C S Een verborgen licht vanuit de Sovjet Unie INECITY CHUTTERSHOF dé uitgaanskrant Première Tomb Raider Werken van Kimpe in de Schotse Huizen Zonnige klanken in Zouielande F I L M W E E K Lara Croft: Tomb Raider AL MG6 AG The Hole 12 jr EVOLUTION 12 jr ONE NIGHT AT MC COOL'S 12 jr PEARL HARBOR 12 jr SHREK (originele versie) AL SHREK (Nederlands gesproken) AL KEIZER KUZCO AL SPY KII^S (Nederlands gesproken) AL SPY KIDS (originele versie) AL BRIDGET JONES'S DAIRY 12 jr EXIT WOUNDS 16 jr POKEMON 3 AL THE MUMMY RETURNS 12 jr F I L M W E E K THE GODDESS OF 1967 THE HOUSE OF MIRTH Voorpremière The Hole Verwacht: -Dr. Dolittle 2 Saudara: Molukse geschiedenis in De Drvkkery Woensdag 18 juli 2001 FAAM/VLISSINGER 13 VLISSINGEN www.cinecity.nl Donderdag 19 juli t/m woensdag 25 juli première^ Dagelijks 13.45 16.15 19.00 21.45 uur Zaterdag 13.45 16.15 19.00 21.45 24.00 uur De sterrenconstellatie bedreigt het universum Voorpremière Zaterdag 24.00 uur Een overlevingsverhaal op een Engelse privéschool Dagelijks 13.45 16.15 19.00 21.45 uur Zaterdag 13.45 16.15 19.00 21.45 24.00 uur een meteoor bevat levensvormen en die vermenigvuldigen zich razend snel Dagelijks 16.15 19.00 21.45 uur Dagelijks 13.45 18.30 20.45 22.00 uur indrukwekkende film die de historie op onnavolgbare wijze in beeld brengt Dagelijks 19.00 21.45 uur Zaterdag 19.00 21.45 24.00 uur Shrek moet de beeldschone prinses Fiona redden van een vuurspuwen de draak, zodat zij samen kunnen trouwen. Dagelijks 13.45 16.15 uur Shrek moet de beeldschone prinses Fiona redden van een vuurspuwen de draak, zodat zij samen kunnen trouwen. Dagelijks 13.45 16.15 uur Disney animatiefilm over verwende keizer die wordt veranderd in een lama Dagelijks 13.45 16.15 uur kinderen in een James Bond-achtig avontuur Dagelijks 18.30 uur kinderen in een James Bond-achtig avontuur Dagelijks 13.45 16.15 19.00 21.45 uur Zaterdag 13.45 16.15 19.00 21.45 24.00 uur Renée gaat op zoek naar 'de ware' *21.45 uur Seagal met het opnemen tegen corrupte collega's Dagelijks 13.45 uur Ash gaat op onderzoek om zijn moeder te redden. *19.00 uur op de succesfilm uit 1999 MIDDELBURG en vrijdag 19.30 uur 22.00 uur Maandag en dinsdag 20.00 uur film over relatie tussen mens en natuur, materie en cultuur Donderdag en vrijdag 22.00 uur Zaterdag 19.30 uur en woensdag 20.00 uur van het gelijknamige boek van Edith Wharton Y - breed UIT BelBios 0900-9363 BelBios 0900-9363 BelBios 0900-9363 BelBios 0900-9363 BelBios 0900-9363 BelBios 0900-9363 BelBios 0900-9363 Op de avond dat drie planeten een op een oog lijkende driehoek vormen, ontdekt Lara Croft een mysterieuze, tikkende klok tus sen de kisten die haar overleden vader ooit mee naar huis nam na een van zijn archeologische opgravingen. Lara herinnert zich een verhaal dat haar vader ooit vertelde over een klok en buitenaardse krachten. Door de vondst van de klok komt Lara terecht in een krachtmeting tussen tijd en ruimte. De ze krachtmeting voert haar, in een race tegen diezelfde tijd, naar een begraafplaats in Cambodja en Siberië. Heeft Lara Croft aan 48 uur genoeg om het mysterie te ontrafelen en het universum te redden? Tijdens de zomermaanden is er geen Sneak Preview. Niet ge treurd, vanaf half augustus is de 'verrassingsfilm vooreen tientje' weer terug. Vier jonge studenten, twee meisjes en twee jongens, worden vermist op een exclusieve Engelse privéschool. Alleen Liz over leeft het drama. Ze heeft 18 dagen opgesloten gezeten in een donkere, ondergrondse bunker. Langzaam herinnert ze zich de traumatische gebeurtenissen. Al snel blijkt dat Liz moeilijk feit van fictie weet te scheiden. Drie mensen zijn onder vreselijke omstandigheden omgekomen. Wat is er gebeurd in 'The Hole'? De van-dag-tot-dag-agenda's op het gebied van exposities, muziek- en theateroptredens vindt u op pagina 10 van dit blad. Angelina Jolie als Lara Croft in Tomb Raider Onlangs kreeg het Zeeuws Museum een ge nereuze schenking van drie werken van de schilder Reimond Kimpe (1855-1970). Twee van deze schil derijen zijn tot 28 ok tober in het museum De Schotse Huizen te Veere voor het publiek te zien. 