STOP-Spektakel Ruimte, milieu, water en natuur 0 Provincie Zeeland Restauratie-programma Officiële Mededelingen Oudmaar niet vergeten! Giro 860 Voor al uw bouwmaterialen en bestratingen Tuinhout Plaatmateriaal Bouwmateriaal Isolatie etc Ook tijdens de bouwvak geopend Woensdag 18 juli 2001 FAAM/VLISSINGER 7 informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 29/2001 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Abdij Nieuws Acquisitie Het Super Troep OPruim (STOP)- Spektakel trekt deze zomer door Zeeland. Een team van zwerfaf- valbestrijders, aangevoerd door Rick de Blickveger en Mijke de Troepkijker, gaat de strijd aan om kinderen het probleem van het zwerfafval duidelijk te maken. Het initiatief voor het zwerfafval- project ligt bij het Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijdering Zeeland (OLAZ), dat zich bezig houdt met afvalverwerking. Opening De opening van het project is dinsdag 17 juli 2001, vijf uur, in het centrum van Sluis. Hierna trekt STOP langs diverse plaat sen met een show van theater en spelonderdelen. De show is verder te zien 19 juli in Zoutelande in de Langstraat, 28 juli in Terneuzen op de markt, 3 augustus in Goes in MEC De Bevelanden, Hollandse Hoeve, 4 augustus in Sint Maartendijk bij de Haven, 15 augustus in Goes wederom in MEC De Bevelanden, 22 augustus in Vlissingen in MIC- MEC Walcheren aan de Korenbloemlaan. De laatste show is 25 augustus in Zierikzee bij de haven. Per plaats worden twee shows van anderhalf uur gegeven; zij zijn doorgaans 's middags om één en drie uur. In Sluis gelden andere aanvangstij den, namelijk vijf en zeven uur. In Goes begint de show om twaalf en twee uur. Milieutijdingen Milieutijdingen nummer 69 is uit. Onder de kop 'Vogeltellingen' wordt ingegaan op de achteruit gang van akker- en weidevogels en op de bescherming van de vogels. Beleidsmedewerker G.J.C. van Zuijlen vertelt over de vogeltellingen, die hij voor de provincie uitvoert. Verder onder andere in dit nummer: natuuron twikkelingsgebied Inlaag Hoofdplaat, nationaal park Oosterschelde, recreatiewoning en, milieuprijs, borden aan ban den en fluoridemetingen. Milieutijdingen is verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecen trum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118- 631400, e-mail:infocentrum@zee- land.nl. Bij het informatiecentrum is ook een gratis abonnement te bestellen. De stichting Economische pro motie en acquisitie Zeeland, kortweg SEPAZ, heeft haar eerste nieuwsbrief uitgebracht. De zeventien gemeenten in Zeeland en het provinciaal be stuur hebben de stichting opge richt. Het doel is bedrijven naar Zeeland te halen op basis van informatie over de vestigingsmo gelijkheden en allerlei andere voorzieningen, zoals scholen, cul turele instellingen, het winkelare aal en de recreatieve mogelijkhe den. SEPAZ is gevestigd in Terneuzen. De stichting vindt onderdak bij Zeeland Seaports Medewerker F. van Spaandonk van SEPAZ geeft in de nieuws brief aan dat zijn stichting samen werkt met allerlei instanties om Zeeland zo goed mogelijk te pro moten. Hij is doende de provincie een economische reputatie te verschaffen. Intern doet hij dat als regisseur. Extern, dus buiten Zeeland, presenteert hij zich als ambassadeur. Er wordt melding gemaakt van de eerste contacten, zoals de belangstelling van een callcenter met zo'n 250 medewerkers, dat zich onder meer op Zeeland oriënteert. In de nieuwsbrief wordt het Zeeuwse bedrijf Vitro Plus in Renesse en Haamstede geportretteerd. Vitro Plus ver meerdert varens in het eigen lab oratorium. Boerenverstand en high tech gaan er samen, zo wordt gemeld, en de nabijheid van de zee draagt bij aan het succes. Daarom blijft het bedrijf in Zeeland. Informatie over de nieuwsbrief is verkrijgbaar bij SEPAZ, postbus 132, 4530 AC Terneuzen, e-mail: sepaz@zeeland-seaports.com. De provinciale activiteiten in de ruimtelijke planning, het milieu, het water en de natuur van vorig jaar zijn gebundeld in een jaarverslag. De onderwerpen die in het jaarverslag ruimte, milieu, water en natuur 2000 aan bod komen variëren van onderzoek naar zoet water voor de landbouw tot de woningvoorraad en van regionale inrichtingsplannen tot grensover schrijdende samenwerking. Wonen De Zeeuwse bevolking groeit nog steeds, maar de verwachting is dat er tussen 2005 en 2010 een omslag zal komen. De groei van nu