Schapendrijfwedstrijden in Arnemuiden Walcheren on Wheels in elfdorpen skeelertocht Zeldzaam Zeeuws geboekt Zeldzaam Zeeuws 7 V Zeeuws kampioenschap stratego The Continentals komen naar Zeeland Woensdag 25 juli 2001 FAAM/VLISSINGER 15 door Jerry Esajas Na het grote succes van vorig jaar wordt za terdag 28 en zondag 29 juli aan de Blikken- dijk 1 in Arnemuiden de tweede schapendrijf- wedstrijd voor Border Collies gehouden. Bij dit evenement, dat georganiseerd wordt door de Zeeuwse afdeling van de Border Collie Club Nederland zullen maar liefst 40 deelnemers en hun honden laten zien waartoe de combinatie mens en dier in staat zijn. Dit gratis te aan schouwen spektakel begint op beide dagen om 8.30 uur en duurt tot 17 uur. Je komt het op tv wel eens te gen; al zappend beland je in een programma waar een eenzame man, gekleed in de typische kledij van het Britse platteland - laarzen, corduroy broek, groene jas en de onaf scheidelijke pet - over de heu vels en uitgestrekte vlaktes DONDERDAG Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Fitness centrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Activiteitencentrum Vlissin gen, koffiecontact, 9.30 u. Crea-Doe, 9.30 u. Cursus Schilderen, 13.30 u. Kookcafé, 17.30 u. Grand Hotel Arion Vlissingen, zomeravond- bridge, 19.30 u. Strandpavil joen Panta Rhei Vlissingen, jamsessie, 20 u. VRIJDAG Activiteitencentrum Vlissin gen, koffiecontact, 9.30 u. Cur sus Poppen maken, 9.30 u. EHBO, 13.30 u. Computerles Word, 13.30 u. Grand Hotel Arion Vlissingen, grootmees ter Jeroen Piket geeft een si multaan tegen 35 tegenstan ders, 20 u. ZATERDAG Centrum Vlissingen, grote ringrijderij te paard met ver sierde sjezen en klederdracht, 8 u. ZONDAG Fort Rammekens Ritthem, rondleiding door het natuur gebied Rammekenshoek en het fort, 14 u. MAANDAG Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, koffiecontact, 9.30 u. Cursus Tekenen/Schilderen, 13 u. Koersbal, 13.30 u. Cur sus Spaans, 10 u. Cursus Suri naams koken, 17.30 u. Dans les, 19.30 u. Markt Middel burg, boeken- en verzamel- markt, 11-17 u. Hervormd Jeugdgebouw Westkapelle, kinder-doe-club, 4 t/m 8 jaar, 10-12 u. Boulevard tegen over Wooldhuis Vlissingen, natuurwandeling door het Nollebos, langs duinen en zeedijk, 19 u. Uitspanning Oranjezon Vrouwenpolder, ballonnenclowns, 16 u. Grand Hotel Arion Vlissingen, zomeravondbridge, 19.30 u. DINSDAG loopt. Voor zich uit loopt een kudde schapen, en daarom heen cirkelt een hond. Je raakt gefascineerd door de manier waarop de man en hond sa menwerken. Als aan een on zichtbare lijn volgt de hond de commando's op van de man, die daarbij soms niet meer ge bruikt dan een fluitsignaal. Sluipend als een wolf komt de hond dichterbij, om vervol gens plat op zijn buik te blij ven liggen. De kudde reageert door de andere kant op te lo pen, en zo herhaalt dat proces zich. Negen van de tien keer heeft u hier een Border Collie in actie gezien. De geschiede nis van dit ras gaat een heel eind terug, het werd beroemd om zijn drijfgedrag. De naam stamt af van het gebied waar hij actief was - en nog steeds is; de grens (border) van En geland en Schotland. Een vraag komt altijd weer boven, als je een Border Collie bezig ziet; hoe leer je zo'n hond dat? Op deze vraag heeft Fia de Pree een eenvoudig ant woord: "Het moet er al van jongs af aan in zitten, daarna is het een kwestie van veel trainen." Fia kan het weten, ze is zelf actief - voor de afdeling Zeeland van de Border Collie Club Nederland. Daarnaast deed ze samen met Max, haar hond mee aan wedstrijden schapen drijven. Eye Max is