'Boer en boerin op hun zon dags' en het 'Walchers meisje' worden gepresenteerd in de Walcherse hoerenkamer van de Schotse Huizen. Beide schilderijen hebben de Zeeuwse streekdracht als on derwerp. Reimond Kimpe schilderde in 1942 een Wal chers paar op hun zondags bijna ten voeten uit voor hun boerenerf. Het kerkboek en de zondagse dracht duiden op de kerkgang. De boer en boerin zijn trots weergegeven voor de stenen toegangspoort uit 1733 van het erf. Ze staan symbool voor de Zeeuwse boeren in het al gemeen. Door het vervormde perspectief en verhoudingen trekt het paar alle aandacht van de toeschouwer. Bewust koos Kimpe voor een Wal chers decor als achtergrond. De druk bevaren Schelde, de duinen en de door de zeewind verwaaide bomen zijn ken merkend voor Zeeland. Het boerenerf met de woning en gepotdekselde schuur werden door de schilder zelf gefanta seerd. Tot de oorlog schilderde Kim pe karaktervolle portretten van Zeeuwen. Ook het Wal chers meisje in haar sluier muts is daar een prachtig voorbeeld van. De rondingen van de buitmuts benadrukken het bloedkoralen snoer op haar langgerekte hals. Het Walchers meisje schilderde Reimond Kimpe in 1933. In de eerste kwart van deze eeuw verdween de kinderdracht uit het dagelijks leven. De openingstijden van de Schotse Huizen aan de Kaai 25 te Veere zijn dinsdag tot en met zaterdag van 12 tot 17 uur en zondag van 13 tot 17 uur. Dit jaar is het vijf tig jaar geleden dat een groot aantal Molukse fami lies naar de Zeeuwse eilanden kwam. Fotograaf Jan Malawauw (Oostburg, 1957) maakte sa men met medewerkers van het Zeeuws Museum in Mid delburg in 1997 'Saudara'. De ze unieke tentoonstelling reis de door het hele land en is weer terug in Zeeland. De Drvkkery toont deze maand een boeiende, verkorte versie, geschikt voor jong en oud. Letterlijk betekent Saudara 'broeder/zuster' maar het woord heeft een veel ruimere betekenis. Het verwijst naar de psychologische band die mensen kunnen opbouwen met elkaar, het duidt op een nadere kennismaking, saam horigheid, verbondenheid en wederzijds respect. Saudara is een tentoonstelling die de ou dere Molukker in Nederland op het podium plaatst. De kern van de tentoonstelling wordt gevormd door een aan tal fotoportretten. Iedere ge portretteerde vertelt zijn of haar eigen verhaal. En dan is er de grote ronde tafel. Ada Li- lipally uit Middelburg schreef het bijbehorende boek, waar door je de tentoonstelling in volledige versie 'mee naar huis kan nemen'. De toelich ting op het binnenplein, even als in het boek, is zowel in het Moluks Maleis als het Neder lands. Het Moluks Historisch Museum in Utrecht leverde veel documentatiemateriaal en verzorgde het aanbod boe ken en CD's. In de rustieke Hervormde Ou de Kerk van Zoutelande is donderdag 19 juli een zomer avondconcert. De bekende or ganist Sander van Marion en de fluitiste Marieke Lindeman brengen dan een 'zonnig pro gramma'. Dit bestaat uit speelse en vrolijke klanken van klassieke orgelwerken en werken voor orgel en fluit. Naast improvisaties, het talent waarom Sander van Marion wel in het bijzonder bekend en geliefd is, staan ook werken van onder andere Handel, Wesley, Corelli, Schumann en Mendelsohn op het program ma. Een samenspel van orgel en fluit is niet zo vaak te belui steren, zeker niet in zo'n apar te omgeving als de Hervorm de Kerk te Zoutelande met het bijzondere kleine historische orgel. In voorgaande jaren bleek de kerk dan ook te klein bij eerdere concerten van bei de musici. Het concert begint om 20.30 uur en de toegangs prijs bedraagt 7,50 gulden. Ouderen en kinderen tot 12 jaar mogen voor 5 gulden aanwezig zijn bij dit concert. Marieke Lindeman