Waar zijn de brugwachters gebleven? 'Summer' SALE op Woonboulevard Goes! Beachvolleybaltour langs Zeeuwse kust Gevonden voorwerpen Zeeuwse Keverdag op Middelburgse Markt Twee uur rijden, kwartier rust Woensdag 11 juli 2001 FAAM/VLISSINGER 12 door Arie van Zanten De brugwachtershuisjes langs het Kanaal door Walcheren zijn leeg en afgesloten met rolluiken. Dat wil echter niet zeggen dat het verkeer over het water en de weg niet meer in de gaten wordt gehouden en geregeld. Door gebruik te maken van moderne communicatie middelen en geautomatiseerde systemen kun nen de mensen van de Sector Sluizen en Brug gen van de Provincie Zeeland nu hun werk doen vanaf een tweetal centrale werkplekken. Brugwachters, in de ware zin van het woord, bestaan niet meer. Sinds de Provincie en kele jaren geleden het beheer heeft overgenomen van Rijks waterstaat, is de bediening van sluizen en bruggen in één functie samengevoegd. Deze functie wordt nu 'medewerker objectbeheer' genoemd. Er zijn nu nog twee bedienings- posten: één op de keersluis in Vlissingen en één op de sluis in Veere. donderdag Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Fitness centrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Activiteitencentrum Vlissin gen, koffiecontact, 9.30 u. Crea-Doe, 9.30 u. Cursus Schil deren, 13.30 u. Kookcafé, 17.30 u. Strand De Branding Zoute- lande, Euro-strandspelen, 13 u. Langstraat Zoutelande, ballo nenclowns, 19 u. Grand Hotel Arion Vlissingen, zomeravond- bridge, 19.30 u. De Drukkery Middelburg, begeleide bomen- wandeling door de Middel burgse binnenstad, 19 u. vrijdag Activiteitencentrum Vlissin gen, koffiecontact, 9.30 u. Cur sus Poppen maken, 9.30 u. EHBO, 13.30 u. Computerles Word, 13.30 u. Muziektent Zoutelande, kindertheater, thema Euro, 19 u. zaterdag Langstraat Zoutelande, kinder theater, thema Euro, 19 u. Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, rondleiding 'Strandjutten', 14 u. zondag Fort Rammekens Ritthem, rondleiding door het natuurge bied Rammekenshoek en het fort, 14 u. Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, rondlei ding 'Wandelen en ontbijten met de boswachter', 7 u. maandag Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, koffiecontact, 9.30 u. Cursus Tekenen/Schilderen, 13 u. Koersbal, 13.30 u. Cur sus Spaans, 10 u. Cursus Suri naams koken, 17.30 u. Dans les, 19.30 u. Markt Middel burg, boeken- en verzamel- markt, 11-17 u. Boulevard te gen over Wooldhuis Vlissin gen, natuurwandeling door het Nollebos, langs duinen en zeedijk, 19 u. Langstraat Zoutelande, voetbalinstuif, 19.30 u. Muziektent Zoute lande, kindertheater, thema Sport, 19 u. Grand Hotel Arion Vlissingen, zomer- avondbridge, 19.30 u. dinsdag Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreek uur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Activiteiten centrum Vlissingen, koffiecon tact, 9.30 u. Kaarten maken, 9.30 u. Kleiclub, 13.30 u. Cur sus Bier-wijn brouwen, 13.30 u. Fort Rammekens Ritthem, rondleiding door het natuur gebied Rammekenshoek en het fort, 19.30 u. Strand Zeeuwse Riviera Zoutelande, sport-strandspelen, 13 u. Uitspanning Oranjezon Vrou wenpolder, kabouter knutsel- feest, 16 u. woensdag Wijkcentrum Open Hof Vliss ingen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Activiteitencentrum Vlissingen, Computerles, 9.15 u. Franse les, 11 u. Cursus En gels voor beginners, 13.30 u. Cursus Engels voor gevorder den, 14.45 u. Clubhuis Wil len is Kunnen Vlissingen, re creatie wandelmiddag, 5 en 10 kilometer, 13.30 u. Langstraat Zoutelande, moun- tainbiketocht, vanaf 19 u. Muziektent Zoutelande, kin dertheater, thema Sport, 19 u. Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, rondleiding 'Nachtwandeling', 23 u. Van hieruit zorgen de 15 me dewerkers objectbediening, vrouwen en mannen, in conti nudienst voor een goede gang van zaken op het water en op de weg. Alles gebeurt volgens landelijke regels opgesteld door Rijkswaterstaat, dat bete kent dus dat in heel het land op dezelfde manier wordt ge werkt. "Het vraagt wel een be paalde flexibiliteit natuurlijk", zegt Leo van Driel, plaatsver vangend hoofd van de object bedieners, „maar aan de an dere kant is er wel meer afwis seling. Tijdens elke dienst wordt er bijvoorbeeld om de twee uur gewisseld van de be diening van bruggen naar be diening van de Sluis." De ze ven bruggen over het Kanaal worden geopend op vaste tij den. Normaal gesproken is dat op elk hele en halve uur tot 22 uur. Alarmcentrale De tijden worden elke dag vermeld in de PZC. In het zo merseizoen is er een drukte van belang. Dan passeren soms wel driehonderd jachten Moderne communicatiemiddelen zorgen voor contact met de centrale bediening. en jachtjes per dag. Meestal is er ook een man of vrouw ex tra in de dagdienst. Dan on dervinden autobestuurders ook de meeste hinder natuur lijk. „Soms horen we zo'n op merking als 'die kerel in die boot is toch met vakantie, die heeft tijd genoeg laat die maar liever wachten', lacht Van Driel. „Maar we doen er echt alles aan om de wachttijd voor iedereen zo kort mogelijk te houden. We staan zelfs in verbinding met de Spoorwe gen om de openingstijden van de bruggen, waar het kan, af te stemmen op de sluiting van de spoorwegovergangen. Ook hebben we een recht streekse lijn met de CPA, de alarmcentrale voor de ambu lances en de brandweer, zodat in noodgevallen de auto's van deze hulpdiensten zodanig kunnen worden geleid, dat ze niet voor een open brug ko men te staan." Marifoon Bij elke brug staan verschillen de camera's, die hun beelden doorgeven aan de betreffen de beeldschermen op de be- dieningspost, vanwaar dan de bruggen kunnen worden be diend met een toetsenbord. Ook is het mogelijk van hieruit mensen vermanend toe te spreken als ze bijvoorbeeld te dicht bij de bewegende brug komen. Verder zijn er bij elke brug aan beide kanten de zo genaamde SOS-posten. Palen waarmee men met een druk op de knop in verbinding kan komen met de bedienings- post. Van Driel vertelt dat die om 22.00 uur worden uitge schakeld. „In het begin toen ze altijd aanbleven, kon pre cies merken wanneer de uit gaansgelegenheden sloten. Dan begonnen allerlei grap penmakers die dingen te ge bruiken. En omdat we 's nachts maar een minimale be zetting hebben, die zich vooral op de bediening van de sluis moet concentren was dat knap vervelend natuurlijk." Met verkeer op het water is communicatie mogelijk via de marifoon. De bestaande wachthuizen c.q. -huisjes blijven intact, zo dat als er b.v. een storing op treedt bij de afstandsbedie ning of er onderhoudswerk zaamheden moeten worden verricht aan een brug van foto Frank Husslage daaruit handmatig kan wor den bediend. De elementen spelen ook een rol bij de be diening van de bruggen. Er zijn draaibruggen en klap- bruggen over het kanaal. Een klapbrug mag bij windkracht 7 en meer niet worden geo pend. Daarom is bij de bedienings- posten een windmeter ge plaatst, die een heel duidelijk waarschuwingssignaal pro duceert als de wind te sterk wordt. "Wat moet je je nou voorstellen bij de waarschu wing bij alle bruggen, dat de bomen, boven de witgelijnde stukken automatisch sluiten" is de slotvraag voor Van Driel, "komt die boom dan op je au to terecht?" Het antwoord is bevestigend. Dus automobilis ten opgelet!. Deze