4?0% 0% WB t «f I #5P 1 *4*Sm lil f 11 s SU Ël 1 11 ICANAL+I Winst voor handel, maar dieren zijn verliezers Folkloristische dagen in zomers Middelburg Grace odyssey Gospel Zondag 15 juli zijn wij open GRATIS: GlasGarage ^2^ H -C m mm V Gratis vakantie aan de Zeeuwse kust voor Nederlandse nierpatiëntjes cheque boekje Bij Konmar kan 't. VVUCIVOUHU 1 1 JULI ZUU 1 JAARGANG 102 - NUMMER 28 ook dealer van M LANGE NOORDSTRAAT 22 MIDDELBURG, TELEFOON 0118-613373 (advertentie) door Mieke Roelse De handel in beschermde en bedreigde dier soorten is uiterst winstgevend. Ook al wor den de regels en wetten voortdurend aange past, dan nog wordt er van alles over de grens gesmokkeld. Ad Bom van Reptielenzoo Iguana in Vlissingen weet er alles van. Steeds vaker komen in beslag genomen partijen reptielen bij hem terecht. Iguana is vooral bekend van wege de tentoongestelde le vende dieren die verdeeld over vier gebouwen een beeld geven van reptielen, amfibieën en insecten uit de hele wereld. Maar het grootste gedeelte speelt zich achter de schermen af. Daar worden in ruim zeven honderd verblijven nog veel meer dieren opgevangen en verzorgd. Bom reageert ver baasd op de stelling dat de handel in exoten, na drugs handel en nog vóór de wapen handel enorm lucratief is. Zijn verbazing geldt niet de zin op zich, maar de tweede plaats. „Ik ken de exacte cij fers niet, maar het zou me niets verbazen als de dieren handel op nummer 1 staat", verzucht hij. „De straffen wor den wel strenger maar de pak kans is nog steeds gering. De handel weet dat ook en be trekt de dieren voornamelijk uit landen waar het vangen van de dieren een redelijk be staan oplevert. Neem Azië, daar komen schildpadden vandaan. Voor de lokale be woners brengen die zeg 1 gul den per twintig stuks op. Dan gaat het naar een tussenper soon die er al iets meer voor krijgt en dan naar de expor teur. Die schroeft de prijs op naar. twintig dollar per stuk. De ontvangende handelaar vermenigvuldigt zijn inkoop prijs met drie tot tien keer en tel uit je winst. Daar zit hét grootste probleem, bij de han del". Maar zijn er dan hele maal geen bonafide handela ren? Bom kijkt- fcea'é^/kelijk. „Wat versta je onder bonafi de? Als dat beteken* dat je in de eerste plaats ;jog hebt voor het welzijn van de dieren, ze optimaal verzorgt en de koper kundig adviseert, ja dan mis schien. Maar naar mijn idee kun je geen dierenliefhebber en handelaar tegelijk zijn. Als ze er al zijn dan kom ik ze in elk geval niet tegen." Ideale smokkelwaar Voortdurend is men bezig de regels aan te scherpen. Welke soorten mogen wel, welke niet. Wie krijgt een vergun ning en is het transport goed geregeld. Groot probleem daarbij is dat elk land zo zijn eigen belangen en wetten heeft. Op nationaal niveau, in Euro pees verband en wereldwijd. „Soms kan in België iets dat bij ons niet meer mag", erkent Bom. „En in een Zuid-Ameri kaanse staat als Colombia is zelfs een gebied waarover de eigen regering niets te zeggen heeft. Een soort gedoogzone, beheerst door drugs- en die renhandel. Optreden heeft geen zin want een mensenle ven telt al niet echt, dus over dieren hoefje helemaal niet te beginnen. Madagaskar is ook zo'n paradijs voor de handel. Helaas zijn met name reptie len ideale smokkelwaar. Ze geven geen geluid, ook niet in oanieksituaties. Je stilhouden is de beste overlevingskans. Ze transpireren niet .dus ons klamme zweet