en Sander van Marion treden op in Zoute lande. Zeeuwen onder het mes In het Zeeuws Archief te Middelburg is tot 10 november een bij zondere tentoonstelling te zien, getiteld 'Zeeuwen onder het mes. Gezondheidszorg in Zeeland door de eeuwen heen'. De tentoonstelling is te bezichtigen van maandag tot en met zater dag van 9 tot 17 uur in het Van de Perre huis, Hofplein 16 te Middelburg. In de maanden juli en augustus is het Zeeuws Ar chief op zaterdag gesloten. Aan de hand van archiefstukken, af beeldingen en voorwerpen wordt een beeld geschetst van de ziekenzorg, medische verrichtingen, het apothekersvak, me disch wetenschappelijk onderzoek, de Geneeskundige School, verloskunde, vaccinatie en tal van andere facetten van de Zeeuwse gezondheidszorg vanaf de middeleeuwen tot halver wege de twintigste eeuw. Aurora Loerakker presenteert fotografie In presentatieruimte Caesuur presenteert Laura Loerakker twee foto's van (park)landschappen in de vorm van een installatie. In beide landschappen lijkt iets vreemds aan de hand te zijn. Eén afbeelding laat een park zien met onder meer een boom, een trapje, bladeren; kennelijk is het herfst. Naast de boom een wit te vlek. Het lijkt een schim, een beweging. Wanneer je iets lan ger kijkt dan zie je dat het water is: een fontein die als een gei ser op een willekeurige plek uit de grond lijkt te spuiten. Ook het andere landschap wordt verstoord dan wel versterkt door iets immaterieels, olwel iets niet substantieels. Het werk van Laura Loerakker is nog te zien tot en met 25 augustus. Radicaal Modern Hoewel zijn werk bij een groot publiek relatief onbekend bleef, heeft Piet Götzen een belangrijke bijdrage geleverd aan het ge zicht van Zeeland. Met name in de woningbouw uit de periode 1950-1970 valt zijn inbreng nauwelijks te overschatten. Hij was in deze regio de eerste architect die werkelijk seriematig werkte aan grote woningbouwprojecten in de uitbreidingswijken van de Zeeuwse steden, waaronder Stromenwijk en Zuid in Middel burg, Nagelenburg in Vlissingen-Souburg en Valckeslot en West in Goes. Piet Götzen werd geboren in Canada en groeide op in Amsterdam. Pas na de Tweede Wereldoorlog vestigde hij zich in Vlissingen. Eerst werkte hij daar samen met zijn oom Joop, daarna, vanaf 1951, als zelfstandig architect. Götzen genoot geen opleiding als architect, maar ontwikkelde zich als autodidact tot een veelge vraagd en vooruitstrevend bouwmeester. Halverwege de jaren vijftig nam hij de praktijk van architect J.B. van Wuijckhuise in Middelburg over en verhuisde hij het bureau naar de Zeeuwse provinciehoofdstad. Vanaf die tijd raakte zijn typisch moderne stijl in de hele Zeeuwse bouwwereld bekend. In het souterrain van de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk 7 in Middel burg is tot en met 1 september een tentoonstelling aan het werk van Piet Götzen gewijd. Kunst in de Tuin Op initiatief van Regina de Nooijer en Milly Oele is er zondag 22 juli een presentatie van werk van Walcherse amateurkunste naars in de tuin van Piet en Regina de Nooijer aan de Offen- bachlaan 24 te Vlissingen. Van 13 tot 17 uur is daar werk te be zichtigen van Rinus Kluyfhout (schilderijen), Loes Muller (glas objecten), Milly Oele (ikonen en beelden) en Elisabeth Wiersma (etsen en keramiek). De toegang tot de tuinexpositie is gratis en al het werk is voor een redelijke prijs te koop. Orgelconcert in NH Kerk Kapelle De Rotterdamse organist Arjen Leistra geeft zaterdag 21 juli een orgelconcert in de Nederlands Hervormde Kerk van Kapelle. Leistra (in 1973 geboren in Delft) kreeg zijn eerste orgellessen van Christiaan Ingelse. Op het programma werken van Bach, Vierne, Widor, Reger en Mudde. Aanvang 20 uur. Kunstenaars in G Achttien IN G. Achttien in Baarland is in juli en augustus werk te zien van de kunstenaars Tineke van de Water en Cees Dubbeldam. Van de Water exposeert foto's uit