Senioren in blijven beweging GGD Zeeland nu online Schoonmaakbedrijf Bleijenberg ondersteunt speeltuin Vlissingen met schenking Fuchsia's op Popkensburg Nachtmarkt in Middelburg viert eerste lustrum Gevonden voorwerpen Woensdag 18 juli 2001 FAAM/VLISSINGER 10 Arie van Zanten Hoewel de huidige generatie 55-plussers is opgegroeid met sport als normaal onderdeel van het leven is bij onderzoek gebleken, dat 50 tot 80 onvoldoende beweegt. Dat wil zeggen: minder dan een half uur per dag. Dat geldt trouwens ook in wat mindere mate voor de jongere generatie. Omdat actief bezig zijn in de meeste gevallen bijdraagt aan een betere gezondheid wil de overheid, met name het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, bewerken, dat de Nederlanders meer in beweging komen en stelt subsidie beschikbaar om de zoge naamde breedtesport, waaronder het sporten voor ouderen, te bevorde ren. heeft, heeft de toekomst" eni ge aanpassing behoeft. Wij zeggen dan ook "wie de oude ren heeft, heeft de toekomst". De kinderen van de naoorlog se geboortegolf stoppen nu immers op vrij jonge leeftijd met werken en hebben dus veel vrije tijd en dikwijls ook nog een goede gezondheid". GALM-project Bij de sportstimulering van ouderen wordt gewerkt vol gens het "Gezond Actief Le ven Model (GALM). Op dit moment is de aandacht ge richt op de gemeenten Mid delburg Veere en Vlissingen. Om te beginnen legt de con sulente contacten met oude- renorganisaties zoals met SWO (Stichting welzijn voor ouderen), bejaardencentra en sportverenigingen. De aanwe zige sportzalen en zwembaden worden in kaart gebracht. Daarna worden per wijk de se nioren aangeschreven om deel te nemen aan het project. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de gegevens van de ge meenteadministratie. Iedere deelnemer ondergaat eerst een fitheidstest, die bestaat uit het opnemen van de lengte, het gewicht en de bloeddruk. Ook wordt een medisch vra- Ook de Provincie en het NSF/NOC de overkoepelende sportorganisatie dragen een steentje bij. De Zeeuwse Sportraad is coördinator voor de Zeeuwse gemeenten en helpt bij het opstellen van de plannen om de breedtesport te bevorderen. Sportmanagment Bij de Zeeuwse Sportraad is Marja Reijnders, sinds 1997, de consulente sportstimule ring voor ouderen en ze wordt bij dit werk ondersteund door Dennis Plantinga. Marja heeft eerst de Hbo-opleiding maat schappelijk werk gedaan, is daarna werkzaam geweest in de vrouwenhulpverlening en DONDERDAG FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Fitness centrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Activiteitencentrum Vlissin gen, koffiecontact, 9.30 u. Crea-Doe, 9.30 u. Cursus Schilderen, 13.30 u. Kookcafé, 17.30 u. Speeltuin op de Dijk Zoutelande, natuurwandeling door de duinen en langs het strand, 19.30 u. Grand Hotel Arion Vlissingen, zomer- avondbridge, 19.30 u. Koop manshaven Vlissingen, vuur werk, 22.30 u. VRIJDAG Activiteitencentrum Vlissin gen, kpffiecontact, 9.30 u. Cur sus Poppen maken, 9.30 u. EHBO, 13.30 u. Computerles Word, 13.30 u. ZATERDAG Kanovijver Vlissingen, wan deltocht 'Duin- en strand- tocht', 5, 10, 15, 20 en 30 kilo meter, vanaf 9 u. Uitspan ning Oranjezon Vrouwenpol der, diverse kinderspelen, 16 u. ZONDAG Fort Rammekens Ritthem, rondleiding door het natuur gebied Rammekenshoek en het fort, 14 u. MAANDAG Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, koffiecontact, 9.30 u. Cursus Tekenen/Schilderen, 13 u. Koersbal, 13.30 u. Cur sus Spaans, 10 u. Cursus Suri naams koken, 17.30 u. Dans les, 19.30 u. Markt Middel