kan ze niet uit breken. Dan moet je wel heel goed getraind zijn om iets aan een koffer te merken. Het feit dat gemiddeld maar 1 procent na een jaar nog in leven is, geeft aan hoe omvangrijk die Nostalgie is troef bij 't Snoepertje in Oostkapelle. Fietsspeciaalzaak Van den Driest geeft prijs weg Horecaondernemers proberen aan goed personeel te komen pag- 12 Ad Bom: „Handel veroorzaakt onnoemelijk veel dierenleed". partijen zijn. Je moet er hon derd invoeren om er één te kunnen verkopen. Dat wordt gewoon ingecalculeerd. We hebben het vorig jaar gezien. Veel partijen en grote aantal len per partij. Maar waar laat je ineens 1500 dieren? We hebben een contract met het Ministerie dat ons verplicht de dieren op te vangen, maar waar tegenover staat dat die opvang betaald wordt. Al heb ben we dat contract letterlijk moeten afdwingen en is het transport voor onze reke ning." Terug naar huis? In de jaren zeventig gingen in beslag genomen dieren vaak naar dierentuinen. Een schen king voor hun collectie. Die dierentuinen waren daar steeds minder vereerd mee omdat de nieuwkomers vaak door de stress een veranderde stofwisseling kregen en vat baarder werden voor ziektes die wellicht de eigen collectie zouden aantasten. Daarom werd gekozen voor vaste op vangcentra waarvan Iguana het reptielenpunt is. We ne men een denkbeeldige partij dieren uit Zuid-Amerika als voorbeeld. „Er wordt gebeld vanuit Schiphol dat we een partij kunnen komen halen", legt Bom uit. Wij proberen er dan al achter te komen om welke soorten het gaat en de leeftijd. Sommige dieren kun je na een bepaalde leeftijd niet bij elkaar zetten, dan maken ze elkaar af. Daar kun je dan met de hokken rekening mee hou den. Als ze hier komen wor den de dieren door een die renarts gekeurd. Zijn ze ziek, uitgedroogd, verhongerd, kortom: wat heeft de reis met ze gedaan? Afhankelijk daarvan worden ze behandeld en verzorgd en meestal zijn ze na een tot twee maanden weer gezond. Het doel is altijd terug naar de na tuur als dat kan. Als het terug zetten in de natuur niet lukt proberen we de dieren onder te brengen in dierentuinen, maar die afzet wordt steeds beperkter. Vroeger belde je foto: Jaap Wolterbeek. een aantal dierentuinen en dan was het geregeld. Nu moet ik steeds vaker over de grenzen kijken. Het meest frustrerend is het als een dier weer terug is in zijn eigen leefomgeving en het later alsnog in de handel komt. Ik blijf erbij dat de han del onnoemelijk veel dieren leed veroorzaakt. En de klan ten natuurlijk ook. Van het schattigste schildpadje tot aan een krokodil toe moet je heel goed weten wat je doet. Geen dier kopen dat jou over leeft en je bewust zijn van die andere negen-en-negentig die het niet gered hebben om jou een exotisch huisdier te ver schaffen." De bruggen over het kanaal worden centraal bediend. Een kijkje achter de schermen. Vita houdt een reeks van Beachvolleybalwedstrijden langs de kust De Middelburgse Markt is het toneel voor de jaarlijkse Keverdag Bij CineCity deze week: Spy Kids in Engelstalige versie en Shrek Axion Beach Rock: hét Vlaamse dancefestival Afrikaans-Caraïbisch weekend in het Zilveren Schor Advertentieverkoop (0118) 484 316 Redactie (011 8) 484 276 Bezorgklachten (01 18) 484 216 Uitgebreid colofon: zie pagina 2 Ook dit jaar zijn er weer de folkloristische da gen in Middelburg. Verspreid over de don derdagen 12 juli en 9 augustus zullen