwse staten een penning slaan met aan de ene kant de tekst Autore Deo, favente Regina en aan de andere Luctor et Emergo. De tekst van beide zij den moet als een geheel worden beschouwd: Door het gezag van God en de gunst der Koningin worstel ik en kom ik boven. Het worstelen van de Zeeuwen slaat dus in oorsprong niet op de strijd tegen het water, maar op die tegen Spanje. Vlag Een deel van het wapen, namelijk het schild en de kroon, komt terug in de Zeeuwse vlag. De vlag is in 1948 ontworpen en dat ging gepaard met een flinke discussie die zich voornamelijk richtte op de kleurkeuze en op de beantwoording van de vraag Euro's bij de PSD Tot vier weken na nieuwjaar 2002 kunnen de tarieven voor de Westerscheldeveren nog met gul dens worden betaald. Daarna worden alleen nog euro's geac cepteerd. Een combinatie van guldens en euro's wordt geduren de de vier weken niet aangeno men. Direct per 1 januari 2002 kan ook niet meer worden betaald met buitenlands geld. Nu wordt nog service verleend aan wie een kaartje koopt met Belgische of Franse franken, Duitse marken of Engelse ponden. Om de regels te laten ingaan, moet de verordening vervoers- voorwaarden, voorschriften tarie ven PSD worden aangepast. Provinciale staten beslissen daar over in hun vergadering van 21 september in Middelburg. De waardekaarten kosten vanaf het eurotijdperk 50 of 100 euro. Bij de duurdere kaart wordt een hogere korting op de overtocht gegeven dan op de goedkope. Van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt vast een rege ling te hebben voor de restitutie van de waardekaarten als de Provinciale Stoombootdiensten Zeeland ophouden te bestaan: op het moment dat de Wester- scheldetunnel in gebruik wordt genomen. of het verantwoord was het wapen in de vlag te plaatsen. Uiteindelijk hebben gedeputeerde staten het ontwerp van statenlid jhr. mr. T.A.J.W. Schorer op 14 januari 1949 officieel vastge steld. Zowel het complete verhaal ach ter het wapen en de spreuk, een afbeelding van de vlag en een sticker van het wapen van Zee land zijn verkrijgbaar bij het pro vinciaal informatiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Mid delburg, tel. 0118-631400, e-mail: infocentrum@zeeland.nl. In het provinciale jaarverslag 2000 over ruimte, milieu, water en natuur komen onder meer aan de orde agrarisch natuurbeheer, reclameborden in het buitengebied, bodemsanering en afvalpreventie. Via 260 meetpunten wordt de stand der dingen op de bloemdijken bijgehouden. Het inzaaien van akkerranden met bloemzaden blijkt populair bij de boeren. Daarom is vorig jaar 100 hectare aan het areaal toe gevoegd, dat nu in totaal op 400 hectare ligt. Akkerbouwers teken den er vlug op in; zij krijgen een bijdrage in het beheer van de stroken. De bloemrijke randen tussen de landbouwgewassen en de sloten zorgen ervoor dat gewasbeschermingsmiddelen niet of veel minder in het slootwater terecht komen. De stichting Landschapsbeheer adviseerde 42 keer over natuur beheer op boerenbedrijven. De adviezen hadden vooral betrek king op weilanden en binnendij ken. In Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren werd geëxperimenteerd met de opvang van ganzen. Door de ganzen naar voor hen ingerichte gebieden te verjagen, moet voor komen worden dat zij schade aanrichten aan de gewassen op andere percelen. De deelnemen de agrariërs ontvingen een ver goeding. De uitkomsten van het experiment zijn nog niet in het jaarverslag verwerkt. Er werd verder gewerkt aan het verwijderen van reclameborden langs de wegen van het rijk en de provincie. Waar wel borden mogen staan, moeten die vol doen aan de eisen. Regio's die al ontdaan zijn van niet geoorloofde borden worden gecontroleerd. In 2002 moet de operatie rond zijn. Daarna zijn alleen de controles nog nodig. Her en der in de provincie zijn projecten soortenbescherming in uitvoering. Zo is er een padden- tunnel op Schouwen-Duiveland en is een gebiedje bij 's Heerenhoek speciaal ingericht voor de rug- streeppad. In een inlaag op Noord-Beveland is een broed- eiland van PVC-buizen gemaakt. Kustvogels, zoals sterns en ple vieren, zijn van harte uitgenodigd hier te nestelen. Als het experi ment slaagt, komen er meer van zulke broedeilanden in Zeeland. Verder is gezorgd voor nestgele genheid voor oeverzwaluwen en winterverblijfplaatsen voor vleer muizen. Op de bloemdijken door de hele provincie zijn 260 meetpunten, die vier keer per jaar worden bezocht. Zodoende wordt het aantal bloem- en grassoorten bijgehou den. Milieu Van het budget van 16,4 miljoen gulden voor bodemsanering was aan het eind van 2000 driekwart uitgegeven. Het geld dat over is, wordt dit jaar gebruikt, onder meer voor de sanering van het grondwater in het terrein van de voormalige gasfabriek in Hulst. De schoonmaak was in 2000 voorzien, maar doordat ter plaat se