wordt voornamelijk toege schreven aan het toenemende aantal vluchtelingen en asielzoe kers. Vanuit Zeeland vertrekken vooral jonge mensen. De snelst groeiende gemeenten zijn Goes, Reimerswaal en Kapelle; een sterfte-overschot doet zich al voor in Oostburg en Sluis-Aardenburg. In d.e woningbouwplannen moet rekening worden gehouden met de ontwikkeling van de bevol kingsaantallen. Tot 2010 kunnen 11.800 woningen worden gebouwd: 5.750 in de stedelijke gebieden, 2.610 in de dragende kernen of centrumgemeenten van het platteland en 2.440 in de dor pen. Vorig jaar kwamen er 2.113 huizen bij. De leegstand op alle woningen komt op 2,5 procent. Middelburg, Goes en Terneuzen scoren hoger, zo'n 3,5 procent. Gebieden Verspreid door de hele provincie wordt gebiedsgericht gewerkt. Langs de zuidkust van Schouwen wordt gewerkt aan de wegen sanering en de inrichting van het plan Tureluur. Ook in de Kop van Schouwen is men nog druk in de weer, evenals in de Kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen. Schouwen-West, Walcheren, het Veerse Meer en West-Zeeuwsch- Vlaanderen zijn gebieden waar vanuit diverse beleidssectoren, zoals landbouw, recreatie, natuur en bedrijvigheid, wordt gewerkt aan gezamenlijke plannen met als belangrijk uitgangspunt kwaliteitsverbetering. De provincie Zeeland en de ge meenten Sluis-Aardenburg en Oostburg doen mee in het inter nationale project Maya: Marine en Yachting in the Lower North Sea, the Cunnel area and the Irish Sea. Zeezeilen en de inrichting van jachthavens zijn belangrijke elementen in het project. Transport, veiligheid en sociaal- economische ontwikkelingen wor den in kaart gebracht. Zodoende wordt ook aandacht besteed aan commerciële havenactiviteiten. Onderdeel van Maya zijn de ontwikkeling van het havengebied van Breskens en Sluis aan Zee. Zoet water De vraag naar zoet water in de landbouw is groter dan het aan bod. De provincie heeft als ge volg hiervan onderzoek gedaan naar bronnen die tot nu toe niet zijn aangeboord. Gekeken is naar afstromend neer slagoverschot, de zoetwatervoor- raden in kreekruggen en in de dui nen en naar het geschoonde water van rioolwaterzuiveringsinstallaties. De uitkomst is dat zowel vol doende geschikt zoet als licht brak water voorhanden is, maar dat de winning op sommige plaat sen te duur wordt. Het meest wordt verwacht van het water uit de zuiveringsinstallaties en van op te vangen regenwater. Het jaarverslag ruimte, milieu, water en natuur is verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecen trum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118- 631400, e-mail: infocentrum@zeeland.nl. Begin juli hebben gedeputeerde staten het ontwerp-provinciaal restauratie uitvoeringsprogram ma 2001-2006 vastgesteld. Het programma gaat gelden voor de gemeenten Axel, Borsele, Hontenisse, Hulst, Kapelle, Noord-Beveland, Oostburg, Reimerswaal, Sas van Gent en Terneuzen. Tot eind van de maand hebben die gemeenten de gelegenheid erop te reageren. De andere Zeeuwse gemeenten hebben meer dan honderd monu menten binnen hun grenzen; zij krijgen hun geld rechtstreeks van het rijk. Al eerder hebben de gemeenten onder de 'honderd-monumenten- grens' kenbaar gemaakt welke monumenten volgens hen in aan merking komen om met subsidie gerestaureerd te worden. De subsidies zijn verdeeld in ca tegorieën: kerkelijke gebouwen, woonhuizen en boerderijen en overige monumenten. Overigens kan er wel wat geschoven wor den met budgetten in de twee laatste groepen, waardoor grote restauraties wat vlugger kunnen worden gedaan. Voordat de gemeenten hun lijsten insturen, moeten zij overeenstem ming hebben met de eigenaren van de monumenten over de bereidheid tot restauratie. De instemming moet blijken uit de plannen die al bij de gemeenten zijn ingediend. Ook moet er een dekkingsplan zijn voor de eigen bijdrage in de restauratie. Per jaar zijn er meer aanvragen dan geld in de categorie woon huizen en boerderijen. Daarom wordt de subsidie toegekend vol gens het principe wie het eerst komt, het eerst maalt. Behalve Hontenisse en Sas van Gent hebben alle gemeenten aan vragen voor restauratie van kerkgebouwen ingediend. Hulst scoort met vijf kerken het hoogst: de basiliek in Hulst en de RK-kerken van Heikant, Graauw, Sint Jansteen en Clinge. De Oost- Zeeuws-Vlaamse gemeente wordt gevolgd door Borsele met de RK- kerken in 's-Heerenhoek