ringrij- ders te paard en in sjezen hun sportieve presta ties neerzetten. Door het steken van zoveel mogelijk ringen gaan ze proberen de diverse prijzen, waaronder de beker van de gemeente Middelburg, mee naar huis te nemen. Naast het prestatie-element staat tijdens deze traditionele wedstrijddagen de traditie hoog in het vaandel. Niet al leen de deelnemers aan de wedstrijden maar ook de me dewerkers van de organisatie zijn dezer dagen gekleed in de traditionele Zeeuwse kleder dracht. Levende historie Ook de sjezencombinaties zijn. schitterend versierd en dé paarden zijn op hun mooist geborsteld en gekamd. Het wordt weer een kleurrijk zo mers feest van kleur, drukte en gezelligheid. Nog niet zo lang geleden leek het traditionele ringrijdexi een stille dood te sterven. Onder invloed van de toenemende mechanisatie in de .landbouw nam het gebruik va', '"trekpaarden in de land bouw af. Hierdoor was het voor de boerenknechten steeds moeilijker om één dag per jaar met het paard van de baas te gaan ringrijden. In de jhtig van de vorige opfï' beerde het tij echter f^lpoeze bijzondere traditie. Door de toenemende belang stelling voor het recreatief ge bruik van paarden steeg ook weer de belangstelling voor het ringrijden en daarmee groeide de deelname aan de wedstrijden. Van de 750 leden die de Zeeuwse Ringrijders Vereniging tegenwoordig heeft zijn er zo'n 500 actief als ringrijder. Een groot aantal hiervan doet meerdere keren per jaar aan wedstrijden mee. Onder deze leden is ook veel jong bloed, de jongste deelnemers zijn 12 jaar. Dit alles betekent dat het voort bestaan van het ringrijden in de toekomst verzekerd lijkt. Pollepel Met het toenemen van het aantal wedstrijden is het pres tatieniveau flink verhoogd. Was het vroeger een uitzonde ring als iemand alle dertig te steken ringen meenam, tegen woordig komt dit regelmatig voor. Veel ringrijders oefenen te paard of lopend van tevo ren om zodoende getraind aan de start te verschijnen. Er is daardoor minder ruimte voor de tradities. Een van de tradities die nog wel steeds gp de dorpswedstrijden in ere wordt gehouden is de polle pel. De pollepel was vroeger een prijs voor de ongelukkige deelnemer die de hele dag geen enkele ring aan zijn lans had weten te steken. De polle pel werd vroeger gebruikt op de boerenhoven bij het berei den van de karnemelkse pap. Het knechtje dat het laagst in rang was, was belast met het roeren van de pap. Een be geerd baantje was dat paproe ren niet, want de papkoker werd nog niet voor vol aange zien. Bij het ringrijden werd de pollepel zodoende het zinne beeld van onhandigheid of on bekwaamheid van de ringrijder. Tegenwoordig is de pollepel een felbegeerde ereprijs, die aan het eind van de wedstrijd wordt uitgekampt. Deze kam pen bieden een spektakel vol zinderende spanning. De ring wordt tijdens zo'n kamp steeds verkleind tot soms zelfs het kleinste ringetje van 10 millimeter doorsnee. Prijzen Gedurende de dag zijn er veel prijzen te winnen. Behalve voor het steken van de meeste ringen en de pollepel zijn er een aaptal versieringsprijzen. Alle paarden zijn gevlochten en versierd. De mooist ver sierde paarden worden door een deskundige jury beloond met een prijs. Ook voor de mooist versierde sjezencombi- natie, cje meest artistieke sje- zencombinatie en het mooist geklede! paar zijn er prijzen. Tij dens de folkloristische dag op 12 juli kan ook het publiek