Help, m'n glas is leeg. Is er bediening? Nostalgie is troef bij 't Snoepertje J Heineken plaatst blik recycle bakken langs kust Profile Van den Driest geeft arrangement weg Woensdag 11 juli 2001 FAAM/VLISSINGER 15 door Mieke Roelse Ieder jaar verschijnen ze in de krant, de per soneelsadvertenties voor seizoenskrachten in de horeca. Onderne mers zitten te sprin gen om goed perso neel terwijl veel jonge ren vaak kiezen voor een vakantiebaantje waar de tijden vastlig gen en het geld mak kelijker verdiend kan worden. Bovendien heeft iedereen zo zijn eigen vooroordelen. Toch is er nog steeds een kleine groep die het een prachtige baan vindt. Hard werken voor weinig geld. Dat is volgens Natascha Fluit van Creijf's Interim in Middelburg het grootste pro bleem. „Jongeren laten de ho reca om een aantal redenen links liggen", zegt ze. „Het is inderdaad hard werken en je moet meteen vol aan de bak. Je hebt niet de tijd om er langzaam in te komen. Dan werk je ook nog als anderen v/rij zijn en, zéker aan de kust, als iedereen op het strand ligt. Is het een tijdje niet zulk mooi weer, dan ben je als seizoens kracht de eerste die afgebeld wordt. Dus alles bij elkaar kiezen jonge mensen dan lie- >/er voor vakken vullen bij aen supermarkt of hulpkracht in een warenhuis. Volle terrassen en genoeg vriendelijk personeel is de ideale combinatie. Vaste tijden, vast contract en veel minder stress." De uit zend m edewerkster erkent dat ook de horeca steeds later begint te werven. Dan heb ben de goede en enthousias te krachten allang hun zaak jes geregeld. Rekenen en taal Michael van Wijk is eigenaar van strandpaviljoen Kon-Tiki aan het Westduinstrand. Hij kent het probleem, wie niet? Hij vindt niet dat de horeca te laat personeel vraagt, maar beaamt dat het weer een gro te rol speelt. „Bij goed weer heb ik hier tien man lopen, maar als het regent kan ik die toch niet allemaal laten ko men?", stelt hij vast. Van Wijk vindt de term hard werken voor weinig geld niet kloppen. Er wordt gewoon gewerkt vol gens CAO-normen. Het probleem ligt volgens hem ergens anders. „Vroeger was het werken aan het strand iets om over op te scheppen. Nu zeggen je vrienden: dié is gek! Het scoort niet meer. Ze willen het makkelijk verdienen en tja, het is hard werken, dat foto: Jaap Wolterbeek klopt. Maar aan de andere kant moet je ook wat kunnen. Iemand die niet kan rekenen laat ik niet op het terras lopen, dus dat wordt dan keuken werk. En hoofdrekenen is nou niet bepaald het sterkste punt van die gasten tegenwoordig. Duits spreken is ook zoiets. Dat is toch wel nodig in Zee land en helemaal op het strand. Maar dat moeten ze dan wel kunnen of willen. Het blijft ieder jaar inderdaad weer zoeken en toch... ze zijn er écht. Jonge mensen die zich enthousiast aanmelden en het gewoon leuk werk vin den. Alleen, waar zitten ze?" Vriendinnen Van één van die enthousiaste krachten, de zestienjarige Elin Smet weten we dat precies. Zij vult de periode tussen het behalen van haar Mavo-diplo ma en haar vervolgstudie aan de Laboratoriumschool in Goes op bij Restaurant De Bourgondiër aan de Vlissingse boulevard. Elin reageert voor namelijk verbaasd op de voor oordelen. „Hard werken voor weinig geld is onzin", zegt ze stellig. „Ik vind dat ik goed verdien en dat je meteen in het diepe gegooid wordt valt wel mee. Trouwens, zo leer je het snelst, vind ik. Dat je werkt als anderen vrij zijn weet je van tevoren, maar bijna al mijn