burg, boeken- en verzamel- markt, 11-17 u. Boulevard te gen over Wooldhuis Vlissin gen, natuurwandeling door het Nollebos, langs duinen en zeedijk, 19 u. Grand Hotel Arion Vlissingen, zomer- avondbridge, 19.30 u. DINSDAG Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreek uur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Activiteiten centrum Vlissingen, koffiecon tact, 9.30 u. Kaarten maken, 9.30 u. Kleiclub, 13.30 u. Cur sus Bier-wijn brouwen, 13.30 u. Fort Rammekens Ritthem, rondleiding door het natuur gebied Rammekenshoek en het fort, 19.30 u. Meliskerke, sjezenwedstrijd, 17.30 u. later bij het Landelijk Steun punt Zelfverdediging in Am sterdam. Zij beoefent ook zelfverdedigingsporten en is heel geïnteresseerd in Ooster se geneeswijzen. Dennis is af gestudeerd in Sportmanage- ment aan het CIOS. Deze twee enthousiaste mensen weten dus waar ze mee bezig zijn. "Wij willen ouderen van 55+ tot 100+ bereiken, om ze aan het bewegen te krijgen", ver telt Marja, Alleen iemands leeftijd is zeker niet altijd be palend voor wat hij kan pres teren. Het kan heel goed zijn, dat een ouder iemand fitter is dan een jongere in jaren. En het is zeker zo, dat ouderen dikwijls meer kunnen dan ze zelf beseffen. Topsport Vooral ook omdat we hier niet spreken over topsport maar over lichaamsbeweging, hoe wel een tak van sport beoefe nen zeker tot de mogelijkhe den behoort. Daar heb je dan wel een sportvereniging voor nodig. Daarom hebben we re gelmatig contact met sport verenigingen. Die richten zich tot nu toe bijna altijd op de jeugd. Zij moeten er daarom van overtuigd raken, dat het oude gezegde "wie de jeugd Wie de ouderen heeft, heeft de toekomst: wandelgroep 55+ vertrekt vanaf het MTV-terrein in Mid delburg voor de tweewekelijkse wandelochtend. genformulier ingevuld. Daar na volgt een introductiepro gramma van 12 weken en het vervolg bestaat uit een pro gramma van 30 weken. Fitnes soefeningen, zwemmen, gym nastiek, spelvormen en bal sporten horen hierbij. Ook wordt rekening gehouden met de voorkeur van de deelne mers. Zeer gevarieerd dus. Aan het eind wordt weer een fitheidstest gedaan. De finan ciële bijdrage die wordt ge vraagd is 60 gulden voor 12 lessen. In de 4 jaar dat dit pro ject nu loopt zijn er in een tiental gemeenten waaronder Goes en Oostburg goede re sultaten geboekt. Er zijn daar zo'n 360 senioren in groeps verband actief geworden. In beide genoemde gemeenten is zelfs al een tweede project gestart De activiteiten bestaan uit bewegingsoefeningen, zwemmen, wandelen, maar ook tafeltennis en badminton en handboogschieten. Er zijn bowlinggroepen, die een 55+ competitie spelen en ook is er de competitie van de Zeeuwse Koersbalbond waar senioren aan deel nemen. Biljarten en roeien worden ook beoefend. Internet In Terneuzen staat skaten voor senioren op het programma. Marja herinnert zich een vrou welijke deelnemer van over de tachtig die haar eerste skate- les kreeg. "Verder is het zo", vertelt ze, "dat bijna iedereen Het bedrijfspand van schoonmaakbedrijf Bleijenberg aan de Vlissingse Schelde- straat is onlangs ver bouwd. Bij de oplevering daar van hebben de bedrijven die de uitvoering gerealiseerd heb ben, Altena, Bouwbedrijf Jo- ziasse, Geko en architect v.d. Boorn, een schenking gedaan. Op verzoek van Bleijenberg is de schenking gedaan aan de buurt- en speeltuinvereniging De Oude Stad in Vlissingen. Niet alleen op zaterdag en woensdagmiddag, ook in de schoolvakanties is het in de speeltuin een drukte van be lang. Kinderen spelen buiten en ko men af en toe binnen bij 'Ome Jan', een