zomer kunnen de beachvolleyballiefhebbers hun hart ophalen langs de Zeeuwse kust. Vita event, fun en enter tainment heeft afgelopen maandag in Renesse de set-up gege ven voor een zomer lang beachvolleybalwedstrijden op de Zeeuwse badstranden. Patrick Gabriëlse van Vita event, fun en entertainment heeft een serie wedstrijden uitgezet die van Schouwen- Duiveland tot en met Zeeuws Vlaanderen trekt. Meestal bij bekende badpaviljoens, maar ook bij de Domburgse brand weerkazerne wordt gespeeld. De tour wordt gesponsord door Sol Mexican Beer en zo doende draagt hij ook de naam Sol Beachvolleybal Tour. Er wordt gespeeld op een voor Nederland unieke beachvolleybalboarding. Deze meet 22 bij 26 meter. Er wordt in een onderlinge competitie op de verschillende locaties gestreden om leuke prijzen. Zo heeft sponsor Sol 'solpak ketten' beschikbaar gesteld maar zijn er ook vrijkaarten voor de Middelburgse disco theek Nighttrain te verdienen en kunnen er gratis abseils van de Arsenaaltoren in Vlis singen gewonnen worden. Er wordt steeds op twee vel den met teams van vier perso nen gespeeld. Inschrijven kan vanaf 10 uur bij het betreffen de strandpaviljoen. Er wordt gespeeld van 12 tot 17 uur en deelname aan de Sol Beach volleybal Tour is gratis. Na de opening afgelopen zon dag bij Strandpaviljoen Bree- zand in Vrouwenpolder komt de tour langs bij Perry's Beachclub in Renesse op de maandagen 16, 23 en 30 juli en 6 augustus, bij Strandpavil joen Kaapduin in Dishoek op de dinsdagen 17, 24 en 31 juli en 7 augustus, bij Strandpavil joen De Boekanier in Nieuw- vliet-Bad op de woensdagen 18 en 25 juli en 1 en 8 augus tus, bij de Brandweerkazerne in Domburg op de vrijdagen 13, 20 en 27 juli en 3 en 10 au gustus. In Breezand komt de tour nog langs op de zonda gen 15, 22 en 29 juli en 5 au gustus. Het regioteam Zeeland van Keverclub Neder land houdt zondag 15 juli haar jaarlijks te rugkerende Volkswagen Kever treffen. Vanaf 10 uur staat de Middelburgse Markt dan in het te ken van de Kever. Keverclub Nederland is met zo'n .7.000 leden de grootste klassieke Volkswagenclub in Nederland en de verwachting is dat zo'n 150 kevers, Bussen, Buggy's en andere luchtge- koelde Volkswagens van zo wel leden als niet-leden hun opwachting zullen maken. De eerste bouwjaren tot en met bouwjaar 2001 zullen verte genwoordigd zijn, want ook de echte Kever wordt tot op de dag van vandaag nog steeds geproduceerd. De activiteiten op de Kever zondag omvatten onder 'ande re een onderdelenmarkt met zowel nieuwe als gebruikte onderdelen, een rondrit en di verse spellen. De rondrit start om 13 uur. Op het Concours De toestand van de Zeeuwse natuur- In een boei ende tentoonstelling geeft de Provincie Zeeland een beeld van de stand van zaken in de Zeeuwse natuur. De tentoon stelling, die bestaat uit een acht tal grote panelen met veel mooie foto's, is tot 17 augustus te zien in het informatiecentrum van de Schaapskooi bij Nisse. Het informatiecentrum is geo pend van dinsdag tot en met zondag van 11 tot 16 uur en voor inlichtingen bereikbaar via 0113-655268 Zwemtocht Westkapelle- Zaterdag 14 juli is er een vier ki lometer lange zwemtocht tus sen Westkapelle en Zoutelande. De start van de tocht is vanaf 19 uur bij de radarpost in Westka pelle. De eerste zwemmers worden vanaf ongeveer 19.45 uur verwelkomd met muziek bij de reddingspost op de boule vard van Zoutelande. Er varen voldoende reddingsboten mee, evenals een 'bezemwagen' voor eventuele uitstappers. Nachtwandeling- Woensdag 18 juli houdt het Zeeuws Biolo gisch Museum een nachtwan deling in het natuurgebied De Manteling. Onder leiding van een boswachter