de serie Zand II en keramiek onder de titel 'Variaties op schaal en pot II'. Cees Dubbeldam toont er zijn reeks tekeningen 'Portretten uit de verbeelding'. De galerie is elke zaterdag en zondag tussen 11 en 17 uur open. Vanaf 8 juli exposeert het Marie Tak van Poortvliet Muesum in Domburg het 'Zwarte Zee licht' van de Zuidrussische Oekraïnse kunstschilder Lomykin. Met een ge varieerde overzichtstentoonstelling kan tot 4 november 2001 voor het eerst kennis genomen worden van een uniek kunstschilder en een bij zondere kunststroming van de Odessagroep uit de periode 1954-1988 in de voormalige Sovjet Unie. Konstantin Matveevich Lomy kin (Odessa 1924-1993). De danseressen van Lomykin tonen verwantschap met het werk van r Het Marie Tak van Poortvliet Museum Domburg heeft sinds haar oprichting in 1994 tradi tiegetrouw nagenoeg alle pro minente Nederlandse kunst schilders uit de vroege Dom- burgse 'kunstenaarsgroep' zo als Jan Toorop, Otto van Rees, Piet Mondriaan, Ferdinand Hart Nibbrig, Mies Elout Drab- be, Jacoba van Heemskerck, Jan Heyse en Lucie van Dam van Isselt geëxposeerd. Deze schilders van het Zeeuwse Licht werden vorig jaar afge wisseld met de tentoonstel ling over de Hongaarse kun stenaarsfamilie Goth, waar mee de poort naar Oost-Euro pa werd opengezet. Dit initia tief heeft nu een vervolg ge kregen met een expositie over Staatskunst Konstantin Matveevich Lomy kin is een kunstschilder uit de voormalige Sovjet Unie, waar een staatskunst, het sociaal realisme werd gepropageerd. Dit sociaal realisme is lange tijd voor het westen verbor gen gebleven door het politie ke klimaat en de ongenuan ceerde bijsmaak. Met een overzichtstentoonstelling van de Zuid' Russische kunstschil der Lomykin wordt voor het eerst in Nederland het gordijn voor de Russische sociaal re alistische kunst opengetrok ken. Een belangrijke periode van meer dan 50 jaar kunst historie in Rusland wordt dan met werken van Lomykin aan den volke getoond. Een stro ming die wel zeker meester werken van topkwaliteit heeft opgeleverd, die niet onder hoeven te doen voor Westerse impressionistische schilderij en. Signatuur Lomykin was een prominent lid van de Odessa school met hun estethische credo 'licht, helderheid en ruimte'. De hel dere impressionistische toon zetting van deze school is een keurmerk van zijn olieverf schilderijen. Zijn doeken vol ruimte en licht hebben een krachtige kleurvorm door de sterke wisselwerking tussen lichtsterkte en lichtval met een Slavische ondertoon. Lomykin was een adept van het Rus sisch impressionisme, een stijl die na de val van Stalin een revival beleefde. Als passend tegenwicht van het 'losse' im pressionisme geven de pastel tekeningen van Lomykin meer een rust en verfijning. Soms nauwgezet beeldend, maar ook spontaan en haastig met grovere lijnen zette hij zijn bal lerina's neer, als de Russische schilder van het Ballet'. Deze danseressen tonen verwant schap met het werk van De- gas. Met zijn scherpe oog voor de schoonheid van de mens en de natuur tekende hij vrouwelijke naakten en vele stillevens. Op een subtiele manier maakte hij gebruik van perspectief en lichteffecten. Zijn vrije vormen met een ei gen hoekige lijn zijn een stijl kenmerk, een volstrekt eigen signatuur van Lomykin. De kunstschilder Lomykin en het sociaal realisme kunnen niet los worden gezien van de belangrijkste ontwikkelingen binnen de Russische kunstge schiedenis. Een gedegen over zicht van de Russische kunst geschiedenis, vanaf de ico nenkunst tot aan de Russische kunst tot 1980, dient als inlei ding voor het boek over Kon stantin Matveevich Lomykin. Dit boek, met de titel 'Het ver borgen licht uit de Sovjet Unie' door Dr. F. Groenevelt is verkrijgbaar voor 59 gulden. Het Marie Tak van Poortvliet Museum aan de Ooststraat 10a te Domburg is geopend van dinsdag tot en met zon dag van 13 tot 17 uur.

de Faam | 2001 | | pagina 13