een mooie,opgewekte, zwartwitte Border Collie, die al gauw laat zien waarom het ras zo geschikt is voor het werken met schapen. Max heeft 'eye'. Met 'eye', het Engelse woord voor oog, wordt het fixeren De Border Colly en de handier aan het werk om de schapen bij elkaar te drijven. van het vee met de ogen be doeld. Dit houdt in dat de hond met zijn ogen een schaap kan dwingen voor hem opzij te gaan. Op deze ei genschap, samen met de enorme werklust van de hond en het sluipgedrag is dit ras van oudsher gefokt, waarbij de selectie zeer streng was. Daardoor is er een ras ont staan met veel passie naar vee, een enorme bewegings drift en het eerder vermelde fixeren met de ogen. Onder andere die bewegingsdrift maakt dat de hond niet ge schikt is voor iedereen. Fia: „Een Border Collie heeft enorm veel beweging nodig, een simpel blokje om is niet voldoende." Ook een goede begeleiding van een pup is nodig. Ze zijn vaak onstuimig, en tot de leeftijd van één jaar zijn de botten en gewrichten van de hond zacht en dus kwetsbaar. Als daar niet ge noeg aandacht aan wordt be steed kan een hond vroegtijdig kreupel worden. Hetzelfde geldt voor het trainen, te vroeg beginnen kan onherstelbare schade aan gewrichten en kraakbeen veroorzaken. „Ik ben met Max begonnen toen hij on geveer drie was", vertelt Fia. „Ik nam hem mee naar een koppel schapen en hij begon er gelijk om heen te rennen alsof hij nooit anders had gedaan. Het was meteen duidelijk; hij had de aanleg ervoor en wat nog belangrijker is hij had er plezier in." Vanaf dat moment is Fia gaan trainen voor de wedstrijden schapen drijven. startlicentie Zo'n wedstrijd, trial genoemd, bootst de werksituatie in het veld na. Er zijn twee catego rieën; de promotieklasse en de kwalificatieklasse. „Voor je kunt starten in de promotie klasse moet je in het bezit zijn van een startlicentie. Hiermee toon je aan dat je met de hond de schapen op een gecontro leerde wijze kan sturen. Van de promotieklasse kun je be vorderen naar de kwalificatie klasse en de beste deelnemers uit deze klasse kunnen mee doen aan het Nederlands kampioenschap. De besten daarvan kunnen tenslotte naar het Europees kampioen schap." De wedstrijd zelf be staat uit verschillende onder delen. Vanaf een paal in het veld moet de hond op com mando met een flinke boog om de koppel schapen heen rennen. Dit wordt ook wel de 'outrun' genoemd. Daarna moet de hond op commando van de baas - 'handler'ge- noemd - de koppel schapen over een vooraf vastgesteld foto: Jaap Wolterbeek parcours dirigeren. Vaak moe ten daarbij obstakels zoals een hek genomen worden. Daarna volgt het scheiden. Dit houdt in dat twee met blauwe en ro de gemerkte schapen van de rest moeten worden geschei den. Als laatste volgt het 'pen nen' (het weer opsluiten van de schapen in hun hok). Elk onderdeel heeft een vast aan tal punten, waarbij voor iede re fout van de hond punten in mindering gebracht worden. De handier mag tijdens dit al les niet van zijn of haar plaats komen. Er valt dus genoeg te zien op 28 en 29 juli in Arne muiden. En Max? „Dit keer doen wij niet mee, ik heb niet voldoende kunnen trainen, maar in de toekomst gaan Max en ik zeker weer begin nen", zegt een enthousiaste Fia. Max ligt inmiddels in zijn mand, de schaapjes aan het tellen. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreek uur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Activiteiten centrum Vlissingen, koffiecon tact, 9.30 u. Kaarten maken, 9.30 u. Kleiclub, 13.30 u. Cur sus Bier-wijn brouwen, 13.30 u. Fort Rammekens Ritthem, rondleiding door het natuur gebied Rammekenshoek en het fort, 19.30 u. Hervormd Jeugdgebouw Westkapelle, kinder-doe-club, 4 t/m 8 jaar, 10-12 u. WOENSDAG Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, Computerles, 9.15 u. Franse les, 11 u. Cursus En gels voor beginners, 13.30 u. Cursus Engels voor gevorder den, 14.45 u. Clubhuis Wil len is Kunnen Vlissingen, wandelmorgen voor 50-plus sers, 5 en 10 kilometer, 9 u. Hervormd Jeugdgebouw Westkapelle, kinder-doe-club, 4 t/m 8 jaar, 10-12 u. V Woensdag 1 augus tus wordt de elf- dorpenskeelertocht 'Walcheren on Wheels' verreden. Deze toer tocht voert langs elf verschillende dorpen op Walcheren over verschillende afstan den. De dorpen zijn een stempelpost voor de deelnemers. De start en finish is bij Lunchcafé Traolje- werk, waar men ook kan inschrijven. De deelnemers kunnen starten voor de 60, 40, 20 of 10 kilo meter. Voorrijfietsers begelei den de 60 en 40 km. Bij in schrijving ontvangt de deelne mer een routebeschrijving, dus men kan ook op eigen ge legenheid de tocht skeeleren. Onderweg zijn verfrissings- posten aanwezig en is er voor iedere deelnemer iets lekkers. Ook EHBO-is aanwezig. Na af loop van de tocht ontvangen Een beeld van de skeelerwedstrijd in Westkapelle vorig jaar. de deelnemers een consump tiebon en een leuke attentie en is er après-skeeler met 'The bulldoze band'. Inschrij ven voor de tocht kan vanaf 16.30 uur in Lunchcafé Traolje- werk. De start van de 60 kilo meter is om 17.30 uur, de 40 Foto.Adrie Huibrechtse kilometer start 10 minuten la ter, de 20 kilometer start om 17.50 uur en de 10 kilometer vertrekt om 18.00 uur. De kos- Stichting Het Zeeuwse Landschap bestaat 65 jaar. Om dat te vieren is er een bijzon der boek uitgegeven: Zeldzaam Zeeuws. In 225 pagina's passeert tal van Zeeuwse plant en diersoorten de revue. Het boek belicht de planten en dieren die vooral in Zeeland te vinden zijn en die elders in Nederland maar beperkt voorkomen of zelfs volledig ontbre ken. Het is voor het eerst in de Zeeuwse ge schiedenis dat een dergelijk overzicht wordt uitgegeven. Het boek plaatst de dieren in hun omgeving en brengt ze tot leven via prachtige aqua rellen van A. Karman. De Rode Lijst, die in het boek is opgenomen, is nu al één van de bouwstenen voor de Provinciale Nota Soortenbe leid van de Provincie Zee land. Deze lijst geeft een Bijzondere planten en die ren in Zeeland in 'Zeldzaam Zeeuws'. overzicht van vijfhonderd planten en dieren die uitslui tend of vooral in Zeeland voorkomen. Daaronder vo gels, planten, insecten, slak ken, paddestoelen en ande re vaak onopgemerkte inte ressante flora en fauna. Het boek kwam tot stand onder redactie van Ch. Jaco- busse en M.A. Hemminga. Het bevat een voorwoord van Gert de Kok, gedepu teerde voor natuurbeheer van de Provincie Zeeland. Stichting Het Zeeuwse Landschap zag 65 jaar gele den het levenslicht als uit vloeisel van de landelijke vereniging Natuurmonu menten. De toenmalige di recteur Van Tienhoven vond dat natuurbescherming zo lokaal mogelijk moest ge schieden en om die reden riep hij de verschillende pro vinciale 'Landschappen' in het leven. Het eerste gebied dat de nieuwe stichting zou beheren was het Nederland se deel van het Zwin bij Cad- zand. Inmiddels beheert Het Zeeuwse Landschap 7500 hectare natuur, verdeeld over 90 terreinen. Daaronder kleine stukjes als de vlied bergen op Walcheren, maar ook grote open gebieden als bijvoorbeeld de Yerseke Moer en het Verdronken Land van Saefthinge. ten voor deelname zijn 10 gul den, deelnemers jonger dan vijftien jaar betalen 8 gulden. Skeelerwedstrijd op zeedijk