en Kwadendamme en de NH-kerken in Nisse en Hoedekenskerke. Tegenover één locatie in Axel voor woonhuizen en boerderijen staan ruim zestig adressen van de gemeente Borsele, verspreid over de diverse kernen. In deze groep van gebouwen hebben alle gemeenten wel wensen. De molens voeren de boventoon in de categorie overige gebouwen. De gemeente Borsele vraagt verder subsidie voor het Fort Ellewoutsdijk, de gemeente Hulst voor de Keldermanspoort, Graauwse Poort, Dubbele poort en Gentse Poort en voor de stadswallen en het stadhuis. De gemeente Kapelle heeft de meekrapstoof aan de Ooststraat aangemeld en de gemeente Noord-Beveland de pomp in Wissenkerke en de steiger in Kamperland. Terneuzen sluit de rij met het postkantoor in de Nieuwstraat. Zoals gemeld kunnen de gemeen ten tot eind juli kenbaar maken of zij op- en aanmerkingen hebben. Gedeputeerde staten kunnen daarna de standpunten laten meewegen bij de definitieve vast stelling van het programma. Milieu Saneringsplan Marnixplein 2 te West- Souburg Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een onderzoeksrap port en een saneringsplan ont vangen van De Domeinen, Regio nale directie Domeinen Zuid te Breda met betrekking tot de bodemverontreiniging op de loca tie Marnixplein 2 te West- Souburg. Gedeputeerde Staten zijn van plan deze verontreiniging als ern stig te beschouwen en tevens met het saneringsplan in te stem men (artikel 29 en 39 Wet bodembescherming). De ontwerp-beschikking ligt van 18 juli tot en met 15 augustus 2001 ter inzage bij de Directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren, en in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118487204) op woensdag avond van 17.15-20.15 uur. Belanghebbenden kunnen in dezelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze over de aanvraag of de ontwerp beschikking naar voren brengen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middelburg, tel. 0118-631736. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). Wijziging vergunning Eastman Chemical Middelburg B.V. Gedeputeerde Staten van Zee land geven kennis van hun besluit tot het wijzigen van de vergun ning Wet milieubeheer van Eastman Chemical Middelburg B.V. te Middelburg (voorheen Hercules B.V.). De reden voor deze wijziging is gelegen in het feit dat op 1 juli 2000 de Regeling verbranden gevaarlijke afvalstoffen in wer king is getreden en op 1 maart 1999 het Besluit organisch-halo- geengehalte van brandstoffen is aangescherpt. Naar aanleiding van deze twee besluiten dient één voorschrift van de vergun ning Wet milieubeheer van 30 mei 1996 gewijzigd te worden. De beschikking en overige stuk ken kunnen worden ingezien van 19 juli tot en met 29 augustus 2001 bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werk dagen van 8-17 uur en desge vraagd buiten kantooruren en in het gemeentehuis van Middel burg, dienst stadsontwikke ling, afd. milieuzaken, op werk dagen van 8-12 en 13-16 uur en (na telefonische afspraak 0118- 675241) op donderdagavond van 18-21 uur, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 912 en van 1416 uur. Degenen die bedenkingen heb ben ingebracht tegen het ont- werp-besluit, de adviseurs die advies uitgebracht hebben over het ontwerp-besluit en belangheb benden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen be denkingen te hebben ingebracht tegen het ontwerp-besluit kunnen tot en met 30 augustus 2001 tegen het besluit beroep instel len bij de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage. Het besluit wordt op 31 augustus 2001 van kracht, tenzij overeen komstig artikel 36 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 8.81 van de Algemene wet bestuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan bij de Voorzitter van de Afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer P. Wattel (tel. 0118-631773). Gezond ouder worden willen wij allemaal. De onbezorgde oude dag van zo'n 200.000 Alzheimer- en 40.000 Parkinsonpatiënten wordt echter grondig verziekt. Hun aantal wordt almaar groter. Tijd om ër iets aan te doen! Wetenschappelijk onderzoek kan de oplossing bieden voor deze hersenaandoeningen. Laat oude hersenen ook üw zorg zijn! Word donateur of doe een gift. t V S P Hersenstichting Nederland Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - Tel. 070-360.48.16 - Internet www.hsn.nl

de Faam | 2001 | | pagina 7