vriendinnen werken nu in de horeca, dus voor mij is dat geen probleem. Als het slecht weer is kun je afgebeld wor den, maar ook dat weet je van tevoren en soms komt het wel goed uit." Het rekenprobleem geldt bij Elin niet zo, omdat de bestellingen per computer ge noteerd en opgeteld worden, maar het helpt haar juist. En dat Duits dan? „Als je vriende lijk bent en niet te snel en on verstaanbaar spreekt kom je er met Nederlands vaak ook, of met Engels als het echt niet wil. Nee, ik vind het prima werk waar ik veel van op steek", en weg is ze weer want het terras zit, zo tegen lunchtijd, behoorlijk vol. En daar is ze tenslotte voor aan genomen. Een ouderwetse snoepwinkel met Oud Hol- landsch snoep en een inrichting die daar op aan sluit. Dat stond Maria Brouwer voor ogen. In de Dorpsstraat in Oostkapelle vond ze precies wat de bedoeling was en in april opende 't Snoepertje de deuren. Een klein hoekje is ingericht met zijden bloemen en planten. Een erfenisje van de vorige winkel maar nog steeds veel gevraagd voor vakan tiehuizen en mensen die het verzorgen van planten niet zien zitten. G N E G E L R E V P N B N N A R A U G A J O 1 1 E L J L L E F A T K R E W R S D U S A B N R O L L R E U N O D R E E A L E P G T R A O O R E V A T B N A S U L E O R A E K 1 1 E D O A R T S B B A N T P N S O S E N T M M N I R A N N R O D A O P E U E B O 1 E D T A T O N L W R T A B O O N V N B S R O T K N N W O O G A T O O R E D L E K R R L R O V I E O B L U R B B O V K R U J R E M O Z K K K E I R B A F D O O R B Zoethout, duimdrop, spekken en zuurstokken. Het is van alle tijden en ook het verlekkerd kijken en twijfelen en kiezen is niet veranderd. „Kinderen staan hier net als hun ouders vroeger een keus te maken zo dat maximaal profijt van die éne gulden getrokken kan worden. Dat is niet veranderd en dat zal ook wel nooit veran deren", legt Brouwer uit. „Ook de onvermijdelijke vraag: wat kan ik voor een kwartje krijgen blijft bestaan. Zelfs voor een stuiver is er nog eetpapier te koop. Er staan 175 potten gevuld met snoep. Daar zijn uiteraard ule vellen bij, wijnballen en zwart wit. Modern snoep komt er ei genlijk niet in. Wél biologisch snoep zodat kinderen die al lergisch zijn voor kleurstoffen toch kunnen snoepen. Suiker vrij snoep is ook iets dat je vroeger niet in de winkels zag, maar dat hoort er nu gewoon bij." Verhalen van vroeger De inrichting van de winkel ziet er bewust uit als een oude zaak. Toch zijn bijna alle kas ten nieuw op maat gemaakt, maar door de combinatie met de glazen lampen en de in drukwekkende kassa heeft de zaak een ouderwetse uitstra- Folder fietsroute Rond het Veerse Meer Het Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft onlangs een nieuwe folder, horend bij de fietsroute rond het Veerse Meer, ontwik keld. Hij is te koop bij de VVV-kantoren voor 2,95. De route neemt de fietser mee langs de mooiste plekjes rond het Veerse Meer en heeft een lengte van zestig kilometer. De nieuwe folder vertelt de lezer bijzondere water-weetjes over het landschap waar doorheen wordt gefietst. Naast de Nederlandstalige versie zijn er ook Engelse en Duitse varianten. ZLM steunt Doe Een Wens ZLM Verzekeringen heeft onlangs een bedrag van vijftigduizend gulden geschonken aan de Doe Een Wens Stichting. De Doe een Wens Stichting Nederland maakt deel uit van de Make A Wish Foundation International die wereldwijd kinderen met een le vensbedreigende ziekte een onvergetelijke tijd wil