Westkapelle Vrijdag 10 augustus is de zee dijk in Westkapelle weer het parcours voor de tweede skeelerwedstrijd. De wedstrijd maakt deel uit van het klasse ment om de Univë Trofee. Be kende toppers als Arjan Smit, Cedric Michaud en Erik Hul zenbosch strijden om de eer ste plaats. De Univé Trofee bestaat uit een klassement met een twin tigtal wedstrijden. Eén daar van vindt plaats in Westkapel le. Een primeur voor Zeeland. De wedstrijd begint om 16 uur. De jeugd tot en met veer tien jaar skeeleren op het par cours een toertochtje. Met een leuke attentie eindigen zij. Daarna komen de kadetten, pupillen, veteranen en C-rij- ders aan bod. Bekende Zeeuwse rijders als Kees de Goffau, Andries Minderhoud en Henk-jaap Schouwenaar een thuiswedstrijd in Zeeland. Terre des Hommes dorpen- tocht- De vijfde Terre des Hommes dorpentocht voert dit jaar langs 'verdronken dorpen' op Walcheren. De 53 kilometer lange fietstocht wordt verreden op dinsdag 7 augustus tussen 9 en 19 uur. De routebeschrijvin gen zijn verkrijgbaar bij alle stempelposten en in de voorver koop zijn ze te koop bij de win kel van Terre des Hommes in de Sint Janstraat te Middelburg. De stempelposten zijn verder: Mo len De Hoop te Middelburg, de SOW kerk te Oost-Souburg, Ma nege Paardoes te Vlissingen, Kwekerij Wekking te Koudeker- ke, de molen te Biggekerke, mi- nicamping Wilde Flora te Sint Janskerke, sportpark De Prelaat te Westkapelle, de molen te Aagtekerke, de imkerij te Pop- pendamme, de kapel van Sint Maarten te Hogelande en kaas boerderij Kwekkeboom te Mid delburg. Bij al deze stempelpos ten kan aan de route begonnen worden. Uitvergroten en combine ren- Aan de muren van de kan- toorboekhanel van De Drvkkery aan de Middelburgse Markt hangt tot 30 augustus werk van jonge leerlingen (de gemiddelde leeftijd is veertien jaar) van het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming MIKV. Een aantal leerlingen kreeg een beurs toegekend door de Mid delburgse Teeken Academie. Met deze beurs volgden zij vijf tien gastlessen bij beeldend kunstenaar/docent Ramon de Nennie. De- opdracht die deze schilders kregen was uitvergro ten/combineren van kleine din gen. Het eindresultaat bestaat uit 15 grote, zeer kleurrijke doe ken op spieraam met een enor me zeggingskracht. Beachvolleybaltoernooi- Op het eerste en tweede Wester- strand van Zoutelande, bij strandpaviljoen De Branding, is zaterdag 18 augustus het Zoute lande Delta Gaservice Beachvol leybaltoernooi. Ongeveer hon derd teams spelen die dag te gen elkaar op velden van 7 bij 7 meter. Daarnaast spelen, op uit nodiging, ook nog een aantal teams uit de nationale top tegen elkaar op een veld van 8 bij 8 meter. In totaal is er ruimte voor 125 teams. Aanmelden en infor matie verkrijgen kan bij H. Swar- tjes, L. Simonsestraat 2, 4373 AV Biggekerke. Country- en linedance fes tival Zaterdag 28 juli is er in Aagtekerke een country- en lin- dancefestival. Van 16 tot 22.30 uur kan men in de feesttent met houten dansvloer terecht voor demonstraties van bekende dansgroepen en demonstraties rolstoel linedance. Ook kunnen nieuwsgierigen hun eerste les sen van een danslerares krijgen. Het festival is gratis toegankelijk en de feesttent waarin het ge heel plaatsvindt staat op de hoek van de Pekelingseweg- Aagtekerkseweg. Internationale supermotor cross in Aagtekerke- Motor club De Pekelinge houdt vrijdag 27 juli haar 11e supercross op de hoek van de Peklingseweg en de Aagtekerkseweg in Aag tekerke. De wedstrijden begin nen om 15.30 uur. De trainingen beginnen om 13 uur en de su perfinale wordt om ongeveer 21.15 