van de twee beheer ders. „Wat kost limonadesiroop?" „Wat kost een zakje snoep?" „Wat heb je voor vijf cent?" Ome Jan helpt ieder kind even vriendelijk. Tot van hun laatste stuiver kunnen de kinderen lekkers kopen bij de vriendelij ke Jan Veerman. „Met deze schenking zijn wij heel erg blij" vertelt Rob Francooy, voorzitter van de vereniging. „We hebben, via radio Ton, een vrieskist gekregen. Dat lijkt misschien vreemd voor een buurt- en speeltuin vereniging, maar hij komt ons fantastisch goed van pas. Tij dens de vele activiteiten die wij hier in ons gebouw heb ben, kunnen we de gasten nu ook snacks presenteren bij hun drankje." De buurtcontactmiddagen, bingo avonden, dansavonden en andere volwassenenactivi teiten die er in de Paarden straat gehouden worden zul len daardoor nog gezelliger worden. In het verleden heeft schoon maakbedrijf Bleijenberg al eerder zijn betrokkenheid bij het speeltuinwerk getoond. Ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van het bedrijf schonk Bleijenberg vorig jaar al een bedrag van 10.000 gul den aan de speeltuinen in de gemeente Vlissingen. Foto Frank Husslage. ervaart dat het bezig zijn op zich al een goed gevoel geeft en ook het sociale contact speelt een positieve rol". "Voor sommige senioren, en vooral voor hen die nog nooit aan sport hebben gedaan, is het soms een beetje moeilijk om over de drempel te stap pen", zegt Marja. Een praktisch probleem is zelfs wel eens of ze wel de goede schoenen hebben of de juiste sportkleding. Ook de vraag of ze wel mee kunnen komen speelt bij sommigen een rol. Maar al die dingen worden opgëlost. Met ieders mogelijkheden en onmogelijkheden wordt reke ning gehouden". En het moet gezegd, haar enthousiasme werkt aanstekelijk. Voor infor matie kan men terecht op het adres Arnesteinweg 48 H in Middelburg. Senioren die zich op het Internet wagen vinden informatie bij: www.zeeuws- esportraad.nl. Ook kan telefonisch contact worden gelegd met Marja Rei jnders op het nummer 0118- 670834. Extra service bezoekers Ar senaal- Sinds 9 juli zetten het Arsenaal en de Carrousel een gratis tram in om bezoekers te vervoeren naar- en van de par keergelegenheid bij het Schel- deplein. Deze extra service wordt verleend als het parkeer terrein bi) het attractiecentrum (Stenen Beer) vol is en alleen bezoekers van het Arsenaal en de Carrousel kunnen er gebruik van maken. Dam en schaaktoernooi- Dam- en .schaakclub Oostkapel- le houdt donderdag 19 juli vanaf 19 uur een schaaktoernooi voor huis- tuin en keuekenspelers. Ook clubspelers uit de omge ving zijn van harte welkom. Er zijn door de VW enkele prijzen beschikbaar gesteld. Inschrijven is mogelijk tussen 18.15 en 18.45 uur en de wedstrijden worden gespeeld in de Zions- kerk. Duinweg 36a te Oostka- pelle. Deelname kost 5 gulden per persoon. Meld- en adviesnummer kindermishandeling- Om meer bekendheid te geven aan het nationale meld- en advies nummer kindermishandeling hangen er in alle wachtkamers van Nederland tegenwoordig posters met daarop het nummer van de meld- en adviestelefoon, 0900-1231230. Van het ge- noiemde nummer kan iedereen gebruik maken die een vermoe den heeft dat een kind in zijn of haar omgeving mishandeld of verwaarloosd wordt. Parinenkoekenfeest met spellenfestijn- Aan de Peke- lingseweg/Aagtekerkseweg in Aagtekerke is maandag 23 juli van 17.30 tot 20 uur een pan- nertkoekenfeest. Voor 5 gulden per kind tot twaalf jaar en 7,50 gulden voor oudere kinderen kunnen die onbeperkt pannene- koeken eten en ranja drinken. De opbrengst van het feest komt ten goede aan