munitie werd gevonden, moest de operatie worden uitge steld. Op 250 voormalige stortplaatsen in de provincie is een controle systeem operationeel om na te kunnen gaan of de vervuiling zich naar de omgeving verspreidt. Vastgesteld is dat op sommige stortplaatsen de afdeklaag te dun is. Er is twee ton besteed aan de ophoging van die lagen. Sinds tien jaar wordt gedaan aan afvalpreventie en uit landelijk onderzoek blijkt dat dit aanslaat, al kan er nog wel meer worden gedaan. De verzorgingshuizen voor ouderen hebben vorig jaar hun inspanningen waargemaakt om minder afval te produceren, zo wordt geconstateerd. Voor alle bedrijven en instellingen wordt aan de hand van bedrijfs- milieu- en -energieplannen het milieubewust handelen geregis treerd. In de recreatiesector wordt gewerkt met een milieu barometer, die wordt toegekend bij een milieuvriendelijke bedrijfs voering. Ondanks de preventie is de hoe veelheid afval gegroeid die aan OLAZ in Vlissingen-Oost is aange boden. Er werd 307 kiloton ont vangen tegen 304 kiloton in 1999. Van het totaal werd 237 kiloton gestort en 70 kiloton ver brand. Het grootste aandeel in de afvalberg komt uit de huishou dens: 174 kiloton; industrieel en agrarisch afval scoort 65 kiloton en het bouw- en sloopafval kwam op 37 kiloton. In die laatste cate gorie gaat de grootste afvoer naar puinbrekers: ruim 300 kilo ton. Via de brekers kan het puin hergebruikt worden. Deze en meer gegevens zijn afkomstig uit het jaarverslag 2000 ruimte, milieu, water en natuur. Het verslag is verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400, e-mail: infocentrum@zeeland.nl. Stremming Zeelandbrug De Zeelandbrug is in de nacht van dinsdag 7 op woensdag 8 augustus van twaalf uur 's nachts tot vijf uur 's morgens voor alle verkeer gestremd. Tijdens de stremming wor den de laagwerkers voor onderhoud aan de brug ver plaatst; daarvoor is een mobiele kraan nodig, die de hele breedte van de brug nodig heeft. Van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt om onderhoud aan de verlichting uit te voeren. Het verkeer wordt tijdens de stremming aan de hand van borden omgeleid via de weg over de stormvloedke ring in de Oosterschelde. Zeeuwen tegen het water In de cultuurhistorische reeks boekjes van de provincie is de heruitgave van Zeeuwen tegen het water van Jan J.B. Kuipers verschenen. Het boekje heeft als ondertitel Sporen van de waterstaatsge schiedenis in Zeeland. Er is aandacht voor de eerste bewoning in de provincie, bedijkingen door de eeuwen heen, stormvloe den en overstromingen, aan de zee prijsgegeven gronden, de Deltawerken en het waterbeheer. Zoals inmiddels gebruikelijk is het boekje voorzien van een harde kaft. Zeeuwen tegen het water is te koop bij de boekhandels in Zeeland en bij het provinciaal informa tiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400, e- mail: infocentrum@zee- land.nl. De prijs is tien gul den. mm Milieu Vergunning Atofina Vlissingen B.V. te Vlissingen Gedeputeerde Staten van Zee land hebben aan Atofina Vlis singen B.V. te Vlissingen een ver gunning Wet milieubeheer met voorschriften ter bescherming van het milieu verleend voor het bewerken van afvalstoffen, afkomstig van de glasindustire, welke ontstaan bij het reinigen van de afgassen, die vrijkomen bij het coaten van flessen. Het gaat hier om het continueren van activiteiten die Atofina reeds jaren uitvoerd. De inrichting is gelegen aan de Europaweg-Zuid 2 te Vlissingen-Oost. De vergunning ligt van 26 juli tot en met 5 sepember 2001 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werk dagen van 8-17 uur en desge vraagd buiten kantooruren en in het het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118487204) op woensdag avond van 17.15-20.15 uur. Degenen die bedenkingen heb ben ingebracht tegen de ont- werp-vergunning, de adviseurs die advies uitgebracht hebben over de ontwerp-vergunning (degenen die bedenkingen heb ben tegen wijzigingen die zijn aangebracht ten opzichte van de ontwerp-vergunning) en belang hebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben inge bracht tegen de ontwerp-vergun ning kunnen tot en met 6 sepem ber 2001 tegen de vergunning beroep instellen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage. De vergunning wordt op 7 sep tember 2001 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 36 van de Wet op de Raad van State, junc- to artikel 8.81 van de Algemene wet bestuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan bij de Voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer P. Wattel (tel. 0118-631773). SOS-Kinderdorpen ...want ieder kind verdient een thuis... JA, stuur itiij meer iufor- hct werk v SOS-Kinderdorpen en hoe ik HuisVriend kan worden GRANDIOZE AKTIES IN CF KASSENLAND voor veel kweekplezier! EsPace-23 823

de Faam | 2001 | | pagina 7