van Staatsbos beheer wordt bij nacht een wan deling door het bos gemaakt. Dit is een speciale belevenis omdat dieren die overdag rusten en zich schuil houden, zich dan laten horen en op zoek gaan naar voedsel. Dagdieren zwijgen dan, terwijl bepaalde bloemen geuren om de avond en nachtin secten te lokken. De wandeling start om 23 uur vanaf het Zeeuws Biologisch Museum aan de Duinvlietweg 6 te Oost kapelle. Deelname kost drie gul den per persoon en aanmelding vooraf is noodzakelijk. Dit kan via telefoonnummer 0118- 582620. Abdijrondleidingen in de zomer- Tot en met 30 septem ber zijn dinsdag, woensdag en donderdag om 15 uur abdijrond leidingen voor individuele bezoe kers. Kaarten hiervoor zijn ver krijgbaar bij de balie van Histora- ma in de Abdij van Middelburg. De rondleidingen duren van 15 uur tot 16.30 uur. Tijdens deze excursies neemt de gids de deelnemers mee naar de kloos tergangen, de crypte, de krui dentuin, de kerken, de staten zaal van de provincie Zeeland en het Roosevelt Studiecentrum. De rondleiding eindigt aan de voet van de abdijtoren Lange Jan, waar de deelnemers aan de excursie gratis toegang hebben. De kosten van de rondleiding bedragen voor volwassenen 12 gulden per persoon en voor kin deren tot 12 jaar en CJP-hou- ders 6 gulden. Wandelen en ontbijt met de boswachter- Zondag 15 ju li houdt het Zeeuws Biologisch Museum de rondleiding "wan delen met de boswachter" On der leiding van een boswachter van Staatsbosbeheer wordt een wandeling gemaakt door het na tuurgebied De. Manteling. De boswachter kent vele gehei- emen van dit gebied. Over de natuur kan hij boeiend vertellen. De wandeling start om 7 uur. Aansluitend is er een ontbijt met de boswachter in het museum café De Orangerie. Het ontbijt is om ongeveer 9.45 uur afgelo pen. Deelame aan de wandeling met ontbijt kost 21 gulden per persoon, kinderen jonger dan 10 jaar betalen 12,50 gulden. Aan melden vooraf is noodzakelijk en kan via telefoonnummer 011- 582620. Beachfitness in Westkapel le en Domburg- Vroege vo gels die de dag actief willen be ginnen kunnen voor een uurtje lekker zweten terecht in Dom burg en Westkapelle. Op dins dag- en donderdagochtend ge ven de instructrices Miriam Ra- senberg en Sidi Wijckmans hem van jetje op het Domburgse strand bij Strandpaviljoen De Oase. Maandag en Woensdag zijn de instructrices van de partij bij de Badmannenpost op het strand van Westkapelle, - over het duin bij café 't Traoljewerk. De Beachfitness gaat door tot donderdag 16 augustus. Strandjutten- Het Zeeuws Biologisch Museum houdt zater dag 14 juli een rondleiding strandjutten. De start van deze rondleiding is om 14 uur vanaf het museum aan de Duinvlet- weg 6 in Oostkapelle. Met de jutter van het museum lekker struinen langs het het strand op zoek naar natuurlijke en niet-na- tuurlijke aanspoelsels. De jutter geeft uitleg over de gevonden zaken: waar komen ze vandaan, hoe komen ze op het strand en zovoort. De activiteit wordt op een bijzondere manier afgeslo ten. Deelname kost 3 gulden per persoon en aanmelden voor af is noodzakelijk via telefoon 0118-582620. Praatgroep Artemis- Voor vrouwen die genoeg hebben van het alleen thuis zitten, die hun gepieker met niemand kun nen delen of die tegen de mu ren opvliegen omdat ze het ge voel hebben muurvast te zitten heeft Artemis in Middelburg een vrouwenpraatgroep. Van het onderling uitwisselen van persoonlijke gevoelens en erva ringen gaat een genezende werking uit. De praatgroep is ie dere donderdagochtend van 9.30 uur tot 11.30 uur en deel name kost 7,50 gulden. Meer informatie bij Artemis, Koude- kerkseweg 133 in Middelburg, 0118-686970. Zomerfeest