een eigen mooiste sjezencombina- tie kiezen. Daarvoor dient bij de geluidswagen op het Abdij plein een bon afgehaald te Roompot Zeeland Vakanties, de grootste vakantieaanbieder van Zeeland en Vakantiedialysecentrum De Banjaard nodi gen tijdens de herfstvakantie 2001 alle nierdialysekinderen in Nederland uit voor een gratis vakantie in Villapark Noordzee Résidence De Banjaard in Kamperland. Uniek is het feit dat er een to taalconcept geboden wordt, dus op vakantie met ouders, kindernefroloog en kinderdia- lyseverpleegkundigen. De folkloristische dagen in Middelburg zijn een festijn voor jong en oud. foto: KoJan Provoost In samenwerking met de zie kenhuizen AMC Amsterdam, AMC Rotterdam, Wilhelmina Kinderziekenhuis Utrecht en het UMC Sint Radboud Nijme gen zijn alle dialyserende kin deren met ouders welkom in het vakantiedialysecentrum op Villapark De Banjaard in kamperland. Op de uitnodiging hebben al zo'n veertig kinderen met hun gezin enthousiast gereageerd. Roompot Zeeland Vakanties heeft voor deze gelegenheid 50 luxe villa's gratis ter be schikking gesteld. worden, die deze dag voor 15 uur weer ingeleverd moet wor den. ledereen die deze bon in levert dingt daardoor ook mee naar een verrassingspakket. De eerste folkloristische dag begint 12 juli om 9 uur op het abdijplein, waar het ringsteken tot 12.30 uur doorgaat. Tezelf dertijd is er ook het sjezenrij- den rondom de abdij. Van 13.30 uur tot 14 uur is de uitrei king van de diverse versie ringsprijzen, waarna om 14 uur het vervolg van de ringsteek wedstrijden is. Van 16.30 tot 17.30 uur zijn de diverse finales met kamp van het ringrijden te paard en met sjezen. Het programma van de tweede folkloristische dag, 9 augustus, wordt afgewerkt op en rond het Middelburgse Molenwater. (advertentie) U heeft ons toch ontvangen? Met bonnen voor o.a. Voorruit vervangen Ster-reparatie Kom er anders snel één halen en bewaar deze bij uw autopapieren De internationale gospelformatie The Continentals zal, tijdens haar tournee door Europa, ook weer een bezoek bren gen aan Nederland. Dit jaar brengen The Conti nentals een nieuw, energiek en uiteraard uitdagend pro gramma met als thema 'The Grace Odyssey'. Donderdag 2 augustus tre den zij op in een openlucht concert op de Markt van Westkapelle. Het optreden begint om 19 uur en de toe gang is gratis. advertentie GOESE NACHTMARKT IN DE NACHT VAN 13 OP 14 JULI VAN 20.00 UUR TOT 00.30 UUR marktkramen en bekende standwerkers (advertentie) Pottenbakkerssingel 2, Middelburg. Open van 10.00 tot 17.00 uur. Vragen? Bel gratis Konmar Klantenservice: 0800-0809. Of kijk op www.konmar.nl Het betreft zulke specialisti sche behandelingen dat het normaal gesproken niet mo gelijk is om kinderen te dialy- seren in een vakantiedialyse centrum. In de twee weken van de herfstvakantie worden er leuke activiteiten ontplooid voor de kinderen, zowel tij dens de nierdialyse als in hun vrije tijd. (advertentie) GlasGarage Vlissingen President Rooseveltlaan 768, Tel: 0118 - 41 56 62 www.glasgarage.nl Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Ontwikkelingen Stationsgebied Open Monumentendag Digitaal uittreksels aanvragen sa <sm met zeezicht Kom ook eens gezellig brunchen aan de boulevard van Vlissingen Iedere zondag van 12.00 tot 14.30 Voor reservering kunt u bellen naar 0118-410502 of mailen info@hotelarion.nl www.hotelarion.nl

de Faam | 2001 | | pagina 1