een land bouwproject in Zimbabwe Orgelconcert Sint Jacobs- kerk- Vrijdag 20 Juli is er in de Sint jacobskerk in Vlissingen weer het wekelijkse lunchpau ze-orgelconcert. Het concert wordt dit keer gegeven door Piet Westhoeve. Piet is organist bij het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest en hij brengt in september een CD uit met daar op de piano-etudes van Friedrich Burgmuller. Het concert begint om 12 uur en er worden werken uitgevoerd van Buxtehude, Zipo- li en II.A. Lefèbre Wély. Ter be strijding van de onkosten wordt bij de uitgang gecollecteerd. Wiellerronde van Westka- pelle- Voor Cyclosportieven, Veteranen en recreanten wordt woensdag 25 juli de 26e Wieler ronde van Westkapelle verre den. Voor de cyclosportieven is er een wedstrijparcours van 61 kilometer uitgezet, de veteranen krijgen 44 kilometer voor de kie zen terwijl de strijd van de recre anten over 35 kilometer verre den wordt. Naast het wielren nen worden er op een ander parcours nog hardloopwedstrij den gehouden: 2260 meter en 5650 meter liggen er klaar voor de trimmers. Deze laatste af stand moet ook verlopen wor den door de wedstrijdatleten. De wielerwedstrijden beginnen om 20.15 uur en de hardloop wedstrijden beginnen om 19.15 uur. Vaar- en wandelexcursies Neeltje Jans- Elke dinsdag, woensdag, donderdag en zater dag zijn er excursies op en bij Neeltje Jans. De wandelexcur sies starten bij het naambord van Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap aan de Oosterscheldekant van de par keerplaats van Waterland Neel tje Jans op dinsdag om 19 uur, woensdag en donderdag om 14 uur en zaterdag om 10 uur. De vaartochten op donderdag ver trekken om 11 uur in haven 't Luijtje in Zierikzee. De wande lexcursies kosten 7,50 gulden per persoon en de vaarexcursie kost 27,50 gulden voor volwas senen en 17,50 gulden voor kin deren tot 12 jaar. Aanmelden hiervoor is noodzakelijk via tele foon 010-2650296. Meer infor matie via 0113-569110.3641 te kens Zendingsdienst- Nog voordat ze weer terug gaan naar Togo vertelt het zendelingenechtpaar Engels over hun werk dat ze reeds drie jaar doen in dit Afri kaanse land. De zendingsdienst is in Zaal Irenen (achter de sa men op weg gemeente), Kanaal straat 8, Oost Souburg en be gint zondag 22 juli om 14.30 uur. Na de dienst is er mogelijkheid om vragen te stellen. Dierenambulance- De die renambulance is sinds een maand ook actief op, onder an dere, Walcheren. Hij is bereik baar via telefoonnummer 0118: 473256. Ten gevolge van een ziekte moesten de afgelopen week in Veere geveld worden. een aantal 80 jaar oude iepen Foto: Jaap Wolterbeek Volwassenen en kinderen komen aan hun trekken in De Oude Stad. Foto Frank Husslage. WOENSDAG Wijkcentrum Open Hof Vliss ingen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, Computerles, 9.15 u. Franse les, 11 u. Cursus En gels voor beginners, 13.30 u. Cursus Engels voor gevorder den, 14.45 u. Westkapelle, Wielerronde van Westkapelle en stratenloop, vanaf 18.30 u. De GGD Zeeland is weer een stapje dichter bij de inwoners van de provincie gekomen. Sinds het begin van deze maand is de website www.ggdzeeland.nl in de lucht. De site is een 'digitale medische helpdesk' met betrouwbare informatie over het bevorderen en beschermen van onze gezondheid. Naast tips over wat je zelf kunt doen om gezond te blijven, geeft de GGD ook uitgebreide informatie over onderwerpen als reizigersvaccinaties, jeugd gezondheidszorg en bevol kingsonderzoek. De GGD lanceert de site om de Zeeuwse bevolking op in ternet een goed gedocumen teerde en betrouwbare