Sint Willibrord- Door medewerkers en vrijwilli gers van zorgcentrum Sint Willi- brord aan de Bachtensteene 1 te Middelburg wordt zaterdag 14 juli een zomerfeest gehou den. Van 10 tot 16 üur zijn er veel activiteiten, zoals een rom melmarkt, een verloting, kinde ren schminken, een grabbelton, live-muziek optredens en ook de inwendige mens kan bij de ver schillende snoep- en eetstands aan zijn trekken komen. De op brengst van de dag is bestemd voor een grootbeeld-videopro jector zodat de bewoners van Sint Willibrord gezamenlijk films kunnen kijken. Ringrijden Arnemuiden- Aan het ringrijden in Arnemui- den op 7 juli jongstleden deden 31 rijders mee. De winnaar van het dagklassement werd Johan Baas met 27 van de 30 te ste ken ringen. De prijzen voor de mooist versierde trekpaarden waren voor Sjaak Grootjans, Ni- colien Klaasse en Marjan Pleijte. De prijzen voor de warmbloed- paarden waren voor Evelien Marteyn, Dinja Baas en Corina Janse. d'élégance maken de mooiste Volkswagens hun opwachting om wellicht met een van de bekers naar huis te gaan. Daarnaast is er natuurlijk de van nature al gezellige entou rage van de markt met een groot aantal terrassen. Toegang tot dit Kevertreffen is natuurlijk voor zowel de deel nemers als voor de bezoekers geheel gratis. In de periode van 30 juni tot en met 7 juli werden de vol gende voorwerpen aangegeven bij de Regiopolitie Zee land: een container, sieraden, bankpasje, adapter, mobiele telefoons, kinderboek, brillen, brillenkoker, zonnebrillen, fo totoestel, telefoontoestel, toilettas, dameshorloge, lidmaat schapskaart ANWB, diverse pasjes, paspoort, paraplu, kin derfietsen, damesfietsen, herenfietsen, scooter, haarklem, NS Jaarkaart, OV Jaarkaart, trouwring, kinderschoentje, sleutels, sleutelbosetui, popje, fietsstuurtas, rugzak, badla ken, zeilboot, duikuitrusting. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met de Walcherse politiebureaus. Personen die goederen reeds als vermist hebben opgegeven hoeven niet te reageren. Deze personen krijgen automatisch bericht. (advertentie) Voor vakantie ritten geldt nog steeds de oude leus 'Twee uur rij den, kwartier rust'. Het is zaak tijdens de vakantiereis deze regel goed in acht te nemen. Het vergroot de veiligheid van uzelf en van andere weggebruikers en het autorijden gebeurt veel ge concentreerder als u af en toe even de benen strekt. En waarom zou u het niet doen? Het is immers vakantie. Tijd genoeg. Fo vaak valt er onderweg op zo'n stopplaats ook nog wel het een en ander te zien. Houd u ook strikt aan de maximumsnelheid van het land waar u door reist. Niet alleen om vervelende boetes te voorkomen en die kunnen in het buitenland heel hoog oplopen, maar ook om dat snel rijden alleen maar extra brandstof kost. Bovendien vergt het een grotere concentratie-van de bestuurder 'en bete kent het onnodig veel belasting voor het milieu. Natuurlijk zorgt u ervoor dat uw trouwe vierwieler vóór u naar uw vakantiebestemming afreist in topconditie verkeert. Want ook op hem wordt in het buitenland met zijn hogere temperatu ren en berg-op-berg-af trajecten vaak een zware aanslag ge pleegd, zeker als u ook nog een vouwwagen of caravan op sleeptouw neemt. In ieder geval wensen wij u alvast een prettige vakantie. Nog maar een paar weken... dus sla uw slag tijdens de Duizend-en-één aanbiedingen... Mikro Electro, Brugman Keukens Et Badkamers, Trendhopper, Roobol Woonwinkels, Morgana Slaapkamers, Interieur Totaal, Le Bazar Wonen, GAMMA, Kwantum, TMC, Runner, Verf Et Wand. Pardio Parket Studio, Sleepy, MONTÈL, Decorette en Beter Bed. MARCONISTRAAT, GOES

de Faam | 2001 | | pagina 12