uur verreden. In de wed strijden komen alle niveaus aan bod: Vanaf de Local Heroes, de rijders uit de buurt die zelden of nooit aan wedstrijden meedoen, tot aan de nationale subtoppers uit Duitsland en België komt ie dereen aan bod. Naast de wed strijden is er gelegenheid een helikoptervlucht te maken en is er een fietscross voor jongens en meisjes tot en met 12 jaar. Na de prijsuitreiking is het feest met live-muziek in de feesttent. Activiteiten Zoutelande- In Zoutelande wordt de komende week weer van alles georgani seerd. Zo lopen donderdag 26 juli tussen 19 en 21 uur balon- nenclowns door de Langstraat, is er op het Kerkplein vrijdag van 19 tot 19.30 uur kindertheater en zaterdags om dezelfde tijd is er daar weer theater. Diezelfde zaterdag is er om 13 uur ook een jeu-de-boullestoernooi in de Langstraat en kunnen kinderen van 18 tot 19 uur op het kerk plein ballonnen modelleren Dinsdags van 13 tot 16 uur zijn er op het strand van de Zeeuw se Riviera folkloristische strand- spelen en woensdag zijn er weer de ballonnenclowns en is er weer kindertheater. Die dag kan men zich ook laten schmin ken in de muziektent. Salsa danslessen- Startend met gratis proeflessen op zater dag 4 augustus verzorgt buurt huis Aldegonde in augustus en de eerste week van september een zomer-introductiecursus salsadansen. Daarnaast kunnen ook gevorderden aan hun trek ken komen op deze vijf zater dagavonden. Inschrijven voor de cursus kan op de avonden zelf in Aldegonde. Meer informatie over deze avonden, die in drie blokken van een uur opgedeeld zijn (19.30 beginners, 20.45 uur nivo 1 en 22 uur nivo 3) kan men krijgen bij Aldegonde, Wes- terzicht 386, Vlissingen, 0118- 466318. Zeezwemtocht Oostkapel- le-Domburg- Woensdag 8 au gustus start bij strandpaviljoen De Piraat aan het einde van de Duinweg in Oostkapelle de zee zwemtocht Oostkapelle-Dom- burg. Om 19 uur kunnen zwem mers daar beginnen aan een tocht die 4,5 kilometer later ein digt bij de Stenen Toko in Dom burg. Deelname aan de tocht, die beveiligd wordt door de reddings brigades, kost 10 gulden. Infor matie bij P.Rotte op 0118-629791 of protte@nl.packardbell.org In Hotel Arneville te Middelburg wordt zater dag 28 juli het Zeeuws Kampioenschap Strat ego gehouden. Senioren en junioren uit heel Nederland strijden voor het vierde jaar om de provinciale titels. Er wordt mede gestreden om plaatsing voor het Nederlands kampioenschap later dit jaar. Het toernooi begint om 10.30 uur, inschrijven kan vanaf 10 uur en de prijsuitreiking wordt om 17.30 verwacht. Deelname kost 15 gulden voor senioren en 5 gulden voor junioren (geboren op of na 1-1-1987). Meer informatie is verkrijgbaar bij George Franka op 078-674 71 78. Het bekende internationale gospelkoor The Continentals komt, veertig man sterk, naar Zeeland. Als eerste plaats in haar Europese tournee doen The Continentals donderdag 2 augustus Westkapelle aan. I Met een openluchtconcert op de Markt aldaar wordt de spits afgebeten van wat een suc cesvolle rondreis langs Euro pese steden moet worden. De plaatselijke organisatie ver wacht naar schatting 2.000 be zoekers, die door steun van 12 sponsoren dit concert vanaf zeven uur 's avonds gratis kunnen meemaken. Ook kun nen de bezoekers in de pauze een kort optreden van de Sou- burgse gospelgroup Sound of Hope beluisteren. Het geheel wordt gecomple teerd met een barbequegrill en frisdranken en ijs. Middels kramen wordt aandacht ge vraagd voor goede doelen als Amnesty International, Unicef en een lokale instantie voor Poolse kankerpatiëntjes. V

de Faam | 2001 | | pagina 15