infor matiebron te bieden. Het ac cent van de informatie ligt op preventie. Darrin verschilt de GGD van de meeste andere aanbieders van medische in formatie op het internet. De GGD wil op de digitale snelweg een goede gids zijn. Het menu en de ingebouwde zoekmachine leiden de bezoe ker snel naar de gewenste in formatie, niet alleen op de site zelf, maar ook in de landelijke GGD Gezondheidsinformatie bank. Deze informeert over meer dan 175 onderwerpen zoals buikgriep, hoofdluis en stoppen met roken. Verwante sites worden door actieve links snel'in beeld ge bracht. Ook adressen, tele foonnummers en e-mailadres- sen voor meer informatie of afspraken zijn vermeld. De in formatie op de GGD-site wordt regelmatig aangevuld en vernieuwd. Op het terrein van 't Hof De Popkens burg te Sint Laurens is 19, 20 en 21 juli een grote fuchsiashow. Deze show is vrijdag en zaterdag geopend van 10 tot 17 uur en zondag van 13 tot 17 17 uur. Het hof Popkensburg is een woongemeenschap voor ou deren die bestaat uit 16 wo ningen. Deze zijn in 1986 ge bouwd bij een reeds bestaan de woonboerderij en Zeeuwse schuur die dateert uit 1863. Tevens werd in 1986 deze Zeeuwse schuur zodanig ver bouwd dat er gemeenschap pelijke ruimten ontstonden voor de bewoners. Tijdens de show zijn er door de gehele tuin en binnentuin fuchsia's te bewonderen. Er is een keur aan bijzondere hangende- struik- en stamfuchsia's ten toongesteld. Alle tentoonge stelde planten zijn met liefde en zorg opgekweekt door de bewoners van Pokensburg. Vaak werken deze met een ei gen methode. Bij de daarvoor ingerichte stand zijn plantjes te koop. Onder het genot van een kopje koffie of glaasje fris kan men genieten van de fraaie binnentuin van het Hof Popkensburg. Tijdens de gra tis toegankelijke show zullen diverse standhouders aanwe zig zijn. Na de zeer succes vol verlopen en massaal bezochte nachtmarkten in de zomermaanden van de laatste vier jaren viert deze markt vrij dag 20 juli zijn eerste lustrum. De Middelburgse Markt zal tot de laatste plaats bezet zijn met opgewekte kooplieden die hun koopwaar aan de op Wal cheren verblijvende toeristen en de Zeeuwse bevolking trachten te slijten. Het aanbod van artikelen is zeer gevarieerd en het is dan ook moeilijk om te bedenken wat er niet te koop wordt aan geboden. Wél bekend is dat Zeeuwse producten zoals bab belaars, bessenwijn, appel drank en bolussen op de nachtmarkt vertegenwoordigd zijn. Ook geven diverse standwer kers acte de présence. Voor de kleine gasten is er onder an dere een draaimolen en een visvijver. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door Zuid-Ameri kaanse muziekgroepen. Onge twijfeld is het weer gezellig en sfeervol, zeker als bij scheme ring de verlichting in de kra men ontstoken wordt. Evenals de voorgaande jaren verwach ten de organisatoren een zeer grote publieke belangstelling. De nachtmarkt duurt van 19 tot 24 uur en is vrij toeganke lijk. In de periode van 7 tot en met 12 juli werden de volgende voorwerpen aangegeven bij de Regiopolitie Zeeland: Fietspomp, sierraden, bank- en giropassen, brillen, GSM, bibliotheekpas, fotorol, bankbiljetten, horloges, kledingstukken, medicijnen, kunstgebit, alarmistallatieblokje, fietsen, portemonnee, onder deel autoradio, sleutels en sleutelbossen, speelgoed, tassen, vismolen telefoonkaart. Voor nadere infor matie kunt u contact opnemen met de Walcherse politiebureaus. Personen die goederen reeds als ver mist hebben opgegeven hoeven niette reageren. Deze personen krijgen automatisch bericht.

de Faam | 2001 | | pagina 10