bezorgen door hartewensen uit te laten komen. Het geld is vrijdag 22 juni in ontvangst genomen door G. Wiersma, directeur van de Doe Een Wens Stichting. Ytong introduceert 90-graden blokken Maria Brouwer van 't Snoepertje:,Snoep is van alle tijden". ling. „Vooral oudere mensen die hier binnenkomen zie je ineens glimmen van herken ning: "Oh heb je die ook" en Daar heb ik me eens helemaal misselijk aan gegeten. En dan komen de verhalen los, want snoep en herinneringen blijkt een vaste combinatie. Ik vind dat heel leuk, maar ik heb dat altijd al gehad. Blijkbaar pra ten mensen makkelijk tegen me. Oudere mensen is misschien niet de goede term want ook veertigjarigen zien hier veel snoep terug dat niet meer in de schappen bij de super- foto:Jaap Wolterbeek. markt ligt. Ach, snoep is ge woon van alle tijden. Ik zeg er altijd wel bij: niet alles meteen opeten hoor! Maar meer voor het idee, want dat deed je zelf toch ook. Snoep is om te snoepen, niet om te bewa ren", besluit de 'suikerfee' van 't Snoepertje. Een demonstratie van de nieuwe Ytong-blokken Ytong, de producent van cellenbetonblokken, heeft sinds juni een nieuw blok in het assortiment waarmee eenvoudig hoeken van 90 graden worden afgerond. Met het blok is het mogelijk af geronde wanden,, kolommen en tal van decoraties te maken. Het nieuwe 90 graden blok is standaard 70 mm dik en daarmee vanzelfsprekend uitstekend te combineren met het gangbare rechte bouwblok. Het unieke blok laat zich bovendien op dezelf de wijze verwerken: snel, eenvoudig en arbeidsvriendelijk. Voor de montage is een eenvoudige instructie voldoende en ook hier geldt: hoe beter er wordt gelijmd, hoe eenvoudiger de afwer king. Beveiligingsclip voor autogordel Kleine kinderen op de achterbank hebben vaak de vervelende gewoonte om onderweg de ontgrendelknop van de gordel in te drukken. Ze zitten dan plotseling los in hun kinderstoeltje, zit- tingverhoger of op de achterbank. Bij een noodstop kunnen zo levensbedreigende situaties ontstaan. Onlangs is een speciale beveiligingsclip voor de standaard drie- punts autogordel geïntroduceerd die voorkomt dat kinderen zelf de gordel losmaken. De clip is een kunststof kap die de ontgren delknop afdekt. Hij moet eenmalig aan de gordel worden beves tigd en blijft dan permanent beschikbaar voor gebruik. De clip is voor ƒ17,95 verkrijgbaar bij Halfords. Grip aan uitgesleten groeven Hoe vaak gebeurt het niet: u wilt een schroef losdraaien maar de schroefkop is beschadigd. De schroevendraaier krijgt geen grip en het lijkt onmogelijk de schroef nog los te krijgen. Bison Schroef Grip is de doeltreffende oplossing voor dit probleem. Eén druppel in de schroefkop en de schroevendraaier heeft weer grip. Schroef Grip, nieuw in het Bison-assortiment, kan overigens het probleem van uitgesleten schroeven ook voorkomen: breng het voor het schroeven aan en (latere) beschadiging van de schroefkop wordt onmogelijk. Overigens heeft Bison afgelopen maand nog een aantal nieuwe producten op de markt gebracht. Voor alle noviteiten is de website www.bisonderhandig.nl ont wikkeld. Hier is alles te lezen over producten van de Goese lijm- fabrikant. Kiwi: veelzijdig fruit vol vitaminen De kiwi is sinds een kleine tien jaar een bekende fruitsoort in Nederland. Pas kortgeleden is meer bekend geworden over de voedingswaarde van het exotische fruit. De Rutgers Universiteit in New Brunswick in de Verenigde Staten deed onlangs een on derzoek naar 27 populaire fruitsoorten. Daarbij kwam boven water dat de kiwi verreweg de veelzijdigste is: het meest voed zaam, vol vitaminen, laat in calorische waarde en bovendien rijk aan stoffen die helpen bij de opbouw van een gezond lichaam en het voorkomen van chronische ziektes. ALLEEN ARDUIN BINNEN BAL BINNENPLEIN BRONTOSAURUS BROODFABRIEK BROODROOSTER BRULBOEI DRAAIBANK EVENAAR JABROER JAGUAR KAMPONG KELDER KORTSLUITING KRENTENBROOD LATOEN NEERSLAG RUMBOON TANTE TOMBE TORENTOP TREINKAARTJE VADERLAND VERLEGEN VOORBAND VOORWERP WERKTAFEL WOENSDAG ZOMERJURK In deze woordzoeker zijn alle bovenstaande woorden verbor gen. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, i/an boven naar beneden of omgekeerd of diagonaal. Sommige etters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De 'esterende letters vormen dan regel voor regel van boven naar oeneden de oplossing van deze woordzoeker. Stuur uw oplossing vöör woensdag 18 juli naar de redactie van de Faam/Vlissinger, Postbus 18, 4380 AA in Vlissingen. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die <rijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijswin naar wordt in de Faam/Vlissinger van woensdag 25 juli bekend gemaakt. De oplossing van de puzzel uit de Faam/Vlissinger van woensdag 27 juni luidt: 'Damesvoetbal'. De vrijkaarten van Cine City gaan naar K. Huibregtse uit Westkapelle. Profile "De fietsspecialist' heeft in samenwer king met Golden Tulip een aantal unieke fietsarrangementen samengesteld. Door mee te doen aan de Start Win actie bij Profile 'De Fietsspecialist' konden de klanten kans maken op een gratis geheel verzorgd fietsar- rangement. De Start Win ac tie hield in dat klanten bij aan koop een wedstrijdformulier kregen met daarop het begin van een slagzin. Honderden origineel afgemaakte slagzin nen kwamen binnen, waaruit 10 prijswinnaars gekozen wer den. Deze werden beloond met een gratis fietsarrange- ment, Hans Muis uit Arnemuiden is één van de gelukkige win naars. Bij Profile Van den Driest in Middelburg nam hij de waardecheque in ont vangst. Nederland in te zetten. Het is voor het eerst dat dergelijke apparaten in Nederland wor den geplaatst. Deze aanpak past in de visie van Heineken dat zwerfvuil bij de bron moet worden aange pakt. Met de blikbakken wil Heineken de consument de mogelijkheid bieden op een voudige wijze van dranken blikjes af te komen. „Om dit nog eens extra te benadruk ken en te stimule ren, hebben wij het initiatief genomen om deze opvallen de bakken te plaat sen en daarmee een bijdrage te le veren aan de op lossing van het zwerfvuil vraag stuk," aldus Erik Korthals Altes, al gemeen directeur van Heineken Ne derland. Heineken is geen voorstan der van statiegeld op blik. Uit onder zoek is gebleken dat ongeveer 10 procent van het zwerfvuil uit lege drankverpakkingen bestaat. Heineken gaat blik recycle bakken plaatsen waar consumenten hun lege blikjes in kun nen weggooien. Sinds eind mei zijn er op ver schillende locaties aan de Nederlandse stran den honderden bakken neergezet. De bakken hebben de uitstra ling van bier- en frisdankblik- ken, waardoor ze voor de con sument makkelijk herkenbaar zijn. In de bakken worden de blikjes door het overhalen van een hendel direct platgedrukt. Bij gebleken succes over weegt Heineken de recycle bakken op grotere schaal in Hans Muis (I) neemt de waardecheque in ontvangst van Jan van den Driest (r).

de Faam | 2001 | | pagina 15